prru onderschatting van algemene vorming U C L11 massaficatie aan universiteiten Conflict met de staat over ver deling; van de winst Dit jaar geen versnelling activiteit verwacht f Duo Toonkunst bijeen in Venlo Belevenissen van een jong gezin öl Misverstanden over Amerikaans onderwijs Avonturen van prof. Créjhe1 nar° De krant kunt U niet missen - Geen dag Kon. Ned. Springstoffenfabrieken Econom ische werelds it natie Ernstige inzinking evenmin waarschijnlijk Plannen voor koorvernieuwing NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG NSC MAANDAG 1 JULI 1957 PAGINA 10 Kleine groepen Huiswerk voor de proffen Nieuw systeem VEENENDAALSCHE STOOMSPINNERIJ Versterking van reserves en hoge afschrijvingen VOORLICHTING BETREF FENDE SCHADEVERZEKE RING INHOUD BRIEF AAN MINISTERS BEKEND GEMAAKT Effect Suezcrisis viel mee 1956: jaar van prijsstijgingen Voorlopig geen oplossing Mevr. THEODORA CORNELIA CLAZING Johannes Petrus Heybeck VAN NIEUWENHUYZE'S AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR STELLEN NOOIT TELEUR °nt°onbai onze beter te vroeg dan te laat verkoop Prachtige uitvoering van Jeanne d'Arc au bucher 303. Pieter komt vandaag met mij spelen. .hij heeft een heleboel speel- goed. en hij heeft beloofd, dat hij het een en ander mee zal nemen. (Van een bijzondere correspondent) Washington, juni 1957 Dat het Amerikaanse onderwijssys teem een heel ander karakter draagt dan het Nederlandse, weet ieder, die er zich zelfs maar oppervlakkig mee heeft bezig gehouden. Over dat verschil in karakter ech ter heerst nogal wat misverstand. Men is wel eens geneigd het te overdrijven. Zo bijvoorbeeld is het een misver stand te beweren, dat de Amerikaanse school de algemene vorming lager aan slaat dan de Nederlandse school en in schrille tegenstelling tot de Neder landse school veel eerder tot speciali sering overgaat. De Nederlandse le raar Middelbaar Onderwijs verneemt in de regel met een zeker minachting, dat In het Amerikaanse „Middelbaar Onderwijs", zijnde de High-school vak ken worden gedoceerd als home-eco nomics", verpleging, bankwerken, avia tiek, mechanische boekhouding en zo meer. Reeds bij het verlaten van de Lagere School, zo menen zij, wordt de Amerikaanse jeugd tot een bepaalde keuze gedwongen en van een algemene vorming komt niets terecht. Dit is be slist niet waar, evenmin als het waar is, dat in Nederland ieder kind, dat de Lagere School verlaat alleen maar al gemeen ónderwijs krijgt. Het voornaamste verschil tussen het Nederlandse onderwijssysteem en het Amerikaanse, tevens de voornaamste oorzaak van dit algemeen misverstand, is, dat in Amerika nagenoeg alle onder wijs is samengebracht in de vier stan daard-typen: Elementary School, High- school, College en Universiteit. Terwijl Nederland een welhaast eindeloze vari atie bezit van scholen: Gymnasium, H.B.S.M.U.L.O.Ambachtsschool Huishoudschool en Vakscholen in alle mogelijke soorten, Landbouwscholen, Tuinbouwscholen en ga zo maar door, tracht Amerika zoveel mogelijk aldeze variëteiten onder te brengen in een der vier standaard-typen. Er bestaan wel vakscholen, zelfs tot het Hoger Onder wijs toe denk aan de vermaarde technische hogeschool van Boston doch dit zijn uitzonderingen, betrekke lijk hoge uitzonderingen zelfs. Over het algemeen werkt het systeem zo, dat men de student eerst recht begint te specialiseren in die school, waarvan men aanneemt, dat het de laatste is, die hij bezoekt. In de High-school bijvoor beeld wordt een duidelijk onderscheid gemaakt tussen die leerlingen, waarvan men aanneemt, dat zij naderhand door studeren in een College en die leerhn- gen, die na de High-school het volle le ven ingaan. Deze laatste begint men in de High-school inderdaad te specialise ren in „departementen" - ten" of afdelingen hoe men ze wil noe men die zeer dicht de Nederlandse, ambachts-, vak- en huishoudscholen na- bij komen. De eersten echter krijgen over het algemeen cursussen^ die m de laatste jaren wel enigszins zijn aange past aan de richting, waarin zij zich voorstellen te gaan studeren tenslot te is dat in de onderscheiding H.B.S.-a, H B.S.-B, Middelbare Handelsschoo., Middelbaar-Technische school, Gymna sium-alfa en Gymnasium-bêta ook het geval maar die toch een zekere alge meenheid niet ontberen. De tendens tot specialiseren is In het Amerikaanse onderwijs misschien wel iets sterker dan in het Nederlands, maar dat onderscheid is niet zo we zenlijk en zo groot als het bij oppervlak kige beschouwing der leerprogramma s van de „algemene scholen' lijkt. Een tweede misverstand is het te me nen, dat het hele Amerikaanse onder- wijs-systeem, en met name het univer- sitaire rust op massaficatie. De door snee Nederlandse hoogleraar krijgt ril lingen van afgrijzen wanneer hij ver neemt van Universititen, die nun stu denten in de tienduizenden tellen en zul ke zijn er in de Verenigde Staten met enkele doch zeer vele. En zij groeien nog steeds. De staats-unïversiteit van Ohio bij voorbeeld heeft op het ogenblik in de hoofd-universiteit in Columbus (daar naast zijn er nog vier kleinere bij-univer siteiten in de vier hoeken van de staa.) 22.000 studenten, doch zij groeit zo snel, dat, naar een der hoogleraren mij meedeelde, zij verwacht binnen vijftien jaar de 40.000 te hebben bereikt. Er zijn er echter nog veel grotere in Amerika, vooral in het westen. Het merkwaardige is echter, dat men, docerende aan zulke instellingen, van die grootheid betrekkelijk weinig ziet. Men ziet Inderdaad de enorme uitge strektheid van de „campus", het eigen terrein der universiteit, met het ene miljoenen-gebouw naast het andere en met „dormitories" voor somtijds dui zenden jongelui, die met hun boeken en dictaten onder de arm naar de colleges gaan tegen het uur, dat deze aanvan gen; maar daarmee is het ook afge lopen. Zodra men de college-zaal betreedt ziet men maar zelden meer een massa. De tienduizenden van het eindcijfer val len in feite uiteen in een zeer groot aan tal kleine groepen. Het is niet zo, dat aan een Amerikaan se universiteit van bijvoorbeeld 20.000 studenten bijvoorbeeld vier- of vijf duizend jongelui de colleges in de rech ten volgen en dat daar één armzalige hoogleraar enkele duizenden staat te beschreeuwen door een microfoon, zo als het in Europa wel eens wordt voor gesteld. Men mag in de eerste plaats niet uit het oog verliezen, dat de Amerikaan se universiteit in twee gedeelten uiteen valt: het College met een gestandaardi- 7—56. Tjerk Hommeles was meteen weer opge sprongen en stond nu derigend voor de tuin man, die nog versuft op de grond zat. „Je bent er bij, meneer Muurbloem. Op heter daad betrapt Dat zit niet glad, wat 7" riep de detective uit. „Ik mag een boon worden als ik jouw geschreeuw snap, makker", ant woordde Manus Muurbloem en wreef met een pijnlijk gezicht over zijn hoofd. Intus sen was de koning met de anderen op de plaats des onheils aangekomen. ,.Zeg Tjerk", vroeg hij de detective, „wat betekent dit allemaal?" Tjerk iHommeles seerd-vierjarige opleiding, vergelijkbaar met de hoogste klassen vari de Neder landse Middelbare school en de eerste jaren van de Nederlandse Universiteit enerzijds en vervolgens de daarop steu nende eigenlijke Universiteit, die alleen Masters- en Doctors-graden verleent. Verreweg het grootste gedeelte van de studenten aan een Amerikaanse univer siteit met uitzondering van enkele zoals Harvard. Yale en Princeton, die zich zo goed als helemaal op het eigen lijke Universitaire onderwijs toeleggen volgt de „Colleges". Het onderwijs aan deze „Colleges" lijkt meer op dat van de Nederlandse Middelbare scholen dan op dat van de Nederlandse universiteit. Het werk van een professor aan een „College" brengt hem ook in veel nau wer contact met zijn studenten dan dat van een Nederlands hoogleraar. Een Nederlands hoogleraar zou het in de regel ver beneden zijn waardigheid achten om zijn studenten zozeer achter de vodden te zitten als een van zijn col lega's in Amerika. Een Amerikaans pro fessor in de politieke en sociale weten schappen bijvoorbeeld zit 's avonds net zo goed „werk" van zijn 18 tot 22-jarige leerlingen na te kijken als een Neder landse leraar aan een Gymnasium of H.B.S. en beklaagt er zich net zo vaak over, dat hij door die werk-nakijkerij nauwelijks meer tijd heeft voor voortge zette studie. De grote handboeken van het Volkenrecht worden hier op dezelf de manieT met de studenten doorgeno men als wijlen „Kleintjes en Huybers" op de H.B.S.-en en Gymnasia in mijn tijd. Met proefwerken over een aantal hoofdstukken bij tijd en wijle. En even als de Nederlandse Middelbare-school- leerling in zijn „School-agenda" tabel len vindt van de voornaamste algebra ïsche formules, kan de Amerikaanse Universiteits-student zijn dictaat-boeken versieren met een overzicht van de wijsbegeerte, in kleuren gedrukt op één dik vel plastic! In deze „Colleges" zijn de klassen zel den groter dan veertig tot zestig man. Dreigen zij groter te worden dan splitst men ze en breidt men het aan tal hoogleraren uit. Daar zit het geheim van de reuzen-universiteiten; zjj hebben ook een enorme staf van hoogleraren en docenten. Een betrekkelijk kleine universiteit als de katholieke „Notrc Dame", met niet meer dan 6000 stu denten, heeft een docentencorps van meer dan driehonderd man. Amerika zoekt in feite naar middelen om de massificatie in het onderwijs te vermijden. Een typisch voorbeeld hiervan vormt een recente reorganisatie van het nfe- disch onderwijs aan de Western Reserve University in Cleveland, Ohio, waaraan o.m. de op Curacao geboren Nederlan der professor Ecker als bacterioloog is verbonden. Deze reorganisatie komt hierop neer, dat de studenten, die ieder jaar slechts in een zeer beperkt aantal worden toegelaten minder dan hon derd ieder jaar aanstonds in kleine groepen worden verdeeld. Deze groe pen doorlopen (na hun College-tijd, waar in zjj al enkele jaren op de medische studie z(jn voorbereid) vier „fasen", die samenvallen met vier jaren. Voor elke „fase" is een kleine groep van hoogleraren aangewezen, die de volle verantwoordelijkheid op zich nemen voor de studenten in die éne fa se. In de tweede fase, in het tweede jaar dus, krijgen zij een andere groep hoogleraren. Deze hoogleraren stellen gezamenlijk het programma op. Zodoen de wordt vermeden, dat iedere hoogle raar maar raak eisen stelt, iets, wat in Nederland nogal eens voorkomt. Zij moeten gezamenlijk een programma sa menstellen, dat de student in staat is binnen een jaar af te werken en waarin hij precies datgene leert, wat hij in de loop van dat jaar nodig heeft. Verschillende hoogleraren hebben on der dit systeem hun leerstof aanzien lijk moeten inkrimpen. Fysiologie en bacteriologie bijvoorbeeld, waar de stu denten onder het oude (op Europa ge- inspireerde) systeem met ieder voor hun eigen vak alleen verantwoordelijke hoog leraren honderden college-uren aan moesten besteden, hebben onder de druk van de samenwerking een flinke veer moeten laten. En achteraf bezien zijn de betrokken hoogleraren er eigenlijk erg gelukkig mee; zij zijn, wederom onder de druk van de voortdurende onderlinge samen werking en de gezamenlijke verantwoor delijkheid, tot het inzicht gekomen, dat zij inderdaad te veel eisten. Zij blijven uiteraard voor een aanzienlijk deel hun colleges ieder afzonderlijk geven voor de hele „fase", maar een deel der col leges geven zij óók gezamenlijk. Her haaldelijk ontmoeten zij de kleine groe pen, waarin de „fase" verdeeld is met enkele hoogleraren tegelijk of met alle vijf of zes tezamen om één spe ciaal punt van alle kanten tegelijk in zijn verschillende aspecten te belichten. Op die manier ontmoeten zij hun studenten ook geregeld in zeer kleine groepen. De samenwerking van de student met de hoogleraar gaat daar alleen maar op vooruit. En dit systeem werkt in Cle veland zo goed, dat verschillende univer siteiten het beginnen over te nemen. Een duidelijk voorbeeld van hoe men in Amerika eerder zoekt de persoonlijke contacten van hoogleraar en student te versterken dan zwakker te maken zo als men in Europa vaak meent. Men gaat hier verder dan Europa. Dit betekent uiteraard niet. dat het Amerikaanse onderwijs boven alle kri tiek verheven is. De kritiek komt ech ter van een zijde, die men niet zou ver wachten. Daarover in een volgende be schouwing meer. Het vorige artikel over het Ameri kaanse onderwijs verscheen in dit blad van 26 juni 1957. De binnenlandse afzet van de Veenen- daalsche Stoomspinnerij en Weverij on derging in 1956 blijkens het jaarverslag een niet onbelangrijke stijging. De af zet in het laatste kwartaal van 1956 on dervond in belangrijke mate de invloed van de internationale spanningen. Deze incidentele stijging had mede tot gevolg een daling der voorraden, welke in de balans tot uitdrukking is gekomen. De voorraden liepen terug tot 2.912.967 (3.453.852). Voor zover op bepaalde exportmark ten werd verloren, werd dit gecompen seerd door uitbreiding van exportmark ten elders. Zowel ten aanzien van de binnenlandse als van de buitenlandse af zet is de order-portefeuille bevredigend. In verband met de te verwachten zeer belangrijke investeringen acht de direc tie het ook dit jaar van belang de reser ves te versterken en de afschrijvingen op een hoog peil te handhaven. De in vesteringen beliepen in 1956 593.043 (565.976). Het saldo exploitatierekening beliep 984.43.9 (1.026.357), terwijl diverse ba ten f 100.928 (126.133) opleverden. Na 43.403 (52.474) bijdrage stichting pen sioenfonds. f 593.043 (565.976) afschrij ving op vaste activa, (v.j. vooi-ts inhaal- loon en salaris 1955 81.000) f .20.000 (303.039) toevoeging aan de extra re serve, f 225.000 reserve voor extra afschrijvingen, 33.821 reserve voor deelnemingen en beleggingen res teert een winstsaldo van f 170.000 (150.000). Voorgesteld wordt, zoals ge meld. aen dividend van 11 (10)pct uit te keren. De Nederlandse Vereniging van Auto mobiel-assuradeuren en de Nederlandse vereniging van Ongevallen- en ziektever zekeraars hebben besloten tot de oprich ting van een voo^'-^'ngscommissie uit het schadeverzekeringsbedrijf. De opdracht, welke deze voorlichtings commissie bij haar instelling van de ge noemde verenigingen heeft gekregen, is het geven van voorlichting over de taak en de functie van het schadeverzekerings bedrijf. De organisaties, die dit initiatief hebben genomen, omvatten nagenoeg alle in Ne derland werkende automobiel- resp. on gevallen- en ziekteverzekeraars. Deze or-, ganisaties hebben reeds eerder besloten tot de instelling van raden van toezicht. Op de enkele dagen geleden gehouden vergadering van aandeelhouders der Kón Ned. Springstoffenfabrieken N,V. werd zoals wij eerder meldden besloten de jaarstukken over 1956 van de agenda af te voeren, daar van de zijde der rege ringscommissarissen was verzekerd, dat zij, indien de voorgestelde balans en ver lies- en winstrekening mochten worden goedgekeurd, hun veto zouden uitspreken Om aandeelhouders en certificaat houders enig inzicht te geven in de fac toren die tot deze betreurenswaardige In een rapport van de Ver. Naties over de economische wereldsituatie wordt t.a.v. de vooruitzichten voor 1957 opgemerkt, dat hoewel de vooruitzichten vol onzeker heden zijn, voor de naaste toekomst geen versnelling in de economische activiteit wordt verwacht. De onzekerheidsfactor is echter groter geworden. De toestand waarin alle produktie- en arbeidscapaciteit volledig wordt benut, werd in de meeste landen reeds in 1955 bereikt en de situatie voor bepaalde sleu telartikelen, zoals brandstoffen en staal, is sedertdien niet krapper geworden. Wat de vraagzijde betreft wijzen de al gemene vooruitzichten er op, dat de toe neming van de vraag door middel van overheidsmaatregelen wordt geremd, doch dat er geen aanwijzingen zijn voor een vermindering van de totale vraag. Wel zijn er aanwijzingen van enige vertraging in de investeringen in vaste activa. In de Ver. Staten waar de totale eco nomische uitbreiding in 1956 bescheiden was, bleef de toestand in de eerste maan den van 1957 betrekkelijk stabiel en de huidige verwachtingen gaan in de richting van het voortzetten van een bescheiden economische expansie in de loop van dit jaar. De hoofdpunten van dit rapport. dat voornamelijk betrekking heeft op 1956, kunnen als volgt worden samengevat Hoewel de wereldeconomie in haar ge heel genomen in 1956 zich in stijgende richting bleef bewegen bestond in alle landen toenemende bezorgdheid over de stijgende druk op de prijzen en maakten sommige landen zich zorgen over het toenemende deficit op hun betalingsba lans. Het uiteindelijke effect van de Suez- kanaalcrisis was veel minder ernstig dan aanvankelijk werd gevreesd. In de meeste landen stegen de kosten aanzienlijk waarbij de toenemende pro- duktiviteit niet even groot bleek te zijn als de stijging der lonen. In de belangrijkste exportlanden was de binnenlandse produktie over het alge meen hoger, terwijl het verbruik eveneens groter was, terwijl er voorts een flinke stijging viel te constateren in het deel van 't nationale inkomen, dat voor kapi taalvorming wordt besteed. De snelle economische expansie in de landen met geleide economie bleef in 1956 aanhouden, hoewel ook hier het tem po trager was dan in 1955. De buitenlandse handel van de landen met geleide economie steeg in 1956 meer dan in 1955 en hun handel met de overige wereld nam sneller toe dan de handel van deze landen onderling. In het overzicht wordt er op gewezen, dat het jaar 1956 in de meeste industriële landen werd gekenmerkt door het veel vuldig voorkomen van prijsstijgingen, wel ke steeds betrekkelijk groot bleken te zijn Uit een onderzoek van de verbruikers- prijzen blijkt, dat de stijging van deze prijzen voornamelijk moet worden gezocht in de sector voeding en diensten. Deze verhoging van de kosten voor le vensonderhoud stimuleerde de vraag voor loonsverhogingen waarbij in het afgelopen jaar de loonsverhogingen groter zijn ge weest dan de prijsstijgingen. De stiiging in de kosten welke voortvloeide uit de hogere lonen werd echter niet geheel ge compenseerd door een toegenomen produk- tiviteit. gang van zaken hebben geleid, menen com missarissen (niet-regeringscommissarissen) en directie niet beter te kunnen doen dan door hen de tekst te overleggen van een brief welke door hen is gericht aan de minister van defensie, van economische zaken en van financiën, bewindslieden welke bij de aangelegenheid zijn betrok ken. In deze brief wordt o.a. gesteld, dat voor de'oorlog meermalen de wenselijk heid ter sprake is gekomen van een wij ziging der overeenkomst met de staat. Na de oorlog bleek de overeenkomst gheel verouderd, zodat zij nodig herzien moest worden. In 1947 werd een voorstel ont worpen en sinds 1949 zijn onderhandelin gen met de staat gevoerd zonder dat een besluit is genomen. Telkens bleek de ver kregen oolossing voor de regering niet aanvaardbaar te ziin. Inmiddels bleef de bestaande overeen komst van kracht en steeds is daarbij de afwijking ven de statutair voorgeschreven winstverdeling, nl. het reserveren van bepaalde bedragen vóór de winstuitkering zoals dit door het bestuur voor een gezond beheer noodzakelijk werd geacht, aan vaard. In de commissarissen verga dering van 25 april jl. heeft de regeringscommissaris meegedeeld, dat de ro'nlster van financiën bezwaren had tegen het voorstel tot wij ziging der overeenkomst. De minister was bereid een gewijzigd voorstel te doen be handelen en wenste de nieuwe overeen komst ook te doen gelden voor 1956 De vergadering echter achtte een derge lijke gang van zaken zeer ongewenst. Directie en commissarissen kunnen niet aannemen dat het de bedoeling is van de minister van financiën een abrupt einde te maken aan de sinds meer dan 30 jaren door het gebruik gesanctioneerde afwijking van de letter der overeenkomst. In de prak tijk is toch gebleken, dat deze handelwijze in het belang, niet alleen van de ven- dat na een de Genade- Met grote droefheid geven wiju kennis, langdurig gedragen lijden, voorzien van middelen der H. Kerk, is overleden Weduwe van ln de ouderdom van 80 jaar. Schiedam, 28 juni 1957. St.-Liduina Gesticht. Nieuwe Haven 225. Rozenkransbidden maandag- en dinsdagavond te 7 uur in de kapel van Huize St.-Liduina, St.-Liduinastraat 20 De gezongen H. Mis van Requiem zal opgedragen wor den op woensdag 3 juli a.s. te 9 uur in de kapel van Huize St.-Liduina, waarna de begrafenis zal geschieden vanuit de kapel op de r.-k. Begraafplaats te Schiedam. VAKANTIE JAPONNEN kleine en grote damesmaten f 19.75 - f 21.75 - f 23.75 - f 27.75 BIG-BEN DAMES- en KINDER PLASTIC REGEN MANTELS de beste, geklede en lichte regenbescher ming. Dames f 9.75 - f 12.75 - f 15.75 - f 19.75 Kinderen f 8.75 - f 10.25 - f 11.75 - f 13.25 W I D 1 J D Lange Kerkstr. 19 O* D Telefoon 6.6.1.3.5. Zoals steeds ons materiaal recommandeert zichzelf. Grote Amerikaanse auto's en OPELS REKORD 1956. v. Nieuwenhuyze's Autobedrijf, Aelbrechtskade 154, Rotterdam Telefoon 5.6.9.9.0. (2 lijnen) Dan is het toch wel hoog tijd dat u iets doet aan die pukkeltjes, vale vlekkerige huid en steeds terugkerende huiduitslag. D.D.D.. het helder vloeibare ge neesmiddel dringt in twee tellen door tot diep in de huidporiën. Het doodt de ziektekiemen, de jeuk bedaart - de huid geneest! Héérlijk om uw huid met D.D.D. geregeld intens te zuiveren en op te frissen. Kleine flacon f.1.20. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Verzorg uw overgevoelige huid met luchtige D.D.D. BALSEM en desinfecterende D.D.D. ZEEP. Personeel gevraagd Gevraagd in klein rusthuis ver pleeghulp en huishoudelijke hulp, met vakantieregeling. Rusthuis Nieuwdam, C. P. iielestraat 7b, telef. 39636. Lessen Auto- Scooterrijschool „Centrum" Erkende en gediplomeerde BFA rijinstructeur. Speciale theorie. Filmavonden- en bromfietscursus sen. J. Scheper, Nieuwstr. 12, (Gebouw Sursum Corda) telefoon 6435666601. Handel en Bedrijf Ontwikkelen v. rolfilms klein en groot, 's Morgens gebracht en 's avonds klaar. Foto K. van Vuu- ren, Hoogstraat 106, Schiedam. Bestel zelf uw rijwiel. Recht streeks van de fabriek 50 tot 60 gld. goedkoper. 52 Jaar ervaring. Dit zegt u genoeg. Vraagt gra tis prijscourant Benzo Rijwielfa- briek, Vlaardingen. Magnifiek porselein Voortreffelijke moderne vormen. Glanzend sneeuwblank en ivory. Tafelservies 22 dig. voor 6 personen nü fl. 18.95 Ontbijtservies 10 dig. voor 6 personen nu 8.50 Royale porseleinen familie-theepot nü 2.50 Zuiver kristal en fonkelend helder glas Coupes, romers en tumblers in grote en kleine maten. In onze beter te vroeg dan laat verkoop nu fl. 0.29 tot 0.98 Zorg, dat u er vroeg bij bentl Beter te vroeg dan te laat verkoop in uw PROFITAHAL. Publikatie van A. Jungerhans, Coolsingel hoek Binnenweg Rotterdam tel. 11.75.00 (7 lijnen) nootschap, maar ook van de staat is ge weest, en dat zonder deze handelwijze de vennootschap reds lang zou hebben opge houden te bestaan. Directie en commis sarissen hopen dan ook, dat de minister zal kunnen besluiten de jaarstukken te aanvaarden. Opgemerkt werd, dat de staat volgens de voorgestelde winstverdeling in totaa] ruim 27 pet. op zijn kapitaalstor ting zal ontvangen, tegen de aandeelhou ders 11 pet. Toen antwoord op deze brief uitbleef, werd op 4 juni een vergadering gehouden van commissarissen en directie en op 27 juni de aandeelhoudersvergadering. Zeer tegen de verwachting in zijn de betogen vruchteloos gebleken en hebben de minis ters gemeend van hun bijzonder recht van veto volledig gebruik te moeten maken. Directie en commissarissen betreuren dit natuurlijk zeer, maar zullen zich hier naar dienen te richten. Zij hebben thans de ministers verzocht op korte termijn met een concreet voorstel te komen om uit deze impasse te geraken. Over de tijdsduur van de komende onderhandelin gen kan men niet optimistisch zijn. Ge tracht zal worden met enige spoed een zo niet definitieve, dan toch voorlopige rege ling te treffen. Aandeelhouders- en certificaathouders wordt aangeraden dit gebeuren niet te zwaar op te nemen. Commissarissen (niet- regeringscommisarissen) en directie me nen, dat het geschil is ontstaan door on voldoende bekendheid van de huidige re gering met de 'historische groei van de nauwe band die de staat met de vennoot schap verbindt. Zij zijn er van overtuigd, dat tenslotte de zo aangename verhouding met de staat hersteld zal worden, zodra het misverstand uit de weg zal zijn ge ruimd. Zulks zal echter wel enige tijd in beslag nemen. De koorvernieuwing de al jarenlang brandende kwestie van de toevoer van jong bloed naar onze Nederlandse koren vormde het Leitmotiv van het 128e jaar congres dat de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst zaterdag in Venlo heeft gehouden. Zelden of nooit te voren heeft een jaarcongres dezer Maat schappij zoveel belangstelling getrokken als deze bijeenkomst in feestzaal National, waar rond 150 leden uit het gehele land zich verzameld hadden, om te luisteren naar een rapport over dit vraagstuk, uit gebracht door een commissie van vier. welke op het vorig jaarcongres te Arn hem was ingesteld. Het overgrote deel dezer gasten was reeds vrijdag in Venlo gearriveerd, waar hun precies 70-jarige gastvrouwe, het Ko ninklijk Toonkunstkoor „Orpheus" hun vrijdagavond onthaalde op een uitzonder lijk muzikaal evenement: Honeggers „Jeanne d'Arc au bucher". op imponeren de wijze op het speciaal vergrote podium van het oude Venlose Concertgebouw uit gevoerd door het jubilerende Venloze koor, het jongenskoor van het Venlos? St.-Thomascollege, het L.S.O. en een tien- ta! vooraanstaande Franse en Nederlands? voordrachtskunstenaars en solisten. Deze glanzende uitvoering van Honeg gers weergaloze en baanbrekende meester werk werd o.a. bijgewoond door de Com missaris der Koningin in Limburg, mr. dr Houben en de heer Wagemans, hoofd van de afdeling muziek van het Departement van O. K. en W. Zij maakte onder de sug gestieve en welzekere leiding van Or pheus' dirigent, Peter Schnitzler, op het grote en uitgelezen publiek een overweldi gende indruk. Marthe Dugarth (Jeanne) sprak Claudeis tekst met zuivere, beheerste zeggings kracht en bereikte sublieme hoogtepun ten. Stijlvol en imponerend vertolkte Clan- de Etienne de rol van Frère Dominique terwij] Trudy Spit opviel door haar rak? interpretatie van Moeder Wijnvat. Zil vonden in dit merkwaardige werk waarin soli, declamaties, koorzang en or kestbegeleiding, voorzover men hier van begeleiding kan spreken, nu eens elkaar afwisselen, .dan weer samengaan en zelfs tegen elkaar ingaan een keur van ar tiesten aan hun zijde: Corry Bijster, Corry van Beckum, Wattv Krap, Han Lefêvre (rechter Poreus), Emile Linssen, Leon Combé en de verteller Frans Somers (een voortreffelijke Heurtebise). Het L.S.O. in zijn wat bizare bezetting musiceerde met grote toewijding aan het koor werden de zwaartste eisen van zekerheid en be weeglijkheid gesteld, en dat „Orpheus" -de voor een amateurkoor schier onoverko melijke moeilijkheden ogenschijnlijk zo licht en zonder opvallende struikelingen „nam" duidt wel op een bijzonder Intense studie en toewijding, en imponeerde zo danig, dat prof Reeser, voorzitter van de Ned. Mij. tot Bevordering der Toonkunst verklaarde: „Orpheus heeft hiermee een nieuwe concertzaal voor Venlo verdiend Prof. Reeser zei dit vrijdagavond, toen na het concert de gasten op het stadhui- werden ontvangen. En loco-burgemeester mr. E. Haf f mans getuigde bij deze ge legenheid, dat „Orpheus" na^ de vele bij zondere prestaties in zijn 70-jarig bestaan met Honeggers oratorium de kroon op zijn werk had gezet. Bij wijze van zomeravond verfrissing kwamen tijdens deze ontvangst op het stadhuis de reusachtige stichters van Venlo, Valuas en Guntruud op de Markt een dansje maken bij de muziek van de Venlose Fanfare, waarna ook nog het muziekkorps der Limburgse Jagers, in nieuw gala gestoken, zijn opwachting kwam maken; een en ander tot groot genoegen van de 150 dames en heren, die zich ten doei hebben gesteld, het amateu risme in de toonkunst hoog te houden zoals prof. Reeser het formuleerde. Wil men dat ook in de toekomst blijven doen, dan moeten onze koren niet „ver grijzen". Er moet een gestadige toevloed geschapen worden van jonge krachten. Over een van de wijzen, waarop dat zou kunnen gebeuren handelt het rapport van de commissie van vier (de heren Van Amelsfoort, Beekhuis, Brandts Buys en Dresden), dat zaterdag door de drie eerst- genoemden werd uiteengezet. Men zou b.v. door de oprichting van Jeugdkoren (1218 jaar) bijvoorbeeld op middelbare scholen en jongerenkoren (18—25 jaar) moeten bevorderen, die zelfstandig dienen te zijn en zelfstandige uitvoeringen kun nen verzorgen. Daaruit zouden dan de grote koren geleidelijk hun nieuwe krach ten kunnen betrekken. Er is reeds een uit gebreide bibliotheek van geschikte com posities met eigentijdse werken, zoals ook in Duitsland en Engeland al gebeurt. Het zou voorts wenselijk zijn dat de mi nister van O. K. en W. aan Nederlandse componisten opdrachten gaf, met het doel speciaal deze zingende jongeren enthou siast te maken voor goede en hoogstaan de koorzang. De heer Van Amelsfoort had al aange duid, dat vele jongeren zich in onze gro te koren niet thuis voelen. Daarop ging de heer Brandts Buys wat dieper in met gunstige en ongunstige voorbeelden uit de praktijk. Speciaal met een universiteits koor had hij in dit opzicht geen goede er varingen opgedaan. Slechts 1 procent van de leden bleek later naar een „groot" koor over te gaan. Hij schreef dit toe aan de te lange repetitieduur, die een nieuw koorwerk vereist en waardoor de animo verslapt en hij meende, dat in sommige koren een „kliekjesgeest" heerst, waarin een nieuweling zich niet thuisvoelt. Er ontbreekt wel eens iets aan de „sfeer" in een koor. Nadat de heer Beekhuis nog een uit eenzetting had gegeven over de organisa tievorm van jeugd- en jongerenkoor, machtigde de vergadering ljet hoofdbe stuur f 1500.— te besteden aan de bestu dering van de praktische uitvoerbaarheid dezer plannen. Men heeft de Maatschappij verzocht, het Initiatief te nemen tot oprichting van een „Nederlands instituut voor dramatische muziekbeoefening". In het bestuur daarvan zouden de Mij-. de operagezelschappen, de conservatoria en de subsidiërende over heid zitting moeten hebben. Als dit plan verwezenliikt kan worden, zal de Ned. Mij. tot Bevordering der Toonkunst voor het aanvangskapitaal f 5000.beschikbaar stellen. Ook zal de Mij. een vocalisten- prijs van f 500.— ter beschikking stellen voor het dit jaar weer te houden voca listenconcours in ,,'s-Hertogenbosch Mu- ziekstad". zette een hoge borst op en lachte fijntjes. „Jaaaazei hij langgerekt, „ik zal het maar zeggen, want jullie snapt er toch niets van. Luistert goedDit miserabele tuin mannetje, dat nu zit te kijken alsof het niet tot tien kan tellen, dit tuinmannetje is de dief van het standbeeld. Ik heb hem op heterdaad betrapt, toen hij op klaarlichte dag met het beeld liep te slepen Daar kijkt u vreemd van op nietwaar Ik heb weer een staaltje speurderswerk laten zien om van te rillen en ik vraag meteen om op slag 1" Vol verwachting keek Tjerk Hommeles de koning in het gezicht of zijn woorden wei de nodige indruk hadden gemaakt. Maar koning Krelis, en ook de anderen barstten in een hartelijk lachen uit. „Haha", schreeuwde de koning, „die gekke Hommeles dat je bent, dat beeld hebben we zelf allang terugge vonden Hahaha Ik had Manus Muurbloem bevel gegeven om het beeld weer naar het voorplein te rijden Haha Wat ben je toch een goei detective Ook Créghel en Boude- wijn lachten Tjerk Hommeles midden in zijn gezicht uit. Hij had het dan wel verdiend ook.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 10