Velen, ook niet-zwemmers, namen te veel risico's SINDS TIEN JAAR NIET MEER ZO WARM Massa-inenting tegen polio eist systeem Congres van Hongaarse communisten tevreden, maar toch Campagne ter bestrijding de contra-revolutie van Storm en overstroming Prof. Romrrte over politieke koers en Pauselijke brieven NEGEN ALPINISTEN VERONGELUKT Aziatische griep in Bussum? „Audrey" hield huis in Louisiana DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN O 3 Nog veel teregelen om in oktober paraat te zijn voor lichting 1955 Maandag 1 juli 1957 Auto met vijf Engelsen tegen boom gebotst Duinen te Oostvoorne brandden (30.000 m2) War in en warm is twee' Zware brand in Hulst Waterput uit de voorhistorie ontdekt Nieuw-Guinea schrok van aardschok WEERBERICHT VIERENDERTIG GRADEN CELSIUS op sommige plaatsen enkele strepen min der hebben de mens uit zijn woning naar het water gedreven, want slechts in zee, rivieren, kanalen, havens en plassen was het mogelijk bescherming te vinden voor de schroeiende hitte, die ons gedurende het weekend heeft geteisterd. Men heeft er voor opeengepakt gezeten (of gehan gen) in treinen, trams en bussen, die veel gelijkenis vertoonden met ovens op wielen, maar men had het er voor over, als het „enige redmiddel: water" maar bereikt kon worden. Stranden en boorden van rivieren waren dan ook (vooral zondag) overladen met een naar natte koelte hunkerende massa. Helaas heeft de hittegolf onder de zwem- lustigen een groot aantal slachtoffers ge- eist. Melding werd gemaakt van 14 ver- drinkingsgevallen en wellicht ontbreken op de sombere lijst nóg enkele namen Val van 650 meter Een overlevende, maar zwaar gewond 4 W1 Postorderbedrijf afgebrand Overstromingen op de Balkan De weervervvachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk nog plaatselijk een regen- of onweersbui, mowen zonnige perioden. Ook in het binnenland koeler. Overwegend matige wind uit wettelijke richtingen. Dinsdag 2 juli: zon op 4.27 uur, onder 21.05 uur; maan op 10.38 uur, onder 23.14 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT greep Europa Hitte Warmte eiste vele slachtoffers onder de zwemlustigen In de Alpen heeft zich zaterdag een drama afgespeeld, waarbij negen mensen het leven hebben verloren. Bij de beklim ming van de berg Piz Palue in zuid-oost Zwitserland brokkelde de sneeuwrand, waarop tien Italiaanse alpinisten liepen plotseling af met het gevolg, dat de met touwen aan elkaar gebonden mensen naar beneden stortten, een val van ongeveer 650 meter. Als door een wonder heeft een van de Italianen de val overleefd. Zaterdagnacht hebben gidsen n.l. de onge- lukkigen kunnen bereiken en zij troffen naast negen lijken een overlevende aan, die zwaar gewond was. Zij zijn dc hele nacht druk bezig geweest om hem In vei ligheid te brengen. De stoffelijke resten van vijf der alpinis ten zijn per helikopter naar het plaatsje Pontresina gebracht. Vandaag zou een poging worden ondernomen om de overige slachtoffers te bergen. De klimpartij was georganiseerd door de Italiaanse Alpen touring club. Twee le den van de groep waren tijdens de klim naar de Piz Palue wat achter geraakt en zagen het drama voor hun ogen gebeuren. Door de warmte was de ijsrand zacht geworden met het noodlottige gevolg. Zij zagen hun tochtgenoten in een wolk van sneeuw in de diepteverdwijnen. Zij haast ten zich terug naar de hut vanwaar uit zij vertrokken waren en sloegen alarm. Twee zwaar gewonden Bij de Wittelerburg te Diever is zondag middag een personenauto tegen een boom gebotst. In de wagen zaten twee echtparen van Engelse nationaliteit, nl. Dorothy en Ro nald R-> resp. 20 en 26 jaar oud en Lydia en Erik B., beiden 21 jaar oud. Van deze beide echtparen is het echt paar R- zwaar gewond in het ziekenhuis te Meppel opgenomen. De heer R. is gis teravond nog geopereerd. Het echtpaar I. kon na behandeling weer uit het zieken huis worden ontslagen. Volgens de bestuurder, de ongehuwde Anthony N., 20 jaar oud, die met de schrik vrij kwam, is het ongeluk te wijten aan het springen van een band, waardoor hü de macht over het stuur verloor. De mannen zijn militairen van de lucht basis Geilenkirchen. Zij hddden een be zoek gebracht aan een hondententoonstel ling te Groningen. Te Oostvoorne werd zondagmiddag alarm geslagen voor een brand in de dui nen van het „Kruininger Bos" tussen het kampeerterrein en het stenen baken. Toen de brandweer arriveerde, was er een geweldige rookontwikkeling, en wa ren reeds honderden vakantiegangers be zig het vuur te bestrijden. De omvang van de brand noopte tot het waarschuwen van de brandspuiten uit buurtgemeenten. De brandweren van Roc- kanje en Brielle verleenden assistentie, terwijl Rockanje na liet werk zo snel mo gelijk terugkeerde, aangezien ook daar brandgevaar niet denkbeeldig was Het duurde tot omstreeks half acht voor men het vuur meester was. Er was toen 30.000 vierkante meter duinbeplantin§ verloren gegaan. Te veel risico's Sommigen van de slachtoffers waren de zwemkunst niet meester, anderen namen te veel risico's en gingen te ver in zee of trachten rivieren (met verra derlijke plekken) over te steken. Bij het baden in de Maas in de buurt van Kessel Eik is zaterdag de 24-jarige J. Heidens verdronken. Ofschoon hij niet kon zwemmen, waagde hij zich toch te ver in de rivier, die ter plaatse een eindje uit de oever plotseling die per wordt. Vlak bij het Stenen Hoofd, aan het eind van de Westerdoksdijk en het be gin van de Van Diemenstraat te Am sterdam, is zaterdag een knaapje van zes jaar, Pieter Smit, in het water van het IJ verdronken Het ventje heeft met zijn leven voqr zijn overmoedigheid moeten betalen. Hij stond met enkele vrler.Tjes op de kade langs het water en in verband met de grote hitte van deze warmste dag van het jaar ging het gesprek over zwemmen. „Ik kan best zwemmen", zei hij en hij trok het grootste deel van zijn kleren uit, waarna hij in het wa ter sprong. Hij kwam helemaal niet meer boven en de terstond angstig ge worden vriendjes liepen snel weg om hulp te halen, hetgeen niet meer baatte. Eerst 's avonds werd het lijkje opge haald. In de Lek tussen Schoonhoven en Ammerstol is zaterdag de 15-jarige C. den Hoed bij het zwemmen verdron ken. De jongeman, die de zwemkunst niet voldoende meester was, had een der zeer gevaarlijke punten van de rivier uitgezocht. Het lijk is na drie uur dreggen gevonden. Waarschijnlijk, doordat hij kramp kreeg is zaterdag te Rotterdam bij het zwemmen verdronken de 17-jarige Duitse matroos K. H. I. de Günther. Hij was opvarende van het Duitse Rijnschip „Mathia Stinnes 5", dat aan de ankerplaats bij de Plantage ligt. Zaterdagavond is aan het strand te Bakkum (N.-H.) het stoffelijk over schot aangespoeld van de 31-jarige ongehuwde De Jong, die, zoals uit het door de rijkspolitie te Castricum inge stelde onderzoek kwam vast te staan, zijn kosthuis in Wormerveer had ver laten om in zee te gaan baden. Zondagmorgen is op het eiland Ro zenburg tegenover Hoek van Holland de in het kamp De Beer gelegerde mi litair H. de Boer uit Rotterdam tijdens het zwemmen in de Nieuwe Waterweg verdronken. Op een binnenband In de Waalhaven is zondagmorgen de 17-jarige jongen R. van Koolwijk verdronken. De jongeman wds bij pier twee aan het baden en gebruikte daar bij een opgepompte binnenband. Hij kon niet zwemmen en op een gegeven ogenblik zagen omstanders, dat hy in de diepte verdween. Enige personen doken hem na en slaagden erin hem op het droge te brengen, maar de levens geesten bleken reeds geweken te zijn. De 30-jarige ongehuwde B. J. is in de Rijn bij Huizen verdronken. Hij kon niet goed zwemmen. In het Brielse Meer nabij het kam peerterrein „Kruiningerbos" verdronk zondag de 34-jarige A. Duinker uit Rotterdam. Het slachtoffer was ge huwd en had geen kinderen. De 14-jarige jongen L. van Hemmen uit Beuningen is zondag bij het zwem- Het congres van de Hongaarse commu nistische party, dat na drie dagen bijeen te zijn geweest, gisteren is beëindigd, heeft de huidige leiding van dc partij, met Ja nos Kadar ais eerste secretaris, gehand haafd. In een resolutie aan het slot van liet congres wordt opgewekt tot een algeheel tegenoffensief tegen „het opdringen van de contra-revolutie in ons culturele leven". Volgens de resolutie moeten contra-revo lutionaire elementen uit het politieke le ven en dat van de wetenschap verwij derd worden. De kunst en literatuur zou den in de richting van het socialistische realisme ontwikkeld dienen te worden. Voorgesteld wordt de studie van het marxisme en leninisme opnieuw verplicht te stellen op hogescholen en universiteiten. In de slotresolutie wordt voorts gezegd dat „zij die misdaden hebben begaan en nog steeds pogen het volksregime te on dermijnen, zwaar moeten worden gestraft. Vervolgens wordt hulde gebracht aan de „broederlijke hulp van de Sovjet-Unie". Op het ogenblik telt. aldus de resolutie, de partij 346.000 leden, of 40,2 procent van het ledental van de oude arbeiderspartij. Geconstateerd wordt, dat „de reorgani satie van het bestuur, het leger, de grens- bewakingsdienst en de politie tot een goed en ws ae eersic uo6v-., - .einde is gebracht" en dat „de volksrepu- Wel een enorm verschil met 1956, toen op^ deze dagen^de^ verwachting steeds bH-ek nu sterk genoeg is om elke binnen- (Van onze weerkundige medewerker). De laatste tien jaar is het niet meer zo warm geweest in ons land als zondag, toen in Brabant 35 gr. C. werd gemeten. In De Bilt, waar het kwik tot 34 gr. C en on Terschelling, waar het tot 28 gr. C. opliep, was het na september 1949 niet meer zo warm geweest. In een groot deel van Nederland was het tropisch; zelfs vlak aan de Noordzeekust meldde Hoek van Holland nog een temperatuur van 33 gr C. Bijzonder warm bleef het ook in de afgelopen nacht. Op enkele plaatsen kwam het kwik niet beneden de 20 gr. C. Een kleine onweersstoring, die zich vanmorgen boven de Noordzee bevond, kan hier en daar nog een regen- en onweersbui veroorzaken, zoals deze van morgen al uit Zeeland werd gemeld. Toch zullen deze onweersbuien geen af breuk doen aan het nog steeds vrij warme zomerweer. Zowel boven Scandinavië als boven de Azoren is de activiteit van de hoge- ririiksebiedpn errnot en er is geen enkele depressie van de Oceaan, die pogingen doet MD naar West-Europa door te breken. Dit betekent, dat na enkele plaatse- SS Sen oLSf eeret/degen de» iUl.™»nd eorner, jeven. men in de Waal onder Beuningen ver dronken. Hij was de zwemkunst enigs zins machtig. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. De 20-jarige dpi. militair B. Tewin- telo, die gelegerd was in 's-Hertogen- bosch en afkomstig was uit de provin cie Drente, is bij het zwemmen ver dronken in het zwembad „de IJzeren Man" te Vught. Bij de „Blauwe Sluis" onder Ros malen is zondag de 28-jarige Th. hom mers uit Vught, die niet kon zwemmen, in het diepe gedeelte van de Maas ge raakt en verdronken. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Zondagavond is de 23-jarige monteur uit Dinteloord, de heer Antoon van Langerak, te Steenbergen, bij het zwemmen in Het Volkerak, verdron ken. Hij riep nog wel om hulp, maar eer dat anderen hem boven water haalden, waren de levensgeesten al ge weken. Meisjes van de EHBO uit Stampersgat en Dinteloord zijn nog lang bezig geweest met kunstmatige ademhaling doch hun pogingen moch ten niet meer baten. Toen de jongeman, afkomstig uit een gezin van zeven kin- De lezer behoeft heus niet uit de krant te lezen, dat het gisteren in ons land bijzonder warm was. Hij zal dat ongetwijfeld aan den lijve hebben ondervonden. De hittegolf had een groot deel van Europa in haar greep. Wij willen u echter enkele pikante temperaturen niet onthouden, zodat u, hieraan den kend, het gebruikelijke „pufje" vervangt door „de zucht van ver lichting". In Duitsland werd in het plaatsje Cochem in het dal van de Moezel in de schaduw een temperatuur gemeten van 38,4 graden Celsius (101 Fahrenheit). En dan Spanje. Hoewel ze daar tegen, een tempe ratuurde kunnen, lijkt ons de 45 graden C. in Zamora wel wat te gortig. Trouwens, in Cordoba was het 39 graden C. Dan viel er in Ma drid met zijn 33 graden C. nog best een opfrissertje te halen. Wat dichter bij huis, in Parijs, was het ook bloed heet, 34,6 graden C.., terwijl in sommige delen van de stad de thermometers in de scha duw 40 graden registreerden. In Frankrijk zijn dan ook gisteren 4 mensen aan de hitte bezweken. deren, verdronk stond er een sterke stroom vanwege de wisseling van het getij. Het 15-jarige zoontje van de fam. Meeuwsen te Zuilen (Utrecht) is zon dag, na twee maal het naburige Am sterdam-Rijnkanaal te zijn overge zwommen, aan de oever tengevolge van, hartverlamming overleden. Gisteravond laat is de 29-jarige J- Hol leman te Streefkerk bij het zwemmen in de üek verdronken H. was, toen het al donker was, mei* vrienden gaan zwemmen. Hij war de zwemkunst wel meester. De rivierpolitie heeft vanoch tend vroeg met dreggen zijn stoffelijk overschot opgehaald. Bt) het strand aan het Sneekermeer bij Terhorne is zondag de negenjarige P. Hofstra uit Leeuwarden, toen hij buiten de veilige zone kwam, verdronken. t fst Een „close-up"-luchtfoto van de „Stony Point" op de Noordzee, onderweg naar ons land. Duidelijk is aan gerichte ravage te zien In liet jnni-nummer van „Katholieke Gezondheidszorg" wordt aandacht besteed aan de polio-vaccinatie, die dit najaar over het gehele land zal worden uitgevoerd. Dr, Ch, Mol, voorzitter vao de Nationale Federatie Het Wit-Gele Kruis, wijst in zijn hoofdartikel op de noodzaak van een goedsluitende organisatie zonder welke de enting niet kan slagen. „Het toenemend aantal gevallen van kinderverlamming, dat zich in de laatste jaren heeft voorgedaan en de ellende, die deze ziekte meebrengt voor de slachtoffers, heeft er foe geleid, dat de bevolking ongeduldig uitziet naar een ingrijpen om dit onheil af te weren. Vandaar de gretigheid waar mee nu reeds incidentele inentingen werden uitgevoerd en geaccepteerd, zonder dat daarbij voldoende rekening werd gehouden met de toch wel gebleken zekerheid, dat een massale bevolkingsinentiug alleen maar slagen kan, wanneer deze systematisch wordt uitgevoerd per leeftijds-jaarklasse. Zaterdag zijn in dc binnenstad van Amsterdam, bij het Thorbeckeplcin, de bren gers van het „kleintje pils" in hun jaarlijkse sportieve krachtmeting uitgekomen. Bijgaande foto toont enige van de deelnemende kelners tijdens de race. Intensieve actie Bij de voorbereiding en de uitvoering der plannen zijn de Kruisverenigingen, als algemene organisaties van gezondheids zorg intensief betrokken geweest. „Ze heb ben begrepen thans te moeten tonen, dat ze hun verantwoordelijkheid metterdaad aanvaarden en dat ze die ook aan kunnen. Maar dan zal ook 't hele Kruisapparaaat intensief in actie moeten komen, centraal wat de voorbereiding betreft, plaatselijk wat de uitvoering en de administratie aan gaat. Ondanks de toegezegde volledige medewerking van de artsen en van de gemeenten (GG en GD's en bevolkingsbu reaus), blijft er nog heel wat te regelen, vooral provinciaal en plaatselijk, om straks, als ik oktober de vaccinatie be gint, paraat te zijn". Aan het slot van zijn hoofdartikel bepleit dr. Mol een behoorlijke evaluatie van deze eerste campagne. „Het zou belangrijk zijn, indien tevens aandacht gegeven zou worden aan het verzamelen van zodanige gegevens over deze eerste campagne dat een evaluatie mogelijk wordt. Dr. J. H. Hagenbeek, die als genees kundig inspecteur in algemene dienst, be last met de moederschapszorg en kinder- hygiëne bij de Geneeskundige Hoofdin spectie een zeer belangrijk aandeel heeft gehad bij de opzetting van het polio-vac cinatie project, wijst eveneens op de be langrijke rol die de Kruisverenigingen vervullen als steunpunten van het gehele programma. De vaccinatie zal dit jaar slechts worden uitgevoerd by de jaargang 1955 om dc organisatie een inloop-periode te geven. In het voorjaar van 1958 zal de enting dan worden uitgebreid tot de oudere en jongere jaargangen, welke na die van 1955 het meest bedreigd gaan worden. Dokter E. Ausems, medisch adviseur der Nationale Federatie Het Wit-Gele Kruis zegt o.a.: „Het komt ons voor, dat men zal moe ten beginnen met de opbouw van provin ciale steunpunten. Zij zullen verantwoor delijk moeten zijn voor de vestiging in iedere gemeente van wat men een entge meenschap zou kunnen noemen; zij zullen er bovendien op moeten toezien dat alle daarvoor in aanmerking komende kinde ren worden ingeënt en de vaccinaties op de voorgeschreven wijze worden geregis treerd". Hierbij geeft de schrijver een duidelijke voorkeur te kennen voor een kringsgewijze opgezette entgemeenschap. luiddeMcoud weerrwaarbij het kwik overdag nauwelijks hoger dan 15 gr. C. iandSe contra-revolutionaire poging te ver. kwam, Ujdelen Niettegenstaande deze constatering heeft generaal Bela Biszku, de Hon gaarse minister van binnenlandse za ken, zaterdag op het congres gezegd, dat zijn ministerie nog steeds bezig is met het ontdekken van nieuwe samenzwerin gen. De contra-revolutie, aldus de mi nister. had zi^f) in de illegaliteit terug getrokken en viel van daaruit de ar beiders aan. Zij probeerde, op aanwij zingen van de Verenigde Staten, de Hon gaarse arbeiders permanent in onrust te houden en gebruikte hiertoe elk middel. Het zou een grote fout zijn de kracht van de contra-revolutie te overschatten. Maar het zou niet minder fou zijn haar te onderschatten. De zogenaamde Hongaarse vrijheidsstrij ders hadden in het buitenland een vereni ging gevormd en wilden nu en soort par lement vormen, waarin Bela Kiraly (de voormalige commandant van Boedapest) Anna Kethly (de socialistische minister van staat in de regering Nagy) en alle „andere vijanden van Hongarije vertegen woordigd zijn", aldus minister Biszku. Politbureau uitgebreid Radio-Boedapest meldt, dat het polit bureau van de party aanzienlijk is uit gebreid, o.a. zyn hierin gekozen Joseph Revai cn Sandor Nogradi, die respectie velijk minister van cultuur en van na tionale defensie in de achtereenvolgende kabinetten van Mathias Rakosi waren. Zij zijn de enige vertegenwoordigers van de Hongaarse stalinistische groep in het politbureau, dat door Kadar wordt gepre sideerd. Beide mannen speelden een be langrijke rol in het Hongaarse politieke leven in de afgelopen jaren. Volgens Pa- rijse politieke waarnemers vormt hun ver kiezing een aanwijzing voor een terugkeer naar oude methoden der partij. De Hongaarse minister van staat, Ma- rosan, lid van het politbureau der Hon gaarse communistische partij, heeft op het congres van de partij verklaard, dat de Hongaarse communisten het recht hebben hun opinie te uiten wanneer zij het niet met een beslissing van de partij eens zijn maar dat zij die beslissing toch moeten uitvoeren, aldus meldt het Hongaarse persbureau MTI. De partij moet krachtig strijden tegen alle revisionistische, dog matische of sectaristische afwijkingen, al dus Marosan. Volgens de nieuwe statuten is de partij een vereniging op basis van vrijwilligheid. Voortaan kunnen de leden wanneer zij dat willen hun lidmaatschap opzeggen, zo verklaarde Marosan verder. Het V.IS.-rapport Naar aanleiding van het V.N.-rapport over Hongarije heeft een woordvoerder van het Hongaarse ministerie van bui tenlandse zaken zaterdag verklaard, dat het niet waarschijniyk is, dat het V.N.- rapport in Boedapest zal worden gepu bliceerd. „Het zou geen zin hebben op staatskos ten zulk een verzameling leugens uit te geven", aldus de woordvoerder. Deze verklaarde desgevraagd voorts, dat telegrammen van buitenlandse intellectue len aan de Hongaarse premier op geen enkele wijze invloed op Hongaarse recht banken kunnen uitoefenen. Pal Maleter Radio-Boedapest heeft gemeld, dat het proces tegen Pal Maleter, minister van defensie in de regering-Nagy, onmiddellijk na beindiging van het aan de gang zijnde onderzoek zal beginnen. Maleter bevindt zich volgens de radio in een gevangenis in Boedapest. Dit is de eerste keer, diofficieel iets iS medegedeeld over een de.l€ J? van de Hongaarse opstand die door de Russen werd gearresteerd bf onderhande lingen met de generale staf tan het rode leger in Hongarije. Pal Maleters vrouw en drie JÏnderen, die naar het buitenland waren uitgeweken, bevinden zich thans in Montreal, Canada. Het Virologisch laboratorium van de interne afdeling van het Academisch Ziekenhuis te Leiden heeft zaterdag op klinische gronden in een pensionaat te Bussum influenza vastgesteld, waarvan het oorzakeiyke virus volgens prof. dr. J. Mulder, verbonden aan de Interne afdeling van het Leidse Ziekenhuis zeer waarschijnlijk gelijk is aan dat, hetwelk in Azië grote epidemiecn heert verwekt. In het betrokken pensionaat verblij ven 100 jonge meisjes tussen 8 en li jaar, van wie er thans 30 ziek zyn. He ziekteverloop Is zeer goedaardig Bij nadere informatie bleek, dat de ziekte vermoedelijk reeds sinds 56 juni m Bussum heerst. Het Is niet duidelijk, langs welke weg de besmetting is gelopen. Waarschijnlijk - juist als bij de geïsoleerd gebleven patiënt van enkele weken gele den in Den Haag is het virus met een vliegtuigtransport uit Azië ons land bin nengedrongen. In verband met de studie vande epi demiologie van deze ziekte, die blijkbaar een grote besmettingskracht heeft, doet prof Mulder een dringend beroep op aile artsen in Nederland gedurende de eerst komende weken nieuwe soortgelijke ziekte gevallen te melden aan de afdeling in wendige Geneeskunde van 't Academisch Ziekenhuis te Leiden. In Hulst heeft gisterennacht een zware brand het postorderbedryf van de Zeeuw se Textielcentrale in de as gelegd. Zowel de kantoren als de magazijnen met al de voorraden aan textiel en huis- houdeiyke artikelen gingen verloren. De brandweer heeft met alle macht pogingen tot redding gedaan, doch al haar moeite was vergeefs. De schade wordt op meer dan een miljoen geschat. Tijdens de baggerwerkzaamheden nabij de Beatrixkade ten behoeve van een steen fabriek te Eindhoven heeft men een uit geholde eiken boomstam met een door snede van bijna anderhalve meter ont dekt, welke waarschijnlijk in het jongste stenen tijdperk door de prehistorische be volking als waterput werd gebruikt. In de holte van de stam werd een stuk je van een stenen mes gevonden, dat zou stammen uit het neolithicum. Aangeno men wordt, dat de vondst 3 4 duizend jaar oud is. Professor De Vries te Gro ningen zal met behulp van de c-14 proef de ouderdom vaststellen. Naar eerst thans wordt vernomen, heeft volgens berichten uit Hollandia op 23 juni een aardschok in de omgeving van de Geelvinkbaai (Ned. N. Guinea) aan zienlijke schade aangericht. Zo stortten te Randawaja alle huizen in en werd te soemberbaba driekwart der woningen vernield. De wervelstorm „Audrey" heeft, naar de perschef van het Witte Huis, James Hagerty gisteren mededeelde, in de staat Louisiana 200 tot 500 mensenlevens ge kost. Het zou volgens hem nog wel enige tyd duren alvorens het juiste dodencijfer is vastgesteld, want er bevinden zich nog vele ïyken onder het puin. President Eisenhower heeft de getroffen gebieden tot noodgebied verklaard, dat in aanmerking komt voor staatshulp. De wervelstorm Audrey is na over Louisiana. Mississippi en Tenesse te zijn geraasd boven het dal van de Ohio opgelost. Een gedeelte van oostelijk Canada werd nog getroffen en daar werd voor naar schat ting een miljoen dollar schade aangericht. Ook Formosa is door een tyfoon ge- troffen Hier vielen 52 doden en wordet> 26 mensen vermist. Voorts werden 1034 huizen verwoest. In Europa wordt het gebied van de Balkan op het ogenblik door overstromin gen geteisterd. Het Bulgaarse persbureau meldde, dat door de hevige regenval der laatste dagen talrijke rivieren in Bulgarije zijn gezwol len waardoor grote overstromingen zijn ontstaan. Huizen zijn ingestort, vee is om gekomen, bruggen zijn weggeslagen en aan de oogst is ernstige schade toegebracht. Of er slachtoffers zijn is niet gemeld. In Macedonië en Thracie (Noord-Grie kenland) zijn ernstige overstromingen ont staan doordat de rivier de Strymon bij de Bulgaarse grens buiten haar oevers is getreden. In het district Serrai is de nood toestand afgekondigd. Veel vee is verdron ken en de oogst heeft zwaar geleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1