Nieuws uit stad en omtrek Afscheid Pater E. v. d. V elden SC J OUDE TfTD I Geheugen-hulp De Matenesseschool aan de Bil DE HONKBALCOMPETITIE Excelsior-Kampong een draw ilenhavenweg Uit die goede Blijdorp'-vrienden namen afscheid van directeur F. van Reesema Haar bestemming na 1868 Ouders der Don Bosco-jeugd vertolkten Imn dankbaarheid Het Oranjefeest te Ketliel S alk-vaccina tie Heren-broederschap m W$W-hp Bacl Groenoord had 7623 bezoekers Burgerlijke Stand Oostelijk Flevoland drooggemalen Ridder in de Orde van Oranje Nassau NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Overwinningen voor Schiedam en S.V.V. Eeuwfeest congregatie Zusters Auxiliatrices NSC MAANDAG 1 JULI 1957 PAGINA 2 KORTE BERICHTEN BIJEN IN DE FABRI STRAAT ONDER EEN BROMFIETS GESLIPT DOOR OLIE KOSTELOZE INENTING RENNERSCLUB SCHIEDAM FIETS GESTOLEN mm jvbv ■m iiUiü*'" - - mêm. m y DOOR ROOD LICHT GEREDEN IN ROTTERDAM: K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM Diergaarde „gemaakt" V erdiend P.S.V.-S.V.V. 8-9 Medewerking n Zuid-Kennemerland Geen tweede basis industrie Te Delft REVALIDATIECENTRUM VOOR POLIOPATIENTEN WORDT UITGEBREID Zoals we' te verwachten, hebben niet al leen de leidsters en leiders maar ook de ouders van de Don Bosco-jeugd Pater v. d. velden een passend afscheidsfeest be zorgd. Zaterdagavond waren allen nog een maal in het patronaatsgebouw aan de Lan ge Haven bijeengekomen, zoals dat zo vaak is gebeurd en waardoor de band tus sen pater directeur, medewerkenden en ouders zo hecht en sterk is geworden. De heer G. Hamilton vertolkte namens de gehele Don Bosco-familie de gevoelens van dankbaarheid voor al het goede, dat pater v. d. Velden tijdens zijn verblijf in onze stad tot stand heeft gebracht. Een bijzonder mooie electrische wandklok zal in zijn toekomstig verblijf de scheidende directeur nog dagelijks aan Schiedam doen denken. Pater v. d. Velden consta teerde in zijn dankwoordje dat, niet al leen Gods hulp, maar ook de ondervon den medewerking vap ouders, leidsters en leiders er toe heeft bijgedragen, dat in de loop der jaren hier in Schiedam is tot stand gekomen. Na allen hiervoor dank gebracht te hebben, besloot hij zijn toe spraak met het uitspreken van de wens, dat ook zijn opvolger op eenzelfde mede werking mag rekenen Hierna bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Ook zondag hebben nog velen van de ge boden gelegenheid gebruik gemaakt om afscheid te nemen van Pater v. d. Velden. Wij zagen burgemeester Mr. J.W. Peek de president en secretaris van de bijzondere raad der St. Vincentiusvereniging, de he ren Ir. W.H. v. d. Toorn en W. Kloppers Zaterdag hebben we dan de derde en laatste dag gehad van een geslaagd Oranjefeest te Kethel. De organisatie was bijzonder goed en het weer heeft dit jaar voortreffelijk meegewerkt. Doordat de organisatie van de puzzel-rit voor bromfietsen en motoren niet tijdig gereed gekomen was, omdat door ziekte van de voorzitter, de heer v. d. Pas, te veel werk door de wn. voorzitter verzet moest worden, is deze rit een behendig- heidsrit geworden, die verreden Is op het feestterrein Voor bromfietsen ging de eerste prijs naar Moerkapelle, J. Regters had hem ge wonnen. De tweede prijs was voor B. Scholte. Bij de motoren won A. Noote- boom de eerste en W. Altink de tweede prijs. Om plm. 7 uur arriveerde de stoet met gekostumeerde voetbalspeelsters en spe lers op het kermisterrein. Voorop de har monievereniging St.-Radboud, dan een paard en wagen, op deze laatste de speel sters en daarachter marcheerden de twee herenelftallen. Als verzorger fungeerde „Dorus Manders" vergezeld van EHBO- koffertje, verzorgingsemmertje met fris water en paraplu. Naar later bleek bestond de inhoud van het koffertje uit een spons, een klein handpompje, om het „verfrissende" water uit de emmer over de patiënt te spuiten. Als paardemiddel was er dan nog de eeuwige fles „jandoedel" oftewel gin. Het spel van de dames was het aanzien waard. We hebben hiermee niets te veel gezegd. We hadden met onze schenen niet graag tussen die onbeheerst naar de bal mikkende „poezelige" voetjes gezeten. De wedstrijd der heren werd een dolle jool. Ten laatste werd het meer een soort rugby. Een groot aantal toeschouwers heeft er van genoten De kermisexploitan ten, die eerst nog al zuinig keken door gebrek aan toeloop, hebben de laatste avond zeer goede zaken gemaakt, zodat de gemiddelde opbrengst misschien wel mee zal vallèn. SCHIEDAM. 31 Mei 1850. Gisteren werd, in tegenwoordigheid van Heeren Burgemeester en Wethouders dezer stad, de eerste proef genomen met het nieuwe spui-toestel aan de Korte Haven alhier, aangenomen en vervaardigd door onzen stadgenoot M. Kemp, welke proeven, naar wij vernemen, zeer voldoende zijn bevon den. SCHIEDAM. 26 April 1850. Wij ver nemen van goederhand dat het alhier be staande gezelschap „Physica" uit zijne leden eene commissie benoemd heeft, aan wie de taak is opgedragen, middelen te beramen ter verkrijging in onze stad eener Technische school, die aan de jongelingen uit den meer gegoeden stand de gelegen heid zou verschaffen, om onderwijs te ontvangen in de Natuur- en Scheikunde en Natuurlijke Historie en wel bijzonder in die gedeelten, die voor den handel en de nijverheid van het meeste belang zijn. SCHIEDAM. 17 Mei 1850. Naar wij vernemen is door de Heeren Meijer en Co. alhier, een plan ontworpen, om door eene Vereeniging van alle of van een gedeelte der branders te dezer stede en op andere plaatsen, een gezamenlijke gisthaTldel. on der opzigt van daartoe te benoemen com missarissen op te rigten en aldus deze tak van bestaan in ailer belang te ver beteren en uit te breiden. SCHIEDAM, 17 Mei 1850. In de lijst der in Oost-Indië overledene personen komt voor: Theodorus Meijer, geboren 1 Januarij 1806 te Schiedam, vertrokken als scheepsjongen in 1820 met het schip „Dijkzigt", overleden 20 November 1828 te Amsterdam, welke heeft nagelaten eene som van 38,43. alsmede leden van diverse conferenties van andere patronaten van het S.F.L. en S.F.R. waren gekomen om pater van der Velden de beste wensen voor de toekomst aan te bieden. Velen deden deze wensen vergezeld gaan van een kleine attentie en er werd nog eenmaal van gedachten gewisseld over het grote werk, dat hier in Schiedam tot stand is gekomen en al len zq bijzonder na aan het hart ligt. Naar wij vernemen, zal in het kader van de hier te lande georganiseerd wordende Salkvaccinatie, deze omstreeks oktober hier ter stede plaats vinden en wel voor de kinderen van de jaarklasse 1955. Bij het huis van mevrouw C. in de Fa- bristraat hing zaterdagmorgen een bijeen- zwerm in de boom. De voortvluchtige in- sekten zijn door het hoofd van de Groen van Prinstererschool, de heer Th. M. van Schooneveld, geschept. De 19-jarige pijpfitter A. J. H. raakte za terdagavond bij de oversteekplaats op de Nieuwe Haven onder een bromfiets. De jongeman kwam met het hoofd tegen de paal met het bordje „Hier oversteken" te recht. Na in de dr. Noletstichting behan deld te zijn, kon het slachtoffer naar huis gaan. Vier motorrijders en hun duo-passagiers slipten zondag op het traject Rotterdamse- dijkKoemarkt—Nieuwe Haven—B.K.- laan, doordat het wegdek besmeurd was met dieselolie. De kleding van de motor rijders werd door de vette olie bedorven. De dieselolie was door een defect uit de tank van een autobus uit Zwijndrecht ge lopen. Hedenavond om 7.30 is er in het pa rochiehuis van de Havenkerk een bij eenkomst voor alle mannen en jonge mannen van deze parochie. Er zal voor hen o.a. vertoond worden de Eucharis tische viering in de St.-Severix te Pa rijs. Verder is er een gezellig samenzijn, waaronder enkele voordrachten. Maar vooral worden er plannen gesmeed voor het komende jaar. Deze oproep geldt voor alle mannen vanaf 18 jaar. Vrijdag 5 juli der namiddags van 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot koste loze inenting tegen difterie, kinkhoest en tetanus voor kinderen vanaf 6 maanden oud, in het gebouw van de G.G. en G.D., Tuinlaan 80. Evenals de grote broers in de ronde van Frankrijk, hebben onze Schiedam- se renners vandaag de grote hitte getrot seerd. In een gisteren gehouden club- o-ntmoeting, waaraan ook deelnamen R.C. Apollo, R.G. Rotterdam en de Cou reur, werden op het parcours Nieuw Mathenessestraat nog behoorlijke tijden gemaakt. In de A-klasse, 50 km in 1 uur en 20 minuten was de uitslag: 1. R. Ro- r-t (A.); 2. P. Zijlmans (R.), 3. H. Veld hoven S.), 4. H. Leyner (A.) en 5. J. Hamburg (A.). B-klasse, 40 km in 1 uur, 6 minuten: 1. Koevermans CC.), 2. J- Franken (C.), 3. W. de Jong (S.)4. P. Heinig (R.) en 5. J. Verspeek (A.). A-junioren, 20 km in 38 minuten, 1. R. Liebregts (C.); 2. M. Hekman (S.), 3. J. Nijhuis (R.); 4. C. Neelle (A.) en 5. M. Dekker (A.). B-junioren, 15 km in 31 minuten: 1. H. de Bruin (R.); 2. H. v. d. Vaart (C.), 3. H. v. d. Heiden (S.)4. W. Lepolder (S.) en J. Hofmans (S.). De fiets van de tienjarige Ingrid Z. is zaterdagmorgen in de omgeving van Bad Groenoord gestolen. Het meisje had haar rijwiel niet op slot gezet. W&ty D ^^4, - Zaterdagavond gaven de welpen, die in Hoek van Holland aan een rimboe- spel hebben deelgenomen, tol afscheid in de Pluntage een Indianendorp ten beste. De toeloop naar bad Groenoord is deze zondag zeer groot geweest Naar ws ver namen waren er die dag 7623 bezoekers. Nu het gebleken is, dat het bad zoveel waterminnenden verwerken kan, zal er misschien wat minder geproken behoeven te worden van spitsuren bij de gang naar dit bad. Het is volmaaktte waanzin, om, zoals we zagen, met de bus van half 9 uit Schiedam te vertrekken naar Groen oord, dat op zondag eerst om 10 uur ge opend wordt. Het gevolg was: in de scha duwloze hitte, een rij wachtenden van de badingang tot de Blauwebrug. Verschil lende gevallen van flauwvallen had het tot oorzaak. Doordat al het personeel bij gesprongen is, is men deze massale toe loop de baas geworden. Om twaalf uur kon men zonder wach ten naar binnen lopen. Zonder de afdoen de assistentie van de plaatselijke politie was bovenstaande onbeheerste toeloop een janboel geworden. Over janboel gespro ken! Als op zo'n drukke zondag om zes uur de laatste zwemmer uit het water gefloten is, dan hebben de verzorgers, van het bad en de er bij behorende recreatie ruimte, tot 10 uur werk om de inrichting te reinigen van ongerechtigheden en om het schoon te spoelen voor de volgende dag. Het pleit niet voor de opvoeding van het gemiddelde publiek, maar hand over hand neemt de vervuiling van de grasmat en beplanting toe. Overal slingeren lege flessen, rietjes, papieren, doosjes en stuk ken brood. Naar we vernemen zijn er verscheidene vuilnisbakken besteld om verspreid over het terrein neer te zetten. Laten we tot zo lang onze afval in de reeds aanwezige bakken deponeren of mee naar, huis nemen. Dan zullen de vele vreemdelingen, die dit bad nu reeds be zoeken, niet een verkeerde indruk van de Nederlanders krijgen. De directie van het bad vroeg ons, de autobezitters te verzoeken van het aan wezige parkeerterrein gebruik te maken. Naar onze mening mist dit zwembad met zijn grote oppervlakte een omroep installatie voor verloren gelopen kleuters, en verloren voorwerpen Voorts een cen trale ruimte, waar men deze kleuters en voorwerpen kan afgeven en afhalen Niet minder dan 13.277 personen pas seerden zaterdag en zondag de loketten van „Bad Groenoord". Het record-dag- bezoek van zondag 16 juni jl. (67,32) werd gisteren ruimschoots, overschreden. Gerekend tot en met zondag, werd „Bad Groenoord" sedert de openstelling o)> 12 mei door 77.569 personen bezocht. Der halve een gemiddeld dagbezoek van 1551 personen. t De politie verwijderde rijwielen van be zoekers uit de plantsoenen. Omstreeks het heetst van de dag kon echter de officiële rijwielstalling, die berekend is op tweedui zend fietsen, de drukte niet meer verwer ken. De politie kon er toen niets meer te gen doen, dat bezoekers dc fietsen in de perken en plantsoenen stalden. In het afgelopen weekeinde is tegen vi.if automobilisten proces-verbaal opgemaakt, wegens het door rood licht rijden bij het stoplicht op de B.K.-laan. GEBOREN: Christina M. A., d. v. Y. D. Rijnja en C. J. M. de Rijk; Johannes B. M., z. v. J. B. M. Ouwens en M. G. Woestenberg; Willem z. v. W. Veldhuy- zen en L. Barendrëg'.. OVERLEDEN: J. A. Heybeek, oud 83 jr.; J. H. M. Govaart. oud 59 jr., echt genote van J. J. Legen. HEDEN: Passage Theater: Ondergang van de „Graf Spee" (14 j.). Weekdagen: 2 en 8.13, zondags: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Monopole Theater: Bloed op. de weg (14 j.), 2, 7, 9 uur; zaterdag en zondag: 3, 5, 7 en 9 uur. Stedelijk Museum: dagelijks vai. 10 tot 5 uur zondags van 2 tot 5 uur Verder op woensdagavonden 19.3022 uur. BIBLIOHEEK Openingsuren Hoofdgebouw Dam 8: Volwassenen maandag: 78.30; dinsdag 1012, 25 en 7—8.30; woensdag: 25 en 78.30: donder dag: 10—12 en 25; vrijdag: 25 en 1—8.30; zaterdag: 10—12 en 2—5. Jeugd: woensdag: 2—4; donderdag 45; zaterdap 1—3. Boven 14 jaar ook: woensdag 67.30 Filiaal Rijnstraat 1: dinsdag 6.308.00; vrijdag 7—8. Filiaal Emmastraat 3: maandagavond 78 uur: woensdagavond 7—8.30; vrijdag avond 7—8.30 uur. Filiaal Kerkweg 46, Kethel: zondag 11.30—12.30. Filiaal Wjjkgebouw Nieuwland: volw. woensdag en vrijdag 78.30; kinderen woensdag 2—5. Toegang door zij-ingang. NACHTDIENST APOTHEKEN. De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door apotheek Jansen, Swammerdamsingel, en apotheek Nieuwland, Wibautplein 17. DINSDAG: Groote Schouwburg, Zuidplein. Suc- cessenparade, Radio Revue-Show met Rens van Dorth e.a. 20 uur. BIOSCOPEN Programma's van 28 juni t/m 4 juli: Arena: De andere sexe (strikt volw.) Capitol: Het uur der wraak (14 j.) Centraal: Troubadour der liefde (14 j.) Cineac-AD: Aan de rand van de hel (14 j.) Cineac-NRC: Actualiteiten (doorl. voorst.) (a.l.) Colos seum: Verboden planeet (18 J.) Harmonie: 08/15, het einde (18 j.) Lumière: A!s de Alpenrozen bloeien (a.l.) Lutusca: Diane de Poitiers (18 j.) Luxor: Typhoon boven Nagasaki (14 j.) Metro: La vie paristénne (ontoelaatbaar) Passage (Schiedam): De on dergang van de Graf Spee (14 j.) Prinses: Moord in Montmartre (strikt \folw.) Rex: Met ruw geweld (14 j.) Thalia: Kitty in de grote wereld (a.l.) 't Venster: The man who loved redheads (volw.) Victoria: Daar ko men de tanks (14 j.)"van maandag af: Always in my heart (a.l.). In de kampioenscompetitie van de KNVB afd. Rotterdam werd de wedstrijd Het Noorden—SFC 84 gespeeld. Door deze uitslag is een beslissingswedstrijd HekelingenHet Noorden nodig gewor den. De stand luidt nu: Hekelingen 4 23 0 1 6 Hat Noorden4 3 0 1 6 SFC 4 0 0 4 0 Dc regelmatige afmaling van de pol der Oostelijk Flevoland is zaterdag ge staakt. Daarmee is de periode van het eigenlijke droogmalen door de Dienst der Zuiderzeewerken beëindigd. Dc wa terstand bij de gemalen komt thans over een met de hoogteligging van het laagste deel van de polder. Intussen bevinden zich in de polder nog uitgestrekte watervlakten, die niet of na genoeg niet met de kanalen in verbinding staan. Dit water zal eerst zeer geleidelijk kunnen afstromen of verdampen. Op deze vlakten en in de kanalen wordt nog steeds gevist, - y Burgemeester G. E. van Wal sum speldt de scheidende directeur de versierselen, behorend bij zijn onderscheiding tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, op de borst. een deprimerende invloed op het werk in „Blijdorp" had. U hebt echter een buiten gewone teamspirit ten toon gespreid'. Dr. C. M. Kleipool bood vervolgens na mens de commissarissen een horloge aan en zei daarbij te hopen, dat de heer Siewertsz van Reesema in de komende laren even zulke goede herinneringen aan zijn tijd in Rotterdam zal hebben, als dat ongetwijfeld met de commissarissen het geval zal zijn. Ter gelegenheid yan zy„ pensionering als directeur van de Koninklijke Rotter damse Diergaarde „Bljjdorp" is de heer F. Siewertsz van Reesema benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester ror. G. E. van Walsum speldde hem vrijdag, tijdens een in de Rivièrahal gehouden afscheidsreceptie de aan deze onderscheiding verbonden te kenen op de borst. De burgemeester, die als eerste van een viertal sprekers het woord voerde, zei het te bewonderen, dat de heer Siewertsz van Reesema kans had gezien na zijn terug keer uit Indonesië een zo belangrijke func tie als directeur van „Blijdorp" te bezet ten. Hij meende, dat daarvoo- een om schakeling moest worden verricht, die niet eenvoudig was. „U heeft zich in die tien jaar echter zo geacclimatiseerd, dat wij. indien wij niet van Uw tropenjaren wis ten, volkomen over uw afkomst in het duister zouden tasten", aldus de burger vader die vervolgde: „U heeft in die tien jaar, dat U directeur van Blijdorp was. de diergaarde „gemaakt", en wel op zodanige wijze, dat zij thans ook in het buitenland grote bekendheid geniet. Daarvoor kunnen wij U niet dankbaar genoeg zijn". Spreker meende, dat niet alleen de be kwaamheden van de scheidende directeur de grondslag vormden voor zijn prestaties, maar dat deze voora! moesten worden toegeschreven aan zijn „winnende per soonlijkheid. die sympathie en vertrou wen wekt". Op kernachtige wijze gaf ir. L. P. Ruys. namens het bestuur van de Stichting Rot terdamse Diergaarde, uiting aan zijn vreugde óver de onderscheiding van de heer Van Reesema. „Wjj weten, dat hij verdiend <s". aldus spreker, die daaraan toevoegde: „De tien jaren zijn jaren van ploeteren geweest. Vooral in het begin, toen er groeiende tekorten waren; iets wat Cj Dal men in 1859 een goede keus had gedaan met dc benoeming van Johannes VVjjma tot hoofd van de Matenesseschool aan de Buitenhavenvveg, bewijst vooral de bloei van zjjn school, maar ook zijn benoeming in oktober 1862 tot onder wijzer vap de wezen in het weeshuis van dc Hervormden aan de Achterweg alhier. Van oudsher had dit weeshuis een onderwijzer voor de wezen. Thans is de ze schoolruimte in genoemd buis tot schoenmakerij gedegradeerd. Ook dc inspecteur van het L. O. in Zuid-Holland was zeer tevreden over het onderwijs, dat a3n deze school door de heer Wijma werd gegeven en schreef daar omtrent 10 januari J865 het volgende: Ten eerste merkte de inspecteur op, dat bij een nauwkeurig onderzoek was ge bleken, dat binnen deze gemeente (n.l. Ma- tenesse) geen noemenswaardig schoolver zuim plaats had. En dat is voor die jaren een zeer gunstig teken, als men daarbij bedenkt, dat er nog geen leerplichtwet was. WBItW KOOK SCHICOAM CM OMSTMCKtm 79ste Jaargang No. 23413 D A M 1 8 SCHIEDAM TELEFOON 661ÏÏ POSTREKENING KR. 5 9 9 4 8 ADVERTENTIES 0,16 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN 0,30 per m.m.-hoogte. Bij contract speciale tarieven- KAMPIOENEN tot 20 woorden 0,50 bij vooruit betaling. Elk woord meer 3 cent. Maximum 69 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeenkom stig de Regelen voor het Adver tentiewezen. ABONNEMENTEN ƒ7.40 per kwartaal, 2.54 per maand en 0,59 per week. Ondanks de hittegolf wisten de Schie- damse honkballers gisteren nog goede resultaten te boeken. Schiedam bleef door een goede 73 overwinning op Laakkwar tier baas in eigen huis. Ook S.V.V. omzeil de in Eindhoven een moeilijke klip, door met P.S.V. met 98 te kloppen; hiermede revanche nemende op de destijds op eigen veld geleden nederlaag. Met deze overwinningen behielden onze stadgenoten de aansluiting in de kopgroep en blijven ze een niet onbelangrijke rol in de afd. C. van de 2e klas vervullen. Schiedam-Laakktvartier 7-3 Vooral de eerste zes innings was werper Reynierse. ondanks de warmte, in uit stekende vorm en werd hij door de velders voortreffelijk gesteund. Deze factoren maakten het de Hagenaars moeilijk om tot scoren te komen. Tot en met de zesde inning wierp Reynierse 9x3 slag en zorg de een goed gesloten veld voor de overi gen nullen. De Haagse werpers daartegen over vonden geen genade bij de Schie- damse slagploeg. Dank zij 6x 4 wijd en vijf goede honkslagen wisten onze stadge noten tot 7—0 uit te lopen. De laatste twee innings deed de warmte zich gelden. Door een inzinking van de werper en minder accuraat velden zag Laakkwartier kans 3 tegenpunten te scoren waartegen de zwartwitten slechts twee nullen wisten te plaatsen. Jammer was het dat de Ha genaars enkele malen een onsympathieke j houding tegen de scheidsrechters aanna- I men waardoor deze, vooral van Schie- i damse zijde goed gespeelde wedstrijd, eni germate werd ontsierd. W. v. d. Touw, i Molenaar en Reynierse waren met hun fraaie twee-honkslagen wel de beste hit- tens. Score verloop: Schiedam 0013—0 300 is 7. Laakkwartier 6x021 is 3 Werpers resultaten: Schiedam werper Reynierse, 11x3slag, 7x4-wijd, 7 honksla gen tegen. Laakkwartier, werpers Kloot wijk en Zaandam, 8x3-slag, 7x4-wijd, 9 honkslagen tegen. Uitslagen lagere negentallen: Schie dam 2 A.D.O. 1 11 16, Schiedam 3 Feyenoord 2 22 1. Ook S.V.V. heeft zich in Eindhoven niet kostbare punten binnen te halen. Zag het er in de derde inning naar uit. dat de rood-groenen regelrecht op een grote over winning af zouden stevenen, zou later blij ken, dat de in deze inning behaalde voor sprong nog maar nauwelijks genoeg was, om de overwinning veilig te stellen. Naast het goede werpen van de Lange was het voornamelijk aan het uitstekende hitten van Cor Bras-te danken (twee en drie honkslagen) dat, onze stadgenoten deze voorsprong konden nemen en deze in het verloop van de wedstrijd met succes wis ten te verdedigen. In de zevende en acht- goede twee honkslagen de stand op 79 wisten te brengen. In de zesde inning was Gommel, door 4—wijd op de honken ge komen, door een fraaie tweehonkslag van Cor Bras in staat gesteld het negende punt te scoren. Met nog twee minuten te spelen was er nog alles mogelijk. On danks dat SVV door twee maal viier wijd op de honken kwam, wist men niet meer te scoren. De Eindhoyenaren kre gen nog een laatste kans toen, nadat Wij- nands met een korte tik van Berkel had binnengebracht, een hard geslagen grond- bal van Compaan door Kolmeyer fraai werd gestopt. Hiermede ontnam hij P.S.V. de bijna zeker schijnende gelijk maker. Scoreverloop: PSV 0020002 —3—1 is 8. S.V.V. 0—1—7^-0—0—1—0—0— 0 is 9. Werpers resultaten: P.S.V., werper Com- ste inning waren het Compaan en de Ame-|Paan 9x3 slag, 8x4-wijd, 12 honkslagen rikaan Richardson die voor P.S.V. met tegen. S.V.V., werper de Lange, 13x3- 1 slag. 3x4-wijd. 9 honkslagen tegen. De heer Wijma wist zijn leerlingen aan zich te binden. Vervolgens werd door ge noemde inspecteur opgemerkt, dat van de vestiging der school jaarlijks geregeld een openbare les of examen plaats 'had, waarbij boekgeschenken werden uitgereikt, ook inzonderheid aan hen, die trouw wa ren ter school gekomen, terwijl in geen ge val een leerling werd bekroond, hoe ver dienstelijk overigens, die schooltijden had verzuimd. Tenslotte werd nog opgemerkt, dat op een bevolking van 1508 zielen ruim 50 kinderen van niet-bedeelde ouders kos teloos tot de school werden toegelaten. Het aantal leerlingen was 15 juli 1864 tot 203 geklommen, waarvan 55 leerlin gen kosteloos onderwijs genoten. Dit is wei het hoogste aantal leerlingen op deze school vóór 1868. Vermelden wij nog, dat primo januari 1864 de heer Landsman als hulponderwijzer werd vervangen door de heer Jan Gonda, komende van Maas sluis. Met de annexatie van de gemeente Ma- tenesse door Schiedam, werd de schooi aan de Buitenhavenweg van 'n dorps- een stadsschool. De aard van deze school werd echter daarmede niet veranderd: zij bleef een openbare school voor L.O, voor jon gens en meisjes, waaronder ook leerlin gen, die kosteloos onderwijs genoten. In het onderwijzend personeel kwam geen verandering, alleen hun jaarwedden wer den bij Raadsbesluit van 10 maart 1868 anders geregeld. Ook het gemeentever slag over het jaar 1868 vermeldt niet an ders, dan dat zij is een openbare school voor jongens en meisjes, zijnde de school van de voormalige gemeente Matenesse. Van het aantal leerlingen van deze school wordt in genoemd verslag geen gewag ge maakt. Bij raadsbesluit van 28 juli 1869 werd eervol ontslag verleend aan de hulponder wijzer Jan Gonda, die benoemd was tot hoofd van een school in De Lier, In zijn plaats werd tot hulponderwijzer aan deze school aan de Buitenhavenweg benoemd Nadat aanvoerder J. Dries de toss ge wonnen en natuurlijk batten gekozen had, trokken A. Oósterholt en M. Schoenma kers naar de wickets waar de eerste bal om 11 uur 25 werd losgelaten door D. Hardcnbol, die afgewisseld werd door H. Wagenvoort. Op 25 werd het wicket van A. Ooster holt (16) door G. van Minnen, die inmid dels was aangezet, uiteengeworpen en 5 runs later kreeg dezelfde bowler M. Schoenmakers (9) door G. Eikelenboom gevangen W. Bruning en J- Ooster- holt zetten goed battend 'n aardige stand op en eerst op 79 kreeg H. Hardenbol ziji kans toen J. Boogaert W. Bruning (24) ving. Op 94 had dezelfde bowler weer succes, toen M. Hellemans J- Oosterholt voor een uitstekende 43 (1x6 en 5x4) uit de lucht greep. .1. v.d. Water, die W. Bruning bad vervangen maakte het helaas maar kort en ging l.b.w. op M. Nightingale. Met J. Dries en Th. Janse op de mat werd de stand van de dag be reikt. Uitstekend en oordeelkundig bat ten, waarbij het scoren allerminst werd vergeten, werd een lust voor het oog. Zessen en vieren waren niet van de lucht en toen °P 152 Th. Janse op het bowlen van H. Wagenvoort door M. Nightingale door de warmte laten weerhouden, de was gevangen, had hij een puike 28 J, van Esveld stand. waaronder een zes aan het totaal toege voegd. 20 runs later werd Th. Hengst door H. Wagenvoort gebowled voor 8 op hetzelfde totaal verloor Excelsior ook het wicket van G. Oosterholt. J. Dries, die zich kennelijk volkomen op zijn gemak voelde kreeg daarna weer steun van Th- Bierhuizen, die 11 runs scoorde alvorens door G. van Minnen op het bowlen van H. Wagenvoort te worden ingerekend. Ook C. de Kievith droeg zijn steentje bij, doch toen hij voor 8 op H. Wagenvoort l.b.w. ging bleef J. Dries met een voortreffelijke 62 not out (3x6 en 3x4) Met inbegrip van 10 extra's was het to taal 220 geworden. H. Wagenvoort had zich met 4 voor 22 uitstekend geweerd; D. Hardenbol 0 voor 22; G. van Minnen 2 voor 58; M. Nightingale 2 yoor 52; H. Hardenbol 2 voor 43 en M. I-Iellemans 0 voor 13. Voor Kampong gingen O. F.ikelenboom en J- de Bruin naar .de mat en J. Dries en J. Oosterholt vielen energiek aan. Reeds op 3 had J. Dries met een pracht- bal succes en duikelden de palen van J. de Bruin, Kort daarop deed Th. Janse 'n prachtige vang op het bowlen van J- Oos terholt en G. van Minnen kon voor 5 op een totaal van 10 het clubhuis opzoeken, tot de thee hielden G.. Eikelenboom en Wie meende, dat Kampong, gestoofd door de hitte gemakkelijk tot overgave te brengen was. kwam bedrogen uit. De weerstand nam langzaam maar gestadig toe. Op 63 werd G. Eikelenboom voor 16 achter het wicket door Th. Bierhuizen op het bowlen van J. Oosterholt gevangen. Op 67 verdween J. van Esveld voor een harde 38 gecleaned door J. Oosterholt en op 79 ving J. v.d. Water L. van Esveld voor 10 op het bowlen van W. Bruning D. Hardenbol, die er goed het oog op had wist van geen wijken en het fielden dat een tijd lang redelijk goed geweest was begon te verslappen .Een goede vang van Th. Janse deed H. Nightingale voor 1 struikelen, maar ook H. Wagenvoort bleek niet bereid zich gewonnen te »e' ven en regelmatig steeg het totaal. Van 6 voor 85 werd het 141 toen D. Harden bol voor een verdienstelijke 50 schitterend werd gevangen door Van Esveld, die tij delijk de plaats van J. Dries in nam. Met J. Boogaert op de mat werd 155 be_relkt op welk totaal aanvoerder Dries met een draw genoegen nam. H. Wagenvóort bleef met 24 not out; J. Boogaert met 2 not out. De bowlingcijfers waren: J. Dri.es 2 voor 40; W. Bruining 2 voor 18; Th. Jan se 0 voor 17; A. Oosterholt 1 voor 13 en G. Oosterholt 0 voor 22. Vermelding verdient nog het uitsteken de werk van Th. Bierhuizen achter het wicket, op het vaak slordige bowlen. de heer A. Verboon, bij raadsbesluit van 20 augustus 1869. In het gemeenteverslag over 1869 wordt de schooi aan de Buiten havenweg genoemd: een openbare bur gerschool voor jongens en meisjes, waar aan ook aan enige kinderen kosteloos on derwijs wordt gegeven. Genoemd verslag van de plaatselijke schoolcommissie ver meldt dan nog vervolgens: „Ook zou de cojnmiss'ie gaarne zien, dat aan de Buitenhavenweg alhier een definitieve bestemming werd gegeven: die school, een overblijfsel van de gemeente Oud- en Nieuw-Mathenesse, bevat thans nog kinderen, voor wie schoolgeld wordt betaald en zulke, die het onderwijs koste loos ontvangen". Maar een definitieve bestemming van deze school was in 1870 nog niet tot stand gekomen en j«i het gemeenteverslag over 1870 wordt zij nog steeds gerangschikt onder de openbare schooi voor johgens en meisjes, waar ook leerlingen kosteloos on derwijs genieten. De plaatselijke school commissie merkt in haar verslag over 1870 nog het volgende op: „Afgescheiden ook van hare toekom stige bestemming eist de school aan den Buitenhavenweg nadere voorziening. Eens deels behoort het onderwijzend personeel versterkt te worden; anderdeels heeft het lokaal verbetering noodig; imfners het onderwijs wordt in hevige mate belem merd door het gedruisch op de straat en in het nevens het schoollokaal gelegen paardenwed; alsook door de omstandig heid, dat de onderwijzers bij gelijktijdig onderwijs in verschillende klassen, elkan der hinderen wegens onvoldoende afschei ding, en zoo voorts. De commissie heeft zich dan ook deswege gewend tot burge meester en wethouders en aangewezen hoe in een en ander te voorzien zoude zijn". Het aantal leerlingen aan deze school is sinds 1864 in dalende lijn: over 1871 bedroeg dit gemiddeld I36 leerlingen, in 1872 ongeveer 132 leerlingen. De plaatse lijke schoolcommissie kon dan ook in haar verslag over het jaar 1872 geen woor den van lof vinden. Zij wachtte nog steeds op een definitieve beslissing betreffende het toekomstig lot van de eenmaal z° mooi ingerichte school aan de Buitenha venweg. Nu gebeurde het dat op 7 november 1872 het hoofd van de Burgerschool, de beer J. van der Hoeven, kwam te overlijden. Met het bestuur van deze school werd tij delijk belast haar oudste hulponderwijzer, de heer K. J. Smith. In de vergadering van de plaatselijke schoolcommissie werd nu het volgende besloten: Het schoollokaal van wijlen de heer Van der Hoeven was door de gemeente ge huurd, welke huur met primo januari 1873 zou aflopen. De gemeente wenste de huur van genoemd lokaal niet te verlengen en besloot genoemde burgerschool tijdelijk over te brengen naar de lokalen in de St.-Joris-Doelen. Met ingang van P"mo mei 1873 werd als hoofd van deze school benoemd de heer Johannes Wijma, nog steeds hoofd van de school aan de Bui tenhavenweg en die 15 januari 1873 nog 123 leerlingen telde. Vervolgens werd be sloten genoemde school aan de Buiten havenweg met ingang van 1 juni 1873 op te helfen en de leerlingen op andere scholen in te delen. Dit was echter van korte duur, zoals wij in een volgend ar tikel zullen mededelen. Zo was dan de heer Johannes Wijma sinds mei 1873 hoofd van de school voor meervermogenden. Ook deze school kwam onder leiding van deze bekwame onder wijzer tot grote bloei. In een afzonderlijk artikel hopen wij enige welgemeende woorden aan zijn nagedachtenis te mogen wijden. L.A. ABMA. Nadat dr. A. Scheygrond van de Vereni ging voor Zoogdierkunde en Zoogdierbe scherming in het kort de verdiensten van de heer Van Reesema met betrekking tot de zorg voor de levende have van Blij dorp had gememoreerd, kreeg dè schei dende directeur van de Stichting „Madu- rodam" een bloemstuk aangeboden, als mede een permanent toegangsbewijs voor de miniatuurstad. Vertegenwoordigers van het Wageningsch Studentencorps overhan digden hem een boekwerk. „Ik heb thans veel hulde ontvan gen", aldus de heer Siewertsz van Reese- o?a in zijn toespraak tot de vele aanwe- z'gen. „Maar ik geloof, dat ik onvoldaan weg zou gaan. wanneer ik aan deze woor den van lof niet wat toevoeg. Dat het voor mij mogelijk is geweest, mijn plicht te doen. komt door de medewerking die ik de afgelopen tien jaar van alle kanten mocht ondervinden, Het was opvallend Tet ,™aj voor overgave en belangstelling ik altijd werd geholpen". De heer Siewertsz van Reesema gaat binnenkort 'n reis maken naar Australië en Amerika om daar zijn kinderen te be zoeken en hoopt dan tevens gelegenheid te vinden in Indonesi ëenige plantages waarover hij vroeger het beheer voerde, te vinden in Indonesië enige plantages Den Haag vestigen en een groot deel van zijn vrije tijd besteden aan de vogej- kwekerij, die hij van plan is te beginnen. De commissie uit de Provinciale Staten van Noord-Holland ter onderzoek van het ontwerp streekplan voor Zuid-kennemer- land heeft het voorstel van de Gedepu- ijer-1' Staten tot vaststelling van dit plan onderzocht. Zij kan zich met de voorstel- len grotendeels verenigen. Een uitzonde ring wordt gemaakt voor de bestemming van de gronden ten oosten van het water gebied „De mooie Nei.". Een gedeelte van de hier gelegen agrarische grond is na- melijk bestemd voor zandwinning, waar door het water-recreatiegebied belangrijk zal worden uitgebreid. De meerderheid van de commissie is van oordeel, dat dit gebied een agrarische bestemming moet blijven houden. Ook is de commissie van mening, dat in Zuid-Kennemerland geen tweede basisin dustrie moet worden gevestigd. Door deze industrie zou en het duingebied worden aangetast, doch zou ook in strijd met de grondgedachte van het streekplan worden gehandeld. Gedeputeerde Staten hebben meegedeeld, dat, naar het oordeel van de Rijkswaterstaat, de Schipholweg belangrijk moet worden verbeterd. Deze weg zal een onderdeel gaan vormen van de Nieuwe Ringweg om Amsterdam, die het uit Den Haag, Rotterdam en Utrecht komende verkeer zal moeten opvangen. Meegedeeld is voorts, dat zo spoedig mogelijk na het gereed komen van de Velsertunnel zal worden begonnen met de aanleg van een eerste gedeelte van de rijksweg ten oosten van Haarlem tot aan oe Schipholweg. Met de aanleg van dit gedeelte zal vijf iaar zijn gemoeid. Thans kon nog niet worden bepaald, hoeveel tijd nodig is voor dc aanleg van bet verdere weggedeelte van de SrHpholwei; naar de rijksweg Amsterdam—Den Haag. Gistermiddag is In Nijmegen het hon derdjarig bestaan gevierd van de Con gregatie der Zusters Auxiliatrices, waar van de stichteres Mère Eugenia Smet uit Rijsgel in de maand mei door Z.H. de Paus is heilig verklaard. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Her- togenbosch, celebreerde in de kapel van het Cafiisiugcollege een plechtige Avond mis. De Provinciaal der Dominicanen, pa- ter B. Jansen, sprak vol lof over de gees telijke en sociale arbeid voor maatschap pelijk zwakke medemensen, waaraan de zusters zich wijden. Daarna was er een druk bezochte receptie. Het ligt in de bedoeling het revalida tiecentrum voor poliopatienten te Delft dat enige maanden geleden in gebruik werd gesteld, uit te doen groeien tot een algemeen centrum voor Delft en omstre ken. Het initiatief daartoe is genomen door de gemeentelijke gezondheidsraad. Het college van B. en W. heeft de raad der gemeente voorgesteld te beslui ten aan deze stichting deel te nemen en de wethouder van Soc. Zaken en Volks gezondheid als vertegenwoordiger van de gemeenten in het algemeen bestuur der stichting af te vaardigen. Het plan bestaat 't revalidatiecentrum te vestigen in een apart gebouw of ge bouwencomplex op een daartoe geschikte plaats in de stad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 2