Hoever gaat aansprakelijkheid van stalling- en garagehouder? Warmte-j>uzzel voor juristen Katholieke kappers ontdekten coupe tropique' SOCIALE WEGWIJZER); Verkeerswetgeving ver achter bij praktijk van het heden Ml KURHAUS-CABARET Plakharen waren favoriet i r HOLLAND-FESTIVAL 1957 Nederlandse oorlogsschepen en vlieg tuigen in (NATO)-actie FT. Hongaars student in de Rijn verdronken Hongaarse gezant terug naar Hongarije Kinderverlamming in Hongarije Op spannende dagen i Huispersoneel (VII) Algemene vergadering ANWB te Sclieveningen Clara Haskil- Arthur Grumiaux Minister Luns vertrok naar Genève Uniek centrum in Enschede geopend VB MAANDAG 1 JULI 1957 PAGINA 3 Hoge Raad gaf hoop Rechtspersoonlijkheid van overheidsinstellingen AMERIKAANSE TARIEF CONCESSIES Voor Ver. Koninkrijk en Beneluxlanden NEDERLANDSE KARMELIET PROMOVEERDE TE MAINZ GENERAAL DER KRUIS HEREN TERUG UIT AMERIKA in staat blijven tot fris geordend denken en beheerst optreden Mijnhardt's Zenuwtabletten DUITSE SCHIPPER TE ROTTERDAM VERDRONKEN Groep C W erkloosheidswet Kinderbijslagwet 1010101 ln 12 jaar 1000 km ft §eval is het aantalnaarstijlen weer met een vermeerderd: de „coupe tropique", al leen te componeren, wanneer de Nederland- Rendez vous met Voli Geiler en Walter Morath „FAIR WIND" EN „STERN CHASE" (Van onze verslaggever) W ie moet de schade dragen wanneer een volle rijwielstalling verbrandt? De eigenaar van de stalling of de eigenaars van de fietsen? Indien er geen menselijke schuld aanwezig is, is dit een vraag van risico-verdeling. De wielrijders zullen zeggen, dat de staller dit risico op zich heeft genomen, doch zullen na enig nadenken in het tegèndeel berusten. Dit wordt anders indien de brand te wijten is aan schuld van de staller of zijn personeel. Maar helaas, ook in dat geval zal de staller niet aan sprakelijk blijken, want door de bewaargevingsovereenkomst heeft de wielrijder een ergens gedrukte z.g. „exoneratie clausule" aanvaard, natuur lijk meestal zonder er". O wol !>e vraag of d't «u zo maar mag dan ei oi de wet op zijn minst enkele regels oet bevatten omtrent dergelijke bedin gen, heeft de Nederlandse Juristenvereni ging vrjjdag in Dordrecht vergaderd. Na Voorgelicht te zijn door deskundige en uitvoerige preadviezen van de Dordtse advocaat mr. L. Salomonsen en de Rot terdamse hoogleraar prof. mr. H. Drion. Het onderwerp dat in 1948 in het ruimere verband van de zg. adhesiecon- tracten al tot bewogen debatten had ge leid is zowel van dagelijks praktisch belang voor alle burgers en rechtsper sonen, als van groot wetenschappelijk be lang vóór de juristen. Het eerste blijkt wel uit het boven gegeven voorbeeld en. voor de beter toegeruste verkeersgenoot. uit de beruchte BOVAG-clausule die blijkens een emaille schild in bijna alle Nederlandse garages de aansprakelijk- ffor,pPiV1ut^i,c(.gara'ge der voor schade geheel uitsluit voor opzet en schuld van ganadrgdeoorhl O™/" ,die Zelfs S verder af te wpritoi iedere schade bracht 7 met de auto is toege- daaraan n derden, ook al had de klant aaaraan part noch deel. De knapste juristen zijn er tot dusver ,c, ,n Seslaagd, deze clausule te breken. heeft de Hoge Raad onlangs weer enige ,°°l> gegeven, en hel was dan ook niet te 0rcn> dat hij de debatten juist v 1" "et Praktisch flevcn zoveel voor- ]lit„ e°de aansprakeljjkheidsbeperking ker»eSProken of stilzwijgend vele spre es voor ogen zweefde. nirm' Scdd natuurlijk vooreerst mr. Gun- j en mr. Harmsen, die door hun werk- die rG,sP- vóór- en tegenstander zijn en kon,? uitstek praktische argumenten 2 ea leveren. Mr. Gunning betoogde in srm j'tmg bij de preadviseur Salomon- altv.' de §aragehouder zich niet verla?S Piet tGgen redelijke prijs door jekering tegen zijn zware aansprake- woo kan dekkcn. doch mr. Harmsen lm, J op ket buitenland, waar de garage- ers ondanks het ontbreken van een cxoneratieclausule in goede velstand ver eren, terwijl de klant in Nederland ook ln de beste all-riskspolis niet alle gevaren gedekt vindt, die de BOVAG op hem af wentelt. Los van schuldvraag Ook voor de jurist is het uitgangspunt altijd nog, dat de schade moet worden vergoed door de dader of wie met hem gelijk staat (werkgever), doch in het mo del no rechtsverkeer, dat meer en meer wordt beheerst door belangengroeperin gen en door verzekeringen moeten wij ons volgens mr. Visser van Uzendoorn los maken van verouderde morele uitgangs punten en in het belang van de gelae- deerde ernaar streven, dat zoals mr. Stoffels het formuleerde de aanspra kelijkheid 7.0 wordt geregeld, dat de kans °P vergoeding het grootst is. En dan blijkt spoedig dat deze regeling zich losmaakt Qan de vraag naar de schuld en zich richt Of verzekerbare risico-verdeling, jjplj'fohoon deze verdeling zozeer afhan- zjj j!is. van verschillende situaties, dat 'eggen 'n a'g°mene regelingen is neer te heel mag men kaar anderzijds niet ge- maat °Ierla^n aan bet vrije „spel" van nam r- ppeb-ikc krachten: alsdan zouden en h k machtigen vrij spel hebben tract V' door middel van standaardeon- kent m?t kle*no lettertjes, die men niet J liiiV ?n niet kan kennen, alle aansprak?- i eer, voor alle denkbare schaden leg- n °p do zwakkere wederpartij. v._a het eerste door het bestuur aan de gadering voorgelegde vraagpunt: t'c 'ze de WG' algemene regelen te bevat- hot'v nntltennend werd beantwoord zal in !cr van het bovenstaande geen ver mint wekken. Het tweede vraag- RrhHft h tt°: "mo0t de wet een voor- ,dat oen boring tot uil- heid, als het^eel mt" aansPrakeHÏK- adhesiecontract, slechts' Terh," indien er werkelijke wilsovèreenstem! mtng over de inhoud van het b°ding hl staat" werd eveneens ontkennend beant woord en dat lijkt vreemd. Toch is ook dit begrijpelijk immers vooreerst is praktisch moeilijk uit te ma ken wat een adhesiecontract is en wan neer werkelijke wilsovereenstemming be staat, doch beseft dient voorts te wor den dat overal waar een risico-verdeling ■in een bepaald geval kenneljjk onbillijk of onzedelijk is of werkt hetzij door de wjjze waarop zij is afgedwongen het zij door haar gevolgen de rechter het beding kan nietig verklaren op grond van wetsbepalingen die in de huidige wetgeving voldoende voorhanden zjjn en die xn het nieuwe burgerlijk recht in nog rijkere keuze ter beschikking staan. De vergadering was geopend door een rede van de voorzitter prof. mr. L. J. Hijmans van den Bergh, die een beschou wing wijdde aan de plaats van de jurist ln de huidige maatschappij, en aan de onschatbare waarde van het juridisch denken. Hij heette voorts met name wei- kom oud-minister prof. mr. J. C. van Oven, die deze keer gehuldigd werd om dat hij nu 50 jaar lang trouw de juristen vergaderingen heeft bijgewoond. Op de tweede vergadering gewijd aan administratief recht mocht de voorzitter welkom heten de minister van Justitie, prof. dr. I. Samkalden, die zich eindelijk had kunnen losmaken van de behandeling der Pachtwet in de Tweede Kamer en die in een korte maar zeer gewaardeerde toespraak te kennen gaf, gaarne de geur van hooi en mest te ver wisselen voor het actuele onderwerp dat aan de orde was gesteld, namelijk de vraag of er een wettelijke regeling zou moeten komen inzake het toekennen van rechtspersoonlijkheid aan overheidsinstel lingen, -diensten en -bedrijven. De vergadering was ln deze materie reeds voorgelicht door preadviezen van prof. mr. W. F. Prins en mr. H. J. M. Jenkens, waarin een bonte bloemlezing gegeven was van de vele takken van overheidsdienst die zich op de meest uit eenlopende wijze hebben voorzien van een min af meer privaatrechtelijke vorm voor rechtspersoonlijkheid vaak zonder precies te beseffen waarom en soms louter om een zucht naar „zelfstandigheid" en onaf hankelijkheid bot te vieren. Als voorbéeld werd genoemd de Centrale Gezondheids raad, waarvan ook na verdediging door mr. Goudsmit noch de praeadviseurs noch de vergadering begreen waarom hij op de kwalificatie „rechtspersoon" zoveel prijs stelde. Indien het altijd bleef bil een onschul dige ijdelheid zou niemand zich er druk over mogen maken, doch helaas wordt vaak^ r, chtsnersoonlijkheid nagestreefd d.i. juridische zelfstandigheid om de tcenasseliikheid van algemene regelingen voor controle, financieel beheer, aanspra kelijkheid. en dergelijke, te ontgaan, waar door een deel van de overheidswerkzaam- heid achter een ..rookeordiin" wordt ge legd. Terecht heeft prof. Prins zich tegen die neiging gekeerd. De meeste sprekers waren het met hem eens. dat zoveel mogelijk centrale controle moet bestaan op de besteding van over- heids- (dus gemeenschaps-) geld, doch dat tegelijkertijd de verschillende over heidsdiensten zo soepel mogelijk moeten kunnen werken. Noodzakelijke centralisatie moet ge paard gaan aan heilzame decentra lisatie en al spoedig werd het in de debat ten duidelijk, dat rechtspersoonlijkheid hierbij niet van wezenlijk belang is. noch het toekennen noch het onthouden ervan. Terecht betoogde mr. Jenkens ln zijn repliek dat het evenzeer mogelijk is, te bereiken dat rechtspersoonlijkheid bezit tende overheidsinstellingen met handen en voeten aan de overheid gebonden zijn als te zorgen dat niet-rechtspersoonliik- heid bezittende takken van dienst alle vrijheid, zelfstandigheid en onafhankelijk heid genieten die zij nodig hebben. Dat is immers van geval tót geval te regelen en kan in alle schakeringen naar behoefte worden vastgestled. Het begrip rechtsper soonlijkheid, dat trouwens allerminst een onomstreden betekenis heeft, kan bi' dit alles gevoeglijk worden gemist. Over de door het bestuur geformuleerde vraagpunten tenslotte sprak de vergade ring zich als volgt uit: met geringe meerderheid: de beslissing tot toekenning van rechtspersoonlijkheid aan een onderdeel van de overheidsadmi nistratie dient uitsluitend althans hoofd zakelijk bepaald te worden door de v. en- selijkheid, aan dat onderdeel civiele rechtsbevoegdheid te verlenen; de bevoegdheid om aan ond°rdelen van de overheidsadministratie rechtsper soonlijkheid te verlenen dient aan de wet voorbehouden te zijn; de wet dient geen algemene regeler te geven betreffende de inrichting van rechtspersoonlijkheid bezittende onder delen van de overheidsadministratie; de wet dient niet van het beginsel uit te gaan dat bij toekenning van rechts persoonlijkheid aan een onderdeel van de overheidsadministratie de algemene rege len ipzake begroting, rekening, financiële controle' en comptabiliteit van toepassing blijven. Donderdagavond is in de Rijn nabij de steenfabriek „De Blauwe Kamer" te Wageningen verdronken de 20-jarige Hon gaarse student Laszlo Horvath-Sarrodi. De Hongaar, die in november uit zijn vader land was gevlucht, studeerde sinds enige maanden aan de landbouwhogeschool. Een medisch student, die zijn Hongaarse col lega wilde redden, kwam zelf in moeilijk heden, omdat hij de zwemkunst bijna niet meester was. Hij kon echter nog tijdig door een andere collega, de heer H. Hu berts op de wal worden gebracht. De Hon gaar was toen al in de diepte verdwenen. Later haalde men hem op, doch de levens geesten waren geweken. De Hongaarse gezant in Nederland, Jeszef Karpati, is ontheven van zijn functie. De heer Karpati is benoemd tot secretaris-generaal van het Hongaarse Rode Kruis, waarvan de leiding enkele dagen geleden is georganiseerd. Naar verluidt zou een zuivering hebben plaats gevonden in verband met het geven van westerse hulp aan „conrta-revolutionaire elementen en organisaties". Van gewoonlijk betrouwbare Amerikaan se zijde in Boedapest wordt vernomen, dat de Hongaarse regering zich niet-offici- ccl tot de Amerikaanse legatie in Boe dapest heeft gewend met het verzoek om hulp bij het verkrijgen van vaccin-Salk ter bestrijding van een vrij groot aantal gevallen van kinderverlamming. Naar vernomen wordt, hebben de Ameri kanen verklaard, dat zij bereid zijn om te helpen, maar dat zij niets kunnen doen zolang niet offcieel een verzoek wordt ge daan. Volgens functionarissen van de volksge zondheid in Hongarije zijn tot een week geleden uit het gehele land 599 gevallen van kinderverlamming gerapporteerd. De meeste slachtoffers zijn kinderen onder de drie jaar. Een arts in Düsseldorf heeft, volgens het Westduitse blad „Bild" een telefonische noodkreet om hulo ontvangen van een vrouwelijke collega in Boedapest, waar een kinderverlammingsepidemie woedt. „U moet onze kinderen helpen. 600 kin deren verkeren reeds in levensgevaar", aldus deze oproep. De Ver. Staten hebben handelsovereen komsten ondertekend, die voor zes pro- dukten, welke uit het Ver. Koninkrijk, België en Nederland worden ingevoerd, tariefconcessies bestaan. De overeenkom sten vormen een aanvulling op de Al gemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (G.A.T.T.). Het doel van deze aanvullende overeen komsten is volgens het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken het Ver. Koninkrijk en de Beneluxlanden schade loos te stellen voor de verhoging van het invoerrecht op linnen handdoekenstof, die uit genoemde landen wordt ingevoerd waartoe de Ver. St. verleden jaar over gingen om de Amerikaanse industrie te beschermen. Volgens de ondertekende overeenkom sten zullen de Ver. Staten de invoerrech ten onder meer verlagen voor textielma- chines ter bereiding van vlas en andere plantaardige vezels, behalve katoen of jute, waterproofstof, imitatie oosterse kleedjes uit katoen, schilderdoek uit vlas of andere plantaardige vezels anders dan katoen en bepaalde boeken. De invoerverlagingen voor deze goede ren zullen in twee etappes plaatsvinden, waarvan de eerste op 30 juni 1957 is ingevoerd en de tweede een jaar nadat de eerste van kracht werd. f=r - w.3 Aan de Johannes Gutenberguniversiteit te Mainz is gisteren cum laude tot doctor in de geschiedenis gepromoveerd de Ne derlandse Karmeliet, pater Gondulphus Mesters op een proefschrift „Die Rheini- sche Carmeliterprovinz wahrend der Ge- genreform". Pater Mesters wc-d geboren te Bunde (L.) op 22 maart 1924 en priester gewijd te Merkelbeek (L) op 10 juli 19451 Hij stu deerde van 1950 af geschiedenis aan de katholieke universiteit te Nijmegen, waar hij in 1955 zijn doctoraal examen deed. De laatste twee jaren volgde hij de col leges aan de Mainzer universiteit. De Magister-Generaal van de Kruis heren, mgr. dr. W. van Hees, is heden morgen met de Nieuw-Amsterdam terug gekeerd van zijn reis naar Amerika. Mgr. Van Hees heeft op 11 juni jl. in het kloos ter te Fort Wayne de Amerikaanse pro vincie, van de Orde van het H. Kruis op gericht en de keuze van de eerste provin ciaal voorgezeten. Tot prior provinciaal werd gekozen de hoogeerwaarde heer B. Mi rhke van het klooster te Onamia. In het provinciaal bestuur werd als consul tor gekozen de zeereerwaarde heer A. van Zutphen, afkomstig van Uden (N.Br.). (Advertentie) Tengevolge van verdrinking is zondag om het leven gekomen de 46-jarige Duit se schipper August Schroeder. Hij was kapitein van het Duitse motorrijnschip „Albert Quast" en was de afgelopen nacht tezamen met zijn zoon bezig het vaartuig van een haventerrein aan de Waalhaven te verhalen naar een boei in dezelfde ha ven. Terwijl hij aan bakboordzijde achter bezig was een meerdraad vast te maken daalde zijn zoon af in de machinekamer. Toen de laatste een minuut later terug kwam was zijn vader verdwenen en zag hij tot zijn ontsteltenis diens pet drijven. De schipper bleek verdronken te zijn. Zijn stoffelijk overschot is later door de rivier politie opgehaald. Wij besluiten onze bespreking van groep B, t. w. zij, die schoonmaakwerk- zaamhèden verrichten uitsluitend in loondienst van één of meer onderne mingen. verenigingen, stichtingen, scho len enz. of in de praktijkruimte van degenen, die een vrij beroep uitoefenen (advocaten, geneesheren, notarissen, ar chitecten, accountants e. d.). Alle tot groep B behorende werkne mers zijn verzekerd ingevolge de On gevallenwet. Indien hun dus een onge val overkomt in verband met hun dienstbetrekking (daaronder begrepen de z.g. straatongevallen op weg van huis naar werk en omgekeerd), dan kunnen zij aanspraak maken op de uitkeringen, die de Ongevallenwet biedt. Rest ons een beschouwing van groep C, t. w. zij, die gedeeltelijk werkzaam heden verrichten in loondienst van een onderneming, vereniging enz. of voor de praktijk van degenen, die een vrij beroep uitoefenen of daarnaast werk zaam zijn in de privé-huishouding van dezelfde of een andere werkgever. Alle werknemers van groep C zijn verplicht verzekerd krachtens de Ziek tewet. Dat wil niet zeggen, dat alle hierboven genoemde werkzaamheden verzekeringsplicht meebrengen. Een voorbeeld: een werkster verricht iedere week op drie dagen werkzaamheden in loondienst van een schoonmaakbedrijf (een onderneming dus) en op de andere drie dagen verricht ze huishoudelijk werk in dienst van een privaat persoon. DP werkzaamheden in dienst van de private persoon zijn niet verzekerings- piichtig. Daarvoor geldt immers de eis, dat toen dat werk iedere week op ten minste 5 dagen pleegt te doen. Derhalve behoeft alleen premie te worden betaald over het loon, verdiend bij het schoon maakbedrijf. Bij ziekte zal uiteraard ook alleen aanspraak op ziekengeld kunnen worden gemaakt over het loon, verdiend bij het schoonmaakbedrijf. Voor de werkgevers zij er hier op gewezen, dat zij mogelijk bij twee be drijfsverenigingen aangesloten moeten zijn. Een bedrijf met een eenhoofdige leiding, een z.g. eenmanszaak, kan het huishoudelijk personeel, dat privé werkt, ziek melden bij de bedrijfsvereni ging. bij welke hij uit hoofde van de aard van zijn bedrijf aangesloten moet zijn. Indien het bedrijf onder meerhoof- dige leiding staat, zoals bij een naamloze vennootschap of firma het geval is, dan moet de directeur of firmant voor zijn huishoudelijk personeel aangesloten zijn bij de Bedrijfsvereniging voor Detail handel en Ambachten. Wat de verzekering voor het Zieken- fondsbesluit betreft voor groep C, gel den precies dezelfde regels als voor de Ziektewet. Hier geldt voor groep C: indien de werkzaamheden in de privé-huishouding meer dan 50 pet. uitmaken van de totale werkzaamheden bij dezelfde werkgever: niet verzekerd. Indien minder dan 50 pet.: wel verzekerd. Is er sprake van twee werkgevers, t. w. een onderneming en een privaat persoon (zie ons voor beeld hierboven onder „Ziektewet") dan brengen de werkzaamheden voor de on derneming wel, die voor de private per soon geen verzekeringsplicht mee. Indien een werknemer, behorendè tot groep C, bij een werkgever, die een o n derneming heeft, én in diens huis houding én in diens onderneming werkt, dan is hij of zij steeds verzekerd. Is de werkgever een stichting, vereniging of oefent hij een vrij beroep uit, dan is al leen spïake van 'verzekering, indien de werkzaamheden in de huishouding 50 pet. of minder van de totale werk zaamheden uitmaken. (Van onze Haagse redactie) „Van een visie op de toekomst is geen sprake, zelfs het heden wordt niet op de voet gevolgd. Men is in allerlei opzichten ver achter bij de praktijk van het heden. Dat slaat zowel op de bouw van wegen, bruggen en tunnels, als op de verkeers wetgeving". Deze krasse woorden gebruikte de voorzitter van de A N.W.B, de heer P. F. Zimmerman tijdens de vandaag in Scheveningen ge houden algemene vergadering van de A.N.W.B. Met tal van praktische voorbeelden toonde spreker aan, dat er veel zaken zijn, die direct verbeterd kunnen worden. ..Met studerèn en overwegen en met perfectionisme komen wij er niet. Direct kan een dozijn maatregelen worden afgedaan, waardoor mensenlevens gespaard zullen worden en de rechtszeker heid zal worden gediend. Wij mogen van de minister, gezien zijn verant woordelijkheid voor de verkeersveiligheid vragen, dat nu zonder verder dralen gehandeld zal woren," aldus de heer Zimmerman. In het begin van zijn rede memoreerde de heer Zimmerman hetgeen door de A.N. W.B. is gedaan voor de recreatie, waar bij ook het vliegveld Deelen ter sprake kwam. Maar deze jaarrede stond toch voornamelijk in het teken van de verkeers veiligheid. Dit probleem neemt toe naar mate het gemotoriseerd verkeer intensie ver wordt. De schatting, dat tussen 1950 cn 1970 het verkeer zal verdrievoudigen blijkt reeds aan de lage kant te zijn. Vol gens deze berekeningen zal er voor 1970 nog 550 km. rijksweg moeten worden ver anderd in autowegen met dubbele geschei den rijbanen zonder kruisingen; bovendien zal in die tijd nog 450 km. weg van tenminste 3 rijstroken voorzien moeten worden. De voorzitter vroeg zich af, of bij Rijks waterstaat een plan gereed ligt om 1000 km autosnelweg in de komende 12 jaar te verwezenlijken. In dit verband Dleitte hij voor een meerjaarlijkse begroting en wees er voorts op, dat men deze onontkoom bare ontwikkeling van het verkeer niet kan negeren en dat men niet kan blijven doorgaan met plaatselijke verbeteringen en wat kleingoed. „Het ergst in het ergernisgevend ge heel" noemde de heer Zimmerman het feit, dat bekende gevaarlijke situaties niet verbeterd worden, omdat ze niet op de groting staan of ten gevolge van investe ringsbeperking niet uitgevoerd worden. Toch is Nederland qua wegennet het zwaarst belast van alle Westeuropese lan den, ondanks het feit, dat het met één motorvoertuig per 27 inwoners, bij die landen achterblijft. Het tweede deel van zjjn rede was ge wijd aan het gebrek aan activiteit en daadkracht on het gebied der verkeeis- wetgeving. „Ook hier weer een nalatig heid, welke mensenlevens kost" Zo moe ten bij nacht stilstaande auto's worden aangeduid met een rode lantaarn of re flecterend voorwerp, maar men heeft niet verplicht gesteld, dat dergelijke voor werpen steeds in auto's aanwezig moeten zjjn. Onzekerheid is er over de van rechts ko mende achteruit rijdende wagens, het in rijden van inritten, de voorrangsregeling en de aehterverlichting. Als sprekend voor beeld noemde de heer Zimmerman de gele plaat voor bromfietsen, die de A.N. W.B. reeds in 1951 ontworpen heeft en die bedoeld is als onderscheidingsteken. Het duurde zes jaar voor de minister meedeel-" de dat hij „overwoog" deze plaat in te voeren. Men is reeds maanden bezig om nu na te gaan welke vorm de plaat moet hebben. „Indien het hier niet om zulk een ernstige zaak ging, dan zou ik niet aarzelen, deze gang van zaken belache lijk te vinden". De procedure rond tal van onderwer pen, die broodnodig een oplossing behoe ven, mag „eindeloos" genoemd worden door het grote aantal commissies, sub commissies en werkgroepen. Met klem vroeg spr. de minister dan ook te regeren en het niet bij overwegen en bestuderen te laten, zoals ook in de Kamer al eens is. opgemerkt. (Van onze Haagse se thermometer dreigt redactie) Verwoed, maar niet zelden tevergeefs, heb ben zondag in de Haagse Dierentuin een kleine honderd kappers strijd geleverd tegen hun grootste vijand; de Plakharen. Het con cours, dat de tienjarige katholieke artistieke sectie van de georgani seerde kappers, op touw zette, dreigde te ver drinken in stromen transpiratie, die in de zorgvuldig behandelde haardos, „te keer gin gen" of ze de goedkoop ste soort brillantine Waren. Dat was triest Wior de heren en dames van de schaar en krui pen, hfet was minstens zo triest voor de model ten, die onder de hete droogkap met weemoed aan strand, zwembad of hos dachten. te springen. Tien.wedstrijden ston den er op het program ma en die zijn alle, op één na, stipt uitgevoerd. Er waren o.a. nationale kampioenswedstrij den voor heren en dames- kappers, waarbij men in 30 minuten een eigen model karit en klaar moest afleveren. De jeugd leverde strijd om een fraaie aanmoedi- gingsbokaal. Hoofdschotel Hoofdschotel werd de Internationale Wed strijd zowel voor heren- als damescoiffeurs. Bij de dames moest een kapsel worden vervaar digd dat het staat nauwkeurig op onze bloc-note „Pirouette- Rondell" of „Jeune Epo que" moest verbeelden. De herenkappers kre gen een half uur voor het maken van een Sculpture-model, de haardracht, waarvan wij ons afvragen, hoe zij blijft zitten. Zestig buitenlanders knipten ijverig tegen de veertig Nederlanders op; Duitsers, Luxembur gers, Belgen, Fransen en Engelsen waren ver schenen. Door tal van kraampjes met kappers benodigdheden, de drukke gebarentaal en een poliglot van een aankondiger op het po dium, leek de broeierige Dierentuin al een Euro- markt in het klein; het was een verwarmende gedachte Tot diep in de avond was de internationale vijfkoppige jury in de weer om de beste kap per aan te wijzen. Te gortig De wedstrijd voor de Nederlandse grimeurs ging niet door. Het was de bedoeling geweest om dr. Albert Schweit zer te laten uitbeelden. En zeg nu zelf, de grijze doctor is in de Afri kaanse binnenlanden heus wel wat gewend, maar dit weertje zou hem zelfs te gortig zijn, laat staan die dubbel gangers voor één dag. Bij de Nederlandse Dok- en Scheeps- bouwmaatschappij te Amsterdam is za terdagmiddag het 18.000 ton metende tankschip „Purmerend" te water gela ten. De plechtigheid werd bijgewoond door het college van B. en W. van Pur merend. Op de foto zien we het schip op weg naar zijn clement. Maandag 1 juli. Terwijl in Amsterdam de Studio des Champs Elysées optreedt, spelen in de Kurzaal te Scheveningen Arthur Grumiaux en Clara Haskil vioolsonates van Beethoven. Dinsdag 2 juli: Don Pasquale doèr de Ned. Opera o.l.v. Bruno Barto- letti wordt opgevoerd in de Stadsschouwburg te Amsterdam, terwijl in het Nieuwe de la Mar theater de Studio des Champs Elysées optreedt. In de Koninklijke Schouwburg te Den Haag geeft het Wiener Burgtheater een opvoering van Der Unbestechliche van Hofmannsthal, en in Naarden geeft het Koor van de Ned. Bachvereeniging een uitvoering van de „Hohe Messe". Kurliaus-Cabaret is dit jaar tot zijn oorspronkelijke bestemming terug gekeerd, in dienst nl. van de lichte muze. Voor de eerste helft van de juli maand werd het Zwitserse duo hier boven genoemd geëngageerd, om de belangstellende badgasten en overige liefhebbers van het genre op een pro gram van speelse kunst en tintelende humor te onthalen. De beide artiesten spelen dat niet alleen klaar; want het betreft hier, o.m. de toeschouwer door bliksemsnelle „transformatie" (men behoeft hierbij allerminst te denken aan ons „Jonge- Jannen") te imponeren. En daarvoor hebben zij uiteraard achter de scher men assistentie nodig, die door een tiental onzichtbare medehelpers gebo den wordt. Zodoende wordt voor de kostuumwisselling en de grime een werkelijk uniek tempo bereikt. Aan de muzikale illustratie heeft de pianist Charly Wimmen handenvol werk, ter wijl de choreografie haar bescheiden deel ziet verzorgd door de Nederlandse] danser Albert Mol, die reeds sinds ge ruime tijd aan het ensemble verbonden is. Wat nu deze „Kleinkunst zu zweit aus dem Lande der Hirten" zelf be treft, wie dit „Tandem-Kabarett" niet m actie heeft gezien kan er zich moei lijk een voorstelling van maken. Want al herinnert veel aan liet gewone sche ma der cabaret-kunst, meer nog dan de „transformatie" beheerst dit pro- giamma de persoonlijkheid der twee elkaar geheel aanvullende artiesten: beiden intellectuele clowns van het zuiverste water, op alle markten thuis, die de tien nummers van het gevari eerde programma er met een zeldzame concentratie in tuimelende vaart door heen flitsen als gold het een doorlopen de vertoning. Niet alleen de prachtige mimiek bleek voortdurend te boeien, maar ook de zeer beweeglijke figura tie, wat vooral uitkwam in de twee pantomime-sketches, die wel tot het meest geslaagde van de avond behoor den. Overigens is geen van tweeën op z'n mondje gevallen; waarbij dient aange tekend dat het amalgama van Frans, Engels en Duits niet altijd even onge rept tot ons kwam, om maar te zwijgen van het Zwitsers dialect en meer nog van het opzettelijk brabbeltaaltje dat de vertoning begeleidde. Vooral de „hij" had aardige iniernationaal-poli- tieke vondsten, terwij] hij niet schroomde nu en dan af te geven op toestanden in zijn eigen vaderland, het bekende „bolwerk" overigens der vrij heid (wij moesten even denken aan de Jezuïeten, die er nog altijd zijn ge weerd!). Wat ons in de „zij" opviel was de overeenkomst van haar talent met dat van onze Conny Stuart (de meer dan normale stern-uitzettingen incluis). Het sterkst kwam haar kunnen uit in de overgang, bijna zonder onderbreken, van de wufte Cleopatra-figuur naar die stok-oude dame. Een apart talent! In de Variété-parodie aan het slot waren beide artiesten op hun best als lilliputters. Bravo! Ondanks de tropische avond was za terdag naar het première-festijn een talrijke schare opgekomen, die niet ge noeg scheen te krijgen van het gesta dige toejuichen, vooral toen het sym pathieke duo in de bloemen werd ge zet. Al zijn er een paar banale trekjes in de fleurige vertoning, wij achten haar om haar speciaal karakter voor levenservarenen stellig een bezoek overwaard. L. H. Met het Sabena-toestel is zondagmid dag de minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns via Brussel naar Genève vertrokken voor het bijwonen van de conferentie van de Economische en Sociale Commissie van de Verenigde Na ties. (ECOSOC). Deze conferentie is een vervolgbijecnkomst van die van New York, welke in het voorjaar is gehouden. Zonder twijfel zal, aldus minister Luns op Schiphol, de Europese Economische Gemeenschap op de Geneefse conferen tie weer ter sprake komen. De besprekin gen zullen tot 21 juli duren. Minister Luns zal twee keer bij deze beraadslagingen verstek laten gaan. Op de eerste plaats zal hij naar Straatsburg gaan, waar hij als president van de Raad van Europese Ministers president Coty officieel za] ontvangen. Voorts keert mr. Luns zaterdag 6 juli voor enkele dagen naar ons land terug in verband met het officiële bezoek van minister-presi dent Nehroe van India aan Nederland, dat op 8 en 9 juli is vastgesteld. Zaterdagavond was het weer de beurt aan het luo Haskü— Grumiaux om hun bijdrage aan bet Holland Festival te leveren. In dit tweede op treden werd begon nen met de Sonate No. 1 in D opus 12 no. 1 van Beethoven. Dit werk, dat nog duidelijke invloeden van Haydn verraadt, stamt uit een tijd dat de creativiteit van Beethoven nag alleen maar de kenmer ken van een talent, zij het dan een groot talent, draagt. Verhoudingsgewijs lag het bij de vol gende compositie van Mozart, de Sonate in A K.V. 526 heel anders. Dit werk stamt uit een rijpe scheppingsperiode van deze meester met alle kenmerken van dien. Het voerde de luisteraar ontegen zeggelijk meteen ln een hee andere inte resse-sfeer, hetgeen aanleiding was om de accoustische leemte van de grote zaal met betrekking tot het reproduceren van kamermuziek, althans enigermate te com penseren. Na de pauze waren de rollen omge draaid. Toen werden uitgevoerd de Mo zart Sonate in F K.V. 376, een werk dat relatief genomen uit een vloegere schep pingsperiode dateert en de Sonate No. 10 in G opus 96 van de intussen geheel ge rijpte Beethoven. Het komt ons voor dat, willen wij de beoordeling zuiver nouden, wij goed de hinderlijke factoren die nu eenmaal om organisatorische redenen noodgedwongen aan deze uitvoering kle ven, te onderscheiden van de zuiver artis tieke prestaties die met dit optreden ge leverd worden. Het begrip .kamermuziek" blijft nu eenmaal in deze ruimte een illusie. Het beluisteren tot in de fijnste details -wordt onmogelijk gemaakt. Dit vernindert bo vendien om een effectief contact tussen podium en zaal tot stand te brengen Maar wij moeten ons er voor hoeden door deze bomen het mooie bos niet meer tezien. Dat men dit in de zaal ook zo opgevat heeft, bleek uit het ons inziens goed begrepen succes dat men na afloop met een langdurige ovatie onderschreef. Zo zelfs, dat een toegift niet kon uitblij ven. Het laatste deel van de Sonate in C K.V. 304 van Mozart werd hiervoor be stemd. W. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff heeft zaterdagmiddag het imposante nieuwe gebouw van de Stichting Sociaal Fonds Textielindustrie te Enschede of ficieel geopend. Het betreft hier een gebouw, dat, ivat de concentratie van diensten welke hier zijn ondergebracht, betreft, een centrum is geworden, dat uniek genoemd kan wor den in den lande. Er worden niet alleen door het Algemeen Ziekenfonds voor En schede en Lonneker (62.000 leden) de nor male ziekenfondsgevallen waaronder de verstrekking van geneesmiddelen en tandheelkundige hulp behandeld, maar er is ook het administratief appa raat voor de uitvoering van de kinderbij slagregeling en de wachtgeld- en werk loosheidsverzekering. alsmede van het Be grafenisfonds voor Enschede en Lonne ker ondergebracht. Er worden uitsluitend diensten verleend aan werknemers uit de textielindustrie. Minister Suurhoff wees in zijn rede op het feit, dat bij de officiële opening van het nieuwe gebouw tevens het 90-jarig bestaan van het ziekenfonds werd ge vierd. Dit laatste vond de minister het belangrijkste, omdat zich in de geschie denis van dit ziekenfonds de meest diep gaande veranderingen afspiegelen, welke zich ooit op sociaal, politiek en cultureel terrein in ons land hebben voorgedaan. Vandaag is tussen het Skagerak en Schotland de NATO-oefening „Fair Wind" II begonnen, die tot 5 juli zal duren en waaraan Deense, Britse, Noorse en Ne derlandse oorlogsbodems en maritieme vliegtuigen deelnemen. Nederland is in de ze oefening vertegenwoordigd door Hr. Ms. onderzeeboot Walrus. De oefening zal omvatten: ontmoetin gen tussen lichte oppervlakte-eenheden in het Skagerak; aanvallen van vliegkamp schepen op doelen in Denemarken en Schotland, waarbij Britse en Deense vliegtuigen als tegenstanders zullen ders optreden cn tenslotte defensieve maatregelen tegen atoomaanvallen. In het zuidelijke deel van de Noordzee zal morgen onder leiding van de NATO- bevelhebbers van het betrokken gebied, een uitgebreide mijnenveegoefening: „Stern Chase" genaamd beginnen (tot 11 juli), waaraan meer dan zeventig sche pen van de Belgische, Franse, Portugese, Britse, Westduitse en Nederlandse zee macht zullen deelnemen, tezamen met vliegtuigen van de Britse en Nederlandse Marineluchtvaartdienst. Na deze oefening zal te Chatham een bespreking worden gehouden inzake de verkregen resultaten. Van de Koninklijke Marine zullen ssn deze oefening deelnemen Hr. Ms. onder zeebootjager Rotterdam, squadron mijnen vegers 123, bestaande uit Hr. Ms. Blari- optreden; offensieve acties van Brit- Cum, Brouwershaven Borne Bruinisse en se en Deense vliegtuigen tegen de vlieg-'Breukelen, squadron mijnenvegers 127 be- kampschepen; het overbrengen van een staande uit Hr. Ms. Wildervank, Steenwijk, amfibische eenheid, welke wordt onder- Goes. Lisse. Leersum en Sneek en squa- steund voor vliegtuigen van vliegkamp .itron 320 van de Marineluchtvaartdienst, schepen, terwijl onderzeeboten en 'n smal hetwelk bestaat uit Lockheed „Neptune - deel oppervlakte schepen als tegenstan- 'lange afstands patrouillevliegtuigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3