Zonexplosies luidden Intern. Geofysische Jaar Op het laatste moment keek de politiek om de hoek in FRANKRIJK EN ALGERIJE onverbrekelij k verbonden De zon ging mee kersen eten Maarschalk Tito sprak voor de Amerikaanse televisie Gouden-Gondel weer voor Nederland u Resolutie op socialistisch congres Zevenhonderd Maasbode-lezers verzot op alles wat „houd was Stil, maar hard duel Hoe warm en tochhoe gezellig Eerste prijs op Song Festival van Venetië 18 maanden wetenschappelijk werk in atmosfeer en op Zuidpool 64 landen Amerikaanse nota's aan elf Arabische staten Vrijgesproken britten verlaten Egypte Ho Clii Miuh naar Polen Stassen sprak met NATO-Raad r> De oliepijpleiding langs het Suezkanaal 100 jaar Amerikaans College te Leuven p tg Octrooistrijd over balpuntpemien VB MAANDAG 1 Whï 1951 PAGINA 5 De gevolgen van een grote explosie op de zon hebben in de afgelopen nacht dv, radioverbindingen tussen de continenten verbroken en grote magnetische stormen veroorzaakt. De gevolgen van de zonexplosie, die twee dagen geleden plaats vond, werden voelbaar precies op het moment, dat het Internationale Geofysische Jaar in de afgelopen nacht om 00.00 uur begon. Hei heelal werkte zelf mee bij de aanvang van deze grootse internationale poging om de geheimen van de atmosfeer, van het heelal en van de kosmische stralen, die de aarde beïnvloeden en de mysteries van het binnenste van de aarde te ontsluieren. Tienduizend geleerden uit 64 landen zijn vandaag op tweeduizend waarnemingsstations over de gehele werela begonnen achttien maanden lang op de meest uitgebreide wijze waarnemingen te doen, waarvan de uitslagen internationaal en zelfs over het ijzeren gordijn heen zullen worden uitgewisseld. Interview met Kroesjtsjef ZONDAG, a/b m.s. Erasmus. EGYPTISCHE P. T. T. DREIGT MET REPRESSAILLES Officiële verklaring van Egypte CONFISCATIE VAN BAO DAI'S EIGENDOMMEN RUSSEN BRENGEN JAPANS SCHIP OP SPOORWEGONGELUK IN DE V. S. STAD VEROORZAAKTE ONGEREGELDHEDEN TOERISTEN IN SPANJE LIEPEN VOEDSELVERGIFTI GING OP MGR. TILLEMANS NAAR NEDERLAND ROEPINGENTEKORT IN DUITSLAND VOORBIJ Krocodil Circus Elleboog „De wereld bouwt in Brussel" H; „BONAIRE" LIEP OP PIER VAN DOVER Zwaarbeschadigde boeg Het Nederlandse passagiersschip „Bo naire" van de K.N.S.M. is zondag bij het verlaten van de haven van Dover op de oostelijke pier gestoten. Het schip verband oefende Tito kritiek op het ver- moest met een zwaarbeschadigde boeg drag van Bagdad en de leer van Eisen- terugkeren. Haags bedrijf vrijgesproken Gedurende de vele maanden, waarin het Internationale Geofysische Jaar G. J.) werd voorbereid, had men op het hoofdkwartier te Brussel hoop, dat de politiek gehéél huiten deze nog nimmer vertoonde weten- schappelj'ke samenwerking van nagenoeg alle landen kon worden gehouden. Op het laatste moment echter haalde communistisch China een streep door deze rekening. Dit weekend werd uit Peking getelegrafeerd, dat commuidstisch-China zich terugtrok, tenzij nationalistisch-China van de werkzaamheden van het I. G. J. zou worden uitgesloten. Van dit laatste kon natuurlijk geen sprake zijn. Men verwacht nu te Brussel, dat commu- nistisch-China, dat aanzienlijke bedragen aan het inrichten van waar nemingsstations e.d. heeft gespendeerd, zijn aandeel wel zal uitvoeren, doch de gegevens alleen naar Moskou zal doorgeven. Het begin van het I.G.J. was vastge steld op de 1ste juli van dit jaar, omdat in deze tijd de meeste zonexplosies plaats vinden, een verschijnsel dat zich eens in de elf jaar zo intensief voordoet. De studies, die in het kader van het IG.J. worden verricht, zullen o.m. ten gevolge hebben, dat met grotere kennis van zaken weervoorspellingen kunnen worden opgemaakt, dat er gegevens ko- Amerika heeft vrijdag in nota's aan elf Arabische staten hun gezamenlijk ver zoek, dat van 24 mei jl. dateert, afge wezen om de Amerikaanse militaire hulp aan Frankrijk stop te zetten. Men ver- wierp voorts het voorstel om deel te ne tten aan „een internationaal onderzoek" naar zogenoemde Franse wreedheden je gens Algerijnen. Ook werd het betoog van de Arabische regeringen van de hand gewezen, dat Egypte het recht heeft Israëlische sche pen uit het Suezkanaal en de Golf van Akaba te weren. De betrokken landen zi.in Egypte, Irak. Jemen. Jordanië. Liba non. Libië, Marokko. Saoedi-Arabië, Soe dan, Syrië en Tunesië. De Britten Stanley cn Pittuck. die een i In Warchau ls gisterenavond bekend weck geleden bij het spionageproces in j gemaakt, dat de president van de Viet- Cairo vrijgesproken zijn, zijn gisteren ;>ei narnese republiek, Ho C'hj Minh. in de vliegtuig uit Cairo naar Engeland ver- tweede be'ft van juli een officieel bezoek trokken. aan Polen zal brengen. Zij werden met een auto van de Zwit- j serse ambassade, die de Britse belan- i WONINGKWESTIE IN POOLSE men over radioverbindingen op de lange afstand, over de toestand in de stratosfeer en de mogelijkheid voor het gebruik van vliegtuigen in de hogere luchtlagen. Ook verwacht men belangrijke gegevens over de mogelijkheid van interplanetaire ver bindingen. Het IG.J. kost ongeveer 500 miljoen dollar. Het grootste deel van dit bedrag zal worden betaald door de Ver. Staten en de Sovjet-Unie. Het meest spectacu laire van het Amerikaanse aandeel in de onderzoekingen vormt het reeds welbe kende „kunstmanenproject", het pro gramma voor de lancering van zes kunst matige aard-satellieten. De „kunstma nen" zullen met een drietapsraket naar een baan 500 kilometer buiten de aarde worden geschoten en daar rond onzi pla neet gaar cirkelen, terwijl t ingebouw de instrumenten gegevens zullen uitren de- naar stations op de aarde. Geleerden verwachten, dat de „kunstmanen" onge veer één jaar rond de aarde zullen kun nen blijven cirkelen, maar de mogelijk heid bestaat dat dit langer, tot zelts ne gen jaar toe, zaf duren. Da eerste „kunst maan" zal in het komende voorjaar wor den gelanceerd. Intussen is vandaag het raketprogram begonnen met het afschie ten van een Aerobee-raket van een basis nabij Churchill In Manitoba. De acht meter lange raket had Instrumenten acn boord om in de bovenste luchtlagen gegevens te verzamelen. De Russische bijdrage aan het I.G.J bestaat o.m. uit gegevens, die in de ko- mende achttien maanden in 503 stations en laboratoria zullen worden verzameld. Ook de Russen hebben hun „kunstmaan"- project. Ons land levert o.m. zijn aandeel in het I.G.J. doar de waarnemingen, ver richt op een geodetisch-astronomisch sta tion in Curagao, het dichtst bij de eve naar gelegen station van een keten van veertig waarnemingsposten. Tezamen met 19 andere zal dit station zijn aandacht richten op de verbetering van tijdmeting op de aarde. Een ander zeer spectaculair punt van het I.G.J. wordt gevormd door het groot scheepse onderzoek van de Zuidpool, dat door elf landen is aangepakt. Daarbij zul len ook Nieuwzeelandse, Australische, Noorse en Belgische geleerden een werk zaam aandeel hebben. Door Nieuwzeelan- ders zal een poging worden onderno men om tezamen met Britten voor de eerste maal het Antarctische continent geheel over land te doorkruisen. De Amerikaanse afgevaardigde bij de ontwapeningsbesprekingen le Londen heeft zaterdag te Parijs de jongste ont wapeningsvoorstellen met de permanen te NATO-Raad besproken. Zijn Franse collega Moch woonde de bijeenkomst bij. Inmiddels is te Londen door een woord voerder van de V.N. medegedeeld, dat de bijeenkomst van de subcommissie voor ontwapening, di evanmiddag zou worden gehouden, is uitgesteld tot disndagmid- dag. Er werd geen reden voor dit uit stel opgegeven. Radio-Moskou heeft zaterdag de tekst gepubliceerd van een vraaggesprek dat de hoofdredacteur ,van een Japans blad, 18 juni met de leider van de com munistische partij in de Sovjet-Unie Kroesjtsjef, heeft gehad Hierin zegt Kroesjtsjef o.m.. dat als de Sovjet-Unie eenzijdig zou toestemmen in staking van de proeven met kernwa pens, dit slechts „de agressors" zou aan moedigen. Kroesjtsjef heeft verder gezegd, dat de Sovjet-Unie met iedereen waar ook wil onderhandelen als een dergelijke confe rentie zou bijdragen tot het oplossen van de kwestie, hoe een oorlog met kernwa pens te vermijden. Volgens hem is de Sovjet-Unie wel bereid de kernwapenproeven te staken, maar stellen de Verenigde Sta ten en Engeland steeds opnieuw voorwaar den en maken zij steeds maar weer voor behoud. Hij stelt voor, dat de Sovjet-Unie en Japan een verklaring tekenen met be trekkin gtot de stopzetting van kernwa penproeven, die andere landen zouden steunen. Als India, communistisch China, alle socialistische landen en alle voorma lige afhankelijke landen deze verklaring steunden zou een verenigd front tot stand komen dat zou strijden voor staking van de proeven en de bewapeningswedloop en voor een vreedzame samenleving, aldus Kroestsjef. Aan het einde van het congres der Franse socialistische partij, dat vier dagen geleden te Toulouse begon, is gisteren een resolutie aanvaard, waarin wordt geëist, dat Algerije „onverbrekelijk verbonden blijft" met Frankrijk. Dit is, zo wordt gezegd, een dringende vereiste voor de economische ont wikkeling van Algerije en Frankrijk, omdat de economieën van de twee gebieden nauw verweven zijn en omdat Algerije de natuurlijke schakel vormt met de Sahara en Afrika. Een afscheiding van Algerië zou betekenen, dat Frankrijk de koopkracht van 400.000 Algerijnse arbeiders moet missen en dat er verscheidene honderdduizenden Franse arbeiders zonder werk zouden komen, aldus de resolutie. Een verenigd Europa, gekoppeld aan de overzeese gebieden, wordt onmogelijk geacht zonder dat Algerije met Frankrijk verbonden blijft De socialisten zijn van oordeel, dat een geleidelijke ontwikkeling van een auto noom plaatselijk bestuur de beste wijze vormt om Algerije langs een demo cratische weg te ontwikkelen. Inmiddels zijn volgens het Egyptische blad „Al Ahram" de voornaamste lei- (Van onze verslaggever) De „Erasmus" bad geen ijs genoeg aan boord. Dc hitte sloeg fel terug van de witte scheepswand, 0111 half tien al, .oen ongeveer zevenhonder lezers van Dc Maasbode-pers bezit namen van bet Spido-vlaggeschip. Even later was de invasie op liet buffet in volle gang; een invasie, die de geitel dag zou duren. Zevenhonderd bezitters van evenzovele dorstige, droge of zelfs uitgedroogde kelen deden, in een nooit aflatende stroom, een aanval op alles wat kon dienen tot bet lessen van de dorst, de steeds weer terugkerende dorst. Hoeveel staven ijs werden „verslonden" klcingchakt en in glazen geserveerd, wel te verstaan is niet precies bekend; maar bij de sluizen van Tiel bet keerpunt van deze vierde Maasbode-kersentocht was er op het gehele schip niet één kruimeltje bevroren water meer te vinden. Het Egyptische blad Al Chaab heeft een verklaring van de directeur-generaal van de Egyptische P.T.T., Mostefa Bogh- dadi, gepubliceerd waarin deze Frank rijk met represailles bedreigt waarin de internationale conventie van de P.T.T voorziet voor het niet retourneren van de Egyptische post die is gefrankeerd met postzegels waarop het verzet van Port- Said wordt gememoreerd. §en in Egypte behartigt, naar het vlieg veld gebracht. Met hetzelfde vliegtuig reisden ook de Joegoslavische kolonel Gregorcvic, die eveneens terechtgestaan heeft en is vrij gesproken en het Britse parlementslid Cyril Banks. Egypte heeft zaterdag de eerste offi ciële verklaring uitgegeven over het plan van de Griekse reder Onassis voor dc aan leg van een oliebuisleidin langs het Suez kanaal. Hassan Ibrahim, de voorzitter van dc Egyptische economische organ'^-iHe, heeft verklaard, dat onderhandelingen gevoerd worden tussen de economische organisatie en agenten van Onassis en andere maat schappijen om een buisieiding langs het Suezkanaal aan te leggen. Hassan Ibrahim voegde eraan toe, dat deze buisleiding de goedkoopst moge lijke zal zijn, goedkoper dan die waar voor Israel plannen heeft. Er zou een Egyptische aandelenmaat- schappij gevormd worden om Ie buislei ding te maken en te exploiteeren. De maatschappij zou 51 procent van het aan delenpakket beheren. Het b '.itenlar zou niet meer dan 49 pet. van het pakket in handen mogen hebben. Ibrahim deelde nog mee, dat bijzonder heden van het project thans worden be studeerd, Maar men had reeds besloten dat de buisleiding indien deze ordt aan- gelegd, op de westelijke oever van het Suezkanaal, van Port Said naar Suez, zal worden geconstrueerd. r!Pf ^nidyietnamese nationale vergade- 'nwirrJ? zatGrc3ag een wetsontwerp de dat do r°Sering machtigt T" van e*-keizer Bao Dai, vtetnam staatshoofd van Zuid- n rl beslag te nemen. wonn°t Dai' dic aan de Franse Ri"ièr» woont, werd in 1955 na een a's staatshoofd verv Hgo Dinh Diem. referendum angen door president beM?nnrrwliSCh€ Patrouilleboot heeft in pans schin de Stil]e Oceaan een Ja- houden en' eitoku Maru nr 2, aange- Het schin v, «ar Kantsjatka opgebracht, een off riëut1 ,14 ma" aa" b°°rd. aldus in Tokio b<>kendmaklng die gisteren De rèL "''gegeven, kend Van d€ aanhouding is niet be- cav!" Jlysag'erstrein van de lijn Chi- iie?ont ami' de „Dixieland", en een goe- ivr^n, u?ln we? van Louisville naar ,ziin zaterdag op een kruispunt I Outhrie in Kentucky bij de grens met iennessee op elkaar Ingereden. Zes mensen zijn omgekomen en 21 liepen ver wondingen op. Er bevonden zich meer dan 200 mensen in de sneltrein. De goederentrein greep op het kruis punt het restauratierijtuig van de „Dixie land" in de flank. Naar het orgaan van de Poolse com- monistische partij, „Trybuna Ludu" meldt hebben zich zaterdag te Siedlcc, 65 km ten westen van de Russisch-Poolsc grens, ongeregeldheden voorgedaan, toen met hulp van de militie een aantal gezinnen op straat werd gezet, die eigenmachtig nieuwe flats hadden betrokken. De betrokken gezinnen waren tot hun actie overgegaan, nadat een machinist, die zeer slecht was gehuisvest, niet als be woner van een der flats was aangewe zen. Tezamen met nog acht teleurgestelde gezinnen nam hij het recht in eigen hand en trok in het nieuwe huizenblok. Toen de militie in actie kwam om de betrokkenen op straat te zetten, was er een grote menigte belangstellenden toege stroomd. van wie er enigen het optreden van de militie trachtten te verhinderen. Alleen de machinist moch met zijn ge zin in een flat blijven, omdat hij ten on rechte er aanvankelijk geen had gekregen. De huisvestingseommissie van Siedlce is hangende het onderzoek geschorst, aldus „Trybuna Ludu" 73 toeristen, die tijdens een excursie in een hotel van het dorp Palafrugell in dc Spaanse provincie Gerona een maaltijd hadden gebruikt, zijn met voedselvergif tiging in een ziekenhuis opgenomen. De toestand van acht hunner ls ernstig. Het schijnt, dat het als dessert geserveerde ijs de oorzaak van de vergiftiging was. Voorts is bijna de helft van de bevolking van het dorpje Losson bij Venetië lijdend aan voedselvergiftiging. 130 mensen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Zij hebben vermoedelijk ondeugdelijk brood gegeten. Mgr. H. Tillemans M.S.C. apostolisch vicaris "an Merauke (N. Guinea) arriveert zondagmiddag 13 juli op Schiphol om in ons land een korte vakantie te houden en besprekingen te voeren met kerkelijke en wereldlijke autoriteiten. Mgr. Tillemans is sedert 1952 niet meer in Nederland ge weest. Om precies half tien kwam de laatste passagier puffend over dc loopplank van dc aan de Oosterkadc gemeerde plezier boot cn nog geen v(jf minuten later trok dc „Erasmus" een wijde rimpelwaaicr in het spiegelgladde water van de Nieuwe Maas. De sportleven onder de passagiers in stalleerden zich, al of niet met een zak doek over hun hoofd, breeduit op het sloepen- en achterdek, waar de zon volop gelegenheid had, zieh met hen te meten in een vreedzaam maar hard duel: óf de moedige zonaanbidders naar de warme, maar schaduwrijke tussendekken, óf de zon achter een wolk. Bij gebrek aan zelfs maar het kleinste wolkje won de zon. Meer voorzichtige tochtgenoten vonden een plaatsje in de gangboorden: toch nog wel een graad of vijf en twintig, maar tenminste in de schaduw en veilig voor de zonnebrand. Bijzonder aangenaam was het op het voordek, waar een stevig bries je van recht-vooruit voor de juiste hoe veelheid verkoeling zorgde. GEZELLIG. Dc stemming op het gehele schip, dat inmiddels met een vaart van twaalf mijl tegen de stroom optornde, was overigens prima. Er heerste een gezellige drukte, men genoot van het uitzicht, wuifde wel willend naar drukbevolkte strandjes of passerende schepen en nam foto's. Een grapjas meende, toen hij wat koeien in het water zag staan, eindelijk te kun nen verklaren waarom de melk tegen woordig zo dun was en weer een andere vrolijke klant merkte op. toch liever met de kersentocht mee te gaan, dan in dit weer de Tour de France mee te rijden. Zo verliepen de bijna zes uren, die de heenreis duurde op aliergenoegelijkstc wij ze. Om kwart over drie kwam de Prins Bernha-d-siuis in zicht en vijftien minu ten later trok een lange stoet over de kade, op weg naar de boomgaard. CATASTROFE? Wij schreven het al rie gehele üsvoor- raad van het buffet was toen reeds uit gedeeld ut eenvoudig gesmolten. En wat is een buffet zonder kocljjs, wanneer de temperatuur zo hoog is, dat ieder kleding stuk, dat men meer draagt dan een zwem broekje eigenlijk een last betekent Het probleem werd door kapitein J. Wagemakers en zijn personeel energiek opgelost. Terwijl de uitgaanders in de schaduw van de boomgaard „aan de ker sen" waren, wist de bemanning in Tiel een flink aantal ijsstaven op de kop te tikken overigens meer dan de helft minder dan men graag had willen heb ben en deze met vereende krachten aan boord te brengen. De voortdurend naar een fris drankje smachtende passagiers hebben van de „catasrofe",- die hen voor de terugtocht dreigde, niets bemerkt. Kapitein Wagemakers en zijn mannen verdienden trouwens toch alle lof voor hun aandeel in het slagen van de tocht. Niet in het minst geldt dit voor de drie mensen in de machinekamer, die hun werk deden bij een temperatuur van zevenenveertig graden. TOCH De kerscnoogst van dit jaar was niet best. Honderden bomen in het kersenland kregen van de nachtvorst zoveel te lijden, dat zij totaal geen vrucht droegen. Des te plezieriger was het daarom, dat men cr toch in slaagde alle liefhebbers van een ruime portie van de rode vruchten te voorzien, zodat het in de schaduw van de Tielsc boomgaard toch nog goed ker sen eten werd. Gewoonte getrouw kwam de gezellig heid tot een hoogtepunt tijdens de terug tocht, die om half vijf aanving. „The Rhythm Four", onder leiding van Jacq. Greve. die zich ook reeds 's morgens lieten horen, kwamen weer volop in ac tie. Een zangwedstrijd spoedig „Het Maasbode Song Festival" genaamd bracht diverse kleinkunstenaars achter de microfoon en zelfs liet de temperatuur, zo tegen half zeven in de avond toe, dat op het bovendek een dansje werd gemaakt. De inwendige mens werd versterkt met een broodje en de laatste meegenomen kersen werden op haar bestemming ge bracht. Om half negen lag de Erasmus weer aan het steiger van de Oosterkade. In het gunstigste geval bruingebrand, maar de meesten met een toch wel wat rode huid. stapten de vermoeide, maar blijkens diver se reacties voldane kersentochtgangers van boord, de benauwde stad in. ders van het Algerijnse bevrijdingsfront in Cairo aangekomen voor een confe rentie, waarop zij belangrijke militaire en politieke besluiten zullen nemen. De besluiten zullen op 4 juli bekendgemaakt worden, aldus het blad. Eerder deze week is in Egyptische bla den verklaard, dat er wellicht een Alge rijnse regering zal worden gevormd, die door de Arabische landen zal worden er kent. A.F.P. meldt uit Damascus, dat drie leiders van het bevr(jdingsfron« gisteren op uitnodiging van koning Saoed uit Da mascus naar Saoedi-Arabië zijn vertrok ken om met de koning over de Algerijnse kwestie te spreken. De aanwezigheid van de Algerijnse lei ders in Cairo valt samen met het beg:n (vandaag) van de eerste openbare geld inzameling voor „de slachtoffers van de Algerijnse vrijheidsstrijd". Voor dit doel zullen de tarieven van de openbare ver voermiddelen en de toegangsbewijzen voor de bioscopen gedurende twee weken met een toeslag worden verhoogd. De actie wordt geleid door een comité van minis ters onder leiding van president Nasser. Ondertussen is gisteren in de Franse staatscourant het decreet gepubliceerd, waarbij de Algerijnse Nationale Bewe ging (M.L.N.) het Nationale Bevrijdings front (F.L.N.) op Frans gebied voor ont bonden wordt verklaard. In een vraaggesprek met het Spaanse blad „Pueblo" heeft de Marokkaanse mi nister van nationale opvoeding Mohammed el Fassi verklaard, dat wanneer Algerije zijn onafhankelijkheid zal hebben verkre gen het mogelijk zal zijn de Noordafri- kaanse federatie te verwezenlijken, be staande uit Marokko, Libië, Tunesië en Al gerije. Het Amerikaans College te Leuven heeft zaterdag tijdens een academischa zitting zijn 100-jarig bestaan herdacht. Tijdens de plechtigheid sprak mgr. Ful ton Sheen, hulpbisschop van kardinaal Spellman van New York. zijn dank uit voor de titel van doctor honoris causa in de theologie, welke de universiteit van Leuven hem ter gelegenheid van bet eeuwfeest heeft toegekend. Ook Mgr. Mc- Vinney, bisschop van Providence in de V. S., is gepromoveerd tot doctor honoris causa in de theologie. Het Amerikaans College ontstond, toen de snelle groei van het katholicisme in de Verenigde Staten alsmede de talrijke ka tholieke emigranten het noodzakelijk maakten dat buitenlandse priesters zich in Amerika vestigden. De Amerikaanse bisschoppen besloten daarom tot de op richting van een college in Europa en vanwege de onzekere politieke toestand in Rome een eeuw terug koos men Leuven hiervoor uit aldus bericht het K.N.P. Op hun jaarlijkse bijeenkomst te Wurz- burg hebben de abten en provinciale oversten van de kloosterorden en congre gaties in Duitsland geconstateerd, dat het tekort aan roepingen uit de eerste jaren na de oorlog opgeheven schijnt te zijn. Het tekort was vooral te wijten aan de nawerking van het nationaal socialisme en aan de naoorlogse sociale vraagstuk ken. Ook een afgevaardigde van de le geraalmoezeniers heeft dit jaar de ver gadering bijgewoond teneinde de samen werking tussen kloosterorden en aalmoe zeniers te bespreken, aldus meldt het K. N. P. President Tito van Joegoslavië heeft in een vraaggesprek met de Amerikaanse televisiemaatschappij C.B.S., dat op het Joegoslavische eiland Brioni is opgeno men en gisteren in dc V.S. werd uitge- Evenals verleden jaar heeft Nederland vertegenwoordigd door „Dc Zaaiers" on der leiding van Jos Clebcr. beslag we ten te leggen op dc Gouden Gondel dc eerste prijs op het derde Internationa.' le Song Festival, dat van 26 tot en met 29 juni in Venetië is gehouden. De laatste fase van deze muzikale strijd, waaraan behalve de AVRO de radio-omroepen van Italië, Engeland, België cn Wcsl-Duitsland deelnamen, heeft zich zaterdagavond afgespeeld op het romantisch verlichte San Marco-plein van Venetië, een manifestatie waarvan Nederland, dank zij de Eurovisie niet alleen oor-, maar ook ooggetnige heeft kunnen zijn. Hoe verheugend deze tweede Neder landse overwinning in successie ook moge zijn, voor de televisiekijkers is zaterdagavond de rechtstreekse reporta ge uit Venetië tot op zekere hoogte een teleurstelling geworden. Niet alleen, om dat de vastgestelde tijd verre werd over schreden, zodat men bij het verbreken van de verbinding nog in het onzekere verkeerde omtrent de uitslag van de strijd of omdat de commentaarlijn zo slecht was, dat men Siebe van der Zee nauwelijks kon verstaan, maar vooral omdat het commentaar zelf elk instruc tief element miste. De kijkers. die afgin gen op hun eigen indrukken van de pres taties via de luidspreker en op het televi siescherm zullen zich dan ook achteraf met enige verbazing afvragen, of wellicht andere factoren dan alleen maar muzi kale de grote sympathie, die men in Italië heeft voor Nederland en de Ne derlanders bijvoorbeeld een rol heb ben gespeeld bij de toekenning van de eerste prijs. Van de Nederlandse zan gers kwam, althans via het televisie toestel, uitsluitend Christine Spieren burg tot een in alle opzichten te waar deren prestatie. Een tweede teleurstelling zaterdag avond was het vervallen van het extra NTS-journaal van de TT-races in Assen, hoewel zij niet onverwacht kwam, om dat do moeilijkheden met betrekking tot dit onderdeel van de uitzending reeds uitvoerig in de pers waren bekend ge maakt. Een prettige verrassing daarentegen waren de filmopnamen uit het pas af gesloten levensjaar van Prins Bernhard in het nationale programma, waarmee de avond werd geopend. Ook over het KRO-programma, dat werd ingezet net een bijzonder boeiend optreden van „La Compagnie des Ma- rottes" onder televisieregie van Ben Met- trop, zullen de kijkers wel tevreden zijn geweest. Een marionettentheater op zich is uitermate geschikt, voor repro- duktie op het TV-scherm en de vier jongelui, die zich achter de naam „Lr Compagnie des Marottes" verschuile, paren een grote fantasie aan een be wonderenswaardige behendigheid Voor al de dans van de rups en de slak was een prachtige combinatie vap geluid en beweging. In het Krocodil-programma deed dc regie van Jos van der Valk zich ditmaa' meer gelden dan bij vorige uitzendin gen vaak het geval is geweest. Boven dien hingen de op zich goede en zelfs uitstekende nummers van dit variétépro gramma de rijwielacrobalen. de twee Clementis. Huub Matron en René van Vooren met een schetsje en een liedje en de klarinettist Carl Barriteau niet meer zo als los zand aan elkaar, waar bij Bueno de Mesquita, Rudi Falken- hagen en Piet Hendriks als het grap- pig-bindende element fungeerden. Al kan dit experiment nog niet volledig geslaagd worden genoemd, toch is het een stap in dc goede richting. De quiz „Alle Negen" onder thans wei-beproefde leiding van Jan Wil lem Hofstra bracht twee geheugen fe nomenen op het scherm: iemand, die vrijwel alles afwist van edelstenen en een wonderman, die alle Europese spoor boekjes uit zijn hoofd kende. Bijzonder geslaagd was zaterdagmid dag de speciale telcvisievoorstelling. die liet kindercircus „Elleboog" in het door de VPRO verzorgde jeugdprogramma gaf. De kinderen hebben van deze uitste kend d">or Ben Klokman geregisseerde uitzending genoten. En niet alleen de kinderen. Het duurde even vóór de rechtstreek se reportage uit'Brussel. waar de Vlaam- set elevisie ten behoeve van AVRO, KRO, VARA en VPRO een bezoek bracht aan de terreinen der Wereldtentoonstelling 1958, op gang kwam en ook in 't verdere verloop van de uitzending ontstonden wel eens hiaten, die met min of meer suc ces werden opgevuld met folkloristische dansen. Maar een vindingrijke combinatie van filmfragmenten en vraaggesprekken o.a. met de Nederlandse architect J B Bakema gaf toch een uitstekende in druk van de grootse opzet van deze ten toonstelling. waarop Nederland als de tekenen niet bedriegen beslist geen slecht figuur zal slaan. zonden, verklaard, dat zijn land dezelfde doeleinden als de Sovjet-Unie wil verwe zenlijken, nl. de vestiging van het socialis me en het communisme. maar dat er tevens enige, niet grote, ideologische ver schillen tussen beide landen bestaan. In dit verband zei de president het eens te zijn met het staatshoofd van commu nistisch China, Mao Tse-Toeng, dat er ook in een communistische staat menings verschillen kunnen ontstaan tussen de lei ding en de bevolking. Voorts was hij van mening, dat de nieu we situatie in Polen zeker een positieve invloed heeft op de omringende landen. Over de hereniging van Duitsland zei Tito, dat men deze niet met geweld tot stand kan brengen. De kwestie van de ontwapening achtte hij primair. Tito zei, dat het westen niet alleen in de Hongaarse kwestie maar ook met betrek king tot de toestand in andere Oosteuro- pese landen en in Joegoslavië zelf, niet steeds van werkelijkheidszin heeft blijk gegeven. De maarschalk was van mening dat de -egering-Kadar steeds meer kan reke nen op de steun van het volk. De betrekkingen tussen de Joegoslavische regering en de godsdienstige groeperin gen zijn over het algemeen goed. Die met dc hogere r.-k. geestelijkheid zouden nog beter zijn als zij zich niet met de politiek inliet, aldus Tito. Op vragen over de buitenlandse politiek van Joegoslavië antwoordde de president, dat die politiek bekend is, 1. geer. aan sluiting bij een der bestaande blokken en ijveren voor een vreedzaam naast elkaar bestaan. Tenslotte besprak het Joegoslavische staatshoofd de toestand in het Midden- Oosten, die hij ernstiger noemde dan twee jaar geleden. Allereerst was de toestand verergerd door de aanval van Israel. Enge land en Frankrijk op Egypte. Na het beëindigen van deze gtrijd waartoe de V.N. belangrijke bijdragen hadden gele verd. had men echter, naar Tito's mening alle Arabische landen economische steun moeten verlenen, om te voorkomen dat dit deel van de wereld „broeinest van ge vaar" blijft. Het westen had daarentegen zijn politiek om verdeeldheid onder de ge noemde staten te zaaien, versterkt. In dit I -i het ministerie van defensie heeft na zijn terugkeer uit de Sovjet-Unie in het blad „Narodna Armija". orgaan van het leger in Joegoslavië, verklaard, dat de contac ten die de Joegoslavische delegatie met de leiders van het Sovjet-leger heeft gehad zeer nuttig zijn geweest en dat het bezoek aan de Sovjet-Unie ongetwijfeld een bij drage zal leveren tot versteviging van de verhouding tussen beide landen. Zoals men weet heeft een Joegoslavische militaire missie een bezoek aan de Sovjet-Unie ge bracht. Zaterdag is in Moskou de derde zitting beëindigd van de Sovjet-Joegosjavische commissie voor wetenschappelijke en tech nische samenwerking In een communiqué wordt gezegd, dat tijdens de zitting beslo ten is, dat Sovjet en Joegoslavische or ganisaties gegevens zullen uitwisselen op het gebied van verschillende industrieën en de landbouw. hower voor het Midden-Oosten. Aan hetVolgens havenautoriteiten zal de „Bo einde van het vraaggesprek, waarbij ook naire", die 3.185 ton meet en op weg de echtgenote van de president tegenwoor- was naar dc West, waarschijnlijk naar dig was. drong Tito aan op een vreedzaam Amsterdam terugkeren om te worden naast elkaar bestaan van oost en west.hersteld. Dc ongeveer honderd passagiers ondanks de verschillende stelsels. j zullen met een ander schip naar hun De Joegoslavische staatssecretaris van 1 plaats van bestemming worden gebracht. Een der veldslagen in een nieuwe we reldwijde octrooistrijd over balpuntpennen heeft in Nederland gewoed. Op grond van twee octrooien, die elkaar enigszins over lappen, werd door een in Zwitserland wo nende Deense uitvinder H. een aanklacht ingediend tegen de enige Nederlandse bal- puntpennenfabriek R. te Den Haag. De Deense klager beschuldigde het Ne derlandse bedrijf gebruik te maken van een door hem bedachte en ge-octrooieerde werkmethode, die moet verhinderen, dat dikke inktschachten leeglopen. De Neder landse fabriek is reeds jarenlang met ae eigen methode aan het werk. De uitvinder, die met zijn. ook in ons land verleende, octrooi miljoenen guldens verdient, bleek van mening dat de Ne derlandse fabriek zijn rechten aantastte. Hij begon in 1956 een proces en door kruiste dit verleden week met een kort geding voor de Haagse rechtbank. In zijn naam efste mr. J. Verzijl stopzetting van de produktie en dwangsommen van f 25 000 voor iedere na de uitspraak nog verkochte of in voorraad zijnde pen De president van de rechtbank ts tot de conclusie gekomen, dat er geen aanleiding is het Nederlandse bcdrtjf stil te leögen of de produktie van balpuntpehncn met dikke schachten te verbieden. De uitvinder werd veroordeeld in de kosten van net geding.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5