Sterke buitenlandse atleten op de Olympische Dag 1957 Biankenstein brak eindelijk De Ruyters 800 meter record Ned. handballers hielden tot de rust nog goed stand 1 DUITSLAND TE STERK MAAR ZWEEDSEN KREGEN KLOP li DAMES-INTERLAND IN CIJFERS Zó vielen de punten „Nieuwe stijl"; tropische hitte en 25.000 toeschouwers Bondselftal won partijtje vakantievoetbal De puurste sport was weer: de gymnastiek M i Verlies en winst voor Oranje-atletes Meisie Bloemhof in vorm Daarna tegen Duitsland kansloos MAANDAG 1 JULI 1957 PAGINA 7 SMIT WON 25-KM LOOP IN AMSTERDAM NIEUW NED. MEISJES RECORD KOGELSTOTEN Zwakke werpnummers - r MMHH ■IftliiiA ^5lil sir ENGELSMAN FRAME NED. AMATEUR GOLFKAMPIOEN ZWEEDS HONKBALTEAM VERLOOR VAN ABC (Van onze sport-correspondent) OLYMPISCH STADION, zondag Een knallend begin en een knallend slot! En toch kwam er geen drup champagne te pas aan het sportfeest van het N.O.C., dat vandaag voor de 8e maal als „Olympische Dag" werd gehouden. Maar deze Olympische Dag was nu eenmaal anders dan anders. Zelfs wat het weer betrof, dat met de tropische temperatuur overigens best aanleiding gaf voor een koele champagne-dronkMaar, neen, de beginknallen werden veroorzaakt door de Olympische „bom", welke Fanny Blankers-Koen met het vuur van een fakkel door Wim Slijkhuis binnen de stadionmuren' gebrachthad ontstoken; en het slot-„vuurwerk" werd met (daverende knallen „opgela ten" door de stayers-motoren, in hun 40 km -race. Tussen deze twee nummers lag de Olympische Dag, stijl 1957. Een sportfeest, dat weliswaar niet zo prikkelend en bruisend als cham pagne was en slechts door zo'n 25.000 doorgewinterde (of heet dat: doorge- zomerde?) liefhebbers werd bezocht, maar niettemin toch wel zo kon boeien, dat d,e trouwe kijkers tot het einde bleven. De atletiek, toch een „real" zomersport deed het goed, de turnsters met het spectaculaire en massa e openingss u i pasten met de witte kledij uitstekend in het zomer- 1,7°r' d e eT'] en Wle^rennerij waren op hun (zomerse) plaatsen, maar {T oe asP°rt boorde feitelijk in dit doorzonde programma niet l', ,n .Was us met verwonderlijk, dat de wedstrijd Bondselftal pische^d ^een »Srand spectacle" werd, niet het kasstuk van de (Olym- Olympisch was dus de opening van deze dag, met toorts en fakkelloop, al kwam het vuur dan niet van de heilige velden bij Olympia. De twee reuze-knal len evenwel, die de feitelijke opening vormden, die het startschot gaven voor de turnsters-opmars, waren beter geschikt voor Hartjesdag! Die massale turndemonstratie is naar wij menen al zou oud als de Olympische Dag zelf. Ook ditmaal slaagde dit „spel" weer goed. Mejuffrouw H. Rin- gelberg uit Rotterdam leidde de oefenin- gen, die niet zwaarwichtig waren, doch meer "een „Spielerei". Juist daardoor wa ren ze charmant en men moest beslist "Wel een Nurks' zijn als men op de kleine regie-foutjes lette. Het valt niet mede om 900 dames en meisjes strak aan het regie mlijntje te houden en ook bij dit spel vol gratie speelde de warmte toch wel een rol. En eiste zelfs bij de „generale" in de ochtenduren een twintigtal slachtoffers, die door de warmte waren bevangen en door de G.G. en G.D. behandeld moesten worden. Bij de „echte" uitvoering ging het evenwel allemaal goed en zelfs de vlaggendragers beslist geen pretjel en muzikanten hielden zich goed in de „Hel van Amsterdam". Een Rotterdamse vereniging (Ulysses), twee Haagse (WIK en Donar) groepen en een hoofdstedelijke ploeg turnmannen en -jongens bezetten daarna met hun attri buten de vier hoeken van net stadion- Veld. Die attributen bestonden uit lange mat, bokken en tafels, waarop of waar- overheen gesprongen, gewenteld, gewer- wVeld en gebuiteld werd. Hoe noger er ge stapeld werd, des te gedurfder de spron gen werden, zo veel te luider klonk het epplaus op. Het publiek, dat maar zeiden dergelijke demonstraties ziet, weet niet temin altijd waardering op te brengen °or deze acrobatiek, die voor een har- Waa^0*16 llchaams-ontwikkeling veel Wee bezit. Jammer, dat er ook nu zo weinig tijd voor de gymnastiek erd uitgetrokken. Jongste ruiters de beste ruitersportprogramma, dat Het unersporiprogramma, dat nu "'et het sluitstuk van de Olympische vorrnde, gold als een keuze-wed- «rdd voor de samentselling van de W?.Ike "aar internationale hippische (jeugd)-festijn te Londen Iko- ^a vvmaaTU!,) ZaI wordcn afgevaar digd. Waren de „ouderen" zich dns de belangrijkheid van dit treffen met 'de equipe der jeugdigen veel i„eer be wust? c Jrnen (op AMboom"), EU, Stok de „beeldige" „Rafale") en Guus v. d. Kar (op „Ylone") kwamen foutloos rond bin- nen de tijd van 108 seconden. Een tijd, die ruim genoeg was om het parcours rustig te kunnen afwerken. Slechts de jongste ruiter, Rob Kouwenberg (op „Harro") oogstte 4 strafpunten, doch het had niet de minste invloed op de uitslag. Want de Prestaties van de vier beste verrichtingen werden opgeteld, zodat de Jeugd-equipe met o strafpunten eindigde. Van de „equipe der ouden" leek alleen e ariJke Englebert met haar „Pretmaker" Si ...foutloos parcours te zullen maken ijk en rustig nam deze rnmhinatie de hindernissen, doch er kwam een kink in de kabel, zodat zij gediskwalificeerd moest worden. Voor haar was dat al aan Lily Vorstman overkomen. ,Poco Perico- lose" heette haar viervoeter, die even wel de naam „Weinig Gevaarlijk" geen eer aandeed. Driemaal weigeren en evenzovele malen werd mejuffrouw Vorstman een „grasruiter"! maakten een einde aan het mededingen van deze combinatie. Mady Koster („Axel") en Olga Verrijn Stuart (op „Adolf") boekten resp. 4 en 8 strafpunten. En daar Carel Hey- broek 15 springfouten en bovendien nog 4'A tijdfout opliep, was voor deze equipe van toch meer geroutineerde spiin- gers(sters) van wie zelfs enkele ai een ruime internationale ervaring hebben geen eer weggelegd. Het werd een ruime zege( nul strafpunten tegen 42*4) voor de jongste Nederlandse ruitergeneratie. Record van Biankenstein Was er iets dat zó goed in het pro gramma paste als de atletiekwedstrij den, de zomersport b(j uitnemendheid? En er werd góéde atletiek gebracht, door de speakers op voortreffelijke wüze toegelicht. Bovendien viel een bijna tien jaar oud Nederlands record aan scherven, j egalisering van het bestaande record, dat in handen is van het kwartet Koudijs-, Moerman, Do Kroon en Coenen, vorig jaar in Rotterdam gevestigd. Het was vooral aan IJska te danken, dat Nederland A met de winst ging strij ken. Hij nam uitstekend van. Dekker over en de Belg Langenus werd door het regel matige tempo van de AAC-er overtroefd. Toen de A-ploeg eenmaal die toppositie had veroverd, was zelfs de internationale ktletiekmacht niet in staat de Neder landse overwinning te dwarsbomen. Moerman en Parlevliet bleven steeds voor op de „internationalen", die in Hildreth (Gr.-Britt.) en zijn landgenoot Wrighton de laatste lopers hadden. In 8 min. 17 3 sec. finiste Nederland A, met meters „lucht" voor de buitenlanders (2 min. 20.2 sec.). Nederhand en Kamerbeek waren de las tigste concurrenten voor de 110 m. hor denwinnaar Hildreth. Het duel werd in de laatste meters beslist, na een prachtig gelijk opgaande race. Jammer io het, dat zo'n nummer met „aanspreekt". Dat doet een 5000 meter veel meer. En daarop werd verwoed gevochten. Roovers, de Westduitser Huneke en de Brit Knight gaven op de eerste 1000 me ter de toon aan. Er was na die eerste kilo meter al een kopgroep van zeven man ge vormd, waarin ook nog de Belg Leenaert, de Oostduitser Janus en onze landgenoot Delnoye zaten. Doch ook deze groep werd in tweeën gesplitst. Roovers werd eerst naar de derde posi tie verwezen, kon het straffe tempo niet meer volgen en werd door het tweede groepje ingelopen. Tezelfdertijd, ongeveer 1600 meter voor het einde, werd het ge vecht tussen Delnoye en Knight geopend. Dit tweetal verwijderde zich s'ceds meer van het peloton in een uitlooproging, waarin de Brit zijn tegenstander al het kopwerk liet doen. Dat was uiteindelijk funest voor Delnoye, die in soepele stijl meer passen maakte dan de langbenige Knight. Tweehonderd meter van de eind streep verwijderd lanceerd Knight een aanval, welke Delnoye Wanhopig poogde af te slaan. Binnen enkele meters was het pleit evenwel beslecht en ie Brit had in tweede positie zoveel krachten kunnen tsparen, dat hij een behoorlijke lange sprint kon maken. De uitslagen waren: 110 meter horden: 1 Hildreth (G.B) 14.9 sec.; 2 Nederhand (Ned.) 15.- sec 3 Eef Kamerbeek (Ned.) 15.1 sec.; 4 Boere (Ned.) 15.3 sec.; 5 Appel (West-Dld), 15.4 sec.; 6 Joachim (Ned.) 15.5 sec. De Europese recordhouder Lauer liet verstek gaan. 400 meter: 1 Wrighton (G.B.) 47 2 sec.; 2 Freidrich (W.-Dld.) 47.8 sec.; 3 Parle vliet (Ned.)'48.4 sec.; 4 Yska (Ned.) 48.9 sec.; 5 Moerman (Ned.) 50.- sec.; 6 Groot huis (Ned.) 50.1 sec. 800 meter: 1 Kruse (O.-Dld.) 1 min. 50.5 sec.; Johnson (G.B.) 1.50.5 sec.; 3 Bian kenstein (Ned.) 1.50.7 sec. (nieuw Neder landse record); 4 Ries (W.-Dld.) 1.51.9 sec.; 5 Janssen (Ned.) 1.53.5 sec.; 6 Haus (Ned.) 1.53.6 sec. 5000 meter: 1 Knight (G.B.) 14 min. 38.8 sec.; 2 Delnoye (Nèd.) 14.42.2; 3 Huneke Wim Slijkhuis en fanny BlankersKoen brachten bij de opening van de Olympische Dag 1957 het vuur binnen het stadion. zodat er alle reden was öin op een ge- i (W--Dhl) 14.56.4; 4 Janus (O.-Dld15.01.6; slaagd programma-onderdeel terug te Roovers (Ned.) 15.12.6; 6 Leenaert (Belg) 10.17.2. 4 X 100 meter: 1 Nederland A 3 min. 17.3 2 Gemengde Buitenlandse zien. De Trekvogels-atleet Biankenstein nam sec.; al werd hij op de 800 meter verslagen 3.20.2; 3 Nederland B 3.22.-; 4 Nederland ploeg door de Oostduitser Kruse en de Brit Johnson met 1 min. 50.7 sec. het Neder lands record van Frits de Ruyter (1 min. 51,8 sec. sedert 1947) over. De Ruyter had zijn „erfgenaam" al een grote beker in het vooruitzicht gesteld en hij kwam na de finish dan ook prompt met het kleinood aandragen. De Oostduitser Kruse liep op de 800 meter een tactische race. Hij vert.roa wel- i iswaar op kop, maar liet al spoedig hetj tempo door Heida aangeven. De A.V. '23-1 man sprong op de eerste 400 m. te fors j met zijn krachten om, zodat er bij het ingaan van de laatste ronde aan de kop en vlak daarachter dapper van posities werd gewisseld. Ries „sprong" eerst naar, voren, maar Kruse liet de Westduitser daar niet lang. En Johnson, die zich ge ruime tijd niet in die voorpostengevech ten had gemengd, ging op :iet moment, "dat de eindfase aanbrak, tijdig mede. Biankenstein moest het tegen de krachten van deze buitenlanders afleggen, doch zijn eindrush was toch zo scherp, dat hij in het „kielzog" van deze atleten finishte. Voor Kruse en Johnson werd dezelfde tijd geregistreerd (1 min. 50.5 sec.), de nieuwe Nederlandse recordhouder ging 0.2 sec. na dit duo over de eindmeet Het was voor al de „reportage" van Frits de Ruyter, die aan dit recordbreken de nodige kleur gaf. Goede propaganda voor de atletiek' Wrighton won vrijwel „van meet af" de 400 meter. Friedrich, de Westduitser, poogde in de laatste bocht nog wel aan de positie van de Brit te tornen, maar ondanks zijn pas-versnelling was de eind spurt van Wrighton toch veel overtuigen- er. Parlevliet rukte al dadelijk naar de erae positie op, maar hij was toch niet ,?m de Duitser of de Brit te de er™*' ^.et straffe tempo echter zorg- sec er we Ö3t ParIevliet's tijd van 48 4 kan men gerust^ekenen.001^ Jeugdploeg 3 min. 24.-. Vakantie~voetbal en zege Al zal de herinnering aan de wed strijd van het Bondselftal tegen Schalke '04 even snel wegsmelten als de ijsco, welke wij na afloop van de Olympische Dag kochten, een staaltje van voctbal- kunde zal ons toch nog heel lang bij blijven. Dat was de wijze, waarop Abe, „us Abe", zoals het nog altyd heet! de Nederlandse ploeg op gelijke voet met de Duitsers bracht. Dat was weer eens een doelpunt, waarvan de grote virtuoos van ons voetbal het alleen vertoningsrecht schijnt te bezitten. Met een wei-getimede beenzwaai werd het gescoord, nadat van Melis als langs een liniaal de bal naar het schielbeen van de Enschedese crack had gedirigeerd. Voor het overige speelde zowel Neder land als de Duitse ploeg vakantie-voetbal. En wij geloven niet, dat iemand binnen de muren van Wils' schepping het de spe lers kwalijk zal hebben genomen, Het was dan ook zeer verstandig, dat de beide speelhelften met 10 minuten waren ver kort. Trouwens, het publiek hoefde heus niet te mopperen. Want deze voetbalmatch in hockeytijd (2 X 35 min.) leverde aan de Bondsploeg een 2—1 zege op. Verdiend, want aan het Dutise spel mankeerde we derom de schotvaardigheid. Aan het „keuze-elftal van het Neder landse publiek" ontbrak bij het start schot" van scheidsrechter Van Nuffel ook Pieters Graafland. De „zwarte pan ter" overigens geheel in het wit ge stoken stond dus weer in het Neder landse doel. Veel moeilijk werk hééft De Munick niet gehad. Want met schoten was de Duitse aanval niet oijster gul. De Schalke-treffer kwam in de 10e mi nuut. De Munck rhad een schot van Las- zig niet onder controle gekregen, Van der Hart wilde de bal uit de gevaarlijke zone expediëren, doch hij schoot toevallig te gen de toegelopen linksbuiten Kramer op. Het was toen niet zo moeilijk voor deze speler om zijn ploeg een voorsprong te bezorgen. Het Hondsteam nad evenwel dadelijk het antwoord klaar. Zie boven* -1. Iets minder vloeiend werd hqt aanvais- spel toen Van Wissen die zwoegde, dat het een lieve lust was naar de haif- linie werd verwezen, toen Klaassens ge blesseerd naar het zondags kostuum ging. Invaller Dahrs (Blauw Wit) moest eerst op gang komen en toen dat eenmaal zo ver was na de pauzehinkte hij w eer naar de zijlijn en verliet de warme arena. De enige invaller, die toen nog beschikbaar was, draafde het veld in en zo onderging ook Kraay zijn (officieuze) „interland"-doop; In die tweede helft was het spel lauw. De ontknoping van de wedstrijd kwam in de 11e minuut na de rust tot stand. Toen verdwaalde een pass-in-het-wildg-weg voor Van Melis' rechtervoet. De Schalke doelman had zijn „hok" toen al te ver verlaten om nog te kunnen redden bij de boogbal van de Nederlandse midvoor. Zo werd het toch boven alle verwachting 2-1 voor de Nederlandse combinatie. Als sluitstuk van de Olympische Dag was een stayersnummcr over 40 km. ge creëerd. Tien stayers verschenen daar voor In de baan, een veld, dat met twee oud-wereldkampioenen (Verschueren en Jan Pronk), de nieuwe Nederlandse titel houder Martin Wierstra en onzs „hope" Noppie Koch toch aardig bezet was. Maar het „grote publiek", dat gewoon lijk niet naar wielrennen gaat, is met de „rondendraaierij" wel enigszins beetgeno men. Want precies een aanval is er gelan ceerd in de toppositie van de Belg Ver schueren, die zich nog maar zelden zo lekker zal hebben gevoeld. Wel veerden er wat „achterhoede"-gevéchten geleverd, doch dat spelletje is nu eenmaal niet aan trekkelijk. Nee, bijster goed hebben de stayers hun nummer niet verkocht. Dat hebben wij wel eens anders gezien! De uitslag was: 1 Verschueren (België) achter Ville (Frankrijk) 40 km. in 32 min. 25,4 sec.; 2 Jacobi (D'uitsl.) achter Van den Bosch (België); 3 Koch (Ned.) achter De Graaff (Ned.); 4 Vreeswijk (Ned.) achter Van der Stuyft (België; 5 Pronk (Ned.) achter Merkens (Did.); op 1 ronde: 6 Adri Voorting (Ned.) achter Van Ricy (Ned.); 7 Marsel (Did.) achter Lucke (Did.); 8 Wierstra Ned. achter Wiersma (Ned.). Klassementsrit amateurs over 2 km.: 1 Van Houwelingen; 2 Lagrand. Onder grote hitte is zaterdag in Am sterdam een nationale 25-km loop ge houden door de afdeling Amsterdam van de K.N.A.U. en wel In het kader van de Amsterdamse sportweek. De deelnemers gingen op de sintelbaan Oost bq de Kruislaan van start en lie pen daarna 5 ronden van 5 km., waar bij zij telkens bij de sintelbaan terug kwamen. Het publiek leefde bij deze wedstrijd met de, lopers mee als de Fransen met de renners in de Tour de France, want zij zorgden voor water en zelfs voor em mers vol, waarop vele deelnemers in het voorbijgaan in de vorm van een stortbad werden vergast. Er vormde zich al gauw een kopgroep, die na 2 ronden uiteenviel en tenslotte als volgt de finish op de sintelbaan passeerde: 1. Smit (Alphen) 1 uur 31 minuten en 23 seconden; 2. Van Ginkel (G.A.C.) 1.32.00.3; 3. Van Hoorn (Avon) 1.32.58.0; 4. Bleeker (Licurgus) 1.33.15.0; 5. Muurlink (A.A.C) 1.34.43.0. Tijdens regionale atletiekwedstrijden te Roosendaal heeft Yvonne Roeken (THOR) het Nederlands record kogel stoten voor meisjes verbeterd en ge bracht op 14.38 meter, Yvonne Roeken kreeg op 26 mei van dit jaar te Rotterdam reeds dit record in het bezit. Zij kwam toen tot een afstand van 13.90 meter. Ongeveer drie weken la ter, op 16 juni, verrichtte zij te Vught weer een betere prestatie. Toen stootte zij de kogel 14.15 meter ver. De tweedaagse atletiekwedstrijd Polen- Tsjecho-Slowakije te Krakau werd op beide fronten door Polen gewonnen. Bij de heren was het resultaat 12191 en bij de dames 5649. ENSCHEDE, zondag. Een ruiime overwinning op Zweden (6541) en een nederlaag tegen Duitsland (6145), dat was de balans van de drielandenwedstrijd atletiek voor dames, welke vanmiddag te Enschede is gehouden. Een resultaat dat niet tot ontevredenheid stemt, want tegen het sterke Duits land is wel degelijk gebleken, dat de Oranjeploeg op verschillende nummers over krach» en beschikt die op internationaal niveau mee kunnen doen. Het zijn wel iswaar geen „sterren" en wij denken hierij aan j annie Bloemhof, Wemmie Scholtmeyer, Dini Hobers en Nel Zwier, maar in internationale ontmoetingen kunnen zy toch zeker een rol meespelen. De open tribunes op het mooie, moderne stadion Diekman te Enschede lagen leeg en verlaten te schitteren in de felle zon. Een groot deel van de verwachte toeschouwers had op deze brandend hete zondagmiddag het water opgezocht of was thuis gebleven, zodat slechts de officials, deelnemers en een handjevol publiek op de tegen de zon beschutte overdekte tribunes de wedstrijd volgden. Duitse meisjes voorbij. Natuurlijk kon zij dat niet volhouden, maar het was een stout stukje, dat haar tegenstandsters vol komen verraste. Deze herstelden zich evenwel en maakten tezamen jacht op het Oranje-mei»j£, In de laatste bocht passeerden z(j haar en naast elkaar stoven zij op de finish af. Stien Scharleman. die wat te veel van haar krachten had gevergd, moest op het laatste stuk ook Marie Louise Johansson voorbij laten gaan en kwam zelf als vierde aan in haar beste tijd van dit jaar: 2.19.9. Het openingsnummer, de 100 meter, gaf meteen een beeld van de krachtsverhou ding voor de gehele wedstrijd. Strijd tus> sen de witte Duitse meisjes en de Oranje ploeg en ver daarachter de blauwgele Zweedse dames. Op het startschot snel den de meisjes weg. Edeltraut Eiberle voorop, maar Hannie, felle vechtster, haalde haar in en naast elkaar naderden zij het lint. Het was de Duitse, die het lint doorbrak, maar voor beide meisjes werd dezelfde tijd (12.2 sec) genoteerd. Ine Spyk was een goede derde met 12.3 sec. Een hoopvol resultaat voor het eerste nummer- Nederland en Duitsland beiden 9 punten. Zweden 4 punten. Op de 200 meter behaalde het meisje Bloemhof een nog beter succes. Op de tweede baan kwam zij uit de bocht ge lijk met haar landgenootje Ria van Kuyk, die de vijfde baan had geloot. Een felle eindspurt bracht haar ver voor de anderen aan de finish (24,9 sec), Ria van Kuyk die eveneens een uitstekende race had gelopen, volgde met 25,3 sec. Dit was het enige nummer waarop de Duitse meisjes geen rol speelden. De Zweedse Ulla Britt Olofsson werd derden pas op de vierde plaats eindigde Charlotte Schmidt—Bohmer'. Ook de 4 x 100 meter leverde een Neder landse overwinning op. Joke Claus kwam vrijwel gelijk met Charlotte Schmidt— Bohmer bij het eerste wisselpunt. Een matige wissel werd goed gemaakt door Ine Spyk, die iets op Barbara Elbert uit liep, welke voorsprong door Ria van Kuyk werd gehandhaafd. Een prima wissel met Hannie Bloemhof voor de laatste 100 meter bracht Nederland de fraaie zege In 47,3 sec. Vechtlust weer terug Stientje Scharleman verloor haar 800 meter, maar toch won zij iets in deze race: zij toonde weer initiatief, zij had weer durf en liet zich niet zo maar slaan zoals de vorige week te Reims door de Franse meisjes. Zij had haar oude vechtlust van het vorige jaar eindelijk teruggevonden. Na 400 meter, die in 69 sec gingen, lagen de beide Duitse meisjes voor, achter de Zweedse Marie Louise Johansson en on middellijk daarachter de tengere Stientje en Ine Potasse, terwijl de tweede Zweedse al los was. Met nog 300 meter voor de boeg, toen Ine Potasse moest lossen en men het ergste vreesde voor de andere Oranjevrouw, schoot Stientje plotseling naar de derde plaats. En of dit niet ge noeg was, ging zij brutaalweg aan de beide van geen enkel belang. Géén 1.65 meter hoog Terwijl op de 80 meter horden Edeltraut Eiberle met groot machtsvertoon won (11.5 sec) en Willy Cysouw en Ursel Diogesi om de tweede plaats streden, welke door de Duitse werd gewonnen in 11.8 sec voor Willy 11,9 sec, werd op het middenveld een slot gemaakt aan het hoogspringen. Op 1.65 meter lag de lat en geen van de overgebleven deelneemsters haalde die hoogte. Zowel de Duitse ais de Nederland se meisjes waren tot 1.62 meter gekomen zodat, met meer of minder sprongen, het resultaat werd, dat Dini Hobers en de Duitse jeugdkampioene Mariene Mathey, de eerste plaats deelden, Inge Kilian derde werd en Nel Zwier vierde, allen met 1.62 meter. Onmiddellijk daarna kwamen de ver springers in het veld en hoewel Wemmie Scholtmeyer niet de prestatie van de vorige week te Reims herhaalde, behaal de zij toch met een knappe sprong van 5.80 meter de eerste plaats. De aanvoerd- ster van de Duitse ranglijst, Barbara Erhart (5.92 meter) kwam slechts tot 5.28 meter en werd zelf nog door Imke Vaal verslagen. Naast de goede zijde kwam evenwel ook het zwakke punt van de Nederlandse da mes atletiek duidelijk aan het licht. Bij het speerwerpen bijvoorbeeld kwamen de Duitse en de Zweedse recordhoudsters (records boven de 50 meter) gemakkelijk tot worpen van 47 en 48 meter. Voor Ne derland echter was de 40 meter reeds een onbereikbare grens. Voor het discuswerpen gold hetzelfde. Worpen boven de 40 meter voor de bui tenlandse 'meisjes en als beste Nederlandse Ans Panhórst Niessink met 39.10 meter. Cor Huygen, die zelf toegeeft, dat zij niet in vorm is en daarom ook niet aan haar specialiteit: het discuswerpen, deel nam, kwam wel bij het kogelstoten uit, waarbij zij tot een zeer verdienstelijke 12,68 meter kwam. Tegenover de Duitse recordhoudster Marianne Werner, die de kogel 15,26 meter ver stootte, waren de prestaties van de beide Nederlandse Cor- rie's (Huygen en Van den Bosch) echter UTRECHT, zaterdag. Fraaie estafette-zege In de zomerse lucht recordverbetering. Die kwam er evenw met uit, want de estafette-A-pIoea on rustig nam deze combinatie 4 X 100 m. kwam niet verder dan een Het Nederlandse heren-handbalelftal heeft zaterdagavond voor ruim 2500 toe schouwers op het Elinkwjjkveld te Utrecht een eervolle 1221 nederlaag tegen Duitsland geleden, na met rust met slechts 911 te hebben aehtèrge- staan. Voor de rust gingen de partijen volkomen geljjk op en het was een grote verrassing dat de Oranjeploeg met de gasten op gelijke voet bleef, ja zelfs eenmaal met 3—2 de leiding nam. Ar- MARTIN BLANKENSTEIN de beste Nederlandse atleet op de Olympische Dag, als derde jinishnd achter de Duitser Kruse (rood shirt, in de binnenbaanen de Engelsman Johnson (nr. 16) op de 800 meter. Hel bijzondere van dé prestatie van Biankenstein (met de T van de Haagse club Trekvogels op zijn borst) lag Mueiheim) in de verbetering van het befaamde 800 meter record van Frits de Ruyter van 1.51,8 (daterend van 1947) ^eïspeler:' Hansch (VFL tot 1 min. 5fl,7 soa. 1 WoOfsfaurs). biter Tschanz moest overigens nogal wat strafworpen uitdelen, hoewel het spel allerminst ruw kan worden genoemd. In de eerste helft ging de strijd g"!ijk op, na rust kwam Nederland in tempo te kort en onze landgenoten brachten het slechts tot drie doelpunten. De Duitsers speelden niet het grootse spel dat wij van hen hadden verwacht. Het was wel snel geraffineerd en ongetwijfeld was de con ditie van de gasten aanmerkelijk beter, maar het was merkbaar dat de ploeg in deze samensteling nog niet in het veld was geweest. Mogelijk heeft in de aan vang ook onderschatting een rol gespeeld De beide Duitse keepers waren prima en van Steinle, die Kno.p verving, viel het bijzonder goed uitgooien op. Hans Noite was verreweg de beste man van de Duitse ploeg; vóór rust speelde hij rechtshalf, doch toen hij na de hervatting in de aan val opereerde, werd de Duitse voorhoede aanmerkelijk gevaarlijker. Opmerkelijk voor internationaal hand bal was wel, dat liefst drie strafworpen door de Duitsers werden gemist. Twee ballen werden overgeschoten en een der de schot werdbijzonder fraai door Ab Mastenbroek gestopt. Mastenbroek was in bijzonder goede vorm en zeker de ster van het veld. Zo goed was zijn spel zelfs dat de technische leiding besloot hem niet te verwisselen met Van Kouwen uit Utrecht. De Nederlandse doelpunten werden ge maakt door Van Duurssen (5), Leupen en Van Heli (ieder -twee), Vrancken. De Jonge en.Koeleman (ieder één). Het was een bijzonder aantrekkelijke wedstrijd, waarin de Oranjeploeg zijn beste spel sedert vele jaren ten beste heeft gegeven. De opstellingen waren: Nederland: doel: Mastenbroek (Olympia- Hengelo); achter: Tromp (Aalsmeer) en I De Rouw (DES, Eindhoven); midden: De Jonge (PSV, Eindhoven), Van der SIu'S (Sittardia) en Hoens (PSV, Eindhoven); voor: Vrancken (Hellas, Den Haag), I.eu- pen (UDI, Arnhem), Van Duurssen (Hellas, Den Haag), Van Heil (Hellas, Den Haag) j en Koeleman (DES, Eindhoven); wissel speler: Scheffer (Dynamo, Rotterdam). Duitsland, doel: Steinle (Zuffenhausen), in de tweede helft Killing (MTV, Dins- laken); achter: Quirin (ATSV, Saar- bruecken) en Kresse (Gruenweiss, Danken- sen); midden: Noite (VFL, Wolfsburg), Borchers (Polizei SV Hamburg) en Gun- neman (TUS, Lintfort); voor: Rohe (TP'S Ingers-Saarbruecken), Schmitz (F.SV Gast (Salseross-Hille), Saiz- - 'N"yx s UT rtMilWTiiliiiTi Een fraaie overwinning van fjannie Bloemhof op de 100 meter tijdens de atletiek-interland tussen de dames van Nederland, Duitsland en Zweden te Enschedede winnares finisht derde van links. Aan haar rechter hand de Duitse Renate Vetter-Nitschke, achter haar de zweedse Brigit Martensson, links van de Arnhemse sprint ster nog de Duitse Edeltraut Eberleen daarachter half zichtbaar Ine Spijk. De uitslagen van de atletiekwedstrijden dame? Nederland—Zweden—Duitsland, die in Er^ohede werd geihouden, luiden: 100 nieter: 1 Edeltraut EiUerle (D.) 12.2 sec., Hannie Bloemhof (N.) 12,2. 3 Ine Spijk (N.) 12 3 4 Britt Maartensson (Z.12,4, 5 Renate Vi'tter-Nitschke (D.) 12,4, 6 lElabritt Olofsson (Z 12,5 Nederland 9 p., Zweden 4 p., Duits land 9 p.', Nederland 8 p. Zweden 3 p., Neder land 5 p-, Duitsland 6 p. 200 meter: 1 Hannie Bloemhof (N.7 24,9 sec., Ria van Kuyk (N.) -25,3 sec., 3 Ullabritt Olofsson (Z.) 25,6 sec., 4 Charlotte Schmidt- Bohmer (D.) 25.7 sec., 5 Christel Schneider (D 26,5 sec. 6 May Hjaerthberg (Z.) 27,2 sec Nederland 12 p.. Zweden 5 p., Duitsland p., Nederland 8 p. Zweden 3 p., Nederland p., Duitsland 3 p. 80 meter horden: 1 Edeltraut Eiberle (D.) 11 5 sec 2 Ursei Diosegi (D.) 11,8, 3 Willy Cysouw(N.) 11,9, 4 Eva Hedberg (Z.) 12,2, 5 Selma Heystek (N.) 12,3, 6 Stina Cronholm (Z.) 12,7. Nederland 6 p., Zweden 4 p. Duits land 12 p.. Nederland 7 p., Zweden 4 p., Ne derland 3 p., Duitsland 8 p. Hoogspringen: 1/2 Dinie Hober (N.) en Mar iene Mathy (D.) 1,62, 3 Inge Kilian (D.) 1.62 4 Nel Zwier <N.) 1.62, 5 Karin Malmqvist (Z.) 1.53, 6 Inga Soederlind (Z.)' 1.53. Neder land 9 p., Zweden 3 p., Duitsland 10 p., Ne derland 8 p., Zweden 3 p., Nederland. 5 p., Duitsland 6 p. 800 meter: 1 Edith Schiller (D.) 2.17,3, 2 Ariane Doeser (D.) 2.17 3, 3 Marie Louise Jo hansson (Z.) 2.18.9, 4 Stien Scharleman (N.) 2.19,9, 5 Ine Potasse (N.) 2.25,6, 6 Johnny Ericsson (Z 2.26,5. Nederland 5 p.. Zweden p., Duitsland 12 p., Nederland 5 p., Zweden p., Nederland 3 p., Duitsland 8 p. Kogelstoten: 1 Marianne Werner (D.) 15,26, Mariene Biedermann (D.) 13,22, 3 Eivor Lagman (Z.) 12,79 4 Corrie Huygen (N.) 12,68, 6 May Britt Sfolpe (Z.) 11,98. Nederland 5 p., Zweden 5 p Duitsland 12 p., Nederland 5 p.. Zweden 6 p.", Nederlaiyi 3 p.. Duitsland 8 p. Verspringen: 1 Wemmie Scholtmeyer <N.) 5 80 m., 2. Ursula Diogesi (D.) 5,52, 3 Britt Maartensson (Z.) 5,30, 4 Imke Vaal (N.) 5,33, 5 Barbara Ebert (D.) 5,28, 6 Britt Johansson (Z.) 5.14. Nederland 10 p. Zweden 7 p., Duits land 5 p., Nederland 7 p., Zweden 4 p.. Ne derland 7 p., Duitsland 4 p. Discuswerpen: 1 Karen Sonneck (D.) 44,85 m., 2 Marianne Werner ID.) 42,04 m., 3 Ans F&nbor&t-Nies&ink IN.) 39,10, 4 Coriia van den Bosch (N.) 38. 5 Birgiitta Sundberg (Z.) 3^95. 6 Barbo Schoenberg (Z.) 36,20. Nederland 7 p., Zweden 3 p., Duitsland 12 p., Nederland 8 p. Zweden 3 p., Nederland 3 p., Duitsland 8 p. Speewerpen: 1 Almut Broemmel (D.) 48 mt. 2 Ingrid Almqvist Z.1 47,lfi, 3 Lotte Kipp (D.) 44,42 4 Wil van Montfoort (N.) 38,67 m., 5 In- ger Eklund (Z.) 33.63 6 Gré van Zelm (N.) 38,46. Nederland 4 p., Zweden 7 p.. Duits'and 11 p.f Nederland 4 p., Zweden 7 p.. N# Ierland 3 p#, Duitsland 8 p. 4 maal 100 meter estafette: 1 Nederland (Han nie Bloemhof, Ine Spijk Ria van Kuyk en Joke Claus) 47.3 sec., 2 Duitsland (Charlotte Schmidt- Boehmer,' Barbara Ebert, Renstevetter-Nitschke en Edeltreut Eiberle) 47,6 sec., 3 Zweden (Anna Lisa Augustsson, Annemari Cederberg, Britt Maartensson en Ullabritt Olofsson) 48,3 sec. Totaalpuntentelling Nederland 74 p., Zweden 44 p., Duitsland 92 d. Nederland 65 p., Zweden 41 p. Nederland 45 p., Duitsland 61 p. Onder zeer grote belangstelling zijn zondag op de banen van de Haagsche Golf en Country Club de wedstrijden beëindigd om het internationaal amateur golfkam- pioensehap van Nederland voor heren. In de eerste halve eindstrijd won de jeugdige Haagse speler F. J. Waller met 2 en 1 van A. M. Borren (De Pan); de tweede halve finale leverde een overwin ning op voor de Engelsman D. W. Frame (Worplesdon) die op de 21ste hole zege vierde over E. Tavernier (Royal Zoute, België). In de eindstrijd bonden de Hagenaar Waller- en de Engelsman Frame de strijd tegen elkaar aan. Onze landgenoot, die in dit toernooi een fraaie prestatie lever de, kon het echter niet bolwerken tegen de geroutineerde Brit, die met 4 en 3 als overwinnaar uit de strijd kwa®, AMATEURS WEST I Promotie 2e klas OSV-DCG 0-0 VUC-DCV 3-1 Promotie 3e klas Purmersteyn-NFC 3-1 IVV-Hercules 0-0 Celeritas-Nautilus 7-0 (.Celeritas prom.) OOST Promotie 4e klas A De Tukkers-Nijverdal 2-3 Heerde-Voorst 3-1 (Heerde prom.) Promotie 4e klas B De Bataven-GroesD. 9-4 (Groesbeek prom.) Babberich-Dinxperïo 0-0 ZUID n Promotie 3e klas OVCS-Reuver 3-6 Hoensbr.-Gr. Ster 3-2 KORFBAL Om het kampioen schap van Nederland HKV-ZKC 10-10 TENNIS Promotie naar de Hoofdklasse A Joy I-NMC I 6-5 (Joy /prom.) Promotie naar de Hoofdklasse B Philharih. I-VIcloria I 7-4 (Philharm. prom.) Toeg HilJegersberg I- Groen Wit I 6-3 (Toeg Hilleg. prom.) CRICKET Eerste klasse A Haarlem-HBS 3-0 HCC I-VRA 3 0 VOC-HCC H 0-3 Eerste klasse B Excelsior-Kampong Sparta-Quick N. WV-Quick Hg 1-1 3-0 3-0 HONKBAL Eerste klasse A EDO-Blauw Wit IJ-O TIW-HHC 0-7 TYBB-Ajax WGA-EHS 7"5 Eerste klasse B ABC-OVV O 0-16 HCK-Sparta 5-0 Schoten-Kennemerl 7-3 De Volew-SC Haarlem 4-17 De wedstrijd tussen A.B.C. Zweedse nationale honkbalteam 4e Amsterdammers mét 9—1 gewonnen, en hè' is door

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 7