nav van nvv -voon>eei door socialistische politieke kring PUZZEL DE VLOEK! Amer. militaire hulp aan Jordanië rolt beter, plakt beter, brandt beter Onze dagelijkse Zonnepriester Beroofde man uit auto gegooid Eerste Vertomars Maassluis geslaagd Prof. Romme voor 75 ige Friese Bond van KVP nengstaijK neeit weer T ourploeg-primeur Juditli de Nijs vestigde wereldrecord 1650 v. PAGINA 9 MAANDAG 1 JULI 1957 Op nippertje aan dood ontkomen VROUW BIJ GASONTPLOF- FING ERNSTIG GEWOND GOM^ H.H. WIJDINGEN BERGEN OP ZOOM HEEFT HONDERDJARIGE van de door GORDON MAC CREAGH In de nacht van 17 op 18 juni jl. werd een vertegenwoordiger uit Rotterdam door 2 rangeerders van de Nederlandse Spoorwegen bij voormalig Terbregge op de spoorbaan gevonden, juist toen een trein in aantocht was. Zij slaagden erin de man, die tevoren veel gedronken moest hebben, op het laatste moment van de rails te trekken, maar konden niet ver hinderen, dal hel hoofd van de man nog zo ernstig door de trein werd geraakt, dat een schadelbasisfractuur er het gevolg van was en de vertegenwoordiger in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De Rotterdamse recherche is er intussen achter gekomen, dat de vertegenwoordiger even tevoren uit een auto was gegooid, nadat hij van zijn geld, vermoedelijk meer dan f 2(100 was beroofd. Als verdacht h'ervan zijn thans aange houden de 20-jarige autohandelaar J. J. van H. en de 21-jarige militair J. van L. Samen met een vrouw, van wie intussen gebleken is, dat zij aan het misdrijf geen schuld heeft, had men de avond in café's doorgebracht, waarna men in een auto van een hunner naar een stille plaats is gereden om de beroving mogelijk te ma ken. De uit de auto gegooide vertegen woordiger was daarna in benevelde toe stand op het spoorwegemplacement te recht gekomen, waar hij was voortgekro- pen en zo op de gevaarlijke rails was geraakt De eerste Vertomars uitgeschreven door de Wandelsportvereniging VTM te Maas sluis is buitengewoon geslaagd. Bijna 1200 personen hebben er aan deelgenomen, 's Morgens om 9 uur startten de deel nemers aan de 40 en 50 km tocht. Deze groep is bijna het gehele Westland door gemarcheerd. Om 2 uur gaf voorzitter W. Vellekoop het startsein voor de lopers van de 12, 15 en 25 km tocht, Daarna vertrok ken bijna aanhoudend achter elkaar de bijna 60 groepen en vele individuelen. Door vertragingen in de treinenloop wa ren verschillende verenigingen te laat aan de start verschenen, maar door de goed opgezette administratie in de kantine van de V.T. verliep alles zeer snel. Het cijfer van degenen, die niet opgekomen zijn, is ondanks de hitte zeer laag gebleven, nl. 16 personen. Door de EHBO-ers van Maassluis, die buitengewoon goed werk hebben verricht, is vele malen huip verleend aan de wan delaars. Het cijfer van de uitvallers is erg laag gebleven; slechts 15 personen gaven de strijd tegen de warmte op. De deelnemers kwamen uit Den Haag, Monster, 's-Gravenzande, Maasland, Over- schie, Schiedam, Rotterdam, Kethel en Capelle a. d. IJssel. Verschillende deel nemers spraken hun waardering uit over de wijze waarop deze mars was georgani seerd. De politie verleende haar zeer gewaar deerde en onmisbare medewerking op prettige wijze. Het verloop van deze eerste Vertomars is een prima reclame geweest voor de zo mooie en gezonde wandelsport. De prijzen vielen als volgt: Groep 12 km: le pr. Kon. JuÜanaschool. Schiedam 431 p.; 2e pr. DSO, Overschie 428 p.; 3e pr. Trekvogels, Schiedam gr. 2 427 p. Groep 15 km: le pr. De Vrolijke Wande laars, Maasland 450 p.; 2e pr. Kon. Juli- anaschool, Schiedam 442 p.; 3e pr. Volhar ding, Overschie 435 p. Groep 25 km: WIOS, 's-Gravenzande 435 p.' 2e pr. Advenda, Maassluis 433 p.; 3e pr. Dock Yard, Rotterdam 426 p. Semi-Militair: le prijs, BB-ploeg, Schie dam. De jeugdgroepen van VTM liepen mee buiten mededinging. Volgens een bekendmaking door een woordvoerder van het Jordaanse minis terie van buitenlandse zaken en de Ame rikaanse Ambassade, zal de regering der V.S. onmiddellijk regelingen treffen voor de leverantie van militaire uitrusting ter waarde van tien miljoen dollar aan het Jordaanse leger. Jordanië had hier om gevraagd om het Jordaanse leger op peil te kunnen houden. De Jordaanse woordvoerder heeft nog medegedeeld, dat het merendeel van de te leveren uitrusting overeenkomt met de in gebruik zijnde uitrusting. Jordanië heeft de vorige maand reeds tien miljoen dollar voor economisch ge bruik gekregen. Het heeft daarenboven nog 10 miljoen aanvaard, zodat de Ame rikaanse hulp in totaal dertig miljoen be draagt. Aan deze hulp zijn volgens de woordvoerder geen voorwaarden verbon den. Zondagmorgen is de 40-jarige vrouw W. B. te St.-Willibrord bij een gasont ploffing in een schuurtje levensgevaar lijk gewond. De ontploffing ontstond, toen zij het butagasstel wilde aansteken. Waarschynlyk door een lek in de leiding was iets van de vloeistof ontsnapt, zo dat een grote steekvlam de kleren' van de vrouw in brand zette, toen de lucifer ontvamde. Buren wisten met een tuinslang de brandende kleren te blussen, maar de vrouw moest met levensgevaarlijke brandwonden overdekt naar het Chari- tasziekenhuis te Roosendaal worden ver voerd. Met een bijzonder interessant pro gramma, waarvan het springconcours M B ongetwijfeld een der hoogtepunten was, werd zat-rdag het vijfdaags na tionaal concours hippique te Utrecht besloten. Zijne Hoogwaardige Excellentie mgr. F. Hall, bisschop van Kisumu (Kenya) heeft zondag in de kloosterkerk van de abdij „Koningshoeve" te Tilburg het H. Subdiaconaat toegediend aa" de eerw. frater Joannes Saparadi, de eerste Ja vaanse monnik van de orde der Hervorm de Cisterciënsers (Trappisten). Het Zeeuwse plaatsje Hengstdijk zal dit jaar opnieuw de primeur krijgen van een wedstrijd met de Nederlandse ploeg na de Tour de France. Reeds op zondag 21 juli, daags na de finish in Parijs dus, zal de Nederlandse Tour-ploeg in het Zeeuwsvlaamse plaats je ontvangen en gehuldigd worden en daarna zal er nog gekoerst worden boven dien. Ter gelegenheid hiervan heeft Hengstdijk trouwens maar meteen drie feestdagen georganiseerd: vóór en na de zpndag ook de zaterdag en de maandag. Tjjdens nationale zwemwedstrijden te Krommenie vestigde de Robbenzwem- ster Judith de Nijs een wereldrecord op de 1650 yards vrije slag dames. De ge stelde limicttijd bedroeg 20 min 30 sec. De Hilversumse zwemster legde de afstand af in 20 min. 25 sec- Het was de grote verrassing van de wedstrijden in Krommenie, dat Jans Kos ter er niet in slaagde een wereldrecord op de 1650 yards vrije slag dames te ves tigen, maar deze eer aan de 15-jarige Judith de Nijs moest laten. Jansjt de Kos ter eindigde zelfs met vrij grote achter stand pas op de derde plaats achter Cor- rie Schimmel. Direct na de start van dit nummer ont wikkelde zich een felle strijd, waaruit Judith de Nijs een kleine voorsprong op bouwde. Bij het enige keerpunt lag Judith nog steeds iets voor en vergrootte daarna regelmatig op Corrie Schimmel haar voor sprong. De drie tijdwaarnemers drukten voor Judith de Nijs de volgende tijden af: 20.25, 20.25 en 20.26,3, zodat zij het wereld record op 20 min. 25 sec. stelden. Dat is precies vijf seconden beneden de limiet- tijd. De uitslagen luiden: Dames: 1. Judith de Nijs (Robben) 20 min. 25 sec. (nieuw wereldrecord); 2. Cor rie Schimmel ('t Gooi) 20.45.6; 3. Jans Kos. ter ('t Gooi) 21.05.3; 4. Astrid Sanderson (Robben) 21.23. Heren: 1. Richards (Dolfijn) 20.32.8; 2. Ritton (DJK) 20.50.6; 3. Hermsen (Robben) 20.54,9; 4. Prins (DJK) 21.36. (Advertentie). plogglng door het hol en de knallen weer kaatsten tegen de wanden, zodat er geen eind aan scheen te komen. Uit verwijderde gangen en kloven kwamen echo's terug met krakend geluid als van vallend druip steen, die op hun beurt weer nieuwe echo's opriepen. Een bezorgde aannemer zou niet toege laten hebben dat zijn werklui zich in het eerste kwartier na de ontploffing in het hol gewaagd hadden uit vrees dat loshan gende stukken alleen reeds door het plof fen van voetstappen naar beneden zouden komen. Doch reeds voordat de eerste echo's hen bereikten, stormden ze alle drie naar binnen en vonden Docker voor het ontstane gat gebukt staan. Er drong een vaal licht doorheen. Zijn kleine ogen flikkerden van begeerte en voor het eerst viel het Templar op, dat zijn lange bo venlip zo beweeglijk was als die van een aap. Hij is daar binnen, zei hij fluisterend alsof na die ontploffing behoedzaamheid nog nodig was. Ik kan licht zien. Hij keek even achter zich en begon toen door de opening heen te kruipen. Als hij daar maar niet met een knuppel of Iets dergelijks je staat op te wachten, waar schuwde Björgson. Achbromde Docker spottend zon der om te zien. Dockers benen volgden zijn schouders heel geleidelijk en ze hoor den geen geluid, dat op een doffe knuppel slag geleek. Hij werd niet door het gat heengetrokken. Eenmaal er doorheen bleef hij naar gewoonte razen en schelden. De anderen kropen achter elkaar door de I grijpen, hoe de anderen zo totaal gede moraliseerd waren geraakt. Zo bandeloos, dat alleen geweld nog orde kon houden. Onwillekeurig keek hij omhoog naar de rots van de tovenaar, als meende hij enig zichtbaar bewijs te zullen vind.en van de kwade invloed die ongetwijfeld van die man uitging. Doch de uitkijkpost was even verlaten als het ravijn zelf. Hij huiverde weer, zocht gejaagd een dozijn dynamietpatronen, een doos slag hoedjes en enige lonten bijeen en nam nog een paar hamers en steenzoren mee, twee ijzeren koevoeten en een eind touw. Daarop klauterde hij weer naar boven met zoveel haast, als zat iets hem op de hielen. En die gejaagdheid liet hem niet los, voordat hij zich weer bij de diepe spleet bevond. Hij bond zijn materialen aan het touw vast en maakte het andere uiteinde vast aan zijn broekriem. Daarop klom hij overhaast naar boven. Het ging gemakkelijker dan het afdalen, omdat hij nu de gaten kon zien, waar hij zijn voe ten in kon zetten, maar het vergde veel meer van zijn longen. Boven gekomen bleef hij liggen rusten tot hij weer op adem was. 'Daarna hees hij de bundel gereed schappen omhoog en een kwartier later was li ij weer bij de anderen. Zonder me' overbodige vragen tijd te verliezen, wees hij de plaatsen aan, waar hij de ladingen gelegd wilde zien en begon terstond zelf een gat te boren. Een van jullie kan ook wel aan de gang gaan, zei hij kortaf. Voor het eerst hield Docker zich niet op de achtergrond om af te wachten of een der anderen er soms mee beginnen jou. Geef hier! snauwde hij en pakte de andere boor en de hamer beet. Hij ging onhandig met de werktuigen om; doch hij was sterk en sloeg er met geweld op los. Er verliep enige tijd en Docker schold alleen wat harder onder zijn werk omdat zijn armen pijn gingen doen. Doch hij weigerde het aanbod van Björgson om het karweitje een poosje van hem over te nemen met een minachtende opmerking over zijn zwakke lichaamsbouw. Kling zat er bij te jammeren, dat het allang tijd was om te gaan eten. Templar beval hem kortaf, zijn mond te houden. - Ik denk dat we aan vijf patronen ge noeg hebben. Houd je maar taai, ouwe jongen, zei hij tegen Docker. Docker antwoordde slechts met een snauw. Hij werkte met de waanzinnige ijver van een terrier, die een rattehol opengraaft en bang is, dat de rat ont snappen zal, voordat het gat groot ge noeg is. En hoewel Templars vaardigheid veel groter was, kreeg hij toch slechts drie gaten klaar tegen twee van Docker. Eindelijk waren ze alle vijf gereed. Tem plar legde de patronen met grote zorg en stond met een lucifer klaar om de lonten te ontsteken. - We doen beter met het hol helemaal uit te gaan, waarschuwde hij, want bij de ontploffing zullen er wel de nodige sta- lactieten omlaag komen. Ik denk er niet aan, zei Docker, ik er uit gaan en die kerel kans geven om te vluchten? Ik blijf hier, waar ik die deur in de gaten kan houden. Én hij bleef staan. Als een holle donder rommelde de ont- Daarom had Templar die weg niet dade lijk genomen. Maar voor een stoere ke rel was het best te doen. In een half uur was hij dan ook waar hij wezen wilde. XXII In het heiligdom. Templar kwam veilig en wel in het kamp terug. Alles was daar nog net zo als toen ze weggingen. Zijn evrmoeden dat de klomp gouderts hun toegeworpen was, om hen uit het kamp weg te lokken en tijdens hun afwezigheid het werk te ver nielen, was dus niet bewaarheid. Er was niemand geweest. De volstrekte verlatenheid begon Tem plar te drukken. Hij huiverde. Het was erger dan ooit. Er scheen een kwaadaar dige geest over het kamp te zweven. Hij had nog nimmer met mensen gewerkt voor wie hij zulk een afkeer voelde. Nog nooit had hij zoveel zenuwoverspanning gekend. Nog nooit een kamp meegemaakt, waar de koude zo fel en dringend, de om geving zo kaal en verlaten, het voedsel zo slecht was geweest.tMaar zelfs onder die omstandigheden kon hij toch nog niet be-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 9