Man heeft meer vrije tijd dan de vrouw Haken en ogen aan ontwerp over bevoegdheid van tandtechnici Eerste kamer (veel kritiek) nam politiewet aan G Vlissingen zag De Uitvier terug De natuur is niet te verbeteren rlP£ loei lampjes ige sprong over drie eeuwen Burgemeester en wethouder kenden hun eigen handtekening niet terug SM TB WOENSDAG 3 JULI 1957 PAGINA 3 43 procent der bevolking nooit naar bioscoop Hoe meer gestudeerd, des te meer naar de film Opleiding en bioscoopbezoek Jongeman maakte' zelf schade voor 30 mille TACHTIGJARIGE HEER SLOEG OVERBOORD DIERENMISHANDELING Milder oordeel De heer Matser (K.V.P.) vroeg nu een wat milder oordeel over deze grensgeval len (want dat zijn het) en als minister Suurhoff daar in geen uitspraak wil doen, laat hij, zo stelde hij voor, dan wachten tot de nota is gekomen, die hij in de Tweede Kamer heeft toegezegd. Laat hU daar bovendien hadst mee maken, want wij moeten van dit probleem af. Acuut probleem Macht verkleind? Madrid „Dat sal naeclanek liouen" zei Johan de Witt Verschil Roeiboteu Reportage Maar dat geluid werd bij na overstemd door een la Applaus Wat u ook bewondert: de eindeloze zee de wind door detoppendetbonKn.de' on aan de hemel, de sterren in de nacht de bloemen m ,a||ozc mrmen het'is "atUUr 'S S°Cd' 20als Nimmer komt bij u de gedachte op dat u daaraan iets zou willen of kunnen verbeteren, Ook King pepermunt is niet te ver beteren, omdat het bereid is uit het edele natuurproduct, dat aan King zn weldadige eigenschappen geeft. v;»-; Postzegels Algemeen aspect Onopgelost Antwoord, ministers Eerste „schoolexamen' op Hageveld CPN-leden remden Statenvergadering PLAATSVERVANGEND CHEF GENERALE STAF BENOEMD Gemeentesecretaris wilde „eerste man" zijn Een door het Centraal Bureau voor de Statistiek ingesteld onderzoek ivijsi uit dat de huiselijkheid in ons volksleven nog steeds een zeer centrale plaats inneemt en dat slechts een klein gedeelte van de ontspanning buitenshuis wordt gezocht. Uit „avond- en weekendbesteding" het tweede deel van de reeks publikaties, waarin de rcsultatpn van een uitvoerige enquête, gehouden in de winter 1955 "56 naar de vrije-tijdsbesteding van het Ne derlandse volk, wordt vermeld, blijkt onder meer dat overwerk, studie, slapen, eten en andere verplichte bezigheden 60 van de avond- en weekenduren in beslag nemen, zodat slechts het kleinste deel van de „vrije tijd" vrij is. De laatstbedoelde, de „echte" vrije tijd, bedraagt ongeveer 24 uur per week voor de gemiddelde Nederlander. Tweederde van deze 24 uur wordt in huiselijke kring doorgebracht met het lezen van boeken, kranten, tijdschriften, met luisteren naar de radio, met het ontvangen van bezoek, e.d. De vrouwen hebben gemiddeld minder vrije tijd dan de mannen (vrouwen 20 uur Per week en mannen 28 uur), hetgeen uiteraard voortvloeit uit de vele huishou delijke bezigheden van de vrouw. Onder de vormen van vrije-tijdsbeste ding buitenshuis komen het meest voor: bezoeken afleggen, wandelen en fietsen, kaarten, feestjes en bioscoopbezoek. Dit bioscoopbezoek neemt slechts twee procent van de totale voor niet-verplichte bezig heden beschikbare vrije tijd in beslag Voorts blijkt, dat 43 van de Neder landse bevolking nooit een bioscoop be zoekt. Gemiddeld gaat de Nederlander bfar ijef en- ouder maar 8 maai Per jaar een film zien. ,,.^r een duidelijk verband tussen leef tijd en bioscoopbezoek: hoe ouder men is, hoe minder men naar de film gaat. Op- 's 00,5> dat mensen, die een middelbare schoolopleiding hebben ge- °'Sd veel meer naar de bioscoop gaan dan zij, die slechts lager onderwijs hebben genoten, terwijl de universitair geverm- den de film het meest frequenteren (van personen met alleen l.o. gaat 54 van degenen die hoger onderwijs hebben daarentegen slechts 15 1 nooit een film gezien). Het meest gewaardeerde filmgenre is de categorie, „liefde en sentiment' dat in 27 °/o van de gevallen genoemd werd. i\a deze groep komen als meest gewaardeer de films voor de genres „show- en mu ziekfilms", „probleemfilms" en „Neder landse speelfilms". De 28-jarige kantoorbediende V.S. is door de recherche gearresteerd, toen bleek, dat dit jongmens misbruik had gemaakt van 't vertrouwen, dat de di recteur van een assurantie maatschappij in hem had gesteld. Hij heeft de maatschappij namelijk voor ongeveer 30.000 opgelicht. De bediende knoeide met schadeposten, die hij aan ver zekerden moest uitkeren. Op hun naam schreef hij gefingeerde aanvullende scha devergoedingen uit. De „cheque" wist hij bij de kassier in te wisselen en met het geld maakte hij goede sier. S. liep tegen de lamp, toen hij een aan vullende post van 700 uitschreef, die te groot was voor de werkelijk geleden scha- Dinsdagavond is de 80-jarige heer R. Robijn uit Leeuwarden ih de Langesloot onder Eernewoude verdronken, toen hij achterover uit een raceboot viel. Hij verloor zijn evenwicht toen hij rechtop in de boot ging staan. Het stoffelijk overschot van R. werd een uur na het ongeval opgehaald. Hij behoor de tot een gezelschap vissers, die per mo torboot uit Grouw terugkeerden. De inspecteur van de dierenbescherming te Nijmegen heeft proces-verbaal opge maakt tegen een inwoner van Nijmegen, die in het bijzijn van zijn kinderen een .jonge keeshond, die hem toebehoorde de. Hij heeft volledig bekend en zal bin- heeft doodgetrapt. Het hondje had enige nenkort voor de officier van justitie wor- ganzen doodgebeten. den geleid. 's GRAVENHAGE, 2 juli 1957 De senatoren in de Eerste Kamer hebben zich door de hitte niet laten af schrikken om buiten een aantal hamerstukken ook de politiewet onder de loep te nemen. En zelfs het wetsontwerp: Aanvullende bepalingen tot het ver lenen van de bevoegdheid van tandheelkundige, werd nog in de middagver gadering afgedaan. Dit laatste ontwerp had nog wel wat haken en ogen. Het gaat hier om groep van drie en van negentien tandtechnici, die volledig zullen worden er kend. Maar er is ook een groep van veertig, die niet volledig erkend zijn en nu wilde minister Suurlioff voor deze laatste groep het gerecht aanspannen, flat dan maar zou moeten uitmaken, dat deze technici niet bevoegd zijn. De heer De Vos van Steenwijk (V.V.D) meende juist, dat elk probleem slepende was, omdat de rechter er niet in gekend was en dat moest volgens hem nu maar eens gebeuren. Men moet nu dus afwach ten wat minister Suurhoff hierop de vol gende week zal antwoorden. Verder werd de middag in beslag ge nomen door de politiewet. Het is goed aai'komst van de Admiraal in dc Admiraalssloep, zoals dr~c plaats vond in de 11e eeuw na de vierdaagss tegen do Engelsen. ■slag dit aloude vraagstuk nog even te recapi tuleren. Het is een probleem, dat vooral in de jaren na de oorlog acuut is gewor den. Het bestond wel vóór de oorlog ook, zij het min of meer latent, maar tijdens de bezetting losten de Duitsers het met één pennestreek op door de gemeente politie te laten verdwijnen en de gehele politie te leggen in handen van een cen traal geleid landelijk apparaat. Na de bevrijding werd dc oude toe stand niet zonder meer hersteld. Sommi ge gemeenten kregen toen weer een eigen politie-apparaat, anderen zagen een Rijks, politie op hun dak gestuurd. Deze situatie was zeer onbevredigend en er gingen al spoedig stemmen op. die om een defini tieve oplossing vroegen. De commissie Langemeyer heeft toen een rapport uit gebracht. dat ook geen resultaat oplever de. Er waren namelijk minderheidsnota's bij, maar toch is de mening van de neer- derheid in dit wetsontwerp verwerkt. Intussen was echter een hevige strijd ontbrand tussen de ministeries van Justi tie en Binnenlandse Zaken; de gemeente politie ressorteert namelijk onder Binnen landse Zaken, de Rijkspolitie onder Jus titie. De oplossing, welke in ent wets ontwerp wordt voorgesteld is, dat de be slissing over gemeente- of Rijkspolitie gebonden wordt aan het inwonersaantal Gemeenten beneden de 10.000 inwoners krijgen Rijkspolitie en gemeenten boven 25.000 inwoners kunnen er een eigen ge meentepolitie op na houden. Over de ge meenten, die daartussen liggen wordt af zonderlijk beslist. Over het feit, dat de gemeentelijke bevoegdheid aan macht heeft ingeboet is in de Eerste Kamer niet zoveel te doen geweest, als in de Tweede Kamer het geval was. Deze inkorting van ge zag zit hierin, dat benoemingen op voorname politieposten niet meer ge beuren door de gemeentelijke overheid, maar door de Kroon en bovendien gaat nu de centrale overheid voor tal van zaken algemene regelen stellen. Men begrijpt het al: hier is de gemeentelijke autonomie in het geding. Toch had dit aspect in de Eerste Ka mer weinig beiangstefiing. Waarschijnlijk niet, omdat men hiertegen geen bezwaren zou hebben, maar men achtte een oplos sing noodzakelijk en deze dan nog de beste. In de debatten in de Eerste Kamer werd er vcoral de nadruk op gelegd, dat voor komen moest worden, dat Rijks- en ge meentepolitie uit elkaar groeien. Het wa^ ren de heren Matser (K.V.P.) en De Niet (P.v.d.A.) die dit aspect bespraken. Het was niet zo heel merkwaardig, dat het allemaal burgemeesters waren, die dit probleem bespraken. De heer Matser is burgemeester van Arnhem, de heer De Niet van Wageningen, de heer Tjalma (A.R.) van Hoogeveen, de heer Reycrs (C.H.) is oud-burgemeester van Kamerik Het was een domme streek, maar een automobilist in de Spaanse hoofdstad vergat, toen hij zijn wagen parkeerde, zijn hond ook uit te laten. En hij bleef urenlang weg. Nu weten wij uit eigen ervaring van de laatste dagen wel, hoe heet een zon kan branden, zelfs in ons land. In Spanje gaat dat er nog altijd wat feller aan toe en de hond was dan ook door de verschrikkelijke hitte in de potdicht afgesloten auto de dood nabij. Totdat het dier op de een of an dere manier met zijn poot aan de claxon wist te komen en deze luid liet gilleh. Er kwamen voorbijgangers op af, die de hond snel uit de auto-dven wisten te krijgen. Amsterdam st?wJfrsA«nsel heeft zich in het laat- de vrmt "A weer voorgedaan en als vandaal lingen wat het weer betreft we dat v 6n ?0rg6n uitkomen zullen meemakenrS°-n "sel weer opnieuw gaan hoofdstedeiii>iat VL llamelijk, dat het bureaus in v. Politiebureau en de dezelfde ei-v^gr^ steden zullen wel stroomd met tel f werd over" die zich beklaasmK0111^3 van mensen> lende radiotoestellen°Ver ?e te luid spe" klagers moesten echt^ hupburen- De worden: er valt door de nnv^leur?!st?ld gen te doen. Wel bestaat Tets te" dam een verordening tegen^^v, !?ster" lende raddo's, maar wie bepa^B SPE" neer het te hard is? Men moet aa^"" men, dat de radiobezitters hun toestel" len op normale sterkte hebben aange zet, maar daar zé alle voorradige ramen open hebben, wordt het een verschrik- keliik lawaai. Dus nu weet u het: u schijnt lekker uw gang te kunnen gaan. Maar waarom niet wat rekening gehou den met de rust van anderen? Groningen OP de politiebureaus stapelen .zich hef de gevonden voorwerpen op. Men ,reur' meestal het verlies van een af srh-fit at'rihuut, dodh men berust en em k *n deze tijd van welvaart DolitiH nieuw voorwerp aan. Aan het Gron? "reaU aan de Ossenmarkt te Pen yaar de gevonden voorwer- gen een b?Yaard> kwam op een mor- bureau j? i binnen van het hoofd- hroodtrommpitaS £?k een goedgevuld kwam tussen l6 v*3' Het trommeltie de plank f broek en een sok op in de tuin ®en' wear het brood werd voor de mussen geworpen. D3l \V3S Tn J w°rd het gewoonte, want anders lovamtier later werd schi«°el' hoofdbureau op«^ specteur aan de ïiin -2; ~r t«n v» A;Jn-- hij was zijn onf- hemïkocht, hebben kantkoek voor VLISSINGEN, dinsdagavond (van onze ver-slaggever) ivrirnn tprpkt r»-.. seérde met andere Groten van deze tijd. MET EEN ZWIERIGE, echt zeventiende-eeuwse sprong zette Michiel Adri- aanszoon de Ruyter van daag vanuit een elegante, echt zeventiende-eeuwse sloep voet op de twintigste eeuwse Vlissingse wal. Een sprongetje over drie eeuwen maar wat deert het ons, het ging om de sfeer. Het ging er om, nog eens die oude vreugde te doen herleven, die er óók moet hebben geheerst, toen ónze vaderlandse zeeheld in 1666 naar Vlissingen kwam, na dat hij de Engelsen geducht achter de pantalon had ge zeten, dat krachtige gebaar, dat ons vaderlandse hart destijds met grote tevreden heid heeft vervuld. Eivwel, het werd opnieuw een blijde incomste: het volk, bij tienduizenden langs de ka-den verzameld, juichte alsof Engeland nog altijd niet in NATO-verband tras opgenomen en Michiel Adri- aanszoon schreed statig langs de kleurig geklede mariniers, die men als krijgshaftige erewacht voor hem had neergezet. Een groots, bijna indruk wekkend schouwspel. Op nieuw zag men de grote vlootvoogd over de kade gaan en men zag ook, dat hij met eens ontdaan, neen zelfs niet verwonderd was bij het aanschouwen van een legertje ..persfotografen, dat, zulks in tegenstelling tot het jaar 1666, gehurkt voor de mariniers had stel ling genomen. Zij, die voor aan stonden, konden zelfs waarnemen hoe Michiel de Ruyter met groot improvi satie-talent het woord routine zou hier immers in het geheel niet op zijn plaats zijn enkele secon den lang poseerde, waar mee de admiraal zich ook im dit opzicht gelijk klas- De werk Vlissingers - hadden gemaakt van deze ontvangst. Duizend school kinderen hadden hun ouders weten over te halen bij deze gelegenheid ge kleed te mogen gaan in ze ventiende-eeuwse kleder dracht, hetgeen een kleurig en zeker niet alledaags schouwspel opleverde. Evenmin alledaags was de aanblik, welke werd gebo- den door de sloepen, waar- mee luitenant-admiraal De Ruyter en zijn onderbevel hebbers luitenant-admi- raad A. van Nes. vice-ad- miraal J. de Liefde, vice- admiraal A. Blanckert, schout-bij-nacht C. Evert- sen de Jonge, luitenant-ad miraal J. C. Meppel, vice- admiraal V. Schram en vice-admiraal R. Cbenders langs de wallekant arri veerden; het waren getrou we nabootsingen van de „chaloepen" uit de zeven tiende eeuw, met vakman schap vervaardigd en even eens met vakmanschap ge roeid door leden van onze Koninklijke Marine. Tijdens de eerste landing van De Ruyter lag voor de rede van Vlissingen het vlaggeschip van de luite nant-admiraal, de „Zeven Provinciën". Welnu ook thans lag ddar de „Zeven Provinciën", groter, sterkei en moderner, maar nog steeds luisterend naar de naam, die al zovele vijan den van vrees heeft doen huiveren. En net als toen bulderden weer kanonnen, op het ogenblik waarop de admiraal het schip verliet: vijf schoten van het boord- geschut, drie antwoordscho- ten uit de vuurmonden langs de wal. waai, dat in 1666 beslist niet heeft geklonken, de metalen fclanK van een luidspreker- stem, die praktisch onon derbroken, in af en toe ze- ventiende-eeuws Neder lands, af en toe twintigste ceuws Nederlands, en af en toe in barbaars Nederlands verkondigde wat er nu pre cies allemaal te zien was. Het effect hiervan was eigenlijk iets te modern voor een historisch festijn, want hetgeen bij een étap pe-zege van de Tour de France als uitstekend voor lichtingsmedium kan die nen, vooral, wanneer de spreker vocaal meefietst, voldoet niet altijd, wanneer het gaat om gebeurtenissen, waarvan het verloop al eeu wen in de geschiedenis boekjes staat opgetekend. Overigens was de geluids weergave uitstekend. Maar wat deerde het, De Ruyter was terug in Vlis singen en dat diende te worden gevierd. Het was Johan de Witt zelve, die De Ruyters hand, alsmede het woord nam en voorspelde: „Dichters sullen den lof van de manhaftige heldt Michiel Adriaenszoon de Ruyter ttompetten in sui- ver Duitseh, welker galm ende naeclanck sal aanhou den, lang nadat sy uyt heeft. Geen Zee-heldt was er die Nederlandt meer ver- pligte ende het verdiende, dat men syne daéden ende diensten den nazaeten tot navolginge voorhield." De Ruyter antwoordde op kernachtige H:oon. Hij ge waagde op bescheiden wij ze van zijn overwinning en het feit, dat hij, wellicht onderde indruk van deze huldiging, een verlies aan manschappen opgaf, dat twintigduizend hoger lag dan het aantal, dat op de Nederlandse scholen wordt aangehouden, stemde nie mand tot ontsteltenis, wijl men wel beter wist. De laatste woorden van De Ruyter: ,,wy sullen korts alles moeten prepareren dat noodigh is op 'sLandts Vloo- te, om d'Engelschen van nieus aen te treffen ende te bevechten, opdat eenmael eyndelijck eene eerlijcke vaste vreede geconsequeert moge worden", werden door 4e verzamelde menig te met een instemmend ap plaus onderstreept. Ongetwijfeld vormde de ze aankomst het hoogtepunt van de dag, maar de inzet van de Vlissingse vlootweek werd ook op andere wijze gevierd. Tijdens de ochtend uren overhandigde de direc teur-generaal der P.T.T., ir. J. D. H. van de Toorn, aan de commandant van Hr. Ms. Kruiser „De Zeven Provin ciën" een ingelijst vel post zegels, postzegels, waarop zowel de beeltenis van De Ruyter als een afbeelding van het/vlaggeschip voor komt. Deze zegels, die de herinnering aan de grote zeeeheld levendig zullen houden, worden gedurende twee weken beschikbaar ge- steld. En even daarna sprak de burgemeester van Vlissin gen, mr. B. Kolff, in de dooi- zon overgoten achter- Tuin van zijn stadhuis tach tig naz3ten van De Ruyter toe, Nederlanders, die uit alle delen van het land hierheen waren gekomen om zodoende hun beroemde voorvader te eren. Men weef dat'De Ruijters zoon, Engel, kinderloos is gestorven, het betrof hier dus 'de nazaten van zijn dochters, verza meld in de families De Ruyter van Steveninck. De Ruyter, De Wildt en Elias. Later op de avond is het nog feest geworden in Vlis singen, feest onder de dui zenden die de klok drie eeu tven hebben teruggezet en die thans opnieuw onze ma ritieme overwinning vieren. Af en toe struikelt men wel eens over een anachronis me, maar wat deren rock 'n roll kousen onder zeventien de-eeuwse kuitbroeken, wat deren hellebaardiers naast automobielen, wat deren straaljagers boven chaloe penhet gaat op het ogen blik in Vlissingen om de sfeer, en wéldie-is-er. -■! cn de heer De Vos van Steenwijk, oud commissaris van de Koningin in Drente. En toCh was de gemeentepolitie op zich het probleem niet. De heer Matser was de eerste, die een ander probleem aan sneed en wel de algemene aspecten van het politiebeleid en de vraag naar het inzicht van de regering in de vorming van een regionale politie voor regionale samenwerking tussen de gemeentelijke politiekorpsen. En het eigenlijke probleem was deze middag, dat de Rijkspolitie geen mili tair karakter zal mogen aannemen. De heer Matser zei het aldus: De Rijks politie moet een deel zijn van de bur gerij en er niet buiten staan als een soort boeman. Dit zal worden bevorderd door een beperkt gebruik van de over- plaatsingsmogelijkhedcn, die in het ont werp zijn vervat. De heer De Niet (P.v.d.A.) zei het nog scherper. Hij vond het kinderlijk gedacht, dat men zou menen met militaire distinc tieven en aanspreektitels het aanzien en de positie van de Rijkspolitie te kunnen verhogen. Hij vond het ridicuul omae algemeen inspecteur van de Rijkspolitie aan te spreken met de titel van g®nfraa,; want dat is hij niet. Hij vond het ook dwaas een officier, die toch zeker m bereden is uit te rusten met sporen, ook hij vroeg de beide ministers te bevorde ren, dat de beide apparaten naar elkaa. toegroeien. De heer Reyers was het overigens met het hele ontwerp niet eens. Hij vond, dat dit moeilijk aanspraak kon maken op de naam politiewet. Er zou ook volgens henv moeilijk mee te werken zijn. De eenheid van het gezag over de politie acht.e hij onopgelost gebleven. Hier was duidelijk, dat hij het gezag over de politie wenste bij de minister van Binnenlandse Zaken De heer De Vos van Steenwijk be treurde de degradatie van de marechaus see. Hij vroeg een wettelijke regeling voor de zekerstelling van de organisatie en de taak van de koninklijke marechaussee. Ook hij vond, dat Justitie bij dit ontwerp het meeste had gewonnen. Minister Struycken zeide in zijn ant woord niet te begrijpen," dat voor enkele sprekers hét ontwerp niet aanvaardbaar zou zijn, omdat het een cotnpromis is. Het moet Worden gezien als een alterna tief, dat-beter is dan hetgeen was. Het vormen van een eenheidspolltie. zo als voorgesteld, zou niet juist zijn. Ge wezen hoeft daarbij slechts te worden op de historische vrees, dat daarbij te vee', macht in één hand zou komen. Er is gestreefd naar een oplossing, die is aangepast aan de historisch gegroeide toestand. De minister geloofde, dat ge zien de dubbele taak, die de politie nu eenmaal heeft het ontwerp hierin is geslaagd. Er is geen enkele reden om voldaan te zijn over de sterkte en de uitrusting van de politie. Er moet nog veel wor den gedaan, hoewel er de laatste jaren al veel is bereikt, aldus de heer Struy cken. Minister Samkalden zeide. dat het voor de handhaving van de rechtseenheid en rechtszekerheid van groot belang is, dat er geen onderscheid wordt gemaakt tus sen Rjjks- en gemeentepolitie hij de op- sporings- en vervolgingstaak. N.a.v. de opmerkingen, die zijn ge maakt over de taak van de burgemeester bij het politiebeleid, verklaarde hij, dat in het ontwerp de positie van de burge meester zo goed mogelijk tot zijn recht komt. Het wetsontwerp streeft naar een dui delijke gezagsverhouding en wil rekening houden met concrete situaties. Daardoor geeft het de indruk op papier ingewik keld te' zijn. In de praktijk zal dit echter niet zo zijn. De minister merkte voorts op, dat er gccii zakelijke redenen waren de Konink lijke Marechaussee op te nemen in de politiewet. Haar taak is omschreven in het takenbesluit van 3954. Het is dan ook bepaald niet zo, dat dit ontwerp een dra matisch einde voor de marechaussee zou betekenen. Het ontwerp werd vervolgens zonder hoofdelijke stemming aangenomen met de aantekening, dat de lieer Reyers (C.H.U.) geacht wenst te worden te hebben tegen gestemd. De Kamer nam eveneens zonder hoofde- lijke stemming het wetsontwerp ter rege ling van de rechtsbijstand on- en min vermogenden aan. Overigens heeft de Eerste Kamer zon der beraadslaging en z.h.st. een aantal wetsontwerpen goedgekeurd, die betrek king hebben op de uitkering van kraam geld aan niet-verplicht-verzekerden, op een wijziging van de kinderbijslagwet voor gepensioneerden, 'de wet op de strandvonderij en de vleeskeuringswet. Voorts werden zonder debat een tien tal wetsvoorstellen aangenomen, die aan 185 vreemdelingen en staatlozen het Ne derlanderschap verlenen. T. S. Zoals wij onlangs hebben bericht, is het klem-seminarie Hageveld te Heemstede officieel „erkend" als gymnasium, hetgeen betekende, dat dit jaar voor het eerst de eindexamens op de school zelf moch ten worden afgenomen. Dit is nu deze week gebeurd met het resultaat dat voor diploma A geslaagd zijn de heren: K. Bertels, P. Blaas. Th. Braak man, L. Dullaart, J. Dijkgraaf, K. Haket, Cl. Homan, G. Koedijk, C. Lemmers, B. van Roosendaal. A. Schrickx, Th. Simons. G. Weel, T. Witteman en W. Zijerveld. De leden van de communistische-fractie in de Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben gisteren in de vergadering van de eerste gewohe zitting in de Ridderzaal in Den Haag hun misnoegen geuit over hét feit, dat de Staten vorig jaar besloten de C.P.N. uit de advies-commissies en de commissies ad hoe te weren. Het werk van de Staten moet door alle leden ge beuren, zo betoogden zij. De heer G. van Praag ging bij de eer ste drie agendapunten uitvoerig préten en vroeg, hoewel alle Statenleden het eens waren, steeds hoofdelijke stemming, waardoor de afwerking van de agenda aanzienlijk werd vertraagt}. Bij deze drie punten, zo verklaarde tie heer Van Praag, wilde hij het dan maar laten, hoewel hij zeker geen gebrek aan stof had. Ook bij andere agendapunten, die gewoonlijk zonder enige discussie onder de hamer plegen door te gaan, hielden de C.P.N.-leden uitvoerige beto- gen- -1*- Mr. T. A. van Dijken, gedeputeerde, deelde mede, dat de financiële moeilijk heden in de waterschappen bij de ver sterking van de dijken in de zwakke scna- kel van de waterkering, achter de rug zijn. De werkzaamheden gaan nu in het oude tempo door. De Waterschapsbank heeft belangrijke langlopende leningen kunnen verstrekken, waardoor het werk o.m. in de Hoekse Waard, de Brielse Dijk ring en op Flakkee bevredigend vei loopt, aldus de gedeputeerde. B\j K.B. is met ingang van 2 juli 1957 benoemd en aangesteld bij de generale staf tot luitenant-generaal, plaatsvervan gend chef van de generale staf, tevens plaatsvervangend bevelhebber 'Icr..]aJ,7' strijdkrachten, generaal-majoor (tynelyk luitenant-generaal) G. L. de Fevre de Mon- tigny, van die staf. (Van onze correspondent) De gewezen gemcentsecretaris van Heino, de 36-jarige D. v. d. B„ die begin van dit jaar wegens financiële knoeierij en werd gearresteerd, stond gisteren te recht voor de Zwolse rechtbank. Twee ge vallen van valsheid in geschrifte waren hem ten laste gelegd, maar dit was slechts een formele afspiegeling van de lange reeks falsificaties, die hij tussen 1953 en 1957 pleegde. Verdachte gaf alles zonder meer toe. Hij transformeerde privé-rekeningen in rekeningen voor aan de gemeente, gele verde materialen en verrichte werkzaam heden. Hij schreef voor de uitbetaling van deze rekeningen de nodige mandaten en voorzag deze zo kunstig van de hand tekening van de burgemeester en een van de wethouders, dat dezen later echt en vals niet uit elkaar konden houden. De uiteraard ontslagen secretaris ver greep zich ook aan collectegelden o.a. aan die voor de watersnoodramp. Er werd ge sproken over een totaal van ongeveer 11.000. maar verdachte ontkende noch bevestigde de juistheid van deze raming. Hij gebruikte de gelden voor de meubile ring van zijn ambtswoning, voor onder houd van zijn auto enz. De officier zag verdachte als een van kindsaf oneerlijk mens. In zi.m_ vr«2ere standplaatsen Waddinxveen en Breukelen maakte hij zich aan kleine diefstallen schuldig waarvoor hij in 1946 tot twee maanden werd veroordeeld. Hij was een „Streber" met zucht naar macht, die wil de leven overeenkomstig de positie vén „eerste man" die hij had veroverd in het dorp, aldus de officier. Hij eiste twee jaar met aftrek. De raadsman bouwde zijn pleidooi op de psychische ziekteverschijnselen, die de levensloop van verdachte volgens het re- classeringsrapport kenmerken. Een Zwol se psychiater verklaarde v. d. B na een beknopt onderzoek verminderd toereke ningsvatbaar en raadde hem af een uit voerig onderzoek bij prof. Baar in utreent te ondergaan, daar het naar zijn menmg de vraag is of de psychische^ structuur van verdachte tegen een volledige zieis- ontleding bestand is. Dit alles wijst erop, dat men met zon der meer aan kan nemen, dat net mer een crimineel mens betreft, aldus die er op aandrong de voor deze man funeste gevangenisstraf zo kort mogen]* te doen zijn, Uitspr. 16 juli,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3