WEim van Est in bovenste Forestier in de gele regionen trui Daan de Groots dapper gevecht ten einde s Pellenaars: „Daan kon ik het Jn)M m Mil minste missen our de rance DE NEDERLANDSE EQUIPE De dappere Amsterdammer kón en mócht niet verder Kasporgo-festival 1-9 aug. in Goes pagina Ilaliaan Baffi won in Colnar En morgen: DE UITSLAGEN Geen filmjournaal over Tour de France VRIJDAG 5 JULI 1957 Verbaas u niet. Tornado in algemeen klassement Want het wérd geen „etappe zonder JACQUESGODDET Voor liet eerst muisstil Zo gebeurde het Groene trui Wim van Est derde in het alge meen klassement! Ik heb het u voorspeld er gaan nog bijzonder merkwaardige din gen gebeuren in deze Tour. En het moet u zelfs niet verbazen als we, ondanks alles, een dezer dagen nog eens met een gele trui aan de haal gaan. Ondanks alles inderdaad! Tot het uiterste Sensatie te veel Achtste etappe Algemeen klassement ROGER WALKOWIAK Achterstand te pakken Ploegenklassement ZEVEN NATIONALITEITEN HARLEM GLOBETROTTERS DEMONSTREERDEN BLANKENSTEIN BRAK 2e RECORD VAN DE RUYTER ooide Tropen-etappe" klassement door elkaar iT Door Martin W. Duyzings BESANcON, donderdagavond De weg was recht en ein deloos Als men voorbij Autcuil, waar de putten sedert gis teren waren opgedroogd en de pompen sedert vanmor gen niet meer werkten, uit de hete schaduw van de huizen kwam cn tmen ver volgens opnieuw naar het zuiden boog langs de smal le, als een dorre lineaal ^"^""^fc^door het uitgemergelde landschap lopende weg, wist men opeens niet meer, of de 44ste Ronde van Frank rijk, waaraan we, gaargestoofd, uitgeput en afgemagerd tot op het gebeente, tot nu toe nog maar nauwelijks een volle week bezig zijn, nog wel tien afgrijselijke kilometers langer zou kunnen voortduren. Er gebeurden op dat moment opnieuw uiterst belangrijke en hoogst dramatische dingen in deze karavaan-der-ge- plaagden, die slechts enkele kilometers voorbij de start in Colmar opnieuw een slachtoffer had moeten achterlaten: Men proefde deze doffe, bittere wan hoop nooit beter dan vanmiddag daar bezuiden Auteuil, op die smalle, kaars rechte weg, die recht naar het zuiden voert met nérgens nog wat schaduw en nérgens nog een koele dronk.... Als men in de moordende hitte van de volgwagen met dorre en reeds lang ge barsten lippen en met een volop gonzend hoofd en een luidkeels kokende motor voortkroop achter een kopgroep, waarin knapen als Wim van Est, de Spanjaard Lorono en de Franse oud-zigeuner Jean Forestier bezig waren in het zweet huns aanschijns een brok Tour-historie te schrijven, waarover we drie etmalen ge leden met zijn allen nog wilde verhalen in onze telefoons zouden hebben gestort, dan ontdekte men plotseling, dat zélfs Jacques Goddet, ineengeschrompeld en muisstil als een ziek gevoerde kat, het toneel van de strijd verlaten had; dat Radio-Tour, die anders van de vroege ochtend tot de late namiddag van vreug de zit te loeien bij ieder wapenfeit, dat er toe kan bijdragen dat de tóch al niet kinderachtige oplagecijfers der twee or ganiserende bladen opnieuw een stoot in de goede richting krijgen, al langer dan een uur volmaakt uit de lucht was, zon der dat we er iets van hadden bemerkt; en Goddet's circus, voortkruipend over die eenzame, rechte, door de zon tot puin gebeten en voor het overige vol maakte verlaten weg bezuiden Auteuil, eensklaps iets macabers gekregen had. Onze boordradio zweeg. Het cordon be reden politie van de Garde Républicaine, die ons anders met knetterende uitlaat- troffels en met vinnige, om onze aandacht vragende fluitjes in dit Tour-circus met zoveel voortvarendheid en kennis van zaken de zenuwen op het lijf weet te ja gen, hing dof en zonder op te zien in het zadel der motoren, alsof het een begrafe nis gold in plaats van een triomftocht. Jacques Goddet werd tenslotte, tiental len kilometers voor de karavaan uit in een dorpskroeg gesignaleerd, waar hij lusteloos in een kop koffie zonder melk doch mét een collectie nauwelijks over leden dorpsvliegen zat te roeren. Een fotograaf, van een der grote Franse boulevardbladen, dié de nieuwe Franse nationale held, Jean Forestier, vandaag al rijdend in alle standen ten gerieve van de hooggeachte abonnees had moeten fo tograferen, bleek zo weinig geboeid door het op zich zelf stellig wel boeiende schouwspel, waarin de goede Nicolas Ba- rone, die vanmorgen in Colmar nog geld had kunnen krijgen voor zijn onleesbare handtekening, zó grondig vernietigd werd, dat het zelfs voor een nuchtere en neutrale waarnemer pijnlijk was om er naar te kijken dat hij met zijn motor in volle vaart een telefoonpaal binnen klom, waarna hij een motor, een ca mera en wat minder belangrijke beende ren armer onze Daan de Groot in de ambulance mocht gaan vergezellen. En niettemin! Niettemin moet het U maar niet ver bazen als ge straks ergens in een nabe schouwing op die 44ste Tonr de France zolt kunnen lezen dat dit hele Tour-dra- ma vandaag, juist vandaag!, nu we nog niet eens aan de voet der Alpen zijn ge arriveerd, meteen maar voor goed werd beslist. Opnieuw had weliswaar vanmorgen in Colmar iedereen tegen iedereen gezegd, een doodzieke, door een brandende pijn en holmakende koorts opeens van alle reserves beroofde Daan de Groot die stil en geslagen in de ambulance klom en die geen kilometer verder imeer had gekund, al had monsieur God det hem een miljoen, een villa en drie-kwart van de aandelen van „L'Equipe" aangeboden. Men had in de karavaan niet eens omgekeken, toen Daan de Groot van zijn fiets gleed en hij zijn lotgenoten in deze Tour-eIlende-anno-1957 verder rjjden liet met een laatste, vaag gebaar, dat van wanhoop sprak en spvjt, doch niettemin ook wel een beetje van opluchting. Néén!, men telt de slachtoffers niet meer in deze kara vaan. wier eens zo trotse rijen in het Grote Zelfmoord Offensief der eerste dagen op zo tragische wijze werden gedund. Men hoort geen onheilskreten meer als wéér een man met een jonge, doch stevige Tour-reputatie ge kraakt wordt en hij, beroofd van zijn allerlaatste drup peltje energie, tenslotte capituleren moet. Het is, alsof er nu een fatale onverschilligheid geslopen is in deze karavaan. Het is. alsof men ginds tussen Sidi- ben-Abas en Bab-cl-Gaza, twee vergeten woestijnforteu met een ten dode opgeschreven patrouille nog voorttrekt: doelloos, blindelings, zich niet meer bekommerend om dal wat er aan ellende nog méér komen moet en op weg. traag doch onafwendbaar en verschrikkelijk, naar een stille, hopeloze ondergang listen, die nu, vanavond in Besangon, met bang-bonzende kopjes bun verha len zitten te dichten in een uitvoerige, lawaaierige broeikas en gadegeslagen door de inboorlingen, die zich gedroe gen, alsof ze voor een enkel kwartje tijdens de circuspauze óók de stallen en het wilde gedierte mochten bezien en zelfs doordrongen tot in de telefoon cellen, waar we tot diep in de avond onze geschiedenissen met schorre stem In een telefoon staan te gillen. dat we het gisteren, in die verschrikke lijke hitte tussen Metz en Colmar, nét iets te bont hadden gemaakt; het was niet nodig, dat men al een halve eeuw achtereen dag in dag uit in de wieler sport rondgelopen had, om niettemin met het blote oog te kunen zien, dat zélfs de de Franse Nationale ploeg langzamerhand de uitputting nabij is en dat, voor het overige, één enkele felle, algemene jacht royaal voldoende zou zijn om onder de rest der overlevenden een onafzienbaar slagveld te veroorzaken. Het zou. zei men, met het oog op de hittegolf en voorts met het oog op ons lichamelijk welzijn eindelijk eens een taaie, toonloze en op zich zelf al genoeg afmattende wandeling gaan worden; en aangezien zelfs Jacques Goddet blijkbaar nog steeds in dergelijke vriendelijke sprookjes gelooft, aangezien het blanke opperhoofd van deze, door weer en wind zo geteisterde nomadenstam, uit vroegere, vredelievender dagen wel weten kon, da. er tijdens zo'n promenade zelden snel heidrecords vergrudzeld worden, zond nu ons vanmorgen voor de volledigheid al vast een ruim half uur te vroeg de hitte binnen en klonnen we in onze volgwagens met de wetenschap, dat er vandaag, tussen Colmar en Besangon, opnieuw een al gemene aanslag zou worden gepleegd op alle kroegen, alle terrasjes, alle pompen, alle tuinslangen en alle vruchtenkraam pjes, die ons pad ook vandaag zouden gaan kruisen. „Een etappe zonder geschiedenis," noemde men dat vroeger en iedereen ihad er dan vrede mee: zelfs de journa- Iciflcr. die vandaag met Jean Forestier i dc gele trui op dc arme Nicolas Barone j heroverde, doch die de rest van zijn equipe heel deze lange dag slechts een nummertje schoolslag zag zwemmen in j een wijde poel van peilloos diepe ellende, i hier aan de finish, in Besangon. kennelijk niet meer wist of hij dc Marseillaise moest gaan galmen of dat hjj zjjn ver- driet op de klamme schouders van! Jacques Goddet moest gaan uitsnikken. Want wat er in die etappe gebeurd was, was even simpel als dramatisch. Alle anders luidende voorspellingen en bijna 40 graden Celcius ten spijt, waren de regionalen van het onverbeterlijke genre-Bertolo. Le Dissez en Million di rect na de start al aan het demarreren geslagen en nadat vervolgens ook de Italianen met assistentie van Astrua, Tosati en Baffi hadden laten weten, dat ze langzamerhand serieus over een etap pe-zege begonnen te denken; nadat ver volgens Wim van Est en Lorono het pe loton opnieuw in stukken hadden gede marreerd, was het duidelijk, dat men vandaag met dat peloton een mach teloze massa, waarin Barone, de nieuwe eigenaar van de gele trui 'toen al om dr. Dumas gilde en waarin de Franse nationale equipe met een onbedaarlijke crisis worstelde beginnen kon wat men wilde. Het drama speelde al gauw. Het speelde na 35 kilometer. Opnieuw na men drie regionalen, Le Dissez, Day en Bertolo 200 meter; en vervolgens spron gen de Italianen Baffi en Tosati, de Portugees Barbosa en de Spanjaard Lo rono naar de drie vluchtelingen toe; en als toen Wim van Est niet ijlings achter deze vluchtelingen was aangegaan, dan zou vanavond de nieuwe eigenaar van de gele trui vast en zeker niet Jean Forestier geheten hebben! Intussen: Wim van Est kreeg uitste kend gezelschap: Jean Forestier, sedert Nantes stellig de sterkste der Franse na- tionaien, de Belg Planckaert, de Itali aan Tognacini en de regionalen Rohr- bach. Hoorelbeke, Poulinque en Privat, van wie vooral Rohrbach 'n stevig num mertje hardfietsen wist weg te geven. Wim van Est en de zijnen hadden maar vijftien kilometer nodig om de eerste vluchtelingen op te slokken en wat er verder in deze etappe nog ge beurde kan men in enkele alinea s be schrijven. a. het peloton reageerde nog even, maar deze reactie had alleen maar tot gevolg dat het prompt in twee stukken brak; b. in brok I trachtten lieden als Tho- V i geschiedenis". Het werd evenmin een m;n^ eigenaar van de groene trui, "~*"4 J~ 'Kersten, Voorting, Anquetil, Stablinski, 7Lauredi, Adriaenssens, Walkowiak, Nencini en de Belg Janssens nog ervan te maken wat er van te maken viel. Wat ze er van maakten was overigens niet veel zaaks. Twintig kilometer ver derop had Forestier (zonder één ploeg- makker in de buurt) zijn gele trui al te pakken en toen brok I eindelijk over de eindstreep kreufitfib, had Forestier acrht- doodse wandel-fietstocht door de tropi sche hitte. Het werd de krankzinnigste etappe, die ik ooit in een Tour de France heb mee gemaakt, een etappe waarin wij met het algemeen klassement huishielden alsof er een tornado had gewoed; een etappe, waarin alle tactische plannen van alle verzamelde ploegleiders grondig aan scherven werden gemikt, zodat 'n man als Marcel Bidot, de Franse nationale ploeg- tien volle minuten te voren alhier op de wielerbaan van Besancon met die gele trui al zijn ereronde gereden: c. in brok II kregen, mét Stolker, onze debutanten Piet van Est en Piet de Jongh volop gelegenheid om studie te maken van voormalige favorieten en gele truien- j veroveraars. Men vond er niet minder dan drie knapen (Barone, Darrigade en Privat) die in deze Tour al met de gele trui in het rond hadden gefietst. Men vond er voorts de Belgische favoriet Fred de Bruyne. Men vond er de Franse kampioen, Valentin Huot, van wie ze een week ge leden nog beweerden dat hij deze Tour moest kunnen winnen; en men vond er, onder meer, André Trochut, de onbekende regionaal, die in Metz met de etappe-over winning aan de haal was gegaan en d:e er sedert uitziet als zijn eigen mummie. Ge moet Van Est jr. en Piet de Jongh sedert vandaag, toen ze met een reeks beroemdheden en met drie voormalige gele trui-dragers roemloos ten onder gin gen in een peloton, dat met een half uur achterstand hier arriveerde, maar geen sprookjes meer vertellen over beroemd heden. die gróót zijn in een overwinning, doch even groot in een nederlaag. Want groots was het stellig niet en als, bijvoor beeld, André Darri- na afloop de moed heeft gehad om in zijn hotelkamer voor de spiegel te gaan staan, moet hij meteen geweten hebben hoe hij er wel zal uitzien als hij later, op rijpere leeftijd, bij geval aan zijn laatste dagen be zig is, na een lange en slepende ziekte volgt uit: 1 Forestier (Frankrijk) 44.34,27; j 2 Picot (West) 44.39,31; 3 Wim van Est (Ned.) 44.46,21 op 11 min. 54 sec.; 4 Anque til (Fr.) 44.48,55; 5 Rohrbach (N.O.C.) 44.49,37; 6 Janssens (België) 44.49,56, 7 Lorono (Spanje) 44.52.48; 8 Thomin (West) 44.54,41; 9 Jean Bobet (lie de France) 44.55,21; 10 Mahé (Frankr.) 44.55,39; 11 Walkowiak (Frankr.) 44.55,58; 12 Christian (Zw.) 44.57,30; 14 Hoorelbeke (lie de Fran ce) 44.57,41; 15 Planckaert (België) 44.57,51; 16 Barbosa (Gem. Lux. ploeg) 44.58,04; 17 Bahamontes (Spanje) 44.58,13; 18 Astrua (It.) 44.58,34; 19 Dotto (Zuid-Oost) 44.58-55; 20 Defilippis (It.) 44.59.-30; 30 Voorting (N.) 45.05,11; 38 De Jongh (N.) 45.12,57; 48 Ker sten (N.) 45.30,03 59 Piet van Est (N.) 45.38,51; 79 Stolker (N.) 46.01,15. Na de achtste etappe luidt hel punten klassement: 1. Thomin (West) 103 pnt.; 2. Forestier (Fran'kr.) 123 pnt.; 3. Wim van Est (Ned.) 142 pnt.; 4. Picot (West) 147 pnt.; 5. Schellenberg (Zwits.) 149 pnt.; 6. Christian (Zwits.) 174 pnt.; 7. Anque til (Frankr.) 180 pnt.; 8. Bobet (lie de Eindelijk ueer eens een Italiaanse zege in de Tonr: op de baan van Besancon nas de eindsprint van Baffi te snel voor zijn gezellen in de kopgroep, van nie wij hier Hoorclbeeke, I osalo, Planckaert en onze eigen Willem van Est in tweede t.m. vijfde positie zien. (I ele-foto) Morgen is het alléén maar zater dag in de Tour de France. Overal lopen dan de ploegleiders in de rennershotels van Thonon-les- Bains met de vinger tegen de lip pen: Ssstze slapen. Waarmee we alleen maar willen zeggen, dat de Tour-karavaan mor gen van een welverdiende en vooral hoognodige rustdag volop genieten gaat. Want daarna gaat hrt de Al pen in, de bergreuzen te lijf. Maar praat er niet over vandaag ssstze slapen De brandweer bleef in stijl! In een van de kleine dorpjes op de neg van Colmar naar Besancon kreeg de bevolking bij haar wateroffensief ten bate van de Tour-karavaan hulp van de plaatselijke brandweer, die echter bij alle koelte ivelke hij de renners toespoot, zelf geen afstand van zijn stijl, zijn lederen jopper en zijn koperen liclm icilcle doen. 8 8 8 De Ronde voert 1200 Banden me! ZlChmee De Ronde voer!200re genjassen me! zich De Ronde voert 200 wielen me! zich mee DeRonde voer! 2000 truien met zich mee v a De Ronde voert 2000 pe! ies met zich mee De Ronde voert 1200 drinkbusjesmet zich BESANgON, donderdagavond. Want terwijl Wim van Est zich waagde aan een riskant avontuur, dat hij overi gens uitstekend overleefde (als hij zich in de laatste kilometers aan een demar rage gewaagd had, zou hij wellicht ook de etappe op zijn naam geschreven heb ben), moest hij zich nu met de vijfde plaats in een verwar-rende eindsprint te vreden stellen leed de Nederlandse equipe een zwaar verlies Daan de Groot die gisteren reeds met een pijnlijk at>- ces gereden had, §1 had in Colmar van- ji nacht geen oog dicht gedaan. Ver zwakt door de koorts, met een holle maag en met een nieuw abces, Wat nóg pijnlijker was dan het eerste was de blonde Amsterdammer raar de start ge reden met de we- tens-öh-ap, dat het zijn laatste Tour- etappe zou gaan worden. Twee dagen ge leden had hij nog vol hoop gezegd; ,Wat er oook ge beurt, ik rijd deze (■our uit. tn november ga ,k trouwen, ik heb (3'eWi nodig, daór- om!" Doch déze Tour Is- onverbiddelijk i en kent geen roe- I de-lijden. Slechts enkele kilometers ilan-g heeft Daan 'DAAN DE GROOT (je Groot nog aan Tot ziens de staart van het volgend jaar ipeiloton gehangen. Toen hebben, in de onmenselijke hitte, zijn - jonge ploegmaten Piet van Est en Jaap Kersten hem nog enkele kilometers leterlijk voortgeduwd, doch ineens was het gebeurd. Daan de Groot kón niet meer. Hij moest van zijn fiets en men laadde hem in de ambulancewagen. Zijn Tour was defini tief gereden. Men kan het de Amsterdammer niet kwalijk nemen, dat h\j de strijd staakte. Hij is tot het uiterste gegaaan, doch dat neemt niet weg, dat het verlies van deze sterke, altijd opgewekte knaap bijzonder hard is aangekomen in het Nederlandse kamp. Kees Pellenaars zei het zonder erom heen te draaien: „Van al mijn renners, die ik nog over heb in deze Tour. kon ik Daan juiste het minste missen". Onze equipe zit dit jaar wel heel bij zonder in de hoek waar de klappen val len. Een meevaller, als die derde plaats in het algemeen klassement, die Wim van Est vandaag veroverde, doet daar nauwe lijks iets aan af. Hoewel: vandaag is tussen Colman en Besangon wel gebleken, dat er ook andere cpuipes, voor zover ze nog niet gehavend zijn, op het punt staaan vol komen te exploderen Het zou interes sant zijn om na te gaan, wat er van de eens zo trotse en oppermachtige Franse nationale equipe nog over is tegen de tijd. dat we de Alpen achter de rug hebben. En het zal bovendien de vraag zijn of, bü voorbeeld, Sylveer Maes dan nog wel een half dozijn renners over heeft van zijn befaamde blauwe csca- dron, dat naar Nantes ging met slechts een opdracht: alles te winnen wat er in deze Tour te winnen valt lip» gade ANDRé DARRIGADE Spiegeltje aan de wand Sensatie! Sensatie! Het circus lééft er van. Doch ge hadt vanmiddag met ons mee moeten rijden daar bezuiden Auteuil, ln een hel van stof en dorst en hitte, om te kunnen zien, dat de triomfen werkelijk niet meer tellen in deze Tour en evenmin de sensaties Een kopgroep, waarin de Italianen bezig waren niet alleen de etappe, maar ook de ploegenprijs te veroveren; een kopgroep, waarin Forestier zich urenlang zeker wist van zijn gele trui; een kopgroep, waarin renners als Privat, Rohrbach, Lorono en onze eigen, uit onbewogen, gewapend be ton vervaardigde Willem van Est enorme sprongen omhoog maakten in het alge meen klassement, doch niettemin: een kopgroep, die tenslotte traag nog slechts en kreunend over de heuvels kroop, smachtend naar een koele dronk, bedelend om wat water. Eén enkele demarrage zou die kopgroep aan flarden hebben gescheurd cn alleen de hemel weet, wie dan vanmiddag met dc gele trui over het beton van de wieler baan hier in Besangon had rond gefietst. Doch die demarrage bleef uit. Oók in het peloton der dapperen durfde men niet meer. Men had al te veel geriskeerd. Men bleef, als zocht men bij elkander troost en steun, dicht opeen en men liet die snelle Italianen in de eindsprint van het leidende groepje van vijftien maar betijen. Men gunde hun dc zege. Men gunde hun alles. Het enige wat men wilde, was einde lijk! wat koelte, wat rust. En graag een beetje regen! De uilslag van de achtste etappe luidt: 1 Baffi (It.) 5 uur 17 min. 59 sec. (1 minuut bonificatie); 2 Hoorelbeke (lie de Fran ce) 5.18.29 (L minuut bonificatie); 3 To- sato (It.) 5.18,59; 4 Plankaert (België) z.t.; 5 Wim van Est (Ned.) z.t.; 6 Poulinque (West); 7 Picot (West); 8 Barbosa (gem. Lux. ploeg); 9 Gay (Zuidwest); 19 Tognac- cini (It.), 11 Lorona (Spanje); 12 Rohr bach (Noord-Oost Centraal); 13 Forestier (Fr.); 14 Bertolo (Fr.); 15 Le Dissez (lie de France), allen in dezelfde tijd als Baffi; 16 Busto (Zuidoost) 5.36,34; 17 Hassenfor- der (Nóord-Oost-Centraal) 5.36.44; 18 Tho min (West) z.t.; 19 Ruby (Noord-Oost- Centraai) z.t,; 20 Duprez (Zuidwest) z.t.; 21 Kersten (Ned.) z.t.; 22 Voorting (Ned.) z.t.; 56 De Jongh (Ned.) 5.48.18; 58 ex aequo een grote groep met: Stolker en Piet van Est in 5,48.18. Anzile van de Noord-Oost-Centrale ploeg heeft, evenals De Groot, de strijd gestaakt. Het algemene klassement ziet er als France) 197 pnt.; 910 Keteleer (Bejg) en Nencini (Italië) 208 pnt.; 14. Voorting (Ned.) 236 pnt.; 15. De Jongh (Nederland) 237 pnt. De prijs voor de grootste pechvogel ging naar Rohrbach (Noord-Oost-Cen- traal) en als de meest strijdlustige ren ner werd de Franse regionaal Bertolo (Noord-Oost-Centraal) aangewezen. Het ploegenklassement van de achtste etappe luidt: 1. Italië 15 uur 55 min. 57 sec.; 2. Ile de France 16.14,12; 3. West 16.14.42; 4. ex aequo; Noord-Oost-Cen- traal, België Nederland (Wim van Est, Kersten, Voorting) Zuid-West, Spanje en Frankrijk 16.32,27; 10. gemengde Luxem burgse ploeg 16.36.36; 11. Zuid-Oost 16.50.02; 12. Zwitserland 16.50.12. Het algemene ploegenklassement luidt, na de achtste etappe: 1. Frankrijk 133.14.41; 2. West 133.42.58; 3. Italië 133.44.27; 4. Nederland 134.06.55; 5. Noord- Oost-Centraal 134.07.14; 6. Ile de France 134.08.08; 7. België 134.25.14; 8. Zuid-Oost 134.28,12; 9. Zwitserland 134.42.46; 10. Zuid- Oost 134.53.09; 11. Spanje 134.53.20; 12. Ga- mengde Luxemburgse ploeg 136.01.22. WIM VAN EST Beton smelt niet Opnieuw gaat de r.-k.s.v. „Kasporgo" te Goes in de periode van 1 t.m. 9 augus tus a.s. een grootscheepse sportmanifesta tie in Zeeland organiseren, waaraan niet minder dan zeven nationaliteiten zullen meewerken: Oostenrijk met de gymnas tiekvereniging Wieden uit Wenen en met de volksdansgroep van de Salzburger volkshogeschool; Duitsland met een af deling meisjes uit Neurenberg van de DIK vrouwensport; Luxemburg met een volksdans-balletgroep; Frankrijk met een gymnastiekgroep van de vereniging Les Hirondelles uit Villefranche sur Saöne, die ook met een balletgroep komt; België met een volksdansgroep uit Deurne en met de gymnastiekvereniging WIK uit Temse he'ren-keurturnen; Engeland met een volksdans- en balletgroep en een pijpersband uit Folkestone en tenslotte Nederland, met een damesgymnastiek- ploeg en de drumband van SSS uit Breda, met de Nederlandse kampioensboerenka- pel Kolpings Zonen uit Bergen op Zoom, Arbi et Amicitiae uit Goes, met de Pij persband uit Goes, met de gymnastiek- en volksdansgroepen van Kasporgo uit Goes en tenslotte met een Oosterse dans groep uit Den Haag. Het is dus goed beschouwd meer en sport- en cultuurmanifestatie, waar Kas porgo hier de schouders onder zet; en wie het programma beziet, zal erkennen dat het wel iets bijzonders is. De buiten landse gasten, die allen bij pleegouders worden ondergebracht, komen op 1 auSjJS" tus aan; in de avonduren van 2 augustus ziet Goes een tocht van alle deelnemers door de stad. een vlaggenparade met.het zingen der volksliederen en afwisselende demonstraties door alle groepen, 3 augustus gevolgd door een feestavond voor deelnemers en pleegouders. Voor het eerst zal dit jaar geen verslag van de Tour de France in de bioscoop journalen verschijnen. De Europese jour naalmaatschappijen delen in dit verband mede dat zij principieel geweigerd hebben in te gaan op de door de organisatoren van de Tour gestelde eis, dat voor ver toning van de filmjournalen oen zeer hoge vergoeding moet worden betaald. De betrokken maatschappijen zijn na melijk van mening dat het filmjournaal, evenals de pers, vrije toegang dmnt te verkrijgen tot sport en andere evenemèn- ten, die de algemenë belangstelling heb ben. Hetzelfde standpunt is in 1956 inge nomen ten aanzien van de verfilming van de Olympische Spelen te Melbourne. De gezamenlijke filmmaatschappijen, die na ampele besprekingen met de Tour organisatie niet tot een aanvaardbare op lossing konden komen, betreuren ten zeerste dat zij deze wedstrijd niet aan het publiek kunnen tonen. Zij menen echter, aldus verklaren zij, dat het in het belang van de nieuwsvoorziening geboden is het principe van dc journalistieke vrij heid ongerept te handhaven. Op zondag 4 augustus verplaatst het decor zich naar Breda, waar de Weense, Salzburgse, Duitse, Franse en Engelse groepen met SSS zullen optreden. Goes zelf krijgt deze demonstraties op de avond van de 5e augustus te zien. nadat alle deelnemers een autobustocht door Zeeland hebben gemaakt. B. en W. van Goes houden in de och tend van 6 augustus een officiële ont vangst op het stadhuis, 's Avonds geven de Luxemburgse en Salzburgse groepen samen met Kasporgo een uitvoering in Domburg, terwijl de Weense, Franse, Duitse en Engelse groepen dan de demon straties in Goes zullen verzorgen. Op de avond van 7 augustus gaat het hele cir cus naar 's-Heerenhoek, waar alle groe pen zullen optreden. Kapelle krijgt donderdagochtend 8 augustus, nog de Franse groep van de Hi rondelles te zien, 's avonds zijn op de Markt te Goes af scheidsdemons tra ties door alle buitenlandse en Nederlandse deelnemers. En op 9 augustus neemt iedereen zijn herinneringen van dit Kas- porgo-festival mee naar huls. Ongeveer vierduizend toeschouwers hebben gisterenavond in Amsterdam genoten van het fantastische basketball van de negen kleurlingen, die onder de naam „Harlem Globetrotters" als 's ve reis sterkste en meest spectaculaire baskrtballploeg rondtrekken. Maar niet alleen hun weergaloze tech niek, ook hun grappen en grollen tonen, dat deze grote zwarte kerels, die over het plankier springen en jongleren met de bal, op het gebied van de show grootmeesters zijn. Hoe de uitslag van hun wedstrijd tegen de „United States Stas" werd inte resseerde niemand en het was ook niet belangrijk. In het „bijprogramma" traden een aanal variété-artisten op, waarvan vooral de Japanse jongedame, die op een, fiets de ongelooflijkste toeren uithaalde, bijzonder veel succes had. Meindert Blankenstein van de Trek vogels uit Den Haag, die zondag j.l. op de Olympische Dag het bijna tien jaar oude record van Frits de Ruyter op de 800 meter met 1.1 esc. verbeterde en daar door de door Frits de Ruyter uitgeloofde beker veroverde, heeft dinsdagavond met succes een aanval gedaan op het Neder lands record 1000 meter hardlopen. Blankenstein en Jansen van A A C., Amsterdam, die als de grootste kansheb bers op het Olympiaplein van start gin gen, streden vinnig om de overwinn.ng. De in prima vorm stekende Blanken stein, profiteerde van het goede atletiek- weer van de laatste dagen, noteerde een tijd van 2 min. 26.1 sec., 0,3 sec. onder het Nederlandse record van Frits de Ruyter, die in Parijs op 6 oktober 1346 deze af stand in 2 min. 26.4 sec. liep.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5