Bloem Europese dravers naarDuindigt voor Grote Prijs der Lage Landen Gélinotte moet 60 meter voorsprong geven Mgr. Van der Veen Zeppenfeldt overleden DE VLOEK Zonnepriester Eerste inheemse kerkvorst van de Nederlandse Antillen Toeslag om spekafzet te bevorderen „Bijverdienste" jEer Ghenen kopen voor Zondag van de PAGINA 7 VRIJDAG 5 JULI 1957 Picnic Kamperen N.K.SADMINIS TR ATEUR IS NU SECRETARIS Revanche voor Jariolain? Apostolisch vicaris Tekort aan koelruimte Testmatch EngelandW. Indië TOM GRAVENEY ZORGDE VOOR NIEUW RECORD AJAX SCHREEF IN VOOR EUROPA BEKER NED. STUDENTEN TENNIS KAMPIOENSCHAPPEN VOORRONDEN WK-VOETBAL Oplossing van gisteren LOUISE BROUGH, viermaal Wim- bledon-kampioene, thans door de jeugd uitgeschakeld. door GORDON MAC CREAGH Vraag receptenboek}* <25 ct) aan Uw leverancier ol sehrijl aan Het Nederland*' Zuivefbwreat*. (25 ct postzegel bijsluiten I) Cort van der Lindenstraat 7, Rijswijk Z.H. het peloton voortdurend zo gesloten zal zijn, dat er al is zij tot grote daden in staat, voor haar geen doorkomen aan is, zodat zij buitenom zal moeten. Onze keuze gaat derhalve uit naar haar algemeen gedachte opvolger, de Italiaanse draver Jariolain, gereden door de bekwame en internationale rij der Orlando Zambonl, die vast van plan Is om revanche te nemen voor z(jn In Kopenhagen op het nippertje geleden nederlaag. Resumerend komen wij tot de volgende conclusie; 1 Jariolain, 2 Tampiko, 3 Gelinotte, als outsider Emden. Met spanning wordt in drafkringen zo wel hier te lande als in het buitenland de koers tegemoet gezien; laten we ho pen op een sportieve strijd. Ongetwijfeld zullen alle deelnemers zich tot het uiterste geven. In de vergadering van het nationaal bestuur van de Nederlandse Katholieke Sportbond te 's Hertogenbosch gehou den, Is besloten de heer L. M. van den Akker, 6inds 1 aug. 1956 administrateur op het centraal bureau, te benoemen tot secretaris van het n^ti°naa' bestuur. Na het heengaan van de eerste secreta ris, mr. J. Sprangers, werd drs. W. Cou- wenbergh in deze functie gekozen. We gens overdrukke werkzaamheden zag deze zich genoodzaakt voor het secreta riaat te bedanken. Hij blijft wel de taak van penningmeester waarnemen. In zijn functie van secretaris wordt hij nu op gevolgd door de administrateur. maart van het volgende Jaar werden de eerste novicen ingekleed. Aan het eind van 1955 was de gezond heid van mgr. Van der Veen Zeppenfeldt echter zodanig achteruitgegaan, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Zijn toestand verergerde zozeer, dat hij in maart verleden jaar Rome moest ver zoeken, een beslissing te nemen met be trekking tot het kerkelijke bestuur over het Apostolische Vicariaat van de Neder landse Antillen. Met ingang van 2 augus tus werd hij op zijn verzoek om gezond heidsredenen ontheven van zijn functie van apostolisch vicaris van de Neder landse Antillen. De oud-apostolisch vicaris van de Ne-' derlandse Antillen, mgr. Van der Veen Zeppenfeldt is op 66-jarige leeftijd na een langdurige ziekte donderdag in het St.- Elisabethsgasthuis te Willemstad overle den. Lewis Jacob Thielen Anthonius van der Veen Zeppenfeldt werd op 11 oktober 1891 op Aruba geboren en kwam op zeer jeugdige leeftijd naar Curacao. Zijn hu- maniro heeft hij gemaakt aan het St.- Dominicuscollege te Nijmegen en in september 1911 trad hij in bij de Domini canen te Huissen. Op 15 augustus 1918 werd frater Anto- nius tot priester gewijd, maar moest in verband met de eerste wereldoorlog nog even geduld oefenen voor hij naar de Nederlandse Antillen kon vertrekken. Op de 8ste juni van het volgend jaar kon deze eerste Antilliaanse pater Domini- kaan echter voet aan wal zetten op Cu rasao. Hier volgde het gewone, maar moeilijke missionarisleven. Op 13 juli 1936 werd hij benoemd tot vicaris provinciaal. Hij was pastoor te Jandoret toen hem op 26 november 1948 het grote nieuws bereikte, dat hij was benoemd tot apos tolisch vicaris, waarmee hij tevens de eerste Antilliaanse kerkvorst der Neder landse Antillen werd. Op 30 september werd hij temidden van een geestdriftige schare van gelovigen in de pro-kathedrale kerk van St.-Anna gewijd tot bisschop van Acolla i.p.i. Ondanks zijn lichamelijke zwakte heeft de nieuwe bisschop hard vewerkt in het belang van zijn vicariaat. Een van zijn eerste daden was het leveren van een nieuwe vertaling van het perikopenboek. Onder het vicariaat van mgr. Van der Veen Zeppenfeldt ontstonden tal van nieuwe parochies. Ook richtte hij een in heemse zustercongregatie op. om ook hier een mindere afhankelijkheid van het moederland te bewerkstelligen. De congregatie, die bij bisschoppelijk decreet van 8 juni 1951 werd opgericht, droeg de naam van „Congregatio religiosa aposto- latus socialis Sancti Dominici". Op de 18e (Van onze Haagse redactie). Teneinde te bevorderen, dat de afzet van spek op meer royale wijze plaats vindt, heeft het Produktschap voor Vee en Vlees gisteren besloten een toeslag van 30 cent per kilo te verlenen aan han delaren, die industriespek ter versmelting tot reuzel aanbieden tot een maximum van 1000 ton. Deze maatregel is genomen, omdat er een tekort aan koelruimte is, terwijl hierdoor ook de afzet van het duurdere spek meer ruimte krijgt. Het was, zoals voorzitter Joh. de Veer, opmerkte de goedkoopste oplossing om in een onmiddellijke nood te voorzien. Deze verordening gaat op korte termijn in en zal tot nader order gelden. Tevens wordt voorkomen, dat de groothandel overbe- voorraad wordt met spek, vooral met het lichte spek. De voorzitter sprak tevens de hoop uit, dat volgende week met Duitsland een regeling getroffen zal worden, aangezien momenteel de export van spek naar onze Oosterbuur verboden is. Ook de uitvoer van schapen naar Frankrijk is thans verboden, aan welk ver bod men eveneens hoopt volgende week een eind te kunnen maken door tegenover een Franse export een Nederlands equi valent te stellen. Van 17 tot 22 juni werden er 918 koeien geïmporteerd en 243 ton geëxpor teerd. Onder de druk van het warme weer is de prijs wat verlaagd en de om zet gedaald. Deze week wordt een export van 900 ton varkens verwacht tegen 800 ton ge durende de vorige week. De situatie op deze markt is zeer bevredigend, hoewel waakzaamheid geboden blijft dat de ex port niet groter wordt (Advertentie) Tom Graveney en Peter Richardson hebben voor een nieuw record in test cricket gezorgd. Op de eerste dag van d? derde testmatch EngelandWest-Indië, die te Nottingham wordt gespeeld, hebben zij een tweede wicketstand opgebouwd van 266 runs. Prachtig batten van Gra veney na deze eerstp dag met 188 runs not- out en Peter Richardson, die in 4 uur en 40 minuten 126 runs vergaarde (10 x 4) is er de oorzaak van. dat Enge land er buitengewoon gunstig voorstaat. Bij het trekken van de stumps wees het score-bord 360 voor 2 aan. Engeland, dat de toss won en batten koos, verloor zijn openings-bat. Don Smith, op 14. Toen kwam het duo Ri chardson:Graveney aan de wicket. Ri chardson werd in de slips uitgevangen doch Graveney bleef not out, nadat hij 5 uur en 3 kwartier zijn wicket had ver dedigd. Vijfentwintig maal joeg hij de bal over de boundary, tot grote vreugde van de 20.000 toeschouwers, die de wed strijd bijwoonden. Voor het toernooi om de Eurouese voet balbeker een jaarlijkse competitie waaraan de kampioenen van een aantal Europese landen deelnemen heeft, het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond, de kampioen van Neder land, Ajax, ingeschreven. De uitslagen van de wedstrijden van het toernooi om het nationale kampioenschap studenten luiden: Herenenkelspel halve finales: Goris sl. Kloese 60, Kloese geeft op door bles sure; Karamoy sl. Krull 62, 64. Finale: GorisKaramoy 62, 61; Goris kam pioen. Damesenkelspel halve finale: mej. Wieg man versl. mevr. Keizer-Timmer 3—6, 6- 2 61; mej. Commandeur versl. mej. Van den Houten 75, 60. Finale: mej. Com mandeur versl. mej. Wiegman 62, 63, mej. Commandeur kampioen. Heren dubbelspel halve finales: Goris' Ahrend versl. Sonneville/Roselje 6—4, 62; Govaert/De Boer versl. De Groot/ Boer 75, 75. Finale Goris/Ahrend versl. Govaert/De Boer 83, 64. Goris/Ahrend kampioen. Horizontaal: 1 bestemming, 4 eiland in de Atlantische oceaan, 9 onbep. vnw., 11 i opening, 12 godsdienst (afk.), 14 vogel, 15 landbouwwerktuig, 16 meisjesnaam, 17 deel van het ge- t, 19 lidwoord, 20 watef in Friesland, 21 onmeetbaar getal, 22 aan zien, 23 dubbelklank, 24 Fr. lidwoord, 26 vlaktemaat, 27 landbouwwerktuig, 28 deel v. d. bijbel (afk.), 29 de oudere (afk.), 30 voorgerecht, 31 bijwoord, 32 pers. vnw., 33 vogelproduct, 35 jongensnaam, 36 niet vast, 39 steensoort, 41 ruime, 42 wandel plaats. Verticaal: 1 speels, 2 titel (afk.), 3 wa- terdoorlatend, 5 natuurkundeterm (afk.), 6 zangnoot, 7 Eng. voorzetsel, 8 bestuurder v. Venetië, 10 volk, 13 herkauwer, 15 pl. in Gelderland, 18 geknede massa, 21 huis dier, 24 eetgerei, 25 geknotte stam, 26 woonschip, 28 deel v. d. hals, 29 opschik, 34 boom, 36 Fr. lidwoord, 37 Fr. onbep. vnw., 38 heilige (afk.), 40 dierengeluid. In groep 2 van Centraal- en Noord- Amerika voor het toernooi om het We reldkampioenschap voetbal heeft Mexico de tweede wedstrijd van Canada met 20 gewonnen. Deze stand was reeds bij de rust bereikt. Mexico werd winnaar van zijn groep met 8 punten uit 4 wedstrijden en 182 deelcijfers. Canada heeft 2 uit 3, de Ver. Staten 0 pt. uit 3 wedstrijden. SPORT. Het Nederlandse klimaat is toch nög onberekenbaarder dan de vrouw. Weet u nog wel, dat wij vorige week, in enige frisse dagen (hoelang is dit reeds geleden) tot elkaar zeiden: „Weet je nog vorige week, toen het zo warm was?!" Voor degenen, die deze vraag ontkennend moes ten beantwoorden, kwam er per omgaan de een opfrissertje (van het geheugen dan) in de vorm van een hittegolfje, dat ons temperaturen van 30 tot 35 graden deed aantekenen. En toch gaat 't leven gewoon door, voor zover men dan bij het leven van „gewoon" kan spreken. Alleen de ijscomannen be leven gouden tijden, hetgeen hun humeur zonniger maakt dan het weer. Het is hun van harte gegund, want denken wij slechts aan vorig jaar, toen het ijs om zo te zeggen bij kilo's (of is het bij liters) werd doorgedraaid. Nog nooit hebben wij dan ook zoveel gevoeld voor de Italianen, die, merkwaar dig genoeg, altijd doende zijn, om ons verfrissing te brengen, ofwel door ijs te verkopen, ofwel door schoorstenen te vegen. Dit laatste frist ons al op, als wij er alleen maar aan denken. De mensen, die croquettr.n en patat ver kopen, kunnen in deze warme dagen wel op het dak gaan zitten, waarom zij amper te benijden zijn, ware het niet, dat hier mee nauwelijks een uitgedroogde boter ham te verdienen is. Laten wij hieraan toevoegen, dat de neringdoenden in deze branche aan ons persoonlijk noch iri de zomer, noch in de winter veel verdienen, sinds wij eens een croquet met brood bestelden én wij na lang wachten alleen een croquet kregen. Om onze kostbare tijd niet langer te ver morsen, besloten wij maar niet te rekla- meren én het gevalletje maar zo te con sumeren. Toen echter de ober na afloop onze ver teringen in gedachte optelde met een air alsof wij niet slechts journalist, maar ere- docter in de economie waren en alsof hij veronderstelde, dat wij dit eredoctoraat verkregen hadden met het efficientvol be heren van enige tientallen miljoenen, die wij bovendien ons eigendom mochten noe men; toen dan, schreven wij, de ober onze verteringen optelde noemde hij tóch een croquet met brood, waarop Wij, als altijd bij de tijd, als het om geld gaat onmiddel lijk reageerden met een beleefde, doch duidelijke verklaring, dat het brood ons onthouden was. (Wij vinden dit een hele mooie en een hele lange zin, al zeggen wij het zelf en dat met die warmte). De ober nu haastte zich te verklaren, dat wij wel degelijk brood hadden gegeten. Dat wij dit niet gemerkt hadden, kwam zeer waarschijnlijk, omdat het, onopvallend IN de croquet verwerkt was. Hij meende reeds gemerkt te hebben, dat wij weinig tijd hadden en dacht er op zo'n manier goed aan te doen ons het eten wat te vergemakkelijken. Wij hebben maar betaald en hebben de ober bij het weggaan gegroet met een air, alsof hij een hele hoge diplomatieke post bekleedde. Nou ja, alsof. We geloven zeker, dat het zo is. Tenslotte is „ober" vaak een seizoenbetrekking en waarom zou een kamerlid of fractievoorzitter de tijd van het zomerreces niet gebruiken om ef iets bij te verdienen. Wie weet is die Italiaan, waar we nu beslist ijs gaan eten, wel fractievoorzitter. Alleen kunnen we moeilijk zijn richting bepalen. Hij schept op in alle kleuren en naar ieders smaak. Ziet u weltoch diplomaat! Drie leden van het bestuur van de ama teurvoetbalvereniging Hengelo (Eerste klasse) hebben hun bestuursfuncties neergelegd. Het zijn de heren K. Hof- meijer (voorzitter) J. ter Horst en G. Schuurman, die menen, dat zij het ver trouwen va nde leden niet meer genieten. Dit naar aanleiding van het feit, dat de tweede secretaris, de heer B. de Jong, die reeds jaren zitting heeft in het be stuur, niet werd herkozen. Op 15 juli wordt een bijzondere ledenvergadering belegd, om de moeilijkheden te bespre ken en in de vacatures te voorzien. «Advertentie) Horizontaal: 1 v.s., 3 po, 5 klomp, 9 at, 10 aroma, 12 a.p., 13 lakei, 16 pinda, 19 S.I., 20 r.k., 21 ge, 22 r.d., 23 li, 24 zo, 25 de, 26 l.o., 28 of, 30 os, 32 assen, 33 klamp, 35 la, 37 enter, 40 he, 41 snert, 42 It, 43 al. Verticaal: 1 vaals, 2 st, 3 pater, 4 or, 5 km, 6 larie, 7 ma, 8 pp, 11 ob, 14 alles, 15 ik, 16 p.g., 17 droom, 18 ad, 25 da, 26 leger, 27 on, 28 o.k., 29 flirt, 31 spoel, 34 ot, 35 l.s., 36 an, 38 n.t., 39 el, 40 ha. ffèitïiiiiili'-'::- "-i/i hij trouwens niet veel anders gedaan dan in zijn schulp kruipen. Och, laten we nou in vredesnaam geen herrie maken, gromde hij. We heb ben wel wat anders te doen. We moes ten naar het kamp toe om eten en drin ken en dekens te halen. Als we vanmid dag vertrekken, hebben we daar nauwe lijks meer tijd voor. Als we zo ver zijn, dat we dat goedje in handen hebben is het tijd genoeg om over de verdeling te praten. Waar dient het dan voor. er nu over te vechten? Docker was er gauw bij om zijn bemach tigd gezag te verstevigen. Ja. dat is betere praat, gromde hij met spottende welwillendheid. Het is ner gens goed voor, met mij ruzie te maken jochie, onthoud dat maar voor altijd. En wat meer is, wat er verder te bevelen valt, zal ik wel bevelen. Gesnapt? Nu Templar eenmaal toegegeven had, raakte hij noodwendig al zijn gezag kwijt. Hij kreeg een kleur van schaamte over zijn eigen zwakheid, maar hij liet Docker de overwinning, ten minstevoorlo pig. Hij stond op en om zijn verlegenheid te verbergen, zei hij: Nou ik ga langs de kortste wg naar het kamp anders heb ben we geen tijd genoeg. En er moet iemand met me meegaan. Ik moet dat do cument dat hij hebban wil, halen en de kens en etenswaren en zo meer en dat kan ik allemaal niet alleen versjouwen. Docker snapte hem terstond. Hm. Je bedoelt mij. nietwaar? Ja, dat zal wel niet anders kunnen. Ik ga mee, want die arme stumpers hiér kun nen het niet halen. Enluisteren jul lie tweeën nou eens goed. Jullie past er op, dat die ouwe kerel er niet vandoor gaat. Als hij hier niet meer is, wanneer we terugkomen, dan is het jullie geraden ook maar uit mijn buurt te blijven! Hij toonde duidelijk zijn heerszucht. Ze gaven hem geen van beiden antwoord. Maar ze dachten er het hunne over. Tem plar was reeds door het .gat in de deur gekropen. Docker volgde hem, opgeblazen van verwaandheid. Tijdens de afdaling ge droeg hij zich ondraaglijk bedilzuchtig. Te meer toen hij bemerkte, dat Templar zich in veel betere fysieke conditie bevond dan hijzelf. Hij hijgde al naar adem, toen Tem plar daarmee nog niet de minste moeite had. In het kamp stelde hij zich nog on- hebbelijker aan. Zijn toon was luid en be velend. Hij deelde gewoon de orders uit. Hij vitte op elk ding, door Templar uit gekozen om mee te nemen. Templar ver droeg het met een strak gezicht en gaf slechts korte antwoorden. Docker begreep niet, dat er een ogenblik moest komen, waarop de te strak gespannen veer bre ken zou. De tocht naar boven werd een onge kende openbaring voor hem. Hij wilde de schoorsteenachtige spleet het eerst in gaan en Templar moest achter hem aankomen Na twintig meter was hij al totaal buiten adem. En hij moest nog minstens twaalf meter hoger, voordat hij een ietwat veilige rustplaats kop vinden. Zijn rug kon niet meer mee en zijn voeten werden onvast. geen snars te maken en hij krijgt er geen deel in. Wat zeg jij, Kling? Jouw oom heeft immers niks gedaan om ons aan die mijn te helpen, wel? Herman Kling zou wel dwaas geweest zijn, als hij die uitdagende woorden tegen gesproken had. Bovendien had de lage hebzucht hem reeds geheel en al te pakken. Hij was volkomen bereid, zijn oom te bedriegen.... en dat zou niet de eerste keer zijn. Op Docker steunend, durfde hij met luide stem voor zijn „rech- tn" op te komen. Een kwart deel, natuurlijk. Hoe kom je erbij. Templar? Als je de ouwe heer een cadeautje wilt geven, blijf dan achter en geef hem dat hele meer ca deau; daar heeft hij voor betaald. Maar wij zijn niet van plan iets af te geven, van wat we zelf wettig gevonden hebben Goed gezegd! Zo denken we er al lemaal over! schreeuwde Docker zege vierend. Hij trad op Templar toe en riep dreigend uit: Begrijp het nou eens goed, jongmens Jij, of welke andere verrekte apekop ook, zal mij niet beroven van wat me wettig toekomt. Nou, wat zeg je daarop? Toen Templar zich nog de leider der expeditie voelde, zou hij daartegen zeker flink zijn opgetreden. Maar nu hij niet meer was dan een enkel persoon in een opstandig groepje want dat waren ze geworden en nu de algemene mening zich tegen hem keerde, schrok hij er voor terug, met de ergste vechtersbaas on enigheid te krijgen over een kwestie van billijkheid, die op slot van zaken toch niet van zó groot belang was. Heel de dag had de tanden van de berg, blanke man. Het is heel ver weg in het gebergte. ,,Choque Chullunkaya" de Gouden Sneeuw. Waar die naam vandaan komt is mij onbekend. Het is een verre reis en ik ben al zo oud. Als de Heer Zon aan het midden van zijn hemel staat vertrekken we van hier. Vraag niet meer. Drommels, zei Templar met een stem die van ontzag beefde. Daar moet. naar het schijnt, een goudader zo maar aan de oppervlakte liggen. Hoeveel zou dat wel waard zijn? Dat mag de hemel weten, antwoord de Templar. Je kunt het je niet voor stellen. Als die ader zo rijk is als dat monster en als er werkelijk iets van waar is, dan kun je wel met biljoenen gaan rekenen. Docker had geen duidelijk begrip van een biljoen, doch besefte, dat het een heel groot geldbedrag was. Verdraaid! riep hij gnuivend uit. Een kwart biljoen! Daarmee zet ik bij Luigi de hele boel op stelten. Wat zullen we de blommetjes buiten zetten! En ik voorzitter van de politieke club! Districts leider met een paar dozijn dienders tot mijn beschikking! Ik met de grootste diamant in mijn overhemd! Zeg jongens, als ik dan voorbijkom, bellen ze de brand weer nog op, zo schitter ik! Een kwart biljoen Een vijfde, onderbrak Templar hem nuchter. De ander stoof terstond op en zijn stem werd op slag dreigend. Zeg jochie, schei daar nou eens mee uit! De oude Kling heeft met die mijnl De Heer Zon heeft een boodschap gezonden en ik heb gesproken met de geesten der wijzen, die mijn voorvaderen waren. De zaak gaat mijn krachten te boven ook. Ik ben zwak en oud. De Heer Zon zal zijn eigendom beschermen tegen de blanke mensen. Templar vertaalde dig orakelspreuk. De anderen lachten er zorgeloos om. Hm.! gromde Docker. Als dat het enige is. dat ons weerhouden moet, dan maak ik me niet bezorgd. Maar vertel eens aan die oude aap, dat ik hem zo onderhanden zal nemen dat hij het nooit vergeet, als hij een of andere apestreek wil uithalen. En vraag hem ook, of er veel goud is. Templar voelde, dat de oude man hun al vijandig genoeg gezind was; dat hij slechts handelde uit een godsdienstig plichtsbesef, doch met grote weerzin. Er viel niets te winnen door hem nog vijan diger te stemmen. Hij bracht dus alleen de laatste vraag over. Het gelijkt op een stuk been tussen (Wordt vervolgd!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 7