De zuivering in het Kremlin DE LOEP Na moeilijk transport Pieter S. veilig binnen Poging in zandbak Dordtse haven om te keren mislukte Huwelijk van Henri de France Nederlander van landverraad in Duitsland beschuldigd BISSCHOPPEN MET DE BEDELSTAF Geliefde diocesanen De Aziatische griep Laat Uiv Opzieners niet alleen staan zware noden Molotof en Kaganovitsj volledig in ongenade gevallen Suikerprijs eerlang omhoog Polsdikke staaldraden knapten VOORUITZICHTEN BLIJVEN ZOMERS een normaal epidemietje DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 'ft 1 Zaterdag 6 juli 1957 Leger achter partij De dodesprong Schip achter commandobrug volkomen opengereten Knecht en zijn vrouw nog steeds vermist Hittegolf verstoorde feestelijkheden niet bijzonderheden van NATO-geweer gezocht Buit van f 15000 in Haagse juwelierszaak Trouwlustige fabrikan maakte zich twintig jaar jonger Geen griep-epidemie in Nederland WEERBERICHT Nadat donderdag in Moskou was bekendgemaakt, dat Molotof, Kaga novitsj en Malenkof van hun regeringsfuncties waren ontheven, is gisteren door het Sovjet-persbureau Tass gemeld, dat Pervoekin, de minister voor de middelzware industrie ontheven is van zijn functie ftls eerste vice-voorzitter van de ministerraad en dat hetzelfde is ge schied met Saboerof. Zoals men weet keerde Pervoekin na de her vorming van het presidium van de partij niet terug als volledig lid Van dit college, maar als kandidaat-lid (een kandidaat-lid heeft geen stemrecht). Saboerof werd tegelijk met Molotof, Kaganovitsj, Malen kof en Sjepilof uit het presidium gezet. Het communiqué waarin dit werd vermeld, besteedde verder aan hem echter geen aandacht. Nog slechts twee van de zes eerste vice-premiers, die tezamen met de Premier een soort kern-kabinet vormen, hebben hun functie behou den. Het zijn Mikojan en Koezmin. Opvallend zijn de verklaringen van de kant van het leger dat naar thans uit berichten uit Moskou blijkt positie in het conflict heeft 'Ogenomen en het centrale partij-comité zijn steun heeft toegezegd. Benoeming 7 meest opvallende op een Nation is de geweldige haast, le schier alle mensen hebben. Nie- V^ttnd bijkans loopt gewoon; ieder Heeft er een versnelde pas in en zeer velen leggen een zichtbare Nervositeit aan de dag. Komt er een rein aan, dan wordt deze bestormc. de uitstappende passagiers moe- ,en zich haasten, willen zij de rij- Ulgen nog kunnen verlaten. Verder blijkt, dat een categorie *eizigers op het nippertje pleegt te omen, toch nog mee wil en dan desnoods een dodesprong waagt! Wij schrijven „een dodensprong", het is ongetwijfeld zeer ge- y^nrlijk in een rijdende trein pro ven te springen, vooral door het Ontbreken van handgrepen en bre- etreeplanken. Welk een groot risico aan een ergelijke manoeuvre verbonden 's> bleek deze week weer te Arn- i?.171' waar een Canadese soldaat een mislukte sprong op een D- rein 2o ongelukkig terecht kwam, at hem beide voeten geamputeerd 7Hoesten worden en hij verder ver- ^inkt door het leven zal moeten Saan. &it geval is lang niet het eerste; schillende malen overkwam seizigers en ook wel spoorwegper- °ieeZ een dergelijk ongeluk. Daar- gH komt 't ons onbegrijpelijk voor, dagelijks mensen de sprong- a9en, welke zo noodlottig voor een kan zijn. Telkens als men op en station vertoeft, kan men dit Hernemen. "cseft men niet dat zoiets onver- x -^noordelijk is tegenover zich 7, doch vooral tegenover zijn ge- n en nabestaanden? Analis Chinese adhesie Waarschijnlijk 6 a 7 cent per kilo - In het Normandische plaatsje Dreux is gisteren het huwelijk gesloten tus sen de hertogin Maria Theresia van Württemberg en prins Henri de France, oudste zoon van de pretendent van de Franse troon, de graaf van Parijs. Het huwelijk werd ingezegend door de aartsbisschop van Parijs, kardinaal Feltin. De H. Mis werd opgedragen door de huiskapelaan van de graaf van Parys. Tevoren was door de burgemeester van Dreux het burgerlijk huwelijk vol trokken, waarbij koning Paul van Griekenland en de graaf van Barcelona als getuigen voor prins Henri optraden, terwijl de bruid twee van haar broers als getuigen had gekozen. De graaf van Parijs herdacht gisteren tevens de zevende verjaardag van zijn terugkeer in Frankrijk, nadat het parlement de wet had ingetrokken, die alle troonpretendenten verbood Franse bodem te betreden. illli Ook dit jaar moeten Wij op de Kerken- bouwzondag een ogenblik de kromstaf ver ruilen voor de bedelstaf. Wij mogen Ons trou wens niet „schamen te bedelen" voor dit doel. Steeds ernstiger wordt het probleem van de nood aan kerken. Hele stadswijken rijzen binnen enkele jaren uit de grond op. En Wij staan voor de taak, om voor voldoende kerk gelegenheid te zorgen. Zonder de hulp van onze diocesanen kun- nen Wij het niet! Daarom op deze dag Onze zeer dringende noodkreet: Weest bijzonder offervaardig voor de collecte, welke morgen in alle kerken van Onze Bisdommen wordt gehouden. Gedenkt ook iedere zondag met grote mild heid de collecteschaal voor de „Bijzondere Noden". Tonen wij allen, de noden van onze tijd te zien enze te willen oplossen. Bisschop van Haarlem. isscho. van.Rotterdam. Drama toen het uitkwam ANVV telegrafeert: De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog en overwegend zonnig, behoudens een kans op onweer. Warm tot zeer warm weer uiet weinig wind. In de kustprovincies tijdelijk zeewind. Zondag 7 juli: zon op 4.31 uur, onder 21.05 uur; maan op 16.54 uur, onder 1.06 uur. Maandag 8 juli: zon op 4.32 uur, onder 21.02 uur; maan op 17.57 uur, onder 1.44 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Ook Pervoekin en Saboerof als eerste vice-premiers ontslagen De organen van het Sovjet-ministerie j n defensie en van marine brachten gls- *®j"en verslagen van een bijeenkomst van "Ulitante communisten op 2 juli, waarop Maarschalk Tsjoekof felle kritiek op de *roep-Molotof leverde. Hij zei, dat de ?trÜdkrachten verenigd staan om het par- Uibestuur en gereed zjjn om gehoor te ®even aan een eerste oproep van de partij 5n de regering om de belangen van de °vjet-tJnie te verdedigen. Andere maarschalken sloten zich bij 'sjoekof aan. Maarschalk Moskalenko zei Jat Malenkof. Molotof en Kaganovitsj ja- t®hlang niet buiten Moskou zijn geweest. Atj waren „heren" geworden en hadden "Un plichten vergeten, zo zei hij. De vergadering nam een resolutie aan, tvaarin werd gezegd dat het centrale party comité onder alle omstandigheden kan re kenen op de steun van de communisten in het leger en de marine, die absoluut trouw zijn aan het leninisme. Volgens een Poolse bron, die over het algemeen zeer goed is ingelicht, zjjn Molo tof en Kaganovitsj volledig in ongenade gevallen. Men verneemt, dat de stad Molotof haar oude naam Perm weer zal krijgen. Ook de grote automobielfabriek „Molotof" (Zim) zal herdoopt worden, maar de nieu we naam is nog niet bekend. De acht ste den, de vele fabrieken en staten in de Sovjet-Unie, die de naam Kaganovitsj dra gen zullen eveneens een naamsverandering ondergaan. In heel de Sovjet-Unie word! de kritiek op de ontslagen leiders steeds I een groep talentvolle administrateurs en krachtiger. Ook de rode pers gaat in deze richting voort. De „Rode Ster", het orgaan van de Sovjet-strijdkrachten, schreef gisteren, dat alle leden van de strijdkrachten er diep van overtuigd zijn, dat de activiteit van de groep Malenkof, Kaganovitsj, Molotof en Sjepilof gericht was op het ondermijnen van de basis en het defensievermogen van de Sovjet-Unie. Dat was in het voordeel van onze vijanden, de imperialisten en agressors, aldus het blad. De „Pionerskaja Pravda" heeft de kin deren in de Sovjet-Unie ervan op de hoog te gebracht, dat de afgezette leiders^ „in het geheim samengezworen hadden"_ en van plan waren de macht in de partij te grijpen om de partijpolitiek te veranderen De „Komsomolskaja Pravda" deelde zijn lezers mee, dat de schuldigen steeds in hun vuistje lachten, als de communis tische partij er niet in slaagde haar pro gram te verwezenlijken. Intussen heeft Tass bericht, dat een der kandidaat-leden van het partij-presidium, Alexei Kosygin, is benoemd tot vice-pre mier. De nieuwe vice-premier was in de cember assistent geworden van Baibakof die belast was met de plannen op lange termijn. Kosygin is 52 jaar. Hij is een des kundige op het gebied van de lichte in dustrie en consumptiegoederen. Hij heeft verscheidene jaren hoge functies in de partij en de regering bekleed, zowel kort. voor als na Stalins overlijden. Men ver wacht, dat Kroesjtsjef binnenkort nog en kele andere jongere specialisten, die on langs de rang van minister kregen, zal bevorderen in zijn poging om rond hem Gisterenmiddag om even voor drie verscheen op de rede van Vlissingcn het 1929 ton metende vrachtschip Pieter 8.. dat in de morgenuren ter hoogte van het lichtschip Goeree in aanvaring was gekomen met de Noorse boot Fernvalley. Zoa's wij reeds meldden werden alle opvarenden in veiligheid gebracht. De Scaldis en de Hudson hebben het karwei in samenwerking met het ber- gingsva-artuig Bruinvis opgeknapt. De Belgische boot had vastgemaakt en de sleepboot van Leen Smit had zijn tros op de Belgische sleper gezet. Tijdens het transport is de Bruinvis reeds bezig ge weest het water uit de kolenboot van de Rotterdamsche Kolen Centrale te pom pen. Het is een moeilijk transport ge weest. De Pieter S. maakte iets slagzij en het water stond tot aan het gang boord. Na een kort onderzoek op de rede door de havenautoriteiten kreeg de kolenboot toestemming om Vlissingen binnen te lo pen. Geassisteerd door twee havensleep boten manoeuvreerde de zwaar getroffen boot naar de wal. Onmiddehijk werd be gonnen met het lossen van de 2000 ton kolen, terwijl de Bruinvis onafgebroken bleef pompen. Een voorlopig onderzoek toonde aan, dat het schip achter de commandobrug volkomen is opengereten. Luiken zijn geheel verdwenen of vormen met de weggerukte wand een verwrongen plaat. Ook de brug werd beschadigd. Wanneer het schip gelost is, zal worden beslist of de Pieter S. dan wel in Vlissin gen of in Rotterdam zal worden hersteld De Pieter S., die in 1954 voor de N.V. Rotterdamsche Kolen Centrale van stapel 'iep, was onderweg van Swansea naar Rotterdam. De Fernvalley, die op weg was naar Antwerpen, heeft een flink gat boven de waterlijn. Het schip is niet de haven van Vlissingen binnengelopen en zal waar schijnlijk zijn reis naar Antwerpen ver volgd hebben. specialisten, die zijn visie van de Sovjet toekomst delen, te scharen. Het centrale comité van de Chinese communistische party heeft, naar het of ficiële Chinese persbureau gisteren meld de, in een telegram aan Moskou zjjn in stemming met het afzetten van Molotof, Malenkof, Kaganovitsj en Sjepilof betuigd. Deze maatregel zal de eenheid en ver dere consolidatie van de Sovjet-partij ten goede komen, aldus de Chinese verklaring. De kranten in Praag, die aanvankelijk het nieuws zonder commentaar gebracht hadden, prezen gisteren de ontslagen in gloeiende bewoordingen. Ook juichten zij „met grote vreugde" het komende bezoek van Kroesjtsjef en Boelganin aan Praag toe. De Bulgaarse en de Hongaarse pers hadden eveneens niets dan lof voor de maatregelen. Het Poolse blad de „Trybuna Ludu" waarschuwde, dat men het nieuws uit Moskou niet mag uitleggen als een teken van zwakte en een naderend einde van het socialisme. (Van onze Haagse redactie) Naar wij reeds in het begin van dit jaar hebben gemeld, ziet de regering zich voor grote moeilijkheden geplaatst bjj de suiker voorziening, doordat de binnenlandse oogst 1956 dermate Is tegengevallen, dat op grote schaal suiker moet worden ge ïmporteerd. Hierdoor ondergaat de schat kist een aanzienlijke aderlating. De prijzen van de nieuwe binnenlandse oogst in november zullen dan ook moeten worden aangepast, omdat de regering op het standpunt staat, dat de consument een gedeelte van de suikerprijsverhoging voor zjjn rekening dient te nemen. Dit bedrag zal waarschijnlijk 6 of 7 cent per kilogram bedragen. Het geraamde verlies op de suiker be draagt dit seizoen 42 miljoen gulden. De import van suiker tot de nieuwe oogst omvat naar schatting 100.000 ton, waarvan de prijs 20 25 gulden per 100 kilogram boven die van de binnenlandse oogst ligt. Hierbij komt dan nog het in voerrecht. Of de prijsverhoging reeds per 1 sep tember zal ingaan in plaats van in het nieuwe oogstseizoen, kon men ons van de zijde van het departement van Econo mische Zaken nog niet mededelen. De oP het Hollandsch Diep omgeslagen zandbak „Merwede", waarin zich ver moedelijk de stoffelijke resten bevinden van de schippersknecht K. van Dijk en diens vrouw 3 Van DijkLentjes, heeft men gisteravond in de Dordtse zeehaven tevergeefs getracht weer OP haar vlak te leggen. Het wrak was over de Dordtse Kil naar de haven gesleept door de sleep boten „Pieter" en „Jannie 2", die de zandbak voor hjj omsloeg, voortgetrokken hadden. Twee bokken van v d. Taks bergtogsmaat- schappij uit Rotterdam. Ie „Kolossus" en de „Arand", elk mei hefvermogen van tweehonderd ton, namen de onderste boven liggende bak in hun takels. Een duiker en de bemanning van het ber- gingsvaartuig „Potvis" waTen de gehele middae bezig geweest staaldraden over het wrak aan te brengen, waaraan de stroppen van de bokken gevestigd zou den worden. De bedoeling was de „Merwede" om- strer' s nogen uur om te keren en alles was tegen dit tijdstip gereed om het moeilijke karwei uit te voeren. Medische hulo voorzien van zuurstofapparaten wa? aanwezig, om de schippersknecht en zijn vrouw, zo zü zich in het wrak zouden bevinden en nog in leven zouden zijn. on- middelijk te behandelen Alle moeite bleek echter tevergeefs, want toen om tien minuten over negen de blokken hun takels aantrokken, bra ken de polsdikke staaldraden op de scherpe buitenkanten van de gekapseisde zandbak, zodat het vaartuig, dat een klein eindje was opgetrokken, weer tus sen de boeien vief, waaraan het was vast gemaakt /v.V.'i.-.VZVt/.' tfvf In de kapel (die in de nacht tevoren was versierd met ongeveer 5000 gladiolen en rode en witte rozen) en onder een groet baldakijn, dat voor de kapel was opge steld omdat lang niet alle genodigden een plaats binnen zouden kunnen krijgen, hadden de 2500 gasten plaatsgenomen. Er waren vertegenwoordigers van bijna alle koninklijke families van Europa en hoog- (Van onze weerkundige medewerker) Ook dit weekeinde ziet er weer zo mers uit, doordat de oostelijke wind warme lucht blijft aanvoeren .waardoor het kwik vandaag in een groot deel van ons land weer tot 30° C en hoger steeg. Ook zondag is nog zomerweer te ver wachten, maar helemaal bestendig zal het nnet zijn, doordat een onweersstoring boven het Engelse Kanaal zich met de zuidwestelijke hoogtestromdng in de rich ting van ons land beweegt Nu kan het met dergelijke storingen mee en tegenvallen, zoals wij woensdag Jl. hebben ondervonden, toen plaatselijk noodweer voorkwam, maar in het zuiden van ons land de zomer ongestoord verder ging Ook de onderweg zijnde buien, die ons plaatselijk dit weekeinde wat regen kun nen brengen, zullen geen verandering in de algemene tendens van het warme zo- nerweer brengen. Er is nog steeds geen oudere lucht onderweg, zodat wij een mitje voor de afwisseling graag op de toop toe nemen V<N Nederlandse koopman T. N. is vrijdag in Düsseldorf wegens landverraad kooe deeld tot eer' gevangenisstraf van een jaar met aftrek. De Westberlijnse jPihan W. L. kreeg eenzelfde straf wegens voorbereiding van landverraad, dpj, lc'e vernachten werden er van beschuldigd, dat zij in opdracht van Oost- &el»-e autoriteiten geprobeerd hadden bijzonderheden te verkrijgen over het heg|lschp snelvuurgeweer voor de NATO. De officier van justitie had tegen N. jr T' maanden en tegen L vijt maanden met aftrek geëist, ste t,en k- verklaarden, dat zij niet wisten, dat het Belgische geweer het nieuw- Zij yPa NATO-geweer was, 'doch de rechtbank aanvaardde dit verweer met. in. bben moeten weten, dat zij de veiligheid van de Bondsrepubliek ernstig X)6" aar zouden brengen, als zij de opdracht uitvoerden, aldus de rechter, een vo^°k er heeft zwaardere straffen dan geëist werden opgelegd, omdat hij tal KevXii d wilde stellen. De officier van justitie verklaarde, dat het aan- uen van landverraad de laatste tijd sterk toegenomen is. geplaatste personen uit het Franse pu blieke leven. Toen de bruid aan de arm van haar vader, de hertog van Württemberg, naar het altaar werd geleid, galmde de juich kreet: „Vive la dauphine". Bij het snikhete stadspark, waar het gezelschap na de kerkelijke plechtigheid onder de kastanjebomen een bruiloftsmaal zou gebruiken, wachtten inmiddels een 5000 Duitse toeristen, die met autobussen naar Dreux waren gekomen om het jonge paar geluk te wensen. Het park, waar de 2500 genodigden van de graaf van Parijs werden ontvangen, was feestelijk versierd. Er was een grote tafel opgesteld onder een blauw en wit baldakijn, waar 300 genodigden aanzaten in de onmiddellijke nabijheid van het jonge paar. Toen de jonggehuwden het park betra den, verlieten de genodigden de schaduw rijke plaatsen onder de bomen om hun eer te bewijzen. In de zon was het meer dan 45 graden. Om vier uur 's middags werd het park geopend voor het publiek. P.uim 15.000 personen trokken voorbij prins Henri, prinses Maria Theresia, hun ouders en alle leden van het huis Orléans. Om zeven uur werd het park gesloten en was het feest ten einde. Het jonge^ paar is met onbekende bestemming vertrokken. Is de nacht van vrijdag op zaterdag is een inbraak gepleegd in een juweliers- zaak aan de Heemraadstraat in Den Haag. De buit aan sieraden bedroeg on geveer 15.000. Via een bovenlicht en na verbreking van een deur is de inbreker (of zijn de inbrekers) de winkel binnen gedrongen. Deze telefoto geeft een beeld van het kerkelijk huwelijk tussen de SJf-jarige Franse prins Henri van Orleans en de 22-jarige hertogin Maria Theresia vai> Wuerttenberg, vrijdag in Dreux, een 70 km. van Parijs. De opname laat zien hoe het jonge vorstelijke paar bij het verla ten van de kapel de toejuichingen van d( buiten wachtende menigte beantwoordt (Van onze correspondent) „Deze man heeft een volkomen minach ting getoond voor officiële stukken en zich door een beetje knoeien en gummen twintig jaar jonger gemaakt voor de amb tenaar van de Burgerlijke Stand', aldus de officier van justitie, mr. Kolkert tij dens zijn requisitoir tegen de 64-jarige, fa brikant M.G.H. te Amsterdam, die vrij dagmiddag wegens valsheid in geschrifte voor de Utrechtse politierechter moesi verschijnen. De verdachte had gemeend ter gelegen heid van zijn derde huwelijk een gunstige- indruk op zijn bruid en aanstaand' schoonfamilie te zullen maken door ab zijn leeftijd 41 jaar op te geven, terwij hij in december 1953 in werkelijkheid 6: jaar oud was. Op het uitreksel uit het ge boorteregister van de gemeente Amster dam wist hij het geboortejaar 1892 te ver anderen in 1912 en dit was blijkbaar z' geraffineerd gedaan, dat de ambtenaa- van de burgerlijke stand in de voormalig' gemeente Zuilen geen argwaan had ge koesterd en de Amsterdammer in d trouwakte had ingeschreven als zijnde 4" jaar. Eerst toen er onlangs een justitie" stuk bij hem werd thuisbezorgd, kreeg zij: echtgenote de werkelijke geboortedatur onder ogen en geraakte de man in d< grootste moeilijkheden. Hij bleek danig geschokt te zijn door de ontdekking var. het gepleegde bedrog, zijn zaken ginger bovendien achteruit en ten slotte heef' zijn vrouw hem verlaten om elders haai intrek te nemen. Drie maanden voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van drie jaa en een geldboete van 250 of één maar hechtenis, eiste de officier van justitie De Politierechter maakte er twee maar den voorwaardelijk van en wees de geld boete conform de eis toe. HAAG De directeur-generaal van de volksge-1 len inlichten. Maar nu heb ik maar eer. zondheid, prof. dr. P. Muntendam, heeft raad aan u: Laat iedereen in deze zomer - gisterenavond in een radiotoespraak de maanden zijn vakantie gaan geniete: verzekering gegeven, dat er in Neder land niets bijzonders aan de hand is met de griep. Na te hebben vastgesteld dat het bulletin van de wereld-gezond- heidsorganisate over de influenza-epi- demie vermeldt, dat we te maken heb ben met een goedaardige ziekte, die een normaal verloop heeft zei de directeur- generaal. dat er geen enkele reden i6 aan deze ziekte meer aandacht te be steden. dan aan soortgelijke epidemie- tjes. die ons meestal met een tussentijd van ongeveer twee jaar komen bezoe ken. Men laadt met voorlichting een grote verantwoordelijkheid op zich en met zaken als deze niet alleen tegenover de eigen bevolking maar ook tegenover het buiten land. Welnu, als overheidsvertegenwoor diger aarzel ik niet deze verantwoorde lijkheid ten volle te dragen en te verkla ren, dat er in Nederland op dit ogenblik totaal niets bijzonders aan de hand is. Mocht er onverhoopt een verandering in de toestand intreden, dan kunt u er zeker van zijn, dat de betrokken autori teiten van de volksgezondheid u tijdig zul- zonder enig angstgevoelen. Want angs' is een slecht gezelschap in het leven, ooi voor de gezondheid". Uit het buitenland zijn. zoals beker is, berichten afkomstig, die melding hel> ben gemaakt van het voorkomen in Ne derland van een Aziatische griepepidem Naar aanleiding van leze berichtgevin heeft de Algemene Nederlandse veren; ging voor Vreemdelingenverkeer (ANVV te Den Haag haar vertegenwoordig? in Keulen. Londen, Parijs Brussel, Stoel: holm en Zürieh telegrafisch meóegedeet dat deze berichten onwaar zijn. De directeur-generaal voor de volksge zondheid, prof. dr. P. Muntendam. heel: de wereldgezondheidsorganisatie te Ge- nève, die het alarmerende bericht de we reld inzond, om een „tegenbericht" ver zocht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1