Nieuw-Helvoet herstelde metterdaad traditie 111 Het A.B.C. van liet thee-zetten Rotterdamse Graanmarkt Tocht langs Delta-werken een attractie Onze dagelijkse PUZZEL DE VLOEK Fokveedag (11 juli) met toeristisch aspect 'ampjes Zonnepriester Brabantse en Limburgse boeren naar Canada Kiviera-nal „Tegenwind" Geen onderhandelingen tussen Kerk en Staat in Hongarije Negentien chauffeurs namen ontslag ZATERDAG 6 JULI 1957 PAGIJNA 6 p i Eindstrijd melkcompetitie Geen industrialisatie Gehele gemeente Voor bezoek aan geëmigreerde kinderen T3ÉÊm& (Van onze correspondent) 'I^BKÊBÊÊÈttjV I In de keurig verzorgde vakantiegids van fll Nieuw-Helvoet wijst loco-burgemeester L. Riedijk op de aantrekkelijkheid van een boot- IHr J tocht naar de afdaimningswerkzaamheden in ifcgyl'" j het Haringvliet. Inderdaad kunnen wij, na ST" - hel meemaken van deze tocht onderschrijven, ff if8**' dat men dit gezellig en leerzaam tochtje zon der vree-? in zijn vakantieprogramma kan Jm irsla-sen. De heer De Herder uit Harderwijk nam het -vWtinitiatief tot deze rondvaarten en reeds ge ruime tijd vaart er geregeld een boot van de Rederij Delta" langs de zandzuigers, bagger molens, keileemkranen, onderlossers enz. In hqt begin ging het pad van de boot niet altijd over rozen. De naar V.V.V.-afdelingen en scholen gestuurde folders spraken van een dagelijkse vertrektijd vanaf negen uur 'g mor gens. Het gebeurde echter niet zelden, dat zich zegge en schrijve één persoon meldde en die moest dan horen, dat er voor één man niet gevaren werd. Eenmaal werd zelfs de politie er in gemengd, omdat een bezoeker zich be drogen voelde, maar het personeel voerde aan, dat de vertrektijden en de frequentie berekend waren op het hoogseizoen en dat deze berekening juist geweest is, blijkt nu wel; men heeft handen vol werk, om aan alle aanvragen te voldoen. MADELINO AAN HET WOORD Minder bussen in Maastricht Tot nu toe hebben 19 chauffeurs van de Maastrichtse gemeente-autobussen ont slag genomen. Er zijn nog meer ontslag aanvragen te verwachten, als gevolg van het conflict bij het gemeentelijk autobus- senbedrijf. 525 VAKATURES BIJ HET L. O. Oplossing van gisteren van de door GORDON MAC CREAGH Zeist RorMnJt Ni CU Wenhooth Ronde NCéi quotkjn Wai*r Nieuw'Hehoeiie polder Polder kUiw'l tfrllr*™! Nieuw- Helvoet I Hetlevoeii/uli *KM»h HhJUrK mmmmmmtm Hom/Vmrj Mllil I Iff Gre- i'trfietrt t**f I—I—I Tremwrj tct.h huïd<ent1 Vrrm»»1 Cf »m e»n tt $r»n\ Dit kaartje van de gemeente Niemv-Helvoetheeft een plaatsje gevonden in een goed uitgevoerde vakantiegids, die de vakantieganger met vele wenken en goede raad terzijde staat. Helvoet elkaar vinden, om gezamenlijk tot oplossing van problemen en tot uitvoering van plannen te komen. Op taak berekend Reeds nu is de trek naar deze streek groot en kent de V.V.V. van Nieuw-Hel voet haar taak. Er is een llchtweek geor ganiseerd van '17—24 augustus. Gemeente en gasten zullen in die week samen de avonden doorbrengen. Een vuurwerk be sluit deze week. Ook in de overige weken van het seizoen zal het de gasten niet aan gezelligheid ontbreken. De fokveeten- toonstelling heeft in dit kader een plaats gevonden, omdat het nodig is, ook anderen dan de veehouders, belangstelling voor „De Koe" bij te brengen. De toekomst drukt een stempel op alle activiteiten in Nieuw-Helvoet. Niets staat op zichzelf eh alles wordt gezien in ver band met de grootse taak, die deze ge meente zich gesteld heeft. Het ziet er naar uit, dat zij, onder leiding van enhou- siaste en idealistische mensen, deze groot se taak. in samenwerking met anderen, maar met behoud van eigen rechten en idealen, tot een goed einde zal brengen. (Van onze verslaggever Het fokvee van de eilanden Voorne en Putten had vroeger een beste naam in ons land en ook ver daar buiten. In het begin van deze eeuw gaven de Zuid-Hollandse fokkers van de eilanden mede de toon aan en ook verder teruggaand in het verleden, vindt men op dit gebied uitzonder lijke prestaties. Jaren achtereen vonden er fokveedagen plaats in Nieuw- Helvoet totdat een reeks van tegenwerkende factoren een terugslag bracht. In 1935 werd de laatste fokveedag gehouden. De economische crisis in de jaren dertig, de oorlog, de t.b.c.-vrijmaking en tenslotte de watersnoodramp waren evenzovele oor zaken van het feit. dat de naam van dit fokvee, zo niet verloren ging, dan toch in het vergeetboek raakte. De fokkers wisten zich evenwel snel te herstellen. Weer kwam men tot opvallen de prestaties en steeds meer ging men op Voorne en Putten de behoefte gevoe len aan een jaarlijkse, in eigen omgeving georganiseerde, fokveedag. Vorig jaar werd dan ook in een fees telijke vergadering b.g.v. het 50-jarig be staan van de Fok- en controleverenigingen „Aurora" en „Voorne" de traditie her steld en dat dit niet alleen in naam, maar ook metterdaad gebeurd is bewezen de grote deelneming en het hoge percentage bekroningen: in de individuele klasse 80 pet en bij de groepen 84 pet. Met gerechtvaardigde trots kondigt de Commissie Fokveedag nu haar tweede fokveedag, na het herstel van de traditie, aan. Behalve de twee reeds genoemde ver enigingen werkt ook „Intensie" uit Nieuw. Helvoet mee aan de organisatie, die ge schiedt in samenwerking met de „Fok- centrale de Zuid-Hollandse Eilanden". Ongetwijfeld zullen vele fokkers de 11e juli optrekken naar Nieuw-Helvoet om daar hun beste dieren ten toon te stellen en om hun kennis te verrijken. Reeds zijn een 250 dieren ingeschreven en zo dit niet aantrekkelijk genoeg mocht zijn, zor gen 'n tentoonstelling van landbouwwerk tuigen en enige attracties voor de nodige verlevendiging. De eindstrQd om de kampioenstitel melken van Voorne en Putten zal even eens op deze dag plaats vinden. Dit slot van een competitie, die reeds maanden loopt, zal een hoogtepunt vormen in de activiteiten van die dag. Nog eens zullen de fokkers bewijzen, dat zij de oude roem van Voorne en Putten weer in ere zullen herstellen. Men heeft evenwel nog een tweede doel voor ogen. Men wil aantonen, dat de grond, waarop deze hoogwaardige produk- tiedleren zijn opgegroeid, te goed is, om door de industrie te worden opgeslokt. Hiermede raakt men de kern van alle moeilijkheden en mogelijkheden, waarme de het gemeentebestuur van Nieuw-Hel voet, met aan 't hoofd de loco-burgemees ter de heer L, Ricdijk. te maken heeft, bij de verwezenlijking van het Delta-plan. De loco-burgemeester verdedigt met warmte zijn mening, dat het landelijk karakter van deze streek en van Nieuw- Helvoet in het bijzonder, ondanks de gro te veranderingen in verband met de Del ta-werken, behouden dient te blijven, ener zijds om een van oudsher vruchtbaar ge bied, geschikt voor land- en tuinbouw en een der beste fokgebieden niet verloren te laten gaan, anderzijds om de recrea tie- en rustzoekende mens terwille en tot steun te zijn. Het brede strand en het natuurschoon van deze streek trekken jaarlijks duizen den bezoekers. Het is niet voor tegenspraak vatbaar, dat de Deltawerken, waarin mil joenen worden geïnvesteerd, in zekere zin rendabel gemaakt moeten worden. Bij voorkeur zoekt Nieuw-Helvoet deze rentabiliteit in het bieden van recreatie mogelijkheid. Zonder de vestiging van be paalde industrieën uit te sluiten, moet industrialisatie in strijd geacht worden met het landelijk karakter van de streek. Een gezonde landbouw, een gezonde, maar geringe industrie en de uitbuiting van toe ristische mogelijkheden, moeten de rich ting bepalen van het gemeentebeleid. Hoe wel Nieuw-Helvoet in de toekomst niet meer aan open zeg zal liggen, moeten nu reeds plannen gemaakt en verwezenlijkt worden, om straks, gedurende vakanties en weekends, de „trek uit de stad" op te vangen. Dat de Deltawerken en de daarvan een gevolg zijnde wegenaanleg de komst van toeristen in de hand werkt, vormt een reden temeer, om alle krachten samen te bundelen. Afwachten kan funest zijn en daarom is nu reeds aan de Nederlandse Heide Maatschappij opdracht gegeven, de gehe le gemeente aan een onderzoek te onder werpen. hoe haar bruikbaar te maken voor de recreatie. Hierbij wordt niet alleen ge dacht aan strand- en duingebied, maar ook aan de kom van de gemeente (singel- aanleg, hotel- en restaurant-accommo datie! zodat overal vertier gevonden kan worden. De V.V.V., die in de heer C. Lugten- burg een enthousiast voorzitter heeft ge vonden. gaat zich belasten met hef on derzoek van de mogelijkheden, die de streek op gebied van de recreatie, bevat. Hierbij worden de Delta-werken als eerste. trekpleister beschouwd. De service aan de gasten zal een voorname plaats inne men. Men ziet wel in, dat samenwerking een eerste vereiste is. Het innemen en verdedigen van eigen standjes is uit den boze bij het realiseren van de grote plan nen. Onlangs is er dan ook een streek- V.V.V. opgericht, waarin Oostvoorne. Rockanje, Brielle, Hellevoetsluis en Nieuw Met het K.L.M.-toestel „Edam" onder gezagvoerder Bellink, zijn gistermiddag om 1 uur 45 vrouwen en mannen, allen leden van de Noord Brabantse Christelij ke Boerenbond naar Canada vertrokken voor het brengen van een bezoek aan hun kinderen, die geruime tijd geleden naar dat land zijn geëmigreerd. Deze charter vlucht is tot stand gekomen in nauwe samenwerking tussen de N C B. en de Ned. Reisvereniging voor Katholieken, van welke organisatie de directeur, de heqr W. Scheepmaker, als reisleider fun geert. Het oudste lid van het. gezelschap was 82 jaar. het jongste 82. De gemiddelde leeftijd bedraagt 72 iaar Meer dan de helft van deze boerinnen en boeren was nog nooit van hun leven boven de rivie ren geweest. In de „Edam" is stewardesse mej Jeanne van Zinnicq Bergmann uit Vught. Als gastvrouw, zelf Brabantse zal zij er voor zorg dragen dat het de Brabantse ..oudeluitjes" aan niets zal ontbreken op deze voor hen zeer ongewone en verre reis. Velen van hen hebben nog nimmer de zee gezien, laat staan boven de oceaan gevlogen. Donderdagavond waren met het gewone lijnvliegtuig van de K.L..M 19 boerinnen en boeren uit Limburg naar New Yrok vertrokken. Beide groepen ontmoeten el kaar op het vliegveld Idlewild bij New York. waar de helft met de Trans Cana dian Airlines naar Toronto doorvliegt en de andere helft met een machine van de zelfde maatschappij naar Montreal. Te meeste Brabantse emigranten In Canada werken in de omgeving van Ontario. Op 28 augustus zal de groep weer op Schiphol aankomen. De Osservatore Romano heeft gisteren in een artikel van gezaghebbende zijde het bericht in het Amerikaanse tijdschrift „Times" tegengesproken, volgens hetwelk de Katholieke Kerk in Hongarije met goedkeuring van het Vaticaan onderhan delingen zou voeren met de communisten, zij het dan zonder directe deelneming van Vaticaanse zijde. Zelfs de hypothese van co-existentie, aldus het Vaticaanse blad, is irreeël. Het grote drama duurt nog voort in Hongarije en heeft zelfs de neiging nog te verergeren. Onder dergelijke omstan digheden is het onmogelijk om van on derhandelingen te spreken en nog min der van een akkoord, aldus de Oss. Ro mano. Het is voorts bekend, dat volgens de discipline binnen de Kerk het de bis schoppen van een bepaald land niet toe gestaan is ook niet gezamenlijk onder handelingen te voeren of een overeen komst aan te gaan, die de verhouding regelt tussen Kerk en Staat. Deze zaken vallen onder de uitsluiten de competentie van de H. Stoel. Aldus meldt het K.N.P. Drie dames traden donderdag in de van honderden stemmen gonzende Riviérahal tegen elkaar in het krijt. Haar wapen was echter het misschien wel meest vredige symbool uit de goedmoe dige vaderlandse keuken: con theepot, plus alle Ingrediënten, die nodig zijn voor het volgens dt regels zetten van een kopje geurige thee. Het ABC van de thee bleek goed beheerst te worden, want de dames die elkaar tegemoet traden vast besloten te winnen, moesten in een half uurtje gaan uitmaken wie zich thee-zet- kampioene van Zuidwest-Nederland zou mogen gaan noemen. En daarvoor moes ten zij nog wel het een en ander doen. En dat betekent direct, dat deze titelhoudster automatisch in aanmerking komt voor deelneming aan de wedstrijd om het lan delijke, kampioenschap theezetten, waar voor ook kampioenen uit andere delen van het land kandidaat zijn. Onder het alziend oog van een deskun dige jury en onder de kritische blikken van honderden dames, die de warmte voor deze wedstrijd hadden getrotseerd, ging men aan het zetten. Mien Veldhuizen uit Rhoon werd eerst met 97 punten. Zij ontving een zilveren theestel; mevrouw J. Taams uit Dordrecht was nummer twee met slechts een puntje verschil op num mer een; mevrouw W. Luijendijk Uit Zie- l-ikzee, die zich reeds kampioene van Zeeland mocht noemen, werd nurnmer drie. Deze beide dames ontvingen een zil veren roomstelletje. *y.' (Bericht van A. Bosman N.V. Graanmakelaars) Nadat maandagmorgen j.l. de nieuwe richtprijzen bekendgemaakt waren was de onrust op onze graanmarkt spoedig ver dwenen en werd de marge tussen cif en boordvrij tot het normale teruggebracht. Toch blijft de toestand bestaan, datim porteurs slechts in zeer bescheiden mate over importcontingenten kunnen beschik ken, zodat noodzakelijkerwijs de cif-activi- teiten hiervan de gevolgen ondervond. In de loop van de week heeft Argen tinië, teneinde de export te stimuleren, verandering gebracht in de exportsubsi dies, hetgeen er op neerkwam, dat men van genoemd land lager kon kopen. Hier door is b.v. voor rogge en voor millet het gevaar voor een importheffing hier te lande zeer nabij gekomen, daar wij in tussen onder de richtprijzen gezakt zijn. MAIS. Platamais minder gevraagd, zo dat de premies voor spoedig zich niet konden houden, terwijl zoals boven om schreven op aflading beduidend lager aan de markt kwam. N.-Amerika is op af lading weinig veranderd, doch de premie voor spoedig is moeilijker te realiseren Zuidafrikaanse mais bleef gereserveerd, doch de omzetten waren minder. GERST. Russische gerst bleef de boven, toon voeren, doch de laatste dagen wilde ook N.-Amerika met zijn 3 barley lager afdoen, hetgeen in enige zaken resulteer de zowel in ladend als in augustus afla ding. Syrië op aflading eveneens graag verkoper, doch deze soort is hier slechts zeer beperkt te plaatsen. Platagerst is door de maatregelen van de Argentijnse regering weliswaar sterk verlaagd, doch heeft nog geen verkoopniveau, tenminste wat betreft ons land, bereikt. HAVER is nog steeds onder importpari teit te koop, ofschoon Noordamerikaanse witte en mixed haver wel enige dollar cents verlaagd werd. In Platahaver ge beurden er zaken in stomende tweede hands-partijen, terwijl Argentinië zelf, trots een sterke verlaging der prijzen op aflading. nog boven onze Importpariteit bleef. MILO en MILLET. De handel in milo bleef voortgaan, trots de verhoging der rechten, omdat Amerika vrijwel dage lijks lager afkwam. Intussen dreigt ook voor dit artikel een nieuwe verhogimr der rechten, terwijl platamillet nu ook onder de richtprijs is gekomen, zodat een heffing hierop kan worden verwacht. ROGGE. Door sterke verkoopdrang van Platarogge zijn wij ook voor dit artlkei onder de grens der heffingen aangeko men. Noordamerikaanse rogge bleef schaars aangeboden en iets boven de Ar gentijnse pariteit. INLANDSE GRANEN. Enige omzetten in goede partijen inlandse zomergerst. terwijl haver weer iets lager werd afge daan. In rogge is vrijwel geen activi teit te rapporteren. DE KOEKENMARKT heeft een wat actievere week achter de rug met bevre digende omzetten in vrijwel alle secto ren. De verbeterde stemming slapte even wel de laatste dagen weer wat af en men zit nu in een inactieve markt. Lijnschil- fers konden in prijs verbeteren door enige dekkingsvraag, terwijl Iijnschroot alleen interessant werd aangeboden in de vorm van pellets van U.S.A. Een groeiende vraag voor zonnepitschilfers en -schroot deed hierin een kleine hausse ontstaan, waarbij vooral spoedige posities gezocht waren. Ook soyaschroot was vast en voor de huidige prijzen ziet men geen kopers meer voor dit artikel. Tarwemeel en rog gemeel onregelmatig gevraagd en ge daan voor onveranderde prijzen. „MAUtyLIiVU Kind in huis bij Delta-werken Nauwelijks is de „Zuiderzee" los, of de explicateur, dhr. Maagdelijn, wiens toch al zo fraaie naam een internationaal tin tje heeft gekregen door verandering in Madelino" herinnert de toerist aan de watersnood waarbij 't water 60 cm boven de kademuren uitkwam. Nu nog moet bij hoog water met schutbalken worden gewerkt. Dan komen we bij de werkha- ven, die steeds voller wordt roet schepen, die basaltblokken, aanbrengen uit Duits land, België en Frankrijk. Hier wordt ook het Maingrind aangevoerd. Schepen en motorvletten varen af en aan. In de verte zien we de dorpen Sommelsdijk, Dirksland en Stellendam. Zoals bekend mag worden verondersteld komt er een dam van Goedereede naar Voorne. Nabij het Quakjeswater, vlak bij Rockanje en Nieuw-Helvoet zal deze dam op Voorne aansluiten. Hier toe wordt er nu eerst een kunstmatig eiland midden in het Haringvliet gebouwd Men werkt er momenteel op topcapaci teit, want voor het najaar moet het ei land gereed zijn. Men ziet ook de Wer kendammers vechten met de zee, die naarmate het eiland groter wordt met des temeer kracht terrein tracht te herwinnen. In dit eiland of eigenlijk de bouwput die de vorm heeft van een sta dion komt een sluizencomplex van een kilometer lengte, en zestig meter breedte met zeventien openingen. Pas als dit werk gereed is begint men met de eigen lijke dambouw. Al met al krijgt men een goede indruk van de werken, die daar in het belang van de mensheid en van het Nederiandse volk plaatsvinden. Deze rondvaart kan een evenement in uw vakantie worden. Deze ontslagen zijn gevraagd uit pro fes tegen de op 2 juni ingevoerde uit breiding van het aantal zondagsdiensten (n- twee op drie, vroeger één op twee zondagen). Het gevolg van de ontslagen is, dat de dienstregeling moet worden ingekrompen. Op 16 mei j.l. waren er bfl het lager onderwijs in Nederland, blijkens een brief van de minister van Onderwijs aan de Tweede Kamer, 525 onvervulde vacatures Op 16 januari van dit Jaar en 16 septem ber van het vorige jaar waren dit er resp. 554 en 410. Sinds 1950 is het aantal on vervulde vacatures pas sinds 16 januari jl. boven de 500 gekomen. Het getal had in de loop van de jaren gesehommeld tussen 300 en 400. Onder die 525 onvervulde vacatures waren er 173 !n het verplichte personeel, waarvoor niet een onderwijzer in vaste dienst aanwezig was, waarvan voor het ulo 24. Voor het boventallige personeel was dit 85 waarvan voor het ulo 23. We gens ziekte, militaire dienst enz. waren er bij het verplichte personeel 257 vaca tures waarvan voor het ulo 64 en bij het boventallige personeel 10, waarvan 3 voor het ulo. Horizontaal: 1. deel van een muur, 6. re volutie; 12. drank, 13. bijwoord, 15. deel v. d. bijbel (afk.), 16 bekende vervoeron- derneming (afk.), 17. vodsdienst (afk.), 18. tot hulp oproepen, 22. dubbelklank, 23. reinigingsplaats, 24. vogel, 25. tocht, 27. familielid, 29. wandversiering, 31. rivier in Nederland, 33. mannelijk zoogdier, 35. ver harde huid, 37. waterdier, 39. vulkanisch gesteente, 40. bergplaats, 41. telwoord; voornaamw., 42. lidwoord, 13. bergplaats, 44. zangnoot, 45. boom, 47. plaats in Oost Europa, 49. keukengerei, 51. uniek, 53. royale, 56. losse naad, 58, vreemde munt, 59. stuk steen, 60. persbureau (afk.), 62. ri vier (Spaans), 63. vis, 65. gelofte, 67. lote rijbriefje, 69 klein persoon, 71. geheel ge vuld, 74. titel (afk.), 75. elektrisch geladen deeltje, 77. titel (afk.), 78. voegwoord, 79. vrouwelijk zoogdier, 80. muziekinstrument, 81. metaal. Verticaal: 1. kruitzak, 2. vogel, 3. deel van een Franse ontkenning, 4. Nederlands vliegveld, 5. tijdperk, 7. duw, 8. stevig, 9. rivier in Brabant, 10. netto, 11, voetballer, doelverdediger, 14. vriend (Frans), 18. wa ter in Brabant, 19. toestand van vrede, 20. Frans pers. voornaamw., 21. Nederlands Indië (afk.), 23. danseres, 26. vervoer, 28. pers. voornaamw., 30. uitkering,, 32. irri teren, 34. als volgt (afk.), 36. taankleurig, 38. duur yan eb en vloed, 39. voetmodel, 46. beslissing, 48. stofmaat, 50. brommerig, 52. deel van een Franse ontkenning, 54. melkklier, 55. bergplaats, 57. romeins im perium (afk.), 59. schoeisel, 61. beluidna- bootsing, 64. jongensnaam, 66. voetbalver eniging, 68. geografische aanduiding (afk.), 70. visnet, 72. vreemde munt, 73. weidedie- ren, 74. Spaanse titel, 67. Engelse ontken ning, 79. onzes inziens (afk.). Horizontaal 1. doel, 4. IJsland, 9. men, 11. -at, 12. r.k„ 14. ka, 15. eg, 16. to, 17. »-ud, 19. de, 20. ee, 21. pi, 22. ere, 23. oe, 24. Ie, 26. are. 27. eg, 28. n.t„ 29. sr, 30. soep, 31. er, 23. ik, 33. ei, 35. ko, 36. los, 39. lei, 41. riante, 42. park. Verticaal: 1. dartel, 2. em, 3. lek, 5. s.g., 6. la, 7. at, 8. doge, 10. natie, 13. koe, 15. ede, 18. deeg, 21. poes, 24. lepel, 25. stronk, 26. ark, 28. nek, 29. sier, 34. iep, 36. la, 37. on. 38. st. 40. ia. San Pedro V.S 41). Hij gleed zelfs een keer uit en zakte om laag en moest door Templar geholpen worden om weer een steunpunt voor zijn voet te vinden. Toen begon hij te besef fen, dat zijn heerschappij toch slechts zwak gegrondvest was. Eindelijk had hij de richel bereikt, waarop hij met open mond snakkend naar adem bleef liggen. Er sprak angst uit zijn ogen en tevens de sluwheid der' wanhoop. Hij bleef dwars over de richel liggen, zodat hij Templar dwong in half zwevende houding te blijven hangen En toen hij zich eindelijk omdraaide en Templar er op geklauterd was, bleef hij hijgend stilliggen, en liet Templar de zwa re last alleen omhoog hijsen. Ennauwelijks was hij daarmee klaar, of Docker stond op en wilde verder klimmen. Hij ging dan ook verder, tot hij op een punt gekomen was, waar hij veilig en rustig staan kon, terwijl Templar nog geen rustpunt ge vonden had. Er kwam een brutale trek op zijn gezicht. Hoor eens hier, pochie, gromde hij. Je bent daar in het kamp vrij onbeschoft geweest; ik vind dat het tijd wordt, je dat af te leren. We moesten het hier nu maar eens voorgoed uitmaken. Hoe denk je nou over dat verdelen? In vieren of in vijven? In vijven, antwoordde Templar zon der enige aarzeling. Zo? Nou ik vind van niet. En luister nou eens goed, stumper. Jij doet voort aan wat ik zeg! Templar kon zich nu' niet langer be dwingen. Docker stak zijn kin zo uitnodi gend vooruit, dat Templar in zijn woede er een slag tegen wilde geven. En dat was waar Docker op gewacht had. Hij weerde de klap af en gaf Templar een harde slag tegen zijn voorhoofd. Daarop greep hij hem beet. Hij was geheel in het voordeel en had bovendien zijn grotere gewicht nog vóór. Templar sloeg achterover, zo dat zijn rug bijna brak. En er was te weinig ruimte om zich afdoende te ver weren; zijn slagen hadden geen effect, doch dienden' slechts om zijn tegenstander nog razender te maken. Het werd een ge vecht van de laagste soort. Docker sloeg en trapte van boven af en slaagde er eindelijk in, zijn tegenstander van zich af te werpen. Ik zal je wel leren, luizige aap dat je bent! Ik zal je laten zien, wie hier de 'baas is! Templar zakte duizelig achterover. Ver der en verder. Hij kwam op de rand van de rotsrichel terecht, sloeg achterover en viel naar beneden. XXV Op zoek naar het goud. Docker snakte naar adem. Zijn hart en zijn slapen bonsden of ze barsten zouden toen hij naar de lege plek staarde, waar zijn tegenstander daar het nog gestaan had Ontzetting sprak uit al zijn trekken. De ontzetting die iedere moordenaar bevangt Doch na een poosje kwam hij wat op' adem. Hij bedacht zich dat er nergens politie in de buurt was. Hij begon een ze kere voldoening te gevoelen: en tevens een heftiger begeerte naar het goud. Lang zaam schoof hij naar de rand der kloof toe en tuurde naar beneden. De spleet was dertig meter diep en de uitstekende rotéen waren hoekig en scherp Hij stond op en haalde de bagage bij elkaar. Om zijn lippen speelde een valse grijns en zijn kleine ogen spraken van niets anders dan hebzucht. Op slot van za ken was een derde deel méér van een vijf de. Hij sjorde de pakken op zijn rug vast en klauterde verder, om de tovenaar te bereiken, die hem een grote voorraad goud zou tonen waarvan een derde ge deelte voor hem zou zijn. De uitdagende brutaliteit, waarmee hij bij de anderen binnentrad, was zo groot, dat ze hen er van weerhield, hem iets te vragen. Hé, hé, zei Kling opgelucht, we dach ten dat je nooit meer terugkwam. De ouwe wil zo gauw mogelijk weg. Hij zegt. dat het een hele reis is. Nou, ik ben er toch, is het niet? snauwde Docker tegen hem. Ik ben klaar. Als jullie zo'n drommelse haast hebt, dan moeten jullie onderweg maar eten. Ik zal niemand op me laten wachten. Kling onderwierp zich mokkend. Doch Björgson vroeg hem met sluwe voldoening: „Zeg wie heeftjou zo'n blauw oog gesla gen en je gezicht zo toegetakeld? En., waar is Templar? Templar zal de wacht houden bij het kamp, omdat ik hem dat bevolen heb Moet je soms nog meer weten? Björgson sloeg de ogen neer en trok zich terug. Docker liep met veel branie naar de wonderdokter toe, die nog steeds tussen de godenbeeld ineengedoken zat, als maak te hij deel uit van de altaarbenodigd heden. In orde, oude heksenmeester, schreeuwde hij. Ik ben klaar. Schiet nou maar gauw op en laat ons zien, waar het zaakje te vinden is. De wonderdokter bleef zo roerloos staan als de steen, waaïop hij gezeten was. Alleen zijn stem werd hoorbaar uit de diepte. Het geschrift? Björgson vertaalde de vraag nors voor Docker. O, hij bedoelt dat stuk perkament. Docker keek verlegen om zich heen. Zeg maar tegen hem, dat Templar het bij zich heeft gestoken én het dus nog in het kamp heeft. De tovenaar bleef onbeweeglijk. Alleen zijn ongewoon schitterende ogen gaven er blijk van. dat er nog leven in hem zat. Ruim een minuut lang boorden ze zich doordringend in die van de brutale kerel, die voor hem stond. Eindelijk knikte de oude man met langzame voldoening en stak een vermagerde kromme hand onder de poncho uit, waarmee hij Björgson wenkte. Deze kwam op dat bevel gedwee naar hem toe. De hand wees op de borst van Docker. Zeg hem, zei de tovenaar raadsel achtig, dat de voortekenen "bewezen heb ben dat de wijsheid mijner voorvaderen de ware wijsheid is. De magische kracht van de gouden boodschap welke ik vol gens hun wijsheid moest brengen heeft de uitwerking, door hun wijsheid voorspeld. Het is goed. Want die andere was ver standig en had jullie wellicht kunnen red den. Nu ben ik er van overtuigd, dat de Heer Zon allen zal verderven, die zijn geheimen willen ontsluieren. Wat raaskalt hij toch? vroeg Docker. Och, ik begrijp er niks van, bromde Björgson. Hij praat altijd in raadsels. Zoiet van dat we allemaal een zonnesteek zul len krijgen of iets van die aard. Docker begon te brullen van het lachen. Doch hij kun niets zeggen, zonder er bij te dreigen. Hij begon terstond weer te snauwen. Zeg maar tegen hem, dat we niet bang zijn voor een zonnesteek; en dat hij niet moet proberen, malligheden uit te halen., en dat hij moet opschieten. Ik ben helemaal klaar om te gaan. Eindelijk bewoog het rode hoopje zich. Stijf en onder veel gekraak van zijn oude botten kwam een vermagerd been on der de plooien van d« poncho uit en werd neergezet op de grond. Toen rustte hij even, als moest hij wachten tot zijn bloedsomloop zich hersteld had en daarna volgde het andere been. Met uiterste be dachtzaamheid begon de wonderdokter zich gereed te maken. Voor de lange, on gewoon lange reis waren zijn voorberei dingen verbazingwekkend eenvoudig. iWoidt vervolgd) Hij leefde op grote voet, John Ano, de nieuwe rekruut in het Amerikaanse le ger. Neen, niets onaangenaams bedoelen we ermee, de jongen héd werkelijk grote voeten. Want wanneer u weet, dat het Amerikaanse leger, dat toch wel werkelijk op alles voorbereid is, als grootste schoenmaat voor de soldaten maat 14 heeft en dat John Ano met moeite en pijn eigenlijk pas een schuit van maat 16 aan zijn voetjes kan heb ben, dan kunt u wel geloven dat het hier iets uitzonderlijks betreft. De autoriteiten hebben John Ano, nadat ze eerst vergeefs gepoogd hadden hem toch in maat 14 te persen, toegestaan elke schoen te dragen die hij wil, al zijn het sandalen zonder teenstuk. En dat is nu juist de voetbekleding, dde John Ano het liefste draagt. Maar om dat zulke gevallen minder geschikt zijn voor het maken van grote marsen, heeft #aen John meteen maar bij de militaire administratie ondergebracht. Dan kan bij zijn schuiten tenminste onder een bureau verdekt opstellen. Mr. J. Smith uit Kensington (Enge land) bracht verleden jaar zijn vakantie door in Zeist. Hij maakte kennis met een jongeman van negentien jaar en schreef zijn naam en adres in zijn notitieboekje. Bovendien kreeg hij als „aandenken" nog een pasfoto van de jongeman. Mr. Smith verloor echter het notieboekje en stelde zich daarom in verbinding met het Londense bureau voor de Algemene Ned. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer met de vraag of men hem kon helpen aan de achternaam en het adres van Albert de voornaam wist hij nog ergens in Zeist. De pas- foto kon hij nog produceren. Londen schreef naar de provinciale Utrechtse V.V.V. en deze aan de V.V.V. te Zeist. Met de pasfoto ging men naar de bur gerlijke stand en.... binnen een uur was de gezochte gevonden. Er is al een brief onderweg van Albert Rietberg uit Zeist naar zijn Engelse kennis, een zekere mr. J. Smith. Roosendaal De directeur van het Roosendaalse kampeercentrum „Zonneland", de heer A. Koopmanschap, heeft dezer dagen een pakje ontvangen van Mike Eisen hower, kleinzoon van Amerika's presi dent. In dat pakje zat een zakmesje en een brief, waarin Mike hem be dankte voor het feit, dat deze hem onlangs een mesje gaf toen hij het zijne in het kampeercentrum verloren was. De heer Koopmanschap kon zich het voorval wel herinneren, maar wist toen niet dat hij met de kleinzoon van Eisenhower te doen had. Hij wist alleen, dat het een zoontje van een hoge Amerikaanse officier was. die met ziin vader in het kampeercentrum verbleef.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6