Steenfabrieken „Udenhout" handhaaft dividend Dag der epilepsie in Heemstede i wiiÉeljyfirouw Belevenissen van een jong gezin f Ik vgjr HIER ZIJN FEITEN flinke mannelijke krachten v. d. Arend Hoogstraat 91 - PRACHT GELDBELEGGING Kampioenen Avonturen van orof. Créghel Gunstige verwachtingen 1957 Congres Soc. Inter nationale geëindigd Limburgse subsidie voor Nijmeegse studenten Intern. Hof van Justitie verklaart zicli onbevoegd Brabantse B. B. demon streerde in Eindhoven Deskundigen wisselden ervaringen uit Conflict tussen Argen* tinië en Venezuela Bij hei Telefoondistrict Rotterdam mannelijke en vrouwelijke administratieve krachten NSC MAANDAG 8 JULI 1957 WILDE OCCUPATIE BEDREIGT TABAKSCULTUUR Dreigende liquidatie van twee ondernemingen op N.-Sumatra MILLINGEN TAPTE HET EERSTE LEIDINGWATER Frans-Noors leningengeschil LAMBERT VAN GEFFEN TEN GRAVE GEDRAGEN CONGRES VAN HET EUROPESE VOLK ENGELAND EN HET VRIJHANDELSGEBIED PAGINA T0 RODE KRUIS HELPT BEVOLKING VAN IRAN WASKAARSENFABRIKANTEN JUBILEERDEN S. E. R.-RAPPORT EUROMARKT Bezwaren van metaalindustrie Postdistrict Rotterdam vraagt voor expeditie en bestelling EERSTE VROUW HAAGSCHE HANDELMIJ TOT EXPLOITATIE ONROERENDE GOEDEREN NETTE gevraagd 2 PANDEN nabjj Vlaardingsedjjk (Schiedam) AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR en een belangrijke conclusie! De krant kunt V A1' missen geend^ bestaat gelegenheid tot plaatsing van 17 jaar f 117,53 21 jaar f 217,16 tn bepaalde gevallen wordt een tegemoetkoming verleend to de reis- en/of pensionkosten. Gunstige vakantieregeling, goede sociale voorzieningen. Sollicitaties schriftelijk onder letter A aan de directeur van het Telefoondistrict Rotterdam, Botersloot 187 te Rotterdam. - 1 r" 309. Mary kookt werkelijk verruk- kslijk. Je kunt gerust aannemen, dat wat ze niet van koken afweet, onbelang rijk is. Dan is het mij duidelijk, dat wat mijn vrouw er van afweet, precies datgene is, wat jouw vrouw onbelang rijk vindt. De gunstige conjunctuur in de steen- industrie heeft zich ook in 1956 voort gezet. De maatschappij heeft wederom op volle capaciteit gewerkt en voor de produkten gemakkelijk afzet gevonden. De financiële resultaten zfln gunstig ge weest. zij het, dat zij nadelig beïnvloed werden door de opgetreden loonstijgin gen en de gestegen olieprijzen. Er werd geen compensatie gevonden in een over eenkomstige stijging der verkoopprijzen welke integendeel tot december 1956 on gewijzigd bleven. De toen door de rege ring toegestane verhoging kon slechts effect sorteren op die orders, die na balansdatum tot uitvoering kwamen, al dus het verslag over 1956 van de N.V. Mij. tot Exploitatie van Steenfabrieken „Udenhout", v.h. Weiiers Co., te Uden hout. Blijkens de geconsolideerde verlies- en winstrekening beloopt het voordelige sal do van de exploitatierekeningen 399.496 506.584), het vrijgekomen bedrag uit de belastingreserve 27.090 (97.348) en ver vallen dividenden 57. Voor afschrijvingen wordt bestemd 124.548 (132.490), aan de reserve al- schrijvingen uitbreiding en vernieuwing wordt 215.090 (447.866) toegevoegd Het saldo winst bedraagt hierna 85.755 (42.860). Voorgesteld wordt over het verdubbel de kapitaal een onveranderd dividend uit te keren van 8 pet. De verwachtingen voor 1957 laten zich gunstig aanzien, daar de orders in P°r" tefeuille een volledige afzet woarborgen. Een onzekere factor blijft echter de hoog te der lonen in verband met de loonpoli tieke maatregelen. In april j.l. werden de moderniseiIngs- werkzaamheden voltooid en konden de Het congres van de socialistische Inter nationale te Wenen is zaterdag na bespre kingen, die v(jf dagen duurden, gee ndigd met de goedkeuring van vier resoluties, over het Midden-Oosten, hulp voor eco nomisch minder ontwikkelde landen, de internationale toestand en tenslotte over Hongarije en de politieke gevangenen. In de resolutie over het Midden-Oosten wordt gezegd, dat nieuwe pogingen nodig zijn om Israël en de Arabische staten voor directe vredesonderhandelingen samen te brengen. De vrije vaart van alle schepen met inbegrip van die van Israël door het Suezkanaal en de Golf van Akaba moet volgens de resolutie door de V.H worden gegarandeerd. Het congres wensi voorts de Israëlische socialistische partij (Mapai), welke door mevr. Golda Meir, de minister van buitenlandse zaken, was vertegenwoordigd, geluk met haar „con structieve activiteit". De levering van wapens aan de Arabische staten wordt veroordeeld, omdat deze een aanmoediging tot de bewapeningswedloop is. Voorts werd de „hardnekkige weigering" der Arabische staten om hun vijandige hou ding tegenover Israël te laten varen gekri tiseerd. In de resolutie over de hulp voor eco nomisch minder ontwikkelde landen, be looft het congres zijn steun voor het „spe ciale fonds der V.N. voor economische ontwikkeling" (SUNFED). Deze sinds lang aangekondigde organisatie moet zo spoe dig mogelijk in het leven geroepen wor den, aldus de resolutie. In de resolutie over Hongarije en de politieke gevangenen wordt geprotesteerd tegen de „terreur, waarvan de commu nistische contra-revolutie in Hongarije zich bedient". De resolutie spreekt zich uit ten gunste van de vervolgden en po litieke gevangenen van alle landen, on der meer in Spanje en verschillende lan den van Latijns-Amerika. Voorts wordt de politiek van „apart heid" in Zuid-Afrika en de vervolging van de Joodse minderheid in de Sovjet-Unie veroordeeld. In de resolutie over de internationale toestand wordt besloten tot de vorming van een permanente commissie, welke de problemen van de collectieve veiligheid in Europa alsmede de ontwapening moet bestuderen. Uit het oorspronkelijke ont werp van de resolutie waren tevoren twee alinea's geschrapt, die handelden over de wijze, waarop een Europees veiligheids stelsel zou moeten worden ingesteld. Enige afgevaardigden hadden nl. twijfel geuit over de juistheid van de alinea's. Het congres verklaarde voorts, dat „werkelijke vreedzame coëxistentie" pas mogelijk zal zijn, nadat de sociaal-demo cratische partijen in Oost-Europa hersteld zijn en alle politieke gevangenen zijn vrij gelaten. nieuwe bakoven en de uitgebreide droog installatie in gebruik worden genomen. Op grond van de opgedane ervaringen verwacht het bestuur, dat de beoogde ve beteringen (kostprijs—kwaliteit) zullen worden gerealiseerd. Op het einde van dit jaar zal deze nieuwe eenheid op volle capaciteit in bedrijf zijn. De daaruit voortvloeiende hogere produktie zal dan mogelijk zijn zonder dat men een beroep doet op de nog steeds krappe arbeids markt. Bij het onderzoek in de afdelingen van het voorstel van Ged. Staten van Limburg om aan de r.-k. universiteit te Nijmegen, in 1957 voor het eerst, een subsidie van 50 per student uit Limburg te verlenen, hebben verschillende leden, die overigens het onderhavige voorstel toejuichten, ge ïnformeerd of Ged. Staten bereid zijn een overeenkomstig voorstel aanProv. Staten te doen, indien te eniger tijd een soortgelijke subsidie-aanvraag zou worden ontvangen b.v. van de Vrije of van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam Daartegenover stelden andere leden hun mening, dat alleen die hoger-onderwijs- instellingen voor sifbsidiëring op dezelf de voet als de r.-k. universiteit van Nij megen in aanmerking kunnen komen, die evenals de Nijmeegse universiteit, op een bepaalde levensbeschouwing zijn geba seerd. Volgens zaterdag in Djakarta ontvangen berichten, staan twee tabaksondernemin gen op Noord-Sumatra voor de noodzaak van liquidatie als gevolg vr de vele ge vallen van wilde occupatie van onderne- mingsgronden door Landbouwers. De ta baksondernemingen Pagar Marbo en Kua la Namu zouden de volgende week wor den gesloten, „omdat onder de huidige omstandigheden een verdere exploitatie niet langer winstgevend is". De liquidatie kan alleen worden voorko men, als de regering krachtig optreedt tegen occupanten en hen van de onderne- mingsgronden verwijdert, aldus de direc tie dezer ondernemingen. Van de zijde der politie van Noord-Su matra werd Intussen vernomen dat tot dusverre 1,500 wilde occupanten in geheel Noord-Sumatra werden aangehouden. De commissaris van de Koningin in Gel derland, mr. H. W. Bloemers, heeft vrij dagmorgen in de meest letterlijke zin het sluitstuk een koperen buis van 80 cm. lengte gelegd van de water leiding te Millingen aan de Rijn, tevens sluitstuk van het werk der Stichting Wa terleiding Berg en Dal, welke thans ook in de vierde en laatste gemeente van haar concessiegebied dat ook de gemeenten Groesbeek, Ubbergen en Heumen omvat met de waterlevering ls begonnen. In een lokaal van de nieuwe katholieke jongensschool heeft prof. W. F. J. M. Krul, directeur van het Rijksinstituut voor drinkwatervoorziening, het eerste water uti de nieuwe leiding getapt, om het ver volgens aan te bieden aan de burgemees ter van Millingen, de heer W. S. Herm- sen. die de koele dronk met graagte ac cepteerde. Mr. Bloemers noemde daarbij enkele cijfers, waaruit bleek, dat ondanks alle na-öorlogse uitbreiding nog SJen 70 pet. van het aantal woningen in Gelder land op de waterleiding is aangesloten, tegenover 98 pet, in Noord- en Zuid-Hol land. Op het Gelderse platteland zun de cijfers nog veel ongunstiger, nl. slechts 40 pet. Prof. Krul geloofde, dat er dan ook ten deze nog heel wat werk in Gelderland te doen valt, maar tegelijk vestigde hij de aandacht op een probleem, dat nu reeds in het westen, maar straks in ons hele land aan de orde zal moeten worden ge steld: de bescherming van onze drinkwa- tervoorraden. (Van onze redacteur) Het Internationale Hof van Justitie heeft zaterdagmiddag in het Vredespaleis te 's-Gravenhagc het vonnis gewezen in de zaak tussen Frankrijk en Noorwegen over bepaalde Noorse leningen. Deze zaak, waarover al sedert 1925 vruchteloos wordt onderhandeld en die precies twee jaar ge leden aan het hof werd voorgelegd, is nu met het vonnis van het hof nog niet tol een einde gekomen. Onder het president schap van rechter Hackworth sloot het hof (met stemverhouding 12 tegen 3) zich nl. aan bij de door de vertegenwoordigers van Noorwegen geponeerde stelling, dat het in deze geen bevoegdheid had. Noorwegen had gesteld, dat, zo er enige twijfel bestond over de vraag of het ge schil over de bedoelde leningen onder de jurisdictie van de Noorse rechter valt (wat. volgens Noorwegen al het geval was), dan toch in ieder geval het Internationale Hof van Justitie bevoegdheid ontbeerde op Ruim 1200 BB-ers uit de zeven A-ge meenten en de zes kringen van de pro vincie N.-Brabant hebben zaterdagmiddag in Eindhoven een massale proeve van pa raatheid afgelegd. Kort nadat om drie uur 25 sirenes hun alarmgeloei over de stad hadden doen klinken en een aarital straal jagers van de vliegbasis Eindhoven een zevental objecten met brisant- en brand bommen had „bestookt", kwamen de on geveer 50 BB-ploegen in actie om hun r:ddingswerk te verrichten. Ondanks de verzengende hitte trokken de mannen onverschrokken de gebouwen binnen om vele tientallen „gewonden" in (Van onze correspondent). Te Vught vond hedenmorgen de plech tige uitvaart en begrafenis plaats van de kunstschilder Lambert van Geffen. die donderdag j.l. in de leeftijd van bijna 81 jaar vrij plotseling overleed. De H. Mis van Requiem werd opge dragen in de parochiekerk van O.L. Vrouw Middelares aller Genaden, waarbij naast de familieleden ook een aantal kunst broeders en vele relaties van de overle dene aanwezig waren. Wijlern de heer Van Geffen. die wegeer een bekend binnenhuisarchitect was en zich eerst op latere leeftijd geheel aan de schilderkunst ging wijden, genoot door zijn opgewekt en beminnelijk karakter de sympathie en waardering van zeer velen. Menig interieur wordt gesierd door zi]n fijnzinnig geschilderde Lieve Vrouwkes. u -j u j imaar ook door zijn frisse bloemstukken veiligheid te brengen en de felle vlam-1 men te bestrijden. Toen om kwart voor vijf de sirenes aankondigden, dat de tijd van het lucht alarm voorbij was. werden de demon straties beëindigd. Om half zes werden de BB-autoriteiten door het gemeentebe stuur ontvangen in het Van Abbe-mu- seum, waarbij burgemeester Van Rooi) in In een te Maastricht gehouden verga dering is de sectie Maastricht e.o. van het Internationaal Initiatiecomite voor het Congres van het Europese Volk ge formeerd. De idee van het Europese volkscongres werd op een in mei jl. in Maastricht gehouden openbare v^rgade- ring reeds geïntroduceerd door de heer Spinelli uit Rome. Het initiatiefcomité stelt zich ten doel de vorming van, een volkscongres, dat „als een OP de Euro pese volkswil gebaseerde politieke macht het bijeenroepen van een Europese grond wetgevende vergadering van de nationale regeringen kan eisen". In het comité, dat de verkiezingen voor het volkscongres in Maastricht en omstre ken zal organiseren, hebben zitting ge nomen: mr. M. J. M. Tripels, voorzitter; M. Debats, vice-voorz., H. Weyl en P. Houx, secretarissen mej. R. Hurkens, P. Augus- tinus, H. Donkers en A. Houben te Maas- tracht, mr J. Creemers te Sittard, pater drs B. Korver te Heerlen en drs H. Schmed- ding, burgemeester van Klimmen. In het te Zürich zetelende internationale comité werden gekozen de heren Tripels, Debats, Weyl en Houx. terwijl laatstgenoemde te vens zitting zal hebben in het te Turijn gevestigde internationaal executief bu reau. grond van een voorbehoud dat Frankrijk egn ^orje toespraak naar voren bracht, had gemaakt in de Verklarinz van 1949. waarin dit land in het algerr i de dwin gende rechtsmacht van het hof aanvaard de. Het bedoelde voorbehoud luidde: „Deze Verklaring betreft niet die geschil len, die, naar het oordeel van de regering der Franse Republiek, vallen onder de jurisdictie van de nationale rechter." in de Verklaring van 1946, waarin Noorwegen de rechtsmacht van het hof aanvaardde, was een lergelijk voorbehoud niet ge maakt. Op grond van het in het Statuut van het Hof in art. 36.3 neergelegde be ginsel van wederkerigheid, meende Noor wegen echter dat ook van Noors stand punt uit, in dit geval de jurisdictie van het Hof toch uitgesloten. was. Het hof zelf redeneerde, dat de gemeenschappelijke wil van de partijen welke de basis voor zijn rechtsmacht vormt, wordt beperkt door de nauwere grenzen van het Franse voorbe houd. Een standpunt, dat door het hof al eerder was ingenomen in de zaak van de Anglo Iranian". In casu ging het om leningen door Noorwegen tussen 1885 en 1909 aange gaan met garandering van de nominale waarde in goud. Omdat Noorwegen de gouden standaard had verlaten, achtte 't ook de goud-garantie op de leningen op geheven. De Franse regering kwam op voor de belangen van de particuliere Franse schuldeisers en van 1925 tot 1953 werd over deze zaak een vruchteloze diplomatieke correspondentie gevoerd. dat de gegeven demonstraties beschouwd konden worden als een extra gewetens onderzoek, voor degenen, die tot dus verre zich afzijdig hebben gehouden van c'i BB-organisatie. Om zes uur hielden de deelnemers een mars door de binnenstad, waarbij zij de fileerden voor de autoriteiten, onder wie zich bevonden de commissaris der konin gin in Noord-Brabant, prof. dr. J. E de Quay, de heer Franken, hoofd van de organisatie BB van het ministerie van B'.-.nenlandse Zaken, de heer Bollen, riksinspecteur der BB voor de drie zui delijke provinciën, de heer Verwayen, die het bestuur der Stichting BB ver tegenwoordigde, de territoriale bevelheb- tr district Brabant oost, kolonel K. Rijn- ders en kolonel H. M. van Rest. com mandant van de .liegbasis Eindhoven. Tijdens een koffiemaaltijd der B.B.-ers in de grote DAF-kantine aan de Geldrop- seweg, heeft prof. dr. E. de Quay een korte toespraak gehouden en van zijn waardering getuigd. De avond werd besloten met een ca baret-voorstelling van het gezelschap van Pierre Palla, dat, wegens de enorme hitte in de kantine, in de buitenlucht gegeven werd. welke een geheel persoonlijke peintuur bezitten. Zijn laat ontloken talent ont plooide zich verrassend snel. waardoor de overledene zich kenmerkte als een waar achtig schilder. Op tentoonstellingen maakte zijn werk steeds een goede beurt. De collectie van het Provinciaal Museum te Den Bosch werd in 1956 bij de 80- ste verjaardag van wijlen de heer Lam bert van Geffen, verrijkt met een van zijn fraaie bloemstukken. De Britse minister van handel, Sir Da vid Eccles, heeft in een bijeenkomst van zakenlieden te Swansea verklaard, dat Argentinië en Venezuela hebben gis*® ren hun diplomatieke betrekkingen afge broken. De Argentijnse minister van bui tenlandse zaken maakte bekend, dat za terdagavond laat een besluit was gete kend, waarbij de diplomatieke betrekkin gen met Venezuela werden verbroken e de Venezuelaanse ambassadeur te Buen£*T Aires opdracht kreeg binnen 48 uur "e land te verlaten. Zaterdag had Venezuela de Argentijns ambassadeur te Caracas tot „persona no» grata" verklaard en de Venezolaans ambassadeur te Buenos Aires teruggeroe- P Donderdag had Argentinië bij Venezuela geprotesteerd tegen de beweerde politie ke activiteiten van de voormalige Argen tijnse president Peron, die na zijn val t» 1955 politiek asiel in Venezuela kree=.- Daarop werd de Argentijnse ambassadeur te Caracas tot „persona non grata" ver klaard, omdat, zoals door het Venezolaan se ministerie van buitenlandse zaken be kend gemaakt werd, „er voldoende bewu5 voorhanden is. dat in de zetel van "e diplomatieke vertegenwoordiging van de Argentijnse republiek verschillende aan slagen zijn georganiseerd op het leven van politieke vluchtelingen, die in onS land verblijven onder het recht van *er' ritoriaal asiel". Daarop verbrak Argentinië de dip'o* matieke betrekkingen. In de preambule van het bovenvermelde besluit werd ver klaard, dat Venezuela aanhoudend gewei gerd had in te gaan op Argentijnse ver zoeken om „een einde te maken aao ae criminele activiteiten van verschillen"® personen op Venezolaans grondgebied tegen het volk en de regering van Argen- i time door ophitsing tot terrorisme en re in staat zal stellen besparingen te vor men, waardoor het gemenebest zal wor den geholpen. Volgens minister Eccles kan de Britse industrie niet anders doen dan gebruik maken van de mogelijkheden, die een Europees vrijhandelsgebied zou bieden. De vorming van een dodelijk gebied zou voor de Britse indus' '!e' handel be tekenen met een geb 250 miljoen inwoners, die een aanzienlijk sneller stij gende levensstandaard hebben dan het gemenebest. Het Plan voor een Europees vrijhan delsgebied schept grote mogelijkheden en een markt, die de Britse zakenlieden dienen te bestuderen en dienen te zijn risico s bellie". Het Nederlandsche Roode Kruis hee'' 10.000 Zwitserse francs overgemaakt aa® de Liga van Rode-Kruisverenigingen Genève als bijdrage in de hulpverlening aan de door een aardbeving zo zwaar 8 troffen bevolking van Iran. Het *igt in bedoeling voor dit geld tenten te koPe voor de honderden, die tengevolge va nrop zij bereid1 de ramp plotseling dakloos zijn gewo*' -n den. D« r.-k Vereniging van kerkwaskaar- sen-fabrikanten „St.-Leonardus van Veg- hel" vierde zaterdag te Den Bosch haar veertigjarig bestaan in verband met welk jubileum de geestelijk adviseur, de zeer- eerw. heer G. Witlox, in de St.-Cathari- nakerk een H. Mis opdroeg. Daarna wer den genodigden en leden der jubilerende vereniging ontvangen ten stadhuize, waar burgemeester Loeff het gezelschap har telijk verwelkomde. De feestvergadering vond plaats op hui ze „Voorburg" te Vught. Na het openings woord van de voorzitter, de heer F. W. J van den Eerenbeemt, hield de weleerw heer G. A. Wellen een inleiding over het onderwerp „Christus Licht" daarbij de waskaars in de liturgie besprekend, als mede de symboliek van het licht in de Kerk. Prof. dr. ir. F. Ph. A. Teilegen ken schetste vervolgens het karakter van de jubilerende organisatie, die het aloude handwerk voor een belangrijk deel wist staande te houden in een tijd van zich steeds meer vervolmakende techniek. Voorzitter Van den Eeretibeemt sprak het slotwoord. In de Koningin Emmakliniek op „Meer en Bosch" in Heemstede is zaterdag ter gelegenheid van het vijfenzeventigjarig be. staan van de Christelijke vereniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte een „dag der epilepsie" gehouden, welke door ongeveer honderd medici uit verscheidene Europese landen werd bij gewoond. De Parijse neuro-chirurg, prof. M. Da vid sprak over de operatieve behandeling van' de zogenaamde temporale epilepsie. Hij meende, dat deze aandoening in vele gevallen niet meer op de oude manier chirurgisch moet worden benaderd, Spre ker heeft met zijn medewerkers een me thode ontworpen, waarbij vooral beteke nis wordt gehecht aan de elektro-encefa- lografie, waarbij zogenaamde „diepte elektronen" in de hersenmassa worden aangebracht. Professor David s chirurgi sche behandeling van bepaalde geval-e^ van temporale epilepsie bestaat uit net wegnemen van een stukje 6laapkwab uit de hersenen, waardoor soms grote verbe teringen, ook in de psychische toesiand der patiënten, worden bewerkstelligd. Dr G F Henriksen uit Oslo hesprak de resultaten van onderzoekingen bij lb. Noorse epileptici, waarbij men verband heeft trachten te ontdekken tussen M paalde psychische symptomen en de ana tomische afwijkingen bij deze patmmen Men had daarbij, in overeenstemmm met de theorieën van de Zwitser Bleuler, voornamelijk denk- en geheugens!too:rn.,s- sen gevonden, wanneer de patient tuucu- de was aan een diffuse epilepsie (met verspreide haarden in de hersenen). B j mensen met slechts één zo[n haard is meer van emotionele stoornissen sprake. Ook was dr. Henriksen tot de conclusie gekomen, gaf hun elektro-encefalogram stoornissen geen verschil maakt op wel ke plaats in de hersenen de haard ge lokaliseerd is. Dr H. Landolt uit Zuerich vertelde over' de in Zwitserland verrichte elektro- encefalografische onderzoekingen bij epi leptici die psychisch gestoord ziin en ook bij lijders aan schizophrenie Daarbij had zich het verschijnsel voorgedaan, dat wanneer het elektro-encefalogram van zulke patiënten tevoren duidelijk was ge stoord die storing verdween, zodra zij geestelijk ziek werden. Later echter, wan neer rij geestelijk weer tot rust waren gekomen, gaf hun elektro-encefalogra prompt weer abnormale figuren te zien. Deze ontdekking kan volgens dr. Landolt grote betekenis hebben voor de diagnos tiek. Tenslotte sprak de geneesheer-directeur van „Meer en Bosch", dr. A. M. Lorentz de Haas. over het klinisch-encefalografi sche onderzoek, dat hij en dr. O. Magnus hebben verricht bij een aantal epileptici met aanvalsgewijs optredende psychische stoornissen. Opvallend was vooral, dat bij patiënten met zogenaamde schemertoe standen overwegend piekgolfcomplexen in het elektro-encefalogram voorkwamen, terwijl bij de lijders met andere psychi sche stoornissen voornamelijk afwijkingen in het „achtergrondritme' werden opge tekend. Vele neurologen, neuro-c'nirurgen en epileptologen namen aan de discussies over deze voordrachten deel. Naar de mering van de Vereniging van Metaalindustrieën geeft het deze week verschenen rapport van de Sociaaf-Eco nomische Raad over het verdrag inzake de Europese Economische Gemeenschap niet het standpunt van het Nederlandse bedrijfsleven weer. Met name wordt volgens de vereniging geheel voorbij gegaan aan de bezwaren, die de metaalindustrie jegens het Euro- marktverdrag naar voren heeft gebracht en die in overwegende zin berusten op de overtuiging dat het industrialisatiepro- gramma, dat ten behoeve van de bijzon dere bevolkingsaanwas in ons land is op gezet, tengevolge van de stijging van he industriële kostenpeil wordt bedreigd. De Vereniging van Metaalindustrieën vestigt er in dit verband de aandacht op dat het rapport van de integratiecommis sie van de SER reeds enkele niaander geleden tot stand is gekomen. Als het re sultaat van besprekingen, die onder strikte geheimhouding hebben plaats ge had, geeft de inhoud aldus de verem ging geen weerspiegeling van he standpunt van het bedrijfsleven, zoals dit na de openbaarmaking van de complete verdragtekst in de( pers en in onder linge bespreking tot uitdrukking is geko- men. Vereisten: leeftijd 18 tot 45 jaar, gewoon Lager Onderwijs. Arbeidsvoorwaarden: Loon maximaal f 78,72 per week. Toeslag voor onregelmatige diensten. Goede vooruitzichten op vaste aanstelling. Degelijke dienstkleding tegen geringe betaling. In bepaalde gevallen pensiontoelage en vergoeding van reiskosten wegens gezinsbezoek. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de directeur van het Postdistrict Rotterdam, Coolsingel 42 te Rotterdam. countantpraktijk op. Zoals gezegd, werden belastingen haar specialiteit. In de loop der jaren wist ze een bloeiend accoun tantskantoor annex belastingconsulenten praktijk op te bouwen. Het was pas in 1946, dat ze aan poli tiek ging doen. Ze werd gemeenteraads- ZE IS DE EERSTE VROUW, die in Canada minister werd. Ellen Fair- clough zag zich door Mr. Diefenba- ker, de nieuwe minister president, be- noemd tot staatssecretaris. Dat is eigen-'lidj ^33°,. aj ;n 1950 vaardigden de kie- lijk geen ministerschap, maar ze zetelt hnap naar het. Darlement. af. waar ze toch in ieder geval in de regering. Haar specialiteit is. .inkomstenbelastingen. Ze verwierf zich ais accountant en belasting consulent een uitstekende naam en een niet onaardig inkomen. Wat ze in baar hart belangrijker vindt is, dat ze nog een figuur heeft als een meisje van acht- Blijkens het verslag over 1956 van de N V Haagsche Handelmij tot Exploitatie van Onroerende Goederen beliep de huur opbrengst f 474.037 (454.788). Interestbaten bedroegen 1.251 (1.139). Hiertegenover stonden o.a. exploitatiekosten ad 285.926 (297 017), algemene kosten ad f 46.311 (43 856) afschrijving onroerende goederen ad 48.878 (48.000) en reservering voor belastingen en diverse doeleinden ad f 32.145 (17.989). Er is een winstsaldo van f 54.505 (54.505). Voorgesteld wordt een onveranderd divi dend uit te keren van 6 pet. den, ondanks haar zilverwitte haar. Ze schrijft dit toe aan hard werken. Hard werken, dat heeft Ellen Fairclough, de eerste vrouw in Canada, die deel uitmaakt van de regering, als het ware van kinds been af gedaan. Haar vader was farmer en niet bepaald een man, die succes had in het leven. Hij ging over de kop, toen Ellen vijftien jaar was. Ze had juist de school verlaten. Het laatste schooljaar had ze op een handelsschool doorgebracht. Ze ging in een fabriek werken, maar na en kele jaren slaagde ze er in, een baantje op een bank te krijgen, om daarna een betrekking aan te nemen op een accoun tantskantoor. Even twintig trouwde ze met een jongeman, die ze van haar zes- tiende jaar af kende. Ze zou wellicht een onbekende huismoeder zijn geworden, in dien een effectenmakelaar zich niet op eens herinnerd had, dat ze op dat acc°UIj" tantskantoor een bijzondere handigheid tentoon gespreid had. Hij had plotseling iemand nodig, om zijn boeken bij te hou den en wist haar te bewegen, vijf avonden in de week voor haar kinderen een baby sitter te nemen. Feitelijk werd ze zijn accountant en ze bekwaamde zich steeds meer in accountancy. Toen haar werkge ver zijn zaak ophief, besloot ze, voor zich zelf te beginnen en richtte een eigen ac- zers haar naar het parlement af, waar ze de enige vrouwelijke volksvertegenwoor diger was. Als zodanig legde ze zich toe op arbeidsrecht, hetgeen tot resultaat had. dat gedurende de afgelopen jaren tal van wetswijzigingen ten bate van de arbei ders werden aangebracht. De liberale mi nister voor arbeid en ook die voor volks gezondheid begonnen altijd een beetje on rustig op hun zetel te schuiven, wanneer de geachte vrouwelijke afgevaardigde van de conservatieve partij het woord vroeg. Ellen Fairclough stond haar mannetje en wist van wanten.. We willen hier niet zeggen, dat ze over een scherpe tong beschikt, maar ze neemt nooit een blad voor de mond en windt er ook geen doekjes om. Met de scherp ziende blik van een accountant, die in een in de war gelopen boekhouding naar de feiten speurt en ze ook vindt, ontdekt ze de zwakke plekken in het beleid of het betoog van haar opponenten. Als staatssecretaris wordt Ellen Fair clough een soort manusje van alles, want haar staatssecretariaat behandelt alles, dat niet onder het een of andere depar tement hoort of..door alle departementen wordt afgeschoven. Maar zoals gezegd, ze staat haar mannetje. Haar bewonderaars zeggen, dat ze „mannenhersens" heeft, zo lazen we dezer dagen, hetgeen niet wegneemt, dat ze van mooie kleren houdt en graag over huishoudelijke dingen bab belt, zowel met mannen als met vrouwen El'en Faircloughs bolwerk was -tot dus ver Hamilton, Ont. de stad, waar ze woont. Ze wist het er tot loco-burgemeester te brengen. zeer afwisselende, interessante werkkring. OPTIEK - FOTO '4 c Aanmelden Hoogstraat 91 tot 6 uur. Na 7 uur Rotterdamsedijk 219 a. Waterstokerij met vrij bovenhuis en ben. met vrij bovenhuis, waarvan waterstokerij leeg opgeleverd worai. Huur f 1430 per jaar (oude huur). Koopsom f 13000 k.k- Lasten f 126.00 per jaar. Zo nodig hypotheek aanwezig- Waterstokerij voor alle doeleinden geschikt. De panden zijn geheel geschilderd en prima in orde. Bevragen: Telefoon 32860 (K 1800) VAN NIEUWENHUYZE'S STELLEN NOOIT TELEUR Zoals steeds ons materiaal recommandeert zichzelf. Grote Amerikaanse auto's en OPE1 S BEKOBD >^erdam v Nieuwenhuyze's Autobedrijf, Aelbrechtskade 154, Telefoon 5.6.3.9.0. (2 HJnen) Handel en Bedrijf Ongeëvenaard in Nederland. Vraag motor- of scooterabonne- mentsfolders „met^ weinig contan ten vlug rijden Motorhome Henk Vink" Maasland (Filiaal Vlaardingen bij Station-Oost). Bestel zelf uw rijwiel. Recht streeks van de fabriek, 50 tot 60 gld. goedkoper. 52 jaar ervaring. Dit zegt u genoeg. Vraagt gratis prijscourant. Benzo Rijwielfabriek Vlaardingen. Ontwikkelen van Rolfilms, klein en groot, 's morgens gebracht, 's avonds klaar. Foto K. van [Vuuren, Hoogstraat 106, Schie- dam. Ook de advertenties den gaarne gelezen «V ze nieuws en bu" ,j( derheden brengen °ve.;en' meest uiteenlopende 0 sten en produkten. if Er ls haast geen ons land, of de gjv wordt er gretig g«'e Vereistendiploma M.U.L.O. of daarmee gelijkgestelde opleiding. (Zij, 'die dit jaar examen doen, kunnen eveneens solliciteren). Beloning: 15 jaar f 79,47 bruto p. mnd. 19 jaar f 155,59 bruto p. mnd. 16 jaar f 98,50 20 jaar f 174,62 18 jaar f 136,56 8—1. Het was een mooie herfst-namid- dag en het weer was zo heerlijk en het zonnetje scheen zo stralend, dat prof. Cré ghel het niet had kunnen nalaten een ver se sigaar op te steken en met zijn trouwe Sniffel de lommerrijke natuur buiten de stad op te zoeken. Zo had hij na een pit tige wandeling een rustig plaatsje gevon den en sprak enkele vriendelijke woorden tot zijn hond: „Na zo'n opwindende vlieg tocht doet het ons goed hier te zijn, met waar, Sniffel? Alles ademt rust en vrede. Kortom, er is geen vuiltje aan de lucht Sniffel was het hier volkomen mee eens en klapte bevestigend met zijn oren. Edoch, zij bevonden zich niet alleen. Twee heerschappen, die jullie intussen zeker zult herkend hebben als Kits en Knots, hadden eveneens hun toevlucht tussen het lover gezocht en mdelden broederlijk te zamen. „Zeg Knots" sprak Kits plotseling, „houd eens even je mond. °- ze' Jnl0eluia Ja zie je, ik meen een bekend ste .^n te'horen. Laten we eens even gaan Ae te horen. Laten we eens c»^.. de wie dat kan zijn". Zij stonden -t ee*1 grond genageld. Kits kon met moe» £fl kreet van verbazing onderdrukt te Knots voelde zijn kleren twee ma klein worden. Dat hadden ze noo p£,r wacht. Prof. Créghel in hoogst ei» soon!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 10