Massale agitatie tegen ex-leiders Chinese partijgenoten moeten hun hoofd buigen Zandbak JVlerwede werd recht gezet Stoffelijke overschotten van knecht en vrouw geborgen Koffie-verkoop Op kerkebouwzondag de eerste steen voor Haagse kerk Hevige windhoos teisterde Nederlandse kust de In Scheveningen vlogen tafeltjes door de lucht i DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Politieke windhoos in de rode staten met nieuwe sensatie J Openhartige taal in Boedapest Breda controleert vakantiearbeid Maandag 8 juli 1957 Nieuw doodvonnis Ook schippersknecht gevonden textielzaken m Een tientje per katholiek per jaar en Rotterdams diocees is uit de brand Paniek in Scheveningen MARGARINE EEN CENT GOEDKOPER Streefprijzen voer- granen oogst 1957 WEERBERICHT „Rechtse" minister bekende Kruideniers geen maken morgen zich MP— Wmm Te weinig offerzin Extra schutting Zaterdagavond is boven de gehele Nederlandse kuststreek, van Vlissingen tot Den Helder, een zwaar onweer losgebarsten, dat gepaard ging met ongekend hevige windstoten, waardoor in diverse plaatsen schade is aangericht. Vooral de mensen, die op de stranden wat verkoeling zochten en door het zware weer min of meer werden overvallen, hebben veel te verduren gehad. Vissers „vermist" Haagse politie zonder mobilofoon Ook landinwaarts Met Pasen gereed Zeldzame vogel Richtlijnen voor jeugdige scholieren De weerverwachting van het geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Dinsdag 9 Juli: zon op 4.33, onder 21.01 uur; maan op 18.52, onder 2.30 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Opruiming" in de rode staten In Leningrad zijn gisteren, als besluit van de festiviteiten ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van de stad, grootscheepse manifestaties gehouden, waar aan 700.000 burgers deelnamen en waarbij de activiteiten van de zo juist ge huiverde Sovjet-leiders veroordeeld werden. De herdenkingspleehtigheden stonden geheel en ai in het teken van de aanklacht en tegen Molotof, Malenkof, KaganovitsJ en Sjepilof. Partijsecretaris Kroesjtsjef, Premier Boelganin, president Worosjilof alsmede de pas benoemde gewone leden van het presidium Sjoerniky, Koslof. Kuusinen en mevrouw Foertseva voerden het woord op verschillende bijeenkomsten en herhaalden de lijst van beschul digingen tegen de ten val gebrachte leiders. Volgens het persbureau Tass hebben de] over de onthullingen van de afgelopen Jhanifestatles te Leningrad bewezen, dat het Sovjet-volk solidair is met het cen traal comité gereed is om „op te mar keren naar nieuwe successen". Radio-Moskou verklaart, dat er in het Sehele land „grote verontwaardiging" is Gyoergy Marosan, eerste secretaris van de communistische partijafd 'ing van Boe dapest en minister van staat in de rege ring van Janos Kadar, heeft aangekon digd, dat „wanneer degenen, die de huidi- Ke partijlijn niet accepteren, de kop op steken, wij hen neer zullen trappen, zo dat er niets van hen over zal blijven" aldus meldde zaterdag radio-Boedapest. Het radiostation zeide» dat Marosan deze verklaring aflegde tijdens een rede voor Partijactiviteiten in de Mavagfabriek te Boedapest. „De partij kan de verdiensten van in dividuele personen of groepen niet in overweging nemen, wanneer de eenheid op het spel staat", zo voegde Marosan eraan toe. De partij ,,moet niet sentimen teel zijn maar moet diegenen vernie rs6», die een gevaar vormen zelfs noeet het pijn doet". Pawn We®a er op, dat de communistische had Va" de Sovjet-Unie een voorbeeld otp 5e§even van hoe ver oen kan gaan eenheid te bewaren. jD® dertigjarige Hongaarse fabrieks-ar- "eider Bela Barta, die schuldig is bevon- en aan het leiden van een aanval op ^ovjet-militairen te Miskolc in december an het vorige jaar, is terechtgesteld, al- Us heeft de Hongaarse pers gemeld. ti 23 Juni was gemeld, dat t,?. a ten dood veroordeeld was. het bedoelde gevech* te Miskolc wannen vijf mensen om het leven en erden veertien gewond. E.e.a. gebeur- een maand nadat het georganiseerde rzet in Hogarië was gebroken. week. Volgens de radio worden duizenden vergaderingen in het gehele land gehou den om de mutaties te bespreken. „De stem van het volk weerklinkt in het gehe le land", aldus de radio. Omtrent de verblijfplaats van de af gezette leiders is niets bekend. Zaterdag ontkende radio-Moskou evenwel, dat zij gearresteerd zouden zijn. Zij zouden nor maal de vergaderingen van de plaatselijke Moskouse partij-organisaties hebben bij gewoond. De „fabeltjes van sommige wes telijke bladen", dat maatregelen tegen Molotof c.s. genomen zouden zijn, werden als „absurd" en als „propaganda" van da hand gewezen. Overigens heeft Radio-Moskou de status van de zondebokken nog enigszins ver laagd door niet langer van hen gewag te maken als van „tovaritsj", kameraad. Anderzijds worden in verschillende de len van het land de namen van plaatsen en gebieden, die naar Molotof of Kagano- vitsj genoemd waren, veranderd. Tijdens de redevoeringen, die de Sov- i.et-partijl eiders gisteren en zaterdag in Leningrad hebben gehouden, zijn ten aan zien van sommige punten de aanklachten tegen de afgezette leiders gepreciseerd. Zo verklaarde Kroesjtsjef o.a. over Malenkof dat deze verantwoordelijk was voor da „Leningrad-affaire", een partijschandaal uit de jaren 19481949, als gevolg waarvan een aantal Leningradse partijfunctionaris sen op valse aanklachten werden terecht gesteld. Over Sjepilof zeide Kroesjtsjef, dat hij een „schaamteloos dubbel gezicht" had. De zojuist in het presidium benoemde Nikolai Syvernick formuleerde de meest gedetailleerde aanklachten. Hij onthuld» o.a. dat Molotof, Malenkof en Kaganovitsji „met behulp van factionistische metho den" aanhangers hadden pogen te win nen, dat zij „achter de rug van het pre sidium om" geheime vergaderingen had den gehouden en dat zij in bepaalde func ties hun vertrouwensmannen gezet had den „teneinde zowel in de partij als in het land de macht te veroveren". Vandaag vertrekken Kroesjtsjef en Boelganin naar Praag voor besprekingen met de Tsjechische leiders. In communistisch China worden de laatste t(id dagelijks door de kleine „de mocratische" partilen „beschuldigings bijeenkomsten" gehouden, waarop par tijgenoten, die kritiek hebben geleverd op de communistische partij en de re gering, aan de kaak worden gesteld. Na verloop van tijd bekent het merendeel van de beschuldigden, wat van hen wordt verlangd. Zo zijn volgens te Hongkong ontvan gen berichten onlangs op een dergelijke bijeenkomst te Sjanghai vier vooraan staande hoogleraren van de Foetanuni- versiteit aldaar heftig gekritiseerd van wege hun „rechtse neigingen". Eén van hen, Wang Tsjoe-tsje werd verweten dat hij een belangrijke TtS zou gespeeld heb ben in de anti-communistische actviteit en dat hij de politiek van een zijner voormalige studenten, Tsjoe An-ping. d;e kort geleden als hoofdredacteur van het blad „Kwang Ming" is ontslagen, zou hebben gesteund. Er werd ook felle kri tiek geleverd op Lie Pa-tsjioe, de plaats vervangende secretaris-generaal van de „Democratische Liga", die talrijke anti communistische bijeenkomsten zou heb ben georganiseerd. Intussen is in de Chinese pers een „bekentenis" verschenen van een tweede rechtse" minister, die kritek heeft ge leverd op de communistische nartij. De parlementsleden uit het gewest Kiangsi, de provincie waar deze bewindsman, Lo Locng-tsji. die het ministerie voor de Omstreek" drie uur zaterdagmiddag is de in het Hollandsch Diep om geslagen zandbak „Merwede", van de N.V. Aannemingsmaatschappij °sterwijk te Rotterdam, door de bokken „Kolossus" en „Arend", van A. van den Tak's Bergingsmaatschappij uit Rotterdam, in de Dordtse jeehaven in haar normale positie gebracht. Onmiddellijk nadat de „Mer wede" weer op zijn vlak in het water lag, dreef uit de roef het stoffelijk Verschot van mevrouw J. van DijkLentjes, de echtgenote van de schip persknecht K. van Dijk. tujle bemanningen van de bergingsvaar- de n „Potvis" en „Zeehond" begonnen te ZWaar slagzij makende zandbak leeg de °fr?f5e'nhet stoffelijk overschot van boas PPersknecht heeft men tot nu toe «ch„.niet gevonden. Het stoffelijk over- hr van mevrouw Van D is overge- h331" gerneentezie'Ten^uis van kah1?031 de eerste maal de polsddkke hak6 op scherpe zijkanten van de rjjg als touwtjes afgesneden werden, had ha]? nu voorzieningen getroffen om her- Te P'g van deze tegenslag te voorkomen voor twaalf zaterdag was men t-ivJ h®1 karwei zover gevorderd, dat de zou ve poging binnen het uur gewaagd -kunnen worden, de "Rblcssus" en de „Arend" hielden Pndo 1011 metende zandbak, die schuin t\ve!;r! koven in het water lag, elk met vaaw fhals in hun greep. Het bergings- «n „Potvis" lag haaks voor het wrak hona as me' een staaldraad daaraan ver- hokk n' om a's de „Merwede" door de en °P hot labiele punt was gebracht zij- zartdbak zo niet over te krijgen zou hu 'bet gevaarte over te trekken. In de tve„ bggende bootjes maakten, dat ze j men' omdat de mogelijkheid be- Om dat de „Merwede" met een klap slaa vallen, waardoor een sterke golf- hiet Z°U onts"taan. Dit gebeurde echter ker^w^hen trokken langzaam maar ze- z°datrt ornSelte®rde vaartuig op zijn kant, Te vnn». toeschouwers de witte roef, Wede" "s? zagen komen. De „Mer- daarna op de zi3de te liggen, om keren de bodem naar beneden te ep cn kot wrak omgekeerd was, maakte het zware slagzij en scheen het op een moment nog te zullen zinken. De beide bokken hielden het echter aan de lage kant op en de mannen van de bergings vaartuigen „Potvis" en „Zeehond" zet ten de pompen op het ruim en de lucht- compartimenten. die zich in dit tot zand bak omgebouwde landingsvaartuig be vinden. Vertegenwoordigers van het par ket te Dordrecht en de scheepvaart inspectie stelden op de bak een voorlopig onderzoek in. De schipper van de „Merwede". de heer W. H Ruiter, woonde de berging bij. Terstond nadat het vaar tuig was omgedraaid, stapte hij aan boord. Het zoeken naar de momenteel nog ver miste schippersknecht K. van Dijk was een haast onvoorstelbaar moeilijk kar wei. Een volslagen ravage heerste aan boord. De kajuit was totaal vernield waarschijnlijk reeds bij het omslaan, door de druk van het water. Binnen kon men slechts een chaos van uiteengeslagen huisraad ontdekken. Het wrak zai nu voor een nader onder zoek naar Rotterdam worden gesfeept en blijft voorlopig nog ter beschikking van de justitie. Nader vernemen wij, dat gisteravond omstreeks half acht bij Strijen Sas in de omgeving van de plaats, war de zand bak „Merwede" omsloeg, een lijk is aan gespoeld. Na identificatie bleek het het stoffelijk overschot te zijn van de schip persknecht IC. van Dijk. houtindustrie leidt, woont, hebben de be kentenis echter „verre van eerlijk en vol ledig" genoemd. Minister Lo geeft toe, dat hij contact heeft gehad met de andere „rechtse" mi nister, Tsjang Po-tsjoen, minister van verbindingen, die enige dagen geleden schuld heeft bekend. Dit was echter een band op intellectueel gebied en niet op politiek terrein geweest. Na het lezen van anti-Sovjet artikelen in de Britse en Amerikaanse pers na afloop van het twintigste partij-congres te Moskou was hij gaan twijfelen aan het communisme. Deze twijfel was nog toegenomen door de gebeurtenissen In Po'en en Hongarije en de berichten, dat „duizenden en dui zenden intelleituelen naar het Westen vluchtten". Samen me tminister Tsjang had hij contact opgenomen met andere intellectuelen voor het vormen van klei ne groepen als tegenhangers van de com munistische comités op scholen en uni versiteiten. De afgevaardigden uit Kiangsi zijn van oordeel, dat minister Lo niet heeft be kend, dat hij de communistische t partij wilde terugdringen. V/aarnemers zijn van mening, dat er net zolang druk op Lo zal worden uitgeoefend, totdat hii een meer bevredigende „bekentenis" aflegt. Prof. Koe Tsiih-tsjoene van de univer siteit van Peking heeft vrijdag ge.racht zelfmoord te plegen, toen zijn collega's van de democratische partij hem lang durig ondervroegen over zijn activiteit De hoogleraar wierp zich met het hooft' tegen een pilaar, waardoor hij zwaar werd gewond. Zijn collega's hadden hem o.m. ver weten, dat hij in 1939 een onderschei ding van Tsjiang Kai-sjek had gekre gen, toen hij door een Japanse spion wag gewond. Ook zou hij twee maal hebben gezucht, terwij] hij keek naar aanplakbiljetten op de muren van het socialistische instituu van Peking. „De kruideniers maken zich geen zor gen over de voorgenomen verkoop van koffie in de textielwinkels en in de win kels van huishoudelijke artikelen. Zij zjjn ervan overtuigd, dat de consument, die in de regel een fijn gevoel heeft voor smaak en kwaliteit, het onderscheid zal weten te waarderen tussen het bekende en ver trouwde „merk-pakje koffie" met een ge garandeerde, constante kwaliteit en het onbekende merk, dat de winkeliers in tex tiel en huishoudelijke artikelen gaan verkopen". Aldus een mededeling van de Alge mene Ned. Kruideniersbond, welke dan vervolgt: „Alleen is er enige ontstemming over de onjuiste voorlichting, die vanuit de textiel- en huishoudelijke branche is gegeven met betrekking tot de inkoop prijs. Het is niet zo dat de inkoopprijs voor de kruidenier van het pakje koffie van 2.18 sleehls 1.60, bedraagt doch 1.92 en voor het pakje koffie van 1.72 bedraagt de inkoopprijs niet 1.30 doch 1,51. In plaats dus van een „ruime winst" van 24.5 resp. 26 pet zoals werd bekend gemaakt, bedraagt de kruideniers winst slechts rond 12 pet. Dat is minder dan de bedrijfskosten die door het Econo misch Instituut voor de Middenstand voor het gemiddeld kruideniersbedrijf wor den berekend op 15 a 16 pet". Het hevige onweer van slaterdagavond deed een motor- en rijwielstalling in de 22e Oosterparkstraat te onderlopen. Het personeel was al gauw bezig met het leegscheppen van de ondergelopen stalling. Amsterdam Vijf miljoen is per jaar nodig Het Nederlandse emigrantenschip „Wa- terman" had, toen het zaterdag, na een tocht naar Halifax, terugkeerde in de liaven van Botterdamt zes duiven aan boord, die op de heenreis in liet Kanaal, vermoedelijk na een wedstrijdvlucht, ver moeid neerstreken aan boord en zo tam werden, dat zij sindsdien als vliegende verstekelingen" de beschermelingen wer den van kapitein 3c. Flacli. De foto toont kapitein Flach met zijn levende have op de brug van de „Waterman" te Botterdam. (Van onze Haagse redactie) „Geen ander fundament dan Jesus Christus". Deze woorden staan gebeiteld in de zware hoeksteen, welke mgr. M. A. Jansen zondagmiddag metselde voor de nieuwe kerk van de H. H. Antonius en t odewijk in de wijk Morgenstond in Den Kaag. De soepele wijze, waarop hij de metselspecie hanteerde, gaf reden tot 'verheugenis: de Rotterdamse bisschop had het reeds meer gedaan. En iedere I erste-stecnlegging is een nieuw bewijs, 4 at de Kerk met het tempo van grote- atadsvorming gelijke tred wil houden. Ook mgr. Jansen was op deze winde rige Kerkebouwzondag verheugd over de activiteit in Nicuw-Ben Haag, maar -zijn Rotterdams realiteitsbesef liet hem toch niet in de steek. „In de beide westelijke bisdommen zijn de komende acht jaar 110 nieuwe kerken nodig, alleen in het Rot terdamse diocees reeds 70; daarmee is een bedrag van 100 miljoen gemoeid", zo luidden de niet mis te verstane cijfers, welke hij gaf. De bisschop gaf in zijn herderlijk woord tot.de reeds tienduizend gelovigen tellen de Morgenstond-parochie, nog meer cijfers „Hét bisdom Rotterdam brengt per jaar via „koperen schaal" en Kerkebouwzon dag zegge één miljoen gulden bijeen; het bedrag voor slecht® één flinke kerk", zo zeide hij. Er is echter tenminste v ij f miljoen jaarlijks nodig. De bisschop ver telde daarbij nog, dat het diocees 540.000 prdktizerenden telt en liet het rekensom metje vervolgens aan de aanwezigeif over. Het moet mogelijk zijn, oordeelde hij, gemiddeld tien gulden per parochiaan en per jaar te offeren. Laat ook de jeugd en de welgestelden de vreugde van een waar offer smaken. De eerste-steenlegging geschiedde on der grote belangstelling. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich mgr. A. C. Schaaper. vicaris-generaal van het Rot terdamse diocees, de hoogeerw. pater Castulus van den Eynden, provinciaal van de Franciscanen, de pastoor der parochie, pater Emmanuel Pompen OFM, wethou der Schürmann en honderden parochia nen. Weinig is een efficiënte kerkebouw gebaat bij beklemmende voorschriften, die extra-voorzieningen nodig maken. Dit bleek zondagmiddag weer eens. Het processieverbod maakte het noodzake lijk voor een plechtigheid van vijf mi nuten een complete schutting op te trek ken: alle gebeden gebeurden op het kerkterrein, doch de eigenlijke steen- Irmnwinn TeOriffoloOl Op het Scheveningse strand raakten de badgasten bij het losbreken van de elementen in paniek. Men had wel een donkere wolk zien naderen, maar niemand dacht nog aan een snel na derend gevaar. De mensen begaven zich dan ook rustig uit het water naar de plaatsen waar hun kleding en an dere bagage lag. Maar toen op dat ogenblik de storm ineens opstak in de vorm van een windhoos, was het be reiken van de kleren voor zeer velen nog slechts een illusie Verscheidenen hebben niets kunnen terugvinden en moesten, gekleed in hun badgoed, zien thuis te komen. De wind waaide het zand op tot een woestijnstorm en voerde in zijn snelheid en wervelingen alle voorwerpen en kledingstukken, die onbeheerd lagen, met zich. Op de bou levard was het al niet veel beter. Pa rasols op terrassen, de consumpties op de tafeltjes en ook de tafeltjes zelf vlogen de lucht in. Een van de strandgangers, die bij een consumptietent wilde schuilen, werd door een ruit heen geblazen en moest met ernstige snijwonden door de politie worden verbonden. Het zand waaide tot in straten ver van het strand. De trams konden niet rijden om de bezoekers af te voeren, omdat de wissels vol waren geraakt. In de Kur- zaal zaten meer dan duizend bezoekers als het ware opgesloten, omdat zij in zulk een storm het gebouw niet konden verlaten. Ook in de andere badplaatsen kwa men dergelijke tonelen voor. In Hoek van Holland waar windstoten van windkracht elf werden gemeten, heeft men zelfs enige tijd gedacht, dat het zware weer mensenlevens had gekost. Toen de storm opstak, bevond zich na melijk op de zuiderpier aan de zijde van Rozenburg-West, een groepje van vijf a zes personen, die daar aan het vissen waren. Nadat de wind enigszins was geluwd, bleken twee man van het groepje verdwenen. De politie van Hoek van Holland, militairen, gelegerd op Rozenburg en de Rijkswaterstaat, kwamen terstond in actie, maar von den van de beide mensen geen spoor. Later bleek dat zij op de zuiderpier bij een baken hadden geschuild. Daar na waren zij rustig weer verder ge gaan met vissen. Vroeg in de ochter,-? hengelaars behouden kwamen beide thuis. In Noordwijk viel ten gevolge van het onweer de taptoe, ter gelegenheid van de „Nordgho"-wandeltocht, letter lijk in het water. De duizenden badgas ten hier zagen de windhoos in een don kere wolkenformatie met duidelijk een staart aan de onderkant afgetekend, omstreeks kwart voor tien uit zee na deren. Allen zochten haastig een heen komen en er ontstond een groot ge drang in de straten. Er zijn geen onge vallen geschied. In Den Helder was het juist kermis. De zandstorm was hier zo erg, ciat men geen meter vooruit kon zien. Auto's werden tot stilstand gebracht en de duizenden kermisgangers ruilden de draaimolens en de schiettenten voor veiliger oorden. Blikseminslagen werden alleen uit Den Haag gemeld. Op het onderstation van de N.S. aan de Loolaan, in de lijn Den Haag-Leiden, kwam hierdoor een deel van de bovenleiding naar bene den. Het treinverkeer werd enige lijd gestremd. In het hoofdbureau van po litie aan het Alexanderveld sloeg het vuur op de zender van de mobilofoon installatie, die daardoor onklaar raak te. Er ontstond geen brand en ook hier kwamen geen persoonlijke ongevallen voor. De centrale post kon nu echter de op pad zijnde politiewagens niet meer bereiken en deed daarom een beroep op de Algemene Taxicentrale die ook met mobilofoons werkt. De taxichauffeurs kregen opdracht, elke politiewagen die zij tegenkwamen, naar het Binnenhof te sturen voor na dere instructies. Om half negen barstte het onweer reeds los boven Vlissingen, dat de slotavond vierde van de De Ruyter- herdenking. De mariniers gaven juist een concert en door de uitschietende wind is een groot deel van de parti turen van de lessenaars gewaaid en tot op heden nog niet teruggevonden.' In zee raakte daar een jachtje in moeilijkheden. Het gaf ter hoogte van de Noorddijk lichtsignalen, waarna de reddingboot uit Breskens, een loods boot en een sleepboot uit Vlissingen ter assistentie uitvoeren. Zij zoclilen de zee af met schijnwerpers, doch hoefden geen hulp meer te bieden. Drie matro zen van de Koninklijke Marine, die ter plaatse een radiobunker heeft, slaag den er na veel moeite in de beide inzit tenden in veiligheid te brengen. Landinwaarts heeft het onweer meer schade van ernstige aard aangericht. Te Klatering, een buurtschap bij Bei- len, sloeg de bliksem in de boerderij van de heer L. Beuving. De gehele boerderij met inventaris ging in vlam men op. Hetzelfde gebeurde te Ureterp in de gemeente Smallingerland met de boerderij van de heer J. Taekema. Te Jonkersland ontstond door bliksemin slag een begin van brand in de boerde rij van de heer Hijlkema. Buren wis ten met schuimblussers echter een ramp te voorkomen. Te Barnflair bij Stadskanaal waaide in de nacht van zaterdag op zondag een tent, waarin zich een groot aantal feestgangers bevond, om. Doordat alles terstond in duisternis was gehuld, ont stond er een paniek, waarbij enkele mensen werden gewond. Ook in Zuid-West-Drente waren de gevolgen van het noodweer vrij ern stig. Vele bomen werden ontworteld en op verscheidene plaatsen werd het te lefoon- en elektrische net beschadigd. Te Kolderveen vielen vier bomen op het dak van een boerderij, waardoor dit geheel werd vernield. Te De Wijk kwamen negen zware eiken op een ka pitale boerderij terecht, waardoor een chaos werd aangericht. Door bliksem inslag ontstond brand in een boerderij te Bruntinge, waarbij het gehele ge bouw uitbrandde en bijna niets kon worden gered. Omstreeks vijf uur trok opnieuw een onweersbui over dit gebied. Te Koe- kange werd toen een boerderij door de bliksem getroffen. Het pand brandde geheel uit, waarbij een paard in de vlammen omkwam. legging moest wel aan de openbare weg. Goedkopere afscheiding en geleudsver- zorging werd niet van gemeentewege geaccepteerd. Zelfs dreigde men met een proefproces 1 Nu de eerste steen officieel is gelegd met In het binnenste een door de bisschop getekende oorkonde komt er werkelijk schot in deze moderne kerk, die plaats zal bieden aan 1300 gelovigen. Met een klooster, een fraaie open toren en een ruime binnenplaats zal hpt kerkcomplex waarschijnlijk Pasen 1958 gereed zijn. Het secretariaat van de Bond van Ne derlandse Margarinefabrikanten te 's-Gra- venhage deelt mee, dat binnen zeer kor te tijd de publieksprijs van het pakje mar garine van 250 gram wederom met één cent zal worden verlaagd. Aanleiding tot deze prijsverlaging is het gunstige verloop van de wereldmarktprij zen op de grondstoffenmarkt. De prijs verhoging van margarine, welke op 7 fe bruari 1957 van kracht werd, is hiermee ongedaan gemaakt. Inmiddels worden maatregelen genomen om de handel in de gelegenheid te stellen de prijsverla ging op maandag 15 juli voor de consu ment te doen ingaan. In Breda is een commissie-vakantie- arbeid opgericht, die zich ten doel stelt de nedalen. die verbonden zijn aan het werken in de vakantie door de school jeugd zoveel mogelijk op te heffen. In de ze commissie zitten vertegenwoordigers van onderwijs, besrijfsleven, werkgevers verenigingen en arbeidsbueau. De com missie heeft richtlijnen voor vakantiear beid opgesteld en de industrie gevraagd zieh aaraan te houden. Ook het gewes telijk arbeidsbureau zal bevorderen, dat bij de bemiddeling tussen werkgevers en werkzoekende scholieren deze richtlijnen in acht worden genomen. Deze rixhtlijnen zijn: 1. geen tewerk stelling buiten de grote vakantie; 2. niet langer dan drie weken; 3. geen scholieren beneden 16 jaar; 4. geen nachtarbeid; 5. jongens en meisjes gescheiden; 6. zo veel mogelijk groepsgewijze tewerk stelling der scholieren; 7. afzonderlijke schaftgelegenheid voor meisjes; 8. geen introductie en 9. zorgzaam toezicht. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft bepaa'd, dat er naar zal worden gestreefd voor de telers van granen van de oogst 1957, ten minste de volgende marktprijzen te realiseren: gerst 25,50 per 100 kg, haver 23,75 per 100 kg, rogge 21,75 per 100 kg. Evenals in voorgaande Jaren zullen ter verwezenlijking van deze prij zen eventueel monopolieheffingen bij in voer van deze granen worden opgelegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1