Nieuws uit stad en omtrek Eerste plechtige H. Mis pater H. Prei n, Salesiaan OUDE TUD Geheugen-hulp houdt referendum over eclame dige staatspensionermg Uit die goede Tendentieuze formulering van het standpunt der rechtse oppositie Nederlaag voor S.V.V. en Schiedam Koewatly naar Saoed? NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG Treffend paroehiefeest in Rozenkranskerk Afscheidsreceptie Cor Maltha van S.V.V. Trekking loterij Jeugd vereniging „Tot Ons Plezier" J. Keuning overleden Burgerlijke Stand G. T. B. Zomerfeest Mater Amabilisscliool Belgische consul verlaat Rotterdam Regeringscoalitie verdeeld over socialistisch voorstel Maakt WEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De honkbalcompetitie Rubberaanbod ruim voldoende NSC MAANDAG 3 JULI 1957 PAGINA 2 Als eerste met de gouden K.N.V.B.-manchetknopen onderscheiden EEN RENTMEESTER IN HET ZILVER MET RACEFIETS GEVALLEN VERKEERSONGEVALLEN GESLAAGD Bekend carthograaf Geheugenstoornis SCHIEDAMMER SINDS 2 JULI J.L. VERMIST NIEUWE ADMINISTRA TEUR RODE KRUIS KOSTELOZE. INENTING RUIT GELICHT SCHOORSTEEN INGESTORT njUMXmm MBMI miÊÊmWéM Hmmmt mtmiiUm 40 en 50 jarige trouwe dienst beloond IN ROTTERDAM: SchiedamPSV 511 USC—SVV 5—3 Andere voorstellen Tendentieuze formulering V.S. verdubbelden productie capaciteit synthetische rubber VIJF EUROPESE LANDEN VERZACHTEN INVOER BEPERKINGEN Onder grote belangstelling van paro chianen en oud-vrienden uit de jeugd beweging heeft pater Henny Prein in de kerk van O.L. Vr. v. d. Allerh. Rozen krans het feest van zijn eerste H. Mis gevierd. Met dit feest vierde de Singelparochie het eerste van de vier priesterwijdingen, welke dit jaar uit de parochie zullen voortkomen. Een groot aantal belang stelden had zich rond kwart over negen op het kerkplein opgesteld om getuigen te zijn van de feestelijke intocht welke de neomist was bereid. Onder het plech tig luiden der klokken trok de kleine stoet vanuit de pastorie via het kerk plein naar de hoofdingang van de kerk waar een aantal bruidjes de neomist stond op te wachten. Ónder het zin gen van het Veni Creator schreed de kleine stoet naar het, stemmig met wit te bloemen versierde hoofdaltaar pater Prein, hierbij geassisteerd door pastoor L. D. Oorsprong O.P. en de confraters A. Vijverberg en J- Raaijmakers zijn eerste plechtige Dankmis ging opdragen. Door het gemengd mannen- en jongens koor werd onder leiding van Paul v. d. Putten de Missa Pontificalis van Pero- si uitgevoerd. De feestpredikatie werd gehouden door de pater Salesiaan drs. J. Klein waarin deze het wezen en doel van het H. Priesterschap als onderwerp koos. Tijdens een druk bezochte receptie kwamen velen pater Prein hun geluk wensen aanbieden. Hieronder waren lei ders en leden van de Kruisvaart waar in de Neomist in 1940 de eerste schre den zette in het. jeugdwerk en welke hem uiteindelijk naar het Priesterschap zouden voeren. Namens al deze oud-vrienden sprak de heer A. A. Vink een kort woord tot pater Prein en zijn farhilie. Spreker me moreerde hoe uiteindelijk het. jeugd werk bij de neomist het verlangen heeft doen ontstaan meer voor de jeugd te doen. Hoe hij ten slotte door het leven van de grote heilige Johannes Bosco werd geïnspireerd zijn verdere leven geheel aan de jeugd te wijden. Namens alle oud-leden en leiders van de voormalige kruisvaart bood de heer Vink pater Prein een verguld zilveren -ictus aan waarin in de deksel de em blemen van de kruisvaart waren gegra veerd. Father Thoe, aealmoezenier bij het Amerikaanse leger te Kassei in Duitsland, kwam zijn confrater ook zijn gelukwensen aanbieden. Met een plech tig Lof door de neomist gecelebreerd en waaronder hij met een kort woord dank bracht aan famitie, vrienden en parochie werd deze voor pater Prein en de zijnen onvergetelijke dag besloten. Tijdens de gisterenmiddag gehouden afscheidsreceptie, welke het bestuur van S.V.V. bij het heengaan van Cor Maltha als voorzitter in „Musis Sacrum" heeft gehouden, heeft het de populaire sportman niet aan belangstelling ontbroken. Bij na van alle verenigingen uit Schiedam en omgeving waren vertegenwoordigers aan wezig om met een laatste handdruk af scheid te nemen van hun sportvriend Maltha. Namens de K.N.V.B. heeft de heer C. van Es het woord gevoerd. Over tuigd zijnde van wat gij voor de sport in het algemeen hebt gedaan, aldus de heer Van Es, hebben wij gemeend u ook op andere wijze onze dank te moeten betui gen. Bij de viering van uw 25-jarig voor- zittersfeest mochten wij u reeds onder scheiden met het gouden K.N.V.B.-insig- ne. Ditmaal willen wij u als eerste in Nederland de gouden manchetknopen schenken als waardering onzerzijds en als herinnering aan uw uitnemende staat van dienst in 't Schiedamse sportleven. Voor zitter A. Stouthandel bood de scheidende voorzitter namen3 het H.D.V.S. bestuur 'n fraaie televl3le-tafel aan. De heer Bijloo voorzitter van de K.N.V.B. afdeling Rot terdam, zegde de heer Maltha een her inneringsplaquette toe, in de hoop dat de ze in de toekomst zijn woning zal sieren als een aandenken aan een grott sport verleden. Namens de sportvereniging Ex celsior '20 kwamen de heren Martens en Collignon hun beste wensen voor de toe komst aanbieden, terwijl de heer Willems van Beveren als vertegenwoordiger van de Qommissaris van politie en de po litiesportbond acte de présence gaf. Na mens de Schiedamse Sportraad S.B.L.O. en de S.G. voerde de heer E. A. Leen- derts het woord. De heer Maltha mocht van diverse sportrelaties nog kleine ge schenken in ontvangst nemen, welkij bijna allemaal gedoemd zijn in rook op te gaan. SCHIEDAM, 3 Augustus 1849. Men verneemt dat de Ed. Achtb. Raad dezer ■stad besloten heeft aan den heer. W. Ver duin te Pernis als eene hulde van erken telijkheid voor zijne vijf-en-twintig-jarige trouwe diensten en behartiging der stede lijke belangen in de waarneming der be trekking van rentmeester der stadsheer lijkheden Langebakkersoord en Deijffels- broek een geschenk in zilver te ver eeren; welk geschenk, bestaande in een fraai en allezins smaakvol schenkblad, voorzien van het wapen dezer stad. bene vens een toepasselijk opschrift, door eene commissie uit H. H. Burgemeester en Wethouders met den stads secretaris, op den 31 Julij 1.1., zijnde de dag waarop de heer Verduijn vóór 25 jaar tot gemel- den post is benoemd geworden, aan ZED. is overgebragt en namens den Raad uit gereikt. Gisteravond heeft de trekking plaats ge had van de grote bliksemIoter(| welke de jeugdvereniging T.O.P. ten bate van haar huisvesting heeft georganiseerd. Om in 4 dagen tijd maar even 10.000 loten aan de man te brengen, mag toch wel als een uniek gebeuren worden gerekend. Deze woorden sprak broeder Arnoldus in een kort welkomstwoordje, dat hij tot de aanwezigen richtte, die. in de kantine van de Capsulenfabrlek „Holland" bij deze trekking aanwezig waren. Hij bracht dank aan allen, die aan het slagen van deze loterij-actie hebben medegewerkt en hoop te, dat het doel, om tot een betere huis vesting te komen, nu ook spoedig verwe- zelijkt mag worden. Onder de grootste spanning werden nu hierna de prijzen een voor een getrokken. Hoofdprijzen vie len er niet op de nummers van de aanwe zigen in de zaal, hoewel toch een zestal kleine prijzen direct konden worden uit gereikt De hoofdprijs, bestaande uit een reis per helicopter naar de wereldtentoonstelling in Brussel, is gevallen op het lotnummer 526. Men heeft nog getracht de gelukkige winnaar, wiens adres bekend is, te berei ken, doch trof deze niet thuis. De drie daagse reis langs de Rijn mag gemaakt worden door dp bezitter(ster) van het lot nummer 9151. Het eet-, thee- en ontbijt servies is gevallen op nummer 3636. Mevr. S. Dolleman. Steenstraat 6 is de gelukkige bezitster van dit nummer. Doordat ook haar adres bekend was, is men haar gaan halen en ze mocht dus gisteravond nog haar verworven prijs aanschouwen. Mevr. Dolleman kocht drie loten van haar nicht je Joke Boon en had er totaal niet aan gedacht, dat er wel eens een prijs op zou xunnen vallen. De overige hoofdprijzen vielen op de vovlgende nummers. Philips infraphillamp no. 14432. Kristallen vaas no. 9583. De overige prijswinnende num mers zullen zo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Ds prijzen kunnen wor den afgehaald op woensdag a.s. tussen 7 en 9 uur aan de kantine van de Capsulefa- briek „Holland", hoek Raam en Sohie. Bij de onder de leden van T.O.P. gehouden verloting, als beloning voor het verkopen der loten, werd de eerste prijs, een fiets gewonnen door Jan v. Steen, Andri de Vette mag gratis naar het zomerkomp terwijl Cor Prein een nieuw uniform heeft gewonnen. Zo bracht de grote T.O.P.-Io- terij voor de jedgdvereniging de middelen voor een nieuwe huisvesting en Schiedam een aantal gelukkige prijswinnaars. De 44-jarige opzichter A. V. wonende aan de Hogebanweg viel zaterdagmiddag cp de weg naar Hoek van Holland in de ge- i meente Maassluis met zijn racefiets. De man kreeg een ernstige hersenschud ding en is in zorgwekkende toestand naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. Door het plotseling breken van de ketting kwam het slachtoffer, dat met tamelijk grote snelheid reed te vallen, v anmorgen was de toestand van de man nog ernstig. Op de Nieuwe Haven, hoek B.K.- laan slipte zaterdagavond omstreeks acht uur de 28-jarige bromfietser F. A. N. uit de Aleidastraat. Hoewel hij hevig bloedde had hij slechts lichte verwon dingen in het gelaat. Na in de Dr. No- letstichting verbonden te zijn, kon hij weer naar huis vertrekken. De 34-jarige kantoorbediende P. B. uit de Sikkelstraat te Rotterdam viel zaterdagavond nabij de Warande met zijn scooter. De man kreeg een zware hersenschudding. Na in het gemeente ziekenhuis onderzocht te zijn is hij per ambulance naar het Coolsingelzieken- huis te Rotterdam vervoerd. Vermoe delijk is het door de regen nat gewor den wegdek de oorzaak van de val. Bij de T.M.S. Teohnicum te Rotterdam is voor het examen scheepsbouw geslaagd onze stadgenoot, de heer A. H M Een- huiizen. Gisteren is hier ter stede na een lang durige ziekte, vijfenzeventig jaar oud, overleden de heer J. Keuning, oud-leraar van de Rijks H.B.S. en het gymnasium. De overledene heeft van 1911 tot 1946, toen hij met pensioen ging, het middel baar onderwijs hier ter stede met grote bekwaamheid gediend. Hij was een inter nationaal vermaard carthograaf en legde zich speciaal toe op het vervaardigen van kaarten van historische zeereizen. In samenwerking met de Linschoten- vereniging schreef hij enkele boeken over historische zeereizen. Zijn verzameling oude zeekaarten was wijd en zijd bekend. Menigmaal kwamen buitenlandse geogra fen ze bewonderen. De commissaris van politie te Schiedam maakt bekend, dat Gerardus Franciscus, Seijkens. geb. 2 dec. 1928 te Schiedam, op 2 juli 1957, d«s morgens 5.30 uur. de ouderlijke woning te Schiedam heeft ver laten om zich naar zijn werk te begeven alwaar hij niet is aangekomen. Tot heden is niets meer van hem vernomen. Enkele jaren geleden kreeg hij bij een ongeval een schedelbasisfractuur, zodat het niet onmogelijk is dat hij thans aan geheugen stoornis lijdt. Signalement: lengte 1.75 meter, grijs groene ogen, kort golvend blond haar, grijs geruit jasje, heeft grijze gabardine regenjas bij zich, hij heeft een stukje goud tussen twee voortanden in boven- gebit. Bij aantreffen wordt telefonisch bericht verzocht. De administrateur van de afd. Schiedam van het Nederlandse Rode Kruis, de heer A. J. Vermaat, heeft wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd afscheid genomen. Als nieuwe administrateur treedt op de heer I. Joppe, Stadhouderslaan 10. De ope ningstijden van het bureau van het Neder landse Rode Kruis, Lange Nieuwstraat 197, zijn onveranderd. Voorheen Was het van 912 en van 24 uur, dinsdagnamiddag gesloten. Thans: alleen 's morgens van 91 uur en woensdagavond van 7.309.30 uur. Op vrijdag 12 juli bestaat gelegenheid tot kosteloze inentingen voor kinderen be neden het jaar in het Wijkcentrum Nieuw- land, Dr. Wibautplein 129. De pokken, inenting zal geschieden tussen 15.30 en 16 uur; die tegen difterie, kinkhoest en tetanus tussen 18.15 en 16.45 uur. Gelieve trouwboekje of geboortebewijs mee te brengen. De rijwielhandelaar C. S. uit de Groe- nelaan deed zaterdag aangifte van ver missing van 'n ruit van 100cm bij 40 cm uit zijn showroom. Hoewel in de toon- ruimte rijwielen en elektrische appara ten staan opgesteld, hebben de dieven slechts de ruit uit de stopverf gelicht. Van de voor de sloop bestemde woning van mevrouw F. in de Kethelstraat 7, stortte zaterdagmiddag de schoorsteen in. GEBOREN: Francina B„ d.v. J. J. den Brinker en B. Kooijman; Maria, d.v. M. Janssen en H. Pasztjerik; Raphaëlle B. C., d.v. R. W. Asmuss en J. M. Cendré; Wil- ma, d.v. M. A. v. Noort en W. K. H. Weiter. ,'x Twee jubilarissen feliciteerden elkander ter gelegenheid van hun huldiging zaterdagmorgen in de kantine van het Gem. Gasbedrijf. Links dé heer P M. Rebers en rechts de heer W. J. Schot. Tiimp inlii'loviecfin Uit rIo!Fraa,ie cadeaus mochten de jubilarissen J. ÏÏCC jUJJildl JBBCIl U1J UCjvan verschillende zijde in ontvangst Zaterdagmorgen werden in de kantine van de gasfabriek een tweetal jubilarissen gehuldigd. De heer W. J. Schot, technisch ambtenaar in de klasse A was 50 jaar i en de heer P. M. Rebers, grondwerker le klas 40 jaar in dienst van Gemeente Technische Bedrijven. De wethouder van Technische Bedrijven, mr. M. J. M. van Kinderen, heeft namens het gemeentebe stuur de beide jubilarissen toegesproken. Spreker had waarderende woorden voor de betoonde trouw en plichtsbetrachting. Het was de heer Van Kinderen een genoegen te kunnen mededelen, dat het H.M. de Koningin had behaagd, de heer W. J. Schot te begiftigen met de zilveren medaille ver bonden aan de orde van Oranje Nassau. De heer Van kinderen sprak voor de heer Rebers de wens uit, dat het ook voor hem gegeven mocht zijn, de vijftig dienstjaren te halen. nemen. Voor de heer en mevr. Schot was het dubbel feest, want deze week werd tevens het 40-jarig huwelijksfeest gevierd. Zaterdagavond hield de Mater Amabi- lisschool in gebouw „Irene" haar jaarlijk se feestavond en werden tevens de getuig schriften aan de leerlingen uitgereikt. In tegenwoordigheid van de beschermvrouwe van de school, mevr. Peek-Linthorst werd door de voorzitster van het bestuur, mevr. M. Taverne-v. Kampen, aan elf meisjes het eindgetuigschrilt uitgereikt, terwijl drieëndertig meisjes het le jaars, en ne gentien het 2e jaars getuigschrift mochten ontvangen. Ook nu weer verzorgde een uit meisjes van de school gevormde to neelgroep met assistentie van enkele he ren het programma. Dit jaar was de keus gevallen op het blijspel „Tante uit Argentinië", door Joop Spit. Onder leiding van mej. M. H. M. Lap heeft deze groep een vrij vlotte ver tolking van dit aardige spel gegeven. In de geschiedenis van de kinderen Ten Broeke, welke door de suikertante Lidia zwaar op de proef worden gesteld, maken deze een paar opwindende dagen mee. Aan de meest ingewikkelde situaties moet het hoofd geboden worden, eer de jonge echt paren tot de ontdekking komen dat hun leven geen moment gevaar heeft gelopen, doch dat de, ondanks haar leeftijd nog le venslustige tante, hen lelijk bij de neus heeft genomen. Gezien de weersomstan digheden moeten wij al grote waardering hebben voor de oogebrachtte moed om bij zo'n hitte toneel te gaan spelen. Het tem po moest onder deze omstandigheden na tuurlijk lijden. Ook de rolkennis had over het algemeen iets vlotter kunnen, zijn. Het is natuurlijk een rust, wanneer men weet dat hij of zij in het soufleurshok aanwe zig is, er op rekenen brengt echter ver traging en te veel wit in de tekst. De rol van Ton Tenbroeke vond bij J. Heyns- broek een aardige vertolking, iets beter articuleren zal hem achter het spreken ver gemakkelijken. Lily Peters, als Tante Li- dia wel wat al te jeugdig voor een vrouw rond de zestig mag eveneens op een goede uitvoering terugzien. De overi ge rollen waren eveneens in goede handen al moet nogmaals worden gezegd, tempo en nogmaals tempo kan bij dergelijke stukken alleen het gewenste-effect bren gen. De toneelaankleding was keurig ver zorgd en zelfs aan de kleinste dingen was de nodige aandacht besteed. De Mater Amabilisschool kan op een warme doch ook geslaagde avond terugzien. De consul van België te Rotterdam, de heer H. J. van der Vennet, zal binnen kort ons land verlaten, teneinde een functie bij het centraal bestuur van het Ministerie van Buitenland-se Zaken en Buitenlandse Handel op zich te nemen HEDEN: Passage Theater: ontoelaatbaar. Monopole Theater: Curuca van de Ama zone (14 j.); 2, 7, 9 uur; zaterdag en zon dag: 3, 5, 7 en 9 uur. Stedelijk Museum: dagelijks vat. 10 tot 5 uur zondags van 2 tot 5 uur Verder op woensdagavonden 19.30—22 uur. BIBLIOTHEEK Openingsuren Hoofdgebouw Dam 8: Volwassenen maandag: 7—8.30; dinsdag 10—12, 2—3 en 7—8.30; woensdag: 25 en 7—8 30: donder dag: 10—12 en 25: vrijdag: 25 en 1—8.30; zaterdag: 10—12 en 2—5. Jeugd: woensdag: 24; donderdag 45; saterdap 1—3. Boven 14 jaar ook: woensdag 6—7.30 Filiaal Rijnstraat 1: dinsdag 6.308.00; vrijdag 7—8. Filiaal Emmastraat 3: maandagavond 78 uur: woensdagavond 78.30; vrijdag avond 7—8.30 uur. Filiaal Kerkweg 46, Kethel: zondag 11 30—12.30. Filiaal Wtjkgebouw Nleuwland: volw woensdag en vrijdag 7—8.30: kinderen woensdag 25. Toegang door zij-ingang. NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door apotheker Gouka Co., Groenelaan 127. DINSDAG: Rotterdamse Schouwburg, Aert v. Nes straat 120: Susana y José - Spaans dans paar. 20 uur. Groote Schouwburg, Zuidplein: Succes- senparade - Radiorevue-Show met Rens v. Dorth e.a., 20 uur. BIOSCOPEN Programma's van 5 t/m 11 Juli Arena: Rose Bernd (volw.i Capitol: Ex- patiënt no. 2311 (18 J.) Centraal: Arch of triumph (strikt volw.) Clneac-AD: De Vlie gende Hollander (a.I.) Cineac-NRC: actua liteiten (doorl. voorst.) (a.I Colosseum: De Vliegende Hollander (a.I.) Harmonie: Terwille van ons huwelijk (volw Lumlè- re: The kid (a.I.) Lutusca: De geheime dienst grijpt in (14 J.) Luxor: Het vuur der haat (onbekend) Metro: Arch of triumph (strikt volw.) Passage (Schiedam): en schiep de vrouw (ontoelaatbaar) Prinses: De eenzame ruiter (14 J Rex: Acht man nen en een tank (14 J.) Thalia: De grote verleiding (a.I.) 't Venster: Animal world (a.I.) Victoria: De Vliegende Hollander (a.I.). Na de wethouder werd nog het woord gevoerd door de directeur der G.T.B., ir. Adriaanse en de chef van de afd. elektri citeit, de. heer W. Bax. De N.V. Sico, ver. van Schied. installateurs, alsmede talrijke andere relaties, kwamen met collega's en vrienden hun gelukwensen aanbieden. Het wordt aan de oude Maaskant, dat geliefde verpozingsoord van de Schiedammers, steeds keuriger. Men weet, dat W ikon-Fijenoord er bezig is, een recreatieoord annex sport terreinen aan te leggen. Langs de rivier staan nu keurige bankjes in een lange rij. Maar links, onder de bomen, is het in deze dagen beslist verkieslijker toeven. QAOBIAD VOOR SCHUOAM tR OfASTRAAAM 79ste Jaargang No. 23419 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 6615S POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES ƒ9,16 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN 0,30 per m.m.-hoogte. Bij contract speciale tarieven- KAMPIOENEN tot 20 woorden 0,50 bij vooruit betaling. Elk woord meer 3 cent. Majimum 00 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeenkom stig de Regelen voor het Adver tentiewezen. ABONNEMENTEN ƒ7.40 per kwartaal, 2.54 per maand en 0,69 per week. Onze Schiedamse honkballers kunnen nu niet bepaald op een gunstig weekend te rugzien. Aan de Boshoek werd Schiedam met 5-11 door P.S.V. kansloos geklopt, ter wijl S.V.V. in Rotterdam met 5-3 van U.S.C. de kous op de kop kreeg. De kan sen voor onze Schiedamse ploegen om nog een leidende rol in de kopgroep te spelen zijn door deze nederlagen wel belangrijk gedaald. Schiedam, dat met invallers voor Van de Kooy en Oosterman verscheen, stond bij het ingaan van de derde inning met 1-2 achter. In de derde inning zagen de Eind- hovenaren tot 1-6 uit te lopen. Enke- o ,Hard* en hoge ballen werden door de Schiedamse velders verkeerd beoordeeld, waarvan natuurlijk dankbaar werd gepro- voerd, waartegen de zwart-witten slechts titeerd. P.S.V. was gelukkiger met slaan aan Schiedam zodat in de zesde inning de score zelfs tot 1-10 kon worden opge- een puntje wisten te stellen. Nadat in de gelijkmakende slagbeurt twee man op de nonken waren gekomen zorgde Kok er met een goede tweehonkslag voor, dat er twee man binnen konden komen, hiermede de stand op 4-10 brengend. In de voorlaatste inning werd het zelfs door een door- schietbal 5-11 nadat P.S.V., door enkele goede vangen in toom gehóuden, slechts eenmaal had kunnen scoren. Met een man uit en alle honken bezet was er voor on ze stadgenoten nog alles mogelijk en de spanning steeg. Op een harde klap van invaller Cambeen ging deze zelf uit en gelijktijdig sneuvelde W. v.d. Touw. Het onnodig onderling verwijten maken heeft alleen maar tot gevolg, dat er fouten wor den gemaakt zodat hierdoor aan 't geheel afbreuk wordt gedaan. Zelfbeheersing is van de voornaamste facetten van de goe de sportbeleving. Werpersresultaten: Schiedam, Reynier- se en Spronk; 12 x 3 slag, 5 x 4-wijd, 12 honkslagen tegen. P.S.V. Compaan: 9 maal 3 slag, 12 x 4-wijd. 5 honkslagen te gen. Niet alleen heeft S.V.V. de Rotterdam mers onderschat maar bovendien troffen de rood-groenen USC voor de eerste maal geheel volledig. Werper Van Peer was bovendien in een ongenaakbare vorm, zodat de Schiedammers maar weinig kan sen geboden kregen. In de derde en vier de inning sloegen de Rotterdammers eerst hun slag, nadat S.V.V. in de eerste en derde inning een 0-2 voorsprong had ge nomen. Honkslagen van Van Eisden en Hogervorst alsmede een doorschietbal le verden U.S.C. drie punten op, waaraan in de 5e inning door driehonkslagen nog twee punten werden toegevoegd. Met een kostbare 5-2 voorsprong kon U.S.C. nu wat ruimer ademhalen. Wel wist in de negende inning Huib Kooy de, door 4- wijd op het eerste honk gekomen, De Lange met een fraaie 3 honkslag nog thuis te brengen maar verder wist S.V.V. het niet te brengen, zodat U.S.C. de eerste twee punten in deze competitie wist bin nen te halen. Werpersresultaten: U.S.C. werper Van Peer. 15 x 3 slag. 4x4 wijd, 8 honk slagen tegen. S.V.V. werper De Lange, 14 x 3 slag, 6 x 4-wijd, 7 honkslagen tegen. (Van onze correspondent) STOCKHOLM, juli. Zal de staat moeten bepalen, of men zal deelnemen in een pensioenfonds Af zal de burger het zélf mogen uitmaken? Dat is de vraag, waarover in Zweden dit na jaar een volksstemming zal worden ge houden, en waarover maandenlang vruch teloos is gepraat en getwist in de Rijks dag. Bij het referendum, dat overigens alleen maar een adviserend karakter heeft, zullen de Zweden hun stem kun nen uitbrengen op drie verschillende voor stellen, die zijn gelanceerd door resp. de sociaal-democraten, de boerenpartij en de rechtse oppositie (liberalen en conserva tieven). De sociaal-democraten, die samen met de boerenpartij aan de regering zijn. wil len niets liever dan alle loontrekkenden verplichten deel te nemen in een door de staat beheerd pensioenfonds, waaruit op een door de staat vast te stellen leeftijd een door de staat vast te stellen bedrag zal worden uitgekeerd als aanvulling van het reeds bestaande volkspensioen De waarde van het tz.t. uit te keren aan vullingspensioen zou door de staat moe ten worden gegarandeerd, hetgeen bete kent dat bij stijging van het algemeen prijsniveau de schatkist zou moeten bij springen om de pensioenen aan te vullen tot hun oorspronkelijke waarde. Zelf standigen en ondernemers zouden volgens het sociaal-democratische voorstel, van het pensioenssysteem worden uitgesloten met dien verstande, dat deze groep de mogelijkheid zal krijgen om bij d» staat een vrijwillige pensioenverzekering aan te gaan tot een beperkt bedrag. De waar de van dat pensioenbedrag zou evenêéns door de staat, dus door de schatkist, wor den gegarandeerd. Oorspronkelijk lag het geenszins in de bedoeling van de sociaal-democraten om de pensioenkwestie onderwerp te maken van een volksstemming. Zij rekenden na melijk op de steun van hun regerings partner, de boerenpartij, en waarschijnlijk ook op de steun van de enkele communis ten in de Rijksdag. Minister-president Er- iander, de sociaal-democratische leider, vergiste zich echter deerlijk. De boeren partij l'et namelijk weten, dat zü het sociaal-democratische pensioenvoorstel niet kon steunen en dal zij met een eigen voorstel wenste deel te nemen aan een referendum, zoals dat door de conserva tievcn en liberalen was voorgesteld No moesten de sociaal-democraten, die als regeringspartij afhankelijk zijn van de boerenpartij, hun standpunt wel wijzigen en Erlander verklaarde, dat nu ook zijn partij akkoord ging met een volksstem ming. De boerenpartij wil het aanvulllngs- pensioen vrijwillig stellen voor iedereen, dus zowel voor loontrekkenden als voor zelfstandigen en ondernemers. Dat is eigenlijk het enige verschil met het so ciaal-democratische voorstel, want overi gens willen óók de boeren, dat de staat het pensioenfonds zal beheren en dat de staat de waarde van het pensioen zal ga randeren. De conservatieve en liberale oppositie- parttien willen van al die staatsbemoeie nis en van al die verplichtingen niets weten en bovendien zijn ze felle legen- standers van een door de staat beheerd pensioenfonds. Hierdoor immers zou de staat een enorme invloed kunnen krijgen op de kapitaalmarkt, met alle schadelijke gevolgen voor het particuliere bedrijfs leven vandien. Het voorstel om d« staat garant te laten staan voor de oorspron kelijke waarde der aanvullingspensloenen wordt eveneens door de opnositle-oartijen verworpen, omdat zulks alleen maar een verhoging der belastingdruk met zich mee zal brengen Tegenover de voorstellen der sociaal-democraten en boeren stellen daarom de conservatieven en liberalen in een gemeenschappelijk voorstel, dat zo wel loontrekkenden als zelfstandigen en ondernemers in de gelegenheid moeten worden gesteld geheel vrijwillig een ver zekering aan te gaan voor aanvullings- nensioen. Een ieder zal zélf moeten kun nen bepalen hoe groot dat pensioen dient te zijn en van welke leeftijd af hot zal worden uitbetaald. De waarde er\*an zou moeten worden zekergesteld door be paalde wijzigingen in de huidige wetge ving maar in geen geval zal de staat, d.i. de schatkist, dus de belastingbetaler. °r voor garant moeten staan. Aansluiting bil een pensioenregeling zal dienen te ge schieden via collectieve overeenkomsten of door andere overeenkomsten groeps gewijs of individueel. Aldus het pensioen voorstel van de rechtse oppositiepartijen. Over de wijze waarnn de drie verschil- 'ende vnnr^leliv-, zullen werden gefor muleerd, heeft de regering destijds over- leg gepleegd met de betrokken partijen Bi) dit overleg kon men echter niet tot overeenstemming komen, waarna de re gering besloot om alle voorstellen, dos óók dat van de oppositiepartijen, dan maar zelf te formuleren. Dat was mogelijk dank zij een ver ouderde- wet, volgens welke de regering bij volksstemmingen het recht heeft om ook de voorstellen der minoriteitspartijen te formuleren. Het was de bedoeling, dat deze verouderde wet nog dit jaar zou worden herzien, in die zin dat de minori- teitspartijen bij een zeker aantal zetels in de Rijksdag voortaan zélf haar voorsteilen en vragen bij een volksstemming zou mo gen omschrijven. Zodra echter de soci aal-democraten hadden besloten om In de pensioenkwestie akkoord te gaan met een volksstemming, dienden zij een voorstel in om met de herziening van de oude volksstemmingwet nog even te wéchtcn Dit voorstel werd kort geleden door de parlementaire meerderheid van sociaal democraten, boeren en communisten goed- sekeurd. Uiteraard gaan de liberale en de con servatieve partijen niet met de door de regering opgestelde teksten voor de volks stemming akkoord. Wat men er op tegen heeft is, dat de drie verschillends vor stellen tendentieus zouden zijn omschre ven In het pensioen-voorstel van de op positie heeft de regering bepaalde termen zoals „zonder garantie vén en dus zonder kosten vóór de staat" gewijzigd in alleen maar: „zónder garantie van de staat" Voorts is de passage, waarin wordt voorgesteld dat ieder zélf het tijdstip en de grootte van het pensioen moet kunnen vaststellen, geheel wéggelaten. In het sociaal-democratische voorstel daaren tegen heeft de regering niet gesproken van „iedere loontrekkende is verplicht zich aan te sluiten bij een pensioenrege ling enz.", maar van „iedere loontrekken de krijgt wettelijk récht op pensioen" Dat de waarde-garandering der pensioenen door de staat een verhoging betekent der belastingdruk wordt in het sociaal-demo cratische voorstel verzwegen. Aldus de kritiek der oppositie-parttien op de wijze, waarop de regering de verschillende voor stellen heeft geformuleerd. Inmiddels heeft de Rijksdag, d.w.z. de meerderheid van sociaal-democraten, boeren en communisten, de regerings teksten voor het volksstemmingsfnrrnu- lier goedgekeurd en zit er voor de op positiepartijen dus niets anders op dan tijdens de propaganda-eampagne. die eind september gaat beginnen, he! volk duidelijk te maken wét hun voorstel eigenlijk omvat. Voor die propaganda campagne heeft elk der drie betrokken groeperingen een bedrag van anderhalf milioen ter beschikking gekregen dus daar, valt wel het een en ander mee te beginnen. Volgens Syrische persberichten zou ko ning Saoed de Syrische president Koe watly, uitgenodigd hebben voor een be zoek aan Saoedi-Arabië. Er zou nog geen antwoord op de uitno diging zijn gegeven. De Syrische regering zou eerst het resultaat willen vernemen van de besprekingen, die de Egyptische opperbevelhebber, generaal Amer zojuist met koning Saoed heeft gevoerd. Generaal Amer is zaterdag in Cairo te ruggekeerd na een verblijf van 48 uur in Saoedi-Arabië. Koning Saoed en Amer hebben volgens radio Cairo tijdens hun besorekingen een „volledige gelijkheid van standpunten aangaande de besproken politieke problemen" geconstateerd en wel op basis van de resohities, die op de conferenties van Arabische staatshoofden te Cairo, Riad en Amman zijn aanvaard. De op deze conferenties door de Ara bische staatshoofden aanvaarde beginse len waren: inachtneming van „positieve neutraliteit", strijd tegen vreemde ver dragen en strijd voor de terugkeer van Arabische vluchtelingen naar Palestina. Inmiddels heeft de Libanon aan Syrië een in krachtige bewoordingen gestelde nota gezonden, waarin laatstgenoemd land verantwoordelijk wordt gesteld voor de huidige spanning in de Libanees-Syri- sche betrekkingen. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren bevestigd, dat een vertegenwoor diger de Israëlische regering onlangs be sprekingen met Arabische vertegenwoor digers over de vluchtelingenkwestie heeft gevoerd. Zaterdag is voor het eerst een Frans schip via de Golf van Akaba in de Is- rae'isebe haven Eilath aangekomen. Het vrachtschip was afkomstig uit Djiboeti. Het wereldaanbod van nieuwe rubber zal in 1957 en komende jaren meer dan voldoende zijn om in de behoefte te voor zien, aldus verklaarde de heer John Co- lyer, president van de B. F. Goodrich Co. In de eerste zes maanden van 1957 beliep het wereldverbrulk van nieuwe rubber natuurrubber en synthetische rubber op jaarbasis 3.120.000 long ton vergeleken met een minimum produktiecapacSteit van 3.500.000 ton per jaar. Volgens Colyer is er thans een capaciteit voor de produktie van synthetische rubber in de Ver. Sta ten, toereikend, om In de binnenlandse behoefte te voorzien en tevens een toe komstige toeneming van het verbruik in andere vrije landen op te vangen. Het verbruik van synthetische rubber in de vrije wereld beloopt thans op jaar basis 1.260.000 ton, maar medio 1957 zou den de Ver. Staten alleen in staat zijn 1.520.000 ton te produceren, indien dit no dig ware. Dit betekent, dat de produktie- capaciteit tn de V. S. de laatste twee jaren met ca 50 pet. !s toegenomen. De sterke vraag naar synthetische rubber heeft zelfs de meest optimistische ramingen overtrof fen, zo zei Colyer. De vrije wereld heeft haar verbruik in de eerste helft van 1957 met 9 pet verhoogd vergeleken met 1956. Het verbruik in de vrije wereld buiten de V. S. zal naar verwachting in 1957 het dubbele bedragen van dat in 195-5. Het verbruik van natuurrubber beloopt thans op jaarbasis gerekend t .365.000 long ton vergeleken met een feitelijke wereld- produktie van 1.887.500 ton in 1956 en 1.912.500 ton in 1955. Na overleg in het kader van de Alge mene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (GATT) hebben een aantal Euro- pes~ landen Zweden, Italië, Oostenrijk, Noorwegen en West-Duitsland maan dag aangekondigd, dat zij maatregelen zullen treffen tot verzachting van hun invoerbeperkingen, in het bijzonder op goederen uit het dollargebied. Wat West-Duitsland betreft, was de speciaal voor het voeren van dit overleg benoemde commissie tot de slotsom ge komen. dat de krachtige deviezenpositle van dit land niet langer het handhaven van invoerbeperkingen om betalingsba lansredenen rechtvaardigt. De Westdultse regering heeft aangekondigd, dat In de nabije toekomst nieuwe liberalisatiemaat regelen zullen worden genomen. In het bijzonder zullen de verschillen, die thans bestaan tussen de vrije lijsten voor de •erschillende monetaire gebieden, gelei delijk worden verminderd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 2