Laatste sonatenavond Haskil Grumiaux te Amsterdam Premier Jawaharlal NEHROE Derde wereldmuziekconcours Franse Kamer stemt morgen Smokkel aandelen „Koninklijke" Probeer eens HOLLAND-FESTIVAL 1957 Gast in Nederland Nederlander werd generaal der witte paters Nieuwe verlaging Duitse discontovoet? Half miljoen winst Modder-man Zilveren priester jubileum Prof. Van der Ploeg O.P. ritse troepenscliepen door Suezkanaal Kerkrade bereidt zich voor PAGINA 3 EUROMARKT EN EURATOM MAANDAG 8 JULI 1957 7; Ronniegt„,?r vogelt5e WAT Mijn harpt Maakt 15GOED De Franse Nationale Vergadering heeft gistermorgen het ratificatiedebat over de Euro-verdragen beëindigd. Morgen zal over beide verdragen gestemd worden. Algemeen wordt aangenomen, dat de stemming nositief zal zijn. Er worden schattingen gedaan van ca. 260 vóór stemmers tegen 210 tegenstanders. De de batten in de Nationale Vergadering heb ben een week geduurd en waren hoofd zakelijk van technische aard. Tijdens het generaal kapittel der Witte Paters te Rome is gisteren pater L. Vol- ker uit Veghel gekozen tot generaal-over- ste der congregatie. Pater Vólker. die 51 jaar is, zal nu gedurende tien jaar met het bestuur der congregatie belast zijn. Hij werd 24 no vember 1906 te Veghel geboren, deed zijn humaniora aan het diocesaan klein se minarie van Den Bosch en studeerde daarna filosofie bij de Witte Paters te Boxtel. Het noviciaat in de congregatie maakte hij te Maison Carrée in Algiers, daarna studeerde hij theo'ogie in Carthago, waar hij 29 juni 1932 de priesterwijding ontving. Te Kipabapaba in Tanganyika werd hij benoemd tot professor in de theologie aan het regionaal groot seminarie, waar van hij tot augustus 1945 ook overste was. In 1947 keerde pater Volker naar Ne derland terug, doch nog hetzelfde jaar werd hü benoemd tot assistent-generaal der con ;atie. Het generalaat was toen nog gevestigd in Maison Carrée, waar vandaan het in 1952 werd overgeplaatst naar Rome. De congregatie der Witte Paters, die in 1868 door kardinaal Lavigerie werd ge sticht, telt 3169 leden, van wie 2652 pries ters en 517 broeders. In Duitse beurs- en bankierskringen is weer sprake van de mogelijkheid van een verlaging van het discontotarief. De rou tinezitting van de centrale-bankraad van woensdag a.s. wordt daarom met span ning tegemoetgezien. Men acht het niet uitgesloten, dat besloten zal worden het disconto, dat thans 4% pet. bedraagt, te brengen op 4 pet. Wellicht zal een der gelijke maatregel worden gecombineerd met een verdere beperking van de her- disconteringscontingenten, die op 1 mei j.l. reeds met 15 pet. zijn verlaagd. De verwachting van een lagere discon tovoet is gegrond op de omvatting, dat de interne economische situatie geen handhaving van het huidige discontota rief vereist. Wat de economische situa tie in West-Duitsland betreft, constateert de Bank Deutscher Laender in haar jong ste maandoverzicht „een althans voorlo pige kalmering van de conjunctuur", waarbij zij de aandacht vestigt op ener zijds de verminderde investeringsactivi teit en anderzijds op het feit, dat de toe neming van het verbruik de laatste tijd in een minder snel tempo plaats vindt. Op 11 januari j.l. werd het disconto verlaagd van 5 tot 4% pet. In Parijs wordt op het ogenblik een on derzoek ingesteld naar aanleiding van be richten dat aandelen ..Koninklijke Shell" ter waarde van f 15 milioen naar Frank rijk zijn gesmokkeld en on de Parijse Beurs zi.,n verhandeld onder dekking van valse beursdocumenten. Door het omzeilen van de beursbepalin- gen zou bij deze transactie een winst van 500.00" zijn gemaakt en dit geld zou Frankriik weer uitgesmokke' zijn. De politie is van plan het hoofd van een financieel concern in Parijs te ondervra gen, aldus verluidt in gerechtelijke krin gen te Parijs. Een helikopter van de reddings dienst van de R.A.F. vertrok gisteren in allerijl naar een afgelegen dal op het eiland Anglesey in de buurt van Bangor (Noord-Wales), vanwaar een alarmsein gekomen was, dat een man in de modder tvas vastgeraakt. Doch toen de helikopter ter plaatse arriveerde keek de man in de modder woedend omhoog naar de redder, die boven zijn hoofd cirkelde en schreeuwde: „Ga weg, man! Kun ie niet zien, dat ik aan het vissen ben, man! Je jaagt de vis weg, man!" Prof dr. J. van der Ploeg O.P. hoog leraar aan de Katholieke universiteit van Nijmegen, heeft zondag onder zeer grote belangstelling zijn zilveren priesterjubi leum gevierd. In de kapel van het Al- bertinum droeg hij een plechtige H. Mis op met assistentie van de prior pater dr. S. Tesser O.P. als presbyter assistens ter wijl collegae van de universiteit als dia ken en subdiaken fungeerden. Het H. Misoffer werd o.a. bijgewoond door de bisschop van Tiruvaila (Zuid In dia). Mar Cheriyan Polachirakal, die mo menteel in ons land vertoeft. Mgr. Alfrink aartsbisschop van Utrecht, en oud-collega van de jubilaris, had een gelukwens ge zonden. Tijdens de receptie van de Dominicaan se communauteit, welke aan de alge mene receptie voorafging, voerde pater Tesser het woord om prof Van der Ploeg zijn gelukwensen aan te bieden en hem tevens te huldigen om zijn grote verdien sten. in de bijbelwetenschappen. In zijn dankwoord wees de jubilaris erop, dat het professoraat ofschoon het in schijn de betekenis heeft van een volledige vrij making voor de wetenschappelijke ar beid in feite door bijkomende activi teiten zo weinig tijd overlaat voor eigen lijk wetenschappelijk werk. Van de algemene receptie maakten velen gebruik vooral uit de kringen der univer siteit. Mgr. dr. R. R. Post, voorzitter van de raad van bestuur der St.-Rad- boudstichting, bood namens deze stich ting zijn gelukwensen aan, terwijl de se cretaris van de academische senaat, prof dr. J. Terlingen bij afwezigheid van de rector-magnificus namens de universiteit kwam feliciteren. diënten hanteerden om diverse bladzijden een bloeiende plasticiteit te verlenen. Maar een noodzakelijke voorwaarde om erin te slagen algeheel waardeerbare in terpretaties te bereiken zijn op de drie achtereenvolgende zaterdagen uitgebleven: men werd niet beroerd en derhalve ver schafte het gebodene geen, althans onvol doende, ontroering. Nu is dit welhaast het meest essentiële verwijt, dat men een artiest kan maken, maar de verzachtend1 omstandigheden die in de vorm van fysi sche factoren (temperatuur en akoestiek) een rol hebben gespeeld en die zich bij de luisteraars en bij de betrokken solis ten in evenredige mate zullen hebben doen gelden, vertroebelen enigszins de relatie tussen de indrukken van dit optreden en de beoordelingsnormen. Hoewel we gelo ven, dat dit duo onder idealere omstan digheden ongetwijfeld tot gunstiger con clusies aanleiding zal kunnen geven, blijft het de vraag of wij hier met een vol maakte combinatie te doen hebben. Voor alsnog lijkt ons dit niet het geval, daar voor contrasteert de Impulsiviteit van Cla ra Haskil waarschijnlijk te veel met de meer celebraal geaarde Grumiaux. De meest gunstige resultante van deze tegenstelling manifesteerde zich doorgaans in de langzame delen, waarin de homoge niteit het zuiverst benaderd werd. Wanneer wij nog even de balans opma ken van deze avond, dan constateren wij, dat de beide Beethoven-sonates er nog het beste af kwamen. De sonate van Mo zart kreeg te weinig van de charme, die zo kenmerkend voor dit werk is. Brahms was weliswaar een indrukwekkend besluit, maar een meer epaterende verbeelding van dramatische en tragische gevoelsin houd van dit werk zou beslist niet mis plaatst geweest zijn. Nochtans bewerkte een langdurig ap plaus een toegift: het Adagio uit Beetho- vens „Frühling-sonate" op. 24. De sonaten-avonden =1 n pTl van Clara Haskil en tij fOfe (1| Arthur Grumiaux zijn I 1"™-, 11| achter de rug, althans J~J |A[ ft mi i-—voor Amsterdam. iZaterdagavond vond FÏ) lm ,aatste optreden "(s ft plaats met de beide 111 VMk III Beethoven-sonates op. 12 no. 2 en 3, Mozart was vertegenwoordigd met zijn sonate KV 304 in e en als pièce de ré- sistance fungeerde Brahms' veel gespeel de sonate in d op 108 dat tevens het dra matisch slotstuk vormde. (Advertentie». andere zenuw-middelen, zelfs de duurste welke er zijn. dan komt U tóen terug op Mijnhardt's Zenuwtabletten, omdat deze Uw zenuwen vlugger kalmeren. U rustiger stemmen en meester doen bll|ven. Het gehele optreden van dit nieuw ge vormde duo, waarnaar met zoveel ver wachtingen werd uitgezien heeft vele ge mengde indrukken achtergelaten. Zeer ze ker heeft men weinig spectaculaire din gen gehoord, zeer zeker heeft men ook niet de indruk gekregen, dat hier toppun ten van musische expressiviteit te genie ten zijn geweest. Daartegenover was het ook beslist niet de suggestie van twee be roemde namen die van tijd tot tijd de inconveniënten van dit optreden wisten te doorbreken en voortreffelijk de congre- Jïaandag 8 juli: Concertgebouw Amsterdam, Hans Henkemans speelt pianowerken van Claude Debussy. Stadsschouwburg Amsterdam, Spaanse dansgroep Ximinez-Vargas. Den Haag Kon. Schouwburg, Wiener Burg theater met Der Unbestechliche vaa Von Hofmannsthal. Haarlem, aan vang orgelconcerten. Dinsdag 9 juli: Stadsschouwburg Amsterdam, Ballet van de Nederlandse Opera. Kon. Schouwburg Den Haag, Spaanse Dansgroep Ximinez-Vargas. Kurzaal Scheveningen, Ned. Kamerorkest. Utrecht Tivoli, U.S-O. geeft Stabht Mater van Rossini. Schouwburg Arnhem, Wiener Burgtheater. Het rapport, dat over enige tijd zal wor den gepubliceerd, werd door de vergade ring met algemene stemmen aanvaard. Hetzelfde was eerder geschied met en kele andere verslagen van commissies, o.a. die van de specialistenregistratie. fn de middagvergadering werden publi- katies van enige leden van de maatschap pij in de „Vrije Artsentribune" ten scherpste afgekeurd. Het hoofdbestuur werd verzocht die stappen te onderne men, die het in deze situatie nuttig en nodig acht. Bij de behandeling van het vraagstuk van de enting tegen poliomyelitis bleek de vergadering van oordeel, dat deze even als andere preventieve maatregelen bij voorkeur moet worden verricht door de huisartsen van de te enten kinderen. Hiermede zal waarschijnlijk een zo groot mogelijk aantal kinderen worden bereikt. nullen Britse troepentrans- ®UezkanPe,n weer gebruik maken van het. yah hp? naldus heeft een woordvoerder rdag f r"se ministerie van oorlog za- Qp e Londen meegedeeld. A'Oinir?''Sli zal ket: troepentransportschip hnenvd rowey" by Port Said het kanaal etl- Ivo» op weg naar het Verre Oos- Iï?et ttiilif gen later zal de „Devonshire" richtino alren uit Jordanië in noordelijke Vol het kanaal varen. ^'sterfp11! de bekendmaking van het mt- Va° bomv?°Sen de Britten in Egypte niet Onder geestelijke leiding van mgr. dr. J. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roer mond, wordt van 8 tot en met 19 oktober a.s. de zesde nationale Nederlandse ro zenkransbedevaart naar Fatima en Lourdes gehouden. Zij zal op 13 oktober de veertigste verjaardag van de laatste verschijning van O. L. Vrouw, tevens ver jaardag van het zonnewonder, in Fatima zijn. Op de terugweg wordt Lourdes bezocht. JAWAHARLAL NEHROE, premier India, die vanmorgen op het vlieg veld Valkenburg is aangekomen voor 1 een tweedaags officieel bezoek aan ons land, is ongetwijfeld een van de belang- rijkste en boeiendste persoonlijkheden van onze tijd. 1 Hij is dit als regeringsleider van een land met ruim 360 miljoen inwoners én vanwege zijn optreden in de internatio nale politiek. Op dit terrein neemt hij een onafhankelijke positie in. Hij heeft zich altijd gesteld tussen de twee grote kampen, waarin de huidige wereld ver deeld is. Zijn land is niet aangesloten bij een van de westelijke verdedigingsver dragen: Pact van Bagdad of SEATO. Anderzijds staat hij kritisch tegenover het Sovjetblok. Nehroe wil „positief neu traal" blijven en samenwerken zowel met de een als met de ander, ofschoon men in het westen met dat streven niet altijd even gelukkig is. Deze „positieve neutraliteit" weerhoudt hem echter niet om zich krachtig uit te spreken'over de grote internationale problemen. Zo deed hij, zij het na enige aarzeling, een onder zoek instellen naar de Sovjet-repressie in Hongarije, welke hij vervolgens sterk veroordeelde. Van de andere kant sprak hij zich fel int tegen de Brits-Franse ac tie in Egypte en zijn reizende ambassa deur, Krisjna Menon, speelde een grote rol in het streven naar een oplossing van het Suezkanaal-geschil. Nieuw Delhi, India's hoofdstad, heeft daarom ook een grote schare staatslie den van Oost en West zien komen en gaan: het Sovjettweemanschap B. en K., de Sovjetminister van defensie, Tsjoe- kof, en de Chinese premier Tsjoe en-Lai brachten evengoed een bezoek aan Neh roe als vice-kanselier Blücher van West- Duitsland, Earl Attlee en Dulles. Boven dien heeft Nehroes houding in internatio- nale en koloniale kwesties de aandacht van een groot deel van Azië zelf naar India getrokken. Een betreurenswaardig ders genomen, toen hij tien jaar geleden, op 15 augustus 191/1, de eerste regerings leider werd van 't onafhankelijk gewor den India. Met onbetwistbaar succes heeft hij zijn grote land door de eerste moeilijke, in het geval van India zelfs zeer moeilijke, jaren van zijn onafhan kelijkheid gevoerd. In de afgelopen tien jaar heeft hij al zijn krachten ingezet om een doelmatig bestuur te creëren en de grote nood van zijn volk te lenigen. Wat het bestuur betreft voerde hij een nieu we indeling in staten door. Voor de ver heffing van het Indiase volk liet hij een vijfjarenplan opstellen, een ontzaglijk project, dat miljarden en miljarden kost. Aleen echter door investeren en het scheppen van werkgelegenheid, zo meent hij, kan men het volk van India, waar per jaar duizenden van honger sterven, voldoende bestaanszekerheid geven. HET was overigens helemaal niet toe vallig, dat Nehroe op 15 augustus 191/1 de eerste premier van het on afhankelijke India werd. Sedert bijna een halve eeuw was hij voor deze taak voor bereid. In 1905, vijftien jaar oud, deed hij zijn intrede in Harrow, waarna een rechtenstudie in Cambridge volgde. In 1912 keerde hij terug in zijn geboorte stad Allahabad, waar hij evenals zijn va der advocaat werd. Hij kreeg contact met de Congrespartij en op de jaarvergade ring van die partij in 1916 ontmoette hij voor het eerst Mahatma Ghandi. Niet lang daarna was hij een van diens voor naamste medewerkers. Nehroe werd secretaris-genrraal en la ter voorzitter van de Congrespartij. Hij bekleedde bovendien enkele functies in het oude India, zoals voorzitter van het National Planning Committee". Evenals Ghandi ontkwam hij echter niet aan de gevangenis en in totaal heeft hij daar ruim elf jaar doorgebracht. In iunl 191/5 werd hij ten slotte vrijgelaten. Twee jaar later sou hij premier zijn. 1 Wat hij later wilde worden? Bij zijn vader in de zaak, kwam er reso luut uit. Of hi] blij v/as weer in Nederland te zijn. Natuurlijk, maar toen het vliegtuig boven ons land arriveerde, her kende hij zijn moeder land niet meer. Hij ver diende met de kranten verkoop acht dollar in de week; zijn ouders hadden hem vrij gelaten met het verdiende geld te doen, wat hij zelf graag wilde. Na het interview zeer geduldig, vond hij ant woorden op alle vragen stapte Ronnie dapper door de douanehal, zijn Canadees kapiteinspetje op het hoofd. Buiten ston den oma, opa, tante, oom en nichtje van negen iaar ongeduldig op neef Ronnie te wachten. Hij zal zeven weken in Nederland va kantie houden. conflict met Pakistan over het groten deels mohammedaanse Kasjmir verhin dert overigens een volledige samenwer king van deze twee grote Aziatische bu ren. MAAR ook wanneer Nehroe niet so'n vooraanstaande rol zou spelen in het wereldgebeuren, zou hij een van de belangrijkste persoonlijkheden zijn van onze tijd, omdat hij een van de meest kundige regeerders ter wereld is. Hij heeft een immense taak op de schou- *nverfc„ Kran- *-'erg^ P 2"° dollar had kocht hij *'ater volg*I"toestel voor- houdt van die- tot® kwam bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3