Italiaanse zege in Briancon leiderstrui voor Anquetil Eerste Alpen-etappe zonder kleerscheuren doorgekomen Wout Wasftmans zou een kans hebben gehad Schalk Verhoef nam op tweede dag zehratrui van Wuyts over our de rance DE NEDERLANDSE EQUIPE Ronde van Zeeland MARSEILLE Wim van Est eerste Nederlander o Eu morgen: ET. 12 CANNES „Theo Middelkamp" leidt hij ploegen DE UITSLAGEN MAANDAG 8 JULI 1957 PAGINA 6 Angst en routine lil 1111 Alpen-paniek Geen oude stijl 1 van de, 'amste kar,i Avanti! Nencini demareert Groene trui Bergklassement Ploegenklassement Fiets in tivee delen iusqt °ntvany Algemeen klassement ALFREDO BINDA De baas gaf het signaal 9- 7-'57 239 km Roquevaire Ste. Maxime? Col de TEspigouller 728m ^,Col de t'Anges 2l7m Ie Beausset A HvereL^Jr üubagrre Col de Grattelóup Toulon Geen super-klimmers in rauwe enkarwei BRIANgON, zondagavond. Door Martin W. Duyzings Er stond een eenzame gendarme in Frontenex De karavaan leek daar verdwaald. Ze was, dicht opeen en in gesloten gelederen, omlaag gekomen van de Col de Tamic, aarzelend, voorzichtig, alsof ze vermoedde wat haar voor Frontenex zou wachten. Men had ons gewaar schuwd. Gisteravond nog, toen we in Thonon-les- Bains onze rustdag afslo ten met een mateloos on weer, dat het anders zo vredige Lac Léman veran derde in een wild-kokende driftig-schuimende zee waarop, klein en eenzaam, een verdwaald motorjacht lichtkogels lag af te vuren, die verloren liepen in het geraas van regen en don derslagen. Jawel: men had ons gewaarschuwd. Ook vanmorgen nog, De karavaan had dat stenciltje, ge woontegetrouw, weggesmeten, omdat het naar de ervaring heeft geleerd, veel be ter is, d^ men zich niet zenuwachtig maakt alvorens men een hairpin overslaat of men zich zelfs in een koel, doch onge zellig ravijn opvouwt teneinde aldaar op de dokter en op de vertegenwoordiger van de levensverzekeringmaatschappij te gaan wachten; en déardoor kwam her, dat het was, alsof we daar bij Frontenex de verkeerde weg hadden ingeslagen en wij vervolgens met heel dat bonte circus van Jacques Goddet terecht gekomen wa ren op een onbewoonde planeet, waar ze net het antidiluviaanse tijdperk achter de rug hadden. De weg liep daar dood in Frontnex. Wat er voorbij die eenzame gendarme, die er uitzag alsof hij daar juist bij wijze van vergissing was aangezpoeid, nog restte, was een afschuwelijke woestenij, waarin de Isère, die dat een week of drie geleden allemaal veroorzaakt had, nog altijd grauw en woedend voortbulderende alles uithollend, alles vernielend op zijn weg. Zo moet het in de oertijd in de Tour de France zijn toegegaan. Auto's die. in een verstikkende stofwolk hun veren en schokbrekers vernic'end, hun weg zochten tussen de stenen, welke de Isère tot ver buiten haar bedding heeft gesmeten. Ken ners, die voortkropen met grauwe, door het stof onherkenbaar geworden egale gezichten, met van dorst en koorts reeds lang gebarsten lippen, traag vorderend van valpartij tot valpartij en zo nu en dan gedwongen uit het zadel te gaan ten einde, met de fiets op de nek, ten num mertje hink-stap-sprong weg te geven in een landschap, zó dood, zó dor, zo naar de keel grijpend, dat zelfs het Franse pubnek, dat in zo'n Tour gaarne bereid is om tot helemaal bovenop een bevroren Alpeniop te klimmen teneinde wat sensatie te kun nen bezichtigen, de streek vermded als heerste er de pest. Daar, aan de boorden van de Isèr=, tvaar de uitgeholde weg nog slechts te zweven hangt boven de woedend brullen de rivier, waar men zich afbeult in üe strijd tegen iedere steen, iedere stroom versnelling, iedere verraderlijke uithol- ling-overdwars, waar men een keurige kans loopt ieder ogenblik een, vrolijk op de lauwe bries in het afschuwelijke landschap heen en weer zwiepende tele foonpaal op zijn ach terhoofd te krijgen, daar heb ik Gastone Nencini, de Italiaan die vele uren later hier in Briangon, in de schaduw van de oude citadel die. nog altijd, trots en onge naakbaar het Alpen landschap beheerst, zegevierend in de nexcint, armen zijner land- Italiaanse triomf genoten zou gaan, van dichtbij aan het werk gezien. Een in angstige krampen vertrokken gezicht, een lichaam, dat honko-bonkend over de keien ging, handen die zich krampachtig klemden om een, reeds krom getrokken stuur en angst!.... angst! doodgewoon angst! En misschien kunt u nu wel begrijpen waarom ik Gastone Nencini 20 bewon derd heb, toen we, twee uren later, met. „Pepijn de Korte", onze volgwagen. die vandaag te midden van de vijandelijk heden ook wel enige minder belangrijke onderdelen op het slagveld achterliet, achter dezelfde Gastone Nencini omlaag- gierden van de, nog steeds, onder ijs en sneeuw bedekte top van de Galibier: om- laag, naar het dal van Briancon! Alles vergetend, alles riskerend, omdat hij we ten kon dat hier in Briangon, zoals ieder jaar sedert de grote dagen van Bartali en Coppi, vele duizenden Italianen, gaar ge stoofd doch nog altijd vurig, op de Ita liaanse triomf stonden te wachten. Er was een moment in die afdaling, waarbij de kleine Belg Marcel Janssens een hairpin binnendoor nam en waarbij hij zonder meer zijn nek en die van Nencini riskeerde. Nencini moest daar door wel buitenom. Hécl even zag men hoe hij, met misschien wel meer dan zeventig kilometer per uur op die bocht aangierend, moeite had om zichzelf in balans te houden; héél even zag men, hoe dat kleine, ranke, nauwelijks negen kilogram wegende fietsje van de Ita liaan dreigde weg te glijden in het vóói de start in Thonon-les-Bains, toen het eindelijk of ficieel werd, wat we sedert gisteren allemaal al wisten: dat Fred de Bruync het zekere voor het onzekere geno men had en dat hij een vliegtuig naar Brussel geprefe icerd had boven de verdere verschrikkingen van deze Tour; cn dat Don Luis Puig, de Spaanse ploegleider, die in alle opzichten een welopgevoede senor en geen ver dwaasde wielersportmaniak schéén, de arme Fédérico Bahamontes toch met een spuitje vol opwekkend vergif had bewerkt, weshalve, als het allemaal volgens het boekje cn de reglementen gaat, Don Luis Puig een dezer dagen wel zijn koffers zal moeten pakken teneinde naar Valen cia af te moeten reizen, waar hij zijn comfortabele villa wel zal moeten barricaderen, als hij niet het lijdend voorwerp wil worden van een uitvoerige lynchpartij. Men had ons namens monsieur Goddet, die dit jaar blijkbaar al genoeg stoffelijke overschotten heeft gezien, een keurig gestencild briefje in de hand gedrukt met het vriendelijke, doch dringende verzoek niet alleen in de af daling van de Taimié enige aandacht te willen besteden aan de ons omringende ravijnen, doch bovendien te wil len uitkijken naar enige „gevaarlijke passages" in het dal van de Isère. huid en haar zouden worden verslon den? Hoe lang is het geleden, dat een be scheiden Vlaamse boerenzoon als Marcel Janssens, die stellig niet als een super klimmer in de wieg is gelegd en die in de dagen van Coppi en Bartali en Koblet a e.trallinht r'onVitc in MARCEL JANSSENS Zo was het een week geleden in zo'n Alpen-etappe wellicht r'echts in het midden van het veld te vkwen ware geweest, er in slaagde, hier in Briangon mét de triomfator te arriveren?.:.. En hoe lang is het geleden, dat wij op de top van de Col du Galibier, rillend tus sen de metershoge ijsmuren, die ons ge durende tien onbetaalbare minuten ein delijk wat koelte schonken in een hitte golf die ons vandaag zelfs tot op grote hoogte was blijven vergezellen, daar slechts tien minuten behoefden te wachten om de laatste man van onze Nederlandse equipe, hijgend en bleek, wankelend en als in trance tastend naar zijn versnellingshendel over de top zagen komen om vervolgens, in een gewoonte gebaar, dat ge iedere renner op zo'n 'bergtop ziet maken, zijn voetriempjes nog eens extra aan te trekken alsof dat méér veiligheid biedt in de dolle afdaling, die komen gaat? Men had het ons voorspeld. Het zou, bij gebrek aan super-klimmers, een zeer merkwaardige Alpen-etappe worden en dat bleek een van de weinige vco'spel- lingen in deze Tour te zijn, waarop men inderdaad bouwen kon. Wat ons in deze karavaan aan betere klimmers nog restte Dotto, Bauvm. Lauredi, Lorono en Huot 'was vrij dagavond meer dood dan levend in Thonon-les-Bains gearriveerd en de vraag was, of de soigneurs door ander half etmaal in hun troetelkinderen te kneden, er wel in geslaagd waren de heren nieuw leven en nieuwe aanvals drift in te pompen. Voorlopig geloofden de klimmers daarl zelf stellig niet aan. Zij deelden kennelijk! met de rest van A-"' doorweekte asfalt van de weg. Wat er achter de rand van die weg dreigde was een afgrond van wellicht mcér dan tweehonderd meter diep. De Italiaan, diep gebogen in zijn stuur, keek er niet eens naar om. Hjj maakte slechts een routine-greep naar zijn rem, zodat we tot in onze volgwagen zjjn verbrande remrubber konden snuiven. Toen had hjj zich zelf en zijn fiets weer onder controle cn raasde hjj voart, op weg naar de volgende hairpin, op weg naar het volgende risico, op weg naar de overwinning. het peloton in een algemene Alpen- paniek en hoewel we na een kilo meter of dertig nog een paar demarra ges bezichtigen mocfr'en (Wim van Est was een van de overmcedigen. doch men bracht hem onmiddellijk tot bedaren) en hoewel ook op de slechts 900 meter hoge Col de Tamié 1 (die we toevallig J nampn waf. E?P- Zo góat dat in een Alpen-etappe. Zo ging dat zélfs vandaag, ook ai was het voor het eerst sedert jaren geen Alpen- etappe in oude stijl. Hoe lang is het geleden, dat de niet- klimmers in de karavaan geduldig toe lieten, dat de klimmers een peloton con troleerden en in bedwang hielden ge durende meer dan honderd vlakke kilo meters? Hoe lang 'is het geleden, dat zelfs de rebellen in deze karavaan zich rustig naar de wens van de klimmers voegden en dat zij de eerfste hairpin in de bergen geduldig afwachtten met een behoorlijke kans dat ze vervolgens met schermutseld werd, waarbij de kleine Fransman Bergaud als eerste over de top gir. en waarbij voort, de Belg Janssen voor 't eerst op de voorgrond kwarr en waarbij men voor het overige kon zien, dat van de Franse nationa- ien niet alleen B ou vet en Walkowlak. BERGAUD. als eerste op de eerste top doch ook Jean Forestier, de man met de gele trui, aan een diepgaande inzinking bezig waren. Zo hield de karavaan zich buiten de vijande lijkheden totdat we de afschuwelijke hel van stof en stenen en gevaren in het dal van de Isre gepasseerd waren en we ons j met toen al volop kreunende renners en j volop kokende automobielen opmaakten om de top van de Col du Télégraphe en 1 vervolgens, ginds, 2600 meter hoog, tussen de rauwe ijsmuren van die Galibier de j strijd te gaan beslissen. Daar. op de Télégraphe, sloeg dan ein delijk Gastone Nencini toe. Zijn attaque was kennelijk zorgvuldig gepland en voorbereid. Alfredo Binda had gisteren, tijdens de rustdag, de route nog eenmaal verkend en hij persoonlijk had het punt van de aanval gemarkeerd: vier, speciaal voor die gelegenheid uit Italië overgekomen supporters met een juweel van een knalrode Lancia type 1957 en een juweel van een gitzwarte schone van het zo weinig courante Lollobrigida-type en een uitdagend in de bries wapperende Italiaanse vlag. Gastone Nencini had geduldig op dat sein gewacht. Hij had al éérder zijn kans gehad, toen Forestier in de afdaling van de Galibier op zijn hoofd was gaan staan en toen slechts enkele kilometers verder op Jacques Anquetil door een bandje ging en hij niet direct hulp kreeg van zijn ploegmaten. Doch de Italiaan had die kansen niet waargenomen, kennelijk ver trouwend op zijn klimcapaciteiten, waar aan hij, au fond, immers ook zijn over winning in de Ronde van Italië te dan ken had gehad. Doch daar, in de eerste hairpin van de Télépraphe, stormde dan de wagen van Alfredo Binda naar voren en brulde de Italiaanse chef-de'equipe door zijn mega foon het oude, sinds jaren in deze Tour niet meer gehoorde sein: „Avanti! Avan ti!" De Italiaan demarreerde. H(j demarreerde met alles wat hjj maar te geven had. Zijn demarrage was zó fel. dat z(jn sterkste ploegmaat Nino De- filippis haar niet houden kon, zodat Nen cini van dat ogenblik kon weten, dat hjj op zijn weg naar Briangon uitsluitend op zichzelf aangewezen was. Slechts twee waren er onder de buitenlandse concur rentie, die die aanval beantwoorden kon den: Gilbert Bauvin en de kleine, kop pige Belg Marcel Janssens, die ieder ogenblik de indruk geeft dat hij in de volgende bocht gewoon maar in puin zal vallen, doch die niettemin ook vandaag een bijzonder knappe prestatie leverde zonder er aan te overlijden. De Italiaan demarreerde opnieuw. Men had, speciaal voor de gelegenheid, de ko lonie der Italiaanse Tour-journalisten vandaag nog versterkt, hetgeen er toe bijdroeg, dat het hier vanavond in het verweerde gemeentehuis van Briangon, waar we onze verhalen in een telefoon zitten te galmen onder het afkeurend oog van alle voormalige burgemeesters, die in gouden lijsten en glimmende olieverf tegen rood-pluche muren hangen, als vanouds weer een onbedaarlijke janboel werd! De Italiaanse Tour-kolonie gedroeg zich op de Col du Télégraphe, alsof Fausto Coppi uit zijn rennersgraf was opgestaan. Doch helaas: de tijd der Italiaanse super-campionissimi is definitief voor bij. En Gastone Nencini mag een knap wielrenner wezen en hij mag straks, voor mijn part, met de Tour aan de haal gaan: hij behoort niet tot het le gendarische type, dat aan één Col du Télégraphe royaal voldoende had om met zes, zeven minuten voorsprong op de naaste concurrentie ongehavend de top te bereiken. Want op die top van de Télégraphe had Nencini precies drie magere seconden op Bauvin, die er overigens niet zo vro lijk a'U toe scheen en vijf seconden op Marcel Janssens, die intussen al lang ont dekt had. dat men dit jaar in de Tour geen wereldbefaamde crack behoefde te zijn om er niettemin een hoofdrol in te kunnen spelen. De Franse regionaal Queheille, die voor de Télégraphe even alleen aan de haal was geweest, doch die daar opmerkelijk gauw berouw van gekregen had, zat toen op 2 minuten en 7 seconden, direct ge volgd door een groepje, waarin men on der meer de Franse kampioen Huot, de Zwitser Schellemberg, de Belg Adriaens- sens, de Fransman Mahé, Rohrbach en Anquetil kon aantreffen. Nino Defilippis had toen al 3.35 verspeeld doch hij had, in gezelschap van Jaap Kersten, die fan tastisch klom en die het in deze etappe ver gebracht zou hebben als hij op een ongelukkig ogenblik niet door een bandje ware gegaan, Forestier rond fietsend met de gele trui, doch met een af schuwelijke inzinking nog tien secon den achter zich. Forestier had zowel Wim van Est, die niets geforceerd had, als Stolker, die samen met Roland met zes minuten achterstand boven kwam, op zijn hielen. Piet van Est en De Jongh haalden na 7.30 de top en Gerrit Voor- ting, die in de ijle bergluc'.-t altijd wat met zijn ademhaling sukkelt, had nog een halve minuut meer verspeeld. Een welverdiende rustdag voor de Tonr-karavaan cn wat kon na alle hitte meer lokken dan wn-tcr? IVim van Est en Kees Pellenaars waagden zich er nochtans niet aan, maar de overige leden van de Nederlandse ploeg hebben alle vijf het koelste plekje van heel Thonon-les-Bains opgezocht: Piet van Est (uiterst rechts, met Jaap Kersten voor zich) en nestor Gerrit Voorting nog op de oever, maar Piet de Jongh en vooral Michel Stolker uiterst links) hal enhun hart helemaal opDaags daarna ivas het weer grimmige erns-t, grimmiger dan ooit, de eerste Alpen-etappe, weer in brandende hitte, met o.a de. klim naar de top van de Galibier, welke klim hier door de Italiaan Nencini vóór de Belg Janssens geleid wordt, in welke volgorde zij ook finishten. (Tele-foto). Oost) 58.11.18; 19 Barone (lie de Franée) 58.11.35; 20 Le Dissez (lie de France) 58.12.53; 26 Voorting (Ned.) 58.23.26; 34 De Jongh (Ned.) 58.28.06; 12 Piet van Est (Ned.) 58.43.52; 44 Kersten (Ned.) 58.48.07; 68 Stolker (Ned.) 59.24.50. Heit puntenklassement luidt na de tiende etappe: 1 Thomin (Westploeg) 139 pnt.; 2 Schellenberg (Zw.) 155; 3.4 Forestier (Fr.) en Picot (Westploeg) 169; 5 Wim van Est (Ned.) 182; 6 Anquetil (Fr.) 186; 7 Christian (Zwits. 202; 8 Planckaert (B.) 245 9 Mahé (Fr.) 247; 10 Bober (lie de France) 262; 11 Nencini (It.) 263; 12 Bauvin (Fr.) 269; 13 Keteleer (B.) 274; 14 Jean Bobet (lie de France) 276; 15 Voorting (Ned.) 293; 16 Rohrbach (N.O.C.) 304; 17 De Jongh (Ned.) 310; 18 Lauredi (Z.O.) 322; 19 Gay (Z.W.) 357; 20 Anglade (Z.O.) 359. Voor de drie cols in de tiende etappe luidden de puntenwaarderingen: Col de Tamie (3e categorie): 1 Bergaud (Frankrijk) 3 pnt.; 2 Huot (Z.W.) 2 pnt.; 3 Queheille (Z.W.) 1 pnt. Coil van de Télégraphe (2e categorie): 1 Nencini (Italië) 6 pnt.; 2 Bauvin (Frank rijk) 5 pnt.; 3 Janssens (België) 4 pnt.; 4 Queheille (Z.W.) 3 pnt.; 5 Huot (Z.W.) 2 pnt.; 6 Schellenberg (Zwits.) 1 pnt. Col van de Galibier (le categorie): 1 Janssens (B.) 10 pnt.; 2 Nencini (It.) op 15 sec. 9 pnt.;3 Rohrbach (N.O.C.) op 50 sec. 8 pnt.; 4 Anquetil (Fr.) op 3 min. 10.7 pnt.; 5 Schellenberg (Zwits.) op 3Q min. 6 pnt.; 6 Bauvin (Fr.) op 3 min. 35.5 pnt; 7 Lorono (Sp.) op 3 min 45.5 pnt.; 8 Huot (Z.W) op 3 min. 45.3 pnt. Algemeen klassement: 1 Nencini (It. 15 pnt.; 2 Janssens (B.) 14 pnt.; 3 Bergaud (Fr. 12 pnt.; 4'5 Lorono (Sp.) en Bauvin (Fr.) 10 pnt.; 6 Anquetil (Fr.) 9 pnt.; 7 Rohrbach (NOC) 8 pnt. 8 9 Huot (Z.W.) en Schellenberg (ZwitsJ 7 pnt.;10 Mahé (Fr. 6 pnt. De prijs voor de strijdlustigste renner viel ten deel aan Janssens (B.) die voor de grootste pechvogel aan De Jongh. Het ploegenklassement van de tiende etappe luidt: 1 Frankrijk 23.38.20; 2 België 23.40.44; 3 Italië 23.41.28; 4 111e de France 23.45.11; 6 Zwitserland 23.53.09; 7 Zuid West 23.54.29;Zuid Oost 23.55.09; 9 Neder land (Wim van Eest, Stolker en De Jongh) 23.55.10; 10 West 23.58.26; 11 Spanje 24.07.52 12 Gemengde Luxemburgse ploeg 24.16.31. Het algemeen ploegenklassement na' de tiende etappe luidt: Frankrijk 172.16.44; 2 West 173.06.07; 3 Italië 173.12.26; 4 Ile de France 173.29.20; 5 Nederland 173.38.18; 6 België 173.41.30; 7 Noord Oost Centraal 173.45.46 8 Zuid West 173.58.13; 9 Zwit serland 174.10.57; 10 Zuid Oost 174.34.39; 11 Spanje 174.36.44; 12 Gemengde Luxem burgse ploeg 176.04.14. Kpmteentwnenneen berg etappe20% later binnen dandetljdv.d.winnaar dan ishij uitgeschakeld Oehoogste berg dieood indeRondeiso men mat 2 0e renner die het beste een berg v.d.le cat. be- 'Klimt.ontvangt een Dewinnaarv.h.berg- premie van De renners dalen soms met75-85km.peruur een berghelling af De kleinste berg die ooitinhet bergklasse ment is opgenomen maK3 miGrammont) BRIANgON, zondagavond- Zwart geblakerd als het opperhoofd van een stoere negerstam stond hier in de schaduw van de citadel Kees Pellenaars vanmiddag zijn jongens op te wachten. Hij wist, dat de rustdag in Thonon-les-Bains onze ploeg uitermate goed had ge daan, doch men weet het nóóit precies met zo'n Alpen-etappe. En daarom zou Kees Pellenaars al verheugd zijn geweest, als hij de zes man, die hem van onze equipe nog resten, heelhuids- en vóór het sluiten van de controle hier in Briangon had zien arriveren. Want Pellenaars wilde vandaag géén Nederlandse stunts. Hij had Wim van Est op het hart gedrukt zich niet alleen tij dens de klim, doch vooral ook tijdens de afdaling te gedragen alsof hij in het alge meen klassement niets te verliezen had; en de man uit St.-Willibrord, die volmaakt fris hier aan de finish arriveerde, heeft zich aan die opdracht netjes gehouden. Wim van Est kwam niettemin als eer ste Nederlander hier aan in Briangon, hetgeen niet wil zeggen, dat de rest van de ploeg minder goed gereden zou heb ben. Van onze debutanten klom vooral de jonge Kersten uitstekend en het is bij zonder jammer voor de jonge Limbur ger, dat bij juist in een afdaling met een lekke band kwam te zitten, zodat hij weer in de achterhoede raakte, waar hij ovcrigeos gezelschap kreeg van Voor ting (in de Alpen nooit bijzonder op I dreef) cn van Piet van Est, die nog wel enige hinder ondervond van zijn botsing met de Franse gendarmerie vrijdag in Thonon-les-Bains. I Stolker, die veel méér kan dan hij tot nu toe in de Tour heeft laten zien, ver- overde met een kreupele fiets een zeer I verdienstelijke 24ste plaats en Piet de Jongh zou stellig verder voorin gezeten hebben, als hij in de afdaling van de Ga libier niet onderuit was gegaan, zodat hij het verder met al die rotswanden en ra vijntjes in de buurt maar wat kalmer aan heeft gedaan. Inderdaad: Pellenaars heeft recht om over de prestaties van zijn plocgjc tevre den te zijn. Hoewel: juist vandaag hadden wc hier in de Alpen zo graag een Wout Kwam de Galibier! Maar voor we aan de Galibier beginnen mochten, stuurde Goddet ons eerst nog even omlaag over een uiterst verraderlijk bergpad, waarop we niet alleen hele reek sen bandjes kraakten (Bauvin, Korsten en Planckaert o.a.), doch waarbij we boven dien (De Jongh bijvoorvecid) enige op windende valpartijen produceerden en waarbij voor het overige Stolker zó on genadig hard met zijn fiets in een kuil plofte, dat het apparaat zich verder ge droeg als een dronken mui'dier, totdat Stolker in de afdaling van de Galibier tenslotte ontdekte, dat zijn fiets gewoon maar in tweeën gespleten was, waarna hij van Kees Pellenaars, die niet van berg etappes houdt en die altijd een zware zucht van verlichting laat horen als hij al zijn jongens ongehavend aan de finish i57.54.53 ziet arriveren, hem aan een reservvetiets hieip. Intussen: dat lekke bandje van Bauvin speelde uiteraard in de kaart van Gastone Nencini. Het moment, waarop de Franse nationale equipe haar eerste grote dreun zou gaan krijgen, leek aangebroken. Doch ziet: in de klim tegen de Galibier raakte Nencini niet alleen dat kleine, vinnige Vlaamse mannetje Marcel Janssens niet kwijt, doch hij moest bovendien gevaar lijk veel terrein prijs geven aan enkeie jonge Fransen, die helemaal niet als su per-klimmers te boek staan, doch die van daag vooral in de laatste drie kilometers van de Galibier een fantastische prestatie leverden. Ik bedoel dc jonge Rohrbach, die op de top van de Galibier nog slechts 45 seconden achterstand op het leidende duo boekte. En ik bedoel verder Jacques Anquetil. de „rouleur", die wel nooit een super-klimmer zal worden maar die, in fraaie stijl klimmend niettemin met slechts drie minuten achterstand de top haalde en toen al wist, dat hij zijn ploeg maat Jean Forestier van diens gele trui zou kunnen beroven en zich met die we tenschap als een steen het dal liet bin- nenduikelen. Schellenberg ging op 3.25 als vierde over de top van de Galibier, gevolgd door Bauvin (3.35)), Lorono en Cerami (4 min.), Forestier (4.45), Defilippis en Adriaens- sens (5.05) en Stolker en Wim van Est, die op 6.40 gezelschap hadden van twee bij zonder teleurgestelde favorieten van deze etappe: Jean Dotto en Nello Lauredi. Maar twintig seconden later haalde ook Piet de Jongh samen met Ruiz en Plan ckaert de top, anderhalve minuut later gevolgd door Piet van' Est; die Kersten (op 10.20) en Gerrit Voorting (op 10.40) nog achter zich gelaten had, waarbij ik er overigens wel de aandacht op nqpge ves tigen, dat men achter Voorting nog een paar dozijn Franse, Italiaanse, Belgische en Spaanse beroemdheden kou aantreffen. En wat er vervolgens in de afdaling ge beurde was daarom zo sensationeel, om dat de klimmers-zonder-ervaring, Anque til en Rohrbach, er dingen jn vertoonden, die men sedert de goede, wilde dagen van Dolle Ferdinand Kübler niet meer voor mogelijk had gehouden. Toen Gastone Nencini hier in Briangon te midden van de strijdkreten van zijn landgenoten, Marcel Janssens 111 een sprintje versloeg, had hij nog maar der tig seconden voorsprong over op Rohr bach cn zat Anquetil, die het in de afda ling bijzonder bont gemaakt had, nog slechts op 1.20, in gezelschap van de Zwit ser Schellemberg. De klimfavoriet der Franse nationalen, Bauvin, kwam met meer dan vijf minuten achterstand aan de finish. Doch hij had nog altijd drie minu ten minder verspeeld dan Forestier, die o.a. samen met Wim van Est, leeggereden, Briangon binnenfietste, juist toen Jacques Anquetil, die sedert enkele dagen niet be paald meer tot Forestier's betere boezem vrienden behoort, al met een enorme bloe mentuil en een verse gele trui zijn ere- ronde zal te fietsen. Zo veroverde dan een tijdrace-spccia- list in een Alpen-etappe dc gele trui en zo wonnen de Italianen een rit, waarvan ze zich wel méér hadden voorgesteld (de winst, die Nencini in het algemeen klasse ment maakte heeft nauwelijks iets te be tekenen). Zo kregen dc Belgen wéér, dank i z(j Marcel Janssens, een dockic voor het vele bloeden en zo overleefde hel res tant van de Nederlandse cqu:pc op voor beeldige wijze die eerste grote Aipen- etappe. (Ile de France) 7.54.45; 14 Bergaud (Fr.) 7.56.17; 15 Christian (Zwits.) z.t.; 16 Ba rone (Ile de France) z.t.; 17 Lauredi (Zuid- Oost) z.t.; 18 Privat (Fr.) 7.56.20; 19 Wim van Est (Ned.) z.t.; 20 Cerami (Belg) 7.56.23 21 Doto (Zuid-Oost) 7.56.25; 22 Forestier (Fr.) z.t.; 23 Adriaenssens (Belg) z.t.; 24 Stolker (Ned.) 7.59.08; 29 De Jongh (Ned.) 7.59.42; 30 Piet van Est (Ned.) 7.59.42 40 Voorting 8.02.08; 43 Kersten 8.02.37. De Belg De Bruyne is wegens een ge broken arm niet voor deze tiende etappe gestart. Na de tiende etappe luidt het algemeen klassement: 1 Anquetil (Fr.), 57.42.17; 2 Forestier (Fr.) 57.46.19; 3 Picot (West) 57.49.34; 4 Janssens (Belg) 57.53.19; 5 Rohrbach (N.O.C.) 57.54.09; 6 Jcan Bobet (Ile de France) 57.54.37; 7 Mahé (Fr. i Wim van Est (Ned.) 57.58.08 op 15 min. 51 sec.; 9 Schellenberg (Zwits.) 57.58.30; 10 Planckaert (Belg.) 58.02.11; 11 Borono (Sp. 58.02.13; 12 Nencini (It.) 58.03.01; 13 Bauvin (Fr.) 53.06.57; 14 Chris tian (Zwits.) 58.09.08; 15 Defilippis (It.) 59,09.25; 16 Thomin (West) 58.09.41; 17 Dotto (West) 58.10.47 18 Lauredi (Zuid- JAAP KERSTEN Toonde klim-talcnt Groot aan het werk gezien. Het zou voor Wagtmans stellig niet onmogelijk geweest zijn om deze Alpen-etappe, waarin de su per-klimmers wel degelijk worden gemist en waarin de overwinning is voor de dur- Wagtmans-in-topvorm en een Daan de vers, op zijn naam te schrijven. De uitslag van de tiende etappe luidt: 1 Nencini (It. 7.48.26 met bonificatie 7.47.26; 2 Janssens (Big) 7.48.26 met bo nificatie 7.47.56; 3 Rohrbach (N.O.C.) 7.48.26; 4 Schellenberg (Zwits.) 7.49.44; 5 Anquetil (Fr.) z.t.; 6 Lorono (Sp.) 7.53.58; 7 Bauvin (Fr.) 7.54.00; 8 Huot (Zuid-West) 7.54.17; 9 Defirtippis (It.) 7.54.23; 10 Picot (West) 7.54.30; 11 Mahc (Fr.) .z.t.; 12 Jean Bobet (Ile de France) 7.54.38; 13 Le Dissez Wat de Rotterdamse wielrenner, I Schalk Verhoef, in de eerste etappe van dc Ronde van Zeeland niet ge lukte, ging hem in in de tweede dag beter af. In dc eerste rit was hij door pech gedwongen de achtervolging op de Brabander Wuyts te stoppen, maar op dc tweede dag bewees Verhoef zijn kracht door reeds in het begin van de etappe te ontsnappen en de leiderstrui te bemachtigen. De eerste etappe van deze driedaagse wielerwedstrijd voor ploegen heeft een interessant verloop gehad. In de eerste kilometers ontbrandde de strijd toen vier man zich uit het peloton los werkten. Het waren Versluys. Theo Wychen. Wuyts en de Belg Rinnaerts, die demarreerden. Spoedig kregen zij van de Engelsman Adrews en Schalk Verhoef gezelschap. Toch was deze aanval niet beslissend want Adrews werd gelost en Verhoef reed plat. Er had zich inmiddels een tweede groep gevormd, die de jacht op de koplopers inzette. Dc vluchtelingen werden inge haald en er ontstond aan kop een ploeg van 30 man, Van Wychen, die een lekke band kreeg, werd door zijn ploeggenoot Verstraete prachtig opgehaald. Het nood lot trof hem echter opnieuw toen hem een emmer water in het gezicht werd gesmeten. Hij verloor de macht over het stuur, viel en moest daarna de strijd sta ken. In de tweede etappe over 163 km viel de beslissing reeds na 13 km. Drie man t.w. Van der Zande (Halsteren), Schalk Verhoef (Rotterdam) en Huissgn (Hein- kenszand) verlieten daar het peloton en dit drietal werd niet meer ingehaald on danks de felle pogingen, die verschillende malen werden ondernomen. Aanvankelijk hadden de drie renners 23 sec voorsprong op het peloton. Deze gieaide aan tot 43 see. Door acht man, bij wie zich de winnaar van de eerste etappe Wuyts bevond, werd een tegen aanval ingezet. Deze liep echter op niets uit, want de drie vluchtelingen drukten nog steviger op de pedalen. De sprint werd door Van der Zande gewonnen. Na de tweede dag heeft dg ploeg van Theo Middelkamp de leiding, terwijl Schalk Verhoef de zebra-trui veroverde. De uitslag van de eerste etappe (Ter- neuzen v.v.) luidde: 1 Wuyts (Kruisland) 4 uur 1 min; 2 Verstraete (Ede) 4.01.59; 3 Doom (België) 4.02.29; 4 Van Steenselen (Mijnsherenland) 4.02.54; 5 Adri Roks (Sprundel) 4.03.03; 6 Rentmeester (Yrselée) z.t.; 7 Van der Horst (Standdaarbuiten) z.t. 8 Licbregts (Vlijmen) z.t.; 9 Heeren (Roo sendaal) z.t.; 10 Verhoef (Rotterdam) z.t. Het ploegenklassement luidde: 1 Helpt Elkander 12.10.58; 2 Theo Middelkamp A 12.11.10; 3 Dc Zwaluw 12.13.37; 4 Theo Middelkamp B 12.15.23; 5 Willebrord 12.15.49. De uitslag van de tweede etappe waar van start en finish te Koewacht lag, luidt: 1 Van der Zande (Halsteren) 163 km in 4 uur 17 min 7 sec; 2 Verhoef (Rotterdam) z.t.; 3 Huissoon (Heinkenszand) z.t.; i Doorns (België) 4.19.20; 5 Van Sluis (Vlis- singen) 4.19.59; 6 Knokaert (België) z.t.; 7 Bravenboer (Rotterdam) z.t.; 8 Songns (België) z.t.; 9 Rinnaert (België) z.t.; 1° Rentmeester (Yrseke) z.t. Het algemeen klassement luidt (hans: 1 Verhoef 3.19.40; 2 Wuyts 8.19.5S; Dooms 8.21.34; 4 Van der Zande 8.22".04j 5 Rentmeester 8.23.02; 6 Van Steenselen 8.25.06; 7 Roks 8.25.15; 8 Heeren z.t.; Liebregts 8.25.28; 10 Verstraeten 8.25Jj?- Het ploegenklassement van de tweede etappe luidt: 1 Theo Middelkamp' 12.56.50; 2 Theo Middelkamp B 12.35.1» 3 Zweverele (België) 12.59.18; 4 De Hoeiy se renners 13.04.23; 5 De Zwaluw Het algemeen ploegenklassement luidt thans: 1 Theo Middelkamp A 25.08.00; Theo Middelkamp B 25.13.413 De Zvi'C" verele 25.15.18; 4 De Zwaluw 25.23.22; De Hoekse Renners 25.24.53.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6