SOVJET tikt op deur te BONN Sovjet-unie wil economische wereldconferentie ZORIN WIJST DE WESTELIJKE VOORSTELLEN VAN DE HAND Schimmel bedreigt de asperges De ontwapeningsconferentie te Londen Moskou dringt aan op begin der besprekingen NIEUWS TREK! ALTIJD IEDERE DAG Zij aclit Euromarkt tegen liet Oosten gericht PAGINA DINSDAG 9 JULI 1957 Wetenschap in dienst van de telers MARKBERICHTEN NIEUW ZUSTERKLOOSTER IN LEIDSCHENDAM Sinds 1953 ondervindt de aspergeteelt hier te lande en met name in midden- Limburg, waar zij op zeer grote schaal wordt beoefend, ernstige schade van de voetschimmelziekte. Gemiddeld bedroeg het opbrengstverlies in de afgelopen jaren vijf procent, maar percelen met vijftig procent verlies waren geen zeldzaamheid. In verband daarmede zijn nu onder zoekers van drie instituten in Wagenin- gen aan het speuren naar doeltreffende middelen ter bestrijding van deze ziekte, welke ook in de Verenigde Staten in ern stige mate voorkomt. Reden waarom er oqk samenwerking is met de wetenschap pelijke werkers aldaar. Het instituut voor de veredeling van tuinbouwgewassen in Wageningen tracht aspergerassen te kweken, die onvatbaar zijn voor deze schimmel. Het Instituut voor plantenziektenkundig onderzoek stelt een onderzoek in naar de juiste methode om de ziekte snel te kunnen vaststellen, opdat zieke planten meteen kunnen wor den uitgeschakeld. En ten derde onder zoekt de Plantenziektenkundige Dienst de oorzaken van de ziekte en de omstandig heden. waaronder zij zich uitbreidt, door middel van veldproeven. De instelling toetst daarbij tevens bestrijdingsmethoden aan de praktijk. Reeds heeft de Plantenziektenkundige Dienst vastgesteld, dat de sterke uitbrei ding van de voetschimmel is toe te schrij ven aan de natte zomers van de afgelo pen jaren en het gebruik van ziek en beschadigd plantmateriaal. Tal van tuin ders hebben asperges gepant op te natte velden en. aangelokt door de hoge prijzen, maakten zij ook wel gebruik van bescha digd en ziek materiaal, omdat gezonde planten schaars waren. Veldproeven heb ben reeds aangetoond, dat de schade door voetschimmel aanmerkelijk minder was op percelen, waar gezonde, van te voren ontsmette planten waren gebruikt. Dank zij intensieve aanpak en mede werking van de voorlichtingsdiensten in aspergegebieden hoopt men de schade bin nen afzienbare tijd te kunnen beperken. Een wetenschappelijk onderzoeker met assistenten wordt gestationeerd op de proeftuin te Venlo. De telers in samen werking met het rijk hebben deze maat regel financieel mogelijk gemaakt. niet alleen op, dat de huidige voorraden bewaard blijven, doch zij behouden zich het recht voor kernwapens te blijven ma ken met de reeds bestaande voorraden splijtbaar materiaal en zij willen ook het recht hebben ze verder te ontwikkelen, zo verklaarde Zorin. De Sovjet-Unie heeft voorgesteld, dat de atoommogendheden afzien van het ge bruik van alle soorten kernwapens voor militaire doelen, doch de Westelijke mogendheden weigeren dit, omdat zij die wapens als afschrikwekkend middel be schouwen, aldus Zorin. Dat zou volgens hem een legaliseren van de kernwapens en een rechtvaardiging van het gebruik van deze wapens betekenen. De Sovjet-Unie ziet in een opschorting van kernproeven gedurende twee of drie jaar een eerste stap in de richting van ontwapening, los vai> andere maatregelen Als de Westelijke mogendheden werke lijk een einde willen maken aan de wed loop met kernwapens, zullen zij een rea listische houding moeten aannemen. De Sovjet-delegatie is bereid tnee te werken om spoedig te komen tot overeenstemmine over maatregelen voor gedeeltelijke ont wapening en in de eerste plaats tot een direct ingaand verbod van kernproeven onder internationaal toezicht, zo verklaar de de Sovjet-afgevaardigde. De Westelijke afgevaardigden verklaar den dat zij tijd nodig hebben om de verklaring van Zorin te bestuderen. De volgende vergadering is daarom vast gesteld op woensdag. De voorstellen van de Westelijke mogend heden van de vorige week voor opschor ting van de kernproeven en de stopzet ting van de produktie van de kernwa pens, zijn „vrijwel waardeloos" door de voorwaarden die de Westelijke mogend heden er aan verbinden, zo heeft de Sovjet-afgevaardigde naar de Londense ontwapeningsbesprekingen, Zorin, gisteren volgens conferentiekringen verklaard. Zorin zei, dat de Westelijke mogendhe den de produktie van kernwapens willen legaliseren en dat zij de weg voor een gedeeltelijke ontwapeningsovereenkomst blokkeren. De Westelijke mogendheden weigeren de belofte te geven, dat zij geen kernwapens zullen gebruiken Zij verbin den deze kwestie met andere punten en dat is ontoelaatbaar. De volkeren zullen daar geen genoegen mee nemen, aldus de Sov jet afgevaardigde. Hij herhaalde het Sovjet-voorstel voor een verbod van kernproeven voor de tijd van twee jaar en een onvoorwaarde lijke belofte van de atoommogendheden om geen kernwapens te gebruiken. De Sovio^-'Solesatie is bereid met het Westen samen te werken om snel tot een gedeel telijke ontwapeningsovereenkomst te ko men, zo voegde hij hier aan toe Zorin zou voorts het Britse voorstel om deskundigen een plan voor interna tionale controle op de naleving van een overeengekomen verbod van kernproeven te laten opstellen, hebben verworpen. Het Sovjet-voorstel voorziet in de instelling van controleposten in de Sovjet-Unie, de Ver. Staten, Engeland en het gebied van de Stille Oceaan. De Westelijke mogendheden hebben in beginsel het voorstel om de proeven voor een bepaalde tijd te staken, aanvaard, al dus Zorin doch zij verbinden hieraan voor waarden zoals opschorting van de produk tie van kernenergie voor atoomwapens, beperking van de strijdkrachten en gewone bewapening en de organisatie van e en controlesysteem. De Sovjet-Unie wil volgens Zorin een algeheel verbod van atoomwapens en ver nietiging van de voorraden kernwapens. De Westelijke mogendheden staan er De 21-jarige ongehuwde H. Z. uit Zwolle is zaterdagnacht in het Sophia Ziekenhuis overleden aan de verwondingen, die hij donderdag jl. opliep toen hij fietsende geen voorang verleende aan een auto. De 74-jarige wielrijder -ï. J. G. werd gistermorgen op de Enschedesestraat te Hengelo bij het oversteken aangereden door een personenauto (bestuurd door H. uit Almelo). De wielrijder werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij enige tijd later in het r.-k. ziekenhuis over leed. Gistermorgen omstreeks acht uur is de 48-jarige weduwe Van der Wal uit Frie- schepalen (gemeente Opsterland), die een bromfiets bereed op de Rijksweg tussen Drachten en Beetsterzwaag voor het „Witte Huis" door een bus van de NTM aangereden en gedood. Zij laat drie kinderen achter. Toen maandagmiddag de 72-jarige heer J. Mulder, wonende in het Batavieren plantsoen te Haarlem, met zijn bromfiets komende van de Jan Gijzenkade de rijks straatweg wilde oversteken, werd hij aan gereden door een uit de stad komende autobus van de N.Z.H. De heer M. viel aan de andere kant van de weg, waar hii vervolgens werd overreden door een uit de richting IJmuiden komende autobus van de firma Root. Het slachtoffer werd ernstig gewond en is onderweg naar het ziekenhuis overleden. Op de grens van de gemeente Harmeien en Vleuten-De Meern is bij een ongeval een persoon gedood en werd en er twee zwaar gewond. Het ongeluk ontstond toen een personenauto een ervoor rijdende wagen wilde passeren. De auto raakte daarbij naar rechts, sloeg enkele malen over de kop en belandde tenslotte in een sloot, waar hij geheel onder water vqg- dween. Van de vier inzittenden van de wagen overleed de 71-jarige heer Van H. uit Utrecht ter plaatse. Zijn echtgenote en de vrouw van de chauffeur moesten zwaar gewond naar een ziekenhuis wor den overgebracht. De chauffeur zelf kon naar zijn huis in Utrecht terugkeren. BERKEL EN RODENRIJS, 9 juli. Komkom mers platgals A 34—42, B 30—35, C 23—27, kas A 27—32, B 22—27, C 13—23, bloem kool 8 per bak 16—26, 10 per bak 11—15, sla A 3.207.20, alles per 100 stuks; tomaten export A 57—62, B 49—59, C 42—60. CC ƒ24—42, id. binnenland 9 26—42, B ƒ32—41, C 2028, grote bonen 811, andijvie 1 7—10, rabarber 18, kroten 1013, komkommer stek fijn 1342, sla vellen 10, alles per 100 kg. Aanvoer: tomaten 50.000 kg., platglaskomkom- mers 30.000 stuks, bloemkool 10.000 stuks. BODEGRAVEN, 9 juli. Kaasmarkt. Aange voerd 160 partijen Notering: eerste soort 2.30 2 36, tweede soort 2.232.29extra 2.37— 2.55. Handei flauw. ROTTERDAM, 9 Juli. Veemarkt. Aanvoer in totaal 2488 dieren, als 310 vette koeien. 670 stuks gebruiksvee, 470 vette kalveren, 50 gras kalveren, 431 nuchtere kalveren, 76 varkens, 71 biggen, 62 paarden, 17 veulens, 311 schapen of lammeren, 20 bokken of geiten. Weekaanvoer 4196 dieren. Prijzen: vette koeien le kw 3— 3.20, 2e kw. f 2.60—2.90, 3e kw. 2.50—2.60; vette kalveren 2.50—2.60, 2.20—2.40, 1.60— 2; slachtpaarden 2.40, 2.20, 2.10, alles per kg.; graskalveren ƒ525, ƒ425, ƒ300; nuchtere kalveren ƒ55, ƒ50, f40; biggen f55, ƒ43, ƒ43: schapen ƒ105, ƒ90, f80; lammeren f 75, ƒ65, 55; kalf- en melkkoeien 1190, 990, f 790; varekoeien 825, f 725, 650; vaarzen f 870, 770, 570; pinken 620, 520, f 400, alles per stuk. Vette koeien aanvoer matig, Handel lui, prijzen niet geheel prijshoudend. Vette kolveren aanvoer ruim, handel redelijk, prijzen !e en 2e kwal. vooral niet hoger, 3e kwal. iets lager in prijs. Graskalveren aanvoer als vorige week. handel flauw, prijzen onveranderd. Nuchtere kalveren aanvoer even minder, handel stil. prij zen lager. Biggen aanvoer tets kleiner, handel matfg, handel stabiel. Slachtpaarden aanvoer iets korter, handel kalm, prijzen constant. Scha pen en lammeren aanvoer Kleiner, handel flauw, vooral niet hoger in prijs. Kalf- en melkkoeien aanvoer kort, handel kalm. prijzen onveranderd. Varekoeien aanvoer gewoon, han del stug, prijzen iets lager. Vaarzen en pin ken aanvoer als vorige week, handel traag, niet geheel prijshoudend. KORTRIJK. 8 juli 1957 CHICHOREI. (Medegedeeld door de firma P. Voogd. Schiedam)Oogst 1956 frs 375, oogst 1957 levering okt.-nov-dec. frs 400, oogst 1957 levering maart-april 1958 frs 415. se verzoek van 8 juni om behandeling van de kwestie van de repatriëring van Duitsera uit de Sovjet-Unie. Volgens de nota kan dit vraagstuk besproken worden evenals de terugkeer van de Sovjet-bnr- gers, die naar Duitsland zijn gedepor teerd. In de Sovjet nota wordt evenwel ont kend, dat zich nog vele duizenden Duit sers in de Sovjet-Unie zouden bevinden. Verklaard wordt dat de terugzending van Duitse burgers voltooid is en dat er thans nog slechts sprake kan zijn van re patriëring van individueel in de Sovjet- Unie verblijvende Duitse burgers. In de Sovjet-nota wordt de Westduitse regering voorts beschuldigd het vestigen van goede Westduits-Russische handels betrekkingen te bagatelliseren. „De Sovjet-Unie heeft Juist voorgesteld in de komende onderhandelingen ook aandacht te schenken aan de ontwikke ling der wederzijdse handelsbetrekkingen, omdat deze de basis vormen voor het ves tigen van goede relaties en van grote be tekenis zijn voor het verzekeren van de vrede en de samenwerking tussen de vol ken", aldus de Sovjetnota. De Sovjet-regering „verwacht, dat de Duitse Bondsregering een aanvaardbare aanvangsdatum vaststelt" voor de onder handelingen, waarvoor de Westduitse bondskanselier, Adenauer, en de minister president van de Sovjet-Unie, maarschalk Boelganin, in liet begin van dit jaar in een notawisseling plannen hebben ge maakt, aldus een zaterdag aan de West duitse ambassadeur te Moskou overhan digde nota, die gisteren te Bonn werd ge publiceerd. De besprekingen zullen gaan over handels- en consulaire kwesties. In de nota van zaterdag heeft de Sov jet-regering ingestemd met het Westduit- Zaterdagmorgen zal in Leldschendam een nieuw gebouwd klooster voor de zusters Franciscanessen van Bennebroek worden ingewijd door de zeereerw. heer H. v. d. Heuvel, rector van het moeder huis te Bennebroek. Vóór de inwijding zal in het aangren zend Bejaardencentrum, dat onder be heer staat van dezelfde zusters, een plechtige H. Mis worden opgedragen. Het nieu we klooster waarvoor wijlen ar chitect Frans van der Togt uit Den Haag de plannen ontwierp en dat is af gebouwd onder toezicht van architect Jac. Strik biedt plaats voor 30 zusters, die in Leidschendam werkzaam zijn. De architect is er van uitgegaan dat de moderne kloosterling ook recht heeft op de thans ten dienste staande eigen tijdse moderne en comfortabele midde len. waarvoor het klooster in alle op zichten een prettige sfeer biedt voor de gehuisveste zusters. De zusters, die thans nog gehuisvest zijn in het klooster aan de Damstraat en in het bejaardencentrum zullen de vol gende week het nieuwe klooster betrek ken. Zakharof, plaatsvervangend minister het kader van de V.N. en voorbereid kun- van buitenlandse zaken van de Sovjet- nen worden door de secretaris-generaal Unie en hoofd van de Sovjet-delegatie op in samenwerking met nationale econon.i- de huidige bijeenkomst van de Economi- sche organisaties. Zakharof uitte kritiek sche en Sociale Raad van de Verenigde op de plannen voor een Europese Ge- Naties, heeft gisteren op deze bijeenkomst meenschappelijke Markt en zeide. dat aangedrongen op het bijeenroepen van een deze plannen niets uitstaande nebben met internationale conferentie ter bestudering een werkelijke economische samenwer- van de economische wereldproblemen, king. Volgens hem ligt aan deze plannen waaraan door regeringsvertegenwoordi- ten grondslag de idee van tegenstelling gers zon moeten worden deelgenomen. tussen het Oosten en het Westen en het inzicht, dat de vijandigheid hierdoor tus- Volgens Zakharof zou een dergelijke sen het Oosten en het Westen zou toe conferentie kunnen plaatsvinden binnen nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 7