„Bouw kernenergie-centrales is landelijke zaak" blijft Puzzel mee en win de pot! nü gaaf de pot eruit! y F. k En nu de wekelijkse P.ADIOM PUZZELWEDSTRIJD J Machtsstrijd in een apenhuis Ir. Vos van Amsterdams G.E.B. De pof wordt „extra" Doe dus mee I Grijp Uw kans F Tl Paramaribo krijgt nieuwe haven Italiaanse commissie vóór Euroverdragen B D F. H K I II III IV vB VRIJDAG 12 JULI 1957 PAG IIS1 A 6 FRANSE LENING VOOR SAHARA-OLIE VRIJETIJDSBESTEDING DOOR BEJAARDEN Cursus voor leiders en leidsters Hoofdstad breidt Hemweg „conventioneel" uit PROMOTIE PATER GARCIA (v. d. BERK) HOOFD I.C.A. AFGETREDEN KATHOLIEK THUISFRONT OMZETTEN EN VOORRADEN BEDRIJFSLEVEN IN DE V.S. BRITSE EXPORT VAN EIEREN BUITENLANDSE CAR- TONISTEN IN AMSTERDAM GEEN LIEFHEBBERS VOOR OFFICIERSOPLEIDING AMERIKAANSE GRAAN OOGSTEN minus 19°/ kosten etc. Dit is een puzzel waaraan U elke week weer met 't grootste plezier meedoet. Interessant, gezellig, niet moeilijk en daarbij.... de inhoud van de pot is het kijken en inzenden dubbel en dwars waard. Doe Uw best en wie weet bent U volgende week al heel wat rijker Alleen dit moet U doen: U ziet hieronder 12 plaatjes (A t/m L) en 4 smalle kolommen I t/m IV. Begin met plaatje A te bekijken. Er staan twee woorden onder. Vindt U dat het eerste woord het best past bij de afbeelding? Vul dan het cijfer 1 in achter de A in de eerste kolom (I). Hebt U voorkeur voor het tweede woord, dan schrijft U een 2 in plaats van het cijfer 1. En acht U beide woorden even toepasselijk... een 3. Hetzelfde doet U met de andere plaat jes. Bekijk de plaatjes stuk voor stuk aandachtig en zet Uw cijfers (1, 2 of 3) in de eerste verticale kolom. Is deze kolom (I) geheel ingevuld en bovendien opgeteld (vooral niet vergetendan is er een oplossing gereed. Daarna kunt U - als U wilt - de tweede, derde en vierde kolom invullen. Kolom IV is voordelig voor U. Voor elke ingevulde kolom plakt U een postzegel van 25 cent op Uw brief kaart. Maar - en dat is een belangrijk voordeel voor U - als U de eerste drie kolommen hebt ingevuld, kunt U de vierde kolom invullen zonder er een postzegel voor te plakken. Voor vier ingevulde kolommen be hoeft U dus maar drie postzegels van 25 cent te plakken. Plak nü de uitgeknipte strook op een briefkaart (hoogstens één strook van 4 kolommen per kaart). Wel moet iedere briefkaart, ongeacht 't aantal ingevulde kolommen, voorzien zijn van twee uitge knipte slagzinnen uit de bovenklep van twee kleine Radionpakken of één slagzin uit de bovenklep van een groot Radionpak (zie afbeelding). Belangrijk De Radion puzzelwedstrijd „Kijk- U-Rijk" verschijnt elke vrijdag in de voornaamste Nederlandse kran ten. Inzendingen moeten altijd ui terlijk de volgende dinsdag in bezit zijn van „Kijk- U-Rijk", Postbus 2500, Amster dam. (Alleen door de P.T.T. ge stempelde briefkaarten zijn gel dig). De prijswinnaars krijgen di rect bericht thuis. De uitslag en de motivering worden in de volgende advertentie (dus over een week) bekend gemaakt. Helaas kwamen op de eerste „Kijk-U-Rijk" puzzel geen goede oplossingen binnen. De pot is dus blijven staan, maar... Wanneer op de „Kijk-U-Rijk"-puzzel No. 2 ook geen juiste oplossing wordt ontvangen, dan wordt de pot in ieder geval onder de inzenders met de minste aantal fouten verdeeld. De goede oplossing van „Kijk-U-Riik" no. 1 is: 1-3-1-1-1-1-1-2-1-3-3-3. Totaal: 21. Deze kolom gratis als U de 3 andere kolommen hebt ingevuld (3 x 25 ct.) 1. onder moeder's paraplu 2. op weg naar school 1. uurwerk 2. tijd 1. dierenliefde 2. dierenvriendschap 1. beet 2. ophalen 1. waakhond 2. landhuis 1. geld 2. kapitaal 1. brug 2. stadsgezicht 1. Engeland 2. Frankrijk 1. secretaresse 2. verslaggeefster 1. vertrek 2. aankomst 1. naar de dokter 2. terug naar moeder i C De kolonimen optellen en het totaal hier invullen z-o rnpoi uw pr er uitziér ief kaart jf* 'Ai'A Voorwaarden voor de deelnemers: Knip de strook met kolommen langs de stippellijn uit achter zijde Knip uit dit van Uw Radion pakken de slagzin Posrsus AAtsre&DAAt Let U maar op IN MOSKOU ZULLEN binnenkort wel licht enkele hoofden vallen. Er wordt een strijd om de macht uitgevochten. Zonder pardon. In de stad Grand Rapids in de Verenig de Staten heeft een felle strijd om de macht gewoed in de Zoo. De Zoo van Grand Rapids bezit een grote apenkuil, waarin de natuur zo goed mogelijk is nagebootst, met rotsen, wa terlopen, bomen etc. Men zou onwillekeurig zeggen, dat de apen van de Zoo te Grand Rapids het ge beuren in Moskou hebben nagebootst. Het zou echter een enigszins goedkope verge lijking zijn, al heeft Kroesjtsjef iets van een Russische beer weg en men derhalve van een berengevecht zou kunnen spre ken. Drie dagen en drie nachten duurde de strijd om de macht daar in de apenkuil van Grand Rapids. Hij was plotseling ont brand. tijdens de voedering. Toen wierpen enkele sterke vrouwtjesapen zich op King Junior, tot dan de onbetwiste heer ser over alle apen in de kuil. Voordat andere apen hem hadden kun nen ontzetten was hij half verscheurd Toen vormde zich een cordon van getrou wen rond zijn kadaver, wellicht om het tegen kannibalisme te beschermen. De apen van de Zoo verdeelden zioh in twee partijen, die elk een gedeelte van de kuil in bezit -namen. De oppassers kregen geen kans, ze in de hokken te lokken. Het enige wat ze konden doen was, dikke wa terstralen op de apen richten, wanneer ze weer op elkander losstormden en er fatale vechtpartijen ontstonden, waarin weer vijf apen sneuvelden en heel wat gewonden vielen. King Junior was enkele jaren achter een de kwaadaardigste aap van heel de kuil geweest. Hij had de andere volko men onder zijn gezag weten te brengen, zelfs de weerbarstigste wijfjes. Niet door dat hij groter en sterker was. Net als de zwaarste woog hij ongeveer vijftien kilo. Maar hij was agressief als geen ander. Drie jaar geleden viel hij plotseling zijn moeder aan, die tot dan onbetwiste heer- seresse van de apenkuil was geweest. Hi scheurde haar aan stukken. Dit lot zou hem ook gewacht hebben, indien een aan tal getrouwen, ofschoon hij reeds dood was, zoals gezegd, niet een beschermende kring om hem heen hadden getrokken. Iedere keer. als de strijd opnieuw ont brandde, bleven enkele sterke mannetjes en vrouwtjes bij zijn kadaver achter. De oppassers probeerden iedere keer. een einde aan de vechtpartijen te maken, maar de waterstralen hielpen niet veel. En telkens vielen er doden en gewonden. De sterkste waterstralen waren niet in staat de onbegrijpelijke vechtlust van de apen te beteugelen. Telkens weer ont brandde er zonder enige aanwijsbare oor zaak de strijd. Als er weer enige slacht offers gevallen waren, trokken de par tijen zich in hun eigen hoek terug. Toen King Junior in 1954 de macht veroverde, is er in de apenkuil wel fel gevochten, maar er vielen geen doden. Nu hebben een tiental mannetjes en vrouwtjes het leven moeten laten. De opstand in de apenkuil heeft groti weerklank gevonden bij de andere dieren De olifanten moesten met de zwaarst kettingen vastgezet worden, kangeroes dromedarissen en struisvogels eveneens In hun tamelijk ver van de apenkuil gr legen verblijven werden de roofdieren bijzonder onrustig. De vechtpartijen zijn volgens de direc teur van de Zoo een strijd om de macht Pas wanneer de sterkste of slimste ge wonnen heeft zal het weer rustig worden in de apenkuil, zo verzekerde hij Aan het Nederlandse ingenieursbureau Nedeco is opdracht gegeven een vooront- wem te maken voor een nieuwe haven te Paramaribo. De regering is in onder handeling met de Alcoa over een ter rein, toebehorend aan de Alcoa en gele gen aan de zuidzijde van Paramaribo. Naar alle waarschijnlijkheid zal daar de nieuwe haven worden aangelegd. Naar minister Max Lejeune heeft mede gedeeld is de Franse regering van plan om in september een lening uit te geven voor de ontwikkeling van de Sahara. Details zijn echter nog niet vastgelegd. Indien Frankrijk zich de nodige financiële inspanning getroost, zou de Sahara-olie Frankrijk binnen drie jaar onafhankelijk maken van buitenlands,, energiebronnen. (Van onze Utrechtse redacteur) De Stichting voor opleiding van maat schappelijke werkers, in welks bestuur de Nationale Raad voor Maatschappelijk werk en verscheidene ambtenarenorgani- saties vertegenwoordigd zijn heeft zich de vrijetijdsbesteding van bejaarden ter harte genomen. Het gaat erom, dat de ze mensen verantwoord worden bezig ge houden en iets nuttigs verrichten, waar door zij het gevoel hebben nog creatief te zijn. Om daarbij enige deskundige lei ding te geven, is het goed, dat degenen die zich aan de verzorging van bejaar-j den wijden, zich omtrent de verschillende mogelijkheden oriënteren. Daarom wordt j te beginnen in oktober, onder leiding van mevr. M. te Nuyl namens de Stichting een schriftelijke cursus van twintig les sen gegeven, waarin verschillende facet ten van de vrijetijdsbesteding worden behande'd. Zo zijn er lessen over tekenen en schilderen, boetseren, weven, hand werken, boekbinden, houtbewerking enz waarbij het erom gaat, dat de cursis ten een algemene kennis van de techniek en de benodigde materialen Krijgen. De directeur van het Gemeentelijk Ener gie Bedrijf in Amsterdam, ir L. Vos, heeft irf een nota B. en W. van de hoofd stad in kennis gesteld van zijn zienswij ze inzake de eventuele bouw binnen af zienbare tijd van een kernenergiecentra le in Amsterdam. De directeur stelt, dat de stichting van dergelijke centrales in het algemeen een landelijke en geen ste delijke aangelegenheid is een standpunt, dat ook de wethouder van de bedrijven, mr. F. van Wijck, al meer dan eens in de raad heeft naar voren gebracht. Des tijds werd bericht dat het G.E.B. wel een ingenieur zou aanstellen, die zieh speciaal zou belasten met een onderzoek naar de problemen verbonden aan het opwekken van elektriciteit door middel van kern energie. In bovenbedoelde nota geeft de direc teur een overzicht van de z.i. noodzake lijke uitbreiding van de Centrale Hem weg met twee conventionele eenheden van elk 80.000 k.w., welke een bedrag van 120 miljoen vergt. Deze uitbreiding die in de geschiedenis van de elektriciteits voorziening van Amsterdam lag opgeslo ten en waarop men bij de bouw van de centrale min of meer gerekend had, ver dubbelt bijna de capaciteit van de „Hem weg". Ir. Vos is van mening, dat er ge noeg ruimte overblijft voor conventione le centrales in de toekomst en hij staaf de tegenover ons dit oordeel met te ver wijzen maar de nota over de industriële toepassing van de kernenergie van minis ter Zijlstra, die gezegd heeft, dat in 19', 5 als de plannen doorgaan de helft van de elektriciteit op conventionele wij ze en de andere helft op kernenergetische wijze kan worden opgewekt. Heden promoveerde aan de Rijksuh'" versiteit te Utrecht Pater Garcia van Congregatie der Paters Assumptionistej* (in de wereld Christiaan A. v. d. Bef" uit Helmond) op een proefschrift in Franse taal over een sakavisch substra tum te Dubrovnik in Zuid-Slavië. John Hollister is gisteren afgetreden »19 hoofd van het Amerikaanse bureau voot hulp aan het buitenland (I.C.A.). Het ont slag wordt van kracht, zodra de benoe ming van een opvolger is bekrachtigd- Er is nog geen opvolger gekozen. President Eisenhower, die de ontslag aanvrage met leedwezen aanvaardde, ver klaarde, dat. Hollister al langer op z'i° post was gebleven dan hij van plan W«s geweest. Tijdens de algemene vergadering van de raad van toezicht van Nationaal Ka tholiek Thuisfront, is generaal majoor J- G. Warringa tot voorzitter gekozen va° deze raad en niet. zoals wij dezer dagan meldden, tot voorzitter van het Thuisfront zelf. Voorzitter van het Nationaal Ka tholiek Thuisfront is de heer R. Stafforst uit Utrecht. Een speciale commissie van het Itali aanse parlement heeft zich gisteren uit gesproken voor goedkeuring van de Europese verdragen voor de Gemeen schappelijke Markt en Euratom, die volgende week in de Kamer van Afge vaardigden in behandeling zullen worden genomen. Slechts de communisten spraken zich tegen goedkeuring uit. De socialisten van Nenni maakten een voorbehoud wat be treft de snelheid van de verwezenlijking van de Gemeenschappelijke Markt. Verwacht wordt, dat de verdragen met ruime meerderheid in de Italiaanse Senaat en de Kamer van Afgevaardigden zullen worden goedgekeurd. Zowel de verkopen van het Amerikaan se bedrijfsleven als de voorraden vertoon- den in mei een stijging, aldus het rapport van het departement van handel. De ver kopen door fabrikanten, groothandelaren en kleinhandelaren stegen tot 55.7 mil jard in mei. Dit is 200 miljoen meer ver- geleken met april. De stijging viel voor namelijk waar te nemen in de detailhan del van duurzame gebruiksgoederen, zo als automobielen. De waarde van de voorraden vertoonde in mei eveneens een stijging en wel van 89.3 miljard eind april tot 89.7 miljard eind mei. De stijging van de voorraden deed zich vooral voor bij de industrie en bij de kleinhandel, terwijl de voorraden bij de groothandel een lichte daling te zien gaven. Britse en Nederlandse handelsdeskundi gen zijn te Londen begonnen met hun besprekingen over de invloed op Neder landse afzetmarkten van de export van gesubsidieerde Britse eieren. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van landbouw deelde mede, dat na afloop van de besprekingen een mede deling zou worden gepubliceerd. (Van onze Amsterdamse redactie) Een groep buitenlandse cartoonisten, medewerkers aan bladen in Amerika, Frankrijk, Denemarken, Engeland, Zwit serland, Duitsland, Canada. Ierland, Bel gië en Italië, is op uitnodiging ven de K.L.M. en met medewerking van de lucht haven Schiphol naar Nederland gekomen. Ze zullen een aantal tekeningen maken, die voor propaganda-doeleinden gebruikt worden. Met een aantal vaderlandse col lega's hebben ze gisteren Schiphol en „Het Atoom" bezichtigd en voorts waren ze de gasten van de gemeente Amster dam, die hun 's avonds onthaalde o.a. in het hotel Schiller op het Rembrandts- plein. Natuurlijk stond ook de onvermij delijke rondvaart door de verlichte grach ten op het programma. Enkele maanden geleden werden in Su riname gegadigden opgeroepen voor op leiding tot officier bij de verschillende wapens der Kon. Landmacht, Lucht macht en Marine. Van officiële zijde wordt thans in Paramaribo medegedeeld, dat niet één persoon zich voor deze opleiding heeft opgegeven. Het oogstrapportbureau van het Ameri kaanse departement van handel geeft de volgende ramingen van de graanoogsten (produktie in miljoenen schepels): 1957 slot slot gem. juli 1 1956 1955 1945/54 Alle tarwe Wintertarwe A. zom. tarwe Durum And. vj. tarwe Mais Haver Gerst Rogge Lijnzaad 940.1 715.1 225.0 39.8 185.2 3011.9 1374.3 439.4 26.5 47.4 99?.2 735.0 262.2 39.6 222.6 3451.3 1152.7 372.5 21.6 48.7 934.7 704.8 229.9 19.6 210.4 3229.7 1503.1 401.2 29.1 41.2 1148.3 873.7 274.6 31.0 243.6 3084.4 1327.5 278.2 21.6 38.0 - V I I 51.21 MOTIVERINGEN A. Hittegolf is beter dan verkoeling. Strand- bezockers komen meestalniet alleen voor ver koeling, doch ook voor spel in de vrije natuur en zonnebaden, hetgeen dus juist het tegen overgestelde is van „verkoeling zoeken". De onorme drukte op het strand duidt hier dus wel zuiver naar het woord hittegolf, B. Belde woorden zijn mogelijk. De paperas sen op het bureau kunnen zowel duiden op een vergadering als op een intensieve arbeid. Bij vergadering is „aandacht" van toepassing; bij intensieve arbeid is „staren" mogelijk, omdat er dan zeker momenten kunnen voorkomen, waarop diep nagedacht moet worden. C. Applaus is beter dan einde. De houding van de persoon op het toneel duidt zuiver aan, dat hij voor iets dankt. Dit kan ook bij opkomst zijn. D. Stip is in dit geval beter dan punt. Het woord „punt" wordt gebruikt als onderdeel van een samenhangend geheel, 't Woord „stip" is een betere aanduiding voor het kleine ronde teken, dat onafhankelijk is geplaatst. E. U kunt echt niet zien, of deze grammofoon plaat muziek of gesproken tekst bevat. Het geheel, platenspeler en grammofoonplaat, heeft men echter niet voor zijn ongenoegen en dus is amusement beter, F. Juweel is beter dan edelsteen. De afgebeel de edelsteen is gezet in een ring, zodat op het geheel het woord „juweel" beter van toepassing is. G. Woestijn is beter dan uitgeput.„Uitgeput zijn" wil zeggen: volledig aan het eind van zijn krachten zijn. Aangezien de arme man nog in staat blijkt om te lopen, is dit woord dus minder goed dan woestijn. H. Zuid-Amerika is beter dan vergezicht. De bergen op de achtergrond sluiten het woord „vergezicht" namelijk uit. I. Het afgebeelde dier is een egel. Het woord stekelvarken is een onjuiste benaming voor egel, zodat hier landweg juist is. J. Zowel zonsopgang als zonsondergang zijn mogelijk. De rotsen op de voorgrond kunnen duiden op alle mogelijke plaatsen in de wereld. K. Beide woorden zijn goéd. Van" staal is het mesje in elk geval en al is er 20 x mee ge schoren, dan blijft het toch scherp in de be tekenis van „goed snijdend". Ij. Ook hier kunnen beide woorden even goed van toepassing zijn. De ring, hoewel gedeel telijk afgebeeld, is in elk geval aanwezig. Het knock-out is, wanneer de scheidsrechter aan zijn negende tel bezig is, ook aanwezig, daar de bokser in die éne seconde niet meer kan opstaan. 7n mnof I lu, ki 'V-S; v V. Plak het uitgeknipte tekstgedeelte van de ver pakking (Radion wast witter) eerst op de ach terzijde van de briefkaart. Dus één van een groot Radionpak of twee van twee kleine Ra dionpakken. Plak de strook er overheen, zoda nig dat de helft van het knipsel zichtbaar blijft. (Zie afbeelding). Op deze wijze voorkomt U, dat Uw inzending ongeldig wordt door het verloren raken van de knipsels. Knipsels tevo ren zo dun mogelijk maken door de kattOU* laag aan de achterzijde tc verwijderen. 1. Iedereen kan aan deze puzzel deelnemen, behalve hel personeel van Lever's Zeep jV. V. en haar Re clame-bureau - hoewel onbekend met de juiste oplos sing - en het personeel van het Prijsvraag-service bureau Laurens A. Daane. Tevens zijn de gezinsleden van genoemd personeel uitgesloten. 2. Het in deze advertentie met een stippellijn aan gegeven oplossingsgedeelte moet worden uitgeknipt en volgens het voorbeeld opeen brief kaart geplakt. Per briefkaart kunnen dus maximaal vier ingevulde kolommen worden inge stuurd. Hel mag ook worden nagetekend op een blanco stuk papier van gelijke afmetingen. Inzen dingen in andere vormen zijn uitgesloten. Elke deelnemer mag echter meer dan één briefkaart inzenden. 3. Op elke briefkaart moeten één resp. twee Radion uitknipsels op de afgebeelde wijze worden geplakt. 4. Men mag één of meer kolommen invullen. Be halve de normale frankering moet de deelnemer voor elke ingevulde kolom een geldige postzegel van 25 cent op de afgebeelde wijze plakken. Wie echter postzegels plakt voor drie kolommen mag de vierde kolom gratis invullen. 5. Elke kolom moet volledig zijn ingevuld en opgeteld en mag geen veranderingen of onduidelijk heden bevatten. Romeinse cijfers mogen niet worden gebruikt. 6. Oplossingen moeten uiterlijk a.s. dinsdag aangekomen zijn bij: „Kijk-U-Rijk", Postbus 2500, Amsterdam. Briefkaarten moeten via de P.T.T. verzonden worden en het datumstempel dragen. 7. Inzendingen welke niet aan bovenstaande voor waarden voldoen zijn ongeldig. 8. De pot béstaat uit de door de P. T. T. uitgekeer de tegenwaarde van alle op één puzzel, ontvangen postzegels van 25 cent, verminderd met 19% onkos ten voor administratie, controle, notaris, verzekering 9. Wanneer op een puzzel geen juiste oplossing wordt ontvangen, wordt de pot samengevoegd met die van de volgende puzzel. Bij beëindiging van de serie puzzels wordt de pot uitgekeerd aan de inzender (s) met de minste fouten. 10. De prijswinnaars ontvangen uiterlijk 6 dagen na de sluitingsdatum bericht. De uitslag en de mo tivering van iedere puzzel wordt bij de volgende opgave bekend gemaakt. 11. De juiste oplossing berust in verzegelde enveloppe bij notaris Mr. F. A. de Gelder, Amsterdam. Be slissingen van het prijsvraag-service-bureau Laurens A. Daane inzake prijstoekenning zijn bindend. Noch over deze beslissingen, noch over de opgave, noch over de oplossing kan correspondentie worden gevoerd. 12. De organisatoren van de puzzel nemen geen verantwoording voor geheel of gedeeltelijk zoekgeraak te poststukken, nóch voor poststukken die door welke oorzaak ook te laat bij hen binnenkomen. Deze laatste worden niet geretourneerd. Het ingezonden bedrag aart postzegels komt ten goede aan de pot. 13. Geen aansprakelijkheid wordt aanvaard voor onduidelijkheden in de opgaven ten gevolge van mis drukken in deze advertentie. 14. Deelname houdt aanvaarding van bovenstaande voorwaarden in. AU, ADRES ZIJDE RfUri MART Mi A ROAEA/ /IAD/OAS PUZZ£l "dCi/A'A/AM" 4e 'tei Oity. jut haa 4e et» ^et v> 'r'0h

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6