moe voor Katholiek Genootschap voor internationale betrekkingen De landbouw in de Eurontarkf Grote BB-oefenins: in Amerika Schoolvakanties in 1958 Hammarskjoeld even in Parijs Partij-Nenni wil beweegredenen kennen JJe polio m Hongarije MGINA 15 ZATERDAG 13 JULI 1957 Advies van bureau Vakantie spreiding EDAM ZET DE KLOK 600 JAAR TERUG Eisenhower betrok geheim hoofdkwartier De ivijzigingen in het Kremlin BOTSING IN OOSTZEE KANAAL DERTIENJARIGE JONGEN IN DE IJSSEL VERDRONKEN MARKTBERICHTEN Het Nederlandse centrum voor vakan tie en vakantierecreatie deelt ons mede, dat vanwege het btfreau vakantiesprei ding tot de gemeente- en schoolbesturen een schrijven is gericht, met het advies de aanvangsdatum van de zomervakan ties 1958 vast te stellen, voorzover de scholen zich bevinden benoorden de ri vieren Rijn, Lek, Nieuwe Maas, Botlek en Brielsche Maas. inclusief Arnhem-Z en Rotterdam-Z. op 12—14 Juli 1958 of vroeger. Het bureau adviseert voorts de vakantie voor de scholen die niet in de genoemde gebieden zijn gelegen te doen beginnen op 1921 juli 1958. Bij het advies wordt oa. mededeling gedaan v&n het besluit van de bedriifs- raad voor het bouwbedrijf de vakantie der bouwvakken In de gebieden boven de rivieren Inclusief Arnhem-Z. en Rotter dam-Z. in 1958 te doen aanvangen op 12 iuli. De brief van het bureau vakantiesprei ding gaat vergezeld van een opwekking van dc minister van Onderwijs, K. en W. om aan het advies gevolg te geven. prijzen. De regeringen wordt zelfs opge dragen alles in het werk te stellen om de contracten tot stand te brengen. Hoe de particuliere handel hier nog aan te pas ban komen is moeilijk in te tien. Voor wat dit deel van de importen be treft zit er een duidelijke tendentie naar de volledige staatshandel in. (Van onze landbouwmedewerker) DE PRAKTIJK van het toegelaten stelsel van mlnimum-importprijzen zal beslissend zijn voor de mate, waarin de Nederlandse agrarische pro- duktie reeds in de overgangsfase zal kunnen profiteren van het in werking treden van het Euromarktverdrag. Het verdrag stelt, dat de minimumprijzen de bestaande handel niet mogen belemme ren noch 'n progressieve uitbreiding van de onderlinge handel in de weg staan. De intentie van dit voorschrift is voor treffelijk. Maar zal het straks hanteer baar blijken te zijn? Hoe zal kunnen worden bewezen of een ingestelde mini mum-invoerprijs al dan niet deze wer king heeft gehad? Immers ook de weers omstandigheden, wijzigingen in de om vang van de teelt, veranderingen in de consumptie-verhoudingen enz. kunnen mede van invloed zijn geweest. Het lijkt daarom moeilijk in een concrete situatie de repercussie van de minimum-invoer prijs uit zo'n complex van factoren te isoleren. Het ziet er niet naar uit dat de Ne derlandse economie veel plezier zal be leven aan de lange termijncontracten. Weliswaar moet de wederkerigheid in acht worden genomen, maar de meeste van onze agrarische exportprodukten zijn geen stapelprodukten en lenen zich niet of nauwelijks voor contracten op lange termijn. Voorts is het zeer twijfelachtig of de verzachtende bepaling hanteerbaar is, volgens welke een lange-termijncon- tract niet verbiedt, dat dat deel van de grondstoffenbehoefte, dat nodig ls voor de exportproduktie naar derde landen, gedekt wordt tegen de laagste prijs, waarvoor deze grondstoffen verkrijgbaar zijn. Voor onze agrarische bedrijfstak is dat van belang met betrekking tot de voedergranen. Maar hoe zal men de pro- duktie voor de zelfvoorziening en de Euromarktlanden kunnen scheiden van de produktie voor uitvoer naar de rest van de wereld? Voor de ene produktie moet dan gebruik gemaakt worden van De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, is gistermiddag in Parijs aangekomen voor besprekingen met president Coty en de Franse minis ter van buitenlandse zaken, Pineau. Pineau had, toen hij hoorde, dat Ham marskjoeld naar Europa kwam om de vergadering van de economische en so ciale raad der V.N. bij te wonen, de se cretaris-generaal uitgenodigd voor een kort bezoek aan Parijs. Hammarskjoeld is vanmorgen weer naar Genève terug gekeerd. Een Franse woordvoerder verklaarde gisteren, dat Hammarskjoeld en Pineau hadden gesproken over de bijeenkomst van de Algemene Vergadering der V.N. en de wereldsituatie In het algemeen. Zij hadden echter niet ln het bijzonder over Algerije, Suez of Israël gesproken. Hoewel minister Mansholt herhaalde lijk verklaard heeft, dat minimum- importprijzen alleen mogen worden vast gesteld voor produkten, die gecontingen- teerd zijn en waarvan de contingente- ring is verruimd of opgeheven, kan dit niet zonder meer uit het ontwerpverdrag worden afgeleid. Er is aanleiding om te veronderstellen, dat deze prijzen kunnen worden toegepast op alle agrarische pro dukten, die niet zijn geliberaliseerd krachtens de beslissing van de O.E.E.S. van 14 januri 1955. Is dat zo, dan zullen zij ook kunnen worden vastgesteld voor alle liberalisaties boven 75 pet. De wijze, waarop het liberalistische percentage wordt vastgesteld, maakt het mogelijk dat een percentage van 75 wordt bereikt, terwijl toch vele belangrijke agrarische produkten gecontingenteerd zijn. Men denke aan de lange lijst van niet-gelibe- raliseerde produkten van het Benelux- protocol. de zogenaamde lijst A, hetgeen niet wegneemt, dat per 1 november j.l. Benelux in O E.E.S.-verband een libera lisatie van 89 pet. had bereikt. Voorts liggen interpretatie-moeilijk heden voor de hand. Niet alle landen hebben namelijk dezelfde produkten ge liberaliseerd en daardoor kan de eigenaardige situatie ontsaan, dat het ene land een minimum-importprijs voor een bepaald produkt hanteert, terwijl een ander land dat niet zou mogen. Zo zou de Benelux ten aanzien van eieren een minimum-prijsregeling mogen toe passen. De andere drie partners daaren tegen waarschijnlijk niet. dure en voor de andere mag dan ge bruik gemaakt worden van de goed kopere voedergranen. Een enigszins slui tende controle lijkt uitgesloten. Dat kan overigens echter door Nederlandse ogen gezien eerder een vóór- dan een nadeel betekenen. In Edam is gisteravond in de Grote of St.-Nicolaaskerk de viering van het 600- jarig bestaan der stad begonnen. Rond drieduizend gekostumeerde Edammers, maar daarnaast ook honderden belang stellenden van buiten de stad, vulden het wijdse historische kerkgebouw, waar prof. dr. L. W. G. Scholten sprak over „Verbon den eeuwen". De spreker bezag deze herdenking uit het gezichtspunt, dat de mens de schakel is, die de eeuwen verbindt, de mens, die in alle opzichten in afkomst en toekomst., in zijn kunnen en onvermogen dezelfde is gebleven. De Edammer figuur van Jan Nieuwenhuizen. de stichter van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen, is de zelfde strijdbare figuur als de verzetsheld, voor wie het sobere monument aan de in gang van de stad prijkt, aldus prof. Schol ten. Het Nederlands Kamerkoor, onder lei ding van de oud-Edammer Anton Kre- lage, verleende muzikale medewerking aan de plechtigheid. De illussie van de Edammers, dat deze eerste van de a.s. feestweek een intieme avond zou worden van enkel Edamse veertiende-eeuwers, ging helaas teloor, want als voorbode van de komende stroom van bezoekers van buiten, was het al een groot gedrang door de versierde en verlichte straten en grachten, met Amsterdams aandoende na men als Spui, Spuistraat, Keizersgracht, Hoogstraat. TENSLOTTE ligt er voor de agrari sche veredelingsindustrie een gevaar in de bepalingen betreffende het gemeenschappelijk bnitentarief. Dat luidt voor tarwe 20 pet., voor rogge 16 pc.t„ voor gerst en haver 13 pet. en voor maïs 10 pet. Het huidige Benelux-invoer- recht is: nul. Nu maakt het verdrag het mogelijk, dat een partner de heffing van deze invoerrechten schorst zolang niet een vorm van gemeenschappelijke marktorganisatie is tot stand gekomen. Voorwaarde Is, dat hierdoor de markt in de partnerlanden niet verstoord zal worden. EEN MOEILIJK punt is de verplich ting der deelnemers om lange ter mijncontracten met elkaar te slui ten, waarbij landen met tekorten aan bepaalde produkten zich verbinden andere partners van overschotten af te helpen, ongeacht het feit, dat zg elders in de wereld goedkoper terecht kunnen. Vooral Frankrijk met zijn dure tarwe- produktie hoopt hiervan te profiteren. Dit land heeft de opneming van deze contracten in 't verdrag geëist als voor waarde voor zijn toetreding. Hierdoor werd eigenlijk een wezensvreemd ele ment in de opzet van het verdrag bin nengehaald. Deze contraeten zullen na melijk de specialisatie tegenwerken. De overheidsbemoeiing met de internatio nale handel zal toenemen, omdat de regeringen de onderhandelingen zullen moeten veren over hoeveelheden en Het is nu de vraag of de partnerlanden eventueel zullen berusten in een situa tie, waarbij hun invoerrecht op verede- lingsprodukten uit Nederland geleidelijk wordt verlaagd, terwijl wij de voor deze veredeling noodzakelijke grondstoffen bliiven Importeren zonder daarop het gemeenschappelijk buitentarief toe te passen. Het is zeker niet ondenkbaar dat de importlanden binnen de gemeenschap in zo'n geval over zullen gaan tot het nemen van tegenmaatregelen, waartoe zij gerechtigd zijn. Ook hier zal de toe komst dus «nog moeten leren of de be voegdheid om het gemeenschappelijk in voerrecht op granen te schorsen voor ons een reële betekenis zal hebben. President Elsenhower heeft vrijdag „de onbeperkte nationale noodtoestand met de bedreiging van een invasie" afgekon digd met het oog op een „grote lucht aanval met kernwapens op de voor naamste Amerikaanse steden. Het was de vierde grote oefening van de Amerikaan se luchtbeschermingsdiensten. Eisenho wer en zfln voornaamste medewerkers hielden zich gereed om met hefschroef- vliegtuigen uit Washington naar een ge heim hoofdkwartier te vliegen. Op dezelfde dag verscheen het eerste officiële handboek over het te verwach ten resultaat van het ontploffen van een waterstofbom van groot kaliber. Dit ge schrift. dat door het Amerikaanse minis terie van defensie en de commissie voor atoomenergie is uitgegeven, berekent de gevolgen van de explosie van een bom gelijk aan twintig miljoen ton t.n.t. In een gebied met een straal van vier km wordt een ieder, die aan de ontploffing bloot ls gesteld, gedood. Tot op 80 km afstand kan de explosie nog lichte brand wonden veroorzaken. In een gebied met een straal van twintig km worden hou ten huizen vernield, terwijl er totaal ln een gebied van 250 vlerkante km schade wordt aangericht. Wanneer men op der gelijke aanvallen voorbereid blijft, kan men een herhaling van de resultaten van een aanval als op Hlrosjlma, waar een atoombom van 20.000 ton t.n.t. aan ongeveer 70.000 mensen het leven heeft gekost, voorkomen, aldus het geschrift. Klompé. minister van maatschappelijk werk, die voor Kaar ambtsaanvaarding voor de tot standkoming van het Genoot schap zeer heeft geiiverd. De vergadering benoemde prof. nr. J. J, M. van der Ven tot voorzitter. Vice- voorzitters zijn mej. M. H. C. Vendrik en prof. dr. H. A. M. Albregts. Algemeen secretaris is de heer R. F. J. de Vink. Bestuursleden: mej. mr. dr. J. C. H H de Vink en de heer H. Nelissen. penning meester. Leden: mgr. dr. A. C. Ram- selaar, mr. P. J. M. Aalberse, J. J Al ders, mr. Th. H. Bot. dr. K J. Hahn. drs. B. de Hoog. prof. dr. J. H. Nota S.J.. prof. dr. ir. F. Ph. A. Tellegen. dr. W. J. Schuijt. De vergadering besloot voorts prof De Block, lid van de Raad van State, uit te nodigen in het bestuur zitting te ne men. Het secretariaat van het katholiek genootschap blijft gevestigd te Bilthoven, Soestdijkseweg 213 Z. In een te Utrecht gehouden vergade ring, waaraan ruim 50 vooraanstaande Nederlandse katholieken uit het Interna tionale leven hebben deelgenomen, is op gericht het Katholiek Genootschap voor Internationale Betrekkingen. Het Is be doeld als Nederlands centrum van over leg en samenwerking tussen de katho lieken. die deelhebben aan de internatio nale ontwikkeling. Medewerking verlenen internationale organisaties voor zover deze binnen Nederland werkzaam ziin, de internationale afdelingen van nationale organisaties en vele katholieke deskun digen op het gebied van het internatio nale leven Door onderling overleg en planning hoopt men meer lijn te brengen in de bestaan de veelheid van elkaar veelal doorkruisen de initiatieven en activiteiten. Ook ziet het genootschap als taak een vorm van samenwerking te vinden tussen de katho lieke Nederlanders, die functies bekleden in de officiële internationale organisaties en het katholiek organisatieleven ln Ne derland. Ten slotte zoekt men nog midde len om de Nederlandse katholieken meer bewust te maken van de betekenis van het internationaliseringsproces en hen daarbij in sterkere mate dan voorheen in te schakelen. „Avanti", het officiële orgaan van de Italiaanse socialistische partij van Pietro Nenni, eist in zijn nummer van gisteren dat het verslag van de jongste zitting van het centrale comité der Sovjet-communis tische partij wordt gepubliceerd. „Daar door zal de internationale arbeidersbewe ging met kennis van zaken kunnen oor delen over datgene, waarop de menings verschillen betrekking hadden en met welke argumenten de' stellingen van de tegen de partij gerichte groep zijn afge wezen", aldus het blad. Het genootschap is een voortzetting van het Katholiek Genootschap voor Geeste lijke Vernieuwing, dat zich in de afge lopen 12 jaar van zijn bestaan voorna melijk heeft gericht op de samenwerking met de Duitse katholieken. Het zal op dezelfde wijze trachten de samenwerking met de Romaanse en de Angel-Sakslsehe landen systematisch te bevorderen. Ve le activiteiten van het Katholiek Genoot schap voor Geestelijke Vernieuwing, zoals de regelmatig gphouden conferenties van zielzorgers uit West-Europa, het omvang rijke bemiddelings- en contactwerk. de initiatieven op het terrein van het vluch telingenvraagstuk en het werk ten be hoeve van de katholieken achter het ijzeren gordijn, zullen worden voortgezet en uitgebreid. Een bijzondere taak ziet het genootschap in de opleiding van ka tholieke Nederlanders voor het internatio nale werk en het verzorgen van een in formatie- en documentatiedienst. De afgevaardigde van het internationale Rode Kruis te Boedapest heeft van het Hongaarse ministerie van gezondheid op gave gekregen van meer dan 750 gevallen van polio, waarvan zeventig ernstig. Het Hongaarse Rode Kruis heeft verzocht om twintig ijzeren longen en andere uitrus ting voor de verzorging der patiënten. Het Britse Rode Kruis heeft twee ijzeren longen naar Hongarije gestuurd. Het Westduitse Rode Kruis zal er twaalf zen den. Gistermiddag is de op een bromfiets gezeten 63-jarige heer J. Rademaker Uit de Zwtjndrechtsestraat te Rotterdam door een tramwagen van lijn 9 meegesleurd en gedood. De heer R. had een door hem ge repareerde autoped van zijn kleinzoontje op de rug. R. was zeer doof en moet de signalen van de trambestuurder niet heb ben gehoord. Gistermiddag omstreeks vier uur zijn op de onbewaakte overweg aan de Klokken- dljk te Rtjssen twee op een scooter gezeten personen door een uit de richting Wier den korrende trein gegrepen en onmiddel lijk gedood. De scooter werd bestuurd door de 34-iarige heer G. D. Nijmeyer uit Rotterdam; zijn 71-jarige vader, de heer A. M. Nijmeyer uit Nljverdal zat achterop. Vrijdagavond omstreeks zeven uur is de 34-jartge Duitser A. G Ullrich uit Wilhelmshaven met een motor met zij span. waarin zijn-. 32-jarige vrouw was gezeten, op het kruispunt Oldenzaalse- straat—Laaresingel ln botsing gekomen met een personenauto, bestuurd door H. H W. uit Enschede. De motorrijder en zijn vrouw werden zodanig gewond, dat zij tien minuten na hun aankomst in het r -k. ziekenhuis overleden. Het ongeluk was waarschijnlijk het gevolg van het feit. dat de bestuurder van de motor met zijspat! het stopbord bij genoemd kruispunt negeerde. Het Nederlandse 500 ton metende motor schip „Frejo" van de heer J. F de Groot te Kampen is gisteren in het Noord-Oost zeekanaal bij kilometerpaal 28 in botsing gekomen met het Russische schin „Dlmitri Donskoi" dat van Riga kwam. De Frelo" is voor een noodreparatie naar Kie] ge varen. Het schip is met een lading zout onderweg naar Vilvoorde. In de te Utrecht gehouden bijeenkomst van deskundigen sprak mej. dr. M. A. M. Donderdagavond is de 13-jarige jongen W.T. uit Velp in de IJssei, ter hoogte van de Lathemse Veerweg, waar hij met enkele kornuiten aan het zwemmen was, verdronken. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. ALKMAAR, 12 lull. Kaasmarkt. Aangevoerd 20 stapels fabrleks Edammer, 29.000 kg. Com missienotering t 1.99, gang 1.94. Hande) rede- lijk. LEEUWARDEN, 12 lull. Zu1velbe«vs Oouria volvet 7 2 01—2.02. Edammer 40 +- 1 1.87 1 88. broodkaas 40+ 1.8—1.90. Stemming redelijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 15