mm „KIJK VOOR JE KOOPT Vrouwen Varia DE MODEKLEUREN VAN DE KOMENDE WINTER MET EEN DUBBELE TAAK E B driekwart miljoen Engelsen dachten: N ederlands-Duitse show Wordt U gekweld Dameshoeden Wasvoorschrift Vlekvrij ZATERDAG 13 JULI 19 bannen zijn (bij huishoudelijke aankopen) vooruitstrevender dan vrouwen Katoenen japon- en meubelstoffen teerden door Eric Lucking, een der beste etaleurs van de Engelse hoofd stad, bijeengebracht in een speciale tentoonstelling onder auspiciën van het Colour Design and Style Centre van de Cotton Board te Manchester. ^Vaar Haymarket 28 maakten l'''"'kwart miljoen Engelsen doel- e^rust een pelgrimage. Natuurlijk ,varen er wat nieuwsgierigen bij, '"aar over bet algemeen waren liet t°ch wel lieden die niet van zins Ai», zich voor huishoudelijke aan- j "P'en een kat in de zak te laten ^Veren. Er waren verloofde paar- Jes bij en pas getrouwde stellen 'e zojuist de beschikking hadden ^kregen over een kleine ongemeu- "leerde flat. En die van de inrich- daarvan nu juist iets anders 'kien maken dan zoals het altijd ,Vas «bij moeder thuis". dcE kwamen ook ouderen, die min- r geïnteresseerd zijn in potten en v ""en, maai die de vloerbedekking, behang e.n de overige inrichting het nieuwe huis waarvoor zij ®bben gespaard het beste willen la- js" zijn wat deze tijd te bieden heeft. aar kwamen de middelbare-leeftij- ®rs ten slotte. Mensen die eerst de buitenlanders die zich in korte tijd een beeld willen vormen van wat er op een bepaald terrein in een ander land te koop is. Een bezoek daar spaart vele uren uit van slenteren langs de etalages. Mocht u er daar om deze vakantie in de buurt komen (Haymarket ligt tussen Piccadilly Circus en Trafalgar Square en er zijn verscheidene autobuslijnen die hier hun halte hebben), ga er dan rustig een kijkje nemen als het on derwerp u interesseert. De voor lichting wordt er in verschillende talen gegeven en misschien vindt u er ook een goede inval voor een souvenir dat eens iets anders is dan het traditionele. Alleen.u zult het wel kunnen bekijken en met andere dingen vergelijken, maar ko pen kunt u hier niet. Dat kan gebeu ren in de gewone winkelzaken, waar van het Design Centre de adressen geeft. Jacht naar ideeën Tóen het Design Centre een jaar geleden zijn deuren openzette voelde niemand minder dan de directeur van het Nederlandse Instituut voor Industriële Vormgeving zich met en- Ontelbaar zijn dan ook de bezoe kers die hier op jacht gaan naar goe de ideeën voor de inrichting van hun huis. De helft van die bezoekers zijn mannen die tijdens de lunchpauze eens bij hel Design Centre binnen lopen om dan 's zaterdags met hun echtgenote terug te komen. Omge keerd kan het ook voorkomen, dat de vrouw i.n de loop van de week al een voorlopige keus heeft gemaakt, maar dat de man een deel van zijn vrije zaterdag besteedt voor het ne men van de definitieve beslissing. Zoveel mannelijke belangstelling is niet onverklaarbaar wanneer wij zien dat ook de Engelse man zich steeds meer voor de huishoudelijke gang van zaken interesseert. Er zijn zelfs heel wat gevallen waarin de man bij het voorbereiden van huishoudelijke aankopen over meer vooruitstreven de opvattingen blijkt te beschikken dan zijn echtgenote. Die vooruitstre vendheid blijft dan werkelijk niet alleen beperkt tot het nieuwe televi sietoestel of tot de elektrische appa raten en het is allerminst iets onge woons om ir. het Design Centre een echtpaar in een heftige gedachten- wisseling te treffen over bijvoor beeld de nieuwe gordijnen voor de eetkamer. ^aderen op hun bestemming hebben gracht en die er nu eens ernstig *.rdenken, hun huis een nieuw !j c"t te geven. De oude meubelen yA. een kwarteeuw dienst hebben k, aan moeten door wat anders ver- angen worden. Solide, maar toch modern. Misschien ook wat duurder an de eerste inrichting die zij des- Ms van de spaarduitjes uit hun ver- van ce SP wingstijd bij W elkaar kochten. ant over het algemeen vormen e middelbare-leeftijders de koop- Mchtig' tftl k.,??. die ns Dit toekomstige bruidje dat zoveel be langstelling heeft voor een pressure pooker en een gasfornuis, is een van de 750.000 bezoe kers die gedurende het eerste jaar van zijn beslaan in het Lon- dense Design Centre kwamen bekijken wat zij elders zouden gaan kopen. kele twijfelingen beslopen „over het lot van deze grootse opzet". Op de ze goed-vaderlandse voorzichtigheid hebben honderdduizenden nu ook niet bepaald van uitbundigheid overlo pende Engelsen een wel uitermate positief antwoord gegeven. Zij ble ken zich duidelijk aangetrokken te Mening van kopers Terwijl de toerist hier meestal onvoorbereid naar binnen stapt, heb ben veel van de Engelse bezoekers zich al bij voorbaat met behulp van artikelen in kranten en tijdschrif ten op de hoogte gesteld van het onderwerp dat hun belangstelling heeft. Daardoor zijn zij niet alleen in staat, zich ook zelf een mening te vormen over de technische en ar tistieke verdiensten van de geëxpo seerde produkten, maar ook komt het dikwijls voor dat zij daarover constructieve gedachten naar voren brengen die dan weer door het Design Centre aan de betrokken fabrikanten worden doorgegeven. Behalve een geregeld aangevulde vaste collectie worden er in het De sign Centre geregeld ook speciale on derwerpen in de belangstelling ge trokken. Als een bijzonder geslaag de tentoonstelling herinneren wij ons „Design in cotton", waarvoor zestig katoenfabrikanten monsters van hun beste prestaties afstonden. Een an dere keer werd op zo'n tentoonstel ling van alles bijeengebracht dat op de gedekte tafel betrekking heeft. Zo als er ook een expositie is geweest om de bezoekers te leren hoe zij hun televisietoestel zodanig in het inte rieur konden verwerken dat er behal ve een maximum aan kijkmogelijk- heid ook nor ruimte overbleef voor andere doeleinden. VROUWEN E PROBLEMATIEK rondom de vrouw, geroepen tot een huwe lijk vaak moeder van een ge zin die daarnaast beroepsarbeid bui tenshuis verricht, is de laatste tijden in zeer veel colleges onderwerp van gesprek geweest. Privémeningen zijn naar voren ge bracht, sentimenten heben gesproken vóór- en tegenstanders hebben elkaar fel bestreden. Helaas moeten we con stateren, dat het uitgangspunt van deze gesprekken niet.is geweest feiten materiaal, gebaseerd op -wetenschap- „„mi-,, 1 pelijk onderzoek, zoals dat in het bui- De belangstelling voor dergelijke tw best;hikking staat. manifestaties kan voor 'de organi satoren ervan alleen maar bemoedi gend zijn. ELSE DANAH. e groep. Onderscheidingen t-^ij zouden dat ook niet zo gewe lf hebben als het ons niet pas al- (fMaal zo verteld was. Dat gebeurde v toen bij wijze van spreken de k6rjaardagstaart met het eerste Aa''sje werd aangedragen voor het k "dens Design Centre dat wij het kunnen omschrijven als een per- l;ive"nte showroom voor alle moge- dingen die er in een huis nodig to? ^*n niemand minder dan de her- jó van Edinburgh - ditmaal in zijn §Q"ctie van president van de Royal of Arts - droeg de verjaar- ^geschenken aan, toen hij eervol- Iw^ermeldingen uitreikte aan de fa- 'kanten van twaalf bijzonder ge- w-sde produkten. De keus daarvoor gedaan uit de ongeveer 3500 arti- een strenge selectie op <juahteit en vormgeving gedurende W eerste jaar in het Design Centre sch A0" waren gesteld. De onder- ta'6'dingen werden toegekend voor V Ai ten en behangselpapier zowel als (ja r tafelzilver en een bank-bed, en r6?rrriee is wel het best het brede ter tio getypeerd dat door deze nut- 6 instelling bestreken wordt. Liberty en Ashton Bros, twee bekende katoendrukkers, laten hier zien dat het oos terse paisley dessin in de Engelse stoffen- collecties nog altijd een voorname rol speelt. Ideaal winkelen js ?n instelling als het Design Centre CAvnlUk een ideale plaats om te ^elcn. Niet in het minst ook voor voelen door de slagzin „Look before you shop - Kijk voor je koopt!", die niet alleen tijd en geld spaart, maar die bovendien gedragen wordt door de zekerheid dat wat men hier uit zoekt aan bepaalde voorwaarden vol doet van vormgeving en kwaliteit. Browne Jackson en Kitchen Tay lor bedachten deze variaties op het Victoriaanse streepmotief. In het kader van de Nederlandse Week te München-Gladbach van (13—21 juli) wordt een Nederland se avond van de Duits-Nederlandse Kamer van Koophandel gehouden. Deze avond heeft plaats op dinsdag 16 ju'li. Het programma vermeldt een bijzondere NederlandsDuitse modeshow, te 4 uur en te 8 uur te geven in de Kaiser-Friedrich-Halle. Acht Maastrichtse mannequins, on der leiding van mevrouw Satijn, zullen ontwerpen en produkten van de Münohener-Gladbaeher tex tielindustrie, welke in geheel West- Duitsland een goede naam heeft, showen. De aankleding door grote Duitse zaken in het bijzonder van München-Gladbach en de samen stelling van deze show zullen het karakter van deze vriendsohaps- week aantrekkelijk onderlijnen. Wij zijn ervan overtuigd, dat deze wijze van samenwerken zowel door de dames uit Limburg, van Venlo tot Maastricht, als door de dames uit Münohen-Gladbaöh bijzonder zal worden gewaardeerd. Eigenlijk vanzelfsprekend. Er is in Nederland nog weinig we zouden haast durven zeggen vrij wel niets aan een onderzoek van enige omvang gedaan op dit terrein. Misschien wei, omdat de gehuwde vrouw met een full time job buitens huis een nog niet veel voorkomend verschijnsel is. Mogelijk ook, omdat men opziet tegen een onderzoek, dat zeker zeer omvangrijk zal worden, wil men alle facetten belichten, die naar voren zullen komen. De Nederlandse Huishoudraad, die zich hiervan wel bewust was, en die toch inzag, dat het goed zou zijn met concrete feiten ter tafel te komen over de situatie waarin bepaalde gezinnen verkeren door de dubbele taak, die op de schouders van de moeder van het gezin rust, gaf een opdracht voor een onderzoek naar de financiële en huis houdelijke problemen van deze vrou wen. Ze gaf deze opdracht aan mevrouw A. J. Schellekens-Ligthart, soc. dra., assistente aan het sociologisch insti tuut van de Utrechtse universiteit, die hiervoor terzijde gestaan werd door een werkcommlssie onder voorzitter schap van mevrouw dr. H. Verwey- Jonker. HET RESULTAAT van deze op dracht ligt nu voor ons. Het wil stellig niet de pretentie hebben representatief te zijn voor alle buitens huis werkende vrouwen in Nederland. Dit zou trouwens onmogelijk zijn omdat niemand bij benadering weet hoeveel gehuwde vrouwen buitenshuis werken. Er zijn er die slechts een deel van de dag beroepsarbeid verrichten, er zijn er die „zwart" werken om te voor komen, dat haar inkomsten geteld zul len worden bij het inkomen van de man en zodoende het gezamenlijk be lastbaar inkomen in een hogere be lastingklasse komt te liggen. Dit rapport moet men zien als een momentopname van een bepaalde groep vrouwen, 'die getrouwd zijn, een volle dige dagtaak buitenshuis hebben en die deze beperking is speciaal bij de opdracht gemaakt nog kinderen be neden de achttien jaar thuis hebben. De bedoeling heeft dus voorop ge staan een aantal concreet bestaande situaties zichtbaar te maken. ciale opbouworganen, diverse bedrij ven, vakverenigingen enz., werden zo veel mogelijk gegevens verzameld. Vrouwelijke studenten in de sociale wetenschappen van de universiteiten van Utrecht. Leiden, Nijmegen, Am sterdam en Groningen, werden hier voor ingeschakeld. Naar gelang van de verschillende beroepen van de geënqueteerden ar beidsters, kantoor- en winkelpersoneel maatschappelijk werksters, onderwij zeressen, kunstbeoeïenenden en afge studeerden werd het materiaal uit gewerkt en bierdoor was het mogelijk een antwoord te geven op de drie con crete vragen op het financiële en huishoudelijke vlak bij de opdracht ge steld door de Nederlandse Huihoud- raad: Wie verzorgt het huishouden en de kinderen als de vrouw buitenshuis werkt? Welke extra voorzieningèn worden er in het huishouden en voor de kinderen getroffen? Welke invloed heeft het werk van de vrouw op het gezinsbudget? (Advertentie) door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat u dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist J 0.95, 2.40 en 8.88. EN DIT is wnoderwel gelukt. Daar voor hoeven we slechts de laatste zin te lezen die de conclusie vormt op het rapport, en waarin duidelijk uitkomt, dat financiële motieven bij al le beroepsgroepen, uitgezonderd bij de vrouwen die kunstbeoefenaarsters zijn, van grote betekenis zijn voor het aanvaarden van een volledige werk kring buitenshuis, terwijl er nog jonge kinderen thuis zijn. Natuurlijk zijn er ook nog bijmotie ven, maar typerend is het, dat het grootste deel van diegenen, die opge ven dat ze primair om financiële mo tieven buitenshuis werken, er bijvoe gen, dat zij dit beslist niet zouden doen, als het «iet dringend nodig was. Van 380 vrouwen, die voldeden aan de gestelde eisen en waarvan de adres sen waren verkregen van arbeidsbu- EN VOLGENDE MAAL wil ik op gestelde vragen uitvoerig ingaan. Nu wil ik graag enkele gedachten geven, die bij het doorlezen van het rapport op zijn gekomen. De vrouw, die buitenshuis werkt, ter wijl haar gezin toch eigenlijk nog alle zorg vraagt, heeft een zeer zwaar le ven. Ze zal, wanneer haar beroepstaak is afgelopen het huishoudelijk werk nog op zioh vinden wachten, naaiwerk, wassen, verstellen. Het is dan toch niet verwonderlijk klachten te horen als „Ik kom ian het opvoeden van mijn kinderen niet toe!" Te pijnlijker is deze toestand in de gezinnen waar de moeder dan boven dien nog de taak van een vader moet overnemen, dus daar waar de vader afwezig is. Voor de weduwen, de ge scheiden en verlaten vrouwen valt deze dubbele taak dan ook extra moeilijk. En dit geldt dan speciaal bij de la gere beroepen, waar men zich geen huishoudelijke hulp kan veroorloven. Vaak helpen daar wel huisgenoten, in wonende grootmoeders, oudere kinde ren, maar ook hier klagen de vrouwen over oververmoeidheid en het gevoel te zullen bezwijken onder de zorgen. Bij de beter gesitueerden, de kunst' beoefenaressen en de afgestudeerden, ligt het gemakkelijker, daar zij zich huishoudelijke hulp kunnen verschaf fen en dan het huishoudelijk werk aan de hulp overlaten, terwijl het opvoe den en het koken tot haar werk ge rekend kunnen worden. Merkwaardigerwijze is het zo, dat hoe druk de dubbel-belaste vrouw het ook heeft, ze de warme maaltijd voor het gezin bijna nooit overslaat. Waar schijnlijk een typisch Nederlandse men taliteit hiermee demonstrerend. Bij het onderbrengen van de kinde ren, wanneer geen hulp aanwezig is spelen buren en crèches bijna geen rol. Beklemmend is het om te lezen, dat er gezinnen zjjn en er wordt genoemd een 20 pet, waar de kinderen geduren de enkele uren van de dag. tijdens de vakanties en bjj ziekte geheel aan zich zelf zijn overgelaten. Meestal geldt het hier dan oudere, schoolgaande kinde ren, maar toch wordt gesproken van een aantal gevallen, waar kinderen be neden de 10 jaar geheel voor zichzelf moesten zorgen. der zelfs de opvoeding van de klein kinderen overgenomen, dan bliift voor de jonge vrouw slechts de weg naar een baan buitenshuis open, waarmee het jonge gezin niet aan een eigen leven toekomt. Onvoldoende beloning van de ar beid van de gehuwde man, onvoldoen de woongelegenheid, onverzorgde jeugd, het zijn evenzovele onderwerpen die ieder weer een geheel eigen bestude ring vragen. Dit is ook de bedoeling van het rap port van de Huisraad. Het wil de ou verture zijn, waarop andere instanties nu elk naar eigen wijze voort kunnen borduren. De voor is door het onont gonnen terrein getrokken. We hopen dat vele handen de ploeg zullen gaan hanteren om te zorgen ,dat die vrouw, die gehuwde vrouw, die allerminst voor haar plezier buiten haar gezin gaat werken de belangstelling en zorg krijgt die ze nodig heeft. Maar vooral ook, dat elke misstand speciaal ten opzichte van vrouwen die vie zorg voor haar gezin alléén moeten dragen zo snel mogelijk wordt opgehe ven. Betty Kortekaas—Den Haan LEEK DAT financiële nood een van de hoofdmotieven was voor de gehuwde vrouw om buitens huis te gaan werken, vele malen sprak ook gebrek aan eigen woonruimte een belangrijk woord mee. De jonge vrouw, die bij haar moeder of schoonmoeder inwoont, heeft niet genoeg te doen in de beperkte woon ruimte, waar de huisvrouwen elkaar in reaus, centrale arbeidsinspectie, provin- de weg lopen. Wordt door de grootmoe- Dit keer was het vroeg in het voorjaar in Parijs haast een onmogelijkheid een paar donker-blauwe schoenen te vinden. Zeker er waren blauwe schoe nen genoeg maar alleen van een zeer licht mari neblauw of eigenlijk ge zegd zelfs eerder tussen licht en donkerblauw in, een kleur die 'absoluut niet staat bij een donker blauw mantelpak. In ze ker wel vier winkels -o=g ik steeds te horen: „we hebben helemaal niet op donker-blauw gere kend", of: „we dachten niet dat donker-blauw deze zomer gedragen zou worden"; het leek wel of niemand wist dat marine blauw des zomers het zwart vervangt. Ten langen leste, het zoeken moe, heb ik een paar schoenen in dat mal le lichte blauw gekocht en heb ze zelf geverfd. Stellig was ik niet de enige klant die ernaar zocht want sinds een dag of veertien staan de win kels vol donker-blauwe schoenen. Als de fabrikanten en de winkeliers met meer aandacht de documentatie van het coördinatiecomité van de mode-industrieën hadden gelezen dan zou hun dat niet zijn overko men. Dit comité toch is verleden jaar opgericht en bepaalt welke kleuren het volgend seizoen gelan ceerd zullen worden voor de confectie schoenenfa brikanten en voor hen die accessoires, handschoenen enz. enz. maken. Tot nog toe zocht ieder een kleuren die hem zelf aanstonden, zonder zich erom te bekommeren of deze ook in andere bran ches voorkwamen. Van daar dat het maar al te dikwijls gebeurde dat sommige artikelen abso luut onverkoopbaar ble ken daar de kleur nergens bë oaste. Het schijnt dat het co ördinatiecomité dit keer meer succes zal hebben, in ieder geval bij de schoenenfabrikanten! De confectie heeft ook reke ning gehouden met wat het besloot. Voor mantels, ensem bles, dagjaponnen enz. is VOOR HET EERST in de vijf jaar, dat de „Stichting Dameshoeden Ex posities" op de bres staat voor de reputatie van de Nederlandse Hoe- denvakbeursen, is besloten een spe ciale buitenlandse dag te organiseren teneinde kopers over de grenzen te trekken en zo de export te bevorde ren. Deze manifestatie zal plaatsvin den op donderdag 8 augustus rond en in het centrale punt: Grand Hotel Krasnapolsky, Warmoesstraat 173 199 te Amsterdam waar een twin tigtal leden hun nieuwe collecties voor de komende winter zullen to nen. VELE TEENAGERS, zo om en na bij de twintig, kan. men dit seizoen weer zien koketteren met zwierige corduroyrokken, in effen, amber, wijnrood en andere kleuren, en waarvan de tailieband is uitgevoerd in een veelkleurig blokpatroon. Door de detaillist wordt dit tyDe rokken verkocht zonder wasvoor schrift, zodat het resultaat na het eerste wasbad doorgaans een kleur, spoeling wordt van ongeliefde ma kelij. De gebruikte kleurstoffen voor de band zijn namelijk niet wasecht, zodat ze zich in paarse vlekken op het corduroy afzetten en.... weg is het fraaie geval. Voorkomen is nog altijd beter dan genezen, dus aan de slag. Want voor een bon succès is het gewenst de veelkleurige band los te' tornen en rok en band gescheiden te wassen: de eerste in een zachtwerkend wasmid- .del en de tailleband in Teepol met veel water en azijn. Over vlekken gesproken: Er zijn tegenwoordig stoffen in de handel, vervaardigd naar een nieuw procédé, geheel tegen vlekken bestand. Sili cone wordt daarbij toegepast. Veel voorjaarscreaties van Parijse col lecties worden reeds vervaardigd van stoffen, die dit proces hebben ondergaan. Zo bracht Dior bijvoor beeld enige cocktailjurken met deze wel heel praktische eigenschappen, die eens, op verzoek, in een Parijse bar werden gedramatiseerd. Twee schoonheden, in feite mannequins, begoten hun kostbare avondtoiletten achtereenvolgens met champagne en vijf kopjes koffie, waarna ze dood kalm het geval bewerkten met een handdoek; en tenslotte bleef er geen vlekje van over. Een najaarstailleur in mantelpak heeft een la om het middel. De brede door padding bruin gelanceerd. Zwart wil men voor geklede na middagtoiletten houden. Alle mogelijke nuances bruin zullen mode zijn zo wel molbruin. als koffie- en chocoladebruin, ter wijl ook alle tabakskleu- ren van licht tot donker gelanceerd worden. Voor het eerst zal ma rineblauw ook 's winters worden gedragen, maar dan in een nuance die ra- venblauw wordt genoemd Het rood dat naar het bruin overhelt zoals kren ten en pruimen vindt vooral succes bij de con- fectloneurs. Voor sweaters en blou ses zullen licht en donker barnsteen geel, alle bei- stopverfwit en zilver grijs mode zijn evenals lavendelblauw, zeegroen en licht amandelgroen. Onder de kleuren die volgens het comité 's avonds mode moeten worden behoren robijn en granaatrood. verder het blauw van saffieren, ège grote rijstkorrel. Het schoot en sluit niet strak schouderlijn is verkregen model Basta. lapis lazuli en van email en als derde nuance voor avondtoiletten topaas en barnsteengeel. Voor accessoires zoals tassen, schoenen en cein tuurs wordt een warm licht bruin gekozen, ver der het bruin van kastan jes in een heel donker rood dat bijna bruin zwart is en dat nagenoeg bij alle kleuren past. Het is natuurlijk v"'"'- de Fransen die zo indivi dualistisch zijn, moeilijk zich precies te houden aan dergelijke voorschrif ten, vooral daar ze hun ongevraagd worden gege ven. Maar een goed be grepen eigenbelang zal toch wel maken dat de meeste modezaken reke ning zullen houden met wat het comité van coör dinatie hun aanraadt. Als de klanten nu maar niet zoals gewoonlijk zwart en olifantgrijs voor haar wintertailleurs en mantels kiezen. DINY K.—W.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 9