56 vermisten 12 overlevenden Juiste toedracht nog onbekend w Levensdata van de vermiste hemanningsleden Vermoorde moeder door zoon ontdekt Vrouw door haar man met een hamer de schedel ingeslagen JcarusPHLKT crash on water Jobstijding bereikte Schiphol Nederland en KLM in rouw om drama met een vliegtuig De vermiste passagiers Zij overleefden liet ZJruis seven de ptaat* Mannen van de marine Amerikaanse kernproef Dinsdag 16 juli 1957 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het noodlotstelegram Belgische metaal arbeiders weer aan liet werk WEERBERICHT Len ramp van een omvang, zoals de K.L.M. nog niet gekend heeft zal naar het zich met steeds groter Waarschijnlijkheid Iaat aanzien het leven hebben gekost aan 56 personen. Het was gisteravond ongeveer tien Minuten over zeven Nederlandse tijd in Nieuw Guinea liep het toen tegen de ochtend dat de Super-Constella- ^°h Neutron", kort na het vertrek van het vliegveld Biak, verongelukte en in zee stortte. Twaalf inzittenden van rampzalige toestel hebben er het leven afgebracht. Over de toedracht van het gebeuren was op het ogenblik ^at de krant ter perse gaat nog niets met zekerheid bekend. - JJ VOGEL Weerverwachting van het KNMI, geldig van leden_ tot morgenavond, luidt: ^randerlijke bewolking met plaatselijk enkele ri 'h" Zwakke tot matige wind uit westeiijke thgen. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 17 zon op iA2< onder 20.54. Maan °P 22.3! onder 10.45 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Ontstellende vliegramp trof KLM en Nederland Super-Constellation „Neutron" stortte bij Biak in zee is het onheilsbericht, dat niet zal nalaten schrik, t s*e'tenis en rouw niet alleen over de getrof- v a gezinnen en de K.L.M. maar over het hele erland te brengen. Want deze ramp overtreft le* alleen alle gelukkig nog steeds zeer weinige jT.^ie de K.L.M. getroffen hebben, maar ze is aarom zo afschuwelijk, omdat uit de lijst der ver- ]..Jsten blijkt, dat het noodlot gehele families tege- q heeft getroffen. Ver de gang van zaken bij deze onheilsvlucht is *u» toe nog weinig met zekerheid bekend. De eutron" was, even voordat ze verongelukte, heer R. de Roos. Ook hij behoort tot Vennisten, terwijl van de gehele be Qez agvoerder van de machine was »ian; Hing van negen koppen alleen de j, ■''ardess, mej. Klein Klouwenberg, er leven heeft afgebracht. 1-it is alles wat tot hedenochtend be- Hieronder volgen de namen ^an de 48 passagiers, die door n= 5L.M. in de loop van de a°ht ais vermist werden opge ien. Het zal opvallen, dat vele Hamen verschillende keren, zij Het met andere voorletters, in eze lijst voorkomen. Naar ons Werd meegedeeld, kan worden aangenomen, dat de gelijknamige Passagiers allen tot dezelfde fa- Hilie behoren. J- J. van der Gaag. H. J. Goossens. L. J. Mijnders. R- T. van Vliet- J. G. van Vliet, w- F. van Vliet. J- Zijderveld. J- A. Okkema. A. Paulusse. -A. A. Leiker, M. G. Leiker, C. h. Leiker, M. C. Leiker. W. Jansen, C. Jansen, W. R. dansen. L. J. G. de Rouchemont. ,R- L. Kollner, I. E. Kollner, H. Kollner. C. R. Laarmene, T. E. Laar mene, C. Laarmene. c- MacMootry, P. J. MacMoo- 'y, J. D. MacMootry, R. Mac- j^aob-y, A. W. MacMootry, Q. M. k F- M. Kraake, L. H. Kraake, W. Kraake, D. Kraake, W. C. Kraake. F. M. P. van Doorenmaalen. G. g. van der Wende, W. van er Wende- C. C. van der Wende, H. van der Wende, M. van der wende. J- G. de Winkel, v/;. R- Meijer Ranneft, E. S. nofier Ranneft, J. W. Meijer Ran- H. D. p. Meijer Ranneft. de i 28 vermisten zijn allen Ne- u-n anders. Bovendien zijn' ver- edelijk nog omgekomen: telt) ^acF°hert (Britse nationali- iL' Newman (Britse nationali- Newman (voorletters onbe- end - Britse nationaliteit). kend geworden was via de officiële me dedelingen van het hoofdkantoor van de K.L.M. Van andere zijden waren er reeds in de loop van de nacht berichten verspreid, dat het toestel brandend zou zijn neergestort Bij navraag op Schip hol kon men hiervan geen bevestiging geven. Voor zover daar bekend, zou cr geen brand gan boord van het toestel zijn geweest, maar wat wel de aanlei ding tót deze ongelukkige crash is ge weest, kon men door gebrek aan ge gevens niet mededelen. gestart van het vliegveld Biak, gelegen op het eiland Biak aan de noordkust van Nieuw-Guinea, vloog toen in ietwat zuid-westelijke richting en nog geen tien mijl uit de kust is de machine in de zee daar 200 meter diep neergekomen. Ze kwam terecht in de onmiddellijke nabijheid van het eilandje Owi, een klein stuk grond, dat slechts be woond is door enkele Papoea's. Dit eilandje is een van de vele van de Schoutengroep, waartoe ook Biak het grootste behoort en ze zijn voor een deel dicht begroeid. Onderzoekcommissie naar Biak In de commissie, welke naar Biak zal gaan om een onderzoek in te stel len naar de ramp, zullen van de zijde van de K.L.M. zitting hebben de heren: G. C. Wansbeek. waarnemend hoofd bureau veiligheid; W. Geerling, route chef lijnbedrijf Azië en Australië, C. A. Spaan, assistent van de heer Geer ling, C. A. Bruynesteyn van de sectie Lockheeds van de dienst vliegtuigon- derhóud. P. Wiersma van de inspectie dienst bedrijfsbevediging. Aan deze commissie zullen nog wor den toegevoegd een arts en twee leden van de Rijksluchtvaartdienst. Zij zal niet met een speciaal chartervliegtuig gaan, maar met de eerste lijnmachine, die donderdagavond om half zes ver trekt en zatcragavcrd om kwart voor 12 plaatselijke tijd in Biak aankomt. Enige deskundigen van de K.L.M., die zich in het Verre Oosten bevonden, zijn terstond naar de plaats van het ongeluk gedirigeerd om daar tezamen met de K.L.M.-staf te Biak voorlopig het ont l zoek en de afhandeling van de gevolgen van het ongeluk ter hand te nemen. Reddingspogingen De Koninklijke Marine is onmid dellijk na het bekend worden van dc ramp met alle beschikbare materiaal te land en ter zee in actie gekomen. Ook dc Papocabcvolking heeft met prauwen medewerking verleend aan dc reddingspogingen. Van Hr. Ms. Kortenaer, welk schip toevallig in de buurt van Biak was, werden direct alle sloepen ter assistentie gestreken, waarna zij zich naar de plaats van de ramp spoedden. Vanochtend is van Hollandia een In de loop van de nacht kon men wel een ander bericht van een buitenlands persbureau tegenspreken, dat alle pas sagiers en bemanningsleden zouden zijn omgekomen. En kort daarop kon men ook een lijst van <S» overlevenden ver strekken. Reeds uit deze lijst bleek on middellijk, dat er hele families ih het toestel vervoerd werden, vermoedelijk marinepersoneel en gouvernementsamb tenaren met echtgenoten. Ook zouden er in het toestel veel kinderen hebben gezeten. Toen later echter ook de lijst van de als vermist opgegeven passagiers bekend werd, bleek het afschuwelijke van de ramp eerst overduidelijk. Er zal geen twijfel kunnen bestaan aan het feit idat vermoedelijk hele gezinnen, zelfs van zes en vijf personen, bij deze vlieg ramp gezamenlijk de dood zijn inge gaan. Te ongeveer elf uur werd het eerste telegram over de ramp op Schiphol ont vangen en zowel op Schiphol als in het hoofdkantoor in Den Haag kwamen on middellijk de vooraanstaande K.L.M.- functionarissen bijeen en was vooral het eerste doel direct telefonisch contact met Biak te krijgen. Dit was echter tot vanochtend nog niet gelukt. 4 Het telegram met het bericht, dat èr nog twaalf overlevenden waren, kwam j extra-vliegtuig naar Biak vertrokken vannacht te ongeveer kwart over twaalf j met dokters en met extra-genees op Schiphol binnen. middelen. De namen van de passagiers, die de ramp hebben overleefd, werden door de K.L.M., als volgt opgegeven. H. O. Wagenaar, A. Wagenaar, H. S. Wagenaar. D. L. Leiker. V. I. Leiker. W. N. G. de Rijke, F. J. O. C. de Rijke, J. L. S. de Rijke, J. O. de Rijke, M. A. de Rijke. S. E. de Boer. Ook is gered de stewardess, mej. D. J. Klein Klouwenberg. De heer D. L. Leiker is hoofd van de afdeling lepra-bestrijding bij de dienst van gezondheidszorg in Hollandia. Mr. J. O. de Rijke heeft ëen advocatenpraktijk in Hollandfa. De heer O. Wagenaar is alge meen vertegenwoordiger voor Nederlands Nieuw-Guinea van Geveke en Co's'7 ehniscb Bureau n. v., gevestigd te Hollandia. Wgm Uitgezonderd de stewardess mej. D. J. Klein Klouwenberg, is dc gehele bemanning van de Neutronomgekomen. V.l.n.r., eerste rij: gezagvoerder M. dc Roos; vlieger derde klasse E. Chardon; boordwerktuigkundige J Oudejans; boordwerktuigkun dige H. Iseke. Tweede rij: radiotelegrafist J. Machielse; radiotelegrafist T. Hooy- boerj purser M. Almekindcrs en hofmeester K. dc Groot, Vermist worden de 36-jarige gezag voerder, vlieger eerste klasse, Rob de Roos. De heer De Roos is oktober 1920 te Batavia geboren. Hij is gehuwd, heeft drie kinderen. Woonplaats Laren (N.-H.) Ilij trad op 1 november in dienst van de K.L.M. De Super Constellation „Neutron", het toestel, dat gisteren in Biak zijn laatste reis begon. (Van onze Amsterdamse redactie) De politie heeft gistermiddag omstreeks één uur de 45-jarige Amsterdamse bank bediende J. L. G. in zijn woning aan de Bredeweg in de Watergraafsmeer in Am sterdam-Oost gearresteerd, nadat hij een paar uur eerder zijn echtgenote op gru welijke wijze om het leven had gebracht. Het echtpaar had onenigheid gehad en iotiic,n oe piaais aan waar de „Neutron" in zee terecht moet zijn, even ten zuiden van het eiland Biak, ongeveer 10 mijl uit de kust. was in een vechtpartij gewikkeld geraakt. Met zijn tweeën waren ze van de trap gerold, door een glazen deur getuimeld en toen schijnt de man in een vlaag van woede een hamer gepakt te hebben, waar mee hij zijn vrouw, de 46-jarige M. G.-N., de schedel insloeg. Het slachtoffer moet op slag dood geweest zijn. Het elfjarig zoontje van de familie ont dekte het verschrikkelijk gebeuren, toen hij bij thuiskomst zijn moeder dood en badend in het bloed, in het trapportaal zag, waar de vader haar had laten liggen. G. was herstellende van een galoperatie en was dus niet naar zijn werk. Waar over de ruzie ging, weet de politie niet. Na de moord is de man rustig naar boven gegaan om zich om te kleden. Hij heeft geen poging tot vluchten gedaan. Het zoontje, diep onder de indruk, ren de direct naar de buren om hun van het drama te vertellen. Zij stelden de politie op de hoogte. Een gepensioneerde briga dier van politie, die dichtbij woont en ook van de moord hoorde, begaf zich in de woning om een oogje in het zeil te houden en de dader het weglopen te be letten, doch hij hoefde geen moeite te doen, daar de man, die last van overspan nen buien had, zich voor zijn doen tame lijk kalm hield. De man had de hamer verstopt, maar heeft de plaats, waar hij het moordwerk tuig had opgeborgen, direct aan de politie aangewezen. De officier van Justitie en de rechter-commissaris begaven zich gis termiddag nog naar de plaats van het misdrijf. De man kon gisteren nog maar nauwelijks worden verhoord. Het stoffe lijk overschot werd door de justitie in beslag genomen en was gisteravond nog niet vrijgegeven. Het dochtertje van het echtpaar en de inwonende ouders van de vrouw waren gisteren niet thuis. (Van onze Amsterdamse redactie) SCHIPHOL, dinsdagochtend „Passengers for London are invited...." Sober, bijna zonder intonatie klinkt de stem van de omroepster door de Europa-wachtkamer van Schiphol, waar de passagiers wachten voor het eerste K.L.M.-vliegtuig, dat vandaag na de verschrikkelijke ramp met de „Neutron" van de door rouw beheerste Amsterdamse luchthaven vertrekt. Het is zeven uur in de ochtend. Een zware regenbui uit een loodgrijze lucht maakt de sfeer nog triester dan ze na de jobstijding al is. Om tien over zeven beginnen de motoren van de „Jan van Govcn" te grommen en even later taxiet de Convair het kletsnatte platform af. Na een nacht van bange en benauwde uren, waarin de onzekerheid van de eerste ogenblikken allengs beeft plaats gemaakt voor de gruwelijke waarschijnlijkheid, dat 56 mensen een deerniswekkende dood hebben gevor den in èen K.L.M.-vliegtuig 17.000 kilometer, een halve aardbol, van Nederland verwijderd gaat het vliegen door, zeker op een wereld- luchthavei- als Schiphol is. Wel hangen de vlaggen halfstok. Wel verwijlt iedere employé van hoog tot laag bij het droeve lot, dat zoveel burgers en collega's trof, maar met een verbeten trek om de mond werkt men door. Ook het personeel, dat later op zijn werk komt en via de radio het voor de K.L.M. en heel Nederland zo fatale nieuws heeft vernomen recht de rug als het. door de poorten gaat en de kantoren opzoekt. De eerste passagiers hebben het nieuws fluisterend aan elkaar verteld eu daarna het stilzwijgen bewaard. Biak 476 het oproepnummer. Icarus wees hem er op, dat het alarm de hoog- st.e px-ioriteit genoot en alle kanalen moesten worden vrijgemaakt. Eerste al gemeen bericht, las hij toen, waarop volgden het typenummer van het vlieg tuig, de naam van de gezagvoerder, het vluchtnummer en de registratietekens. 15 was de 15e juli, 18.10 de tijd van de ramp, waarvan Biak alleen doorgaf: in het water neergestort 5 mijl O.Z.O. van het vliegveld. Het had een kleine di-ie en een half uur geduurd van het moment van neer storten om 3.40 plaatselijke tijd op Nieuw Guinea in de nacht van maan dag op dinsdag, totdat Schiphol dit eer ste sein ontving. Enkele minuten na het ontvangen van Ditzelfde zwijgen vormde ook de loodzware last, die als het ware de ka mer vulde op het hoofdkantoor van de vluchtproduktiegroep achter de nieuwe Albert Plesmanhal op Schiphol. Hier zijn de „brains" van de luchthaven ver zameld en het was ook hier, dat om tien voor elf gisteravond over de radiotelex uit Biak bij de man. die de dienst had op het O.M.C. (Operations Movement Control) het navolgende alarmerende bericht binnenkwam: „Bik 476 icarus repeat icarus first general message 1 1049 e de roos kl 844 phlkt 151810 crash on water five miles ese airfield". De man wist genoeg. Dit betekende: de jobstijding waren de voornaamste autoriteiten gewaarschuwd. Ir. F. Besangon, directeur produktie en lid van de directiestaf, had zich even tevoren juist, in een vliegtuig begeven om voor dienstzaken naar New York te gaan. Het toestel stond op punt van vertrekken. Men slaagde er nog juist in hem te waarschuwen en tevens de heren J. Bach, bedrijfsdirecteur vluchtproduk- tie en ir. J. Luymes, directeur technisch bedrijf, die hun collega-directeur uitge leide hadden gedaan. Het drietal toog onmiddellijk naar het het vluchtpi-oduktiegebouw. Èen van de eerste taken was na te gaan, wie de „kist" bemande. Negen korpschefs wer den van huis gehaald en kregen de moei lijke plicht opgelegd de familieleden van de vermiste bemanning op de hoogte te stellen. Inmiddels waren vele andere functio narissen ook op Schiphol gekomen en er werd een vaste lijn met het hoofdkan toor in Den Haag in bedrijf gestéld. Geen verbinding met Biak Verder trachtte men haastig telefonisch contact op te nemen met Biak, doch her haalde pogingen mislukten helaas. Gelaten moest men wachten op nieuwe berichten, maar om kwart over twaalf wist men in Amsterdam en Den Haag, dat er twaalf overlevenden waren. Later in de nacht werden de gegevens over de bemanning vrijgegeven. Men wist, dat de korpschefs hun plicht hadden vol bracht. Op Schiphol begint het licht van een nieuwe dag door te breken. Het radio contact met Biak levert geen resultaat op. Het zal over enige uren wel beter zijn, meent een radio-expert. Via Manila sijpelt het nieuws nu door. Om kwart over vijf worden de foto's van de bemanningsleden door een fotograaf binnengebracht en een kwartier later be ginnen op het platform de motoren van de „Megaton", een van de Super-Constel- lations van dezelfde Atoomserie als de „Neutron" te draaien. Schiphol komt weer tot leven. De wachtkamer wordt langzamerhand be volkt en als de eerste passagiers binnen komen, vinden we in de kiosk niet de ochtendbladen. Men wil een paniek ver mijden. De 27-jarige vlieger derde klasse Elias Hendrik Chardon is 15 februari 1930 te Woerden geboren. Hij is ge huwd en heeft twee kinderen. Woon plaats Amstelveen. Hij trad op 27 ok tober 1953 in dienst bij de K.L.M. De 35-jarigff boordwerktuigkundige eerste klasse Jan Oudejans is 24 juli 1921 te Purmerend geboren. Hij is ge huwd en heeft twee kinderen. Woon plaats Hilversum. Hij trad op 24 fe bruari 1947. in dienst bij de K.L.M. De 30-jarige boordwerktuigkundige derde klasse Hans Henri Frans Iseke is 14 juni 1927 te 's-Gravenhage gebo ren. Hij is gehuwd en heeft een kind. Woonplaats Nieuw Loosdrecht. Hij trad op 8 september 1952 in dienst bij de K.L.M. De 39-jarige radiotelegrafist eerste klasse Johannes Gerardus Machielse is 5 augustus 1917 te Amsterdam ge boren. Hij is gehuwd en heeft geen kinderen. Woonplaats Badhoevedorp. Hij trad op 15 januari 1946 in dienst. De 32-jarige radio-telegrafist twee de klasse Petrus Theodorus Hooyboer is op 1 september 1924 te Venhuizen geboren. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Woonplaats Badhoevedorp. Hii trad op 1 februari 1948 in dienst. De 29-jarige purser tweede klasse Martinu? Jacobus Almekinders is op 16 maart 1928 te Kapelle geboren. Hij is gehuwd en heeft geen kinderen. Woonplaats Alkmaar. Hij trad op 3 ok tober 1949 in dienst. De 23-jarige hofmeester Klaas de Groot is op 30 april 1934 te Amsterdam geboren. Hij is ongehuwd. Woonplaats Amsterdam. Ook de vermiste passagier de heer C. C. van der Wende behoort tot het K.L.M.-personeel. Hij is grondwerk- tuigkundige en was met zijn gezin twee jaar in Nederlandsch Nieuw Gui nea gestationeerd geweest. Bij- de vermisten zijn de volgende leden van de Kon. Ned. Marine: Luitenant ter zee vlieger tweede klasse H. E. J. M. Goossens uit Katwijk aan Zee, geb. 13 oktober 1924, gehuwd, 2 kinderen; lijntelefonist derde klasse, zee-milicien J. J. van der Gaag uit Loosduinen, geb. 4 oktober 1935, ongehuwd; automonteur der de klasse, zee-milicien L. J. Mijnders uit Melissant, geb. 23 maart 1935, ongehuwd; schi-ijver eerste klasse J. Zijderveld uit Veenendaal, geb. 19 februari 1934, gehuwd, geen kinderen; hofmeester eerste klasse J. A. Okkema uit Loenen aan de Vecht, geb. 13 april 1937, ongehuwd; korporaal-vlieg tuigtelegrafist A. Paulusse uit Terneuzen, geb. 21 juni 1928, gehuwd, 1 kind. Gistermorgen is op de proefterreinen bij Las Vegas in de Amerikaanse staat Nevada een kernwapen tot ontploffing gebracht. Het is de zevende explosie in de huidige serie proeven. Het projectiel was hetzelfde, dat twee weken geleden weigerde te ontploffen. De metaalarbeiders in België hebben gisteren, na een algemene staking van twee weken, het werk vrijwel allen her vat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1