-m m WJf; fml-, Grootse natuurontplooiing in de zomermaand Curacaosche Handel-Mij boekte weinig veranderde winst ÉéMéb I Voor 1957 goed resultaat verwacht Het ontwapeningsover- leg te Londen 40.000 Haagse kinderen worden ingeënt Amerikaanse wapens voor de Libanon NIEUWS TRCKT ALTIJD IEDERE DAG Muziekconcours te Zutphen Organist Jan Zwart herdacht OLIESTOOK DINSDAG 16 JULI 1957 PAGINA 6 Volop zomer Vogelénkoor i M f" 1 - Planten en Insekten Ook iets voor vakantie gangers rv NIEUWE KEERSLUIS TE BROUWERSHAVEN ZEVENENTWINTIG METER DOOR TRAM MEEGESLEURD ETI KRIJGT VOLLEDIGE MEDEWERKING BRITSE PLANNEN VOOR ATOOMSCHIP TARAKAN Oliehaard ABADAN Oliestook haardkachel Vefehroomde E. M. JAARSMA Oliehaard nr. 2 F0BRUX Oliehaard 52.01 492,- COLEMAN Amerikaanse oliestookkachel nr. 4110 model Havanna n Praetisch en comfortabel Dl2nstratie HAAS SOHN Oiiehaard- kachel model Antwerpen 545.- 605.- HAAS SOHN oliekachel model Amsterdam nr. 1 BECHT EN DYSERINCK '245.- 25.- 37.50 BECHT EN DYSERINCK igen te kort om alleswaartenemen De bij dit artikel geplaatste foto's zijn van C. R. T olmanMussche Overal lichtten de bloeiplakkaten van de vlieren op. Het is doorgaans zo, dat men in de eerste vier maanden van het jaar de ontwikkeling van het natuurgebeuren, de groei of bloei van de planten en de manifestaties van de dieren, vrij goed kan bijhouden. Mei plaatst ons door zijn grotere uitbundigheid reeds voor tal van moeilijkheden, om dat je telkens op je hoede moet zijn, dat je zo weinig mogelijk ontgaat, maar als juni in het land is, heb je tijd en ogen te kort om het doen en laten van de duizenden creaturen op de voet te volgen Je bent dan wel genoodzsj.k' jezelf beperkingen op te leggen en er mee te volstaan maar een heel bescheiden deel van het altijd weer verrassend ontplooiings-ge- beuren in het middenpunt van je belangstelling te plaatsen. De zomermaand van 1957 maakte op deze regel geen uitzondering. Het was een goed ochtendbegin op 1 juni. AI om zes uur wachtte in de poldereenzaamheid dicht bij het sluisje aan het eind "an de lemnesservaart het paard van boer Brui- nekool mij op. Het is een aanhankelijk en volgzaam dier, dat graag contact zoekt met de mens, hetzij baas of vreemdeling. Het leidt daar op de dijk met zijn gras sen, witte klavers en duizenden behaarde boterbloemen, die je al op een afstand van haar verwanten kunt onderscheiden, omdat de kroonbladen niet goudgeel zijn, maar veel lichter, een prinsheerlijk be staan in gezelschap van het bonte jong vee. Het heeft meestentijds niet veel te doen en zijn leven bestaat dan ook gro tendeels uit een lange reeks grazende en luierende uren. Het ziet er dan ook zeer welgedaan uit, maar soms krijgt het in zijn hoofd in wilde vaart over de dijk- kruin te hollen, zodat de aarde dreunt, de kleikluiten naar her en der spatten en zijn vrienden, de koeien, verschrikt naar alle kanten stuiven. Het verandert dan in een apocalyptische verschijning Zijn leven zou volmaakt zijn, als er geen hooioogst was. In deze periode moet het werken en dan is zijn gedragspatroon heel anders. Als de baas het dan komt halen, loopt het hem niet tegemoet, maar zoekt een heenkomen in het uiterste hoekje van het graasvlak, dat zijn groene eetzaal vormt. Maar dat is natuurlijk slechts een kort uitstel van executie. Op die eerste juni dan leefde ik aan j de oever van de doorbraakplassen, de waaien, weer eens mijn piscatorische j driften uit. Daarover wil ik ditmaal niet uitweiden; ik bepaal mij er slechts toe j vast te stellen, dat ik er, evenals, in de, verdere loop van de maand, zeer sue- j cesrijk viste en dat menige baars, brasem j en kanjers van palingen belandden in leefnet en viszak. Er was onder de be drijven door gelegenheid te over om de natuur te verkennen. Mijn laarzen ston den temidden van de bloeiende blaar- l trekkende boterbloemen en het goud van de moerasandijvie, die een zeer forse kruiskruidsoort vertegenwoordigt, maar j met andijvie niets heeft te maken, als i men de plant uit culinair oogpunt be schouwt. Wel is het echter zo, dat de bladpollen, die ook in de winter groen blijven, uiterlijk wel wat op andijvie lij ken. Als ik daar vastgezogen zat in de brede drasse oeverzoom, waar riet, riet grassen, lisdodden en nog tal van andere planten een ruige, rimboe vormden, zag ik hoe de drie torens van Emmen, die van Blaricum en de zendmasten van Hui zen op de verre kim een genoegelijk anekdotisch plaatje tekenden. De grassen van de weiden, rood van de zuring en plaatselijk geel van de ratelaars, die halfparasieten zijn, omdat zij gedeeltelijk een rechtschapen leven leiden, gedeelte lijk andere planten uitzuigen, leken één golvende, glinsterende zee en later in de maand stoofde de zon en woei de wind, nadat de ratelende maaimachine haar werk had gedaan, ze tot hooi, waarvan le aromen de lucht kruidig vervulden. Vooral in de avond, die de vormen ver eenvoudigde veranderden de hooiwa gens, die hoog opgetast in de weiden tonden of voortschokten langs de onef fen Vaart yeg tijdens hun reis naar chuur of berg. mét mannen en paarden i fantastische silhouetfiguren. Heel de junimaand waren daar in het -saiengebied kreten van de vogels niet n de lucht. Vaak klonken zij klagelijk, ant. al mochten, dank zij het buiten- voon gunstige voorjaarseizoen, de este eieren van de weidevogels al zijn gekomen, niettemin waren nog niet ren in diezelfde maand ook herhaaldelijk zeer ontdaan, maar je ziet ze zelden ten aanval trekken. Op een excursie door het polderland vertelde ik een keer, dat tu reluurs zich steeds afzijdig houden, maar het geval wilde toen, dat een exemplaar, zij het aarzelend en kortstondig, zich juist wél in de strijd mengde en het ge beurde in juni 1957 opnieuw, dat een tureluur het opnam tegen een stotende torenvalk, die het misschien alleen maar op een muis had gemunt. In elk geval heeft merf hier met uitzonderingen te doen en ook kemphennen plegen 't strijd gewoel te. mijden evenals de kemphanen, bont uitgedoste lanterfanters, die zich van het lot van wijfjes en nazaten niet het minste aantrekken. Terw;!l ik daar in 't waaiengebi.ed het spel der dobbers volgde, klonk vaak het misbaar van uit het evenwicht geraakte zomertalingwijfjes, waarvan de jongen zich in '■"e ontoegankelijke drasse wilder nis, die het open water omzoomde, ver scholen. En natuurlijk kwamen binnen mijn gezichtsveld ook mee- dan eens -machtige bonte slobeendmannetjés en wil de eenden, die gewoon zijn in dit ruige landschap ook de ruitijd door te brengen. Dit is voor hen een gevaarlijke periode, omdat zij dan door het gelijktijdig uitval len van de pennen hun vliegvermogen verliezen. Herhaaldelijk klonken temid den van de lisdodden, waterscheerlingen, harige wilgenroosjes en het hoger en ho ger' opschietend riet ook de krakelende en alarmerende tonen van de witgebleste meerkoeten, maar het kan gebeuren, dat, al zat je aan zo'n waai van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat, je geen enkele van hen waarnam. Als 't geluk op je hand was, zap je één van de leizwarte ouders de dekking een ogenblik verlaten, gevolgd door eer. aantal halfwasjes, die behalve door hun mindere grootte herkenbaar wa ren aan hun meer of minder frontachtige lichte hals en borst. De rietzangers met hun markante lichte wenkbrauwstreep zongen in juni bijna zonder onderbreking soms een paar uur aan één stuk hun fijne wisselende liedjes en vlogen, al musicerend, zo nu en dan een heel stuk boven de vegetatie uit. Maar ook verzorgden zij met grote ijver hun jongen en laag over de waai vliegend van «lil! I 1 - '-■HhifcAflB - 1 mmM oever tot oever, raakten zij bijna mijn gorsman, die zich steeds posteerde op de top van een overjarige, blonde riethalm, was echter maar een stuntelig niemendal letje, ook de zang van de citroenkleurige gele kwikstaarten had maar weinig om het l"'f. Welluidender was echter de lucht- zang van de graspiepers, die, als zij daal den, deden denken aan valschermen met een ingebouwde muziekdoos. Boeiend was het ook de veldleeuweriken te volgen tij dens hun melodieuze reis naar de hemel. Je zag dan, dat het stijgen in étappes plaats vond en dat zij telkens, als zij een trede hadden „genomen", de vleugels even dichtklaDten om die kort daarop weer uit te spreiden om de volgende sport op de luchtladder te bereiken. En als zij in een donker stipje op bet azuur van 't firma ment waren veranderd, lieten zij zich weer schuin naar beneden vallen, maar kort voordat zij de vaste grond weer be reikten, strekten zij juichend hun poten, die als landingsgestel fungeerden. Het was daar goed toeven aan de oever bij de waaien van boer Bruinekool, toen daar de koekoek, deze polygame broed- parasiet in juni, welluide zijn n^am riep, de gierzwaluwen als rappe fantomen tijdens hun jacht op insekten door het luchtruim flitsten, de aalscholvers, belust op een goede paling, in 't water doken en de ranke visdieven stootduikend het waai- oppervlr.k doorbraken om een zilveren visje te verschalken. Tegen 't einde van de maand openden ook de bijenkorfjes, de brunellen, hun paarse lipbloemen en eveneens deden dit de gedornde stalkruiden, de kattendoorns. Hun bloemen zijn roodachtig, maar op de dijk bij Huizen kwamen wij er ook wel tegen, die volkomen wit waren. Maar juni was vooral de maand van de vlieren met de roomwitte bloeiplakkaten. In 1957 ge droegen zij zich in ons land zeer vooruit strevend, want in de tweede helft van mei lichtten hun bloeiwijzen. her en der in ons land, al bemoedigend op. Vele waren echter door duizenden bladluizen aange tast, zoals tal van andere planten. Dit was een kolfje naar de hand van de lieveheer beestjes, die er duizenden van opruimden, maar deze taak was voor hen een mer a boire". Ook huismussen deden er zich aan te goed: het was voor hen letterlijk en fi guurlijk een „luizig" geval. De honing bijen legden eveneens een grote belang stelling aan de dag. De bladluizen zijn na melijk verantwoordelijk voor 't verschijn sel van de honingdauw. Zij zuigen de planten uit, maar scheiden ook weer een deel van suikerhoudende sappen af. Op de aangetaste bladeren ziet men de ho ningdauw als een glinsterende aanslag, die op zijn beurt weer door de bijen wordt bewerkt. Zo produceren de immen dus bij tijd en wijle ook „luizenhoning". maar de oogst is in deze gewesten lang niet zo groot als in andere delen van i Europa, waar de dracht veel aanzien- j lijker kan zijn. Het moet een heel lekkere i honing zijn, die eufemistisch als blad- of boshoning wordt verhandeld. Het woord „luizenhoning" zou de kopers afschrik ken. Gedurende de maand juni namen ook in het z.g. parklandschap het broeden en de gezinsverzorging nog vele vogels in beslag, zodat je voortdurend de bedel- stemmen hoorde van het hongerige kroost, maar ook zongen vele nog hun opgewek te liederen. Tal van soorten traden op als koorexecutanten, geregeld of bij tijd en wijle: tuinfluiter,- vink, tortel en houtduif, tjiftjaf, fitis, grasmees en heggemus, kool mees, pimpel, roodborst en merel, groen- ling, spotvogel en braamsluiper. Vooral van deze laatste was het klepper deuntje haast nooit van de lucht. Ook 1 was juni een fijne tijd voor de hommels, die van zonsopkomst tot zonsondergang haast ononderbroken in touw waren en wel bij alle weersgesteldheden. Terwijl honingbijen bij de voeder- en stuifmeel- l voorziening zich, stuk voor stuk, door gaans tot één bepaalde drachtplant bepa len, zijn de hommels veel minder kies keurig. Zo zag ik één individu achtereen volgens in mijn tuin de volgende planten bevliegen: sneeuwbes, Teunisbloem, ad derwortel, pimpernel, hondstong, ruige weegbree, stinkende gouwe, klein spring zaad, kruldistel, knoopkruid. helmkruid, vingerhoedskruid, rododendron, slangen- kruid, heggewikke, bosandoorn, dag- en avondskoekoeksbloem. Ik put uit mijn herinnering en zal dus stellig enkele soor ten hebben overgeslagen. Tijdens de droge en soms tropische periodes, die wij in juni beleefden, hielden de huisjes- en nacht slakken zich overdag schuil, maar 's nachts waren zij actief en ook legden zij een grote bedrijvigheid aan de dag, als plens- regens de wereld voor hen in een para dijs herschiepen, waarbij ik echter moet aantekenen, dat „bedrijvigheid" wel een erg overdreven woord \s, als men het eeft over slakken, wier verplaatsing juist een summum van traagheid te aan schouwen geeft. Beziger en beweeglijker waren de mie ren, zoals de rode bosmieren, die grote nestkoepels bouwden en een kleine, nij vere mierensoort, die in 't heide- en stuif- Wijfje van een nachtpauwoog heeft plaatsgenomen op het blad van een rododendron. alle jongen vliegvlug. Als de boeren en hengelaars, zij het zonder enige boze be doeling, ten tonele verschenen, kwamen zij met stemverheffing in het geweer en stoven zij verwoed op hun indringers af. Om de haverklap hielden zij luchtgevech tent nu eens met kraaien of roeken, dan weer met blauwe reigers of torenvalken. Met pittig élan stortten zij zich op de werkelijke of vermeende eierrovers en zij brachten hen soms vele, vele honder den meters weg. Het felst waren de kie viten en grutto's, maar het gebeurde ook wel, dat er na de zuivering van het ter rein opnieuw berdering ontstond. Aan leiding daartoe was meer dan eens de verschijning van een wezel, die lenig door het hoge' woud van de grassen gleed en dan kon je soms, laag boven de ve getatie, enkele tientallen grutto's tege lijk met bengelende poten alarmerend in de lucht zien hangen. De tureluurs wa- Een jonge kleine pony staart de grote wereld in. De meeste kantoren en doehferonrter nemingen droegen bjj tot de winst, aldus het jaarverslag over 1956 van Curagaosche Handel-Mij. De diversiteit 'onze balangen heeft het voordeel van risienspreiding doch dit impliceert, dat er ook rekening mede gehouden moet worden, dat som mige bedrijven in bepaalde jaren minder renumeratief kunnen zijn. Zo werden ook dit jaar uiteraard enige tegenslagen ondervonden, maar dank zij de gunstige resultaten anderzijds, zijn wij tevreden over het eindresultaat. De aanzienlijke vertraging in de beta ling van buitenlandse schulden door de Republiek Columbia heeft het beeld van de balans per uit. 1956 in zoverre be ïnvloed, dat de vordering op deelneming aanzienlijk hoger is dan vorig jaar. Wij vertrouwen, dat Columbia zijn verplich tingen zal nakomen, zoals in het verleden ook steeds is geschied, aldus de directie. Mede als gevolg van deze achterstand in betalingen is de bankschuld op 38.228.140 (25.582.422) vergeleken bij vo rige jaren, aanzfenlijk hoger. Daartegen over staat een veel kleinere stijging van het tegoed bij bankiers tot 10.189.268 (6.173.859), hoofdzakelijk ontstaan door dat debiteuren in Columbia de tegen waarde van onze dollarvorderingen in lokale munt bij bankiers deponeerden. De post debiteuren ad 44.302.681 (40.024.858) laat een stijging zién, die gro tendeels terug te voeren is op de uitbrei ding van zaken, met name in de distri butiesector, waarin grotere omzetten be haald werden. In de laatste jaren is bij deze zaken het verkopen op huurkoop basis meer en meer toegenomen, hetgeen hogere bruto-inkomsten oplevert. Na een wat moeizame aanloopperiode menen wij de omschakeling van de teruglopende groothandelsafdelingen op deze detail handel thans grotendeels tot stand ge bracht te hebben. Wij vertrouwen mede hierdoor een bevredigende rentabiliteit van het maatschappelijk vermogen te kunnen handhaven. Overgegaan is tot publikatie van een geconsolideerde ba lans. Het saldo der exploitatie- en rentere kening bedraagt 4.277.286 (4.285.492). Na afschrijvingen ad 1.754.603 (1.546.484), dotatie aan bijzondere reser ve ad 1.081.150 (nihil) resteert een winstsaldo van 1.441.533 (2.739.008). Voorgesteld wordt aan de statutaire re serve 54.058 (281.108) toe te'voegen en een dividend van 11 pet (11''=) uit te ke ren, waarvan 6 pet. uit de winst, te be talen met 1 pet (11%) in contanten en pet (nihil) in aandelen., aangevuld met 5 pet in aandelen ten laste van de agio- rekening. Dc gang van zaken gedurende de eerste maandenx van 1957 is bevredigend ge weest. De produktenzaken hebben door geringe vraag voorlopig weinig positief resultaat opgeleverd. Onder voorbehoud van mogelijk onvoorziene tegenvallers, vertrouwt de directie ook het boekjaar 1957 met een goed resultaat te zulleu af sluiten. De Sovjet-afgevaardigde Zorin heeft gisteren het Westen verantwoordelijk ge steld voor de trage gang van zaken bij het ontwapeningsoverleg te Londen. De subcommissie voor ontwapening der V.N. is nu al zeventien weken bijeen en zij moet tegen één augustus aan de plenaire ont wapeningscommissie der V.N. verslag uit brengen. Zorin zei, dat de Amerikaanse vertegen woordiger, Stassen, nu al zeven weken bezig is met het uiteenzetten van zijn voorstellen en dat dit. volgens Stassen, nog wel drie of vier weken kan duren. De afgevaardigden van de westelijke mogendheden de V.S., Engeland, Frankrijk en Canada wezen de Sov.iet- beschuldiging van de hand. Volgens hen was de Sovjet-unie evengoed verantwoor delijk voor het langzame verloop van het overleg. Zorin oefende voorts kritiek on de op somming, welke Stassen vrijdag heeft ge geven van de westelijke ontwapenings voorstellen op het gebied van de kernwa pens. H;j noemde deze onrealistisch. De bijeenkomst werd tot woensdag verdaagd. Gezicht op de Eems in zomertijd. zandgebied als op een afstand zichtbare kraterwanden opwierp. Door de nacht vlogen anjeruilen, koperuilen, huismoe ders, harlekijnen en honderden andere soorten meer. Overdag was er het opge wekt vertier van de drie populaire witjes soorten, dikkopjes, muurvlindertjes, brui ne zandoogjes en wat niet al. Wratten bijters of korenbouten, zoals de grote libellen worden genoemd, flitsten, op jacht naar insekten. door de zoele ruimten en schorpioenvliegen zogen buitgemaakte vliegen uit. Op de heide verschenen de eerste rupsen van de nachtpauwogen: als deze larven volwassen zijn, lopen er over hun rolrond, groen lichaam fluweelzwarte dwarsbanden, die versierd zijn met goud gele of rode behaarde wratjes. De vakan tiegangers moeten maar eens uitkijken naar deze fraaie dieren, die later een perkamentachtige taaie cocon vervaardi gen, waarin de pop besloten ligt en die flesvormig is. Een fuikachtige inrichting sluit het dunne gedeelte af. Als de vlin der in mei uitkomt, geven de converge rende, stijve, maar verende borsteltjes mee, maar zodra de vlinder zijn cel heeft verlaten, springen de borsteltjes weer in hun vorige stand terug. Men heeft hier dus te doen met een deur, die alleen van binnenuit open kan worden gemaakt. Nog even keer ik op een junidag in ge dachten met u naar de polders terug, waar stellig de spreeuwen van mijn dak met. hun vliegvlug kroost naar toe zijn getrokken. Sinds enige tijd moest ik het stellen zonder de leuke potpourrietjes van deze fameuze fluit-eniers. Maar in diezelf de polders holden tevens de veulens op hun ranke poten rond, veulens van kloeke paarden, veulens van pony's. En in de donkere stallen lagen de roze big gen te rusten of te drinken of wet zij liepen te grazen of te ravotten in de wei den. De schapen waren er echter kaal afgekomen: Zij hadden hun dichte vacht laten scheren en dat was een hele ver ademing met die zomerhitte. Maar met de Eem bleef het een droevig geval: de Gelderse fabrieken degradeerden het tot een vergiftigde poel, waarop nog gezeild en geroeid werd. En aan de oevers bloei den honderden valerianen. Als ik een valeriaan was, zou ik te trots zijn om in zo'n ontluisterd milieu mijn leven te lei den. RINKE TOLMAN. Het college van B. en W. van 's Gra- venhage beeft de gemeenteraad voorge steld een bedrag van 245.000 beschik baar te stellen ten behoeve van de im- munisatie tegen poliomyelitis van de kin deren in 's Gravenhage, die zijn geboren in de jaren 1952, 1953, 1954 en 1955. Hierbij zullen rond 40.000 kinderen (10.000 per jaarklasse) zjjn betrokken. Het plan voor de inëntingscampagne omvat een twintigtal centra, over de stad verspreid, waar de injecties door de huis artsen zullen worden toegediend. Op deze wijze zal met het geven van elk der drie benodigde inspuitingen aan de 40.000 kin deren, ongeveer een maand zijn gemoeid. Te Brouwershaven is gisteren op enigs zins feestelijke wijze de nieuw g'ebouwde keersluis in het havenkanaal in gebruik genomen. De sluis is gebouwd na de watersnood ramp op 1 februari 1953, toen bleek, dat de haven' een zwakke plaats was in de waterkering, waardoor het water Brou wershaven kon binnenstromen. Door de bouw van deze keersluis, die wanneer men hoog water verwacht, zal worden gesloten, wil men dit in de toekomst voorkomen. De sluis werd gebouwd door het aannemingsbedrijf Van Dongen en Van Hoven te Dordrecht onder directie van het ingenieursbureau Dwars. Heederik en Verheij te Amersfoort. Een Amerikaans vrachtschip heeft gisteren 1600 ton wapens en uitrusting te Beiroet gelost. Deze zending vormt een onderdeel van dc militaire hulp, die krachtens de Eisenhower-doctrine aan de Libanon gegeven wordt. Het was de tweede scheepslading, die in Beiroet aankwam. De Libanese minister van buiten landse zaken, de heer Malik, ver klaarde bij aankomst van het sdhip: „Nooit tevoren in de geschiedenis der mensheid heeft enig land zo edelmoe dig weggeschonken van zijn talenten of 2fijn geld als de Verenigde Staten". Gisteren werd in de Libanese hoofd stad eveneens medegedeeld, dat de Britse Middellandse Zeevloot later in de maand Beiroet zal bezoeken. Het is Voor het eerst sinds de Suez-actie, dat zulk een bezoek plaats vindt. Zaterdag is te Zutphen een muziek' concours gehouden, onder auspiciën van de Gelderse Bond van Christelijk® Muziekverenigingen, dat was georgani seerd door de Christelijke Muziekver- „De Harmonie" te Zutphen. In de concertwedstrijd tweede afdebna fanfare werd de eerste prijs behaald door „Eendracht" uit Winterswijk met Pont- ,p In de tweede afdeling fanfare werd d® eerste prijs toegekend aan „Crescendo uit IJzerlo met 144 punten. In de eerste afdeling harmonie kre^ ..Halleluja" uit Neede de eerste prijs 310 punten. In de ere-afdeling fanfar was het „Advendo" uit Lintelo dat u>® 296 punten de eerste orijs behaald^ „Prinses Ju'.iana" uit Klaaswaal kreeg in de ere-afdeling harmonie de eers>e prijs met 259 punten. In de marswedstrijd werden eerst®.- prijzen toegekend aan „Eendracht" ui Winterswijk met 33 punten en aan h® tamboerkorps ..Eendracht" uit Aalten. eveneens met 33 punten. Voorafgaande aan een herdenking5' bijeenkomst in de Oude Kerk te Am*-) 1 sterdam is zaterdagmiddag op de alge' - mene begraafplaats te Zaandam een krans gelegd op het graf van de Zaan,; damse organist Jan Zwart, die op 13 jul» 1937 op 60-jarige leeftijd overleed. Krans- leggers waren ds. A. J. Kret. Nederland Hervormd predikant te Krimpen aan IJssel en de organist Feike Asma ul;f' Den Haag. Vóór de kransiegging wer® een bijeenkomst in de aula op de be- graafplaats gehouden in aanwezigheid van de weduwe C. Zwart en haar kin' deren. Een zoon. de heer Jaap Zwart, bespeelde het orgel. Nadat ds. Kret verdiensten van de overledene als orga' nist en mens had geschetst, werd krans naar het graf gedragen. Gisteren is op de Escamplaan te 's-Gra* venhage de 66-jarige A. H. van Rennes u» de Fahrenhcitstraat aldaar door een train' wagen van lijn 6 gegrepen, waardoor hu ter plaatse is overleden. De heer Van R. wilde met de fiets aan de hand de Escamplaan oversteken. Ee° trambestuurder en een conducteur waren daar juist bezig een wagen van lijn 6 met aanhangwagen te wisselen. De aanhang' wagen werd opgeduwd, waardoor de be- stuurder geen uitzicht had op de rail5. Ook de conducteur, die gewoonlijk voor de aanhangwagen loopt, zag het ongeluk niet aankomen, daar hij even was inge stapt om de schuifdeuren voor de bestuur der te openen. De heer Van R. werd oP dit ogenblik door de aanhangwagen ge- grepen en ongeveer 27 meter meegesleurd- Het bestuur van de Kamer van Koop handel voor Zeeuwsch-Vlaanderen heeft zich tot het dagelijks bestuur van het Eco- nomisch Technologisch Instituut (E.T.I.) voor Zeeland gewend met een brief, waar in het mededeelt in de toekomst medewer king aan dit instituut te zullen verlenen- Tot dusverre had de K. v. K. nog geen medewerking aan het E.T.I. verleend. In de vergadering van de Kamer van 11 juli had de directeur van het E.T.I., drs. M. C- Verburg echter nogmaals aangedrongen op de volle medewerking van de Kamer in het belang van Zeeuwsch-Vlaanderen en 1 de gehele provincie. M In de brief wordt om een nader onder houd verzocht, teneinde aan de medewer king een concrete vorm te geven. Fingeland is „actief" bezig met het ont werpen van een met behulp van kern energie aangedreven koopvaardijschip, aldus is gisteren te Londen bekend gemaakt door de „Hawker Siddeley groep'' en de scheepswerven van John Brown co. Deze maatschappijen hebben een nieu we onderneming gesticht. De directeur van deze onderneming, de heer Roy Dob- son, deelde mee, dat het prototype waar schijnlijk een tankschip van omstreeks zestigduizend ton zal zijn. Unieke hetelucht-kopcircula- tie verzorgt een ideale gelijk matige temperatuur in het ge hele vertrek. Ingebouwde car- burateur en trekregelaar. De oliehaard van topklasse. Netto capaciteit jnn 9500 Kcal/h. 420.* deur met glasstrippen. Acht heteluchtcirculatiebuizen. Grote stralingswarmte. Netto capaciteit 8500 oor* Kcal/h. Zwart UoUa" Olijfgroen en bruin on 4 Met vloerplaat. uu4b" Brandt met een mooi leven dig vlammenspel. Verstelbare trekregelaar. Bruto capaciteit 10200 Kcal/h. 390.- Idem Antiekblank 468.- Door de ingebouwde carbura teur trekbegrenzer en olietank als haard te plaatsen, direct tegen de schoorsteen. Netto capaciteit one 8000 Kcal/h. 4/5,- Met glasdeur Unover. trollen circulerende warmte- capaciteit. Een even fraai meubel als het moderne tele visie-toestel. Netto jrn cap. 9375 Kcal/h. 45U.* De 9 in deze advertentie genoemde oliesiookhaarden en •kachels van binnen- en buitenlands fabrikaat, hebben in de practijk bewezen door en door betrouwbaar te zijn. Ook voor U biedt oliestook practische mogelijkheden. Bij een bezoek aan onzo zaak zullen wij U gaarne verder inlichten. Een haard voor elk interieur en geschikt voor elke schoor steen. Bruto capaciteit 12500 Kcal/h. met vloerplaat Idem met electrische ontsteking UW! MEENT 104 ROTTERDAM R'DAMSEDIJK 447 - SCHIEDAM^. Capaciteit bruto 7500Kca!/h. Met electrische jM"7 ontsteking 4l Idem Amsterdam nr. 2. Cap. bruto 10500 Kcal/h. Zonder electrische anc ontsteking 405»" Oliestook model Consul Met carburateur en ingebouw de trekregelaar. Bruto cap. 9180 Kcal/h. Tank met binnenbus 10 L Idem 15 I. Oliestook model Ambassadeur Met hetelucht kanalen, inge bouwde carburateur en trek regelaar. Bruto cap. nor* 10.700 Kcal/h. 385.* Voorradig in zwart en grijs groen met zwart sierdeksel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6