Een poppendroom verwezenlijkt In het Stedelijk Museum zijn poppen te kust en te keur üh i ZENUWEN NEUROTONIC De Schiedamse bedevaart naar Den Briel De gemeenteraad kwam bijeen De Schiedamse wandelaars en de Vierdaagse DE BEDRIJFSRAAD VAN DE WERF GUSTO Bioscopen Over de Dam E.V.A.G. n.v. OFFICIAL FORD DEALER Griezelig niet verdovend maar genezend VAN DER SMAN'S DROGISTERIJEN Woensdag 24 juli met de katholieken van Schiedam, Ylaardingen en Kethel WALDO-TAXI^ en werkte een flinke agenda af Een interessant experiment TUINAANLEG NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Gemeentelijke bekend making Passage Theater Monopole Theater HAARDEN (komt zien) Burgerlijke Stand NSC ZATERDAG 20 JULI 1957 PAGINA 2 Theater Colombine maakte droom werkelijkheid trw wordt U volledig de baas met het zenuwpreparaat dezer tijden AANRIJDINGEN 67570—69915 j HERENKLEDING HERENKLEDING Merkwaardig Elk jaar een lichting van vijftig Bevredigende resultaten K.A.B.-COMITé Grote schoonmaak gemeente bibliotheek TE WATER GERAAKT Op het spoor der verdwenen vrouwen „De gevangene van de woestijn TER BRAAK - Grote Markt 3 mmm lp: ÉMiilli GIDSEN H. HARTPAROCHIE NAAR ENGELAND DIEFSTAL VAN 200 KG BRONS R- Vervolg Stadsi"' elders in dit bld'H Enkele aangeklede poppen van de Napolitnan.se Kerstkribbe, welke op de tentoonstelling in het Stedelijk Museum te bewonderen zijn. Als inzet van het zesweekse vakantie- feest, georganiseerd door de Schiedamse Gemeenschap, is in het Stedelijk Museum een poppententoonstelling ingericht, ge titeld „Poppendroom". En er werd een poppendroom verwezenlijkt. Want welke pop zou er niet van dromen, temidden van vele andere bewonderd en gekoes terd te worden. Er zijn intussen niet alleen koesterpop pen, zoals de ontroerende poppen der Es kimokinderen. uit drijfhout gesneden, maar tal van sierpoppen en tevens thea ter- en modepoppen. Een keurcollectie, waarin de poppen van de Wassenaarse kunstenaar Harry van Tussenbroek een bijzondere plaats innemen. Er is een apar te zaal voor ingericht, waar de kunstenaar zelf voor het arrangement heeft gezorgd, hetgeen hem, de vijfenzeventigjarige, drie weken hard werken heeft gekost. De ten toonstelling zelf is trouwens een voorbeeld van veel energie en doorzettingsvermo gen-. Er is uit tal van verzamelingen heel veel interessants bijeengebracht. We hébben al vermeld, dat men er o.a. een Napolitaanse Kerstkribbe uit het begin van de achttiende eeuw kan bewonderen, afgestaan door het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht, alsmede poppen uit de collectie van H. M. de Koningin. Kort geleden hebben we reeds een opsomming van het aanwezige gegeven en volstaan thans met te zeggen, dat de tentoonstel ling heel overzichtelijk is ingericht en er tevens een poppentheater aan verbon den is, waar enkele malen per week voor stellingen zullen worden gegeven. De tot poppentheater bijna geïmpro viseerde zaal van het stedelijk museum bleek gisterenavond bijna te klein om alle autoriteiten en genodigden te ber- voor Schiedam, Vlaardlngen en het Westland. Boslaan 6-12, tel. 4684 (K 1898), .el. 64288 VLAARDINGEN OP DE TENTOONSTELLING .Pop pendroom" vormt de collectie pop pen van Harry van Tussenbroek een bijzondere attractie. Er is een groep bij, dat een soort knekel ballet voorstelt. Iemand, die bij de ope ning van de expositie aanwezig was, stel de zich de vraag, of kinderen dat niet erg griezelig zouden vinden. Och, zei iemand, mijn kinderen zijn nog al nuchter. Ze zouden beslist zeggen, dat de meneer, door wie die poppen gemaakt werden, heel wat kippen verorberd moet hebben Het is met griezelig net als met zoveel, het gaat er maar om, hoe je het bekijkt.. DAMWACHTER gen. De voorzitter van de Schiedamse Gemeenschap, de heer M. Holl, consta teerde 'met genoegen in zijn openings toespraak met vreugde deze grote be langstelling. Hij stelde het ook bijzon der op prijs, dat de voorzitter van het museumbestuur, de wethouder van cul turele zaken, de heer mr. M. J. M. van Kinderen, ondanks dat een gemeente raadsvergadering zijn aanwezigheid in de raadszaal nodig maakte, nog aan wezig heeft willen zijn om de tentoon stelling te openen. De heer Holl bracht dank aan mevr W. E. S. Tholen de Ra- nitz wie het aan vitaliteit nog niet ont breekt, zodat ze haar unieke poppen huis hier zelf nog is komen inrichten. Namens de S.G. bood mevr. Jansen, als blijk van waardering, haar een boeket bloemen aan. Dat de kunstenaar Harry van Tussenbroek zijn grote poppenver- zameling, welke in de loop der jaren een begrip voor ons land geworden is, zo zei de heer Holl, heeft willen be schikbaar stellen, wordt door de S.G. ten zeerste gewaardeerd. In een spe ciaal voor dit doel op 17 juli gehouden bestuursvergadering, heeft de S.G. dan ook besloten hem de ere-penning van de Schiedamse Gemeenschap uit te reiken. „Wij willen u, die als eerste niet-Schiedammer die voor deze on derscheiding in aanmerking komt, op deze wijze onze waardering tonen voor uw werk en voor het feit dat gij Schiedam hebt uitgekozen om te expo seren". Hoewel het niet doenlijk was alle bruikleengevers te noemen wilde spr. op de allereerste plaats dank betuigen aan H.M. de Koningin voor de inge zonden fraaie selectie poppen en gege vens uit het archief verstrekt. Voorts het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht voor de fraaie kerstgroep, de legaties van Polen en Roemenië, het museum van Land- en Volkenkunde te Rotterdam en de Verenigde Ned. Pop penspelers voor hun interessante in zendingen. Spr. bracht dank aan de heer Jansen voor de buitengewone wijZe waarop de tentoonstelling door hem werd ingericht. De heer Holl gaf hierna het woord aan mr. M. J. M. van Kinderen. „De opening van museumtentoon stellingen vormt in onze stad altijd een hoogtepunt, zo begon de wethou der. Hij schetste de ontwikkeling in de laatste jaren en het samengaan met de vakantieweek omdat het welslagen van de tentoonstellingen hiertoe dwong. Deze maandenlange expositie zal door de Schiedammers zeker worden gewaardeerd. Na gewezen te hebben op alles wat er de laatste tijd op recreatie gebied tot stand is gekomen, vroeg de heer Van Kinderen zich af, wie er nu nog behoefte heeft buiten de stad op vakantie te gaan. Het zou de zo ge propageerde.spr. wilde de naam van het dagelijks op de lippen liggen de woord liever niet noemen zeker ten goede komen. Namens het museumbestuur wilde de heer Van Kinderen zich gaarne aan sluiten bij de hartelijke woorden van dank door de voorzitter van de S.G. gesproken. De culturele ontspanning welke door uw inspanning onze be volking geboden wordt, moge voor allen, die hieraan meegewerkt hebben, een succes worden en vele uren van intens genot verschaffen, dan is het doel bereikt. In een geestige speech vertelde ver volgens de conservator, de heer Jansen van zijn dromen der laatste weken. Poppendromen, welke voor hem vaak nachtmerries werden maar nu alles ge reed is gekomen mooie werkelijkheids- dromen. Werkelijkheid kreeg ook de expo sitie „Poppendroom" voor de bezoe kers toen na een rondgang het scherm van het poppentheater voor de eerste maal op ging. Nadat Don Vermeire uit eengezet had hoe wij in de illusie van de poppenwereld kunnen doordringen, 'voerde hij met zijn marionettentheater de klucht „Capriccio" op. In een geïmproviseerde poppenkast gaf vervolgens Henk Zoutendijks pop pentheater met ,,In de vroede zotschap" een proefje van zijn kunnen. Hij koos het dramatische blijspel zoals hij het noemde „Emma of het verleide boerenmeisje". Jong en oud kunnen in de komende we ken van dit poppenspel naar hartelust genieten. O.a. verkrijgbaar bij: HOOGSTRAAT 115 GROENELAAN 30 In de Hoofdstraat ter hoogte van de Lekstraat kwam gistermiddag de 8-jarige A. B. uit de Kreupelstraat 42 onder een vrachtwagen. Het kind stak plotseling de weg over. De bestuurder van de vracht wagen kon het jongetje niet meer ont wijken. De linkervoet kwam klem te zit ten tussen de trottoirband en een wiel van de auto. Door de G.G.D. is het kind naar de Dr. Noletstichting vervoerd. De 23-jarige motorrijder R. W. W. uit Rotterdam, moest gistermiddag na een aanrijding in de Van Deventerstraat naar het ziekenhuis worden gebracht. Hij werd ingehaald door een bestelwagen, bestuurd door de elektricien W. J. H. G. Bij de garage draaide de bestelwagen naar links, de motorrijder week uit, kwam te vallen en kreeg zijn motor op het lichaam. Hij heeft vermoedelijk een hersenschudding. Op het feest van de Martelaren van Gorkum ging onze bisschop met zijn toe komstige priesters naar Brielle vergezeld van de professoren van het Groot-Semina rie en de pas-gewijde priesters, die spoe dig in de praktijk zullen worden geplaatst. Zij allen hebben voor zichzelf, voor zijn diocesanen en de gelovigen die onder leiding van deze nieuwe priesters zullen worden gesteld een rotsvast geloof en een hechte overtuiging afgeroepen door hun gemeenschappelijk offer en gebeden. Op bovengenoemde datum sluiten wij ons bij onze leiders en toekomstige leiders aan met eenzelfde intentie voor ons zelf en de onzen. In onze tijd is zeker voor ons allen een hernieuwde geloofsbeleving noodzakelijk". Ons geloof en onze over tuiging zijn niet alleen een gezagskwestie, doch moeten doorleefd en in ons binnenste verwerkt zijn. Waar kunnen wij dat voor onszelf en anderen beter doen en afsme ken dan op die plek van worsteling en strijd. Daar is gevochten met God en met hun geweten. Katholieken, onze tocht gaat wel niet gepaard met een interessante en aange- Gisteravond is onder voorzitterschap van de burgemeester, mr. J. W. Peek, de gemeenteraad bijeen geweest. Er werd een flinke agenda snel afgewerkt. De be noemingen en voorstellen, waarvan we reeds min of meer uitvoerig melding maak ten werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Op een na, n.l. dat, waar mede aan de minister voor de volkshuis vesting advies zal worden uitgebracht in zake de op handen zijnde huurverhogingen voor de in het bezit van de gemeente zijnde woningen. Maar hierover straks. Inzake de overeenkomst met Rotterdam betreffende de elektriciteitslevering, waar bij Schiedam zich een bedrag van 230.000 zag toegewezen, stelde de heer van Woerkom (V.V.D.) de vraag, of het niet beter zou zijn geweest, de uitspraak van de arbiters af te wachten. Dat Rot terdam dit bedrag wil geven, wijst er wel op, aldus de heer v. Woerkom, dat de kansen van Schiedam niet slecht ston den. Wethouder van Bochove wees hem er op, dat er langdurige onderhandelingen zijn gevoerd, waarbij ten slotte tot over eenstemming op een voor beide partijen bevredigende basis werd gekomen. In der gelijke gevallen lijkt het achteraf wel eens dat er meer voordeel te behalen zou zijn geweest, maar men kan in dit geval zeker zijn, dat van de kant van Schiedam alles is gedaan, om te ha len, wat er te halen viel. Bij de behandeling van de huurverhogin gen maakten de heren Collée (comm.) en mr. Engelsman, bezwaren. De heer Col lée wenste o.a., dat de huren van de krotwoningen niet zouden worden ver hoogd en kwam op voor de bejaarden. Mr. Engelsman, die voor de eerste maal als fractieleider van de P.v.d.A. optrad, oordeelde het o.m. niet juist, dat de 126 woningen in Klein Babberspolder als vergelijkingsobject waren genomen. Mr. v. Kinderen, de wethouder voor de volks huisvesting, heeft zo juist terug van de opening van de tentoonstelling „Poppen droom", beiden uitvoerig van antwoord gediend en hun bezwaren met klem van argumenten ontzenuwd. Desondanks stem den de communist en een aantal socialis ten tegen, maar het voorstel werd aan genomen en Schiedam heeft aldus eerst de belanghebbenden zoveel mogelijk voor gelicht omtrent wat hun te wachten staat en tevens aan het gerechtvaardigde ver zoek om advies van de minister voldaan. De discussie, door de roden te dezer za ken uitgelokt, leek wel heel veel op het intrappen van een open deur, maar was kennelijk bedoeld als demagogisch handig heidje. Er zal zo goed als niets door ver anderen. Het was dan ook terecht, dat de r.-k. raadsfractie zich afzijdig hield om der wille van de waarachtigheid, om een woord aan te halen door mr. Van Kinderen in het debat gebruikt toen hij mr. Engelsman er op wees, dat het voorstel ongewijzigd naar de minister zou gaan, ondanks mr. Engelsmans opmerkin gen. name reis en verblijf in het buitenland of een tocht van verschillende dagen door ons eigen mooie landje, maar wij weten toch ook nog wel iets anders te waar deren. Het eerste behoeft daardoor niet te worden afgewezen; we kunnen én het ene doen én het andere niet nalaten. Ik doe dus nog eens een beroep op u. Mag ik in dit laatste schrijven u het volgende nog onder uw aandacht brengen Adressen voor deelnemerskaart®"' Vlaardin'-gén: J. Kuyl, Waalstraat Odijk, Geraniumstr. 26. Schiedam; y lems en Ernsting, R'damsédijk; P- tft' Geene, Gasstraat 16; mevr. Vollebre=' Westfrankelandsestr. 77; R. Rijsselbe Brugmanstr. 1 b; J. Schoof, Bosboomla 8. Kethel: Koster H. Lansbergen, Kerkw R.-K. Pastorie. 30 Plaats van vertrek: Vlaardingen j uur Hofsingel-hoek-Hoflaan; Schiedam uur vóór de St.-Liduinakerk; Kethel uur vóór de R.-K. Kerk. Moge het Su stige weer nog velen er toe brengen, eigen gelegenheid naar Brielle te trekk Wil er rekening mee houden, dat om uur de H. Mis aanvangt. Bruidjes behoeven niet zelf voor bi"® men te zorgen. Deelnemerskaarten en met zondag 21 juli verkrijgbaar. KAP. J. OUDSHOORN. Zowel in binnen, als buitenland maken een dertienduizend wandelaars(sters) zich op om a.s. maandag weer naar Nij megen te trekken, waar dan dinsdag de jaarlijkse grote vierdaagse weer begint. Aan de hand van de diverse wandel sportevenementen, waarvan wij de laatste weken in onze stad getuige mochten zijn, valt te constateren dat ook in Schiedam de wandelsport druk wordt beoefend. Ook dit jaar zullen wij aldus wederom in Nij megen op waardige wijze worden ver tegenwoordigd. Naar schatting nemen er dit jaar pl.m. 40 stadgenoten aan dit mas sale wandelfeest deel. De heer J. C. v. d. Meer gaat maar even voor de drieëntwin tigste maal en is hiermede wel de nes tor van het gezelschap. Om er zo maar enkele te noemen: de heer J. Collee zal voor de veertiende maal en de heren W. H. P. den Brinker, A. Bos' en A. Kooy, gaan nu voor de twaalfde maal deelne men. De genoemden en met hen nog vele anderen mogen zich pas recht „wande laars" noemen. Ook de Schiedamse PTT telt goede wandelaars onder haar gelede ren. De heren F. M. en S.J.Jansen gaan nu voor de negende maal en de heer J. v.d Drift., voor de achtste maal naar Nij megen. De particuliere deelnemers hebben daar zo hun vaste logeer-adressen, ter wijl de mannen van de P.T.T. onderdak vinden in het postkantoor van de Keizer Karelstad. Maandagmorgen vroeg zul len de tippelaars dan vertrekken, met trein', bus en zelfs per fiets. U kunt er van overtuigd zijn, dat niet alleen de geest maar ook de conditie prima is. Voor die wandelaars die wegens hun beroep dagelijks binnen zitten, wordt er natuur lijk meer van de training gevergd dan van hen, die voor hun werk al dagelijks de nodige kilometers draaien. De mannen van de post- en gemeentediensten zijn het tippelen gewend. We kennen er zelfs een, die dagelijks zo'n vijfendertig k.m. aflegt. Voor hen is zo'n vierdaagse tocht niet veel meer dan een overwerkje. Maandagavond wordt in Nijmegen eerst deelgenomen aan de openingsbijeenkomst in de Goffert. De massale vlaggenpara- de zal zoals altijd eerst recht de ware sfeer scheppen. Dinsdag zullen ze dan starten. De wandelaars, die genieten van het wandelen op zich en van de prach tige omgeving en de kilometervreters, die hun' grote tegenstander - de weg - op nieuw gaan verslaan. Ieder voor zich zal Hoogstraat 174 Schiedam Hoogstraat 174 Schiedam In een avondschool doen ze ze kunnen zelf hun avondschool uitkiezen weer theoretische kennis op. Er wordt voor ge zorgd, dat er aldus een harmonische wis selwerking ontstaat tussen het op school geleerde en de eisen van de praktijk, die steeds wisselen. S£t j rsSSSKSB De afdeling machinebouw van de bedrijfsschool van de werf Gusto REGELMATIGE TUINVERZORGING „on Julianalaan 10 A. WITTKAMPF Telefoon 67168 - oaobiao voor scHieoAM en OMsr*tKtn 79ste Jaargang No. 23430 D A M 1 8 SCHIEDAM TELEFOON 66132 POSTREKENING NR. 3 9 0 9 4 8 ADVERTENTIES ƒ0,16 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN 0,30 per m.m.-hoogte. Bij contract speciale tarieven- KAMPIOENEN tot 20 woorden 0,50 bij vooruit betaling. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeenkom stig de Regelen voor het Adver tentiewezen. ABONNEMENTEN ƒ7.40 per kwartaal, 2.54 per maand en 0,59 per week. IIIIMW 11| Evenals in elk bedrijf, groot of klein, bestaat bjj de Werf Gusto het probleem van het aantrokken van arbeidskrachten, in het bijzonder van goede arbeidskrach ten, van mensen, die handen aan het lijf hebben, maar tevens een goed ontwikkeld stel hersens, waardoor die handen iets goeds presteren kunnen. Men weet het, in de scheepsbouw bestaat sinds de oor log een nijpend gebrek aan arbeids krachten. De orders voor niéuwe schepen nemen nog steeds toe, de wereld schreeuwt om schepen en ook de reparatie en de ma- I chinebouw stellen hun eisen. Voorts is I daar het feit, dat de werven, waar dit enigszins mogelijk is, gemoderniseerd en j uitgebreid worden. Bij Gusto is men aan een niéuwe helling bezig. Ze is al een flink eind gevorderd. In deze helling ko- I men meuwe kleed- en waslokalen, zodat eze aan een dubbel doel beantwoordt: ver hoging van de produktie en verbetering 1 van de omstandigheden, waaronder de ar- 1 beiders produceren. Teneinde het aantal arbeiders op peil I te houden en te vergroten, om ook hier door tot een hogere produktie te komen cn daardoor tot het sneller bouwen van i meer schepen, doet de Werf Gusto al- j les, wat in het vermogen van de leiding ligt. Tegelijkertijd heeft deze een open oog voor de noodzakelijkheid, de vaardigheid van de arbeiders te verhogen. Daartoe richtte ze evenals dit bij Wilton-Fijenoord gebeurd is, een bedrijfsschool op. Maar bij Gusto riep men geen zuivere school in het leven, doch was men er op uit, de scholing in te passen in de actieve productiviteit. Dat wil zeggen, dat de leer lingen van de bedrijfsschool van Gusto niet alleen op de schoolbanken zitten, maar tevens in het bedrijf werken cn dus feitelijk al van het begin af aan de the orie met de praktijk verbinden, waardoor ze in staat zijn, reeds spoedig de ene aan de andere te toetsen, hetgeen om verschil lende redenen kennelijke voordelen heeft. Elk jaar worden ongeve.er vijftig jon gens. komend van scholen voor voortge zet onderwijs, van de ambachtsschool en ook wel van de lagere school, voor de be drijfsschool aangenomen. Ze worden dan eerst psycho-technisch getest en vervol gens door de docenten van de school, die in belangrijke 'mate mannen van de praktijk zijn op hun algemene eigenschap pen beoordeeld. Zijn ze aangenomen, dan worden ze in het tamelijk besloten ver band van de school opgenomen. Dit be tekent, dat ze een opleiding krijgen, waar door ze in staat worden gesteld, het di ploma van de Bemetel te behalen, de or ganisatie in de metaalnijverheid, welke zich speciaal met de opleiding van ge schoolde arbeiders bezighoudt. Ze krijgen les in scheepsbouw, machinebouw en alle ondervakken, die daarbij behoren, als timmeren, verven, draaien, fraisen etc. etc. Als veertien-jarigen ontvangen ze reeds een minimum loon van dertig cent per uur. Ze worden dus volledig in het be drijf opgenomen en ook over de verschil lende afdelingen verdeeld, waar ze onder toezicht van hiertoe speciaal aangestelde voormannen werken, die geregeld rappor ten opmaken over hun vorderingen en hun uiteraard de knepen van elk vak bijbren gen. Tevens houden ze toezicht op het ma ken van de werkstukken, welke voor het examen vereist worden, terwijl de leraren van de school uiteraard het algemene toe- zicht houden en de algemene opleiding re gelen. Het is wel merkwaardig, dat hier in Schiedam op de M.T.S. en ook op geen enkele andere technische of ambachts school een volledige opleiding voor scheepsbouwer bestaat, dus voor wat men in technische kringen noemt gerichte scheepsbouw, met theorie en praktijk. En dat in een stad met werven als die van Wilton-Fijenoord, Gusto, Nieuwe Water weg en A. de Jong N.VWellicht komt hierin in de toekomst verandering, maar voorlopig moeten de werven zelf nog zor gen, dat ze vakbekwaam personeel krij gen en er steeds een zo nodige aanvulling plaats vindt van jonge krachten. In het eerste „schooljaar" wordt voor al de nadruk gelegd op de handvaardig heid, want die blijft toch altijd een be langrijke factor. Maar zodra de leerling gaat produceren, bestaat de mogelijk heid, dat zijn voleindigd produkt bij de bouw of inrichting van een schip ver werkt wordt. Dat is natuurlijk erg pret tig. Na drie jaar kan het begeerde diploma gehaald worden. Dan is het meestal tijd voor de militaire dienst. Met het oog hier op heeft de directie een premieregeling ontworpen welke tot resultaat heeft dat, wanneer de leerling zich na diensttijd weer voor het werk meldt, hij een premie van ruim vijfhonderd gulden ontvangt, mits hij zich verbindt, hierna nog drie jaar in het bedrijf werkzaam te zijn. We vermelden nog, dat de leerlingen ook het gebruikelijke winstaandeel ontvangen. Ze worden financieel dus op dezelfde voet behandeld als andere werknemers van hun leeftijd. Hun voorrechten zijn echter, met het oog op hun studie velerlei. Ze hebben b.v. 'n uur schafttijd, waarin voor hen een voetbalveld gereserveerd is, eten in een eigen kantine, hebben hun eigen filmavonden, maken excursies en gaan op kamp. zonder dat dit van hun vakantie- tijd wordt afgehouden. Over het algemeen worden bevredigende resultaten bereikt. Dit jaar gingen tien leerlingen op voor het examen, 9 slaag den, een kreeg hgrexamen en een hunner kreeg voor een fraai werkstuk een ze ven. De bedrijfsschool van Gusto, die een tiental jaren geleden aarzelend begonnen werd, als een experiment, met twintig leerlingen per jaar, heeft thans enkele honderden bekwame arbeiders aan de on derneming geleverd, jonge krachten, die erkentelijk zijn voor de wijze, waarop men hen in staat heeft gesteld, zich in hun vak te bekwamen. De bedrijfsschool heeft ook leerlingen afgeleverd, die naar de M.T.S. en daardoor voorlopig voor het bedrijf verloren gingen. Maar men ge troost zich dit en gunt een goede leer ling, dat hij zich als technicus verder wil bekwamen en dan., wellicht bij een ander bedrijf zijn geluk gaat beproeven. De leerlingen hebben een schoolraad, die meespreekt bij de beraadslagingen over hetgeen in de bedrijfsschool gebeu ren moet. Ze worden voor het overige ge heel als volwaardige arbeiders in het be drijf behandeld. Zo geldt b.v. voor de tim merlieden dc regeling ten aanzien van de aanschaffing van het gereedschap. Van alle leerlingen worden de boeken be taald. Wanneer ze naar een z.g. levens school willen, wordt dit door de onderne ming bekostigd, kortom, de jongens, die tot de bedrijfsschool van de Werf Gusto worden toegelaten, genieten tal van voordelen en een opleiding, die voor hen vele mogelijkheden opent. We stipten zoëven aan, dat soms leer lingen voor het bedrijf niet behouden kunnen worden. Anderen gaan., varen. Allicht zal men zeggen. Wie geregeld sche pen van stapel ziet lopen, zal onwillekeu rig het verlangen in zich voelen opkomen er eens met zo'n schip op uit te gaan. Dit is het hem echter niet. Vriendjes, die gingen varen, komen thuis, na maanden afwezigheid, met flink wat geld in hun zak, waarmede ze goede sier maken: dat Is erg verlokkelijk. Maar de praktijk leert dat vrijwel alle jongelui, die een goede technische opleiding hebben genoten, na korte tijd meer dan genoeg van het va ren krijgen, ondanks de vreugde van het passagieren, en graag weer in de techniek gaan. Hedenochtend zijn door het KAB-co- mité twee invalidenwagens cadeau gege ven aan de heren Huizer en Rab. Aanwe zig waren namens de KAB de heren Schuddebeurs, Heyboer, Fonteijne en De Jong. De uitreiking had plaats in de zaak van Poppezijn aan de Lange Haven. Na mens het K. J. Heyboerfonds heeft de heer Heyboer de wagens overgedragen. Deze gift is mede mogelijk gemaakt door de collecte, laatstelijk gehouden. De Gemeente-bibliotheek aan de Lange Haven, alsmede de filialen en de jeugd afdeling, zijn van 22 juli t.m. 10 augustus gesloten i.v.m. de grote schoonmaak. Een jongste bediende van de werf „De Jong", de 17-jarige A. J. R., viel gistere' bij de aanlegsteiger aan de Westfranken- landsedijk in het water. De jongeman moest iemand waarschuwen. In verband met herstelwerkzaamheden was de loop brug van de steiger naar de pont ver vangen door een plank. De jongste be diende gleed uit en viel in het water. Vermoedelijk is hij op een staaldraad te rechtgekomen. Na uit het water gehaald te zijn, is de jongen, die over pijn in de rug klaagde, per taxi naar de Dr. No letstichting gebracht, waar hij ter obser vatie is opgenomen. echter weer vier volle dagen genie'.® van de geliefde sport. Dat onze Scnie' damse tippelaars de geel-zwarte kleur®" daar in Nijmegen weer hoog mogen no" den. In deze Frans-Italiaanse produktie naar een oorspronkelijk verhaal van JacoU®5 Constant maakt de toeschouwer wedero"1 kennis met Eddie Constantine. Deze pokdalige Amerikaan, in cigr" land als liedjeszanger mislukt, maar die in Frankrijk binnen enkele jaren via zi.1» films en zijn chansons tot het toppum van roem bracht, kon men reeds In ver' schillende films bewonderen. Onverander lijk grijnzend gaat hij hierin steeds he1 boevenpak te lijf, hierbij altijd overwin nend. In zijn nieuwste film „L'homme L'enfant", in ons land uitgebracht onder de titel „Op het spoor der verdwenen vrouwen", gaat het er weer als van ouds op los. Hij heeft het ditmaal echter zo druk, dat er nauwelijks tijd is voor een glas wisky. Eddie speelt in deze fi!"1 samen met zijn eigen dochtertje Tany3 met wie hij een succesvol liedje op plaat heeft uitgebracht, welk lied.i®' „L'homme et L'enfant", een belangrijk® rol in de film speelt. Zijn dochter word' ontvoerd en hij raakt verwikkeld In een uiterst geraffineerde smokkelaffaire, hier in tot de ontdekking komende, dat zijn beste vriend en weldoener een van de hoofdrollen speelt. Op de hem eigen ma nier wordt er opruiming gehouden onder deze bende en wordt niet alleen zijn dochter, maar tevens een aantal schone vrouwen een vreselijk lot bespaard. Alleen als alles in kannen en kruiken is mag de inmiddels ingeschakelde politie het vuile werk opknappen. Het landschap van de Cóte d'Azur, luxueuze jachten en hotels vormen de achtergrond van deze in Cinemascope en Eastmancolor, groots opgezette avonturen film. Regisseur Raoul André verzekerde zich bij alle achtervolgingen van de hulp van echte politiemannen, echte douaniers en zelfs van de helikoptères der Mono- gaske politie. ▼oor liefhebbers van avontuur eh spanning valt er volop te genieten. K.F.C.: Volwassen. In het monopole Theater gaat tot e" met maandag a.s. weer eens een 1"' dianenfilm. De inhoud er van is als volg'' Ethan Edwards keert na een afwezig heid van drie jaren terug naar de ranCy van zijn broer Aaron en diens vrouw Martha. Hun kinderen, Lucy die 18 j3" is. Ben van 14 en Debbie van 9 jaar e", hun stiefzoon Martin, begroeten hem v°, vreugde. De volgende dag horen zij. d3 Indianen vee hebben gestolen van een na burige ranch en Ethan en Martin ga3" met een troepje grensjagers mee om daders °P te sporen. Terwijl ze weg zij") wordt de ranch overvallen door een trO®P Comanches onder aanvoering van st3r"j hoofd Soar. Zij steken het huis in bran3 en vermoorden Aaron. Martha en en ontvoeren Lucy en Debbie. Ethan en Martin gaan op zoek om d« In dc bedrijfsschool van de werf Gusto: een hoekje van de afdeling scheepsbou w. xuviian v-ü V-- meisjes te redden en na een lange u" puttende rit ontdekken zij eindelijk verblijfplaats der moordlustige Coma11' ches. M Zij komen aan op de ranch van Jorgonsens, waar Martin vol liefde w01, e ontvangen door hun dochter Laurie. "'f Martin op de ranch wil houden; m"3 Ethan heeft bericht ontvangen omtrent schuilplaats der Indianen en weder"^ trekken de beide mannen er op uit oiP Debbie te redden. Het wordt een acht"r volging die enige jaren duurt. Zij keren tenslotte terug naar de gensens, waar Laurie die al js* taal noch teken van Martin heeft ontva» gen op het punt staat om in het welijk te treden met Charlie MacCo" maar als zij Martin terugziet, vlamt h3 t liefde voor hem opnieuw op. Er vo» een hevige vechtpartij tussen Charlie Martin, maar op dat moment komt e,^ jonge Cavalerist hijgend vertellen JEj Scar en zijn bende in de buurt zijn! laat Martin zijn verloofde in de st® t om met Ethan mee te rijden. Samen."je een troep grensjagers overvallen ZU tjjj Indianen en Debbie wordt door M3' bevrijd. K.F.C.: 14 jaar. aa- Maandag a.s. vertrekken van het tion Schiedam om tien voor half elf v de boot naar Hoek van Holland eeI\Ud' tal meisjesgidsen van de Maria Adel"® rrvnnn «vors <1 nnrrrOnnprnfElO nïisr '°1 - (V groep van de Gorzenparochie naar Q. Jamboree in Engeland. Zij werden 8® jr zen uit 150 meisjes. De namen zijn u, Meijer, Miep Koevermans, Nel VersP y Henny Alberts, Leny Collignon en He Scholte. hap Zij maken deel uit van een gezcis® efl van een tweehonderdtal meisjesg1"' die maandag naar Engeland gaan. In Zutfen is gisteren de zeeman aangehouden. Hij wordt verdacht- jp, diefstal van 200 kg. brons van een s in een Schiedamse haven liggende- GEBOREN: Johannes H., z. v Jansen en C. J. Warnawa; Piete". J'^e M. de Jong en R. P. Rodenburg; Nic<gc>0- C„ d. v. N. P. v. Viers enen C. gaard. OVERLEDEN: E. Rabenort 60 d. Meij, 76 j. O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 2