in Oost-Duitsland De m literatim Livinus v.d. Bundt ZWART WIT schrijft Een van de rode verworvenheden Boeiende reportage over autosport Waar blijft het katholiek sociaal program? Oude Koe Juist moment Behoort u tot de „nomenclatuur der intelligentsia op m ZATERDAG 20 JULI 1957 »«- i Wm W' Prenten Weten-waar Ik leer het verkeer V erdelingsschemas l'f Niet zelf Foto gr af ie^ 4 In het zojuist verschenen nummer van de nieuwe Opmars stelt een lezer van dit fris-geredigeerde orgaan van de K.V.P. de vraag: Waar blijft toch het katholiek sociaal program, waar de bisschop pen in hun mandement „De katholiek in het openbare leven van deze tijd" zo op hebben aan gedrongen? Waarom moet het zolang duren? Deze vragen zijn in de afgelopen jaren al vaak gesteld. Maar totdusverre zander resultaat. Een bevredigend antwoord op deze zeer gerechtvaar digde vragen bleef uit. De redactie van De Opmars merkt hierbij op, dat het opstellen van zo'n program natuurlijk m?t grote zorg dient te geschieden. Een dergelijke wetenschappelijke taak is geen kwestie van een week of een maand. Maar drie jaar is wel erg lang. Het katholieke volk diept ingelicht te wor den over de vorderingen en resultaten, aldus De Opmars-redactie. Wij zijn het hiermede geheel eens. Er is echter helaas geen reden te dezer zake erg optimistisch te zijn. Een van de voornaamste oorzaken van de trage gang van zaken is o.i. gelegen in het feit, dat men de opstelling van dit program heeft toevertrouwd aan vertegenwoordigers van belangenorganisaties, die als zodanig hun binding aan bepaalde groeps belangen moeilijk kunnen verloochenen en hier door veel meer remmend dan stimulerend werken. Het ware veel verstandiger geweest, wanneer men de opstelling van dit program in handen had gegeven van een kleine groep van vooraanstaande katholieke sociale denkers en politici, die onge hinderd door bepaalde groepsbelangen te werk hadden kunnen gaan. Het valt zeer te betreuren, dat het Centrum voor Staatkundige Vorming in dertijd niet de taak op zich heeft willen nemen een dergelijke commissie samen te stellen. Naar ons ter ore is gekomen, is de zaak thans helemaal vastgelopen. Prof. Weve, die de leiding had bij de opstelling van het sociale programma, heeft zich teruggetrokken, evenals de secretaris van de commissie-Weve, drs. Arnolds, die geheel voor dit werk was vrijgesteld. Officieel is er thans geen leidinggevende instantie. Er heeft zich echter een soort viermanschap gevormd, dat als zodanig wil gaan optreden. Zo liggen thans de kaarten. Een pover resultaat, nadat het episcopaat drie jaar ge leden de wens heeft geuit, dat de katholieken spoe dig zouden komen tot een opstelling van een breed katholiek sociaal program. Hoe wil men in 's hemelsnaam een katholiek sociaal program opstellen, dat geïnspireerd is door het verlangen naar „gerechtigheid voor allen" en „de liefde der broederschap", zoals de bisschoppen het formuleren, als men zelf van zo weinig solidariteit en onderling begrip en van zo weinig bezieling blijk geeft? Het katholieke volk heeft er thans recht op, dat degenen, die de opstelling van een katholiek sociaal programma op zich hebben genomen, eindelijk eens opening van zaken geven en zich verantwoorden ten aanzien van de wijze, waarop zij hun taak hebben vervuld. Dit is een zaak, die het hele katholieke volk aangaat. Aan de geheim zinnige sfeer, waarin tot dusverre is gewerkt, dient een einde te komen. Zij is moeilijk te rijmen met de sociale, democratische geestes-instelling, waarin degenen, die zich met de opstelling van een sociaal programma voor deze tijd bezig houden, behoren uit te munten. De Sovjet-propaganda heeft weer eens met- een oude koe gespeeld, die ze weliswaar niet uit de sloot haalde, maar ditmaal in de vorm van een dam in de Beringstraat geworpen wil zien. De gevolgen van dit groteske gebaar zullen, volgens de publikaties in het Sovjet News Bulletin, van zegenrijke bete kenis zijn voor de gehele mensheid, ook al keren zij zich niet rechtstreeks tegen de kapitalisten. Men hoeft slechts koud water over de dam te pompen, en geleidelijk aan zal de ijzigheid op de noordpool tot ontdooiing komen en een aanzienlijke klimaatsverbetering duizenden kilometers om zich heen te weeg brengen. Dat de politieke verhoudingen tussen de Sovjet- Unie en een niet gering deel van de overige wereld hierdoor iets van hun koelte zullen verliezen, gelo ven wij niet. Wij zouden veel eerder een warme strijd om het plan kunnen verwachten. Deskundigen, die niet In overheidsdienst zijn, hebben al uitgerekend dat de uitvoering van het plan Londen onder water zou zetten en mogelijk zou de Sovjet-Unie bereid gevonden kunnen worden om hen een onderzoek te laten instellen naar het lot, dat Archangel of Moermansk van het plan te duchten zou hebben. Maar de Sovjet-Unie zal wel liever met de oude koe blijven spelen, dan nuchtere en nieuwe feiten ontdekken. Het meningsverschil zou eerst werkelijk warmte krijgen, wanneer het ambitieuze plan uit de sfeer van de propaganda naar die van de ernstige voornemens werd gehaald. De moeilijkheid is alleen, dat het tijdstip, waarop dit gebeurt, aan buiten staanders niet wordt meegedeeld. Intussen zal de warme belangstelling in de rest van de wereld noch de poolkap noch de politieke verhoudingen tot ontdooiing brengen. Op het juiste ogenblik worden de voornemens bekend, die op het Ministerie voor Maatschappelijk Werk worden gekoesterd om een verdere positieve bijdrage te leveren aan de leniging van de woning nood. De nieuwe regeling voor tegemoetkoming bij vrijwillige beschikbaarstelling van woonruimte mag gezien het heersende gebrek aan woningen zeker niet begroet worden als een panacee, maar zij bete kent ongetwijfeld een stap vooruit op de weg naar een betere verdeling van de beschikbare woonruim te. Wie zijn woning voor inwoning geschikt maakt, zal in de toekomst een bedrag kunnen ontvangen van maximaal f 800.- hetgeen een verdubbeling van het oude maximum betekent. Wie in een kleiner huis gaat wonen ten gunste van een groter gezin zal een volledige vergoeding van transport kosten ontvangen. Verder wacht hem een niet onaantrekkelijke vergoeding voor het inrichten van de nieuwe woning en zo nodig nog een bedrag voor het opslaan van meubelen, die niet meer ge bruikt kunnen worden. Zoals men zal opmerken, een regeling die veel van de bezwaren tegen het kleiner gaan wonen of het aanvaarden van inwoning zal weten op te hef fen. Daar de komende huurverhoging binnenkort velen tot de neiging zal brengen eventueel over tollige woonruimte af te staan of zelf een woning van kleinere omvang te zoeken, zijn de „geplande" maatregelen van het Ministerie voor Maatschappe lijk werk uitstekend „getimed". tische v Dikwijls heeft men bij ons in het Westen ao lezen wij in het nieuwsbulletin van de Westberlijnse commissie van „vrije juristen" een ver- Snelheid en spanning, door Carlo Demand met grote vaardigheid op papier weergegeven. Dit is een momentopname uit de grote strijd om de prijs van Europa in Monza (1951). Ascari slaagt er in twee Talbots in de bocht te passeren. Race-zonder-einde, Een tekeningdaterend uit de dagen, waarin het allemaal nogal primitief ging. De mecanicien van Lautenschlager Rieker had de gewoonte om, wanneer een der concurrenten hem op onsportieve wijze de weg afsneed, met hamers te gaan gooien. Hij had dan ook altijd een groot aantal reservehamers in de wagen liggen. Hier zien we hem %an het werk tijdens de race om de grote prijs van Frankrijk, verreden te Dieppe in 1908. Een van de grote aantrekkelijkhe den van dit lijvige boek wordt ge vormd door de schat van prenten- materiaal. Deze tekeningen, 128 in totaal, werden vervaardigd door Car lo Demand, de artistiek begaafde chef publiciteit van de Mercedes Benz fabrieken. Op bijzonder sug gestieve wijze schilderde hij de hoog tepunten op de racebaan, waar snel heid, spanning, angst en overwin- ningsblijdschap hem inspireerde tot pakkende momentopnamen. Zo vin den we onder meer de aankomst van de Gottlieb Daimler, die in 1894 als eerste aan de finish van de race Pa rijsRouaan arriveerde, het tragi sche einde van Carl Or^ens Opel, die in 1907 tijdens de Targa Florio nadat een berggeit de weg versper de, in een ravijn terecht kwam, de laatste race van de beroemde cou reur Graaf Masetti (1923) de ver schrikkelijke botsing te Monaco in 1936, het in brand vliegen van de Alfa Romeo van Nuvolari, de moe dige Italiaanse renner, die zijn bran dende wagen naar het' middenveld stuurde, opdat de andere deelnemers aan de Vanderbiltcup race (1937) geen last van hem zouden ondervin den. Samen met de tekst van Prinsen Geerllngs vormen deze tekeningen een pakkende reportage van de auto sportgeschiedenis. Een reportage, die belangwekkend is voor allen, die In teresse hebben ln hede" en toe komst van de automobiel. Uitg. „De Kern", Amsterdam. Prijs 7.90. (Van onze automobielredacteur) MEN vraagt zich wel eens af waar het heen moet, nu de construc teurs van automobielmotoren, voortbouwend op de rijke er varingen uit het verleden, hnn crea ties steeds meer snelheid kunnen ge- ven. De moderne race-wagens schie ten als granaten over de baan, en nög is de grens van hnn capaciteiten bij lange na niet bereikt. Af en toe wanneer het bij een race faliekant mis loopt, vraagt men zich wel eens af of het niet nuttig is, deze ontwik keling een halt toe te roepen, de ge schiedenis kent daarvan verscheide ne voorbeelden, maar van de andere kant worden .juist op die racebanen de mogelijkheden onderzocht, waar mee het moderne snelverkeer ge diend kan worden. En dat moderne snelverkeer schreeuwt nu eenmaal om auto's met méér kracht en méér spoed Zal het inderdaad de Race-zonder einde zijn? Voor wie zloh hierover een oordeel wil vormen, is het goed ook de geschiedenis van de auto- rensport te kennen, de gebeurtenis sen die beginnen in de dagen, toen de dynamische hoofdredacteur van „De Petit Journal" uit Parijs de be zitters van paardloze wagens bij el kaar haalde om samen een race van Een sensationeel ogenblik tijdens de race om de grote prijs van Duitsland in 1951. De Duitse coureur Paid Pietsdt vloog met zijn Alfa Romeo uit de baan en boorde zich een weg door de afrastering. De wagen werd totaal vernield, maar Pietsch kwam ongedeerd uit de wrakstukken te voorschijn. Parijs naar Rouaan te hoyden, die wonderlijke wedstrijd van 21 plof fende en knallende voertuigen, waar mee de grondslag voor de latere autorensport werd gelégd. Onlangs is over dit festijn en de daarop volgende gebeurtenissen, bij gehouden tot het sensationele Grand Prix-s^izoen 1956, een boeiende en uiterst verzorgde reportage versche nen, waarin met pen en tekenstift de lotgevallen van de automobiel op de racebaan nauwkeurig zijn weerge geven. Voor Nederland werd dit boek „Das grosse Rennen", uitg. Nest Verlag, Frankfurt am Main, bewerkt door Bert Prinsen-Geerlings, die het in oorsprong nogal sterk op de Duit se autosport geïnspireerde verhaal een meer algemeen cachet gaf en er zodoende naar streefde de ontwikke lingsgang internationaal en objectief te bezien. Hij is daar ten volle in ge slaagd, zijn beschouwing geeft een juist beeld van de jonge, maar uiterst opwindende geschiedenis die de automobiel ln de verschillende lan den doormaakte, en draagt hoewel nimmer" naar statistische volledig heid werd gestreefd, toch het accent van een algemeen overzicht. Onder meer werd dit bereikt door verschei dene belangrijke momenten in dia loogvorm {e beschrijven. (Van onze Automobielredacteur) Weten waar te zoeken is, bi' auto panne, zeer belangrijk. Voor Volks wagenrijders is daarom, van de hand van Klaus Peter Heim, een handig boekje in zakformaat verschenen, waarin alle mogelijkheden van pech en aUe oplossingen uitvoerig be schreven staan. Met behulp ven een groot aantal tekeningen en foto's wordt de automobilist duidelijk ge maakt hoe te handelen. Prettig voor onderweg. Nog prettiger bij pech. Uitg. Van Hoeve, Den Haag. 1,95. Speciaal voor het onderwds heeft de heer D. J. de Grooth, hoofd ener school te Assen, een volledige metho de voor het Verkeersonderwijs sa mengesteld, bestaande uit twee de len, die elk 25 werkbladen en ca 300 tekeningen bevatten. Het eerste deel is thans van de pers en ziet er bij zonder verzorgd uit. In een werk boek moet de leerling de verschil lende verkeersproblemen oplossen, terwijl, zoals is aangekondigd, er ook nog een bijbehorend onderwijzers- boekje zal verschijnen, waarin de leerkrachten de juiste antwoorden kunnen vinden. Het ontbreken van dit antwoorden boekje maakt het ons vooralsnog on mogelijk na te gaan, in hoeverre de heer D. J. de Grooth in zijn onder wijsmethode de wegenverkeerswet juist heeft geïnterpreteerd: de vragen getuigen In ieder geval van een lof felijk streven naar volledigheid en een goed psychologisch inzicht. Op nieuw een stap naar een betere ver- keersopvoeding van onze jeugd. Uitg. Van Gorcum, Assen. keerd idee van de zogenaamde „sociale verworvenheden" in Dost-Duitsland. Veel mensen, die een kort bezoek aan de Russische zone gebracht heb ben, komen b.v. terug met wonderlijke verhalen over de royale verdeling van spot goedkope vakantiereizen onder arbeiders en kantoorbedien den. Volgens deze berichten, die berusten op ongecontro leerde informaties, gaat de Oostduitse arbeider ieder jaar voor gemiddeld dertig mark in zijn vakantie op reis en keert hij na dertien dagen uit gerust en wel op zijn werk terug. Zijn Westduitse colle ga's daarentegen moeten een veelvoud van dit bedrag be steden. Hoe zit dat nu eigen lijk in elkaar? De Oostduitser heeft theoretisch de mogelijkheid een peis te maken op een „SVK-cheque" of met de „FDGB-vakantiedienst"(het vak- bonds-reisbureau). De reizen ge maakt op een „SVK-cheque" zijn kosteloos. Het geld daarvoor komt uit de fondsen der sociale verze keringen, waar deze trips als „pre ventieve ontspanningskuren" te boek staan. Het kaartje van de FDGB voor een ontspanningsreis van dertien dagen kost om en nabij de 30 mark. Hierbij komen echter -iog de reiskosten, waar de „Reichs"bahn echter weer 331/3 procent korting op geeft. Dat is op het eerste gezicht een voordelige beweging. Men zou het zelfs een „verworvenheid" kunnen noemen. Maar de vijand van alle com munistische „verworvenheden" is en blijft de praktijk. Het aantal van de jaarlijkse beschikbare SVK- en FDGB-reizen blijft ver beneden het aantal aanvragen. Daarom moet men meer dan eens de zeef gebruiken en dat gaat nu niet be paald „socialistisch". Het eerste criterium is de bete kenis voor de nationale economie, die de verschillende bedrijfstakken bezitten. En in die bedrijfstakken wordt weer gelet op de betekenis van de bedrijven afzonderlijk. De zware industrie en de mijn bouw krijgen aanzienlijk hogere toewijzingen dan minder belang rijke bedrijven. Over de particu liere ondernemingen spreken we dan nog niet eens. Ook tussen Oost-Berlijn, dat altijd wordt voor getrokken en de provincie bestaan belangrijke verschillen. Zo kreeg dit jaar een H.O.-bedrijf in Für- Stenwalde voor zijn 380 man tel lend personeel in totaal 23 SVK- cheques en 17 FDGB-reizen toebe deeld. Dat is 40 op de 380, een ab soluut verkeerde verhouding tussen vraag en aanbod. Wanneer men daarbij in aanmer king neemt, dat de progressieve en reactionaire krachten in dit bedrijf zich met ongeveer gelijke getallen verhouden, dan krijgt men enig idee, hoe het verdelingsschema in elkaar zit. De weinige SVK-reizen, bedoeld als „preventieve ontspan ningskuren" komen bijna alle maal ten goede aan functionaris sen. En ook de FDGB-reizen worden grotendeels volgens het principe: „progressieven en activisten eerst" verdeeld. pensions, waarvan de particuliere eigenaars met de FDGB een over eenkomst hebben gesloten of heb ben moeten sluiten voor een be paald aantal bedden. Dan hebben de ministeries en talrijke bedrijven nog eigen bulzen; waar het ver blijf echter over het algemeen duurder is. Zo heeft het ministe rie voor lichte industrie twee eigen vakantieoorden in Chosswitz en in Kloster auf Hiddensee, waar men per dag ongeveer 10 tot 12 mark per persoon betaalt. Het „socialis tische" verdelingssysteem is voor deze oorden echter met één bepa ling uitgebreid, want in de bepa lingen heet het: „de maanden juli en augustus zijn bij voorkeur gere serveerd voor personen, die beho ren tót de nomenclatuur van de intelligentsia". („Nomenklatur-sys- tem" is het systeem, volgens hetwelk alle personen, die op grond van hun beroepswerkzaam heden of politieke functie voor het regiem van belang zijn, op een spe ciale lijst zijn geplaatst. Voor ben gelden in allerlei opzichten speciale voorschriften en voorzieningen). Tenslotte zjjn er voor de „intelli gentsia" waartoe zich, zoals begrij pelijk, ook de hogere en hoogste partij-functionarissen rekenen, in de mooiste delen van het land nog bijzondere „intelligentie-oorden" ingericht, waar gewone stervelin gen geen toegang hebben. Kapitalistische prijzen Volgens de In Pankof vastge legde koers zou de Oostmark een van de meest harde valuta's moe ten zijn. Op papier althans is b.v. een dollar slechts 2.20 Ostmark waard, terwijl men in Bonn voor iedere dollar 4.20 westmark moet neertellen. Theoretisch zouden in Oost-Duitsland de beste kansen moeten bestaan voor goedkope reizen naar het buitenland. Pankof is echter niet bereid deze kunst stukjes in werkelijkheid om te zet ten. Er zijn dit jaar geen deviezen beschikbaar voor particuliere va kantiereizen ln het westelijke bui tenland. Zelfs voor de gevallen, dat de va kantiegangers dank zij de groot moedigheid van familieleden of vrienden in het westelijke buiten land geen deviezen nodig zouden hebben, boudt het Oostduitse m' nisterie van binnenlandse zaken gedrukte afwijzingsbriefjes klaa» Intussen heeft men enige tijd terug een kleine ontsnapping mogelijkheid gemaakt. Toen de eerste Westduitse reisbureaus twe jaar geleden reizen naar enkele staten van het oostelijk blok organiseren, kon aan iets dergelijk» in de Sovjet-zone niet gedacn worden. Om deze uiterst ongu"' stige indruk uit te wissen, werdef in 1956 voor het eerst 9000 reizen naar de satellietstaten voorbereid- Dit jaar moeten het er.35000 zön- Stelt men daartegenover de m» joenen reizen, die burgers van West-Duitsland alleen al naar Italië, Oostenrijk en Nederland maken, dan wordt het al gauV duidelijk hoe onbeduidend de bo* vengenoemde getallen zijn. Die 35000 reizen naar het buiten* land gaan naar de Sovjet-Unie' Tsjecho-Slowakije, Roemenië etl Bulgarije. Hongarije en Polen dat is een politiek addertje k°" men niet aan bpd. De prijzen voof dergelijke reizen zijn behoorlijk „kapitalistisch" gehouden en me° kan zich de sociale samenstelling van deze redslustigen, die natuur' lijk in gesloten transporten moeten reizen, goed voorstellen. Een reis volgens het beruchte procédé van „Intourist" met een vijfdaags ver blijf in Moskpu en Leningrad kos' 1005 mark, een achttiendaags® rondreis via Leningrad. Tifl'3, t Suehumi, Jalta en Kief zelfs 165® mark. Iets wat eerder te financie' ren valt hoewel het relatie* even duur is is een zeven daags verblijf ln een Tsjechisch week" end-huis voor 615 mark. Maar welk echtpaar kan 2840 mark opbrengen vo-or een 21-daagse reis naar Le' ningrad. Batumi, Jalta en Moskou, of 2870 mark voor een 22-daagse reis naar Roemenië of 2330 mark voor een 15-daagse reis naar de Bulgaarse badplaats Warna aan de Zwarte Zee? Wanneer men het wat nauw keuriger beziet, dan kunnen weinig „verworvenheden" de toets der kritiek doorstaan. Dat geldt net zo goed voor de „so cialistische" vakantiereisjes. Nu moet men echter niet denken, dat de gelukkigen hun reisdoel zelf mogen uitzoeken. Op zijn hoogst kan men kiezen tussen een reis naar de Oostzee of misschien een reis naar Thüringen. Tenslotte moet men aan de vakantie ook geen westelijke maatstaven aanleg gen. Vaak wordt geklaagd over de slechte bereiding van de maaltijden en de distributie-bonnetjes stellen iemand niet in staat het menu vaak af te wisselen. De eeuwige koffiesurrogaat en boterhammetjes met jam aan het ontbijt zijn er de oorzaak van, dat men dikwijls de H.O.-café's in de vakantieoorden opzoekt en de prijzen daar zijn nu niet bepaald laag. De FDGB heeft dit jaar de be schikking over 335 eigen hotels en pensions met in totaal 16.000 bed den. Deze huizen zijn overigens zoals blijkt uit de onderzoekingen van de „vrije juristen" groten deels afkomstig uit onrechtmatige onteigeningen. Bovendien is er een nog groter aantal zgn. contract- De nog steeds woedende strijd tus sen de groeperingen die zweren bij een „natuurlijke" kunst en degenen die qua vorm zich hiervan willen losmaken, beweegt zich reeds sinds 1920 ook op het gebied der fotografie, een kunstvorm die echter voor het grote pnbliek ook nu nog vrijwel onontgonnen terrein ls. Het begrip structuur is in het jar gon ook rond deze nonfiguratieve kunst een steeds opduikend element. Ruimtelijke structuur, oppervlakte structuur, rellefachtige en stoffelijke structuur, wij vinden deze omschrij vingen steeds weer terug. Vooral in de schilderkunst die, na de afbeel ding van de ruimte, meestal ln perspectivische zin,, ook de ruimte van de plastische mogelijkheden der verf zelf ontdekt heeft, is dit streven te constateren. Het boren naar het wezen der din gen door de oppervlakte heen, heeft onvermoede vergezichten geopend. Met voorbijgaan van het natuurlijk waarneembare, kruist de kunstenaar de degen thans met datgene wat lang voor ongrijpbaar is gehouden. Hij poogt macht te verwerven over de wereld achter de wereld door zijn hand uit te strekken naar de don kere kamer onder de oppervlakte van het natuurlijk verschijnsel. 1 Een van onze moderne kunstenaars, de directeur der Haagse Vrije Aca demie, Livinus van der Bundt, heeft de herontdekking van de ruimte ge stalte gegeven zowel in zijn grafisch als in zijn fotografisch werk. In mei j.l. werd van zijn meest re cente grafische werk een expositie gehouden ln het Stedelijk Muséum van Amsterdam en enkele dagen ge leden was er fotografisch werk van hem te zien in de Vrije Academie op de tentoonstelling Images Inventées die nu naar Keulen is verhuist. Waar hij in zijn grafisch werk ge poogd heeft, zoals hijzelf zegt, „door het afwijken van gebaande wegen tegemoet te komen aan een niet-af- latend vormverlangen" en daarbij b.v. van In de vergetelheid geraakte net licht gereedschappen der Japanners Se\ bruil- heeft gemaakt, zijn er verra5^ sende effecten ontstaan van een gr te kracht. Hierbij paste v. d. Bund alleen een zwart-wittechniek toe. Wij willen ditmaal echter het aC„ cent leggen op zijn fotografisch WeL „Fotografiek is ook grafiek", za hij. De moderne fotografische kun' gaat steeds meer parallellen ver' nen met de grafische kunst en daa. om heeft hij zich met hart en zt geworpen op het werk in de donk®^ lenmpr nm Haar hpt. fotonanier tf kamer om daar het fotopapier licht te beschrijven in foto- en mogrammen. „Ik ben daarbij op toevalsstru^ ren gestuit, onderworpen aan wet' tnpru" iet' 1"' uc"»; die wij nog niet kennen". Hief heeft de camera geen functie °,ee() maar wordt het fotopapier op -jj speciale wijze belicht waarbij mens met louter technische tniaa len tot een bepaalde expressie Van reproduktie wordt het fotogf „j, hier een nonfiguratieve produk Van der Bundt gebruikt hierbij êa.0. ne zijn vingertoppen die dan het topapier „beschrijven". jji' Vooral nu onvermoede nuanc®Ljj> gen van zwart en wit die naar ie zeggen onmogelijk via do nor?eP' grafische weg te bereiken zijn, toen hem voor deze kunst en" siast gemaakt. _tto' Sedert 1951 heeft prof. dr. Steinert deze fotografie sameng (-y onder de noemer subjectieve fie die gericht is op de stru® der dingen, waarbij al of niet bestaande objecten kan worde» gegaan. Uit de hierbij afgedrukte duktie blijkt wel enigszins 6° v.d. Bondt, evenals in zijn gx\0$ werk, deze structuren vooral in de wereld van het embry® ec' Het is alsof hij met een elektr „,ei> microscoop de verschillende v° van leven doorlicht. rJ- r6$

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6