PARIJS: INTERNE KWESTIE drink lekker! Los-vast van Java Ook Oost-Celebes wil autonome provincie worden KING'S CROSS ////ITÏÏffffm \vm DE RUGZAK STAAT GEPAKT Twee maanden vóór de Westduitse verkiezingen 111°) D' Reactie op Tunesische proclamatie f De invloed op de toekomst van Algerije I Rumoer om ^Deutsche Luft" T hansa" Veïlioogt aantal gratificaties ÏS'V invoer JAamse Het gesprek van de dag! smaak, aroma, genot. De onbestorven weduwnaar Partijprogramma's vertonen principiële tegenstellingen onder controle VRIJDAG 26 JULI 1957 PAGINA 5 ■»w In heel Noord-Afrika j2 beetje vriendelijkheid doet wonderen ^arink dus oolzuQrhoudende alcoholvrije dranken Noord-Celebes Oost-Sumatra Uitroeien ns e O 100% 100% Rijswijk (z.h.) doèmeer met KAAS Allesbeheersend uitgangspunt Principiële ommekeer JAMBOREE 1957 s STASSEN STELT VOOR: Lanceren van raketten OBLIGATIELENING W. A. SCHOLTEN'S AARD- APPELMEELFABRIEKEN Spaak tentoonstelling van Goed Speelgoed" in Duitsland toonde een fabri- tie jéunrja?en^e' dat tevens is te gebruiken als hobbelpaard en slede. Voor een goed stuk speelgoed, dat in elk jaargetijde te gebruiken is. (Van onze correspondent). PARIJS, hedenmorgen. De afzetting van Sidi Lamine, de Bey van Tunesië, is voor Bourghuiba kin derspel geweest, aangezien de Bey, sinds hij tijdens de oorlog op de troon werd gezet, nimmer enig gezag heeft kunnen verwerven. Voor het nationa listisch denkende deel van het land was hij slechts de zetbaas van Frankrijk en was het feit, dat hij na de soevereini teitsoverdracht nog steeds op zijn post bleef, slechts een kwestie van nog niet aangepast zijn aan de nieuwe situatie. Het gezag van Sidi Lamine was als een gevel, waarachter zich geen solide ge bouw bevindt. Bourghuiba hoefde maar een stootje te geven en de zaak stortte in elkaar. Het werd steeds duidelijker dat de bekwame en vooral handige Bourghui ba, die met een en ander ook wel per soonlijke oogmerken nastreeft, slechts wachtte op het geschikte moment, dat dichterbij kwam naarmate hij het land verder voerde op de weg naar emanci patie. Tunesiës leider vreest het anti- traditionalisme niet, zoals al bleek uit de invoering van het vrouwenkiesrecht, een revolutie in mohammedaanse lan den. Men heeft in Frankrijk weinig reden Sidi Lamine te betreuren. Dat heeft de geschiedenis wel geleerd. In officiële kringen heette het, dat het besluit, dat men allang verwachtte, een interne aangelegenheid van Tunesië betreft. Overigens ontveinst men zich niet, dat i%ne.vPuitse luchtvaarhmaatschap- Sche r dezelfde naam „Deut- disch ansa" z'in In een juri- gev,echt gewikkeld om uit te fesse wie de rechtmatige eigena- is van die naam. 5erdP Westduitse Lufthansa, die °°stdi Werd opgericht dan haar toen i i naamgenote, had zich dttltgp i,en registreren bij het Oost- «Hig handelsregister, opiat zij de haam maatschappij zou zijn die die een poerde. Toen kort daarop ook ttyerv0s'Muitse Lufthansa in het hüitse v'ers'cheen, verzocht de West- Sister maatschappij het handelsre- °S te'Oostduits.e maatschappij heren a§en haar naam te veran- be^" .handelsregister antwoordde "haat i' dat wann®er de Westduitse gen hC5appii er geen hezwaar te- gesc-uah> haar naam uit het register te araPt zou worden. De Westduit en Maatschappij had wel bezwaar tatSnVacht nu maar op de resul- ai„ °hze .VSte."®! van de P.T.T. heeft V( 'e Personeelsleden, dat Haagse redactie) van de P.T.T. heeft llïi I,- fciaui \«Uit 5» te bi-Pij" komen voor 'n gratl- V*h n'°°° ?en van tot 10 PCt van Ne/ *56 foottl!nemers bestaande per- ,'e van de bedragen die blijven gelijk. Daar- N de extra periodieken. J'th-Ntdi tni eschouwd worden als ^iNlin^hste. 'de invoering van een 'ük van a B!testatiebeloning. De 'h oktnbe|latiïicaties zal waar" C v?Q-iedeling van het Alge- tïllieetst® /ah de i/e Statistiek bedroeg j, 'ku11 D,.vV"arrB„, voer in Suriname in geschieden. UC1 m ouriname m 8 (SLVan 1957 rond dertig %7llloen (H®d crt.) tegen zesen- het eerste kwartaal COLLECTIEVE RECLAME B.B.M. Gisteren werd te Djakarta verno men, dat nu ook het oostelijke gedeelte van Celebes zich akkoord verklaard heeft met de wens van andere buiten Java liggende delen van de Indonesi sche staat naar een grotere autonomie, Twee leden van de Indonesische grondwetgevende vergadering te Dja karta, afkomstig uit het oostelijke deel van Celebes, hebben gisteren een be zoek gebracht aan de minister van bin nenlandse zaken, Sunusi Hardjadinata, Zij hebben na dit onderhoud medege deeld, met hem te hebben gesproken over de noodzakelijkheid, aan het zuid oostelijke „been" van Celebes de status te verlenen van een autonome pro vincie. Verleden maand is, zoals bekend, Noord- Celebes tot autonome provincie uitgeroe pen dóór de als zodanig afgezette militaire commandant van Oost-Indonesie, overste Sumual. In uitzendingen van het radio station van Noord-Celebes is daarna meermalen beweerd, dat het middenge deelte van het eiland Celebes (tussen de Golf van Garontalo en de Golf van Bone) deel zou uitmaken van de nieuw gevorm de provincie Noord-Celebes. Te Medan, het centrale punt van waar uit de beweging wordt geleid, die auto nomie eist voor het oostelijke deel van Noord-Sumatra, waarin zeer veel onder nemingen zijn gelegen, is woensdag, ge lijk reeds bekend, aan de centrale rege ring te Djakarta een ultimatum gezonden voor het toekennen van de gevraagde grotere zelfstandigheid binnen een maand. Gisteren werd uit Medan vernomen, dat een aantal personen, die bezwaar hebben tegen de actie voor zelfbestuur, in hech tenis is genomen De gearresteerden zon den hebben beweerd, dat vooraanstaande figuren in Oost-Sumatra, o.a. de Sultan van Deli, die een rol spelen in de bewe ging voor autonomie, „de steun hebben van de „derde weg" voor hun streven naar het Stichten van een afgescheiden provincie Oost-Sumatra". Het comité voor de zelfstandigheidsbeweging heeft mede gedeeld, dat de in hechtenis genomen per sonen, wier namen niet bekend zijn ge maakt, zijn gearresteerd door de veilig heidstroepen. Het te Djakarta verschijnende nationa listische dagblad „Merdeka" bevatte he den een artikel, waarin de centrale re gering wordt aangespoord, alle aandacht te wijden aan de verklaring, onlangs af gelegd door de chef-staf van het leger, generaal-majoor A. H. Nasution, dat In Indonesië een beweging bestaat, die ten doel heeft, de structuur van de Indonesi sche eenheidsstaat te wijzigen in een fe derale structuur. Het blad zegt: „Deze samenzwering dient met wortel en tak te worden uitgeroeid". Daarentegen heeft de Indonesische mi nister voor Inter-Indonesische betrek kingen ,dr. F. Tobing gisteren verklaard, dat volgens hem de gewestelijke beroe ringen van de laatste tijd geen aanwij zingen bevatten, dat wordt aangestuurd op een reorganisatie van de Indonesi sche staat in de federale bestuursvorm Minister Tobing maakt op het ogenblik een rondreis door Noord-Sumatra. Hij zeide verder, dat de vraag van het toe kennen van autonomie aan Oost-Suma tra nog een onderwerp van beraadsla ging bij de centrale regering vormt. de uitroeping van de republiek met aan het hoofd Bourghuiba, een gebeurtenis is die in heel Noord-Afrika indruk zal maken. Bourghuiba, die een enorme in vloed in zijn land heeft waardoor hij zich van de leiding van de regering kon verzekeren, heeft vaak genoeg doen weten, dat hij niet alleen de leiding in Tunesië maar ook over de gehele Mag- reb van Solium tot Casablanca be geert. Dat verklaart ook zijn bijna openlijke hulp aan de Algerijnse op stand. In verband hiermee zijn enkele feiten opmerkenswaard, zo b.v. dat de ambassadeur van Libië, die gisteren de bijeenkomst van de consultatieve ver gadering bijwoonde, halverwege deze zitting verliet, terwijl de vertegen woordiger van de sultan zich zelfs in het geheel niet heeft vertoond. Het ver luidt hier al, dat koning Idris van Libië en sultan Mohammed Ben Joes- soef van Marokko in overleg zijn ge treden over de consequenties van de gebeurtenissen in Tunesië. Men richt zijn aandacht vooral op de sultan van Marokko en men vraagt zich af, of de sultan er in zal slagen te voorkomen, dat de weerslag van de Tunesische om wenteling zijn gezag ernstig zal af zwakken. De sultan begrijpt heel goed, dat als Algerije ooit onafhankelijk zal worden (in Frankrijk is nu weer door een mendessistisch Kamerlid het denk beeld van een verdeling van Algerije opgeworpen) dat land zeker een laicis- tische en democratische republiek zal worden. De aantrekkingskracht, die van Tunesië uitgaat is veel groter dan die van Marokko, ook al heeft de sultan zich daar (in tegenstelling met de af gezette Bey in Tunesië) volledig ge ïdentificeerd met de nationalistische strijd. En hoe zal in die situatie het stre ven naar vereniging van de drie dan soevereine Noordafrikaanse staten uit pakken? Bourghuiba zal er dan staan als de Noordafrikaanse leider, van wie het goed werkende propaganda-appa- raat wel heeft duidelijk gemaakt, dat hjj de man is, die de emancipatie van Noord-Afrika als zjjn werk kan opeisen. De sultan vertegenwoordigt dan slechts een afgesloten verleden. Als we nagaan, wat Bourghuiba heeft bereikt in de drie jaren, sinds Mendès-France naar Tunesië vloog om het akkoord te sluiten, dat reeds een jaar later tot onafhankelijkheid leidde, dan beseft men ook inderdaad welk een fascinerende rol deze Noordafrikaanse staatsman heeft ge speeld. Tegelijk denkt men er dan weer aan, dank zij wiens beleid Bour ghuiba eigenlijk zo'n succes kon be halen. Indien dan ook Mendès-Fran ce opnieuw met voorstellen komt om een federatief verband tussen Frank rijk en de drie Noordafrikaanse lan den te scheppen, dan is het begrij pelijk dat noch in de Nationale Ver gadering noch in de pers veel bijval te bespeuren valt. ...wordt overstelpt met voedingsproblemen, zodra hij zijn betere heltt met vakantie op de trein heeft gezet. Maar gelukkig ligt de oplossing voor de hand: KAAS! lekker, voedzaam en gezond - en je maakt er in weinig tijd de heer lijkste maaltijden mee. Vraag het Kaasreceptenboekje (25 ets) bij Uw winkelier of schriftelijk (25 ets postzegel bijsluiten!) aan <Het Nederlands Zuivelbureau, Cort van der Lindenstraat 7, PuMikatle van het Ned. Zuivelbureau 33 (Van onze Jamboree-correspondent) DAAR staat onze trouwe Bergan en het oude kofferschrijfmachientje. Allebei hebben ze Europa in alle richtingen doorkruist en nu gaan ze op de boot om naar de Jamborèe te gaan. Vreemd zullen ze er zich niet voelen, want beiden hebben er heel wat kamp nachtjes opzitten. Maar het wordt dun netjes met de oude vrienden. Frederick Haydn Dimmock, „Dim" voor zijn vrienden, de altijd opgetogen redacteur van „The Scout" en van Jam boree-dagbladen, is vorig jaar gestorven. En die vrolijke dikke Schotse scout master, waar we één maand voor We reldoorlog II in de Hooglanden mee op trokken? Éénmaal hebben we hem weer gezien, in Moisson, in 1947. Toen had hij zijn onbezorgdheid en één been verloren. Bij de landing in Normandië. We zullen hem in Sutton Coldfield niet vinden; hij is Benedictijn geworden. - Paul Teleki, met wie we dagelijks in Vogelenzang ontbeten, werd minister-president en benam zich in een vlaag van waanzin het leven, toen Hitier zijn land binnen rukte. Prins Gustaaf Adolf, de char mante Zweedse kroonprins, vond de dood bij een vliegongelukZijn neef, Graaf Bernadotte, werd in Palestina doodgeschoten. Beiden waren geestdrif tige verkennersleiders die geen jamboree oversloegen. Lord Baden Powell, wiens stem we vanuit Kenya, per telefoon het laatst in 1939, in de Schotse Hooglanden hoorden, ligt in Afrika begraven.... Ton Koot, met wie we werkkamer en tent deelden, is secretaris van het Rijks museum en slotvoogd van Muiden; ook hem zullen we in Sutton Coldfield niet zien. De jaren verstrijken. Jamborees, Rover Moots, Indaba's, ze glijden weg in het verleden. In de boekenkast getuigen oude, geel wordende jaargangen, van wereldkampen van de jeugd. De jongens van Brownsea zijn grijsaards, maar een frisse jeugd staat klaar om nieuwe, levenslange vriendschappen te sluiten. In zijn autobiografie („Bare Knee Days", uitg. Boriswood, Londen) schreef „Dim" over onze vriendschap: „Ik had hem nooit vóór de Jamboree ontmoet, maar aan het einde van de veertien dagen die we samen waren, voelden we ons, als hadden we elkaar ons hele leven al gekend. De ziel van de Verken nersbeweging is de perfecte geest van broederschap, die het mensen mogelijk maakt met elkaar eens de gek te steken, zonder de minste kans dat iemand ge raakt wordt en zij schept de mogelijk heid deze goede geest zodanig te wape nen, dat men zijn arbeid met liefde verricht." En toen Wereldoorlog II ten einde was, heeft de goede „Dim" vanuit Londen zijn hele speurdersapparaat in werking gesteld om ons te vinden. Hij ontdekte ons dank zij een soldaat van het bevrij dingsleger in 'n Brabantse stad. „Schrijf me toch gauw en vertel me in 's hemels naam hoe je die jaren onder de Nazi's bent doorgekomen en hoe ze het bij je thuis maken!" Toen hebben we hem alles geschreven, want vriendschappen op Jamborees ge sloten, duren levenslang. Zo gaan we dan, met rugzak en schrijf machine, naar de Gouden Jamboree. Avonturen en nieuwe vrienden tege moet! In „de Hoek", aan de kade van de maatschappij „Zeeland" zal dinsdag middag 30 juli om half vier de „Meck lenburg" de trossen losgooien en de steven zeewaarts wenden, naar Har wich. Mr. Frits Janssens, de hoofd commissaris van de VKJB en hoofd- De toekomst van de NAÏO staat op het spel (Van onze correspondent) Bonn, Juli VERKIEZINGSCAMPAGNES worden met program ma's uitgevochten. Ook in de strQd om de verde ling der zetels van de nieuwe Bondsdag spelen zij een belangrijke rol. En het moet worden gezegd, zowel in binnenlandse als in buitenlandse politieke aangelegenheden hebben die programma's ons ditmaal heel wat te vertellen. Het is immers mogelijk, dat zij ons de nieuwe richting van de „Duitse weg" wijzen. Over het buitenlandse program van de CDU/CSU hoeft niet veel gezegd te worden. Het is uit het verleden genoegzaam bekend en het ligt ook voor de toekomst vast. Een paar leuzen zijn voldoende om het te karakteriseren: verbondenheid met het Westen (NATO en WEU); Duitse verdedigingsbijdrage op ba sis van algemene dienstplicht; streven naar een poli tieke, economische en culturele Europese gemeenschap; hereniging op grondslag van het zelfbeschikkings recht met name m.b.t. het aangaan van bondge nootschappelijke verplichtingen door een herenigde Duitse staat (praktisch komt dit hierop neer, dat een bondgenootschap van een herenigd Duitsland met het westen wordt bedoeld). Dit programma wordt ook volledig onderschreven door de kleine „Duitse Partij" (met de groeperingen der afgescheiden liberalen onder de naam „Vrije Volkspartij"). Alleen valt te wijzen op een tactisch on derscheid. Terwijl de CDU/CSU weinig waarde hecht aan „gesprekken" met de Sovjet-regering, houdt de Duitse Partij het nut van dergelijke oriënterende ge sprekken vol. Voorzover het GB/BHE (voortgekomen uit de vroe gere „Vluchtelingenpartij) een duidelijk program voor een buitenlands beleid heeft, neigt het evenzeer naar een Duitse aansluiting bij het Westen. Maar in praktische aangelegenheden blijkt dikwijls een dui delijk verschil, omdat er binnen deze partij groepe ringen zijn, die een sterke linkse tendentie vertonen. De innerlijke spanningen der vroegere Vluchtelingenpar- tij maken een principieel stelling nemen moeilijk en leiden meer en meer naar een politiek van het ogenblik. i E sociaal-democratische partij heeft de hereni ging van Duitsland geproclameerd tot het alles beheersende uitgangspunt van haar politiek. Alle andere kwesties worden aan dit probleem onderge schikt gemaakt. Om de hereniging te bereiken propa geert de SPD een volkomen nieuwe buitenlandse poli tiek, die voornamelijk berust op de volgende stellin gen: (I) de schepping van een Europees veiligheidssys teem. waarin staten van het oostelijke en westelijke blok met gelijke rechten en plichten zijn opgenomen en dat, in het kader van de Verenigde Naties Inge steld, gegarandeerd wordt door de twee belangrijk ste wereldmachten: de V.S. en de Sovjet-Unie. (2) alles wat met dit doel in strijd is moet worden afgewezen, bestreden en opgeheven. Naar socialistische opvatting moeten beide delen van Duitsland en later, na de hereniging, het verenig de Duitsland, en bovendien Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije enz. als leden uit de militaire blokken tre den. Pas op een later tijdstip, als de ontwapenings besprekingen zekere vorderingen hebben gemaakt en als er een atmosfeer van vertrouwen is ontstaan, moeten ook de militaire blokken zelf worden geliqui deerd. Het veiligheidssysteem dient in het kader van de Londense ontwapeningsonderhandelingen te worden uitgewerkt. Een sociaal-democratische bondsregering zal de al gemene dienstplicht afschaffen om over te gaan tot de vorming van een beroepsleger van circa 250.000 man. Met deze maatregel hopen de SPD-leiders voor alles de vrees van de Sovjet-Unie voor een herlevende Duitse militaire macht uit te bannen. Daarmee zou dan in Moskou een gunstiger stemming ten opzichte van Bonn ontdaan en dit zou uiteindelijk ten goede komen aan het streven naar hereniging. Een sociaal democratische bondsregering zal trachten de weste lijke mogendheden voor het doorhakken van de gor diaanse knoop op déze wijze te winnen. VERGELEKEN met de „Adenauerse" buitenland' se politiek betekent dit een principiële ommekeer, waarvan vooral de NATO de dupe zal worden. Men moet immers aannemen, dat een uittreden van Duitsland uit de NATO een volkomen nieuwe orga nisatie van deze westelijke verdedigingsgemeenschap zal vergen. Bijzonder heftig heeft de SPD-leider E. Ollenhauer dezer dagen ontkend, dat hij streeft naar een neu tralisering van Duitsland. De zwakke kant van de socialistische stelling is echter duidelijk. Het komt er op neer dat de Duitse deelstaten en hun oostelijke buren in een bijzondere status komen te verkeren, omdat zij alleen niet meer tot de NATO c.q. het oostelijk blok zullen horen, terwijl alle overige staten in een verdedigingsgemeenschap georganiseerd blijven. Het is toch waarachtig niet onnozel, ais men voor die sitnatie het begrip neutralisering hanteert. Het is tenminste niet zo vreemd als Ollenhauer het voorstelt. Bovendien gaat de SPD blijkbaar van de zeer aanvechtbare stelling uit, dat een herenigd Duits land inzake de militaire opbouw even vrij zal zijn als alle andere staten. Na alles wat we meegemaakt hebben is het toch logisch, dat er aan een herenigd Duitsland bijzondere militaire beperkingen zullen wor den opgelegd teneinde te verhinderen, dat zo'n Duits land weer een „Uebermacht" gaat worden. De liberale FDP houdt weliswaar aan de banden met het Westen vast, maar het stelt daarnaast de hereniging zover op de voorgrond, dat deze de alles beheersende factor wordt. Op grond daarvan pleit de FDP voor contact met de Sovjet-Unie, teneinde een sfeer van vertrouwen te verkrijgen. Ook dat toont o.i. aan, hoe verkeerd men de politiek van Moskou beoordeelt. Moskou wenst geen verenigd Duitsland, zo laag er geen garanties bestaan voor de militaire onmacht van die staat, II ia ons blad van 24 juli j.l. 200 km SUTTON coLoneLD oordzet o ENGELAND ?HA»W!CH WINDSOR GREAT PARK SUTTON COLOR I ELD OU/TS LAND WINDSOR C R 50 Nederi. metsjei 150 Nedprl meisjM R/fNEIP. FRANKRIJK ITALIC ZWITSER SAWre" LAND St.GotrlMrd a INTERLAKEN Jungfrau- jZooerwalo IUL PIT. MEN verkenners, de Rover Moot van de voortrekkers en de Indaba van de lei ders openen en dan zien we het ge bruikelijke bonte défilé van alle deel nemende nationaliteiten met vlaggen, doedelzakken en alle in onze ogen cu rieuze hoofddeksels die naar 's lands wijs gedragen worden. Dan is het feest en wordt het onze taak naar huls te schrijven hoe onze duizend Nederlan ders zich erdoor slaan. Dat doen we dan. So long! commissaris Volkmaars van de NPV zullen ons uitwuiven. We weten tevoren, dat we bekaf in de vroege ochtend in Sutton Coldfield zul len aankomen, samen met 33.000 deelne mers uit 83 landen. De grote Neder landse bagage, 200 tenten en 500 kisten en pakken, zijn ons al weken geleden vooruitgegaan. Sutton Coldfield werkt als eer. mag neet over de hele wereld. Overal sto men treinen, ruisen schepen en zqemc- vliegtuigen in de richting van Bèrmir.' ham. Snel of langzaam. Langzaam dor de drie Brazilianen het, die al maander per jeep onderweg zijn, Kaapstad en Durban bezochten en nog altijd druk bezig zijn aan hun snoepreisje dcor Europa. Donderdag 1 augustus zal de hertog van Gloucester de Jamboree van de De Amerikaanse afgevaardigde Stas- sen heeft donderdag op de ontwapenings conferentie te Londen voorgesteld een in spectiesysteem in het leven te roepen, dat moet verzekeren dat ruimteprojectie len alléén zullen worden gelanceerd voor vreedzame en wetenschappelijke doel einden. Stassen stelde ook voor dat partijen, drie maanden na ingang van een gedeel telijke ontwapeningsovereenkomst, een technische commissie in het leven roe pen, die het plan voor een dergelijk in spectiesysteem moet bestuderen. Stassen, die de Amerikaanse voorstel len voor een gedeeltelijke ontwapenings overeenkomst punt voor punt uiteenzet, sprak donderdag over raketten en gelei de projectielen. Hij zou verklaard heb ben dat een ongecontroleerde wedloop op het gebied van ruimteprojectielen voor militaire doelen, voor alle staten geva ren oplevert. Volgens hem is het niet gerechtvaardigd dit vraagstuk te nege ren in een gedeeltelijke ontwapeningsover eenkomst. De Russische afgevaardigde Zorin zei dat Stassens r«de beschouwd zal worden in het licht van de Russische voorstellen over dit onderwerp, die in maart en april van dit jaar zijn gedaan. Op maandag 12 augustus zal in Gro ningen een buitengewone algemene ver gadering van aandeelhouders W. A. Scholten's Aardappelmeelfabrieken N.V. worden gehouden. Er zal een voorstel in behandeling komen inzake het aangaan van een obligatielening. Het r.-k. Brusselse blad ,.La Libre Belgique" houdt niet op zich te ver bazen over de zeer rijkelijke hulp bronnen, waarover blijkbaar de pers en informatiediensten van de K.S.G. beschikken. Reeds bij verschillende gelegenheden heeft het blad zich met ait overvloedsprobleem bezig gehou den. Thans schrijft onze Belgische collega: Wij hebben reeds gesignaleerd dat de kosten van informatie en ver spreiding van de Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap voor één enkel boekjaar meer dan 20 miljoen Belgische franken be dragen. Wij leggen er de nadruk op dat dit alleen de Hoge Autoriteit betreft. De Gemeenschappelijke Vergadering heeft eveneens haar eigen informa tiedienst, die voor een groot deel de zelfde informaties verstrekt als de Hoge Auroriteit. De kosten van die dienst zijn gestegen tot 2.528.000 fran ken gedurende het jaar '54—'55 om het jaar daarop 5.614.000 franken te gaan belopen! Men moet verwachten, dat deze stijgende lijn zich zal hand haven. De heer Fuerler was het vorig jaar nog niet goed en wel tot presi dent benoemd van de Algemene Ver gadering, toen hij de wens uitsprak dat de informatiedienst van de Alge mene Vergadering zou worden uitge breid. De heer Fuerler ontkende weliswaar, dat hij een doublure van de dienst deriH.A. wilde instellen.... Maar desondanks kan men verwach ten, dat het volgende rapport van de begrotingscommissie weer een aan zienlijke verhoging zal te zien geven van de onkosten van een dienst, die geen ander doel heeft, dan de acti viteiten van de leden van de Alge mene Vergadering en hun president goed naar voren te halen. Dit alles op kosten van de producenten van Kolen en Staal van de K.S.G. en dus ook van de verbruikers in de zes be trokken landen". Van zijn kant meldt de Osserva- tore Romano, dat de schrijver zijn boek „La Peau", dat op de index staat, heeft verloochend, en dat hij al datgene, wat in zijn geschriften een aanval kon betekenen op christelijk geloof en zeden, heeft betreurd. Het blad schrijft o.m.; „Na een veelbewogen bestaan, waarin het geloof een subtiel element was, heeft Malaparte, in de loop van zijn langdurige ziekte, in een daad van perfecte wil en volledig begrip het mysterieuze appèl van de genade in zich ontvangen en is naar God te ruggekeerd of liever: heeft voor de eerste maal het goddelijk licht ont vangen. De wijze, waarop hij. met een kracht, die weinigen eigen is, zijn leed aanvaardde, gedurende de maan den van zijn ziekte, die een ononder broken kwelling voor hem betekenden straalde een wezenlijk christelijk licht uit Vaticaan en Malaparte Naar aanleiding van het christelijk overlijden van de schrijver Curzio Malaparte, heeft de radio van het Vaticaan in één van haar uitzendin gen het volgende verklaard: „Kalm en christelijk is Curzio Malaparte overledenOnrustig en opstandig als hij was en verstoken van iedere religieuze opvoeding, heeft hij nooit één van de vele paden, die hij in zijn leven ingeslagen is. ten einde toe afgelopen/ omdat waar schijnlijk geen ervan, in de smart, waarin hij verkeerde, kon voldoen aan zijn eisen. In het grote appèl van God op de mens heeft hij tenslotte de weg gevonden, die hij elders gedu rende zo lange tijd en met zo grote nimmer aflatende onrust tevergeefs gezocht had. De ontroerende episo des, die de pers relateert over de laatste dagen van de schrijver, illus treren, dat hij er zich ten volle van bewust was de waarheid gevonden te hebben. Moge deze laatste overtuiging van Malaparte een vingerwijzing en uitnodiging zijn voor al zijn bewon deraars De r.-k. Gazet van Antwerpen zal geen tranen geplengd hebben, toen de heer Spaak België verliet om zijn post te Parijs te aanvaarden. Maar als wij dit Antwerpse blad mogen geloven, dan hebben de tranen van de socialis tische wapenbroeders ook al niet lang t gevloeid. Het blad schrijft: „Sedert Spaak sekretarisigeneraal Van de Nato is geworden hoort men nog nauwelijks over hem spreken. In de Belgische pers althans verschijnt zijn naam slechts sporadisch. Ook de socialistische bladen volgen hun „grote man" ternauwernood in zijn nieuwe loopbaan. En als er al eens wordt over geschreven, dan verneemt men lang niet de opgeschroefde lof, waarmee voorheen Spaak werd over stelpt. Hun zonderlinge zucht naar heldenverering richt zich nu na Vandervelde, De Man, Huysmans en Van Acker op Victor Larock, die weliswaar een zeer intelligent en zeer bekwaam man is, maar toch geen genie. In dit verband handelend over Spaak, schrijft een socialistisch blad uit Charleroi: „Dhr. Spaak heeft zijn buitengewone begaafdheden meer in dienst gesteld van zijn eigen loopbaan dan in deze van zijn land of van de internationale socialistische beweging. Het is juist daarom dat onze buitenlandse politiek steeds met de grote trom werd ge voerd en dat in vele gevallen onze diplomatie zonderlinge stellingen in nam, die nadelig waren voor onze nationale belangen". De socialisten komen nu geleidelijk tot hetzelfde inzicht als de personen die steeds hebben gewaarschuwd voor een overschatting van Spaaic. jrg,dankbaar zijn zij nochtans niet. Indertijd waren zij blij toen Spaak tijdens de verkiezingscampagne de „grote trom" voerde voor de partij. Nu zij Spaak zullen moeten missen tijdens de nakende kampagne, achtèn zij het opportuun met een superieur glimlachje te spreken over zijn „grote trom"...."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5