i Ruim 600 studenten uit V.S. op weg naar Rotterdam 1 6 Nieuwe Schiedamsche Courant Nieuws voor tweetakt-rijders 8 flinke mannelijke krachten goed rond mevrouw! Belevenissen van een Jong gezin door Jörgen Mogend l f 78 98 BIJVERDIENSTEN WERKSTER SHELL de KRANT kunt U niet missen, geen dag! \vonturen of. Créghel y Het Atoom De postdienst te Rotterdam vraagt flinke fongens t/m i6 jaar) Om Rotterdams naam als graanhaven B0NÏK00PJE! week 1 broodje! BR SEIZOEN-OPRUIMING STEP-INS STEP-IN BROEKJES f NSCMAANDAG29 JULI 1957 PAGINAj, *s avonds f om te worden opgeleid tot vakkundige krachten voor expeditie- en bestelwerkzaamheden. Opleiding geschiedt op een speciale, 2-jarige bedrijfscursus (leer linge nstelsel) welke o.m. omvat: vakopleiding, algemene vorming, sportbeoefening. Loon (bij indiensttreding): voor 14-jarigen f 18,24 p. week (bruto) 15- f20,64 16- f 24,— M N M Goede toekomstmogelijkheden en sociale voorzieningen. Gunstige vakantieregeling. In bepaalde gevallen reis- en/of pensi o nkostenvergoedi ng. Vereiste: gewoon Lager Onderwijs. Ook zij, die hun M.U.L.O.-, L.T.S.- of soortgelijke opleiding vóórtijdig hebben beëindigd, kunnen solliciteren. Aanmelden: schriftelijk of mondeling bij Postdistrict Rotterdam, Afdeling Personeelszaken, Coolsingel 42 te Rotterdam, alwaar ook nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. PRESIDENT EISENHOWER ZEI HUN VAARWEL De aankomst Nieuwe groep SUBSID'ES EN EXPORT- STEUN VOOR LANDBOUW Gezamenlijk overleg in O.E.E.S. HANDELS- EN RETAT "VOS- VERKEER IN FINLAND SOCIALE V17*^KERING IN E G K S. Uitbfeiding van opslagruimte Profijt van fruit Vliegende koeien Doorvoer kolen 4.58 3.98 2.98 2.48 ELAST. GAINES 12.98 11.78 9.90 EXTRA GOEDKOOP e» Op ons kantoor te Rotterdam kan nog een worden geplaatst en wel van maandag tot en met vrijdag van 17.30 uur tot 20.30 uur en zaterdags van 1 tot 4 uur. Sollicitanten gelieven zich te melden aan het adres: Kortenaerstraat 1 te Rotterdam. BESTELBILJET Ondergetekende wenst zich tot wederopzegging met ingang van heden te abonneren op de „Nieuwe Schiedamsche Courant" en het abonnementsgeld te voldoen: per weekad f 0.59 per maand ad f 2.54 per kwartaal ad f 7.40 Naam en adres: Bij verzending per post te frankeren als brief. TWEÉTAJCT OLIE 4HÏ1L BBf Hier is de Zelfmengende „SHELL 2 T" Olie: de moderne olie voor alle tweetakt-motoren met mengsmering, nü in een nieuw blik. Gemakkelijk te hanteren, gemakkelijk te her kennen! Zelfmengende „SHELL 2 T" Olie: veel minder slijtage en zo goed als géén koolafzetting. De olie voor ieder, die zijn motor lange tijd als nieuw wil houden. V; Terwijl u rijdt, werkt de wetenschap. De motorolie van morgen is nu a' onderweg. Zij Is er op het moment, dat u ze nodig heeft. U kunt er van op aant OP SHELL KUNT U REKENEN - REKEN MAAR! Postdistrict Rotterdam vraagt voor expeditie en bestelling Vereisten: leeftijd 18 tot 45 jaar, gewoon Lager Onderwijs. Arbeidsvoorwaarden Loon maximaal f 78,72 per week. Toeslag voor onregelmatige diensten. Goede vooruitzichten op vaste aanstelling. Degelijke dienstkleding tegen geringe betaling. In bepaalde gevallen pensiontoelage en vergoeding van reiskosten wegens gezinsbezoek. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de directeur van het Postdistrict Rotterdam, Coolsingel 42 te Rotterdam. Voor U zich iets nieuws aanschaft, kijk goed rond. En begin dat rondkijken al op de advertentie-pagina's van Uw dagblad Daar vindt U nieuw3 over allerlei produkten, die U nodig heeft. Zo blijft U op de hoogte, zo bespaart U zich veel gezoek en geloop! 327. Mary, ik lees bier, dat het V.N.- gebouw zo groot is, dat één man niets anders doet dan de hele dag gloeilam pen verwisselen. Ja, dat geloof ik graag, maar hier in huis. is er één vrouw, die mel j ders doet dan de hele dag as va vloerkleed vegen. De Heer en Mevrouw LAMBOOY-SUTORIUS geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun doch ter MARJOLIJN Oss, 28 juli 195'/. Industriesingel 19. an blik In de toekomst AMSTERDAM - SCHIPHOL President Dwight D. Elsenhower nam In de tuin van ztfn ambtswoning afscheid van 769 bnitenlandse scholieren, die onder auspiciën van de .American Field Ser vice" (A FS) een geheel schoofiaar in de Nieuwe Wereld hebben doorgebracht Deze week zifn meer dan 600 van hen onder wie ook '7 Nederlandse Jongeren, met het s.s „Waterman" en het m.s „Arosa 5=W" rit New York vertrokken om via Rotterdam naar hun vaderland terug te keren Tie schepen worden resp 2 en 2 auenstns in de Maasstad verwacht Sinds 194R aldus de president heb ik onder auspiciën van de A.F.S. naar de Ver Staten uitgevonden leerlingen be groet Tk heb ongeveer vijftien jaar van mijn leven in vreemde landen doorge bracht en ik ben nooit in de Ver. Stater teruggekeerd zonder dat ik het gevoe! had. iets waardevols van mijn buiten landse verbluf te hebben geleerd", zei de president Hii herinnerde hen er aan dat zij met zekere verantwoordelijkheid naar hun land terugkeren, waarvan hei doorgeven van hun indrukken van land en volk er één is. Zoals bekend, zullen alle Europese deelneemsters en deelnemers aan de uit wisseling van de AF.S. dit laar via Nederland naar hun woonplaatsen terug keren De 27 Nederlanders, die dank zü de toekenning van een beurs de gehele laatste klas van een Amerikaanse ..high school" hebben doorlopen worden vrij dagoehtend met het s.s ..Waterman" aan de Wi'he'minakade te Rotterdam terug verwacht Zi) reizen samen met de terug kerende Belgische Luxemburgse en Oos tenrijkse deelnemers, in totaal een groer van 70 Een dag later, op 3 augustus, zal, on voorziene omstandigheden voorbehouden het m.s „Arosa Sky" met aan boord 574 temgkere^rfen uit Denemarken. Duitsland Finland. Frankrijk. Griekenland Italië Noorwegen. Portugal. Spanje. Turkije Zweden en Zwitserland, eveneens in de ochtend, aan Pier 1 in Rotterdams Waai haven arriveren. De terugkeer van de Europeanen, die het afgelopen jaar nieuwe indrukken in een Nieuwe Wereld hebben opgedaan valt ongeveer samen met het vertrek van de mlddelbare-scholieren, die voor hei komende schooljaar een A F S -beurs heb ben ontvangen De 32 Nederlanders zuilei de uitreis in drie groepen maken. De eerste groep bestaat uit 12 personen en vertrekt op 2 augustus in gezelschap van 134 Duitse deelnemers, met het m.s De ministers van landbouw der landen van de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking hebben tijdens hun bijeenkomst te Parijs een resolutie goedgekeurd, waarin wordt aangedron gen op gezamenlijk overleg over subsi dies en andere vormen van exportsteun voor tandbouwprodukten en op het aan vaarden van algemeen geldende concur- rentiebepalingen voor de handel in deze produkten. De ministers hebben voorts een beroep gedaan op de regeringen van de leden- landen der OEES om laatstgenoemde organisatie op de hoogte te brengen van eventuele wijzigingen in de exportsteun voor tandbouwprodukten, terwijl het ver der In de bedoeling ligt de situatie op het gebied van de in- en uitvoer van landbo"wnrodukten ieder jaar opnieuw onder de ogen te zien. Op 25 juli is tussen Finland enerzijds en het merendeel der O E E S-landeo anderzijds overeenstemming bereikt over de regeling van het handels- en betalings verkee- voor de periode 1 april30 sep tember 1957 De invoer in Finland ge durende deze periode zal plaats vinden binnen het kader van globale contingen ten. welke een totale waarde hebben var ruim 33.5 miljard Finse mark De goede renlijst omvat drie categorieën van poederengroepen groot resp. 28,9, 3,5 er. 6 miliard Finse mark. In de eerste categorie voornamelijk om vat'ende agrarische en industriële grond stoffen, onderdelen, installaties en be Daalde consumptie-artikelen zullen de importeurs vrii zijn in de keuze van he' land van aankoop, alsmede in de keuze van het te importeren artikel binnen de desbetreffende contingenten, terwijl in de tweede categorie, voornamelijk omvatten de productie-machines, metalen half fabrikaten iizer- en staalwaren en mine rale hulpstoffen zowel de importeurs als de te importeren produkten door de F'nse autoriteiten zullen worden aange wezen Tn de derde categorie, voorname liik omvattende brandstoffen, schepen en vliegtuigen zal ook het land van aan koop door de Finse overheid worde' beDaald De westelijke landen zullen waar moge lijk de invoer van Finse produkten libe raliseren. terwijl tevens aan Finland transferahiliteif zal worden toegestaan van de Finse provenuen in de betrokker valuta's De ministers van arbeid van de zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staa' zijn vrijdag te Luxemburg bijeengekomen voor het op stellen van een gemeenschappelijk stel sel van sociale verzekering voor arbei ders der betrokken landen. „Johan van Oldenbarnevelt" uit Rotter dam (Wilhelminakade). Een groep van 17 bevindt zich in een contingent van circa 500 studenten uit België. Denemarken, Engeland, Finland. Frankrijk. Griekenland, Italië, Luxem burg, Nederland, Noorwegen. Oostenrijk, Portugal, Spanje, Turkije, Zweden en Zwitserland dat op 5 augustus met het terugke-ende m.s. „Arosa Sky" van Pier 1 in de Waalhaven te Rotterdam vertrekt De resterende 3 vertrekken in de mid dag van 6 augustus per vliegtuig van Schiphol naar de Ver Staten. Zij zijn in gezelschap van 68 andere A.F.S.-studenten uit 13 landen. Men herinnert zich van vorig jaar het drama van de graantankers, die te Rot terdam bijzonder lang op lossing moesten wachten. Het jaarversiag-1956 van de Rott. Kamer van Koophandel schrijft hierover: Verheugend voor de Rotterdamse haven is het feit, dat in 1956 de aanvoeren van granen zowel voor verbruik in Neder land als voor doorvoer weer in belangrijke mate zijn toegenomen. Deze grote toevloed van granen heeft aan de bedrijven, belast met de graan- overslag, hoge eisen gesteld .n hoewel het begrijpelijk is dat bij plotselinge zeer gro te toevoer vertraging bij de lossing der graanboten en speciaal bij de lossing van de graantankers onjtstond, valt het toch zeer te betreuren dat deze stagnaties herhaaldelijk zijn voorgekomen en zich ook in de toekomst zullen voordoen tenzij er bijzondere maatregelen worden getrof fen om dit euvel te voorkomen. Een ge volg van deze trage lossing (voornamelijk van de graantankers) is geweest, dat af laders er verscheidene malen de voorkeur aan gaven hun ladingen, bestemd voor overlading naar het buitenland, naar andere Europese havens te dirigeren ten einde te ontkomen aan de grote verliezen die de langdurige lossing in Rotterdam hun berokkende. Verschillende redenen kunnen worden aangevoerd voor deze vertraging bij de lossing, waarvan wel de voornaam ste zijn het gebrek aan arbeidskrachten en de aanvoer van graan in tanksc'nepn. Tankschepen voeren meestal zeer grote hoeveeiheden tegelijk aan en zijn voor lossing met elevatoren als regel veel min der geschikt dan de zogenaamde „dry car go steamers". Aan het einde van 1956 zijn de graantankers door de gewijzigde om standigheden in verband met het Suezka- naal vrijwel verdwenen, doch het blijft de vraag of dit in de toekomst weer niet zal veranderen. Hoe het ook zij, er zal ernstig naar gestreefd moeten worden om hierin verbetering te brengen, wil Rotter dam niet in zijn goede naam als graan haven worden geschaad. Het spreekt vanzelf, dat dit probleem de volle aandacht van onze Kamer heeft. Her haaldelijk hebben er besprekingen met de betrokkenen plaatsgevonden, teneinde de middelen te vinden om tot een betere toestand te geraken. Verwacht mag wor den dat deze onderhandelingen in de naas te toekomst hun vruchten zullen afwerpen. Een ander en eveneens zeer ernsitg pro bleem is het tekort aan opslagruimte, dat zich in '56 herhaaldelijkheeft voorgedaan. Een aantal buitenlandse bedrijven heb ben grote partijen graan in Rotterdam opgeslagen, vaak voor lange tijd. Het ge volg hiervan is geweest dat opslag in de graansilo's herhaaldelijk onmogelijk was en men moest overgaan tot de zeer dure opslag in lichters of bij de opslagbedrij- ven in het binnenland die door hun lig ging daarvoor feitelijk niet ln aanmer king komen Het is namelijk veelal de be doeling het graan te zijner tijd met coas ters of op andere wijze naar het buiten land te verladen Bij opslag in het bin nenland is dit vaak onmogelijk of veel te kostbaar. Rotterdam is intussen begonnen zijn op slagruimte aanzienlijk uit te breiden, ter. wijl er besprekingen aan de gang waren om tot een belangrijke verdere uitbrei ding te geraken. Hoofdstdksgewijze behandelt het jaar verslag verschillende produkten die via Rotterdam hun weg over land er. wereld vinden Enkele conclusies uit de jaar cijfers volgen hier. Mede door het uitvallen van Spanje was in de ons omringende landen de vraag naar fruit uit verderaf gelegen landen van oorsprong grot en daar een flink deel van dergelijk fruit als regel over Rot terdam betrokken wordt, kon de Neder landse transito- en driehoekshandel hier van in ruime mate profiteren. Hierdoor en ook mede dank zij (hoewel soms inci dentele) liberalisaties in landen als b.v. Noorwegen, Oostenrijk en Ierland waren de transito-omzetteh groter dan in een reeks voorafgaande Wen. Er was een belangrijke invoer van le vend slachtvee uit Engeland en Ierland. Toen het vervoer door de lucht op gang kwam. vervulde het vliegveld Zestienho ven een voorname functie. Meermalen maakten twee vrachtvliegtuigen elk zes vluchten per etmaal tussen Rotterdam en Southend. In de maanden november en december kwamen resp. 381 en 424 run deren op Zestienhoven aan. De doorvoer van huiden, vellen en looi stoffen via Rotterdam is belangrijk ge daald door het wegvallen van bepaalde zaken, die door de valutaire verhoudingen mogelijk waren. Met een hoeveelheid van ongeveer 5 milj, ton had Rotterdam in 1956 wederom een zeer belangrijk aandeel in de aanvoer van Amerikaanse kolen voor Duitsland. Voor heruitvoer werd 2,5 milj. ton via deze haven geleid, zodat Rotterdam in 1956 bij de doorvoer omstreeks 8 milj. ton voor zijn rekening heeft genomen. #.1-1 rt, i ft ft ft4 V— ft -ft 4- Enkele chique mod. bont mantels t.o. Persianer P. kort 125.- en 195.-; Per sianer P. lang 295.-; Orig. Persianer grijs kort 225.-; Skunk 225.-. Deze bont mantels zijn van Amerik. fa milies, keurig onderhouden en bijna niet gedragen, maat 4046. Te zien: dinsdagmiddag van 2 tot 4 uur. Adres: H=em- raadsingel 90, Rotterdam, n/b Middellandstraat. Eén broodje in Un hele week voor de 100 Ukkepukkies en Rakkertjes van het Slnt-Anto- niushuls! Zo'n broodje komt u op 'n kwartje te staan. Niet duur, wel? We sturen u graag onze Antonlusbroodkaart met 52 bonnen, een Ukkepukkebus- je en uitleg. Pater Eusebius Kemp. O.F.M.. Neuhuyskade 97 Den Haag GIRO S S 2 3 5 Schriftelijke garantie. De meest praktische wekker. U kunt deze zowel op reis als thuis gebruiken, nieuwe modellen in diverse kleuren mei extra versierkle wekkerv.a. "J .50 WINKELCENTRUM - BINNENWEG 45 TELEF. 116615 - ROTTERDAM iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHüHiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiifininiiiniiiiiiiiiiiiiiiiijii In overgrote verscheidenheid soepele, solide gebreide elastiek, keuze" uit meer dan 25 modellen. geheel van stevige gebreide QQ elastiek. ROTTERDAM: Hoogstraat 1S7 West-Kruiskade 67 Jonker Fransstr. 132 Beijerlandselaan 120-12 Kat. Lagelijk 392-394 iiniininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiiitiiiiiiiniiiiiiiitiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiJiii DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 doorhalen wat niet verlangd wordt leder blik Is voorzien van een schroefdop, die tevens dient als inhoudsmaatje. Handig en praktisch! SjÊÊ, a Moffelen van rijwielen, 8e&el monteerd, gemonteerd met bijl®"" vering van nieuwe ketting^351' spaken, spatborden en ja&be- schermer f. 40.-. Frans Waltma^' Rotterdamsedijk 240. Te. 689*0; Tob niet langer met Uw moei' lijke voeten .Ga naar Sch^Uio^ Schoen- en Voetspecialist. GtJT tis advies. St. Liduinastraat tel. 65803. Auto- Scooterrijschool „Centrum Erkende en gediplomeerde BFA rij instructeur. Speciale theoi^* Filmavonden- en bromfietscur- sussen. J. Scheper. Nieuwstra3* 12 (Gebouw Sursum. Corda), te lefoon 64356-66601. Ongeëvenaard in 'Nederland. Vraag motor- of scooterabonne- mentsfolder „met weinig contan ten vlug rijden" „Motorhom® Henk Vink", Maasland (Filial Vlaardingen bij station-Oost). Bestel zelf Uw rijwiel. Recht streeks van de fabriek. 50 tot gulden goedkoper. 52 jaar erva ring. Dit zegt u genoeg. Vraa.P gratis prijscourant Benzo &lJ wielfabriek. Vlaardingen. Te koop houten ledikant, spir®**} en 3-delig veren bed, peluw c twee kussens, 90,Konin»* B.K.laan 218, tussen 78 uur* 8-19. Kits en Knots stapten het rommel- winkeltje binnen. De winkelbel rinkelde luid en even later kwam een oud manne tje naar voren gesloft. „Dag heren", zei hij met een kraakstem. „Wat wilde de heren hebben?" Kits vertelde hem wat hij wenste. „Mijnheer", zei hij, „we willen ons verkle- den als zeeman. Maar het moet goed gebeu ren, en niemand mag ons herkennen". Het mannetje van de winkel lachte vriendelijk. „Haha, wel wel, dat is niet moeilijk, ik heb vast iets voor u!" zei hij. Hij wilde nog iets zeggen, maar op dat ogenblik haalde Knots weer een van zijn streken uit. Op de toon bank stond een sigarenkistje en Knots, die nergens vanaf kon blijven, pakte het ver heugd. „Ha lekker, een sigaartje',' lacht® hy, „dat komt goed van pas". Begerig u°f, hij de deksel open enPiiiiiieuwwv^ klonk het plotseling. „Hoeaaw! Oei, help schreeuwde Knots en van schrik vloog muts van zijn hoofd. In plaats van een Paa lekkere sigaren kwam er een gillend duvet' tje uit het doosje.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 8