50 jaar geSeden werd eerste steen gelegd voor Vredespaleis Paton en Lavin-Castill© JAN OUT b Onderzoek naar positie van het Maastrichtse krijt H rKabinetsbasis en kabinetskwestie 1 Tb voor het Residentie-Orkest ilderij van Hendrick ten Oever als oude rommel verkocht Cm DINSDAG 30 JULI 1957 fAGÏNA 3 Illusies van politiek en bouwkunst y Dr. John Dunworth hoogleraar te Delft? Kernfysicus van grote vermaardheid Te Charleroi komt kem-reactorfabriek De wintercollecties van se Haute Couture Trappen afgeschaft dia Subsidie voorWerkgroep Maastrichtien99 H, Bruno Walter krijgt Mozart-ring CONGRES VOOR PASTORALE LITURGIE BESLOTEN Prof. Grossouw rector- magnificus te Nijmegen MGR. A. THIJSSEN NAAR NEDERLAND Jong paar had sensationele vakantie BENOEMINGEN KARMELIETEN B »li eo Btf! Vandaag, 30 juli 1957, is het x ijftig jaar geleden, dat de eer ste steen werd gelegd voor hel Vredespaleis in 's-Gravenhage. jaar scheiden ons dus van illusies, die toen het vredes- begrip omgaven, en in die 50 Jaren zijn twee wereld-omvat tende oorlogen gevoerd. Is het verbazingwekkend dat wij het Vredespaleis ietwat anders zien dan de ontwerpers, die zich m de jaren voor 1907 op het ge geven van de internationale prijs- Vraag stortten, op het vervaar digen van een plan voor de „Tem- Pel des Vredes", waarin het Per manente Hof van Internationale Arbitrage en een bibliotheek te zijnen dienste moest worden on dergebracht? Monumentale huisvesting He gedachte aan een Vredes paleis in Den Haag vond zijn ver trekpunt in de eerste Haagse vredesconferentie van 1899. De daaruit voortspruitende conventie betreffende de vreedzame be slechting van geschillen vormde de grondslag voor de oprichting van het Arbitrage-hof, waarvoor men een monumentale huisve?' "ig Wilde bouwen. He man, die het geval financier de, Andrew Carnegie, was met al zijn eigenaardigheden ongetwijfeld eên van de vurigste pleiters voor vrede door internationale arbi trage. In het gedenkboek bij de opening van het Vredespaleis haalt hij geheel naar de geest van die tijd achtereenvolgens Homerus, Andocides, Arstiphanes, de eerste martelaren en Rousseau van stal °m zijn pleidooi te ondersteunen. Dat was in 1913, aan de voor avond dus van de grote wereld brand, die behalve welvaart en mensenlevens aan tol ook een stevig stuk zou opeisen van het nogal ongecompliceerde besef, dat men met conventies alleen de oorlog zou uitbannen. Maar het eerste instrument voor de vrede Was geschapen en dat vormde ongetwijfeld een deugdelijke teden Voor veel geestdrift en illusies, zoals die ook in de ontwerpen Voor het Vredespaleis aan de dag treden. Men bezie slechts het pompeuze loflied in allerlei soorten steen, die de architect C. Mancini de Vrede toedacht of de bezwerende facade, die onze landgenoot W. Kromhout de vredestempel wilde meegeven, om te weten hoe zelfs he bouwkunst over zijn toeren raakte bij de gedachte aan het meuwe wapen tegen Mars. Het ontwerp van de Parij zenaar relix Debat doet in de verte zelfs ®an het bekroonde project voor "et Maria-heiligdom in Syracuse henken: zozeer zoekt het een teken °P te richten, waarin het gebruik nauwelijks meer spreekt. Een Waarmoedig stuk pompa kwam it Boedapest, een bewogen maar kend plan van Emil Töry. Zowel over de vredeskansen als nVer de mogelijkheden van een monumentale architectuur denken h m 1957 wat bescheidener. Al aS dit het streven naar een waarachtige vrede nooit in de weg Het plan van onze landgenoot W. Kromhout zocht het in een „bezwerend gebaar, lang voor de V.V.D. werd opgericht. Volgens berichten in de Engelse pers, zou de Britse natuurkundige dr. John Dunworth een professoraat in de kern- energie aan de Technische Hogeschool te Delft zijn aangeboden. Volgens de „Daily Express" heeft dr. Dunworth een aanbod m overweging voor een professoraat aan een met nader aangeduide Nederlandse universiteit. Hij zou twee maanden de tijd hebben om het aanbod te overdenken Dr. Dunworth, die 40 jaar oud is, is leider van de reactor-afdeling op de atoomcen trale van Harwell bij Oxford. In Engelse atoomkringen beschouwde men het als vanzelfsprekend, dat hij de opvolger zou worden van Sir John Cock- croft, de leider van Harwell. Zijn vertrek zou een groot verlies betekenen voor het Engelse atoomonderzoek. Van de zijde der T.H. is intussen op deze mededelingen geen commentaar te krijgen, terwijl men op het Reactorcen trum Nederland verklaarde van een en ander niet op de hoogte te zijn. (Van onze correspondent) Tussen de ACEC (Ateliers de Construc tions Electriques de Charleroi) en de Wes- tinghouse Electric is onlangs een over eenkomst getekend, waarbfl de laatste maatschappij technische gegevens over de bouw van atoomreactors aan de eerste zal verstrekken. De Belgische fabriek zal hierdoor in de gelegenheid worden gesteld kernreactors te bouwen van het type zo als dat door Wcstinghouse Electric wordt gefabriceerd. De president van de Amerikaanse maat schappij, mr Knox, heeft verklaard dat de markt voor kernenergie in Europa bin nen afzienbare tijd de produktiemogelijk- heden van de V. S. en de dollar tegoeden van de zes Euratomlanden ver te boven zal gaan. Knox voegdp eraan toe, dat de Euratom van plan is 5,5 miljard dollar te beste den aan de produktie van 15 miljoen kilo watt en dat in de loop van tien jaar Het in de bedoeling dat de A.C.E.C. een lei dende rol in deze ontwikkeling zal spe len. REEDS LANG voor tienen was in de salons van Patou geen plaats meer onbezet. Mensen, die elkaar sinds onheuglijke tijden twee keer per jaar ontmoeten, vroegen naar eikaars gezondheid en het geroeze moes van stemmen verstomde eerst, toen de eerste mannequin binnen kwam stappen. De mantels, tailleurs en eenvoudi ge japonnen zijn zeer goed. De man tels zijn of recht of iets wijd vallend. De tailleurs hebben rechte rokken met een kleine plooi van achteren en zijn zeer kort. De jasjes steunen op de heupen en laten het middel en de rug vrij. Zij duiden dit van voren nauwelijks aan. Zij hebben een over vloed van knopengarnering, soms zelfs epauletten met een knoop erop, terwijl een ceintuurtje van voren of van achteren aangebracht niet ge strikt maar alleen doorgehaald wordt. Dit zien we ook bij de man tels. De eenvoudige japonnen lijken geen padding te hebben. De mouwen vallen sluik in een lengte van zeven achtste. Veel jurken hebben een drie kwart-overrok die van voren openvalt of een schoot die tot een klein eind boven de zoom komt. De geklede japonnen zijn bedolven onder strikken, die te pas en te on pas worden aangebracht. De cock tail-toiletten hebben bijna altijd een bijpassende mantel, terwijl de korte avondtoiletten het meest onder de strikkenovervloed hebben geleden. De lange avondtoiletten worden robes portraits genoemd. Zij zijn van voren kort en hebben een lange sleep. Reeds van de taille af zetten de japonnen van achteren uit en heb ben iets van die van 1889. Heel ele gant, maar wel onpraktisch. Als kleuren: konings- en Mingblauw, tur- qoise, zws-t, grijs, lakrood, marron glacé en beverbeige. Behalve het tri- cot-natté veel chevrotte, laken, wol len crêpe, kant, lamé, zijden crêpe en magnifiek satijn, waar met prachtige kleuren kleine motieven in waren geweven. Sinds Castillo de zaak Lanvin weer op de been heeft gebracht wordt zijn collectie altijd met belangstelling te- gemoetgezien. Hij is één der weinige couturiers die werkelijk de mode be ïnvloeden. Dit keer heeft hij een heel nieuwe lijn bedacht, geïnspireerd op het be kende schilderij van Velasques, de Infantes. Dat wil zeggen, dat de lijven in een lange punt op de buik eindigen en de rok iets gefronsd op de heupen is aangezet. In zijn hele collectie door vestigt Castillo de aandacht op de heupen. De silhouet is in de breedte, wat heel iets anders is dan wij gewoon zijn. Dit is niet lelijk bij de „Faux-eton- mantelpakken", waarvan de rok breed op de heupen is en waar het jasje heel sluikjes tot nauwelijks over het middel valt. Een soort van bolero dus. Pierre, de man die bij Fath de hoeden maakte, is nu bij Lanvin. Fath stond bekend om zijn bui tengewoon goede hoeden, maar wat zijn modiste nu bij Lanvin maakt, is niet te beschrijven. Het zijn grote ronde mutsen, zo zij van bont zijn, dan liefst van opossum, zijn zij van goed dan lijkt het wel negerhaar, waar de krul is uitgehaald. Die mutsen vallen over het achter hoofd en bedekken zelfs de oren. Zij geven de mannequins reusachtige waterhoofden, zo van de grootte van de helm van een duiker. Bij de avondtoiletten zijn er die in vier punten vallen, de zakdoe ken-toiletten genaamd. De eindeloze collectie, bijna 200 modellen groot, bracht de bezoeker een beetje van zijn stuk. De mees ten willen wel een nieuwe lijn zien, maar wensen toch niet geheel het oude vertrouwde uit het oog te ver liezen en dat moeten zij dit keer on herroepelijk doen. Weinig optimistisch, .maar wel vol warme ernst was het uiterlijk van het project voor de Tempel des Vredes" ingezonden door Emil Tory Boedapest De Romeinse bouwmeester G. Mancini ontwierp deze „suiker taart" om er het Permanente Hof van internationale arbi trage in te huisvesten. Het Residentie-Orkest en dirigent Jan Out zijn oude vrienden. Men kent Outs staggione als 2e dirigent in voorbije jaren bij ons 2e orkest in den lande, en sinds dien is deze muzikale relatie blijven bestaan middels het onomschreven insti tuut van gastdirecties. Ook nu weer tijdens het concertseizoen van Scheve- ningen zagen we Out weer terug op het uitermate druk bezocht maandagavond concert. Hetzij dat Out uit voorzichtig heid, in verband met krap, tè krap, toe gemeten repetitietijd, hetzij uit noodzaak van een „van hoger hand" opgelegd pro gramma, uit het conventioneel repertoire had geput met werken van Rossini, Saint Saëns en Tschaikowsky, een feit is, dat hij in deze gegeven omstandigheden moeilijk een andere keus had kunnen doen, waardoor althans enige persoonlijke reflectie op bekende stukken mogelijk werd gemaakt. Daardoor kregen we gelegenheid een avond van onbekommerd en probleemloos musiceren mee te maken, die met de mousserende kracht van Rossini's onvol prezen Willem Teil-ouverture een aan vang nam. Mousserende kracht bezit dit werk ontegenzeggelijk, ondanks zijn meer pot pourri- dan overture-achtige vorm waarin de meest tegengestelde motieven zich los aaneenrijgen en die voor Vincent d'Indy aanleiding was tot een culinaire woord speling op pot - pourri, duidelijker in het Spaans „Salla podrida" genaamd, hetgeen zoiets als hutspot betekentGoed, maar dan hutspot met een coupe champagne! Hoe dan ook: de klaterende fanfares en ritselende violen, het amoureuze kwartet van celïi en de niet minder verliefde De Nederlandse organisatie voor Zuiver kalksteen in ontginbare hoeveelheid aan- Andrew Carnegie. Als een vinger ten hemel, maar beslist geen paleis ivas het plan van de Parijzenaar Félix Debat. (V, an onze correspondent) Werk is tiissei- Van zeventiende eeuwse 'ie: Ier Hendrick ten Oever 1tje tTle' wat oude rommel voor lj^6' v°rk°cht aan een opkoper. 'li het dat voorkomt op een 1 -*U Jy. '«UiAUUH up CCU 'tJ1 bejaaJ!,UlIlentenzorS' hinS destijds C6evra*d-ntehuis aan de Van Kar- Ort^^htej. n °p z®kere dag verhuisde Va.9' hien ^ar de zolder van het tehuis beschS alS een stuk zondei enige 'UsJÏUWde- Daar la§ he' maan- «ssen °üde rommel en toen er onlangs een opkoper verscheen om te vragen of men nog wat had mee te ge ven, deed men de hele zaak, waarbij ook het schilderij van Ten Oever, voor een tientje aan de man over. Deze ontstellende ontdekking werd ge daan door de Directeur van het Provin ciaal Overijssels Geschiedkundig Museum te Zwolle, de heer Joh. W. Schotman, toen hij in het bejaardentehuis het schil derij wilde bekijken en te leen vragen voor de aan Hendrick ten Oever gewijde tentoonstelling, die volgende maand in het museum te Zwolle wordt gehouden Men tracht thans te achterhalen waar het schilderij .gebleven is. Wetenschappelijk Onderzoek (Z.W.O.) heeft de „Werkgroep Maastrichtien" een subsidie verleend voor haar onderzoek naar de positie van het Maastrichtse krjjt het z.g. Maastrichtien en naar de juistheid van de benaming daarvan. De „Werkgroep Maastrichtien" werd in 1954 opgericht door het geologisch bureau te Heerlen en staat onder voorzitterschap van dr. A. A. Thiadens. Het Maastrichtse krijt, dat behalve in Zuid-Limburg ook in België wordt ge vonden, vormt een hoofdstuk apart in de geschiedenis van de geologie. Het werd in het midden van de vorige eeuw beschre ven door de Luikse geoloog Dumont, die het de naam „Maastrichtien" gaf. Men vraagt zich thans echter af, of Dumont deze naam niet aan een kalkgesteente had gegeven, dat voordien reeds in Denemar ken als het „Danien" bekënd stond. Ook voldoet Dumonts beschrijving niet meer geheel aan de eisen, die thans worden ge steld. Het Maastrichtien vormt een belangrij ke grondstof voor de kunstmestindustrie en wordt in grote hoeveelheden afgeno men door de Staatsmijnen, de Maatschap pij tot Exploitatie van Cokesgassen en soortgelijke industrieën. Omdat het krijt— gebied van Zuid-Limburg echter door talloos velen als recreatiegebied wordt bezocht, ontstond er natuurlijk een con flict tussen de natuurbeschermers ener zijds en de kalkgebruikers- en ontginners anderzijds. Wil de overheid in dit conflict bemid delend optreden, dan is het nodig te weten op welke bereikbare diepten de wezig is. Dit impliceert, dat men een be roep op de geologen moest doen. Van daar dat men zich heeft gewend tot de „Werkgroep Maastrichtien". Waarschijnlijk dit jaar zal men nog be ginnen met boringen naar de diepte van de knjtlaag. Dr. Thiadens, de voorzitter van de „Werkgroep Maastrichtien" heeft °P het in 1956 te Mexico gehouden inter- nationale geologencongres een aanbod ge kregen de werkgroep in te schakelen als» onderdeel van de internationale commis sie voor stratigrafie. Een beslissing daar omtrent is nog niet genomen. De Oostenrijkse consul-generaal heeft w Beverley Hills (California) aan Bruno Walter de Mozart-ring, de hoogste onder scheiding van de Oostenrijkse regering op muziekgebied, overhandigd. De met diamanten bezette ring draagt fnirtt. ï?1Se, inscriPtie die in vertaling i J'r: leven gaat voorbij, maar het werk blijft". Bruno Walter, die in Duits- 'a"f„ IS,.feb°ren en nu de Amerikaanse nationaliteit bezit, is elf jaar dirigent van de Weense Opera geweest. In tegenwoordigheid van 7000 deel nemers, onder wie bisschoppen uit Frank rijk en Duitsland, is zondagavond te Straatsburg het congres voor pastorale liturgie besloten. In dertien conclusies werden de resultaten van dit congres neergelegd, dat een opmerkelijke studie leverde van de plaats van het woord Gods en van de sacramenten in de Kerk. hun intieme eenheid in de liturgie, welke de evenshandeling is van het mystieke lichaam van Christus. ?,et,.<:?nSres maakte een grote waarheid duidelijk: de Kerk leidt ons in de bijbel lezing, welke zij thans voor onze tijd proclameert. Deze actuele verkondiging van het Woord is onafscheidelijk van de sacramenten, de handelingen van Chris tus. die heden ten dage het heil voltooit aangekondigd in de H Schrift. Wat de praktijk der bijbelèezing aan gaat, waarschuwt het congres, dat bet waardige karakter van de H. Schrift be waard moet blijven, met name bij de ver taling in de volkstaal. Het congres be klemtoont voorts het gevaar, dat ontstaa' waar de band tussen bijbel en catechismus ontbreekt en tussen bijbel Aldus meldt het K.N.P. cello-soli misten hun uitwerking niet en werden door Out zo goed mogelijk in enig muzikaal verband gerangschikt. Toos Onderdewijngaard trad als piano soliste op in het IVe Pianoconcert van Saint Saëns. Haar zeer respectabele tech niek en natuurlijke muzikaliteit zijn nog steeds groeiende en wij bemerkten met voldoening hoe beiden, vergeleken bij 1 tot 2 jaar geleden, een aanzienlijke voor uitgang gemaakt hebben. Zij zal de lichte toets van Saint-Saëns" muziek meer ia frangaise" moeten leren vatten: met die gratie, charme en esprit welke eminent- latijnse eigenschappen zijn, welke met onze germaanse aard soms moeilijk zijn te verenigen. Intussen was haar succes groot en werd zij met menige bloemengarve ge huldigd, een huldiging waaraan dirigent Out om zijn slagvaardige begeleiding zeker een goed aandeel toekomt. M. M Het bestuur der Sint-Radboudstichting heeft prof. dr. W. K. M. Grossouw be noemd tot rector-magnificus van de r.-k. Universiteit te Nijmegen voor het studie jaar 19571958. Mgr. A. Thijssen S.V.D., apostolisch- vicaris van Endeh op Flores (Indonesië), zal begin augustus naar ons land komen Hij hoopt tijdens zijn bezoek aan Neder land belangstelling te wekken voor zijn bloeiende missie. Voor dit doel zal hij ook een bezoek brengen aan andere West- europese landen en de Ver. Staten. Naar alle waarschijnlijkheid zal mgr A Thijssen op 11 augustus een pontificale H. Mis opdragen in zijn geboorteplaats Baarlo. Nadat Herman de Ridder een jaar lang hard en goed gewerkt had, kocht hrj vier weken geleden vóór zijn vakantie een nieuwe volautomatische KAPTEIN MOBYLETTE S 34 (ƒ171.- aanbetaling en 12 termijnen van 36.-) Z'n verwachtingen waren hoog ge spannen, maar ze zijn verre en verre overtroffen. Natuurlijk had Herman eerst proef- gereden en bij die proefrit had hij al verbaasd gestaan... Maar wat die fantastische Mobylette m die veertien dagen in Zuid-Limburg, de Ardennen en Luxemburg presteerde, dat moet je meemaken om 't te kunnen geloven. Hermans lieftallige passagiere was al even verrukt als hijzelf. Af en toe reed ze zelf, met Herman op de duo. Ook dat ging prachtig want zelfs de tengerste vrouw kan op de nieuwe 100% automatische Mobylette zonder enige moeite rijden. Motor starten alleen gas geven wegflitsen! Geen koppeling te bedienen en geen verdere handgrepen. Alléén gas geven!! Nooit meer trappen!! Herman wist natuurlijk wel dat er héél dure auto's zijn die ditzelfde doen. Maar dat z'n Mobylette van 525,— ook in 't moeilijkste terrein, feilloos die prestatie leverde, was een heerlijke sensatie. Dat bovendien overal bewon derende blikken die jonge mensen op hun elegante bromfiets volgden, dht was natuurlijk nog een extra feest. Een vervoermiddel is maar een deel van een vakantie, maar oh zo'n belang rijk deel! Wilt U, net als deze jonge mensen, Uw vakantie tot een heerlijke sensatie maken, schaf U dan de enige bromfiets ter wereld aan met 100% automatische koppeling. De nieuwe, fantastische, 100% auto matische Mobylette is in z'n eenvou- digste vorm S 14 al leverbaar voor ƒ428.50 S.34 met plaatstalen frame 525. S 44 met plaatstalen frame, met achterwielvering, auto matische versnelling en km- teller 675. En vergeet niet, dat de vanouds be roemde Mobylette S 1 nog steeds ge leverd wordt voor ƒ375.—! Het provinciaal kapittel van de orde der paters Ongeschoeide Karmelieten heeft tot prior te Geleen gekozen pater Andreas Zelis. tot prior te Waspik pater Laurentius Alberti. tQt prior te Smakt pater drs. Gratianus Zoons en tot novicen- meeste? te Waspik pater Marcellinus Offermans. en liturgie. In het kapittel der paters geschoeide Karmelieten, te Zenderen (Ov.) gehouden zijn gekozen tot leden van het Definito- rium pater dr. Matthias Arts, pater Ra- taei Gooyer, pater Antonius v. Rijswijk en pater Eliseus Haarhuis. Tot assistent provinciaal werd benoemd dr. Cyrillus Hendriks. DE kabinetsbasis bestaat uit par tijen, waarvan ministers lid zijn, tenzij de betrokken fractie ver klaard heeft het deelnemen van een minister van haar richting af te keu ren. De kabinetsbasis betekent, dat men over het algemeen het beleid dat gevoerd wordt in stand wil houden, zonder dat men nu ook voorstander behoeft te zijn van alle afzonderlijke maatregelen. Men kan gevoegelijk op allerlei onderdelen kritiek hebben; maar over het beleid in zijn alge mene strekking zal men gunstig moe ten oordelen, wil men verantwoord zijn in de steun welke men aan het kabinet geeft. En die steun geeft men alleen reeds hierdoor, dat men aan vaardt dat ministers optreden, welke tot die partij behoren. Zou men de al gemene strekking niet aanvaarden, dan moet men die steun beëindigen door te verklaren, dat men betreurt, dat ministers van eigen kleur deel uitmaken van het kabinet. De (stilzwijgende) aanvaarding van partijgenoten als minister door de fractie is de belangrijkste en meest fundamen tele steun welke een partij aan een regering kan geven. Het partijlidmaat schap dat minister en fractie verenigt toont impliciet aan, dat het in de partij belichaamd streven met de algemene strekking van het regeringsbeleid ver enigbaar is. Hierover kan natuurlijk ver schil van mening bestaan, ook binnen d'.e partij, maar men moet aannemen, dat de Tweede Kamerfractie beslist over de .vraag, of ondanks het ministerschap van een of meer leden der partij toch de partij géén deel uitmaakt van de kabi netsbasis. Het is o.i. de fractie, welke eventueel de minister als zodanig moet desavoueren, zodra de fractie van mening is, dat het staatkundig streven der partij met de algemene strekking van het regeringsbeleid onverenigbaar is, of dat zij in staatkundig opzicht het vertrouwen in die minister van eigen kleur heeft verloren. Het eerste betekent, dat de fractie welicht ondanks het streven van de be vriende ministers de algemene strek king verwerpt; het tweede, dat de frac tie ook al zou de algemene strekking vooralsnog aanvaardbaar lijken het staatkundig vertrouwen in de ministers van eigen kleur verloren heeft. In dit laatste geval kan die fractie de betrokken ministers niet meer erkennen als dragers van het gemeenschappelijke staatkundig streven der partij, zoals de fractie dit streven begrijpt De fractie is o.i. bevoegd en waarschijnlijk zelfs ver plicht, gezien haar eigen constitutionele verantwoordelijkheid, in een voorko mend geval van het wegvallen van het nodige vertrouwen hetzij in de ene hetzij in de andere richting te getut- gen; vanaf dat moment maakt de fractie dan geen deel van de kabinetsbasis meer uit. Wij zijn derhalve van mening, dat het in onze constitutie als correct moet wor den geoordeeld, indien een fractie even tueel het vertrouwen opzegt, hetzij in het kabinet als geheel hetzij in de rol welke de politiek bevriende ministers ir dat geheel spelen. Die rol kan bijv. zijn. dat zij onvoldoende kracht ontwikkelen of dat zij plegen te vervallen in naar de overtuiging van de fractie onaanvaard bare conclusies. ZEGT een fractie het vertrouwen op in het kabinet als geheel of in de rol van de geestverwante ministers, dan zijn deze ministers '(prof. Romme wees er terecht op), bevoegd maar in het algemeen niet constitutioneel verplicht hun ontslag te vragen. Hun bevoegdheid vloeit voort uit de betekenis welke poli tieke partijen in ons politiek bestel noodzakelijkerwijze hebben. Men kan constitutioneel niet de minis ters verplichten tot een gedragslijn, welke voor hen een breuk met hun poli tieke partij zou kunnen betekenen. Maar anderzijds zijn de ministers constitutio neel ambtsdragers, die steunen op het vertrouwen van de Koning en van de Kamermeerderheid. En constitutioneel is er geen vuiltje aan de lucht, zolang niet van wantrouwen blijkt, hetzij van de Koning hetzij van de Kamermeerderheid. De constitutie laat plaats aan de po litieke partijen en geeft dus ruimte aan de ministers om heen te gaan bij een conflict tussen hem en zijn partij. Maar de constitutie zou de ministers als zet bazen van de partijen gaan beschouwen als zij in geval van conflict met de partij de minister tot heengaan zou nopen De minister is constitutioneel volkomen be voegd het standpunt van zijn partij aan zijn laars te lappen en desnoods als' partijlid te bedanken. Maar wat de mi nister ook doet in zulk geval, zijn partij zal geen deel van de kabinetsbasis meer uitmaken. Verdwijnt zodoende een der partijen uit de kabinetsbasis, dan kan dit uiter aard voor de andere partijen politieke gevolgen hebben. Zij zullen b.v. kunnen menen, dat zij zonder de partij, welke haar vertrouwen opzegde, niet tezamen als basis van het kabinet wensen te fun geren. In zulk geval zal een kabinets crisis uit de partijcrisis voortvoleien. beurd is, lijkt ons verontrustend om een andere reden, als men tenminste mag afgaan op wat er al zo over deze zaak is geschreven. De verhalen gaan. dat de ministers van A.R.-kleur de fractie hebben gezegd, dat zij zouden heengaan als de fractie zou verklaren, dat zij het betrokken wetsontwerp principieel onaanvaardbaar vond, maar dat zij erin zouden berusten, als de fractie het wets ontwerp zou afwijzen op andere gron den. Naar ons oordeel betekent zelfs verwerping door een fractie van een regeringsvoorstel op beginsel- gronden niet, dat de fractie hierdoor alleen reeds het vertrouwen opzegt het zij in het kabinet hetzij in de rol der geestverwante ministers. Natuurlijk is het niet plezierig voor deze ministers om te vernemen, dat iets dat hun aanvaardbaar leek voor hun geest verwanten om beginselredenen onaan vaardbaar is. Maar over dergelijke zaken zqn meningsverschillen mogelijk en het feit, dat men van mening verschilt sluit nog niet in, dat men nu ook het ver trouwen verloren heeft in de rol welke deze geestverwante ministers over het algemeen in het kabinet spelen. In ons bestel is de fractie in elk geval vrij om een concreet wetsontwerp op beginsel- gronden te verwerpen zonder hiermee wantrouwen uit te spreken tegen kabi net of tegen geestverwante ministers. Het was o.i. dus niet nodig, om afwij zing door een fractie van een wetsont werp op beginselgronden zó hoog op te nemen, dat ontslagaanvrage zou volgen. Maar inderdaad, de ministers in kwestie kunnen menen, dat zij in zulk geval het beste handelen door ontslag te vragen ZIJ zijn hiertoe bevoegd. Zij kunnen menen dat zij zich in dat geval niet meer de geroepenen mogen voelen de rol te blijven spelen van ministers van die be paalde politieke kleur. NU heeft zich onlangs het geval voorgedaan, dat het wetsontwerp over huurblokkering waaraan het kabinet de kabinetskwestie had ver bonden, door een der fracties in de Tweede Kamer, welke deel van de kabinetsbasis uitmaakt (de A.R.) is afgewezen. Dit betekent op zichzelf nog niet, dat die fractie nu ook wan trouwen koestert hetzij tegen het ka binet, hetzij tegen de ministers van haar kleur. Want het stellen van de kabinets kwestie door het kabinet is een zaak. welke voor verantwoordelijkheid komt van het kabinet. Een regeringsfractie in de Kamer kan dit gebaar van het kabi net naast zich neerleggen en het rege ringsvoorstel naar de zakelijke mérites of démérites beoordelen. Valt die be oordeling dan ongunstig voor het voor stel uit, dan kan die fractie tegen het voorstel stemmen. Mocht dit tegenstem men dan verwerping van het voorstel ten gevolge hebben, dan moet de rege ring zelf verantwoorden welke conse quenties zij wenst te trekken en dan kan ae fractie elke mede-verantwoorde lijkheid hiervoor afwijzen. Zou dit niet zo zijn, dan zouden de A.R -ministers reeds kunnen aftreden, omdat de AR- fractie tegen een wetsontwerp stemt waaraan de kabinetskwestie was verbon- den. In het tegenstemmen zou dan altijd liggen een vijandelijke daad tegen het kabinet. Dit is in onze constitutie niet het geval, ook al oordelen sommigen hier anders over. Maar wat in het betrokken geval ge- MAAR wat.ons in hoge mate ver ontrust, is dat hierover blijk baar van te voren is onderhandeld, althans dat van te voren kwam vast te staan, dat ont slagaanvraag zou volgen als de frac tie op beginselgrond zou afwijzen. Dit nu is een handelwijze, welke ons buitengewoon bedenkelijk voorkomt. Afgezien van de o.i. in het betrokken geval tamelijk dwaze tegenstelling tus sen afwijzen op beginselgronden en af wijzen op andere gronden (alsof z.g een zakelijk negatief uitvallende beoorde ling van een wetsontwerp als het onder havige niet insluit dat men het als on gerechtvaardigd moet afwijzen óók om beginselredenen), het is o.i. onjuist over redenen van verwerping te komen tot afspraken. Het lijkt ook onjuist tot een soort akkoord te komen om bij verwer ping beginselaspecten buiten de argu mentatie te laten. Bovendien zou men op deze manier kunnen komen tot een constant politiek spel tussen de ministers van een bepaal de kleur en hun geestverwanten in de Kamers, een spel dat analogie zou ver tonen met dat tussen regering en Kamer. Zodoende zou men een richting opgaan, welke aan interne spanningen binnen een partij een veel te grote betekenis zou toekennen in de officiële verhou dingen tussen ministers en Kamerle den Zou het bedoelde voorbeeld navol ging vinden. dan zouden allerlei interne partijverwikkelingen door middel van een soort contractbridge tussen ministers en Kamerleden uit een zelfde partij constitutionele betekenis gaan krijgen. F. D. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3