1 Britse edelman uitte kritiek op koningin Elizabeth Nehroe poogt stakingschaos in India af te wenden Huurverhoging van nieuwe woningen Voor de v weer ver in Sovjet-Unie Kroesjtsjef neemt nieuwe reisgezel Gaston Dominici kreeg gratie Na geheime conferentie in Roemenië teleologische wapenstilstand' met Tito mmmm fes** v 7 IMAM YAN OMAN ZOU ZIJN GEBIED UITGEBREID HEBBEN Binnenkort contact Bonn-Warschau? Maandag 5 augustus 1957 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vijftienjarig meisje alleen de lucht in m Voorbereidingen voor veldtocht naar Nizwa „Als een eigenwijs schoolmeisje" Aanslagen op Noord afrikanen in Frankrijk Makarics naar de Y.S. Drie doden en een ernstig gewond Tragische ontdekking in Maastricht Misverstand bij besprekingen in S.E.R. en Stichting van de Arbeid Verdwenen Duitsers nog steeds zoek WEERBERICHT on In westelijke kringen te Moskou en Belgrado houdt men ernstig re kening met een spoedige nieuwe verandering in de top van de Sovjet- leiding. Men verwacht, dat binnenkort de vervanging zal worden ge publiceerd van maarschalk Boelganin als premier van de Sovjet-Unie. Hij zou waarschijnlijk worden opgevolgd door eerste vice-premier Anastas Mikojan, ofschoon ook de naam van de minister van defensie, maarschalk Tsjoekof wordt genoemd, Na hetgeen dit weekeinde over de activiteiten van de Kremlin-leiders bekend is geworden, is men er thans van overtuigd, dat Boelganin weggewerkt zal worden. Al direct na de verwijdering van Molotof c.s. werd de mogelijkheid van iets dergelijks geopperd. Hoelang het bericht van Boelganins vervanging nu nog op zich zal laten wachten is overigens een kwestie van specu latie. Mikojan is favoriet. Dat leit men af uit de berichten, dat hij en niet Boelganin Kroesjtsjef vorige week begeleidde naar Roemenië, waar een Sovjet-delegatie onder leiding van de Russische partijsecretaris donderdag en vrijdag in het geheim met president Tito van Joego slavië heeft onderhandeld over een „ideologische wapenstilstand". Mikojan ook zal Kroesjtsjef woensdag a.s. vergezellen op diens tocht naar Oost-Berlijn. Het is de eerste maal, dat Kroesjtsjef een dergelijke reis onderneemt zonder Boelganin. Enkele weken geleden zag men de laatste twee in Praag nog als tijdens zovele andere, daaraan voor gaande uitstapjes: als een onafscheidelijk tweetal. In de Tsjechische hoofdstad was echter al duidelijk, wie van het duo het voor het zeg^.n had. Aanvankelijk was gemeld, dat Boelganin in Oost-Berlijn óók van de partij zou zijn. Op de officiële lijst van deelnemers, welke zaterdag werd gepubliceerd, ontbrak echter zijn naam. Dochter aardt naar vader Bij een auto-botsing op de weg GennepOeffeit vonden drie personen de dood. Overzicht van de ravage na het ongeluk 1 -v - >,-v '£vV BRITS VLIEGTUIGJE IN NOORDZEE GESTORT Bij autobotsing te Gennep FRANKRIJK EN DE EUROPESE VERDRAGEN Echtpaar in huis dood gevonden Ook overheidsinstanties Vingerafdrukken op fles en auto De weerverwachting van het KNMI, geldg van hden- tot morgenavond, luidt: Warm en vrij zonnig, behoudens °en kans op onweer in het zuid-westen van het laad. Zwakke tot matige oostelijke tot zuidoostelijke w ad. Dinsdag 6 augustus: zon op 5.11, onder 20.27 uur. Maan op 17.37, onder 1.19 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Boelganin gewipt voor Mikojan? (Van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Gaston Dominici, de oude I' ranse boer, die een kleine drie jaar ge leden ter dood werd veroordeeld Wegens moord op het Britse gezin Drummond, heeft gratie gekregen. De doodstraf is gewijzigd in levens lange gevangenisstraf. Er is geen reden meegedeeld voor de gratieverlening. Aangenomen wordt, dat President Coty dit besluit heeft genomen met het oog op de hoge leeftijd van de veroordeelde. Dominici bevindt zich op het ogenblik in een ziekenzaal van de gevangenis te Marseille, aangezien hij meer en meer tekenen van geestelijk Verval vertoont. Hij is tachtig jaar. Het was vannacht vijf jaar geleden, dat in Lurs in de Provence het echtpaar Drummond en het elfjarige dochtertje Elizabeth werden vermoord. Zelden heeft een misdaad zolang en in zovele landen de gemoederen bezig gehouden. Van de aanvang af werd vermoed, dat de moor denaar of de moordenaars moest(en) wor den gezocht in de boerderij van de Domi nici, die dicht bij de plaats van het mis drijf lag. Men zal zich het omvangrijke onderzoek herinneren, dat er toe leidde, dat twee zoons op 13 november 1952 va der Dominici als de dader aanwezen. Op 17 november bekende Gaston, bij recon structie van de misdaad, de drievoudige moord te hebben bedreven. Later trok hij zijn bekentenis in en pas in november 1954 kon de jury na een zeer dramatisch verloop van het onderzoek en van het proces (een der zoons, Gustave. had al een veroordeling wegens meineed opgelopen) het „schuldig" uitspreken. Gaston Domi nici werd ter dood veroordeeld. Maar er bleef twijfel bestaan of de 75-jarige wel alleen had gehandeld. Het onderzoek werd hervat en er was reden de executie uit te stellen. Bij hoogbejaarden brengt men een doodvonnis zeer zelden ten uitvoer. Meestal wordt die straf in levenslange dwangarbeid gewijzigd. Maar er is een wetsartikel, dat voor 70-jarigen die dwangarbeid automatisch in levenslange opsluiting omzet. De 15-jarige Gonnie Bruys uit Ber gen op Zoom heeft zondag op het vliegveld West-Brabant bij Roosendaal haar eerste solovlucht in een motor vliegtuig gemaakt. Voor zover bekend is dit de eerste keer, dat een zo jong kind in ons land een dergelijke vlucht heeft gemaakt. De rijksluchtvaartdienst had speciale toestemming gegeven. Het meisje, dat leerlinge is van haar vader, de heer A. L. Bruys, voorzitter van de Westbrabantse Aeroclub en tevens hulpinstructeur van de Na tionale Luchtvaartschool, heeft op 14- jarige leeftijd al leren zweefvliegen. De heer Bruys heeft gewacht met haar eerste solovlucht in een motorvl.egtuig totdat zij 15 jaar was geworden. Toen dat dezer dagen het geval was, heeft hij haar door de vliegmedische dienst op Soesterberg laten keuren. Zij werd goedgekeurd en zondag liet vader Bruys zijn dochter alleen in een motorvliegtuig de lucht in gaan. In normale gevallen moeten kandidaten voor het vliegbewijs A 17 jaar zijn. Dat Kroesjtsjef vorige week naar Roe- menië (naar men aanneemt naar het plaatsje Giurgiu, 35 mijl van Boekarest) was getogen voor besprekingen met Tito was niet bekend. Het bericht over die ontmoeting, dat zaterdag eerst in Moskou en later in Belgrado werd gepubliceerd, wekte temeer verrassing, daar woensdag j.l. pas de vice-presidenten Kardelj en Rankovic in Belgrado waren teruggekeerd na een bezoek aan de Russische hoofd stad. De twee plaatsvervangers van Tito waren na de „juni-zuivering" in het Kremlin door de Joegoslavische president „ter verkenning" naar de Sovjet-Unie ge zonden. Men veronderstelt in Belgrado, dat dit tweetal 'niet alle verzekeringen van Kroesjtsjef heeft losgekregen, welke Tito had gewenst. Overigens moeten het dringende zaken zijn geweest, welke Tito -.-Iv.vXy. 'tvs. ,'A.- 1Wy tin verbazing sloeg de 19-jarige Alice Gcerlings uit Arnhem de hand voor de mondtoen zij als 250.000ste bezoekster van het „Atoom zaterdag morgen deze fraaie ijskast kreeg aangeboden. Daar achter haar verloofde, de heer J. v. d. Have uit Haarlem. Volgens berichten, die gisteren Bahrein ^reikten, schijnt de opstandige iman van Jbnan zijn gebied te hebben uitgebreid, ^en officiële woordvoerder verklaarde, hij bi.j gebrek aan informaties geen ■wist beeld van de situatie geven kon. V°lgens genoemde berichten heeft een ®|'oot van een Britse straaljager een witte 'ag (de standaard van de imam) ontdekt VI Mintirib, een klein bergdorpje in de iWrquyaprovincie ongeveer honderd ki- ibieter ten oosten van Izki. Andere pilo ten hadden in dezelfde streek nog meer "e vlaggen ontdekt. Zaterdag waren ®ze vlaggen nog niet opgemerkt. Daar tegenover staat dat de suit van Muscat b? Ptnan enige dagen geleden radiover- nding heeft gehad met de gouverneur >i de Sliarquaprovincie, waarbij deze Pporteerde, dat alles in orde was. V?anneer het juist is dat ook de Shar- ^Provincie zich bij de imam heeft aan- OTw°ten.' ^an zou betekenen, dat de ho ttn^'se Seestelijke leider nu de macht lan 0Ver een on2eveer 139 kilometer w strook midden in het bergachtige es"jngebied van de Jabal Akhdar. ^«middels worden z^als zaterdag reeds v- 6®1 deel van onze edities werd gemeld, tocK sen §etroffcm om een veld- Un te on(iernemen tegen de opstande- v ®en- Deze veldtocht zal worden uitge- erd door de „Trucial Scouts", de troe- n yan de sultan worden gesteund door ste ^otse Camerrnians, die de diverse UnPunten en de aanvoerlijnen zullen er toe hebben bewogen zo kort na het bezoek van twee van zijn luitenants aan Moskou, voor korte tijd het land te ver laten. Zaterdagavond werden in Moskou en Belgrado zowat gelijkluidende commu nique's over de besprekingen gepubli ceerd. Enkele punten vallen hierin op Degenen, die op de deelnemerslijst zijn genoemd (Tito werd behalve door Ran kovic en Kardelj, nog begeleid door vice- president Vlahovic en de Joegoslavische ambassadeur in Moskou, Veljko Micuno- vic; Kroesjtsjef werd behalve door Miko jan ook door Gromyko, Kuusinen, Pono- maref, Firyubin en Andronof vergezeld) zijn in hoofdzaak „ideologische experts" Voorts valt op, dat in het communiqué, dat zegt dat gesproken is „in het bijzon der over zaken, die een verdere ontwikke ling van de wederzijdse betrekkingen be lemmeren", niet wordt gerept van de elders gebruikelijke „volledige weder zijdse overeenstemming". „De twee dele gaties hebben overeenstemming bereikt over de concrete vormen van samenwer king tussen de partijenzo heet het slechts Het kan zijn, dat dit een toe speling is op de oprichting van een inter nationaal, officieel communistisch orgaan en een Internationaal communistisch secretariaat. Zeker is dit géén verwijzing naar een principiële overeenstemming i.z de verschillen van inzicht, die beide lan den verdeeld houden. Dat Kroesjtsjef in veel opzichten tegemoet is gekomen aan de eisen van Tito, t.w. volledige erkenning van de stelling der „verschillende wegen naar het socialisme", méér onafhankelijk heid in Oost-Europa, verdere verwijdering der stalinisten etc., is nauwelijks aan te nemen. Maar wel ziet het or naar uit, dat Tito genoegzaam reden heeft gevon den om te kunnen beloven, dat hij Kroesjtsjef niets in de weg zal leggen, en dat beide leiders besloten hebben de ideologische strijdbijl te begraven. Westelijke waarnemers in Moskou heeft dit alles niet verrast. Afgezien van de zeer ongelukkige uitlatingen van Kroesj tsjef tijdens een rede in Tjecho-Slowakije lag een dergelijke ideologische wapenstil- stand geheel en al in de lijn van de ont- wikkeling der dingen sedert de juni- zuiveringen in het Kremlin Aandrang in de Sovjetpers om géén oude wonden open te halen, een vriendschaps-ontmoeting tussen Joegoslaviche en Sovjet-leiders op 18 juli. waarbij óók Bulgaren en Alba- niërs aanwezig waren, Joegoslavisch— Russische handelsbesprekingen en een be zoek van Joegoslavische defensie-autori teiten preludieerden op het akkoord van Giurgiu. Hoe belangrijk dit alles ook moge zijn, meer aandacht wijdt men in kringen van politieke waarnemers in Belgrado aan de toekomst van Boelganin, die nu wel spoedig zal moeten betalen voor het feit dat hij tijdens de debatten, voorafgaande aan de uitstoting van de MolotofMalen kof-groep partij heeft gekozen tégen Kroesjtsjef, zoals Rusland-deskundigen dat tenminste algemeen veronderstellen. Men verwacht overigens niet, dat Boel ganin. die Malenkof in februari 1955 op volgde en voornamelijk als politiek decor voor de partijsecretaris diende, op de zelfde dramatische wijze als de veteraan Molotof zal verdwijnen. Er zouden geen beschuldigingen komen, doch er zou eer der sprake zijn van een stil weg-promo- veren of van een degradatie zonder veel misbaar tot eerste vice-premier of tot administratief functionaris buiten de top IN het afgelopen week einde is Groot-Brit- tannië in rep en roer geraakt door een artikel van de hand van de jonge conservatieve Lord Altrincham, gepubli ceerd in het maandblad „The National and En glish Review", waarin hij scherpe kritiek uitte op koningin Elizabeth en de samensteling van haar hofhouding. Hij ver klaarde o.m. dat de per soonlijkheid, zoals die uit haar redevoeringen bleek, die was van een eigenwijs kort school meisje, een aanvoerdster van een hockeyteam en een meisje, dat op het punt stond haar belijde nis te doen". Haar ma nier van spreken noem de Lord Altrincham „on uitstaanbaar". Lord Altrincham ver weet de koningin, dat zij zich teveel omringde met aristocratische ad viseurs. Zij diende, vol gens hem, als haar raad gevers mensen aan te trekken met zoveel mo gelijk verschillende ach tergrond. De opleiding van de koningin was volkomen beneden de maat gebleven. Maar zal zij zo wijs zijn. zo vraagt Lord Altrincham zich af, om haar kinderen een opvoeding te geven, die beschermen. Het doel van de veldtocht is het fort te Nizwa, waar de opstandige imam zijn hoofdkwartier gevestigd heeft. Het bureau van de imam van Oman van de Sovjet-hiërarchie. Boelganin traa te Egypte heeft bekend gemaakt, dat het laatst op tijdens het bezoek aan de iman. een beroep heeft gedaan op de Arabische Liga en op de dertig landen, die deelgenomen hebben aan de Ban dung conferentie, om hem te hulp te komen. In verschillende Franse steden zijn gis teren weeraanslagen op Noordafrikanen gepleegd. Twee kwamen hierbij om het leven en vier werden gewond. De ^af vallers waren eveneens uit Noord-Afrika afkomstig. In Parijs werd zondagavond een Noord afrikaan bij een aanslag ernstig gewond. De dader werd door sen politieman dood geschoten. Volgens berichten in de Griekse pers gaat aartsbisschop Makarios in septem ber naar de V.S. Onder de bevolking aldaar zal hij steun zoeken voor zijn campagne om voor Cyprus zelfbeschik kingsrecht. te krijgen. Bisschop Kypria- nos van Kyrenia zal hem vergezellen. Praag, vorige maand. Daarna deed hij al niet meer mee aan de besprekingen in het Kremlin met Italiaanse communis tische leiders. Donderdag werd hij wel nog gezien op de receptie van de Zwit serse gezant ter gelegenheid van de Zwitserse nationale feestdag. In de commentaren op de gebeurtenis sen der laatste dagen leest men zelden de naam van maarschalk Tsjoekof. die enige weken geleden algemeen als opvolger van Boelganin werd gedoodverfd. Tito is gisteren de terugreis uit Giurg u gedeeltelijk per Donau-boot. gedeeltelijk per auto makend, in Belgrado terugge keerd. Vandaag was hij er aanwezig om president Ho Tsji-minh van Vietman te ontvangen. Een Brits particulier vliegtuig, dat van het vliegveld Croydon bij Londen was opgestegen, is zondag ter hoogte van Oostende in zee gestort. Twee van de vier inzittenden kwamen om. De twee overigen, onder wie de piloot, zijn ge red en ongedeerd. geheel anders is dan de hare? Zal zij voor alles ervoor zorgen, dat prins Charles in de jaren van zijn vorming omgang heeft met kinderen, die later chauffeurs, haven arbeiders, machinisten enz. worden en niet al leen met toekomstige grootgrondbezitters en effectenmakelaars. Reactie in allerlei vorm op dit artikel, dat zaterdag door de grote ochtendpers wereldkun dig werd gemaakt, bleef natuurlijk niet uit. Er waren er, die zoals de Earl of Strathmore. een neef van koningin Eli zabeth, verklaarden: „Wanneer ik een pistool had zou ik die Altrin cham meteen neerschie ten". Of die spraken als de hertog van Argyll, erfelijk hofmaarschalk van de hofhouding in Schotland, die als com mentaar gaf: „Degene, die dat geschreven heeft, moest eigenlijk neerge schoten worden." De nimmer aflatende „League of Empire Loy alists" raspaarden uit de meest conservatieve stal zond Lord Al trincham een telegram, waarin zij van hem eiste „nederig zijn veront schuldigingen aan-te bie den". Bovendien zond de League een telegram naar de openbare aan klager met het verzoek de League te melden, wat voor stappen deze functionaris tegen Lord Altrincham dacht te on dernemen. IN de Britse pers slechts een gedeelte maakte melding van het artikel werd het geschrijf van Lord Al trincham „vulgair" ge noemd en a,ls oneerlijk betiteld, omdat de ko ningin, als constitutio neel monarch op de be schuldigingen niet kan antwoorden. Het bekende zondags blad „The Observer" schreef: „Het kritiseren van personen, die er niet op kunnen antwoorden, is altijd een twijfelach tige zaak. Het maken van persoonlijke opmer kingen in publiek is on gemanierd; wanneer zij betrekking hebben op een dame en haar ge dragingen betreffen, is het uitermate ongema nierd. Wij bewonderen en houden van de ko ningin precies zoals zü is. Wij hopen, dat ZÜ de opmerkingen van Lord Altrincham zal opvatten als een uitwas van kost- schooljongensachtige lompheid." Een tegengestelde visie wordt door het linkse blad „Reynolds News" uitgesproken. Dit blad zeide, dat „Lord Altrin cham had uitgesproken wat veel mensen al lan-g dachten". Lord Altrincham, 33 jaar oud. kreeg zijn op leiding te Eton en Ox ford. Tijdens de oorlog diende hij als officier bij een van de garderegi menten. Sinds 1954 is hij hoofdredacteur van de „National and English Review", een maandblad met enkele duizenden le zers, welk aantal echter, zo verklaarde Lord Al trincham. snel groeit. Hij heeft al eerder kritiek uitgeoefend op het House of Lords hij heeft ge weigerd zijn zetel in het Huis te bezetten de doodstraf en de Britse Suezpolitiek. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland heeft zaterdagavond te Bonn tot verslaggevers gezegd te verwachten, dat binnen enkele maanden het contact tussen de Westduitse en Poolse regering mogelijk zal zijn. Het contact zal kunnen worden begonnen in de vorm van han delsbesprekingen. Op het ogenblik heeft West-Duitsland geen diplomatieke betrek kingen met Polen of enig ander land van het Pact van Warschau met uitzonde ring van de Sovjet-Unie. Adenauer zei te hopen, dat een vrij Polen in de toekomst nauw verbonden zal zijn aan Europa, omdat Polen de oostelijk ste voorpost van de westelijke cultuur is. Toen Adenauer vorige maand over de kwestie van het herstel der betrekkingen met Polen sprak, meende hh dat er moei lijkheden aan dit overigens door de Duit sers gewenste herstel in de weg stonden „Zolang Polen volhoudt, dat de huidige grens (de Oder-Neis'se-lijn tussen Polen en Oost-Duitsland) onveranderlijk is, is het moeilijk te zien hóe de betrekkingen kun nen worden genormaliseerd," zo zei hij toen. Zaterdagavond ook werd In Warschau een verklaring uitgegeven door het Poolse ministerie van buitenlandse zaken, waar- In o.m. werd gezegd, dat het „koppelen van het ontwapeningsvraagstuk aan dat der hereniging het maken van daadwerke lijke vorderingen bij het oplossen van beide vraagstukken belemmert." De verklaring was een antwoord op die, welke 29 juli jl. door de V.S.. Groot- Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland over het probleem der Duitse hereni ging werd uitgegeven. Een verkeersongeval te Gennep heeft drie doden en een ernstig gewonde ge- eist. Op het kruispunt Brugstraat en Burgemeester Woltersstraat werd een per sonenauto, bestuurd door de 27-jarige H. R. Arntz uit de Sint-Annastraat te Nij megen, en waarin nog twee dames en een meisje zaten, in de flank gegrepen door een autobus van de Zuid-Ooster, die uit de richting Oeffeit kwam. De personen auto werd ongeveer 15 meter meegesleurd. Twee van de Inzittenden werden op de straat geslingerd, de anderen moesten uit de wrakstukken van de geheel vernielde auto worden bevrijd. De bestuurder, het meisje en een van de dames waren vrij wel op slag dood. Hun stoffelijk overschot is naar Nijmegen overgebracht. Het vierde slachtoffer is in zorgwekkende toestand naar het St.-Canisius-ziekenhuis te Nij megen vervoerd. De chauffeur van de autobus kreeg een zware shock. Enkele van de passagiers van de bus liepen kleine verwondingen op. In het Franse Staatsblad is zaterdag het wetsontwerp opgenomen, houdende bekrachtiging van de verdragen voor een Europese gemeenschappelijke markt en de Eurotom. Het wetsontwerp hiermee wet geworden. is De Indiase regering heeft zaterdag in het parlement een wetsontwerp inge diend, waarbij de PTT, de spoorwegen, het vervoerswezen, de diensten voor het laden en lossen van schepen, de diensten voor het onderhoud en gebruik van vlieg velden., de munt, de fabrieken die voor de defensie werken en de militaire op slagplaatsen tot „openbare diensten" wor den verklaard. Voor deze diensten geldt dat staken in strijd met de wet is. De maatregel zal gelden tot eind 1958. De regering heeft het wetsvoorstel aan hangig gemaakt met het oog cp de drei gt de staking bij de PTT en bij de bur gerluchtvaart, die tegen 9 augustus ts afgekondigd. Het betrokken personeel wenst hogere lonen. Het voorstel zou vandaag in behandeling komen. Het zal zeker worden aangeno men, ofschoon het bij de oppositie felle kritiek ontmoet. Men is daar van mening, dat het ontwerp rechtstreeks in strijd is met de fundamentele rechten van de ar beider. Bovendien is de oppositie zeer verbolgen over het feit dat Nehroe de kwestie in één dag wil afhandelen. Toen de premier dit zaterdag in het parlement bekendmaakte, verlieten alle leden van de oppositie socialisten en communis ten en enige onafhankelijken de zaal. Nadat zij door bovenbewoners was gewaarschuwd heeft de Maastrichtse po litie zaterdag in de woning van de heer L. Coninx, aan de Parallelweg, zowel de bewoner als zijn 66-jarige echtge note M. Janssen, dood aangetroffen Zij zaten naast elkaar op een divan, maar bleken al enige tijd overleden. De bo venbewoners hadden hen reeds enkele dagen gemist. Het overlijden is waarschijnlijk te wijten aan een ongelukkige samenloop van omstandigheden Misdrijf of hart verlamming worden uitgesloten geacht Van de zijde van het parket wordt de mogelijkheid van gasvergiftiging niet uitgesloten, aangezien de kraantjes van het gastoestel niet helemaal dicht wa ren. Wel bleek de hoofdkraan var. de gasleiding dicht te zijn, doch men ver moedt. dat een der echtelieden zelf deze kraan nog heeft dichtgedraaid, toen zij reeds vrij ornstig onwel waren gewor den. Nadat zij op de divan hadden plaats genomen, moeten zij aan de ge volgen van de (veronderstelde) gasver giftiging zijn bezweken. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft aan de minister van Volkshuisves- tins en Bouwnijverheid een brief gezon den. waarin het zijn verontrusting uit- spreekt over bet beleid van de bewinds- man met betrekking tot de verhoging van huren van nieuwe woningen. Met nadruk wijst het bestuur erop, dat de besprekingen in de Sociaal-Econo mische Raad en de Stichting van de Ar beid over de compensatie zijn gevoerd in de veronderstelling, dat de huurver hoging alleen betrekking had op de voor oorlogse woningen en een zeer beperkt aantal huizen, gebouwd onmiddellijk na 1945. Aldus heeft het C.N.V. dan ook zijn leden in vergaderingen en vakbladen voorgelicht. Het bestuur heeft daarbij aan zijn le den uiteengezet, dat een huurverhoging van de oude woningen noodzakelijk was mede om daardoor een vermindering van het verschil in huren tussen oude en nieu we woningen te bewerkstelligen alsmede om 'te bereiken dat degenen, die reed; lange tijd in nieuwe woningen wonen, de zo dringend noodzakelijke vermeerdering van inkomsten zouden krijgen. Op basis van deze voorlichting, zo schrijft het bestuur aan de minister, heeft het de instemming van zijn leden ver kregen voor zijn beleid in S.E.R. en Stichting van de Arbeid inzake het sa menstel van maatregelen op huur- en loongebied. Maar, aldus de brief, niet alleen het C.N.V., maar ook de instanties van de overheid hebben de zaak aldus begrepen. Dit blijkt onder meer uit de omstandig heid, dat het gewestelijk arbeidsbureau van Amsterdam op bijeenkomsten in Zeeland, waarin bouwarbeiders voor Am sterdam werden gewonnen, in uitzicht stelde, dat deze arbeiders een nieuwe woning in Amsterdam zouden krijgen, waarvoor de huurverhoging niet zon gel den. Deze voorlichting is voor verscheidene Zeeuwse bouwarbeiders aanleiding ge weest zich in Amsterdam te vestigen Deze arbeiders vragen thans het C.N.V. nadat de communist S. A. Dange een woedende Nehroe ervan beticht had dat hij „de taal van een dictator" gebruikte toen hij de opvatting verkondigde dat de regering het debat tot één dag kon beperken. Het vermoeden, dat de twee Duitsers, die donderdagmiddag uit de gevangenis te Scheveningen z'jn ontsnapt, de nacht daarop hebben doorgebracht in een bouwkeet in de duinen bij Katwijk aan Zee is inmiddels bewaarheid Er is na melijk in de bedoelde keet. waaruit des morgen twee iassen werden vermist, een fles gevonden, waarop vingerafdrukken werden aangetroffen, die van een van da twee vluchtelingen afkomst' waren. Ook staat het thans vast. dat het twee tal in de auto heeft gezeten, die in de vroege vrijdagochtend in Katwijk van een Duitse toerist was gestolen en later door de politie verlaten werd aangetroffen. Ook daarop zijn namelijk hun vingeraf drukken gevonden. Maar intussen zijn de heren nog geen van beiden terecht ondank: alle opspo ringspogingen. Zaterdagmorgen kwamen bij de politie van Noordwijkerhout mel dingen binnen van personen, die twee verdachte mannen beweerden te hebben gezien in de duinen. F- ts toen direct op grote schaal een onderzoek Ingesteld, wairbij grote aantallen politiemannen en enkele politiehonden het duingebied van Noordwijkerhout en Zandvoort hebben afgezocht, maar resultaat heeft dat niet opgeleverd. Om vijf uur 's middags werd het zoeken gestaakt Het zal pas worden hervat als er nadere aanwijzingen komen. welke waarde het woord der overheid heeft. Het bestuur acht het oojt objectief vol komen uitgesloten, dat zo als thans in Amsterdam dreigt te moeten geschieden mensen met een laag inkomen (plus minus 75 gulden per week) een vierde van dit inkomen moeten gaan verwonen. Vroeg of laat zal dit moeten leiden tot spanningen op loonpolitiek gebied. Het C.N.V. verzoekt de minister met grote klem alles in het werk te stellen om aan deze bezwaren tegemoet te ko men. Met het oog op de consequenties van deze zaak op loon- en prijspolitiek gebied, alsmede in verband met de omstandig heid dat ook de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Econo mische Zaken betrokken zijn geweest bij de besprekingen in S.E R. en Stichting van de Arbeid, heeft het C.N.V. afschriften van ziin schrijven aan deze bewindslieden gezonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1