ra Argentijns industrieel brengt reeds 25 j sociale encyclieken in de praktijk welvarende gemeenschap in een destijds ver wilderde vlakte ten zuiden van Buenos Aires jaar Arabische Liga brengt kwestie Oman voor Veiligheidsraad BBC en commerciële televisie naar Rusland vb Ook in West-Ja va winst voor PKI C'Sta-: Met eigen ivagens en eigen apparatuur DRAADLOOS CONTACT i „s „CHT-GEKRUIDE SOEP DOUGLAS HYDE Ernstige spoorweg- 0llgelukken in Neder land ««h?* Anti-Nasser complot voor de rechter Overigens is veldtocht bijna ten einde België wenst V.N.-voor- lichting over bewapeningsgevaar Syrische president naar T s jecho- Slo wakij e Speciale V.N.-zitting over Hongarije op 10 september? Doodvonnis in Zuid-Vietnam Mao's bezoek aan Polen uitgesteld Duitse nota in Moskou overhandigd DINSDAG 13 AUGUSTUS 1957 PAGINA 5 1 PER ZILVERZAKJE JN een hotelzaal in Santiago, in Chili, werd ik onlangs op een j^iddag door een aantal katholle- journalisten geïnterviewd, r>en één van de meest charmante «arnes, die ik ooit heb ontmoet, zich rustig bij ons gezelschap neerzette. Voor het eerst merkte ik haar ®P> toen de journalisten hun stoe- er> in een kring zetten voor de Persconferentie. Zij zat in een leunstoel in de hoek tezamen met een lange jongeman, die kenne- ujk haar zoon was. w gei door Verhuizing naar Lilian Einde aan „drank-weekends" Geen Perón Waren er in Argentinië meer mensen geweest als zij, dan was er geen Peron geweest. Waren er meer van hen over de hele we reld, dan zouden er überhaupt geen communisten zijn. 3» Vk,0vembe: Sociaal program GRIEP ONDER STUDENTEN OP WEG NAAR NEW YORK Fedayen Veldtocht bijna ten einde Geen contact met Moskou Weerbericht moet betaald „Zeven liedjes" „M'n eerste" FRANSE EN RRITSE SCHOLEN IN EGYPTE WORDEN NIET TERUGGEGEVEN BROMFIETS OP GELDERSE RIJWIELPADEN JJ MAGGI VERMKELLISOEP 38 o"rf0Pn er een korte stilte viel in de ndervraging, kwam zij naar de andere ant van de zaal lopen, verzocht om het oord en vroeg toen rustig, of zij wat. otchter bij ons mocht komen zitten, zo- oat ze mijn antwoorden kon horen. En toen ik haar een stoel aanbood, ging oaar zoon met haar mee met een ver- eSen glimlach. Zij was lang en slank en had metaal- SUjs haar, dat strak naar achteren ge trokken was vanaf haar door de hete Amerikaanse zon gebruinde gezicht ■"aar bruine ogen waren donker tegen zWart aan. Zij bewoog zich met een charmante waardigheid, die paste bij naar stem. haar gelaatsuitdrukking en "aar hele houding. Maar wat mij bijzonder frappeerde ™as', de manier, waarop haar hele ge- Zlcht uitdrukking gaf aan een waakza me intelligentie, gecombineerd met Vriendelijkheid en ernst. Instinctmatig yoelde men, dat zij een zowel goede als mtelügente vrouw was. Todh had zij n°ch iets van die zelfbewuste intellec tuele ..blauwkous" Immers zij was Uiterst smaakvol en verzorgd gekleed noch ook van de vrome vrouwencatego- ne „heiliger-dan-gij". TOEN de journalisten telefonisch hun nieuws hadden doorgege ven over de Britse ex-commu- nist, die in de stad verbleefkwam zij bij me zitten en bood in nerveus maar gemakkelijk verstaanbaar En gels haar excuus aan voor haar on beschaafdheid. dat ze zich zo maar bij onze groep had gevoegd. ..U ziet", zei ze, .,we wisten, wie u os Mijn zoon en ik zijn buitengewoon Seïnteresseerd in buitenlandse aangele genheden en in dat deel van Argentinië waar wij wonen, zijn de mogelijkheden om buitenlandse katholieken te ont.moe- en uiterst gelimiteerd. Ook hoorden "tl. dat u uw mening naar voren bracht etreffende industriële problemen en aar hebben we een speciale interesse Voor". Binnen enige minuten wist ik, dat zij o Santiago was, om hetzelfde congres oor katholieke plattelandsleven bij te °nen. dat ook mij hierheen had gedre- em Ik wist ook, dat haar man en zij Jarenlang volgelingen waren geweest i ao Leon Harmei. de beroemde Franse düstrialist. die een onderneming gticht- 5n Val-de-Bois. in de Ardennen, die eden ten dage er trots op gaat. nog t» i, Pen stakir|2 of rU7-ie meegemaakt hebben in een meer dan honderdjarig ostaan. v Toch waren deze Argentijnse werkge- j^®rs niet louter passieve volgelingen: zij jaren geleden hun eigen bedrijf P Harmels leest geschoeid, en ontwik- s'den en vergrootten het toen langs j sthoden. aangepast aan de Argentijnse vensomstandigheden. tj<Priemaa' Per kwamen de delega- s op ons congres bij elkaar voor le- was. zij was er altijd, rustig de .ten volgend met een gezicht, vol a intelligentie en wijsheid. cj 'en of tweemaal, toen er geen off 1- l1®'e tolk beschikbaar was om mij te ken-11 uit m'-'n hopeloos inadaequate" San 's..van Spaanse taal, vroeg zij 'n h m'j' of Sraa£ een samenvatting le7- Angels zou willen hebben van de ziiln?en en het dispuut Eenmaal bood tal Ze'^s aan, voor mij de tekst te ver- eiI van een lang officieel document. De morgen daarop, voordat de v°lgende zitting begon, kwamen *<?Wel haar zoon als haar dochter- ve> die haar hadden vergezeld mij een zorgvuldig-geschreven ver taling overhandigen, die hun ken nelijk had beroofd van het grootste deel van de weinige vrije tijd. die ons door de organisatoren van de conferentie was toebedeeld. IK hoorde haar geschiedenis tenslotte van haar zoon. op de dag na de con clusie van de voordrachten, en slechts één uur voordat mijn vliegtuig klaar was mij mee te nemen over de An des naar Peru. Ik was blij dat dit mo ment pas op het eind kwam. Het gebeurde in 192-8, dat Julius Ste- verlynck met zijn vrouw en kinderen verhuisde uit Buenos Aires de hoofd stad, naar het uitgestorven, kleine plaatsje Lujan, ongeveer 50 mijl daar vandaan. De verwijderde vlakte, waarin Lujan ligt, was berucht om haar verbazing wekkende armoede. Twee spoorwegen passeerden er op een afstand aan iedere zijde, en juist tussen deze spoorwegen waren de betrekkelijk welvarende plaatsjes opgekomen. Maar voor Lujan scheen er geen hoop meer te zijn. Niet alleen de spoorwegen waren dit „niemandsland" gepasseerd De bescha ving scheen Lujan en haar 100 inwoners ook voorbijgegaan te zijn. Julius Steverlynck had meer ruimte nodig voor zijn textielbedrijf en moest in ieder geval verder weg, uit het cen trum van Buenos Aires vandaan. Waar om zou hij niet voldoende vertrouwen hebben, redeneerde hij. om naar deze verwijderde en verlaten vlakte te gaar met haar verwilderde bevolking en hun een nieuw leven te brengen? Een textielspinnerij meer of minder in de snel groglende en zich ontwikke lende, sterk geïndustrialiseerde hoofd stad maakt niet veel verschil. Maar voor een plaatsje als Lujan kon het een hele ommekeer van leven betekenen. Dit impliceerde een enorm risico. Als hetmislukte", zou hij niet alleen gerul neerd zijn, maar zijn vrouw en kinderen zouden verplicht worden zijn armoede te delen Zijn vrouw. Maria, echter deel de zijn vertrouwen en visie. Ik zou willen, dat ik Julius ooit ont moet had, maar nu ik zijn vrouw ken kan ik er zeker van zijn. dat haar moed de zijne moet hebben geëvenaard en hem moet hebben ondersteund. Haar rustige wijsheid en zuivere goedheid zouden steun genoeg zijn voor elke man Al zijn zakenrelaties zeiden, dat hij wel gek scheen te zijn. De Creolen van Lujan, zo zeiden ze hem, waren onwe tend, lui. dronken en te dom om iets te leren, laat staan om te leren, hoe ze moesten werken. En met geen enkele spoorweg, noch zelfs een behoorlijke weg in de buurt, hoe zou een industrie- bedrijf daar goede vooruitzichten kun nen bieden. TOEN ze daar kwamen, bestona het dorp uit één oude korenmo len en enige modderhutten. In zijn hoofd had Julius een 25-jaren- plan, aan de hand waarvan hij zich voorgenomen had te werken In die tijd wilde hij door de genade van God en met de hulp van een goede vrouw een welvarende, godvrezends maatschappij opbouwen, in de omgevins van het tuindorp. Lujan zou een kleine industriestad worden, maar het zou zo ganda en toezicht, had hij hen spoedig zover, dat ze hun eigen voedsel ver bouwden en zo een einde maakten aan het monotone en onevenwichtige voe dingsprogram, dat zij generaties lang hadden gevolgd. Chronisch alcoholisme ondervoeding, armoede en immoraliteit, hetgeen een bijna onvermijdelijk ge volg is van het stouwen van mennen vrouwen en kinderen in „huizen", die nog te weinig confortabel zijn voor dieren, begonnen te verdwijnen. Dit waren de grondslagen, door Julius gelegd. Terwijl hij zich met deze dingen bezighield, ging Maria, zijn vrouw, in de omtrek van het dorp de catechismus aan de mensen leren terwijl ze hen bezocht in hun huizen en met hen de goedheid en de wijs heid deelde, die een welwillende God hun in zo'n overvloed had gegeven Toen na twee of drie jaar de zaak eenmaal was gevestigd, bouwde Julius in Lujan een kerk en een school, het geen totnutoe een ongekende luxe was En hij begon ernstig buiten zijn schema om. met de ontwikkeling van de ge meenschap als zodanig. Tot dan toe was hij bezig geweest met de problemen van de individuen, verwilderd door jaren van geestelijke verwaarlozing, armoede, onwetendheid, ondervoeding en wat daaruit voortkomt. Heden ten dage heeft Lujan. 500 huizen en een bevolking van tussen 6 en 7000. Tweeduizend arbeiders zijn ingeschakeld in de Steverlynck-spinne- rijen. Een 15-tal verschillende sociëtei ten voor kuituur en ontspanning bloeien in het stadje. Er zijn clubs voor fietsers en duiven melkers. roeiers en schakers. De aanleg van een van de grootste zwembaden van de streek is zojuist voltooid. Talloos zijn de mogelijkheden vooi Lujans bevolking om haar vrije tijd op gezonde wijze door te brengen, terwijl landarbeiders en werklieden uit de ste den in andere delen van de vlakte het weekeinde in de bars vieren zoals tevoren VIJF gouvernementsscholen, geleid door zusters en onderwijsbroeders, voeden de kinderen van de stad op de stad op. Maria's werk heeft zich ook ontwik keld Een goedgeorganiseerd systeem van sociale werkers, die als -vrienden de huizen van de mensen binnengaan, om de traditie voort te zetten, die zij begon. Toen Peron begon met zijn systeem voor sociale welstand door wetgeving, hadden de arbeiders van Steverlynck reeds familietoeslagen voor ieder kina tot 14 jaar, betaald door de firma's en de fabriekskantines. Voor bruiden wa ren er uitzet-giften. Ook toekomstige moeders kregen een textielpakket, dat 15 dagen voordat de baby werd ver wacht werd uitgereikt. De arbeiders werken 7 uur per dag Zij hebben muziek-onder-het-werk, een fabriekskrant, schilderijen aan de muur, bloembedden buiten. Al deze zaken zijn tot stand gekomen zonder staatssubsidie en zonder dat JuliuS behoorde tot een beweging van welke aard dan ook. Tot het einde toe heeft hij elke schijn van paternalisme willen vermijden. „D-t is geen liefdedienst. Het is tot stand gekomen door de krachtsinspanningen van beide partijen", heeft hij de arbe.- ders vanaf het begin gezegd. En hij heeft hun ook gezegd, dat de ideeën, die hij ontwikkeld heeft, hun oorsprong von den in de sociale encyclieken van de paus, voor wie precies in het midden van de voornaamste fabriek een gróót monument staat In 1928, toen Julius en Maria Steverlynck voor het eerst naai Lujan gingen, waren het niet alleen zijn collega's-industrialisten, die dachten dat hij gek was. „Het is een mooi idee, maar het kan niet slagen", zeiden ook zijn eigen arbeiders toen. Maar beide groepen weten nu uit ervaring, wat een gehuwd paar met een droombeeld van gerechtigheid en een groot vertrouwen kan tot stand brengen. De Indonesische communistische par tij de P.K.I., is, naar vandaag in Da- karta is bekend emaakt. thans de groot ste partij op Java geworden. Volgens de eerste voorlopige, en nog slechts gedeeltelijke uitslagen van' de re gionale verkiezingen, welke zaterdag 10 augustus in West-Java wei-den gehouden hebben de communisten de nationalisti sche P.N.I. in Bandung van de eerste plaats verdrongen. Na telling van de stemmen van 600 van de in totaal 700 stembureaus in Bandung bleek, dat d" communisten daar 90.000 stemmen verkregen, of 28.000 meer dan bij de verkiezingen voor de grondwet gevende vergadering, welke twee jaar geleden werden gehouden. De nationalis ten zakten van 83.000 stemmen in 1955 tot 54.000 stemmen nu. i De voornaamste Islamietische en anti communistische partij Masjumi in grootte de derde partij in Bandung, doch sinds 1955 de grootste in de provincie West-Java handhaafde haar positie met 39.000 stemmen. De Orthodox-Islamietische Nahdatul Shlama bleef vierde met 17.000 stemmen. Politieke figuren van West-Java voor spelden vandaag, dat de communisten in Bandung minstens 100.000 stemmen zul len hebben. Zij betwijfelden evenwel, of de communisten erin zullen slagen de Masjumi voor Je gehele provincie van de eerste plaats te verdringen, zelfs als de eerste berichten uit de regentschappen Cheribon en Tiiamis erop mochten dui den, dat de communisten daar de leiding zouden hebben. Intussen is van de zijde van de natio nalistische partij opnieuw aangedrongen op herstel van de samenwerking tussen Masjumi. Nahdatul Ulama en P.N.I. De secretaris-generaal van de P.N.I., A. Ba- gus Manuaba, 'die een beroep van de P.N.I. daarvoor onder woorden bracht, zeide vandaag dat de communisten stre ven naar een dictatuur van het proleta riaat. Manuaba verklaarde, dat de natio nalistische partii en de Islamietische par tijen moeten samenwerken in het belang van het behoud van de democratie in In donesië. Voordat de aanval op de stad Nizwa, het centrum van de opstandelingen in gPn en discussies. En wie er ook af- gepland worden, dat zij hun mensen in Oman, begon, die zonder slag of stoot verliep, vond er overleg plaats tussen staat-zouden kunen stellen, in hun eigen brigade-generaal J A. R. Robertson, commandant van de Britse leaerpenhi-dev grond wortel te schieten. En als hij er - an de ernstige spoorwegongeluken. rij 'n ^dcrland voorkwamen, noteerden 13 ^fonologische volgorde: SePtember 1918 Weesp, Ontsporing die «oor dijk verzakking na regenval: 41 do- Wi; en 42 gewonden. Justus 21 ond 1934: Amsterdam. Verkeerde 7 zwaar en 5 minder ernstig en. Op lul' 1951: Gouda. Exprestrein reed in ta] ,Vachtende trein: 2 doden en,een 20- 7 SeWonden. 'edentr ei"en 20 er 1952 Rotterdam. Twee eincn. Een trein reed van op stilstaande trein 2e do- gewonden. op f puari 1953: Gouda. Personentrein 19 geer^°comotief: 1 dode. 1 gewonde. 'atiqJUnl 1953: Nabij Weesp. Door ver- dg^^^'optrein reed exprestrein Amster- ^Opri 'nschede erop in: 2 doden, 9 ge- 5taqt)!?t°'3er 1954:. Eist Verkeerde^wlssel- 29 ^°den, 11 gewonden. 1,165 1955; Geldermalsen tp®iq n hie Personen- goederentrein: 2 doden. 8 ge- Ütai e' 1955: Oldenbroek. Ontsporing mi- 1 ti f 5 e'n: 2 doden, 2 gewonden. Upj, °Vember 1955: Heerlen. Sneltrein 3§ zwaar gewonden. iets aan zou kunnen doen, zouden die wortels gezonder worden en de grond rijker dan zij nu was. Hij volvoerde zijn plan tot het laatste detail. En hij deed het in precies 25 jaar Hij werkte met wol en katoen. De voornaamste produkten waren en ble ven linnen en karpetten. Toen hij een maal een kleine molen had opgericht én de arbeid op gang had gebracht, was het eerste, dat hij deed, 59 pet bieden boven de gewone loongrens. Daartegenover stelde hij bepaalde regels vast. waar hij op stond, dat ze onderhouden werden Tekenend was deze bijvoorbeeld, die be paalde, dat iedere arbeider maandag morgen op de molen aan het werk moes! zijn. Vóór die tijd gingen zij, zoals veel andere verwilderde Latijnsamerikaansp arbeiders, dikwijls niet naar hun werk omdat het regende. Ze hadden de ge woonte het week-einde eenvoudigweg met een dag uit te breiden. Het kwam meer voor dat de reden hierin gelegen was. dat ze nog leden onder de nawer kingen van hun nogal ruige dronk op de vorige dag. Ik ben in vlakten geweest in Lati.ins- Amerika waar minstens één-derde var- de Inquilllnos door armoede gekwel de boeren het, week-einde besluiten in volslagen dronkenschap, in zulk een mate, dat gr geen sprake van is. dat men de volgende dag kan werken, net zolang tot het vergif is uitgewerkt. Maar wanneer zij bij Julius Stever lynck wensten te blijven werken, met de hoge lonen en de nooit-verwachte condities welke hij hun aanbood, dan moesten zi.i daar bij de deur zijn wan neer de fluit blies op maandagmorgen Zou hij die regel niet. opgesteld en be krachtigd hebben, dan zouden vanzelf de hoge lonen geleid hebben tot hun nog grotore degradatie, en al het georgan;- seerde zou bergafwaarts gegaan zijn werkgevers en arbeiders, ieder naar zijn eigen ondergang. VOOR zijn 50 arbeiders begon hij tegelijk zijn sociaal programma te ontvouwen. Hij kocht een groot stuk land en verdeelde het in stukken van 300 tot 500 m2. Deze verkocht hij hun op afbetaling voor de koopprijs. Hij leende hun ook geld. renteloos zodat zij huizen konden bouwen, die ge schikt waren voor mensenfamilies, en hij hielp hen bij de plannen en de bouw Het geld werd terugbetaald in de vorm van 10 of 12 pet van hun lonen. In 5 jaar tijd waren de huizen, die zij hadder gebouwd, hun eigendom 7,n had iedet zijn eigen huis en zijn stukje land. Als resultaat van constante propa- en de troepen van de sultan. De foto geeft een beeld van het onderhoua tussen de brigade-generaal en een majoor (links) van de troepen van de sultan. In Cairo is vandaag het proces begon nen tegen 13 personen, onder wie 2 voor malige ministers en een ex-brigade-gene raal, die beschuldigd worden van een poging de Egyptisch» regering omver te werpen en president Nasser te vermoor den. Ook worden zij ervan beschuldigd, dat zjj de voormalige Egyptische president Naguib weer tot president wilden benoe men en de naasting van het Suezkanaal ongedaan wilden maken. Zij zouden voorts bekend hebben, dat zij een regering wilden vormen, die zich vol komen met de Amerikaanse regering zou kunnen verstaan. Als zij schuldig worden bevonden, kun nen zij ter dood worden veroordeeld. De leider van het komplot is de voormalige brigade-generaal Ahmed Atef Nasser. De beide ex-ministers, die in staat van beschuldiging zijn gesteld, zijn Salah el Din en Abdoel Fatah Hassan. Een woordvoerder van h^t Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft te Caïro tegengesproken dat am bassadeur Raymond Hare ooit in con tact heeft gestaan met de twee wafdisti- sche ex-ministers, die tot de dertien be klaagden behoren, tege-- wie momenteel te Caïro een proces gevoerd wordt op beschuldiging van samenzwering tegen Nassers regime. Dit had een getuige charge te berde gebracht. Aan boord van het Panamese schip Arosa Sky dat vandaag in de haven van New York aankomt met aan boord 800 buitenlandse studenten, zijn een honderd tal gevallen van influenza gemeld. Dit heeft de gezondheidsdient van de stad New York medegedeeld. Het schip is afkomstig uit Rotterdam. Ambtenaren van de gezondheidsdienst zullen zodra 't schip gemeerd is aan boord gaan. Het is niet bekend of het hier gevallen van Aziati sche griep betreft. De studenten, die tus sen de 16 en 18 jaar oud zijn, zijn afkom stig uit 18 landen. Zij zullen ondergebracht worden bij Amerikaanse families. Van af het schip is geseind, dat het geen ern stige gevallen van griep zijn. In Zuid-Afrika is de eerste dode als lie Arabische Liga heeft gisteren besloten de kwestie Oman voor de Veiligheids raad te brengen. Dit besluit werd genomen nadat Irak en Libië zich hiermee akkoord hadden verklaard. De andere leden van de liga, Egypte, Jordanië, Libanon, Saoedië-Arabië, Soedan en Syrië hadden al eerder hun goeakeuring aan dit voorstel gegeven. Naar aanleiding van dit besluit van de Arabische Liga verklaarde een woord voerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken desgevraagd, dat de gebeurtenissen in Oman „een kwestie van binnenlandse jurisdictie voor de sultan van Muskat en Oman vormen". Voorts zei deze woordvoerder, dat er geen waarheid schuilde in de verklarin gen van de vertegenwoordiger van de Imam van Oman, dat er tussen de Britse politieke resident in het gebied van de Perzische Golf. Sir Bernard Burrows, en de sultan van Muskat een geheim ak koord zou bestaan De Britse woordvoer der zei ook, dat „het z.g. verdrag van Sib geen Brits staatsstuk is. dat het niet gepubliceerd is en dat de -sultan het niet nodig acht zulks alsnog te doen." Het verdrag werd in 1920 door de vader j van de tegenwoordige sultan en een aan tal stamhoofden getekend. Overigens was het ..Foreign Office" het met de sultan eens. dat het verdrag niet langer van kracht is „gezien de daden van de voor malige Imam en zijn broer sinds 1950". In antwoord op een vraag heeft de woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken voorts nog ver klaard. dat er onder het buitgemaakte oorlogstuig wapenen waren, die niet van Britse makelij zijn. In verband met deze wapenkwestie heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken gisteren in Washington verklaard, dat er geen bevestiging is van berichten volgens welke de troepen van dé Imam wapens hebben gebruikt, die door de Ver. Staten aan Saoedi-Arabië zijn ge leverd. Hij voegde hier echter aan toe. dat ln het verleden wel eens gebleken is dat Amerikaanse wapens in het gebied van Oman/terechtgekomen waren. reeds aan deze tweede colonne overge geven. Men neemt aan, dat Izki ook gevallen is. Boven het fort Bahla. waar vrijdag nog op Britse vliegtuigen geschoten werd waaide gisteren voor het eerst de rode vlag van de sultan. Er is in dit ge bied nog maar één fort dat de witte vlag van de opstandige Imam voert. nl. Jabrin ten westen van Nizwa. De vertegenwoordiger van ie Imam. El Harty, verklaarde gisteren in Cairo, dat de val van Nizwa niet betekent dat de strijd ten einde is. De opstandelingen zullen naar de bergen trekken en een guerilla beginnen. De vertegenwoordiger zei voorts, dat de eerste Egyptische vrijwilligers zich bij hem gemeld hebben voor strijd tegen de Britten in Oman. Het zijn volgens hem bekwame commando's (fedayenï die in Palestina en Port Said hadden gevoch ten. Inmiddels zfjn de troepen van de sul tan van Oman, die met Britse steun Firq en Nizwa (de hoofdstad van de op- stadige Imam veroverd hebben, gisteren opgerukt tot Birket El Mauz. Daar ontmoetten zij een tweede colon ne van de sultan,, die vanaf de kust van Muskat via Izki naar het zuiden was op gerukt. Het fort Birket El Mauz had zich België wenst, dat de V.N. een cam pagne organiseren om „de volken van de wereld in te lichten over de gevaren van dp bewapeningswedloop en ii^ het bijzonder over d,e vernietigende gevolgen der kernwapens". De Belgische afgevaardigde bij de Ver, Naties, Nisot, heeft gisteren secretaris generaal Hammarskjoeld verzocht d kwestie op de agenda van de komende Algemene Vergadering te plaatsen. Het verzoek ging vergezeld van een ontwerpresolutie, die Hammarskjoeld opdracht wil geven het volgende jaar een plan voor een collectieve publiciteits- compagne bij de Algemene Vergadering in te dienen. Via de radio, televisie en de film zou men het publiek moeten inlichten over de kosten van de bewa peningswedloop, de gevaren van de kern wapens en de onmogelijkheid om zich tegen kernwapens te verdedigèn, aldus het Belgische ontwerp. Te Damascus is in officiële kring be vestigd, d~' president Tsjoekry El Koe- gevolg van de Aziatische griep gevallen I watly op uitnodiging van de Tsjechoslo door het overlijden van een negerbaby In waakse president in de loop van septem- East-London in de Kaapprovincie. In Dur- ber met een ministeriële delegatie een ban zijn thans meer dan 75.000 gevallen bezoek aan Tsjecho-Slowakije zal bren van Aziatische griep geconstateerd. gen. De BBC en de nieuwsdienst van dc commerciële televisie in Engeland gaan onder auspiciën van Intourist met eigen reportagewagens een tocht door Rusland maken. De BBC-groep, die zaterdag per vlieg tuig uit Southend vertrok, is vandaag in Bresk-Litovsk aangekomen. Aanstaan de zondag hopen zij in Moskou te arri veren, waar ze een zestal dagen zullen blijven. Voor het radioprogramma „At Home and Abroad" zal een rechtstreekse uit zending uit Moskou worden verzorgd. Bovendien zullen volgende maand twee op de band vastgelegde Russische pro gramma's van een half uur via de Home Service worden uitgezonden. Voor het „To-night"-programma van dc èelevisic zal uitsluitend gebruik worden gemaakt van gefilmd materiaal. Robert Reid, de commentator van de BBC-groep, heeft verklaard, dat een der gelijke Intourist-reis de beste manier is om technische apparatuur naar Moskou te krijgen. Het ligt in de bedoeling van de groep om tijdens de tocht naar Mos kou impressies op te nemen van het le ven in de Russische plaatsen, die men onderweg passeert. Dit is het eerste bezoek, dat een der gelijke groep BBC-verslaggevers aan Rusland brengt, hoewel het land reeds door verschillende „specialisten" is be zocht.Tevens is het de eerste maal, dat men daar te lande gebruik heeft kunnen maken van de eigen technische uitrus ting. De groep de heer Reid wordt ver gezeld door cameraman Slim Hewitt en de opname-technicus Harvey Sarney maakt de reis in een ppeciaal voor het doel uitgeruste Land-Rover met de Ini tialen van de BBC erop De verslaggevers van de commerciële televisie, die aan het eind van deze week jaar, I naar Rusland vertrekken, gaan materiaal verzamelen voor een televisiefilm in de rubriek „Roving Report". Mr. Michael Barsley, de programmaleider, heeft aan een vertegenwoordiger van „The Times" meegedeeld, dat de groep ln Rusland de zelfde methode zou volgen als in de vijf tien verschillende landen o.a. de V. S., Malakka en de meeste landen van Euro pa waarover men reeds dergelijke re portages heeft gemaakt. „We zullen in het geheel geen contact met Moskou opnemen", aldus mr. Bars ley. „We willen op onze eigen manier een reportage over Rusland maken en daarbij afwijken van de traditionele pa den. Intourist heeft daartegen absoluut geen bezwaar gemaakt". pe groep, die de reis maakt in een Humber Hawk, welke is ingericht voor 't vervoer van televisie-apparatuur over lange afstanden, bevindt zich op het ogenblik in Frankrijk, waar ze met de hertog van Bedford samenwerkt aan een tocht per helikopter langs de kastelen van de Loire. Geen hunner spreekt Rus sisch, maar Intourist zal voor tolken en gidsen zorgen. De BBC en" de commerciële televisie in Engeland dienen voortaan voor de weerberichten en het nieuws, dat ze uit zenden, te betalen, aldus luidt het advies van een uit lagerhuisleden samengestel de commissie. Tot nog toe hoeft de BBC alleen de ambtenaren van de meteorologische dienst te betalen, die voor de televisie optreden Maar d'j dienst kost de Britse regërins ongeveer 3.000.000 30.000.000,-) per „De Zeven Liedjes op Zaterdagavond waarmee het T.V.-programma van de VARA zaterdagavond opende, hebben weer eens bewezen, dat men bij de Ne derlandse televisie teveel steunt op de radio 'en voor de camera's lieden laat op treden, die men beter kan horen dan zien, ondanks de moeitevolle en vaak geslaagde pogingen van regisseur Gij: Stappershoef om van deze uitzending iets beters te ma ken dan alleen maar een met de camera geregistreerde radio-uitzending. Zijn ge woonte om het titelbeeld van deze uit zending telkens door het verstellen van de lens te doen vervagen, is echter bijzon der irriterend voor de ogen. De kijker zit zich dan ook al heel gauw af te vragen,, of er misschien iets aan zijn gezichtsver mogen mankeert. De verbindende tekst- bij deze uitzen ding, welker succes grotendeels afhangt van de keus der liedjes, die zaterdag avond weinig variatie vertoonde, werd gesproken door Michel van der Plas, wiens soms zwaar bebaarde humor een tikje teveel aan de bittertafel was ont leend. Bij de wedstrijd „Weet wel, wat je waagt" komt het accent en terecht meer en meer te liggen op de deelnemers, die door Theo Eerdmans warden geïnter- vieuwd, alvorens te worden ondervraagd. Een op zich prijzenswaardige manier van doen, waarvoor men echter personen moet kiezen, ,die in staat zijn hun gedachten iuist en vlot te formuleren, terwijl ook hun parate kennis van de door hen opge geven „hobby" tevoren nauwkeurig dient te worden getoetst, wa' zaterdagavond kennelijk niet het geval was geweest. Dat de SDortiourpaMn' t-~ t ;y,PI. n3 een jjjj. zonder interessant interview over zijn werk, de hem gestelde vragen niet kon beantwoorden, verwonderde ons niet goéde vragen stellen ls minstens even moeilijk als ze beantwoorden en van ierpand, dié belangstelling heeft voor het Franse chanson kan men moeilijk verlan gen, daf hij volledig op de hoogte is met ie oersona'ia nr d» mensen die deze dianso-s z.ingen. maar dc d-elnemer. die de bijenteelt als onderwerp had opgege ven, wist beslist te weinig van zijn lief hebbert! af. En de voornaamste bekoring van dit „spel" is toch wel de deelnemer te zi^n winnen met goede antwoorden. Als hors d'oeuvre op het AVRO-prb- gramna werd de kijkers gisteravond een extra NTS-journaal getoond over de spoorwegramp bij Eindhoven Een reeks beelden, die een beklemmende indruk ga ven van de aangerichte ravage werd ge volgd door een interview met een der overlevende passagiers uit de trein naar Maastricht en met een deskundige van de spoorwegen o<-:r de oorzaak van de bot sing. De rubriek Televizier bracht het jour nalistieke echtpaar Wim Mosman voor de camera's, dat beurtelings, maar met de man als dru':ste prater, vertelde van zijn ervaringen in Afrika, met name in het Kenva-gebied. Van de Filmpremières, die bij de kij kers vervolgens werden geïntroduceerd, was het fragment uit de film, die de Brit ten hebben gemaakt van het jongste inci dent, waarbij de kruiser „Amethyst" aan de kanonnen van rode Chinezen wist te ontkomen, verreweg het belangrijkste en beste. Biizonder boeiend, vooral om de nostal gie, die er bij de oudere kijkers Jan werd gewekt, was de nieuwe rubriek „M'n eer ste". waarin Rolf ten Kate met verschil lende artiesten herinneringen ophaalde. Achtereenvolgens verschenen de heer Nodde van het accordeonduo de Hodlars, Annie de Reuver, de violist Boris Lensky, die'et.i even spontaan reagerend als vlot declamerende dichteres van 13 jaar tot dochter blijkt te hebben, het zangersduo Hofman óp het scherm met niemand an ders als Lou Bandy als de hekkesluiter Vooral de oude. maar als artiest altijd jonge Lou, „deed het" uitstekend De grootste kracht van diens optreden is wel, dat hij net weet te doen, alsof hij zich van heel die loerende an,>ra'p en van de mensen, technici en regisseu» daarachter geen zier aantrekt. Dat doet hij misschien ook niet. want in zijn veel bewogen leven heeft Bandv al voor heel wa' hete vurer gestaan, die het verre winnen van de I studiolampen in Bussum. Te New York is gisteren van welinge lichte zijde vernomen, dat de meeste le den der Verenigde Naties zich hebben uit gesproken voor het houden van een speci ale zitting ter besnreking van het Hon gaarse vraagstuk. Deze zou tien septem ber a.s., een week voor de opening van de twaalfde zitting der Algemene Vergade ring, beginnen. De mogelijkheid hiertoe bestaat,- om dat de Algemene Vergadering, bij het beëindigen van haar elfde zitting, heeft bepaald, dat zij, vóór de opening van de twaalfde zitting, bijeen kan worden geroe pen voor een bespreking van de vraag stukken betreffende Hongarije en/of het Midden-Oosten. Westelijke diplomaten hebben ver klaard. dat de bijeenroeping der Algeme ne Vergadering, een week voor de opening van de twaalfde zitting, NIET betekent, dat verwacht wordt, dat het Hongaarse vraagstuk in deze tijd zou kunnen worden afgehandeld. Men hoopt echter wel in deze week het in juni j.l. gepubliceerde V.N.-rapport over Hongarije, uitgebracht door een com missie, waarin vertegenwoordigers van vijf landen zitting hadden, volledig te kunnen bespreken. Vernomen wordt, dat Groot-Brittannië en Frankrijk bezig zijn met de opstelling van een ontwerpresolutie over het Hon gaarse vraagstuk, dje ln de twaalfde zit ting der Algemene Vergadering zal wor den ingediend. Het militaire gerechtshof van Saigon heeft de voormalige generaal van de Cao Dji-sekte, Nguyen Van Thann tot de dood straf veroordeeld wegens desertie uit het Zuidvietnamese leger en deelneming aan de strijd tegen de regering aan de zijde van de opstandige Éinh Xuyen. De Binh Xuyen kwam ln 1955 in op stand tegen het bewind van president Ngo Dinh Diem. De Cao Dai-militairen waren toen reeds bij het Zuidvietnamese leger ingelijfd. Het bezoek dat, Mao Tse-toeng de president van communistisch China, aan Polen zou brengen, is tot het eind van dit jaar of nog later uitgesteld. Welingelichte kringen in Warschau ver wachten, dat Mao enige tijd na afloop van het congres van de Poolse communistische partij, dat vermoedelijk in december wordt gehouden, zal komen. De Westduitse ambassadeur heeft gis teren te Moskou een nota over de repa triëring der nog in de Soviet-Unie ver blijvende Duitsers overhandigd. Men meent, dat de Sovjets in de nota wordt verzocht uiteen te zetten welke categorieën Duitsers zij zouden willen re patriëren. Volgens Westduitse cijfers wor den 80.000 Duitsers nog tegen hun zin in de Sovjet-Unie vastgehouden. Men verwacht, dat de nota vandaag te Bonn zal worden gepubliceerd. De Franse en Britse scholen en cul turele instellingen zuilen ook na een hervatting van de normale betrekkingen met Engeland en Frankrjjk niet terug gegeven worden, zo heeft de Egyptische minister van onderwijs verklaard. De scholen en instellingen zullen, na een raming van de waarde, verkocht worden aan de onafhankelijke Egyptische onderwijsraad. De culturele kolonisatie behoort tot het verleden, aldus de mi nister. De scholen en instellingen waar het 'hier om gaat zijn na de Brits-Franse interventie eind vorig jaar onder Egyp tisch beheer geplaatst. Om het toelaten van bromfietsen op toeristische rijwielpaden in Gelderland te regelen is in overleg met de rijwielpad- verenigingen en de betrokken gemeente- bestum Pen plan opgesteld, waarbij de rijwielpaden in drie groepen zijn verdeeld, te weten rijwielpaden, waarop bromfiet sen slechts worden toegelaten met uitge- chakelde motor, voorts rijwielpaden, waarop rijwielen met hulpmotor zijn toe- estaan en tenrioltr rijwielpaden, waarop behalve rijwielen en bromfietsen ook mo- 1 torrjjwlelen zijn toegelaten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5