KUNST EN ARBEID Tentoonstelling Genève DEVIEZENSTROOM NAAR WEST-DUITSLAND Blijven rijders van Europa de vrac w f VONDST in T ZOLKI Ty Franse verkante devaluatie werkt door op buitenlandse wisselmarkten Scholten's Aardappelmeel verwacht weinig veranderde resultaten Het vliegtuigongeluk bij Merauke lets betere resultaten Jan de Poorter WIJ E H HET WEGVERVOER IN DE EUROMARKT Centrale training voor 13 Ned. elftal-spelers Matige reactie op Pariise effectenbeurs Belang bij Engelse onderneming verworven J°*K' TB DINSDAG 13 AUGUSTUS 1957 PAGINA 6 V DE NIEUWE INDONESISCHE DEVIEZENMAATREGELEN Dr. Hatta dringt aan op intrekking ZESTIEN POLIOGEVALLEN PESSIMIST EN OPTIMIST In hamer opgesloten DRIE KINDEREN OP CURACAO VERBRAND NA WOORDENWISSELING OVERLEDEN BRAND IN PSYCHIATRISCHE INRICHTING TE DEVENTER BEPERKING HERDIS- CONTERINGSFACILITEITEN Brits commentaar AANDELENEMISSIE NIET UITGESLOTEN WINST CANADESE FORD STERK TERUGGELOPEN Verhoging disconto Goudmark flauw gestemd So Degene, die het geluk heeft dit jaar Genève te bezoeken zal zijn geest kun nen verkwikken aan een tentoonstelling van zeer bijzondere a'fure. Van half juni tot midden september is de expositie „Art et Travail" te bezichtigen, ingericht door het Bureau International du Travail en de stad Genève. Het thema is de arbeid van de mens. gezien vanuit het oog van de kunstenaars. Niet de stijl of de vormgeving naar kunsthistorische principen geordend is primair. De samenstelling vond voor al les plaats naar geestelijk-menselijke in houd. I)at men hier de voorrang gaf aan het object, aan het wat en niet aan het hoe is bepaald verkwikkend en een tijd, dat de -ismen in een tomeloze vaart tons dreigen te vervlakken. Men heeft houvast, men grijpt niet in het luchtledige. Men staat dank zij de arbeid met de voeten op de grond, ont waart. dat deze ons iets te zeggen heeft in alle tijdsperioden. Het hoe. de wijze, waarop dit gezien werd door de eeuwen heen, vloeit hier vanzelf uit voort. De kunst spreekt hier over de arbeid in al haar geledingen, vanaf Maes tot Dufy, van Dürer tot Boyadjiev. Het is verras- send welk een vaste greep zij op de ar beid, maar tevens welk een stimulerende invloed de arbeid door de eeuwen op de kunst gehad heeft. Geen spel in de ruim te. geen doelloos tasten. De kunst zag dikwijls meer in een materialistische tijd, dan de arbeider zag in eigen werk. Zij idealiseert zeker niet altijd, maar zij de- materialiseert. Dit aangetoond te hebben is dunkt mij de grote verdienste van deze expositie. De arbeid wordt er in haar waarde ge schat. los van geld of materie. Zij heeft in het oog van de kunstenaar niet alleen een pitoreske, maar veeleer een diep geesteliike zin. In diepe menselijkheid werd zij door velen gezien en aangevoeld, zowel in haar zwoegen, als in haar berei ken. in ploegen en maaien, met torsen en dragen, in hitte en koude, in haar opbot- sen tegen onrecht, maar ook in de stille vrede van het rusten na oogst. Het Bureau International du Travail, dieper ziende, dan degenen, die door de eeuwen heen de arbeid misbruikten heeft met deze expositie gereikt naar een diep menselijke visie op de arbeid, anders ge zegd naar de grote moderne vraag, „wat is arbeid?", „op welke plaats heeft zij recht?". ..Hoe moeten wij haar waarde ren?" Wanneer de grondprincipen worden doorvorst hebben wij hoop. dat deze ook eenmaal gemeengoed worden trots alle politieke geschillen, ontsporingen en ver- gissingen. Bijzonder verhelderend doet ook aan, dat voor dit geval niet naar bepaalde kunstscholen is gewerkt. Er is veel bre der en dieper gezien. Men heeft geordend naar de aard van de arbeid. De landbouw, de textiel, fes arts du feu, de bouwers en steenhouwers, de drukkers enz. allen zjjn vertegenwoordigd. Dit alles volkomen in ternationaal, zodat men bewonderend op ziet naar de vissers van Krsinic, en een ander moment stil wordt voor Josselin de Jong, waar arbeiders voor een gloeien de oven staan, of voor de glasblazer van Norrman, om dan weer de kleurige kop van een Colombiaanse planter te bewon deren. Het zou gemakkelijk wezen om tegen over zulk een uitgebreide collectie kri tiek uit te oefenen naar de verschillen in kunstwaarde, maar men houdt dan weinig rekening met de taak, die de in richters van de expositie zich gesteld hebben en dreigt bij nader inzien globaal te handelen. Aandacht verdient voor alles, dat de internationaliteit van de collectie tot ont dekkingen leidt, die van verregaande be tekenis kuiyien rvezen. Zij kunnen ons denken beïnvloeden ten opzichte van de arbeid nu en later, mits men de moeite doet om ook de kunstenaars te willen be grijpen. Dezen hebben vele malen als bij intuitie hun taak begrepen, vertolkers te zijn van de diepste menselijkheid. Zij spreken daarom blijvend tot de massa. Het beeld blijft bij, de slogan vervaagt. - J. Millet, de arenleestcrs tentoonstelling te Genève De oud-vlce-president van Indonesië, dr. Mohammed Hatta, heeft een beroep gedaan op de Indonesische regering om de nieuwe in- en uitvoerbepalingen, welke in juni werden ingevoerd, weer in te trek ken. In een artikel van zijn hand, dat in een aantal dagbladen in Djakarta werd opgenomen, verklaarde Hatta, die zelf doctor in de economie is, te menen, dat het nieuwe systeem niet zal bijdragen tot oplossing van de huidige financiële moei lijkheden. Zoals eerder werd gemeld, werd op de nieuwe* bepalingen door alle lagen van de Indonesische gemeenschap kritiek ge oefend, terwijl zij in een aantal buiten gewesten geheel worden genegeerd. In de plaats daarvan werd daar het systeem van barter-handel ingevoerd met Singa pore, Malakka en de Filippijnen. Noord- Celebes en de Molukken verhandelen bijv. kopra voor vrachtwagens en industriële benodigdheden. Verschillende delen van Sumatra ruilen rubber voor machines en rijst. De woordvoerder van het militair gezag in Zuid-Sumatra maakte maandag bekend, dat de mogelijkheid groot is dat Zuid- Sumatra zal overgaan tot ruil van rubber en peper voor rijst, daar er in die gebie den een groot rijsttekort bestaat. Luitenant-kolonel H. Worang, districts commandant van Zuid-Lampong, in Zuid- Sumatra, maakte bekend, dat in zijn ge bied geen herwaardering van de bestaan de goederenvoorraden mag plaats hebben. In juli had de centrale regering aan im porteurs e.d. toegestaan om de prijzen van hun voorraden te verhogen, in ver band met de algemene prijsstijging van importgoederen. In de week van 28 juli tot en met 3 augustus 1937 zijn in totaal in Nederland 272 gevallen van besmettelijke ziekten aangegeven. Hieronder zijn 100 gevallen van roodvonk, 13 gevallen van paratyfus b en 16 gevallen van poliomyelitis, waar van 3 zonder verlammingsverschijnselen. EEN PESSIMIST in Zwitserland mop perde onlangs, dat zijn Heimat zo klein was en er maar zo weinig Zwit sers waren. Hij had o.a. uitgerekend, dat op elke vijf mensen ter wereld er een 'n Chinees is. Verder is er op elke zeven mensen één Indiër. Maar op elke 540 mensen is er slechts één Zwitser. De pessimist becijferde voorts, dat de Sovjet Unie in Europa en Azië een ge bied omvat. 550 maal gro' :r dan Zwitser land. Stel je voor, zei hij ondanks Mont- blanc en Matterhorn gaat heel ons land 550 maal in die Sovjet Unie.. Hij werd nog pessimistischer, toen hij uitrekende, dat zowel in New York als in Tokio anderhalf maal zoveel mensen wo nen als in heel Zwitserland. Nog pessimistischer was hij. nadat hij geconstateerd had, dat er alleen al in Sjanghai evenveel mensen wonen als in Zwitserland Toen kwam er een optimist. Deze ging eveneens aan het uitkienen en bevond het volgende: Zwitserland heeft steden, die niet minder dan tweeduizend jaar zijn (Genève en Bazel) Zwitserland is de oudste democratie ter wereld Zwitserland kan bogen op de oudste, sinds anderhalve eeuw niet meer geschon den neutraliteit. Zwitserland is, hoe klein ook, industrieel gesproken 'n wereldmacht. Hoe merkwaar dig het ook lijkt, maar een derde van de wereldvloot vaart met Zwitserse motoren. Zwitserland is tevens een financiële wereldmacht. Het bezit op de vier ande re landen na de grootste goudschat ter wereld. Voor een klein land is dat iets heel bijzonders. De gemiddelde Zwitser beschikt gerekend per hoofd van de bevol king van de hele wereld over het meeste goud. Ten slotte: Zwitserland is het. dat de juiste tijd geeft. Als voorbeeld diene. dat in de machtige Verenigde Staten van elke vier burgers er drie op een Zwitsers horloge kijken. Vijf miljoen Zwitsers. Maar ze hebben het nog zo slechts niet Hebt u dat ook gemerkt, toen u in Zwit serland was Hoe kon die pessimist zo pessimistisch worden De oorzaak was, dat hij op één dezer da gen vernam, dat in het eerste halfjaar van 1957 het inwonertal van Zwitserland de vijf miljoen overschreden had. Maar wordt nu niet pessimistisch lezer. Een optimist zal u zeggen, dat er heus nog wel een plaatsje voor u is aan het Vier- waldstattermeer of aan het Meer van t Lugano etc.etc. In e :n der buitendistr'cten v n zijn drie kinderen waarvan het oudst 6 jaar was, levend verbrand toen °e houten woning waarin zij verbleven in vlammen opging. De slachtoffers waren opgesloten in een kamer en konden de snel om zich heengrijpende vlammen me ontsnappen. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Gisteravond omstreeks 9 uur is 'e Utrecht de 71-jarige automobilist J.Jï>- overleden, kort na een woordenwisseling die hij had met een andere automobilist eveneens uit Utrecht over een vermeen de verkeersfout. Gistermorgen is brand ontstaan in het verpleegstershuis van 'e psychiatrische inrichting „Brinkgreven" te Deventer De zolder van het gebouw brandde geheel uit. De schade wordt geschat op enkele tienduizenden guldens. Als voorbereiding voor de voetbalwed strijd tegen Luxemburg, welke op 11 sep tember te Rotterdam wordt gespeeld, zijn dertien spelers voor de centrale training te Den Bosch aangewezen. Het zijn Pieters Graafland (Ajax), De Munck (DOS), Kuys (NAC), Wiersma (PSV), Walhout (NOAD), Van der Hart (Fortuna '54, Notermans (Fortuna '54) Klaassens (VVV), Van der Kuil (Ajax) Wilkes (VVV), Van Melis (Rapid JC), Rij vers (Feijenoord) en Carlier (Fortuna '54) Th Gulle, de Horlogemaker. Teneinde een beeld te geven van de veelzijdigheid, maar ook van de soms verrassende psychologische verschillen naar de landsaard noemen wij enkele be langrijke stukken. Het levensgroot schilderij, „De staker" van Hubert v. Herkomer is typisch En gels. Het stelt een blonde, rijzige werk man voor. tegen wiens schouder een be drukte, jonge vrouw met kindje rust Het gevoelselement wordt hier in even wicht gehouden door de rustig staande man, die achteloos met de hand in zijn tabak grijpt. Daarnaast brengt „De sta king" van Stanislaw Lentz, een Pool. drie verbeten mannenkoppen, trois-quart geschilderd. Verbitterd en fel stappen zij voort, terwijl de middelste opziet, ty pisch onzeker, naar zijn buurman. Een uitdrukking van onbewust minderwaar digheidsgevoel. Van Millet vinden wij daar terug de devote rust van „De Areniezers". die in ons oproept het oude, sympathieke ge bruik om de armen aren te doen lezen, maar ook de fel, hittige kleuren van „Een zuidelijke zomer in de rust tijdens de oogst" van Boyadjiev. De eerste klassiek van gebaar en houding, de laatste sterk in de meest ongedwongen houding van rust na arbeid, verkwikkende moeheid, die uitgevierd wordt. Krachtsuitingen worden gaarne uitge voerd door artiesten. Wij zagen niet al leen de edele mijnwerkersfiguur van Meun.ier en de felle Mijnbouwer" van Augustincic (Joego-Slavië). Zeer belang rijk was_ ook de Italiaan Dazzi. wiens plastiek vier man voorstelt, die met uiter ste krachtsinspanning een ijzeren balk oprichten. Dat artiesten als Dazzi en Petar Lu- bardo, die de stoere werkers aan een spoorweg in de sneeuwbergen weergeeft, dit gezien hebben, blijft een onverganke lijk voorrecht van de kunstenaars. Niet alleen gevormden leren zij zien, ook de arbeider zelf kan zich herkennen en er varen, dat arbeid waarde heeft, meer dan hij ooit vermoedde. Arbeid betekent im mers de natuur aan de mens onderwerpen ten bate van de mens. Wordt dit groot en breed gezien, dan vallen veel betrekke lijkheden weg. Arbeiders hebben in die zin reden handen, blik en hoofd vallen de benepen heden en het voorbijgaande van hen af. Zij dienen in de beste zin van het woord Er valt nameloos veel te leren op de tentoonstelling, want niet alleen Is elk vakgebied vertegenwoordigd, zodat men een globaal overzicht over oudere tech nieken krijgt. Ook de werkinstrumenten, het gereedschap vonden hun plaats. De wijze van oogsten en visvangst leest men af naar de aard van het land. De waardevolle Nederlandse collectie bestaat voor een groot gedeelte uit gilde- stukken, kunst dus door gezel of meester gemaakt en behandelt ook historisch het gildewezen. Zij gaat in tegenstelling met andere landen meer van een afgerond his torische visie uit. Behalve deze is zjj echter ook vertegenwoordigd met Toorop. Van Gogh enz. Een punt ter overweging aan de organi satoren zou misschien mogen wezen om naast de fysieke arbeid ook de geeste lijke arbeid iets meer tot haar recht te doen komen, zoals de wereld der geleer den, de kunstenaarsateliers enz. Want hoe betreurenswaardig ook, vastgesteld moet worden, dat bij vele arbeiders geestelijke arbeid als nutteloos, of legiggang gezien wordt. Het is niet de spierkracht alleen, die de arbeid van de mens uitmaakt. De geestkracht, weliswaar van een ander ge halte, moet in het gezamenlijk arbeids vermogen van de mens de haar toeko mende plaats innemen. Wij denken b.v. aan het doceren, de welsprekendheid, de wetenschappelijke vondsten en niet het minst aan het beoefenen van de caritas. Een mooie verbinding daarvan gaf het tentoongestelde paneel van de wonder bare visvangst weer door Conrad Witz, waar de vissers de netten binnenhalen en Christus de wankelenden Petrus door Zijn kracht behoudt. In een woord, het is een expositie met talloze facetten, die vele mogelijkheden opent naar een gezonder en zuiverder ar- beidsvisie. JVfoge deze prestatie de we reld overgaan, ideeën wekken en veel ma terialisatie opheffen. Dan, maar dan ook alleen zullen kunstenaars eens temeer voorlopers geweest zijn van komende ideeën, die praktische leiders tot uitvoe ring hebben te brengen in de realiteit. Kunst en arbeid behoren bijeen, waar zij uiteen vielen ging geluk verloren. Ofschoon de Franse regering het woord devaluatie angstvallig vermijdt, worden de in het weekeinde bekend gemaakte de- viercnmaatregelen voor de in- en uitvoer »n het buitenland algemeen als een ge deeltelijke devaluatie van de frank be schouwd. De Bank of England heeft dan ook een nieuwe officiële wisselkoers voor de frank vastgesteld, t.w.: 1.168,161.184,82 frank per pond sterling, hetgeen t.o.v. de vorige koers een devaluatie van 20 pet betekent. Ook in West-Duitsland is de wisselkoers aangepast aan de gewijzigde omstandighe den. De Duitse centrale bank wijzigde da officiële notering van 1.1901 DM in 0.9915 DM per 100 frank. Op de officiële wissel markt in Brussel was de middenkoers van de Franse frank maandag 11.93 Belgisch" frank voor 100 Franse frark. Wat ons land betreft, hier heeft de Nederlandse Bank voorlopig haar vaste noteringen voor de Franse frank ingetrokken. Volgens Engelse financiële waarnemers zal het Engelse besluit de wisselkoers voor de frank eenvoudig aan te passen aan de maatregelen van de Franse regering een revaluatie van de Duitse mark vergemak kelijken Een dergelijke maatregel word! te Londen onvermijdelijk geacht voor het herstel van het evenwicht in het Europese betalingsverkeer. Te Londen wordt echter aangenomen, dat indien tot een revaluatie wordt be sloten, deze niet eerder zal worden door gevoerd dan na de Duitse verkiezingen die In een te Groningen gehouden buiten gewone vergadering van aandeelhouders van W. A. Scholten's Aardappelmeel fabrieken N.V. is zonder hoofdelijke stem ming besloten tot de reeds eerder aange kondigde uitgifte van nom. 2.000.000 5% pet 15-jarige obligaties tot de koers van 98 pet over te gaan. In antwoord op vragen uit de vergade ring werd meegedeeld, dat converteerbare obligaties voor de vennootschap niet aan trekkelijk zijn, temeer daar het niet is uitgesloten dat binnen de tijd van de duur van de obligatielening nog nieuw aan delenkapitaal móet worden aangetrokken. De obligatielening wordt alleen gebruikt voor die investeringen, waarmee met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid rente en aflossing bestreden kunnen wor den. Andere investeringen met groter risico zullen gedaan worden uit ingehou den winsten. De nieuwe lening heeft voornamelijk betrekking op „diepte"-in- vesteringen in de chemische sector, dus voor de dochtervennootschap. Een der in vesteringen ligt in de commerciële sector. De positie van de vennootschap is nogal optimistisch. Er zjjn 5 tot 6 verschillende campagnes geweest, hetgeen uniek is in de geschiedenis van de vennootschap. De verwachting over het geheel is dat onge veer dezelfde resultaten als het vorige jaar bereikt zullen worden. Het dividend zal ongeveer gelijk blijven aan dat van het vorige jaar. Zeventig procent van de produktie wordt ten te vinden. Misschien zal op de Ne derlandse markt de afname door de in dustrie iets minder worden tengevolge van de bestedingsbeperking, maar zulks zal niet van grote invloed zijn op de ven nootschap. Op het ogenblik wordt op top capaciteit gewerkt en men moet soms ge legenheden tot verkoop voorbij laten gaan. Door de president-directeur, de heer G. F. Dalenoord, is nog medegedeeld, dat door bijzondere omstandigheden het de N.V. mogelijk is geworden een overeen komst aan te gaan met een van de groot ste relaties in Engeland. In deze overeen komst is bepaald, dat W. A. Scholtens Aardappelmeelfabrieken N.V. tegen beta ling in contanten per 1 september a.s. on geveer 30 der uitstaande shares van de betrokken onderneming en een optie op de overige aandelen verkrijgt. Deze optie kan gedurende een tiental jaren worden uitgeoefend. Verder is overeengekomen dat de pre sident-directeur, de heer G. F. Dalenoord, tot directeur van de onderhavige vennoot schap zal worden benoemd en dat een van de stafleden in de leiding zal worden op genomen. Door deze overeenkomst' zal het mogelijk worden eigen verkoopkantoren in Engeland te vestigen en indien dat nu of in de toekomst nodig zou blijken, de eigen produkten in Engeland te fabricej ren. Naar aanleiding van de mededeling over de overeenkomst met Engeland, werd ge vraagd of de overeenkomst wel zo aan trekkelijk was dat men over de risico's van de pondenwaardering heen kon stap pen. De president-directeur zei hierop dat de Engelse markt voor Scholten van grote betekenis is en zal blijven, wat er ook met het pond zal gebeuren. Ponden-risico is er nagenoeg niet, wel wordt de afzet mogelijkheid bevorderd. De weerstanden tegen nieuwe produkten zijn wel eens erg groot in Engeland. De nieuwe overeen komst bespoedigt de toegang op de markt. geëxporteerd. Wordt ergens een markt iets om fier te zijn, gezond van slechter, dan wordt getracht andere mark- De tot nu toe bereikte resultaten in 1957 zjjn tevredenstellend, dit heeft het bestuur van de N.V. Int. Handel- en Scheepvaart Mij Jan de Poorter te Rot terdam medegedeeld in de heden gehou den vergadering. De resultaten zijn tot nu toe ook iets beter geweest dan in hetzelfd» tijdvak van 1956. Er hebben zich geen evenementen voor gedaan zoals vorig jaar (Suezkanaalmoei- li.jkheden en regeringsmaatregelen in In dia). Er wordt weinig last ondervonden van de bestedingsbeperking, gezien het lage aantal afnemers in Nederland. De cliënten zijn verspreid over een groot aan tal landen. De dochtermaatschappij de N.V. „Geer- truidenberg" houdt zich voornamelijk be zig met de ertsveredeling. Deze dochter- mij werd in 1956 reeds geïncorporeerd in het geheel van de moedermaatschappij; gestreefd wordt naar een geleidelijke uit breiding, die gefinancierd wordt uit de eigen middelen.. Het bestuur achtte het kapitaal van de Poorter ad f 1.500.000 voldoende. De han del komt bij de Poorter op de eerste plaats. De jaarcijfers zijn met algemene stemmen goedgekeurd en het dividend werd bepaald op 9 procent. De heren W. C. L. van der Grinten en W. M. Hens werden als commissarissen herkozen. Ford of Canada hééft in het eerste half jaar 1957 een aanmerkelijk lagere winst geboekt. De netto winst over deze periode beliep nl. 6.908.095 of per aandeel 4.16, vergeleken met meer dan 12 miljoen of per aandeel 7.25 in dezelfde periode van 1956. De Marine-Voorlichtingsdienst in Den Haag deelt mede, dat bij het on geluk met de Mariner in Merauke de volgende leden van de Marine zijn om komen: luit. ter zee 2e klasse O. C. W. H. Asselbergs uit Leiden, luit. ter zee 2e klasse O. C. G. Smelik uit Kat wijk a. d. Rijn, sergenat majoor H. C. van Wingerden uit Katwijk a. d. Rijn, sergeant G. J. van Donkelaar uit De Bilt. korporaal A. A. de Bruin uit Kat wijk a. d. Rijn, konstabel 1 J. de Ruiter uit Nijverdal. Levensgevaarlijk gewond werd ser geant A. Moens uit Katwijk a. Zee. De correspondent van het A. N. P. telefoneerde gistermiddag uit Hollandia: dia: Nadat in de morgenuren van maan dag drie der stoffelijke resten van de omgekomenen met de „Mariner" wa ren geborgen, geschiedde zulks maan dagmiddag (plaatselijke tijd) met die van de vijf overigen. De slachtoffers werden aangetroffen op het vliegdek van de „Mariner" Alle acht slacht offers zijn geïdentificeerd. Op het ogenblik van de start was er geen radiocontact met het toestel; wel was dit even tevoren tijdens het proef draaien het geval geweest. Hei toestel is onmiddellijk na de start neergestort. De Javaanse chauffeur van de lueht- havenmeester te Merauke, Samidjan, zag het ongeval gebeuren en reed onmiddel lijk naar de plaats des onheils. Onderweg daarheen ontmoette hij de overlevende politieman Valerius Ikako, die ogenschijn lijk niets mankeerde. De chauffeur voegde hem toe, even te blijven waar hij was. Hij zelf ging naar het vliegtuig om de overigen te helpen en vond daar ser geant-vliegtuigmaker Moens, die zwaar gewond was. Kort daarop waren mensen van de po litie ter plaatse, doch zij konden de vuur haard onmogelijk naderen. Desondanks hebben zij pogingen in het werk gesteld om de brand te blussen. Het wrak ligt halverwege de startbaan, ongeveer 400 500 meter rechts ervan, met de neus naar de startbaan gericht. Het moet over de kop zijn geslagen. Vanmorgen om half acht is voor de katholieken onder de slachtoffer? een H. Mis van Requiem gehouden in de r.-k. kerk te Merauke. De begrafenis zal om 10.00 uur geschieden. omstreeks midden september zullen wor den gehouden en na de jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds die van 2328 september te Washington plaats vindt. Uit Tokio wordt gemeld, dat de gouver neur van de Bank van Japan, Shigen Horie, als zijn meniyig te kennen heeft ge geven, dat vóór de a.s. jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds wellicht verscheidene landen door de jongste Franse maatregelen er toé zullen worden gebrucht hun munt te devalueren Hij zeide dit naar aanleiding van de ver klaring van de Franse minister van finan ciën, Felix Gaillard, dat „zijn handelspo litieke maatregelen" van zodanige aard waren, dat zij geen schade berokkenen aan Engeland, Italië en Nederland, die even eens met een tekort aan deviezen te kam pen hebben. Ook sprak de gouverneur van de Bank van„Japan de mening uit, dat Frankrijk nogmaals en wellicht nog een derde maal tot wijziging van de wissel koersen zal moeten overgaan. Zoals wil gisteren in een deel van onze editie reeds meldden, is het disconto van de Bank van Frankrijk verhoogd van 4 tol 5 peti De centrale hank heeft voorts, zoals verwacht werd. maandag besloten de her- disconteringsfaciliteiten voor de handels banken met lft net te verminderen. Van nu af aan zal de Bank van Frankrijk wissels tegen een rente van 5 pet herdisoonteren, doch niet verder gaan dan een totaal van 500 miljard frank. Dit totaalbedrag is over de verschillende banken verdeeld. Indien een bank haar quotum overschrijdt zal een rente van 7 pet (voorheen 6 pet) ver schuldigd zijn. Van officiële zijde te Parijs is maandag medegedeeld, dat de Franse toeristen voortaan minder deviezen zullen ontvan gen. Het bedrag, dat in buitenlands geld mag worden omgewisseld blijft namelijk gehandhaafd op 35.000 frank per jaar. Daar voor de deviezen 20 pet meer moet worden betaald, betekent dit, dat de Franse toe risten voortaan minder deviezen in het buitenland te besteden zullen hebben. Voorts wordt nog vernomen, dat de ver vanging van de exporthulp door een uni forme terugbetaling van 20 pet van de verkopen aan het buitenland geen ver andering brengt in enkele bestaande.maat regelen tot bevordering van de export, als garantie van de prijzen, hulpverlening voor de export van landbouwprodukten compensatietransacties en EFAC-rekenin- gen. Deze laatste kunnen in bepaalde ge vallen met 5 pet worden verhoogd. (Op de EFAC-rekeningen comptes exportations frais accessoires wordt een tiende deel vaft de opbrengst der verkopen aan het buitenland gestort, welken in deviezen ter beschikking van exporteurs worden ge steld tot dekking van hun kosten van marktonderzoek in het buitenland of voor de aankoop van uitrustingsgoederen voor hun ondernemingen.) De Parijse effektenbeurs heeft zonder enige nervositeit gereageerd op de maat regelen, die gedurende met weekend ge nomen zijn ten aanzien van de Franse bui tenlandse handel en van de bekend ge maakte discontoverhoging. In alle Franse en buitenlandse afdelingen bewogen de koersen zich in benedenwaartse richting, maar de handel was zeer kalm en de koersverliezen zijn niet groot. Voor de fondsen, die het meest getroffen werden, bedragen de koersverliezen 3 a 4 pet. Op de goudmarkt, waar de stemming eveneens flauw was, verloren de voor naamste goudstukken 30 a 50 frank van hun waarde. De prijs van fijn goud was vast en bedraagt ongeveer 505.000 frank per kg tegen voorheen 500.000 frank. De centrale bankraad van de Deutsche Bundesbank heeft aan het einde van de vorige week een maatregel genomen die tot doel heeft de laatste tijd i.v.m. specu latieve overwegingen sterk toegenomen stroom van deviezen naar West-Duitsland af te remmen. De raad heeft n.l. beslo ten tot een verhoging van 20 pet tot 30 pet van de miniumreserve die moet worden aangehouden voor direct op vraagbare saldi van buitenlanders. Voor termijndeposito's van buitenlanders is het percentage van de mdnimumreserve gebracht van 10 op 20 pet. Als gevolg van de nieuwe bepalingen zullen naar men aanneemt de onderhavi ge minimumreserves van de banken met ongeveer 10 pet of met DM 165 miljoen stijgen. Het totaalbedrag dat buitenlan ders in West-Duitsland op DM-rekeningen hebben uitstaan wordt geraamd op onge veer DM 1,8 miljard. De verhoging van de minimumreserves heeft tot gevolg "dat de banken minder speelruimte op het gebied van de liquidi teit hebben gekregen, terwijl voorts hun rendement vermindert, daar de minimum reserves renteloos bij de centrale bank moeten worden aangehouden. Voor de Westduitse banken is het dus minder aan trekkelijk geworden om gelden uit het buitenland aan te trekken. Anderzijds zul len de banken moeilijk buitenlandse sal di die hun worden aangeboden kunnen weigeren. Met de verhoging van de minimumreser ves is thans een verlaging van de discon tovoet minder waarschijnlijk geworden. Vooral nu binnen enkele weken een grote behoeften aan krediet is te verwachten (in september vervalt een belangrijke be lastingtermijn, de nieuwe oogst moet worden gefinancierd, terwijl voorts een stijging van de invoer waarschijnlijk is) zal de centrale bank er weinig voor voe len het opnemen van leningen te verge makkelijken. EN objectieve uiteenzetting van de Nederlandse plaats in het in ternationale wegvervoer na de totstandkoming van de Euromarkt is allerminst eenvoudig. Ten eerste omdat de overgangspe riode van 12 tot 15 jaar, waarin het verdrag tot oprichting van de Euro pese Economische Gemeenschap voor ziet, voldoende tijd en gelegenheid laat voor verrassingen. Verder omdat de huidige positie van Nederland in de internationale dien stenverlening uniek is en het Neder landse internationale wegvervoer in de Europese verhoudingen een voor aanstaande plaats inneemt. Die plaats willen wij als Nederlander uiteraard behouden en zo mogelijk verbeteren. Of zulks mogelijk is in het kader van de Euromarkt is de grote vraag. Het verdrag wijdt een aparte titel aan het transport. Dat is verheugend, het is een erkenning van de econo mische zelfstandigheid van deze be drijfstak. De inhoud van titel IV geeft echter geen reden tot vreugde. Wie bij het lezen van het eerste artikel (art, 74), waarin wordt bepaald dat de doel einden' van het verdrag op het gebied van het transport zullen worden nage streefd in het kader van een gemeen schappelijke transportpolitiek ver wacht, dat in de volgende artikelen deze gemeenschappelijke transportpolitiek nader wordt uitgestippeld, komt bedro gen uit. Deze artikelen zijn deels vaag en voor verschillende interpretatie vat baar, bevatten deels verschillende voor behouden en restricties en leveren geen enkele garantie, dat de gemeenschappe lijke vervoerpolitiek volgens de alge mene beginselen van het verdrag, nl. het slechten van de bestaande barrières voor een vrije uitwisseling van perso nen, diensten en kapitaal, zal worden tot stand gebracht. Zoals de Gamers van Koophandel en Fabrieken van Amsterdam en Rotter dam het gezamenlijk uitdrukten in een uitnemend adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is het tot stand brengen van een gemeenschappelijke politiek op de belangrijkste terreinen van het maatschappelijk leven van het allergrootste belang voor het welslagen van een nauwere economische samen werking in West-Europa. Echter kan niet iedere politiek terzake dienen. Daar waar een gezonde gemeenschappe lijke politiek ontbreekt of waar de criteria voor zulk een politiek niet ge noegzaam duidelijk zijn geformuleerd, moet worden gevreesd, dat het wezen van de gemeenschappelijke markt in ge vaar zal worden gebracht. Dit nu is het geval ten aanzien van de gemeenschappelijke transportpolitiek. En eerlijk gezegd, kon het niet anders, gelet op de essentiële punten uiteen lopende vervoerpolitieke opvattingen van Nederland en de vijf andere ver dragspartners. Dit verschil in standpunt is in de jaren, na de tweede wereld oorlog, lyaarin het aan veelvuldig en goedbedoeld internationaal overleg niet heeft ontbroken, duidelijk genoeg ge bleken. zijn de laatste jaren de verschillen if1 opvatting over het vervoerbeleid wel sterk tot uiting gekomen bij de be sprekingen inzake de tarieven voor het vervoer van KSG-produkten over de weg. Duidelijk vormden zich een meerderheids- en een minderheids standpunt. De meerderheid stelt zich op het standpunt, dat vervoerprijzen en ver- voervoorwaarden vooraf gepubliceerd dienen te worden. Neen, zegt Nederland als éénling: het betreffende artikel van het K.S.G -verdrag laat ook de moge lijkheid open van publikatie of ter ken- nisbrenging aan de Hoge Autoriteit achteraf. Niet omdat Nederland z° beangst is voor publikatie, maar omdat men voorzag dat uit de eis van publi katie verplichte tarieven zouden voort vloeien. Als grondslag voor de opbouw van internationale tarieven neemt de meer- derheidsgroep het territoraliteitsbegin- sel aan, d.w.z. een internationaal tarief is een opstelling van nationale tarieven- Een vervoerder rijdt van Amsterdam naar Parijs tegen het volgende tarief: Nederlands tarief tot aan de grens plus Belgisch nationaal tarief over het ge- transiteerde Belgische traject plus het in Frankrijk geldende tarief van de Franse grens tot Parijs. „Bij dit systeem ontstaat het gevaar van een opdeling van de markt in nationaal afgesloten gebieden, hetgeen nu juist indruist te gen de principes van een gemeen schappelijke markt". (Minister Algera). Geen rekening wordt hier gehouden met de werkelijke kostprijs van het vervoer. Nederland is tegen dit beginsel en vóór een doorgaand, van huis-tot-huis-tarlef, zoals het thans voor het grensover schrijdend vervoer tegen vergoeding reeds kent in het z.g. N.I.W.O.-tarief. ET is dan ook niet gelukt de in Nederland algemeen gehuldigde opvattingen van vervoerbeleid (welke in verschillende andere landen eveneens door het particuliere be drijfsleven worden .voorgestaan) ook in het verdrag vast te leggen en even min zijn hierin duidelijke beginselen van de te volgen vervoerpolitiek op genomen, hetgeen te vrezen geeft voor de toekomst van het Nederlandse ver voerwezen. Een groot gevaar schuilt in artikel 75, dat bepaalt, dat na de tweede etappe van de overgangsperi ode (ca 1969) de Raad van Ministers bij gekwalificeerde meerderheid regelin gen kan treffen met betrekking tot het vervoerbeleid op de gemeenschappe lijke markt. Nederland kan dan zijn veto niet meer hanteren tegen een on gewenste ontwikkeling van de ver voermarkt. Nederland beschouwt het verrichten van vervoer als een commerciële be drijvigheid, op basis van rentabiliteit. In ons land krijgen de verschillende vervoertakken de gelegenheid om zich onderling op bevredigende wijze aan te passen, zodat elk de plaats krijgt, die hem naar aard en karakter toekomt. De staat, de overheid, laat zoveel mogelijk het particulier initiatief vrij. In het al gemeen vervoerbeiang acht hij het ech ter nodig wettelijke regelingen te treffen inzake b.v. vergunningverlening en tarieven. Geen subordinnatie van ver voertakken dus, maar coördinatie. In de meeste andere Westeuropese landen echter wordt het vervoer gezien (door de overheid) als een openbaai nutsbedrijf. Nergens zijn echter alle vervoertakken in handen van de over heid, maar alleen de spoorwegen zijn staatseigendom. Aangezien deze spoor wegen gebukt gaan onder allerlei be- drhfsvreemde lasten (b.v. reducties voor bcfpaalde groepen van de bevolking), waartegenover geen equivalente vergoe ding van overheidswege staat, en onder een van boven opgelegde tarievenpoli tiek. alles onder het motto van „het algemeen nut", zijn er jaarlijks grote exploitatie-tekorten, behalve o.a. in Nederland. Met als gevolg: onaange name maatregelen, die de concurrentie van andere vervoertakken, vooral van het wegvervoer, bemoeilijken, zoals hoge belastingen, beperkende vergun ningsystemen. gelijkschakeling van weg- vervoertarieven met de tarieven voor het railverkeer etc. Niet alleen de natio nale vervoerders worden door dergelijke maatregelen getroffen, ook buitenland se ondernemingen vallen er onder. In de Kolen- en Staal-Gemeenschap IJ hebben enigszins uitgeweid over een KSG-probleem, omdat deze kwestie straks ook kan gaan spelen in de Euromarkt. Moet men nu aannemen, dat het Nederlands inzicht in de te voeren transportpolitiek beter is dan dat van onze Benelux-vrienden, en van Frank rijk, Duitsland en Italië? In ieder geval vaart het Nederlandss vervoerwezen er wel bij. Hetgeen niet gezegd kan worden van b.v. het weg vervoer in genoemde landen, dat dan ook steen en been klaagt over hei door hun overheid gevolgde vervoer beleid. De door Nederland voorgestane ver- voerprincipes zullen door onze verte genwoordigers zich daarbij gesteund wetende door het Nederlandse be drijfsleven in de organen van d® Euromarkt krachtig verdedigd moeten worden. Wellicht zullen zij er in sla gen uiteindelijk weerklank te vinden- De Commissie voor de Europese Econo mische Integratie van de Sociaal-Econo mische Raad heeft deze principes aldus geformuleerd: a het vervoerswezen dient op de zelfde wijze als iedere andere tak van industrie of handel een zelfstandige e" renderende bedrijfstak te zijn, welke naar commerciële gezichtspunten be hoort te worden geleid; b. de onderscheidene vervoerstakken dienen door de overheid gelijk te wor den behandeld, terwijl ook de fisca'e lasten e.d. de concurrentieverhouding611 niet moeten scheeftrekken; c. de vervoerders hebben recht °P gelijke behandeling, ongeacht hun natio naliteit; d. de verlader behoort vrij zijn keu?6 uit de verschillende vormen van ver' voer te kunnen maken; e. de vrachtprijzen en tarieven die' nen gebaseerd te zijn op de kosten vf het vervoer enerzijds en op de mark verhoudingen anderzijds; de vorm'11® van deze prijzen en tarieven worde aa^ de ondernemingen overgelaten, even tueel onder toezicht van de overheid; f. subsidies of hulp van de sta* evenals door de staten opgelegde bU zondere lasten moeten, voorzover ger'c" op bevoordeling van bepaalde gebiede»' bedrijfstakken, vervoeronderneminge of groepen van personen, worden schaft, of aan goedkeuring van Europese Commissie onderworpen, V°_, zover bijzondere lasten worden °PjjL< legd. zal de overheid deze aan de B trokken 'onderneming na calcula1' moeten vergoeden. VOORTS iets over het wegennet-^ Een goed wegennet is niet allee voor het (bvter)nationaal wegv®1"-, voer. maar voor de gehele Euromar - van buitengewoon belang. Het voor dat politieke motieven (b.v. venbelangen) een rol spelen bij de y paling van de prioriteit en de sn® heid, waarmede het Europese weg® j net moet worden aangelegd, verbet® en onderhouden. Zulks is in hef fv ven naar economische Europese 111 gratie onduldbaar. m Een sprong in het duister, noen1 de voorzitter van de Rotterdamse mer van Koophandel en Fabrieken Verdrag inzake de Gemeenschap^., lijke Markt. Ook het Nederlands® jg ternationale wegvervoer is hu'Yed<J voor deze sprong. Maar het zal erenaam „vrachtrijders van Eut"°P met al zijn vakbekwaamheid, nemingslust en vastberadenheid tra ten te behouden. K. C. A. COLLET!®' «cr0 -I A kl 7b* qcb

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6