Franse economische politiek staat of valt met beheersing prijsniveau Vakbonden zullen hun loon eisen echter niet opgeven Betonwerker herinnerde zich niets van rampzalige avond Positie van het pond sterling Overwaardering tegenover de Duitse mark? Grote vraag naar VALUTA'S Drie Amerikanen in Syrië personae non gratae Chefarine „4" Met EEN Pond Sterling beroemde geneesmiddelen zorgen» dat U weer met plezier Uw werk doet Spoorwegen en aansprakelijkheid Regen in Europa Nederlandsche Bank Opstand in Om^i1 „zo goed als afgelopen" Radiotoestellen verkocht zonder vergunning Officier vorderde vier jaar gevangenisstraf UW TAFELWATER Frans voorstel aan Egypte Deviezenreserve met f 100 miljoen gedaald Rijks schatkist loopt weer leeg UW TAFELWATER T B WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1957 PAGINA 4 Nog geen beperking kopen op afbetaling Voor wat de krediet-maatregelen betreft, is behalve een verhoging van het disconto met 1 pet. door de Bank van Frankrijk voor de tweede maal een verlaging van de herdisconteringsmogelijkheden voor de banken met 10 pet. bekend gemaakt. Spe ciale kredietbeperkingen voor de verbrui kers (bijv. t.a.v. het kopen op afbetaling) zijn echter nog niet vastgesteld. Eventuele maatregelen op dit gebied hangen af van de nationale kredietraad die nog niet is bijeengeroepen. Vakbonden tegen nieuwe index- kosten levensonderhoud Zware straffen op prijs- overschrijdingen Inmiddels heeft de regering aan de rechtbanken reeds instructies gezonden om prijsoverschr\jdingcn en «erhogingen van winstmarges zwaar te straffen. Dit laatste houdt in, dat de prijzen sterk be waakt zullen worden en net distributie systeem dus streng zal worden gecontro leerd. De minister zal hierbij gemakkelijk in conflict kunnen komen met de in Frankrijk sterk ontwikkelde tussenhandel en het vervoerswezen. Opnieutv kort geding over Duitse apparaten Voor Veiser tunnel HAARLEM—iJMUIDEN GESTREMD SPOORWEGONGELUKKEN IN NEDERLAND JONGEN BIJ TEXEL IN ZEE VERDRONKEN MET ZESTIG KILOMETER DOOR DE BOCHT H.M. DE KONINGIN NAAR SCHOUWEN-DUIVELAND Verlaging basisprijs voor graan ZIJN ZWAGER MET DOLKMES DOODGESTOKEN - L Vooi familie gebruik, li in 1! literschroefflessen Speculatie Oostenrijk Oslo YAMIN LID VAN DE NATIONALE RAAD Voor iarniliegebruik, in ï/i literschroefflessën SLAVENBURG EN HUYSER Meerderheidsbelaug bij N.V. Van Oppen en Co. verworven door O. STRAMINOFF UITERSTE KOERSEN FRANSE FRANK Terugvloeiing bankpapiot Daling rijkssaldo i 1,1 Van onze correspondent) PARIJS, dinsdagavond. Aangezien liet weislagen van het saneringsplan van de Franse minister van financiën, Gaillard, naar de algemen opinie in sterke mate afhanke lijk is van het voorkomen van een nieuwe prijsstijging en een hieruit voort, a loeiende stijging van de lonen, is in Frankrijk thans alle aandacht gevestigd op de maatregelen, die de regering te dezer zake gaat nemen. Het betreft hier in de eerste plaats de invloed op de prijzen van de bemoeilij king van de invoer en de inkrimping van de kredietmogelijkheden. Verder hoe de onvermijdelijke nieuwe looneisen tege moet zullen worden getreden en op de derde plaats welke druk er op de land bouw zal worden uitgeoefend cm haar produktie zodanig te wijzigen dat meer aan de binnenlandse vraag kan worden voldaan en ook uitvoer mogelijk zal blij ken. Men gelooft niet, dat de regen ng haar doel zal kunnen bereiken zonder in zeer sterke mate dirigistisch te gaan op treden. T.a.v. de beheersing der lonen, die op hoger niveau komen i. m. de per 1 augus tus ingegane verhoging van het wettelijke minimumloonniveau, heeft de regering gisteren het advies gevraagd van de op perste commissie voor de collectieve arbeidsovereenkomsten. Zoals bckcncl is, heeft de regering voor gesteld het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud in de toekomst niet meer op 213 artikelen doch op 175 artikelen te baseren. De genoemde commissie heeft bij de stemming over dit voorstel wel in meerderheid haar goedkeuring eraan ver wijze. Het gunstige advies tot invoering van de nieuwe index werd gegeven met 17 stemmen tegen 10 en 8 onthoudingen. De uitslag was als volgt samengesteld. Vóór stemden de vertegenwoordigers van de grote werkgeversverbonden, van de middelgrote bedrijven, "an het ambacht en kleinbedrijf, van Ie landbouw en van de overheidsbedrijven. De vertegenwoor diger van de genationaliseerde bedrijven nam niet aan de stemming deel. Blanco stemmen werden uitgebracht door vier vertegenwoordigers van de F.O. (de socia listische vakbonden), een afgevaardigde van de federatie van liet kaderpersoneel en door- drie vertegenwoordigers van de Nationale Unie der Gezinsverenigingen De tien tegenstemmers waren: zes verte genwoordigers van de communistische G.C.T. en de vier vertegenwoordigers van de C.S.T.T. of federatie van christelijke vakverenigingen. In de vergadering hebben G.C.T. en de C.S.T.T. nog geprotesteerd tegen de on voldoende verhoging van de „smig", het wettelijke loonminimum. Dit minimum, aldus stellen de bonden, is bepaald aan de hand van een indexcijfer dat kunstmatig is gedrukt door de maatregelen van Ra- madier, die later weer werden opgeheven De vertegenwoordigers van de F.O., of socialistische federatie, die zich onthiel den van stemming, vroegen de motivering voor de toepassing van een nieuw index cijfer alvorens zich hierover uit te spre ken. Zij wensten vooraf een arbeidersbud get te bestuderen, waarin rekening wordt gehouden met de werkelijke prijsstijgin gen en met de toegenomen produktiviteit De uitslag van de stemming in de com missie voor de c.a.o.'s maakt aldus vol Op lange termijn hoopt de minister te bereiken, dat de boeren ten dele van graanbouw zullen overschakelen op vee teelt. Frankrijk moet grote hoeveelheden rundvlees invoeren, hetgeen veel deviezen kost. De minister wil dan ook -"en prijs stijging van rundvlees toestaan om zo het houden van vee aan te moedigen. Voorts zal hij het slachten van te jonge kalveren verbieden. Verder streeft de minister naar een toeneming van de varkensteelt en naar een vergroting van de pluimvee stapel. Daar de minister echter ook nog de te korten van de openbare vervoersmaat schappijen wil wegwerken door tariefs verhogingen zal hij in korte tijd een ge heel complex van financiële maatregelen gereed moeten maken om de te verwach ten tegenstand geen gelegenheid te geven zo sterk te kunnen worden, dat bij behan deling in de Kamer zijn gehele bouwwerk weer wordt ondergraven. Het meest drin gende gevaar blijft echter de druk van vakverenigingen. leend, doch op een vrij verontrustende doende duidelijk, dat van de zijde van de loontrekkenden de eisen voor nieuwe loonsverhogingen niet zullen worden op gegeven. Zeven radiohandelaren uit Amsterdam west, beducht voor de concurrentie, die de eveneens in dit deel van de stad geves tigde firma L. H. hun aandoet, hopen thans dat de president van de rechtbank te Amsterdam daaraan een eind zal maken Zij zijn samen een kort geding tegen hun concurrent begonnen, die zonder vesti gingsvergunning Duitse radiotoestellen in zijn zaak erkoopt en dan bovendien nog tegen veel lagere prijken, dan de officiële. Op die kwestie van de vestigingsver gunning baseerde gisteren mr. A. Kastein die voor de zeven eisers optrad, zijn ver zoek aan de president van de rechtbank, mr. J. Meihuizen, gedaagde t#. gelasten met de verkoop op te houden tot hij een vergunning heeft gekregen on straffe van een dwangsom van 5000,— voor iedere overtreding. Maar de raadsman van gedaagde, mr. P. J. Willems, vertelde, dat gedaagde juist eergisteren een Amsterdammer had gevonden, die in het bezit is van een ves tigingsvergunning en die zich tegen een aandeel van een derde in de winst bereid had verklaard deel uit te gaan maken van de vennootschap. Als tweede argument voor verwerping van het gestelde onderzoek wierp hij op, dat de officier voor economische za ken deze kwestie al geruime tijd aan het beoordelen is en dat het tot diens compe tentie behoort een beslissing te treffen. Tenslotte betoogde hij, dat de gedaagde firma al zeer lange tijd radiotoestellen verkoopt, dat de zeven andere handelaren dit allang weten, zodat de zaak dus niet spoedeisend kan worden genoemd het geen toch voor een kort geding voor waarde is. In zijn repliek bestreed mr. Kastein al lereerst de geldigheid van de overlegde vergunning. Maar zelfs al zou zij wel gel dig zijn. dan maakte dat °P dit monent nog weinig verschil, want het zou min stens nog enkele dagen duren alvorens de vergunninghouder inderdaad deel uit maakt van de gedaagde firma, die dus nu nog geen vestigingsvergunning bezit. Inderdaad was de officier voor econo mische zaken met deze kwestie bezig, maar het kon nog maanden duren voor er een beslissing was genomen en daarom juist achtte mr. Kastein de zaak spoedeisend, want ieder toestel dat door gedaagde ver kocht wordt betekent voor de radiohande laren in de buurt een strop. De president zal donderdagochtend uit spraak doen. In verband met werkzaamheden aan de spoorwegtunnel bij Velsen zal het trein verkeer tussen Haarlem en Velsen-IJmui- den-Oost zijn gestremd van zaterdag 17 augustus, ongeveer 22.50 uur tot zondag 18 augustus, ongeveer 7.35 uur. De verbinding tussen de beide stations zal gedurende de stremming worden on derhouden met autobussen, die ook de stations Bloemendaal, Santpoort, Drie- huis-Westerveld en Velsen-Zeeweg aan doen. De reizigers dienen rekening te houden met een vertraging bij het gebruik maken van deze busdienst. 4 Bij pijnen, griep of „landerig" gevoel doet en enkel tablet werkelijk wonderenl Het lijstje van spoorwegongelukken, welke zich in de laatste veertig jaar in Nederland hebben voorgedaan en dat wij gisteren publiceerden, verdient nog een aanvulling. Op 9 augustus 1926 vielen bij De Vink (bij Leiden) vier doden en vijftien gewon den te betreuren. Onder de doden bevond zich toen het echtpaar Lobo-Braaken- siek. Gistermiddag is in zee bij De Koog op Texel de 18-jarige Hans Zieren uit Den Haag verdronken. Het ongeluk geschied de bij vallend water. Het stoffelijk over schot is nog niet gevonden. De 24-jarige luitenant ter zee P. G. is enige tijd geleden op de Hobbemakade te Amsterdam met een auto, waarin enkele collega's zaten, doordat hij een bocht niet had gezien, in de Boerenwetering gereden. „Wegens het in het gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer door op een weg, die hij niet kende met een snelheid van 66 kilometer te rijden" is hij op 6 juli j.l. door de zeekrijgsraad veroordeeld tot een boete van 250 en een jaar ontzeg ging vaji de rijbevoegdheid. In hoger beroep heeft gisteren het Hoog Militair Gerechtshof dit vonnis bevestigd. H.M. de Koningin is voornemens op donderdag 22 augustus een werkbezoek te brengen aan enkele gemeenten op Schouwen-Duiveland. Achtereenvolgens zal de Koningin een bezoek brengen aan Bruinisse, Nieuwerkerk, Haamstede Zierikzee. T.a.v. de doelstellingen van de regering op landbouwgebied kan worden gemeld, dat de interministeriële economische raad gisteren heeft besloten de basisprijs voor de overvloedig geoordeelde graanoogst 1957/58 met frs 100 te verminde-en tot frs 3350 per quintaal. Het nieuw vast gestelde bedrag zal zeker de ontevreden heid der landbouwers wekken. De minis ter hoopt echter door het nieuwe cijfer een verhoging van de broodprijs te kun nen voorkomen. Een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest heeft de officier van justitie bjj de rechtbank te 's-Gra- venhage gevorderd tegen de 27-jarige betonwerker Hendrik J. T. uit 's-Graven- hagc, omdat hij het bewezen achtte, dat deze jongeman in de nacht van 9 op 10 maart j.l. z(jn wager, de 29-jarige chauf feur Herman T. met een dolkmes had doodgestoken. Het primair tenlastegeleg- de moord achtte de officier niet be wezen, omdat hü geen bewezen voor een voorbedachte rade had gevonden. U geeft toe, vroeg de president aan de verdachte, dat u die zaterdagnacht, toen u in een vechtpartij met uw zwager gewikkeld was, met een dolkmes hebt gestoken Ja. Er waren moeilijkheden in de fa milie i t-.- ,ii. j- Ir- 4-rtf rtrvJifrtonnlon IrinHprPl De noodlottige treinbotsing bij Eindho ven heeft bij velen de vraag doen rijzen naar de civiele aansprakelijkheid van de Ned. Spoorwegen, van welke een der em ployés, zoals nu reeds door spoorweg autoriteiten zelf is verklaard, zware schuld treft. Allereerst dient te worden opgemerkt, dat het feit, dat het ongeluk te wijten is aan een fout van een lid van het per soneel, weinig ter zake doet. De aanspra kelijkheid van de N.S. draagt er een heel bijzonder karakter zonder beperkingsmo gelijkheden. Dit is het gevolg van het feit, dat de Spoorwegen krachtens de wet een monopoliepositie hebben. Om die zelfde reden staat de maatschappij ook onder contractdwang en is zij verplicht om, en kele uitzonderingen daargelaten, alle ver voer te accepteren tegen de voorwaarden, die de wet regelt. Bedoelde wet is de Spoorwegwet van 1875. Artikel 1 daarvan regelt de aansprakelijk, heid, terwijl artikel 3 de beperkingsmoge- lijkheid uitsluit. De aansprakelijkheid van de N.S. strekt zich zelfs uit tot ongeluk ken op de perrons, b.v. door een vallende ladder, mits het slachtoffer voorzien is van een spoorkaartje. Dit is vaste recht spraak. Ontheffing van de aansprakelijkheid vindt dan alleen plaats, wanheer het on geval is veroorzaakt door de fout van een derde of van het slachtoffer zelf. Dit is het geval bij een automobilist, die een onbe waakte overweg oprijdt en door een trein wordt gegrepen. Hij of zijn nabestaanden hebben geen recht op schadevergoeding. In het geval van de treinbotsing van Eindhoven zouden de nabestaanden, en dit behoeven niet de erfgenamen te zijn, op grond van artikel 1 Spoorwegwet juncto artikel 1406 Burgerlijk Wetboek, een actie tegen de Spoorwegen kunnen instellen. Het betreft hier de alimentatievordering, die beperkt is tot echtgenoten, kinderen en ouders, die door de arbeid van de over ledene plachten te worden onderhouden. De rechter bepaalt de omvang van de uit kering naar de „stand en de fortuin van de personen", en waar artikel 1406 over personen (meervoud dus) spreekt, moeten hieronder ook de N.S., een volledige sol vente maatschappij, worden begrepen. Zoals gezegd, gaat het hier om een aii- mentatievordering van nabestaanden. De erfgenamen van een ongehuwd slachtoffer die niet door hem worden onderhouden, kunnen dus uit art. 106 niets vorderen. Evenmin als de erfgenamen van een ver mogend man, die van zijn rente leeft. Wel kunnen de erfgenamen van de omgekomen slachtoffers een schadevergoedingsactie uit art. 1401 Burgerlijk Wetboek (de normale actie wegens onrechtmatige daad) instellen, doch in dit geval is de vergoeding beperkt tot de schade aan bagage, kleding enz. Wat de gewonden betreft, het slachtof fer zelf kan op grond van artikel 1407 Burgerlijk Wetboek schadevergoeding eisen, waarbij de omvang van het bedrag ook weer wordt geregeld door de „stand en de fortuin van de personen". Als ele ment van de uitkering aanvaardt de Hoge Raad onder meer ook: gederfde levens vreugde, gemiste huwelijkskansen door schoonheidsverlies, smartegeld en zieken huiskosten. De praktijk heeft geleerd, dat de rech ter niet karig is met het toewijzen van schadevergoedingen, maar wel moet wor den opgemerkt, dat ieder, die een derge lijk proces wil gaan beginnen, zich moet voorzien van een goede advocaat. De er varing heeft n.l. óók geleerd, dat deze juridische strijd niet gemakkelijk is. Tenslotte zij nog gemeld, dat artsen en redders geen recht op beloning hebben. Zij verlenen eerste hulp en treden dus als zaakwaarnemers van de N.S. op. Ja. Hoe laat werd er die bewuste zater dagavond bij u op het raam gebonsd en gebeld Omstreeks half twaalf, ik lag al in bed. Uw zwager stond U buiten uit te schelden. Ja, ik heb toen gezegd: kom morgen maar terug. Toen kwam mijn zusje, die met mijn zwager was getrouwd en nam hem mee. Ik zag, dat hij haar schopte en sloeg. Ik raakte buiten mezelf en rende naar buiten. Herinnert u zich dat u een dolkmes hebt meegenomen Neen, ik kan me niets herinneren. Ik kan me niet indenken hoe het gegaan is. Hoeveel steken hebt u uw zwager gegeven? Dat weet ik niet, edelachtbare. Ik weet niets meer, zei de verdachte in snik ken uitbarstend. Er waren vele getuigen, maar niemand kon verklaren, dat de betonwerker op de bewuste avond een mes in zijn han den hield. Na de vechtpartij was de chauffeur weggelopen in de richting van zijn huis. Na ongeveer tachtig meter was hij door bloedverlies inelkaar gezakt. Toen de po litie kwam stierf hij. De officier van justitie zeide in zijn requisitoir, dat de verdachte een bijzon der nerveus en onevenwichtig man is, die het slachtoffer is geworden van zijn tem perament. Het bewogen reclasseringsrap- port zegt veel goeds van dee verdachte en diens huiselijk leven. Het is buiten gewoon te betreuren, dat deze man in de gisting van zijn gemoedsleven tot zo'n onherstelbare daad is gekomen, aldus de officier. De verdediger, mr. Huisman, wees er op, dat het promillage alcohol in het bloed van het slachtoffer 2,5 bedroeg. Hij sprak over de psychische gesteldheid van de betonwerker en hoe deze zijn zuster te hulp was gesneld, hetgeen onder nood weer gerangschikt moet worden. Toen hij later tegenover zijn zwager, een bok ser, stond moest de betonwerker zichzelf verdedigen. Daarom zwaaide hij met het mes om zich heen, aldus pleiter. De chauffeur moet in een boksaanval de stoot van de dolk hebben gekregen. Pleiter vroeg vrijspraak, omdat de op zet tot doden niet bewezen was, of ont slag van rechtsvervolging, omdat de ver dachte zich kan beroepen op noodweer cl noodweerexces. Tenslotte besprak hij nog het psychiatrisch rapport over de beton werker, dat concludeert tot in sterke mate verminderd toerekeningsvatbaarheid. De rechtbank zal op 27 augustus vonnis wijzen. Frankrijk heeft Egypte voorgesteld op 26 augustus besprekingen te beginnen over economische, financiële en culturele betrekkingen, en wacht op het antwoord van de Egyptische regering op de voor waarden die Frankrijk heeft gesteld. Een woordvoerder van het Franse minis terie van buitenlandse zaken die dit gis teren meedeelde verklaarde, dat Frank rijk als een van de voorwaarden de her opening van de Franse instellingen en on derwijsinrichtingen in Egypte heeft ge steld. het In een artikel in de „Fin. Times" wordt de mening uitgesproken, dat het pond sterling waarschijnlijk, op pariteits basis van de koopkracht, ten opzichte van de Duitse mark overgewaardeerd is. Het verloop van de noteringen op de vrije markt van de laatste tijd, doet vol gens het blad echter niet veronderstel len, dat het pond sterling ten opzichte van de dollar overgewaardeerd is. „Wanneer er dus eventueel een recht zetting nodig is van de verhouding tus sen pond sterling en mark, zal deze ver moedelijk tot stand moeten komen door een verhoging van de waarde van mark ten opzichte van de dollar, in plaats van door een vermindering van de waarde van het pond sterling ten opzichte van de dollar", aldus cle „Fin. Times". Uit Parijs wordt gemeld, dat de nieu we Franse wisselkoersmaatregelen vol gens Franse bankiers vermoedelijk de ernstigste proef zijn, waarvoor het pond sterling zich geplaatst ziet sedert de Suez-crisis. De laatste maanden maakte de zwakke stemming van de Franse frank, dat het pond sterling in een be trekkelijk sterke positie kwam te ver keren. Volgens de bankiers zou het pond ster ling in een kwetsbaarder positie komen wanneer de herziening van de waarde van de Franse frank gestabiliseerd zou kunnen worden. Export naar Frankrijk zal bovendien door de Franse maatrege len moeilijker worden. Of de Britse in dustrieën succes zullen hebben bij haar pogingen, om op de exportmarkten con currerend te blijven, zal volgens Franse kringen grotendeels afhangen van het feit, of de Engelse regering in staat zal zijn de laatste ronde van loon- en prijs verhogingen in Engeland te beperken Volgens Londense citykringen betekent het besluit van de Bank van Engeland tot het vaststellen van een nieuwe pariteit voor de Franse frank geenszins, dat het pond sterling tnans voor een devaluatie gevrijwaard zou zijn. Op de wisselmarkt Is de speculatie tegen het pond sterling reeds begonnen. Zjj is even goed merkbaar op de officiële wis selmarkt als op die voor het transferable pond. Een ding is echter zeker; wanneer er bij een algemene herziening van de waarde der Europese munten een nieuwe pariteit tussen pond sterling cn dollar wordt vastgesteld, zal de devaluatie van het pond sterling betrekkelijk gering zijn cn waarschijnlijk slechts 3 a 5 pet bedra gen. Reuter meldt uit Parijs, dat het besluit van de Bank van Frankrijk voort te gaan met de notering van de Franse frank tegen de oude pariteit, verwarring op de Parijse wisselmarkt heeft doen ontstaan. Banken deelden mede, dat de technische moeilijkheden, die ontstaan, wanneer ge tracht wordt tegen de oude koers te han delen terwijl in buitenlandse centra de nieuwe gedevalueerde koers wordt geno teerd. het sluiten van transacties zeer be moeilijken. Functionarissen van de Bank van Frank rijk waren het daarmede echter niet eens. Zij verklaarden, dat de technische moei lijkheden met behulp van een reken machine snel genoeg overwonnen zouden kunnen worden, om transacties mogelijk te maken. Naar hun mening vond het vrij wel niet totstandkomen van transacties zijn oorzaak in het feit, dat vrijwel alle valuta tegenover de frank flauwer wer den en dat de Franse kopers daarom het in de markt komen uitstelden. In de afgelopen nacht heeft het in gebied van Londen zo hevig geregend; dat twee stations in de buitenwijken e verscheidene hoofdwegen onder waie, kwamen te staan. Ook het verkeer m® elektrische treinen werd in het vroeg spitsuur ontwricht. Op sommige plaatse moest de brandweer het regenwater ui de huizen pompen. Oostenrijk is gisteren geteisterd doof zware regen- en hagelbuien. In Wenen werden tweee kranen van 150 ton omvef geworpen en in Neder-Oostenrijk werd aan een kasteel schade toegebracht 'van naar schatting tienduizenden guldens. In het gebied van Oslo veroorzaakten zware slagregens gisteren overstromingen- Ook het verkeer werd ontwricht. De brandweer van Oslo ontving circa 500 verzoeken om hulp van mensen in wie huizen de kelders onder water stonden- Grote stukken bouwland zijn overstroomd- Prof. Moh. Yamin is door het Indone' sische kabinet benoemd tot lid van de Na tionale Raad als opvolger van prof Bande Djohan, de president van de Indone sische universiteit, die het lidmaatschap heeft geweigerd. Yamin zal zitting in de raad hebben als vertegenwoordiger van de intellectuelen. De beroeringen in het internationale monetaire kamp hebben in de afgelopen week tot een aanzienlijke druk op onze nationale deviezenreserve geleid. Blij kens de jongste weekstaat van de Ncder- landsche Bank is voor rond 100 miljoen aan buitenlandse valuta opgevraagd en naar men in kringen van wisselmakelaars verzekert, moet men zich voor de vol gende week op 'n nog grotere afvloeiing geprepareerd houden. De vraag naar bui tenlandse valuta's, waaronder met name dollars en Duitse marken, is na de de facto devaluatie van de Franse frank na melijk nog belangrijker toegenomen, ter wijl de thans gepubliceerde cijfers nog slechts de leveringen tot en met vrijdag omvatten. Een daling van de deviezenreserve in een week tijd met een bedrag in de orde van 100 miljoen is sinds 1 mei van het vorig jaar, toen een verlies van 97.5 miljoen optrad, niet meer voorgekomen. Wel hebben zich tijdens de politieke spanningen van november 1956 enkele weken forse verliezen voorgedaan, doch deze gingen de 75 miljoen in één week niet te boven. Het thans opgetreden verlies ging ge paard met een goudafgifte van 19,9 miljoen en een vermindering van het be zit aan convertibele valuta met 15,5 miljoen. Dit laatste bezit paraisseert thans op de weekstaat met 157 miljoen, terwijl de goudvoorraad 2977,5 miljoen bedraagt. Het Syrische ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren mede. gedeeld, dat de Syrische regering de Amerikaanse zaakgelastigde in Damascus op de hoogte heeft gesteld van haar wens, dat twee functiona rissen van de Amerikaanse ambassade, alsmede de Amerikaanse militaire attaché, binnen 24 uur Syrië verlaten. De Amerikaanse zaakgelastigde heeft dit verzoek ingewilligd. De namen van de betrokkenen zijn Francis Gayten (vice-consul), Howard Stone (van de Amerikaanse ambassade) en kolonel Robert Malloy (de militaire attaché). Maandagavond heeft de Syrische re gering in een communiqué gezegd, dat de Verenigde Staten een samenzwering op touw hadden gezet tegen 't huidige be wind in Syrië. Er was een komplot ont dekt ter omverwerping van de regering en vervanging ervan door een regering die Israël zou erkennen en het aangren zende Libanon zou inlijven. De woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, heeft verklaard, dat de Syrische beschul diging van a tot z verzonnen is. Volgens het Syrische communiqué heb ben de V.S vele malen getracht de Sy rische regering omver te werpen, om dat de omstandigheden in het land hun niet aanstonden. Een Amerikaanse func tionaris, Howard Stone, was naa® Syrië gezonden en had zich in verbinding ge steld met leden van de Syrische socialis- tisch-nationalistische partij en legerof ficieren. Volgens het Syrische links georiënteer de blad El Rai El Am bevindt „de ,V00T- malige Syrische dictator Adib Sjisjakly" die in het Syrische zommuniqué ge noemd wordt, zich thans in Beiroet in een ambassade, „die nauwe betrekkin gen onderhoudt met de Amerikaanse am bassade". Het blad legt verband tussen bet door do Syrische regering gemelde komplot en een aan de Jordaanse minister van buitenlandse zaken toegeschreven ver klaring dat Jordanië Syrië zou aanvallen als de' Syrische pers de aanvallen op Jordanië niet staakte. De minister zou dit onlangs verklaard hebben. Het doel van deze verklaring was, aldus El Rai El Am, Syrische troepen naar de Jor daanse grens te lokken en zodoende de weg vrij te maken voor de samenzweer ders. De Syrische minister van propaganda en voorlichting, Sayed Saleh Aqil, heeft gisteren gezegd te menen, dat wat tot dusver is onthuld slechts het begin is van iets veel groters. Hij voegde eraan toe, dat een nieuwe afkondiging van de staat van beleg in Syrië wellicht nodig zal zijn. De wacht rondom de Amerikaanse am bassade in Damascus is gisteren ver sterkt. en op 17 september nog ruim 145 m il- t« joen. Er staat dus een periode van gf° geldverschuivlngen voor de deur en we mag benieuwd zijn hoe de betrokken Pa tijen het er af zullen brengen. Op de geldmarkt is de notering callgeld op 3)4 pet gehandbsf Si. De d',5_ contomarkt ligt, afgezien van enkele ifl' cidentele affaires in de korte termijn® praktisch verlaten. Kasgeldleningen vo° gemeenten blijven tegen een rente va 6 pet gezocht. Naar wij vernemen, heeft Slavenburg en Huyser N.V., reders, cargadoors, ex pediteurs, gevestigd te Rotterdam en Am sterdam, de meerderheid verworven van het aandelen-kapitaal van de N.V. Van Oppen en Co, internationale bevrachters, expediteurs cargadoors, gevestigd te Rot terdam met eigen filialen in binnen- en buitenland. 30). Zo, aan het schemeren geweest? merkte hij goedgehumeurd op. Dat is de beste methode om spoedig tot een besluit te komen. Of heeft u dat besluit reeds genomen, juffrouw Sparkes? Het zou on getwijfeld pleiten voor uw gezond ver stand. Men kan nu eenmaal in het leven niet alles hebben, zoals men zich dat wel wensen zou. Zich aanpassen is een heel mooie kunst en wie die kunst verstaat, brengt het ongetwijfeld verder, dan hij, die zo dom is tegen de stroom in te roeien. Ik heb de stellige overtuiging, dat u na ernstig nadenken, zelf tot de conclusie ko men zult, dat mijn voorste] de beste op lossing inhoudt. Laat ik u verzekeren dat ik het goed met u meen. Geloof me, dat niemand de maatregel, die ik nemen moest, meer betreur dan ikzelf. Als mijn echtgenote zult u niet alleen een der in vloedrijkste vrouwen van twee wereldde len zijn. maar u zult tevens de krach tigste steun zijn geweest van uw vader bij het bereiken van zijn levensdoel. Miss Sparkes gaf er niet de minste en I blijken ran, dat zij zich van zijn bimjen- I treden bewust was. Zij stond met de rug naar hem toegekeerd, zodat Stanley Ro gers, wilde hij haar in het gelaat zien wel genoodzaakt was, voor het raam te gaan staan. Zó was hij van zijn doel ver vuld, dat hij niets bemerkte van de ge stalte, die zich op datzelfde ogenblik verborgen hield in een boom, welke zich op het gazon, vlak achter het huis be vond. Toen deed hij een stap naar het meisje toe, en met een stem, die trilde van emotie, fluisterde hij haar toe: Mary! Met een schok kwam de dochter van de Australische goudkoning tot de wereld der werkelijkheid terug. Ellendeling! siste zij hem toe, wie geeft u het recht mij aldus aan te spre ken? Het feit, dat u me hier wederrech telijk gevangen houdt, zal u duur te staan komen, en ik geef u de verzekering.. Toen, alsof met deze woorden haar laat ste sprankje zelfbeheersing verdwenen was liet zij het gelaat in de handen zin ken en barstte in snikken uit. Stanley Rogers deed opnieuw een stap naar haar toe, en voor zij zich er reken schap van kon geven, wat er plaats greep, voelde zij zijn beide armen om zich heen. Zij slaakte een gil, die door het gehele huis weerklonk, en deed een wanhopige poging zich los te rukken. Maar onmid dellijk werd het haar duidelijk, dat zij in de handen van deze man machteloos was. Zij voelde hoe haar krachten haar bega ven, en reeds was zij een bezwijming na bij, toen eensklaps de deur met een slag werd opengeworpen, en een man de ka mer binnenstormde. Ditmaal was de ver rassing geheel aan de zijde van Rogers, vóór hij wist, wat er met hem gebeurde, voelde hij zich door twee handen beet gepakt, die hem met zo'n kracht tegen de houten wandbetimmering wierpen, dat hij een ogenblik als versuft liggen bleef. Als overweldigd van geluk door deze plotselinge bevrijding, sloeg Mary haar ogen op. „Mijnheer Morris! riep zij uit met een stem, die trilde van emotie, ter wijl zij beide armen naa® hem uitstrekte Doch inplaats dat hij naar haar toe kwam, zag het meisje, hoe de jongeman zich snel bukte. Een schot weerklonk en vol ontzetting sloeg zij de handen voor het gelaat en' verloor het bewustzijn. De chauffeur, grijnsde Stanley Ro gers, die, na het schot gelost te hebben, terwijl de kogel vlak achter het hoofd van Morris in de wandbetimmering drong, bliksemsnel overeind gesprongen was, aha de chauffeur. En opnieuw richtte hij de revolver. Ik zal je leren, heerschap, je te bemoeien met zaken, die je niet aan gaan. Maar vóór hij in staat was voor de tweede maal de trekker over te halen, was Ben Morris op hem toegesprongen en had hem zulk een geduchte vuistslag toegebracht, dat Rogers met een smak te gen het venster terechtkwam, waartegen hij daarstraks geleund had. Rinkelend viel het glas op de Veranda. En ik zal je leren, hoe een Norman met verraders afrekent, siste de jongeman hem op zijn beurt toe, terwijl hij in boks houding in zijn richting stapte. Vooruit, vlug een beetje, handen omhoog. Een Norman? riep Rogers uit, een Norman? Wou jij misschien beweren, dat.. Handen omhoog! schreeuwde de ex- chauffeur, terwijl hij opnieuw dreigend een stap naderbij kwam. Ja inderdaad een Norman, vriendje. En die Norman deelt je hierbij mee, dat je hoge spel uit is. Wat je over het hoofd schijnt te hebben gezien, is, dat een mens altijd voorzich tig zijn moet in de keuze van zijn vijanden. De man, die hier voor je staat, moge dan in zijn vrije tijd wel eens het eerzame be roep van chauffeur uitoefenen, maar in het werkelijke leven is hij toch nog altijd John P. Norman, de enige zoon van Fran cis P. Norman uit Chicago, als dit u dui delijk is. En die John P.. klonk het op een toon, waarvan de ernst der bedoelingen niet te miskennen viel, zal je leren, dat hij even goed de kunst verstaat klappen uit te delen als zijn vader, al is het voor lopig dan nog op een andere manier. Om hoog die hand, en vlug wat! Alsof hij een geestverschijning zag, bleef Stanley Rogers hem aanstaren. John P. Norman, stamelde hij, de zoon van Francis P. Hoe heb ik zo stom kunnen zijn, niet onmiddellijk de gelijke nis van die chauffeur.. Als je nog eens die hand laat zak ken, sla ik je tot gruis, hoor je dat? snauwde de jongeman, die nu vlak voor zijn tegenstander stond, hem in het ge laat. Stanley Rogers hief nu beide handen naar het plafond. Laat dat wapen vallen! Ik wil je een voorstel doen, begon Rogers. Een voorstel, jij? siste John P. hem toe. Jij, ellendeling, durft bij een Norman aan te komen met een voorstel, na al wat er gebeurd is? Dreigend ging zijn kin in de hoogte. Met verraders onderhandelt geen Norman. Je hebt te gehoorzamen en zonder meer te doen, wat ik je zeg. Voor de laatste maal, hier dat wapen. Rogers deed, alsof hij de revolver aan zijn tegenstander wilde overreiken, doch plotseling trok hij bliksemsnel zijn hand terug, richtte het wapen en schoot op nieuw. Morris voelde een stekende pijn in de linkerhand, maar zonder een ogen blik zijn bezinning te verliezen, sprong hij op zijn aanvaller toe, en gaf hem zulk een geduchte slag, dat hij met zijn volle gewicht tegen een der pilasters van de antieke schoorsteen terecht kwam. Een zware, blauwe vaas, die boven op de man tel stond, wankelde, viel voorover en kwam in haar volle zwaarte terecht op het hoofd van Stanley Rogers, die als ver suft onder de schoorsteen lag, terecht. Ben Morris trad naderbij, doch zag. dat hier geen hulp meer baten kon. Met de rokende revolver nog in de hand, lag de secretaris van Sir William Sparkes dood op de vloer uitgestrekt. „Ik geloof waarachtig, dat we nog be zoek krijgen", mompelde de vicomte de Boigny, toen er met een luid gepiep van remmen een taxi voor het kasteel stil hield. De klok in de hal had zo even twaalf uur geslagen en de vicomte, die verdiept was geweest in een geschiedkun dig werk, had juist besloten zijn legerste de te gaan opzoeken, toen het geraas van een snelaanrijdende auto op het grind, zijn verwondering opwekte. (Wordt vervolgd) De Britse resident in Bahrein, Sir nard Burrows, heeft gisteren verkj» tf- dat de opstand in Oman „zo goed a's gelopen" is. jjl- Burrows voegde eraan toe, dat de 0- taire fase is afgesloten en dat nu d® „|i- litieke situatie moet worden gecoU ,s. deerd. Dit was de taak van de ,r>Mf ter van binnenlandse zaken van de s' jje van Muskat, Sayed Ahmed Ibrahim. zich gisteravond naar Nizwa zou ven. d® Sir Bernard deelde v.rder mee, "3 to' Britse troepen Oman zullen verlat®11 dra de toestand dit toelaat. Hij n°e evenwel geen datum. d3 Op een persconferentie zei Burrou'5'^!) slechts twee of drie dorpjes in Oman nog moeten overgeven. oP' De opsporing van de leiders van a*0\' stand was uitsluitend de taak van d®att® daten van de sultan. Sir Bernard s(a0d®' het aanta] gesneuvelden bij de op®10 lingen op dertig. „cl»' Inmiddels heeft Hadio-Caïro ecrf(° dat het bureau van de Imam in gisteren verklaard heeft, dat de van Oman zich niet zal overgeven- y.h De elf Arabische delegaties bij d V®'' hebben besloten, de voorzitter van rgf»' 'ïgheidsraad te verzoeken, een SP° dering van de Raad te beieggen ter deling van de kwestie van „Bi"'1 js f taire agressie tegen Oman" aldus welingelichte bron vernomen. De Nederlandsche Bank te AmS!;> deelt mede, dat met ingang v'aI1-n de volgende uiterste koersen zij Goud en netto deviezenreserve teza- men maken thans een totaal uit van 3522,6 miljoen, vergeleken met 3864,5 miljoen (waarvan 3192,0 mil joen goud) aan het begin van het jaar en een hoogste stand van 4767,1 mil joen (waarvan 3314.8 miljoen goud) op 5 maart 1956. Uit de bankbiljettencirculatie is in de afgelopen week het vrij matige bedrag van 61,6 (v. w. 57,0) miljoen terug gekomen. Hiermede is de uitzetting van de biljettenomloop met 116,2 miljoen bij de overgang van juli naar augustus weliswaar ongedaan gemaakt, maar van de vorige maandwisseling is nog altijd circa 113 miljoen In omloop gebleven- De huidige stand ligt dan ook nog miljoen boven de vier miljard. De banken hebben de deviezenaanko- pen. zoals uit de voorgaande cijfers blijk'- slechts ten dele uit het teruggekeerde bankpapier kunnen financieren. Niett®" min zijn de betreffende saldi, dank zij o.m. betalingen van het Rijk en me» be hulp van nieuw opgenomen voorschot ten 20,3 miljoen) nog met 9,8 mil joen gestegen. Zij bedragen thans 267." miljoen, hetgeen ongeveer 30 miljoe11 minder is dan het vereiste gemiddeld®- Met 105 miljoen op 15 augustus verval' lend schatkistpapier in het vooruitzicht) hebben de banken echter wel enige speling. Minder gemakkelijk is de situatie va" 's Rijks schatkist. Het creditsaldo is de algelopen week alreeds met 28,9 mi'' joen geslonken, zodat nog slechts miljoen ter beschikking staat. Aan eeIJ nieuwe debetpositie b(j de Ned. Bank zaI dan ook niet kunnen worden ontkomen- De gisteren gehouden inschr(jving °P schatkistpapier heeft immers slechts 31,1 miljoen opgeleverd. Het lage bedrag van de jongste schrijving kan in het licht van het voof' gaande geen verwondering wekken. P omvangrijke deviezenaankopen nopen banken tot een voorzichtige belegging' politiek. Bovendien gaan de belasting' betalingen voor cliënten thans zwar^ eisen aan de saldi stellen. Naast de komstenbelasting begint in september o°a de afdracht van de vennootschapsbel^ ting te lopen. Daartegenover staat ds het Rijk eveneens grote betalingen hee.c te doen. Op 1 september komt circa 21 miljoen aan schatkistpapier te verval)® 0' gesteld, waartegen Franse fra"\fjezeïv gen worden verhandeld voor "e 0p 309;' banken 89.7977—91.1548 (107.76--1 45), voor derden 89.75—91.20 (107.70

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4