De wreedheid teruggedrongen door het Heilsmysterie Heilige rust temidden van menselijk bedrijf Pastoor Veeger bad alle mensen nodig i? Het westen en Noord-Brabant w JAMBOREE-CONTINGENT IN NEDERLAND TERUG Een miljoen gulden voor het Koningin Julianafonds w mr Het geheim van de krant Als een meditatie komt de Passie over het voetlicht De spelen van Hertme een cultuur manifestatie van heel Twente Breitner is er goed voor „Het waren maclitig- eken! Uitzending Italiaanse Opera Morgen begint de actie „Bijstand" VB VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1957 PAGINA 3 Tot voor kort zouden we u niet nebben kunnen vertellen waar Hertme lag. INu eigenlijk ook nog n'et, want op de plaats waar liet ongeveer zijn moest was geen dorp te vinden. Wel een kerkje dat met zijn spits boven het lommer uitstak, daar er gens tassen Almelo en Hengelo. Liefde voor toneel Het is er thans van gekomen. Twee lcun- "enaars namen het werk op zich. „Manus van alles" H'ant wat doet een „Manus van alles" Knappe regie Massa-scènes ui 111001e w Nederlandse hulp Onderscheiding Weinig zieken Deficit PADVINDERS UIT DE WEST OP SOESTDIJK Kas kan het niet meer aan Mej. Klompé voor microfoon Bedrijfsleven assisteert GOUDEN PROFESSIEFEEST PASTOOR GASMAN RIDDER ORANJE NASSAU Nabeschouwingen over een Passiespel lopen altijd uit op de gezamen lijke conclusie van alle gesprekpartners dat het een niet te verbeelden gegeven is. Het bereik van de mens schiet in de voorstelling van dit geweldige gebeuren eenvoudig en feitelijk ook heel begrijpelijk, tekort. De diepgang van wat een mysterie is, is niet te pijlen. En de gegevens zijn beperkt. Sla de Evangeliën op; de woorden van Christus en Zijn Apostelen zijn in luttele bladzijden bij elkaar te schrijven. En hoeveel gebeurt er niet waarvan de verklaring of minstens het zicli-kunnen. indenken ons ontgaat Maria Magdalena Het kerkje van Pastoor Joh. I. Veeger, Selegen tussen een zwerm gemengde boe renbedrijven die samen dan Hertme uit maken. Wat zoekt men in die contreien Vijf jaar geleden arriveerde hier ge noemde pastoor Veeger, eigenlijk om een Oeetje op verhaal te komen na een zwaar Pastoraat in Lobith, waar hij even voor de oorlog een kerk bouwde, met welke arbeid hij na de oorlog opnieuw kon be ginnen door de vernielingen die er waren aangericht. Maar hier in Hertme tussen een kleine schare getrouwe gelovigen kreeg pastoor Veeger de kans zijn artistieke aspiraties vorm te geven. En van talenten heeft de Heer deze man rijkelijk voorzien. In zijn kamer van de in het groen ver scholen pastorie die hij van bouwval weer bewoonbaar maakte horen we daar meer van onder een borrel, die hij zowaar met een elixer schenkt. We vinden alle gele genheid de uitstekende schilderijen te be schouwen die er hangen. Ergens naast een antieke kast staat een jachtgeweer. De Pastoor is een voortreffelijk jager, de dankbare bezitter van pen.even voortref felijke colloctie schilderkunst, die namen vermeldt als Maris. Weissehbruch, Breit- ner en Teniers. Tevens is hijeen bekwaam vervalser die het gepresteerd beeft met een plagiaat van Van Gogh bij voorbeeld kenners erin te laten vliegen, voor de aardigheid overigens. Zijn liefde voor toneel en voordrachts kunst dateert al van heel vroeger. In de jaren '20-'35 hebben vele plaatsen ui Nederland pastoor Veeger op het po dium gezien met o.a. de Paradijsvloek en Timmermans Leontientje, dat hij meer dan vijftig malen in den lande voordroeg. |s het wonder dat Hertme iets ging be leven, en dat wij alle reden hadden, in die contreien iets te zoeken Dit jaar dan, in het zomerseizoen wor den daar onder de leiding van pastoor veeger, tweemaal in de week passiespelen gegeven, een culturele manifestatie van Twente (inzonderheid van Hertme) van hoog gehalte. Al in de zomer van 1956 regisseerde pas- mor Veeger de Midzomernachtsdroom in zUn openluchttheater dat hij liet bouwen vlak bij zijn kerkje (over de geschiedenis Van dat theater aanstonds). Hij speelde het jhuk met amateurs uiteraard, die hij uit heel Twente bijeenzamelde. Overal be kocht hij gezelschappen en verenigingen °t hij zijn troep bijeen had. Toen al rijpte het plan eens Passiespelen e gaan geven. Jan Naaykens schreef de teksten en de jTgie kwam in handen van Joop Biekman. De regie voeren kon de pastoor die bo- vendlen de vaklieden liever alle gelegen- leid liet niet meer doen. De geweldige hpderneming vroeg zijn bezielende leiding h de uitgebreide organisatie eiste veel Vah zijn tijd. 3] niet De pastoor zorgt voor de cos- 'hunis, voor het op gang houden van de a<Iministratie met behulp van zijn ijverige Sccretaris, de heer Wilmink, voor de kof- '"h voor het afhalen van de spelers, voor requisicten (hij maakte zelf de beno- tliKde kruiken en bekers voor alles en ""K Wat. Voor het theater zorgde hij ook. ■Pastoor Veeger maakte een maquette en 3 heel Twente hielp bouwen. Hertme hg voorop. Nu is een voormalig perceel 3S omgebouwd tot een uitstekend uitge- 3 openluchttheater. Daar was bijvoor- 3em 90 kubieke meter Bentemer steen 3°r nodig, voor veel geld in Duitse groe- n te koop. t ^fa.ar boerderijen en fabrieken in Twen ty z'in er ook voor grote gedeelten mee °egerust. bPu Pastoor organiseerde de inzameling. 3 benodigde Bentemer steen kwam er en banks de scherpe maatregelen tegen hcosevergiftiging werden de stenen °r deze ene keer nog verwerkt ook. v kwam alles er, o.a. 1400 meter stof 3a de zijde der textielfabrikanten die jjjhben verwerkt tot costuums voor het Br en wel door de scholen van Tubber- a en Borne. gr(3 medewerking van »ev Daarom kunnen 13.r'lven dat dit alles een cultuurmanifes. v.an geheel Twente is. - is misschien geen enkele pastoor in het bisdom die zoveel huisbezoek doet als ik, want ik heb alle mensen nodig". De Hermtenaren bouwden hun theater met een technische outillage, die er zijn mag, zonder een cent subsidie. Het is heel laat geworden daar in Hert me. En nog later voor we thuis waren. Wanneer bezit Overijssel benzinestations die 's nachts open zijn Maar dit is een „terzijde", deze reportage draait om de ondernemende Pastoor Veeger, die Twente enthousiast maakte voor een cultuurma nifestatie welke aandacht en respect ver dient. F. 9. alle zijden is we inderdaad We vroegen Pastoor Veeger, hoe hij er financieel uitsprong, aange zien we van mening waren dat ondanks alle vrijwilligheid er toch veel geld voor nodig moest zijn. In de regiekamer staat alleen al voor een kapitaal aan bandrecor ders, draaitafels, lichtbatterijen en geluidsinstallaties. „Och," zegt de Pastoor, „er is een stichting gemaakt: dc Stichting Twents Openluchttheater, hoewel ik niet geloof dat er iemand juridisch voor stroppen aansprakelijk is. Als die er komen, wat ik niet geloof, vind ik, dat ik er voor op moet draaien, dat gebiedt een andere wet, die van het Evangelie, maar dan is Breitner er goed voor." De Pastoor is nl. in het gelukkige bezit van „De Breisters" van G. H. Breitner en dat doek wil het Ste delijk Museum-in Amsterdam graag hebben. „Dan zal ik een schilderij minder hebben, 20.000 gevraagd en 15.000 geboden, zo liggen de zaken nu." We hebben, het begrepen. G. H. Breitner stelt de Passie spelen van Hertme veilig. De Pastoor dekt de ene onder neming die zijn liefde heeft met een andere onderneming die zijn liefde heeft. Tussen twee haakjes: Deze Breit ner is. een echte! En toch is dat alles geen reden om van de Passie als speelthema voor de mensen af te blijven Maar de kunste naars, die er zich aan wagen, hebben te bedenken dat alleen een uiterst voorzichtige benadering, de meeste kans biedt, de toeschouwersen de spelers, de heiligheid, de grootheid van het gegeven te doen ondergaan. Zowel de tekstschrijver Jan Naay kens als de regisseur Joop Biekmann,' jvij kunnen het niet anders zeggen, zijn er voortreffelijk in geslaagd een zo geacheveerd spel te creëren, dat de Passie als een meditatie over het voet licht komt, hetgeen niet anders dan de bedoeling van een dergelijk onderne men moet zijn. Als gegeven voor een dramatisch kunstwerk lijkt ons het lijden des He ren ongeschikt. Het is immers een ver grijp aan het gebeuren zelf, dat een eigenstandige waarde heeft, waar geen mensenhand aan raken mag om cr „iets mee te doen". Toch is dit: er iets mee doen in feite de opgave van elke kunstenaar, hij verricht immers schep pende arbeid. Scheppend de passie rot toneelstuk maken mag hij echter niet. Het thema is immers heilig en dus on genaakbaar. Wat hij kan is niet verbeelden en nog minder uitbeelden (dan wordt de passie een afschuwelijke moordscène) maar beelden: de Passie met subtili teit en bovenal met een gelovig hart stellen in beeldende vorm, aanduidend en nergens uitwerkend, voortdurend de bekoring onderdrukkend zelf schep pend te werk te gaan. Zo hebben wij de Passiespelen van Hertme gezien en er met zovele on deren die regelmatig het theater goed bezetten een meditatie van gemaakt. Meer dan waar ook wordt van de toe schouwer overgave gevraagd en een voortbouwen met hart en gee/t op wat op de speelruimte wordt gebeeld. We prijzen Jan Naaykens en Joon Biekmann om hun slagen in dit werk, om de behandeling bijvoorbeeld van het hachelijke hoogtepunt, de Kruis dood. Van een druk begin, een marktscène voor de tempel die onmiddellijk dc aandacht vangt (Naaykens kent de knepen van het vak) groeit het stuk via een opgewonde tumuilt voor het rechthuis van Pilatus naar een steeds grotere verstilling op de Calvarieberg, waar de Christusfiguur aan het Kruis bijna tot teken geworden is. Slechts de Kruiswoorden komen nog uit zijn mond. De wreedheid is teruggedrongen cn het heilsmysterie spreekt alleen. Een knappe regie de gang van de Heer onder het kruis het gehele speel veld over door een dichte drom men sen (er zijn 250 medewerkenden) doet de toeschouwer de marteling vol doende ondergang. Het hoongelach is zelfs nog te nadrukkelijk en te veel vuldig. Merkwaardig is het te ontdekken hoe het Evangelie om "net met oprechte verontschuldiging te zeggen soms als vertelling 'te kort schiet - en dus ook Jan Naaykens. De omzwaai van het Jeruzalemse volk fa Palmzondag is maar moeilijk te verklaren. En wat heeft Judas tot zijn verraad gevoerd? Geldzucht alleen lijkt onvoldoende voor zo'n daad. Wij tasten in het duis ter. Met een barokke claus in de mond van de uitstekend spelende Judas is Naaykens (kon hij anders?) er over heen gegaan. De enige kans op ver klaring die hij nog had de teleur- steling na een verkeerd gerichte hoop op verlossing van Israël laat hij voorbij gaan. Hij creëerde er een -pe- ciale figuur voor, Nathan, om dit facet van de Passie te tekenen. Prachtig is Nathans tekst na de ge vangenneming als hij nog andere be wonderaars van de Heer bezweert dat nu de laatste grootste zet van Jezus komen zal. IJdele hoop, de verloss.ng van de mensheid kwam met de dood en dat heeft hij met vele anderen toen nog niet begrepen. Markante en sterk gespeelde typen waren nog: Petrus (één.van de weinige dramatis personae die in zijn mense lijke opgewondenheid en eerlijke spon taneïteit door het passie-verhaal zo be grijpelijk wordt); de huichelachtige Annas; de cynische verkrachter van alle recht. Pilatus, en de geen Chris- tus-woprd waardige (welk een ontzet' tende veroordeling) koning Herodes. Eenmaal toont Naaykens zijn grote kwaliteit als scheppend toneelschrijver in dit spel. In alle vrijheid; een lange prachtige tekst van de wanhopige Ju das, die sterk gespeeld wordt. Lof voor dc regisseur die het voorrecht had met Naaykens de regie op te bouwen op een speelveld, dat voor het stuk zelfs geschreven werd, al bestond. Zijn massascènes zijn vol leven, zijn opstellingen van groepen en figuren vol afwisseling. Minder goed begrepen achten wij de scène in het Sanhedrm die te veel een improvisatie was bui tenshuis en te weinig zitting met of ficieel karakter. De decorarchitectu ren hadden voor dit doel strenger ge kund, nu vertoonden ze teveel roman tiek met hun poortjes en vensters en kantelen. Hoeveel de Renaissance schilderkunst en al wat daarna komt invloed heeft gehad op onze religieuze voorstellingen, bleek ook hier. Leonar- do was verantwoordelijk voor het Laatste Avondmaal en Rubens voer de Kruisafneming, wat overigens geen discriminatie is. Bedenkelijker was da typering van Christus in Zijn uiterlijk. Het weke kan er beslist nog verder af en laat men het gerust doen want tot ons gen&egen hebben we nergens ook maar iets zoetelijks gezien, het geen een compliment waard is. Van het spel van de hoofdfiguur Christus valt weinig te melden en ook dat verdient een compliment. H\j was cr, liep en handelde in alle rust en beperkte zich tot het zeggen van do Evangelieteksten met gevoelige war me stem. Zo doende beheerste hij het ge,hele sptï, een heilige rust temid den van menselijk bedrijf. Lof tenslotte voor alle spelers (wat doen kinderen het toch goed in hun vanzelfsprekend vrij handelen) die cp een enkeling na de maat haalde om te boeien. Geen ogenblik zijn we uit de ban van deze spelers geweest en als men ons nog vraagt naar een advies dan luidt dit zonder meer: Ge kunt er zonder reserves voor de haehèlijkheid van de onderneming heen gaan Ge zult een schone avond hebben zonder teleurstelling in of overspan ning van uw religieuze gevoelens, in tegendeel de Passie-spelen van Hertme zijn een gave, mannelijke meditatie. FRANS BRAKKEE. Petrus, de spontane, in het Passie spel te Hertme. Ik rook maar een paar sigaretten per dag. Maar dan wil ik ook de beste hebben: die heerlijk-zachte Essex filter-sigaretten. Ik geloofde niet in fil ter-sigaretten, maar sinds ik Essex filter rook, zeg ik: „Eindelijk een lekkere filter-si garet!' Mijn vrouw gaf me-op Vaderdag Jlssex filter. En daarna heb ik nooit meer een ander merk gekocht. Essex filter bevalt me brjzonder! Mijn sigaretten-win kelier schuift mij altijd vanzelfsprekend een pakje Essex filter toe. En zulke vaste..Essex- klanten" heeft hij veel. Of ik Essex filter een goede sigaret vind Ja, héérlijk! Die spe ciale filter maakt hem zo zuiver en zacht voor je keel. Hoe ze 't doen weetik niet, maar die Essex filter laat werkelijk de smaak van de Vir ginia-tabak volledig tot je komen. es 2657 EEN- OPNEMING van West-Bra bant in de industriële expansie van de Randstad Holland, zoals in ons vorige artikel uiteengezet, is ook voor Rotterdam niet onaantrek kelijk. Rotterdam zou hierdoor im mers ook geografisch het middelpunt worden van de economische bedrij vigheid in het (in zuidelijke richting verruimde)Westen. Het lijkt ons- hierom alsook om andere redenen niet verstandig, wanneer van hieruit een te behoudende politiek wordt ge voerd, zoals in het verleden teveel is geschied. In verband hiermede zij nog gewe ien op het standpunt, dat de burge meester vanRotterdam, mr. G. E. van Walsum ten aanzien van het vraagstuk: „Het Westen en overig Nederland", heeft ingenomen in een causerie, welke hij te Rotterdam over dit onderwerp heeft gehouden voor de Maatschappij voor Nijver heid en Handel. De burgemeester keerde zich hierin tégen financiële steun aan industrievestiging buiten, het (oude) Westen, omdat dit tot een' grote mate van rechtsongelijkheid zou leiden. Kunstmatig ingrijpen achtte hij hier verwerpelijk. Ken nelijk heeft hij te dezer zake alleen vertrouwen in de natuur lijke ontwikkeling. Een zeer merk waardig standpunt voor een socialis tische magistraat, die op dit punt in feite een volstrekt liberaal beleid voorstaat, hierbij over het hoofd ziende, dat juridische gelijkheid toch niet het laatste woord mag zijn, wan neer in feite grote verschillen in welvaart en ontwikkeling bestaan. Van gelijke ontwikkelingskansen, waarvoor het socialisme zo gepor teerd is, is dan geen sprake. Steun aan de in (economische) ont wikkeling achtergebleven gebieden in overig Nederland is een onontbeer lijke voorwaarde voor het ontstaan van gelijke ontwikkelingskansen tus sen het westen en deze achtergeble ven gebieden. IÏ5 (Van onze Jamboree-correspondent) Gebruind en ietwat moe arriveerden ongeveer 900 Nederlandse en enkele Suri naamse deelnemers aan dc wereldjam boree te Sutton-Park gisterenmiddag om streeks kwart voor drie aan de kade van de Maatschappij „Zeeland" te Hoek van Holland, waar de „Mecklenburg" hen wel gedaan cn goedverzorgd afleverde. Het schip, dat voor deze trip weer uitstekend bleek toegerust, had het niet gemakkelijk gehad. Doordat dc Engelse treinen er waren er twee extra voor de Nederlanders ruim een half uur te laat in Harwich arriveerden, vertrok de hoot ongeveer een uur te laat cn er stond een bolle zee, die vaste benen vereiste. Dc verzorging van het contingent was, zoals op dc heenreis prima en de jongens kregen thee cn een warme maaltijd opgediend. Bij het ver laten van het schip zorgde de Enschcdese marsband voor een vrolijke uittocht. Maar welk ccn verschil van aanblik bood dit uitgekampeerde contingent met dat, hetwelk op 30 juli scheep ging. Hoe wel gezegd mag worden, dat ieder, zowel de passagiers als de „Zeeland" elkaar op dn heenreis reeds waardeerden de n.v. Wm. Miiller had de hele administratie tot in de puntjes verzorgd en de vertegen woordigers ervan, die de reis medemaak- ten, prezen de houding van de jongens aan boord was de rust op de terugreis opvallend groter. Vele knapen hadden zich languit in salons en gangen neerge vlijd om uren slaap in te halen. Het afbre ken van het kamp en de zeven uren du rende nachtelijke treinreis hadden wel slaapwekkend gewerkt. Het mag worden gezegd, dat 't afbreken van de kampen ordelijk en snel geschied de. Dat de jongens nog niet meer vermpeid waren, was te danken aan een allervrien delijkste Nederlander, wonende nabij Bir mingham, die als oud-padvinder zijn be lofte, die hij in Eindhoven had afgelegd, niet vergeten was. Dat was de heer Touw, die directeur is van een fabriek en sedert negen jaren nabij Birmingham woont. Hij stelde zijn hele wagenpark ter be schikking van het Nederlandse contingent, zodat de bergen plunjezakken uit de ver schillende kampen naar het kilometers verder liggende station werden getrans porteerd. Bij dc sluiting van het Nederlandse staf- kamp, waar schipper M. Kavelaars ieder voor zijn medewerking dankte en een spe ciale pluim op dc hoed stak van de troep leiders, die alles voor de staf hadden ver zorgd, was het commissaris H. Rozendaal die naar voren trad om mede te delen, dat het padvinders-dankbaarheid-insigne aan de heer Touw is toegekend. Dat het contingent 50 personen minder telt dan op de heenreis houdt ver band met een voortgezet verblijf in Enge land van verschillende padvinders bij familie en vrienden. Zij zullen later nako men, evenals dit het geval is met de Eschedenaar, KI. Kloet, die geneest van een niersteen-operatie in Birmingham. Er kwamen slechts zeven zieken mee, een gering aantal op 1000 padvinders. Dokter Rebholz, die hen geregeld in het oog hield en, mede dank zij het goed ge outilleerde jamboree-hospitaal, hen èen, uitstekende verzorging bood, heeft onge twijfeld door de voortreffelijke wijze waarop hij zijn zware verantwoordelijk heid droeg, aller dank verdiend. Onder de zieken, die meekwamen, bevond zich hop man Westerdorp uit Utrecht, leider van een der troepen in subkamp „Vogelen zang", die juist op de dag van vertrek „afknapte" en na in het hospitaal te zijn onderzocht, met de anderen de reis naar huis kon aanvaarden. In de trein kregen de zieken elk een coupébank als bed toe gewezen. En zo is dan voor die duizend Neder landse jongens een einde gekomen aan het grote avontuur van het wereldkamp. Ver geten zullen zij het nooit en de voortref felijke les van broederschap en dienst baarheid, die zij meebrachten, zal een die pe invloed uitoefenen op hun levenshou ding, daarvan zijn wij overtuigd. „Het waren machtig-mooie weken!" was aller opinie. Hein Zielstra en Loek Kooien uit Voorburg, Gerard Meyer uit Delft en al die honderden anderen die terugkwa men, zij allen vullen hun logboeken met verslagen, foto's en curiositeiten van de iamboree. En met de adressen van ver kenners uit verre landen, die zij straks zullen gaan schrijven. De jubileum-jam boree weefde een nieuw web van vriend schappen over heel de aardbol. Het is ook daarom, dat wij toejuichen hetgeen de organisator van het wereld kamp, Ken Stevens „ik heet zo omdat ik van Nederlandse voorouders afstam" zeide, toen iemand hem vroeg of het Omstreeks kwart over elf arriveerde gisterenmorgen twee autobussen op Pa leis Soestdijk resp. met een dertigtal padvinders uit Suriname, en 46 padvin ders uit Aruba en Curagao. Deze padvin ders zijn woensdag teruggekeerd van hun bezoek aan de Jamboree in Enge land. Om half twaalf werd het gezelschap door H.M. de Koningin ontvangen die zich geruime tijd met de Surinaamse en An tilliaanse padvinders onderhield. De delegaties werden buiten in de tuin ontvangen. Tegen het einde van de ont vangst begon het te regenen, waarop H.M. de Koningin en het gezelschap zich naar de Stucq-zaal begaven, waar de ont vangst werd voortgezet. De Antilliaanse groep bood H.M. de Koningin als herin nering een halsdoek en een padvinders- riem aan. Omstreeks twaalf uur was de ontvangst afgelopen. Ten afscheid hieven de padvinders een „yell" aan. deficit dat deze jamboree opleverde, geen einde van dergelijke kampen zal beté kenen: „Neen, de jamborees zullen door gaan. Maar het is wel de vraag of wij in de toekomst niet meer regionale jambo rees moeten bevorderen en de contingen ten moeten beperken". Hoe de jamborees zich verder zullfen ontwikkelen en waar de volgende gehou den wordt is het onderwerp, waarover zich thans de' internationale conferentie van de wereldbroederschap van Boy Scouts beraadt. De muziekprogramma's van het Festival van Edinburgh, die op 18 augustus a.s. beginnen, zuilen voor een groot gedeelte door de B.B.C. worden uitgezonden, zo wel via de radio als via de televisie. In de eerste week van het Festival zullen er twee orkestprogramma's worden uitge zonden, opera-voorstellingen en recitals van kamermuziek. Op woensdag 21 augus tus zal om 7 uur via het Derde Program ma Bellini's Opera „La Somnabula" vol ledig worden uitgezonden vanuit het King's Theatre door het koor en orkest van La Piccola Scala, Milaan, onder de dirigent Antonia Votto en met als solisten onder andere Maria Mneghini Callas. De tweede opera-uitzending vindt plaats op zaterdag 24 augustus eveneens om 7 uur. Het werk dat dan ten gehore zal worden gebracht ii Cimarosa's „II Matrimonii) Sogroto". (Van onze Haagse redactie) Morgen begint de Rotterdamse prqs- vraagspecialist, de heer A. M. Bergers een nieuwe nationale actie genaamd „Bij stand" met als doel: één miljoen gulden voor het „Koningin Juliana Fonds". Van die datum af zjjn bij vijftienhonderd win keliers, benzinestations en kiosken loten ad één gulden verkrijgbaar, die de bezit ters kans geven op één van de vijf woon huizen, van 20.000 gulden, vijf auto's, tal rijke televisietoestellen, of één van de an dere 5005 prijzen, met een totale waarde van tweehonderd duizend gulden. De trekking vindt uiterlijk op zaterdag 28 september plaats door notaris mr. M. J. Meijer via Hilversum I. Er is zelfs een kleine kans dat de trekking op bet tele visiescherm te zien is. Dit zou zeer goed van pas komen, want de heer Bergers zou zichzelf niet zijn, als hp aan de actie niet een geheim had ver bonden. Dat is verborgen in een paar van de drie miljoen propagandakranten, welke tussen 3 en 10 september door het gehele land worden verspreid. Met deze iets van de rest afwijkende kranten is f 25.000 extra te verdienen cn de heer Bergers zou het een hijzonder experiment vinden om voor de televisiecamera aan te kunnen tonen, waarin de prijskranten zich van de drie miljoen andere onderscheiden. Het Koningin Julianafonds werd bij de troonsbestijging van onze vorstin in 1948 opgericht. Het verleent steun aan parti culiere instellingen van alle gezindten, die zich met maatschappelijk werk bezighou den. In de negen jaar van ziin bestaan heeft het fonds al voor 1.600.000 gulden subsidies verstrekt aan o.a. voogdijinrich tingen, opvoedingstehuizen, buurthuiswerk kinderbescherming, bejaardenzorg, gene zing van alcoholisten, gezinszorg, reclas sering en geestelijke volksgezondheid. Dit werk dat op zeer kleine basis is gestart, heeft de laatste jaren veel grotere vormen aangenomen en de kas van het fonds kan allp tegenwoordige aanvragen om steun niet meer aan. In het programa van dc Y.P.R.O. van hedenavond zal de minister van Maat schappelijk Werk, mej. dr. M. Klompc, het Nederlandse volk van het belang van het Koningin Juliana Fonds en van deze actie vertellen. De loten zijn in drie series verdeeld, oranje, rood en blauw. De winkeliers, die de loten verkopen, hebben een groot geel affiche met daarop afgebeeld een telefo nerend jongetje voor het raam hangen. Eventueel zijn nog loten na te bestellen op gironummer 433 t.n.v. „Bijstand" Rot terdam. Ook kunnen op dit nummer giften worden gestort, want zoals prof. mr. L. J. M. Beel, vice-voorzitter van de Raad van Beheer van het Fonds vertelde de actie moet allereerst een controleerbare collecte onder het gehele volk zijn en niet zo maar een loterij. Veel medewerking krijgen de organisa toren van het bedrijfsleven. Zo neemt de industrie allp kosten van de drie miljoen propagandakranten voor haar rekening; bovendien verstrekken allerlei fabrikan ten aan de winnaars van de vijf huizen extraatjes als een jaar lang gratis sigaren televisietoestellen, verzekering enz. Actieve winkeliers, die minstens vijftig loten kwijt raken, doen mee aan een me- dewerkersloterijtje, waarbij in totaal 25 duizend gulden wordt verdeeld. De kosten van een dergelijke groots op gezette activiteit bedragen ongeveer 40 procent van de opbrengst. De heer Berger streeft er naar een kleine anderhalf mil joen loten te plaatsen. Op 25 augustus a.s. hoopt de zeereer- waarde vader Chrysostomus M. (P. C. van Iperen) (oud-algemeen overste van de congregatie der Broeders van O. L. Vrouw van Lourdes te Dongen) de dag te herdenken van zijn gouden professie- feest. Dc Nederlandse provincie viert dit feest op donderdag 22 augustus Er is dan rond het middaguur receptie in de St.-Gerardus Majclla-kweekschool in Don gen. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau hoogeerw M. J. G. Gasman, erekanunnik en pastoor te Kampen, AT DIE natuurlijke ontwikke ling betreft, deze gaat reeds in de richting van toenemende de centralisatie, met name in de rich ting van West-Brabant, ondanks de moeite, die men zich in het westen geeft om de bedrijven, die zich el ders willen vestigen, te behouden en de decentralisatie tegen te gaan. Allerlei kosten bouwkosten, kos ten verbonden aan 't bouwrijp maken van het terrein, loonkosten enz. liggen n.l. in gebieden buiten de Randstad veelal belangrijk lager. Voor een aantal bedrijven, die niet per se gebonden zijn ran een ves tiging aan of in de naaste omgeving van de zeehavns, gaan de na delen hierdoor zwaarder we gen dan de voordelen, ver bonden aan een vestiging in het westen. Zo zijn de textiel- en siga- renindustrie, die in vrAger jaren be langrijke bedrijfstakken van Zuid- Holland waren, in verband met de hoge loonkosten naar het zuiden en het oosten des lands verplaatst. IL DEZE ontwikkeling zich doorzetten, dan zal zij echter wel ondersteund moeten worden door een hierop gericht overheids beleid. Wat West-Brabant betreft, zal het nodig zijn rodanige voorzie ningen te treffen op waterstaatkun dig, planologisch en sociaal gebied, dat het op voet van gelijkheid kan meedoen rhet de Randstad Holland. Dit zal natuurlijk grote financiële of fers vergen, maar deze zijn alleszins verantwoord gezien de gunstige per spectieven. die de industriële ontwik keling in dit gewest 01 ent, dank zij enerzijds zijn uitnemende ligging tu ;- sen de Randstad Holland en het in dustriële en havengebied van België, anderzijds zijn sterke bevolkingsgroei, waardoor het in staat is de nodige arbeidskrachten ter •riaatse ter be schikking te stellen. Bovendien mag niét vergeten worden, dat West- Brabant door het uitblijven van een beslissing ten aanzien van het Ant werpenMoerdijkkanaal een achter stand van ruim 20 jaar heeft in te halen. In een inleiding, welke de directeur van de Provinciale Planologische Dienst in Noord-Brabant, ir. J. P. J. Margry op 17 juli j.l. te Bergen op Zoom gehouden heeft voor een aan tal K.V.P.-Kamerleden, die een werkbezoek brachten aan het Delta gebied, heeft deze een helder over zicht gegeven van de voorzieningen, welke het Provinciaal Bestuur in Noqrd-Brabant noodzakelijk acht met het oog op de toekomstige ont wikkeling van West-Brabant Het zou te ver voeren hierop uitvoerig in te gaan. Wij beperken ons daarom tot het maken van enkele kanttekenin gen in een slotartikel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3