Noors schip ïtiag Suezkanaal niet in Amerikaans voorstel aan Sovjet-Unie Corruptie op het Aanschaffings bureau van de Bundeswehr Nieuwe Zandvoortse vondsten van politie DE LOEP Kwestie Nieuw-Guinea weer voor Verenigde Naties? Wordt Hollandse Schouwburg gedenkplaats voor Joden? DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het Botlekgebied verandert nu snel van karakter Langste sleepreis ooit volbracht Nog meer angustusïegen Knoeien met regeringsopdrachten bijna normaal verschijnsel „Voortdurende hinderpaal Schrijnend teken van immens leed Zaterdag 17 augustus 1957 WEERBERICHT Met slagschip naar Japan Lading voor Israel De treinramp te Woensel Gewonde conducteur gisteren overleden Amerikaans vliegtuig in ZEE NEERGESTORT g ww"$m In Tsjecho-Slovjakije Partijorgaan klaagt over de jeugd WRIJVINGSHITTE Gesla overwonnen agd experiment in de V.S. ersoheidene jarep, De onkreukbare Pruisische ambtenaar bestaat uiet meer Schandaal Diners, cadeaus en auto's Men heeft vast kunnen stellen, dat de ambtenaren van het Aanschaffingsbu reau van de verschillende bedrijven dik wijls geschenken kregen: uitgebreide etentjes in de duurste restaurants, arti kelen voor woninginrichtingen en, zo wordt verteld, zelfs auto's en geld. Dit laatste staat echter nog niet vast. Het of ficiële Bonn blijft beweren, dat de om vang van de corruptie betrekkelijk klein is en schijnt in eerste instantie he' per soneel van de controleafdeling voor de fouten verantwoordelijk te stellen. Maar dat verandert niets aan de opvatting van het Duitse publiek, dat het hier gaat om corruptie op grote schaal. Men wijst daarbij op het feit, dat de openbare aanklager zich is gaan bemoeien met de activiteiten van ongeveer 50 bedreven in de Bondsrepubliek Syrische stafchef neemt ontslag Speurwerk in de duinen Griekse premier vandaag naar Cairo AMERIKAANS JOURNALIST MOET POLEN VERLATEN Radioactief regenwater in Zwitserland De speelstraatf' TT ET IS ongetwijfeld een onge- TJ- woon verzoek van de A.N.W.B. aan de minister van Verkeer en Waterstaat om het wegenverkeers reglement zodanig te wijzigen, dat er een wettelijke mogelijkheid komt tot het instellen van „speel straten". Het is thans nl. op grond van bepaalde artikelen van ge noemd reglement niet mogelijk om straten, die zich hiertoe zou den lenen, aan het verkeer te ont trekken teneinde daar de jeugd speelruimte te bieden. Wij zouden het idee van „speel straten" moeilijk te verwezenlijken vinden, ware het niet, dat een oe- voegd lichaam als de A.N.W.B. het lanceert. Maar een „speelstraat" kan, hoe welkom ook bij de hui dige situatie, die schier elke straat voor spelen gevaarlijk maakt, toch niet een ideale oplossing geacht worden. De bond acht het idee zelf dan ook „surrogaat". Een afdoende voorziening is na tuurlijk het aanleggen van goed- geoutïlleerde speelterreinen op verschillende punten van de stad. Wat met wegneemt, dat een „speelstraat" hier en daar toch wel een oplossing, zij het een nood-ov- lossing kan zijn. En al blijven wij uiteraard het aanleggen van goed-geoutilleerde speelterreinen op verschillende punten in de stad, welke velden dan voor alle kinderen toeganke lijk dienen te zijn, prefereren, toch zien wij met belangstelling de ont wikkeling van het idee „speel straat" tegemoet, want het heeft ongetwijfeld iets „speels". Analist Verzoek van Afrikaans-Aziatische groep Memorandum verzacht Hoogste Dominicaanse onderscheiding voor minister Luns De apartheidspolitiek Alarmerende achter uitgang van geboorte cijfer in West-Duitsland o Plannen in Amsterdamse gemeenteraad Slechts de facade Triest en ruineus Ee weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Hier en daar enige regen of motregen, maar cok opklaringen. Iets hogere temperaturen. Matige Westelijke wind. Zondag 18 augustus: zon op 5.30, onder 20.00 uur. Maan op 23.00, onder 13.59 uur. Maandag 19 augustus: zon op 5.32, onder j.9.58 u. Maan op 23.44, onder 15.02 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT b/*'steren arriveerden de motorzeesleep- >■0 "Clyde" en de motorzeeslcepboot t'j Ceaan" van L. Smit en Co's Interna- Vona'c Sleepdienst te Rotterdam met het "Ie sloop bestemde Argentijnse slag- P ..Moreno" (27.700 ton d.w.) te Hikari ,Japan). „Voor zover bekend is deze reis in de ^hiedenis van de sleepvaart de langste, n ondernomen. Op 12 mei j.l. vertrok transport onder kapitein A. van Dorp, «eza.gvoerder van de „Clyde", van de -i^htijnse marinehaven Puerto Belgra- Het transport voer langs de oostkust an Zuid-Amerika naar het Panama- ,ahaal. Na het Panamakanaal voer het ,ransport via Honululu, waar de sleep- °ten om beurten bunkerden, terwijl het JJhsport op zee bleef. Het laatste stuk de Stille Oceaan werd zonder tegen- 'aS afgelegd en in de morgen van de augustus werd de „Moreno" veilig p de rede van Hikari afgeleverd. Pe sleepboten maakten gedurende de ai,s met dit zeer zware transport een ge middelde vaart van zeven knopen. Tn het voorjaar sleepten de motorsleep- ?oten „Zwarte Zee" en „Oostzee" een 'Usterschip van de „Moreno", het slag- s°hip „Ravadavia". van Puerto Beigrano haar Savona in Italië, een afstand van "000 mijl. Het Noorse vrachtschip „Mars" van 2-716 ton, dat gisteren te Suez is aange komen, heeft geen vergunning gekregen "<'t kanaal binnen te varen. De Mars is van de Filippijnen op weg naar Haifa 'Israël) met 2800 ton stukgoederen. Voorts heeft het semi-officiële Egyp tische „Persbureau voor het Midden-Oos- ten" medegedeeld, dat de autoriteiten van Suez geweigerd hebben het gisteren al daar aangekomen, 7.257 ton metende Amerikaanse vrachtschip „Catherine" voorraden te laten innemen, omdat dit Vaartuig verleden jaar tarwe naar Israël oeeft verscheept. De 61-jarige hoofdconducteur van de S. de heer J- Hamstra uit Amsterdam die bij het spoorwegongeluk te Woensel ornstig werd gewond, is gisternacht in het "•-K. -Binnenziekenhuis te Eindhoven aan "'.in verwondingen overleden. Tijdens het ongeluk bevond de heer Hamstra zich in de trein uit Amsterdam baar Maastricht. Het aantal doden als ge- Volg fan het ongeluk is nu gestegen tot «es. Ter hoogte van Puerto Plaza aan de kust van de Dominicaanse republiek is Gisteren een viermotorig toestel, een bperconstellation van de Amerikaanse "Varig-Airlines" in zee gestort. Het toe- ,tel had geen passagiers aan boord. Van ;Je elf leden der bemanning zijn er tien Gered. Eén man wordt nog vermist. Het bestel had onderweg op een vrachtvlucht ar» Ciudad Trujillo naar Miami motor- boring gekregen. Op Schiphol was gisteren mr. R. C. Schlingemannraadsheer in het Bossche gerechtshof, de tien miljoenste bezoeker sedert de oorlog. Na de'officiële verwel koming maakte hij samen met zijn echt genote en een aantal autoriteiten een rondrit over het vliegveld. Het blad van de Tsjechoslowaakse com munistische partij „Rude Pravo" heeft gisteren de klacht geuit, dat het meren deel van de Tsjechoslowaakse jeugd „po litieke vraagstukken vermijdt, onverschil lig staat tegenover belangrijke sociale problemen en wegvlucht van haar verant woordelijkheden". Het partijorgaan zei, dat de over het hele land verspreide jeugdorganisatie, meer dan een miljoen leden omvattend, haar communistische karakter had verloren en door vele jon geren werd gezien als „een loutere for maliteit". Rude Pravo voegde er aan toe, dat het voor de partij moeilijk is tot de jeugd door te dringen. „Er zijn nog te veel klein burgerlijke gewoonten onder de jeugd", aldus het blad. Leiders van de jeugdorganisatie zeggen, dat naar schat ting slechts vijf procent van de 1.200.000 leden lid is van de communistische partij. tPr P reScrinff te Washington heeft gis- eu Ue Sovjet-regering een voorstel ge- ,1 a" tot uitwisseling van delegaties van tpj undigen op het gebied van radio en tCrevisie' bijv. in de loop van september, Vo VOorbereiding van onderhandelingen Va«r CPn b'twisscling tussen heide landen vi n'et-gecensureerde radio- en tele- 'oprogramma's. dim!' Voorstel is vervat in een memoran- .dat aan de Sovjet-zaakgelastigde in sbington, Striganof. is overhandigd. Um Amerikaanse ministerie van buiten- dum° zaken verklaart in het memoran- 'eit de Sovjet-opvatting, dat de formali- bii v,Van ket "omen van vingerafdrukken kóm binnenkomen in de V.S. overeen- mstig dg Amerikaanse wet, een belem- Vpru s 's voor de ontwikkeling van het nipt tussen de V.S. en de Sovjet-Unie, Ijjt te kunnen delen. De V.S. zijn van Sov'lng' dat eerder de houding van de j>u Jot-Unie ten aanzien van deze ver- ziirt g de uitbreiding vand e weder- se contacten belemmert. Tgi 6 Verenigde Staten verklaren zich be- 'n te stemmen met het voorstel van öe kop - van een geleid projectiel, dat htbcp oasen geleden in Florida werd ge- I800 j®*"» is, na een reis van meer dan beu en na weerstand geboden te heb- dc een geweldige wrgvingshitte, in s'and aan tcuggevonden op korte af- bicj «Van de plaats welke door de tech- VV'ashi as. berekend, aldus is gisteren te He üg n vernomen. bientp, °ef maakte deel uit van experi- liage h Welke ten doel hebben een al- den t® vinden, dat weerstand kan bie- tot rt,, de buitengewone hitte, waardoor VeroorVer a'Sebele verdwijning werd geiijtpZaakt van projectielen die in soort- c®erd r>ornstandigheden werden gelan- Ofeii-t grote hitte werd voornamelijk 'b dp Wanneer het projectiel bij zijn val ktvatr, -^'mosfeer van de aarde terecht tfas 0'et projectiel, dat door het lege: k,® tvikkeld bereikte een hoogte van s t Vab Vp es van de proef bekroont werk de Sovjet-Unie tot het openen van onder handelingen ter bevordering van de cul turele, wetenschappelijke en technische betrekkingen, in samenhang met perio dieke uitwisselingen van radio- en tele visieprogramma's. Ter voorbereiding van deze onderhandelingen zouden bijv. In ok tober besprekingen kunnen worden ge voerd tussen de Sovjet-ambassadeur in Washington en vertegenwoordigers van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken. (Van onze weerkundige medewerker) Vooral gisteren overdag kreeg het weS' telijk deel van Nederland op tal van plaat sen weer zware buien, waarvan sommige met onweer. Vanmorgen meldde het vlieg veld Ypenburg 22 mm regen. In de laatste drie dagen viel in Rotterdam ruim 50 mrn neerslag. Ook in een groot deel van N.- Holland is het de afgelopen week met plaatselijk meer dan 130 mm regen bui tengewoon nat geweest. Het ziet er naar uit. dat er ook tijdens het weekeinde nog wat augustusregen zal vallen. Uit het wes ten nadert nog een zwak storingsfront, dat morgenochtend ons land kan bereiken om plaatselijk weer enige neerslag te brengen. Er blijft nog vrij veel bewolking aanwezig en de westelijke wind zorgt voor aanvoer v&n koele lucht met tem peraturen die niet boven de 18 gr C ko men. Morgen kan later op de dag het zon netje weer doorbréken, maar boven de Oceaan ontwikkelt zich een nieuwe de pressie, zodat wij de eerstkomende dagen r.og met onbestendig weer moeten reke nen. Warm en zomers blijft het nog in Zuid-Europa, waar gisteren o.a. aan de Rivièra temperaturen van ruim 30 gr C voorkwamen. In Nederland bleef het gis teren zeer koel, op enkele plaatsen bleet de temperatuur beneden de 16 gr C. (Van onze correspondent). BONN augustus. In Koblenz aan de R(jn, waar de Bun deswehr oude Franse kazernes heeft overgenomen, bevindt zich ook het z.g. Aanschaffingsbureau. Als uitvoerende in stantie van Afdeling 11 van het ministe rie van defensie plaatst dit bureau bjj fabrieken en andere ondernemingen or ders voor leveringen van bepaalde ma terialen voor de Bundeswehr. Het gaat hierbij vooral om textiel, zo als uniformen e.d„ schoeisel, vervolgens om kazerneringsartikelen (bedden, kas ten, stoelen e.d.) en tenslotte zelfs om wapens en onderdelen daarvan. Slechts de zeer grote opdrachten, die voorname lijk naar het buitenland gaan (tot nu toe zijn deze vergeven ten bedrage van 2,3 miljard mark, waarvan opdrachten ten waarde van 1,3 miljard naar de V.S. gin gen) worden in overleg met het Aan schaffingsbureau door de economische afdeling van het ministerie van defensie afgewerkt, terwijl de aankoop van gron den en het bouwen van kazernes door het ministerie van financiën geschiedt. Hoe belangrijk de functie van het Aan schaffingsbureau is en hoe groot de or ders zijn, die door dat bureau worden vergeven, blijkt uit het feit dat de Bun deswehr tot 30. juni j.l. bij dit bureau voor een bedrag van 6,8 miljard mark aan militaire goederen heeft besteld. Het Aanschaffingsbureau in Koblenz is zoals zovele instellingen van de Bundes wehr in allerijl uit de grond gestampt. Direct daarop begon de miljardenstroom van orders te lopen. De eerste leveringstijden waren zeer beperkt, zodat de bedrijven, die zich i eerst moesten omschakelen naar de pro- duktie van militaire goederen, in tijd nood kwamen. Bovendien hadden de meeste bedrijven geen ervaring met het nieuwe materiaal Zo begon men direct al met de leve ring van minderwaardige produkten. Nu is aan het Aanschaffingsbureau een afde ling verbonden, die niets anders te doen heeft dan de geleverde goederen op kwa- liteitsfouten te keuren. Slaar het is gebleken, dat deze contro- icafdeling zo weinig vakkundige krach ten heeft, dat zij niet eens in staat is steekproeven te doen, laat staan, dat z\j de leveringen zorgvuldig kan controleren. Zo was het uiteindelijk helemaal niet verwonderlijk, dat uit het leger massa's klachten kwamen over kleding, schoeisel en uitrustingen en gedeeltelijk ook over de wapens Het werd tenslotte zo'n lawi ne, dat men van een schandaal begon te spreken, terwijl natuurlijk ook de pers er zich mee bezig ging houden. Inmiddels zijn zeven ambtenaren van het Aanschaffingsbureau voor „passie ve omkoperij" en andere delicten in voorlopig arrest gesteld. Tegen andere ambtenaren heeft men disciplinaire maatregelen moeten nemen. De minis ter van defensie heeft een bijzondere corruptie-bepaling uitgegeven om nieu we wantoestanden te voorkomen en de huidige op te lossen. De Bondsdagcom missie voor defensieaangelegenbeden zal bij elkaar komen om een onderzoek in te stellen of er werkelijk afgevaar digden zijn geweest, die het Aanschaf fingsbureau frequenteerden om hun invloed ten gunste yan verschillende bedrijven aan te wenden, en zich dus schuldig hebben gemaakt aan het aan zetten tot corruptie. De stafchef van het Syrische leger, ge neraal Tewfik Nizamoeddin, heeft zijn ontslag ingediend, zo heeft premier Sabri Assali gisteren bekend gemaakt. Generaal Nizamoeddin was in bet be gin van de week met de minister van de fensie. Chaled al Azem, uit Moskou terug gekeerd, waar zij onderhandelingen hadden gevoerd met leiders van bet Sovjet-leger en met leden der regering een econo misch akkoord hadden gesloten. Volgens te Beiroet verschijnende bladen zal generaal Nizamoeddin waarschijnlijk worden opgevolgd door kolonel Afif Bizri, het hoofd van het eerste bureau van het leger. Volgens de Libanese pers is kolo nel Bizri communist. (Van onze correspondent) De Zandvoortse politie heeft de afge lopen dagen onder supervisie van de officier van Justitie in Haarlem mr G. W. F. van der Valk Bouman, haar speurwerk naar de herkomst van de zondagmiddag door twee jongens in de duinen aangetroffen menselijke resten onafgebroken voortgezet. De modder- kom, waarin de romp van een mans persoon werd aangetroffen, werd aan een nauwkeurig onderzoek onderwor pen. De politie heeft haar speuren met succes bekroond gezien. In de loop van woensdag vond zij na- Vandaag vertrekt de Griekse premier Karamanlis per vliegtuig naar Caïro. Het is de eerste premier van een NATO-land die een goodwill bezoek zal brengen aan president Nasser. Tezamen met zijn minister van buiten landse zaken, Averof, zal de Griekse pre mier vier dagen in Egypte verblijven en over allerlei problemen spreken, o.a. ook over de handelsrelaties tussen beide lan den. melijk in een dichtgeschoven deel van de modderkom een halswervel en de dag daarna een rib. Als de vermoedens, die men momenteel heeft juist zijn, wordt de veronderstelling gewettigd, dat het stoffelijk overschot van de waarschijnlijk„vermoorde man een kor tere tijd in de modderkom heeft gelegen of begraven is geweest dan de politie deskundige. dokter J. P. L. Hulst uit Leiden, maandag bij de sectie aanvanke lijk veronderstelde. Thans is de Zandvoortse politie bezig met het leegpompen van de modderkom waarin de stoffelijke resten worden ge vonden. Deze werkzaamheden zullen waarschijnlijk vandaag worden beëindigd. Het Poolse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de Ameri. kaanse journalist Cavendish, correspon dent in Polen van het persbureau „United Press", is medegedeeld, dat hij het land binnen een week moet verlaten. De uitwijzing geschiedt omdat volgens het ministerie de berichtgeving van Cavendish over de staking der tram employés in Lodz „tendentieus en over dreven" was. Overigens is in het Aanschaffingsbu reau niets gebeurd wat in het grootste deel van het Duitse bedrijfsleven men behoeft slechts te denken aan de bouw- industrie onder de demoraliserende invloed van de hoogconjunctuur niet sinds jaren de gewoonte was. Men no digt mensen uit, geeft hun geschenken auto's en zelfs geld. In ieder geval is dat alles moreel niet te verantwoorden en de grote kooplieden die nog eerlijk handelen, schijnen tot een uitgestorven ras te behoren. (In ieder ge val wat betreft belastingen en regerings opdrachten). De bekoring is voor de klei ne ambtenaren van hef Aanschaffingsbu reau des te groter, omdat de verleiders in dit opzicht ware kunstenaars zijn. wanneer het er om gaat tussen de mazen van het juridisch net door te glippen De moraal van de Pruisische ambtenaar van de oude stempel, die een monument van onkreukbaarheid was, is reeds lang ver dwenen, zeker niet alleen bij de kleine lieden van het Aanschaffingsbureau, om wie het hier gaat, maar ook in andere openbare diensten. De hoogconjunctuur, die zo snel op een noodtoestand onder het volk volgde, heeft de oude waarden ver anderd, de genotzucht opgezweept en al gemeen aanvaarde morele grenzen aan merkelijk verschoven. Een Zwitserse federale commisie heeft gisteren gerapporteerd, dat het regenwa- ter, opgevangen in voorraadtanks in ver scheidene delen van het Jura-gebergto radio-activiteit bevat, die de veiligheids- grens overschrijden. De commissie zei. dat zal onderzocht worden op welke manier de radio-activi-, teit in deze tanks zal kunnen worden ver minderd. De tanks worden voornamelijk door de boeren gebruikt om regenwater te bewa ren voor het droge seizoen. Voorts deelde de commissie mede, dat de radioactiviteit in de lucht en het wa ter in Zwitserland in de afgelopen maan den was toegenomen, maar dat deze toe neming niet alarmerend was. Gisteren hebben 21 leden van de Afri kaans-Aziatische groep in de Verenigde Naties besloten om opneming van de kwestie Nieuw-Guinea op de agenda van de Algemene Vergadering te verzoeken. Het verzoek was ondertekend door Af ghanistan, Birma, Ceylon, Egypte, Ethiopië, India, Indonesië, Irak, Laos, Libanon, Libië, Marokko, Nepal, Pakistan, Perzië, de Philippijnen, Saudi-Arabië, Soedan, Syrië, Tunesië en Yemen. Japan en Ghana waren vertegenwoordigd op een bijeen komst van de groep, doch zij tekenden niet. Volgens ingelichte kringen heeft men het oorspronkelijke ontwerp van een toe- De in Nederland geaccrediteerde gezant der Dominicaanse republiek, dr. Louis Thomen. heeft gisteravond tijdens een re ceptie in Hotel des Indes, welke vooraf ging aan een banket, aan de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. het grootkruis van de orde van Duarte, Sanchez en Mella uit gereikt, de hoogste onderscheiding die de Dominicaanse republiek kent. Jhr. W. E. van Panhuys, chef van het protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken, ontving de onderscheiding van grootoffi cier in deze orde. lichtend memorandum, dat mede zou wor den ingediend, verzacht, als gevolg van een discussie in de groep. Een belangrijke doorhaling was, volgens deze kringen, een verwijzing naar Neder landse „onderdrukkende maatregelen" tegen de bevolking van Nederlands- Nieuw-Guinea en naar het beweerde aan voeren van militaire versterkingen door de Nederlandse regering. Het officiële verzoek tot plaatsing van de kwestie Nieuw-Guinea op de agenda is door de Indonesische afgevaardigde bij de V.N., Sastroamidjojo, ingediend. In het memorandum ter toelichting wordt het geschil tussen Indonesië en Nederland ever Nieuw-Guinea een voort durende hinderpaal voor de bevordering en verbetering van vriendschappelijker betrekkingen tussen beide landen ge noemd. De verwijdering van deze belemme ring zou niet alleen in hoge mate in het belang van de betrokken regeringen zijn, maar ook van het allergrootste gewicht voor de versterking van de internatio nale vrede en samenwerking in het algemeen en in dat belangrijke deel van de wereld in het bijzonder, aldus het memorandum. Verder hebben India en Pakistan de secretaris-generaal der Verenigde Naties verzocht, de algemene vergadering te ver zoeken, het punt „de apartheidspolitiek der Zuidafrikaanse regering" opnieuw in behandeling te nemen. Beide landen hebben verklaard, dat zij er niet in zijn geslaagd, de instemming der Zuidafrikaanse regering te verkrijgen voor het voeren van besprekingen over deze aangelegenheid. Ook in Zwitserland mar/ men niet klagen over droogte deze zomer. De enorme re gens maken van de beken en rivieren tel kens weer wilde bergstromen, die veel vernietigen, dat op hun weg komt. In het Maderanendal werd in het dorpje Am- steg nabij Goschenen een groot stuk van een huis tveggeslagen. Het Bondsministcrie voor het gezin in West-Duitsiland heeft een verslag gepu bliceerd op verzoek van Bondskanselier Adenauer, waarin een alarmerende ach teruitgang van de geboortes in West- Duitsland wordt geconstateerd. Volgens het verslag is het aantal ge boortes per 1000 inwoners van 33 a 36 in het begin van deze eeuw teruggelopen tot 15,7 in 1955. Deze achteruitgang plaats' de Westduitse Bondsrepubliek in de rij van Westëuropese landen die een zeer laag geboortecijfer hebben. Na Zweden en Groot-BrittannS' volgt nu West-Duits land. In dit verslag wordt opgemerkt, dat de achteruitgang in bijna alle sociale klassen hetzelfde is. Als oorzaken worden genoemd de ver andering in de economische situatie van het gezin, de industrialisatie, het voor keur geven aan een comfortabel leven in- plaats van aan kinderen. Voorts worden ook als oorzaken gezien de onvoldoende huisvesting en het feit, dat een groot aan tal vrouwen een beroep uitoefent, (Van onze Amsterdamse redactie) In de Plantage Middenlaan in de hoofd stad staat als een schrijnend teken van het immense leed, dat de Amsterdamse Joden door de Duitsers in dc bezettings jaren is aangedaan, nog steeds dc verval len Hollandse Schouwburg, het gebouw waarheen de Joden werden gedreven, voordat ze hun dodentocht naar de con centratiekampen begonnen. De Schouwburg verkeerde in 1945 in erbarmelijke staat en twee jaar later bracht het Nederlandse volk dc gelden bijeen om het pand aan te kopen. In 1950 droeg de gevormde stichting „Hollandse Schouwburg" het gebouw aan de gemeen te over, onder voorwaarde, dat er in ieder geval een rouwkamer met een altijd brandende lamp zou worden ingericht. Tot nu toe is Amsterdam echter niet bij machte gebleken, de schouwburg tot een waardige gedenkplaats te maken. Er zijn daarover in de raad wel eens harde woorden gevallen. Onlangs nog verklaar den B. en W. bijna zeven jaar nadat zij de beschikking kregen over de schouw burg dat slechts de facade kon blijven bewaard. De ruimte erachter zou dan als een gedenkplaats kunnen worden inge richt. Naar het Alg. Handelsblad thans ver neemt, zou binnenkort aan de raad wor den voorgesteld zo B. en W. onderling hierover tot overeenstemming kunnen ge raken de schouwburg te maken tot een gedenkplaats voor het Joodse meisje Anne Frank. De toneelzaal zou worden afgebroken en in de ontstane ruimte zou een openluchthof worden gecreëerd met op de muur een citaat uit Anne Frank's dagboek „Het Achterhuis" en temidden van het groen een gedenkzuil. In het voorgedeelte zou de rouwkamer met lamp kunnen komen. Het overblijvende gedeel te zou kunnen worden benut om er het Phonetisch Laboratorium, dat momenteel slecht is behuisd in de Jodenbreestraat, in onder te brengen. De kosten yan de werken zonden op drie ton zjjn geraamd, een te groot bedrag om het wegens de be stedingsbeperking meteen nit te geven. Verwezenlijking van de plannen zou daardoor nog wel enige tijd op zich laten wachten. In kringen van B. en W. konden wij geen bevestiging krijgen van deze be richten. Men verklaarde ons, dat er wel sprake van was, nu eindelijk iets met de Hollandse Schouwburg te gaan doen en de plannen zouden ook wel zijn in de geest als hierboven aangegeven. Vreemd blijft het dan natuurlijk, dat de gedenk plaats in het bijzonder aan Anne Frank zou worden gewijd, omdat zoals men zich wellicht herinnert de Anne Frank stichting een paar weken geleden heeft aangekondigd, dat zij het „Achterhuis" had aangekocht, juist om er een gedenk plaats voor dit Joodse meisje van te ma ken. Amsterdam zou dus, als de gemeen telijke plannen doorgang vinden over twee publieke gedenkplaatsen voor Anne Frank gaan beschikken. Maar met wat goede wil en een samen spraak tussen de gemeente en de Anne Frankstichting is deze moeilijkheid na tuurlijk wel op te lossen. De Hollandse' Schouwburg zou dan een algemene ge denkplaats voor de Amsterdamse Joden kunnen worden. Het voornaamste is dat er met spoed iets met de Schouwburg gaat gebeuren, al of niet bestedingsbeperking Het. ge bouw mag niet langer zoals het er nu triest en ruïneus bij staat, worden gehand haafd. Wij zien dan ook niet in. waarom een ietwat gewijzigd voorstel van B. en W. beslist tot mislukken gedoemd zou zijn, zoals het Alg. Handelsblad suggereert

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1