Nederlandse vervoerders ernstig bezorgd over Verdrag Euromarkt Onze dagelijkse PUZZEL Rotterdamse Graanmarkt Koning Leopold maakt atoom-reis naar V. S. Loonsverhoging voor bioscooppersoneel Geen garanties voor gezonde functionering NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1957 PAGINA 6 INBRAKEN TE TILBURG Admiraal Strauss zal gast rondleiden VLAMMEN VRATEN AAN 2000 TON OUD PAPIER TWEE MANNEN PLEEGDEN LAFFE ROOFOVERVAL H.H. WIJDINGEN BU DE PATERS JEZUITEN Ons land kan worden overstemd. Ontsnappingsmogelijkheden Publikatie prijzen RECTOR L. WOLF OFFI CIER ORANJE-NASSAU GOEDERENTREIN BOTSTE OP VRACHTAUTO OLIE- EN VETMARKT Oplossing van gisteren Horizontaal: 1 t.a.v., 4 sik, 7 sela, 6 adam, 10 malta, 11 galop, 13 age, 14 1°°' 16 ooi, 17 lens, 19 stip, 20 tabel, 21 dor»' 24 aren, 28 aai, 29 brij, 31 ede, 32 tsaa^' 34 vogel, 36 ende, 37 eden, 38 tam, 39 rei- Varticaal: 1 telen, 2 alt, 3. vaal, 4 sag0' 5 ida, 6 kalot, 7 sage, 9 mooi, 10 mal, pip, 15 omber, 18 sta, 19 sla, 21 dat, v oase, 23 riant, 25 regel, 26 eden, 27 ne" 29 brem, 30 ij vers, 33 ada, 35 ode. HANDIGE INSLUIPER TE MAASTRICHT GEGREPEN ZEEPOST (Van onze correspondent) In Tilburg zijn de laatste dagen niet minder dan acht inbraken gepleegd. In enkele werkplaatsen aan de Tuinstraat werden fietsen gestolen, alsook bij een ijzerwarenhandel, waar tevens een mis siebusje werd ontvreemd. Uit een autogarage aan de Bosscheweg werd een bestelauto meegenomen, die de volgende dag echter onbeheerd bij de poort werd teruggevonden. De Inbreker was er niet in geslaagd ermee weg te komen, omdat de starter van de wagen kapot was. Ook in een villa aan de Bredaseweg, bij een slager aan de Willem II-straat en bij een grote opkopersfirma bij de Pius- haven zijn inbraken gepleegd. (Van onze correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen Minister-president Van Acker heeft door tussenkomst van de ambassade der V.S. te Brnssel een paar dagen geleden aan de Amerikaanse president laten weten, dat koning Leopold van plan is, binnen afzien bare tfld naar de V.S. te reizen, teneinde er een bezoek te brengen aan de laborato ria, wetenschappelijke instellingen en In dustriële installaties voor het vreedzame gebruik van de kernenergie. Omstreeks negen uur gisteravond is brand uitgebroken op de vijfde verdie ping van het pakhuis „De Vrede", staan de aan het Barndegat op de grens van Zaandam en Amsterdam. De oorzaak er van is onbekend, hoewel er gissingen zijn, dat het vuur zou zijn ontstaan door blik seminslag. Het vuur vond voedsel in ongeveer 2000 ton oud papier. In het gehele gebouw, waarin tevens een graansilo is gevestigd, bevindt zich ongeveer 30.000 ton oud pa pier. Het dak van het pand is in vlam men opgegaan. Een model van een straalpassagiers- vliegtuig van de toekomst, dat verti caal zal kunnen starten en landen en in ongeveer twee-en-een-half-uur van Londen naar New York zal kunnen vliegen, werd op een persconferentie te Londen door Sir Miles Thomas, voorzitter van het speciale comité van de „Air League of the British Empire", getoond. Sir Miles verklaardedat, na dat het comité technische adviezen -ed ingewonnen, van alle afdelingen van de luchtvaartindustrie, naar zijn me ning, Engeland binnen twaalf jaar me* een dergelijk supersonisch vliegtuig in de lucht kan zijn. De snelheid z°u ongeveer 2775 km. per uur zijn, ter wijl op een hoogte van ruim 1800 km. zou worden gevlogen, het toestel on geveer 135 passagiers aan boord zon kunnen hebben. De minister-president onderstreepte, dat die reis een particulier karakter zal heb ben en dat zij zal plaatshebben In het raam van de opdrachten van de door ko ning Leopold gepresideerde nationale com missie voor het onderzoek der vraag stukken, die voor België en de overzeese gebieden bestaan in verband met de voor uitgang der wetenschap en de economische en sociale weerslag daarvan. (Van onze correspondent) Donderdag werd in de Hoefstraat te Tilburg bij de familie Kok een roofover val gepleegd, waarbij een bedrag van 55- werd gestolen. Twee mannen kwamen 's avonds bij mevr. Kok, die, omdat haar man werkte, alleen thuis was, een fietspomp lenen. Toen zij het gevraagde hadden gekregen, sloegen zij haar ermee op de rug. Ver volgens beroofden zij de vrouw van een portemonnaie. waarin een bedrag van 55.- zat. Nadat de mannen vervolgens de ver schrikte vrouw in een hoek hadden ge gooid. zetten zij het op een lopen. Rijksbemiddelaars hebben gunstig be schikt over voorstellen van de sociale commissie voor het Nederlandse bioscoop bedrijf tot verbetering van de lonen vaö het bioscooppersoneel. Het premie-aan deel van deze werknemers in het op komst zijnde bedrijfspensioenfonds wordt volle dig gecompenseerd. Als gevolg daarvan is een loonsverhoging afgekondigd van 3 pet. met terugwerkende kracht van J januari j.l. Bij inwerkingtreding van het fonds worden de lonen nogmaals verhoog" met een '/t pet. De lonen voor de werksters en de leer ling-operateurs zijn extra verhoogd, en wel met ingang van de eerste volle loon- week na 7 augustus, aldus een medede ling van de algemene bedrijfsbond film en theater. In een antwoord aan de heer Van Acker heeft president Eisenhower laten weten, dat admiraal Stranss, die sedert verschei dene jaren met koning Leopold bevriend is, van de plannen verder op de hoogte is gesteld, en tijdens het bezoek in de V.S. de koning zal begeleiden. De periode van de eerste zes maanden van het afgelopen jaar heeft een verdere groei van de levensverzekering te zien gegeven, zo deelt de Voorlichtingscommis sie uit het Levensverzekeringbedirijf mede. Dit blijkt uit de cijfers, die het C.B.S. dezer dagen heeft verstrekt betreffende de binnenlandse produktie van alle levens verzekeringmaatschappijen, werkzaam in Nederland. De toevoer aan nieuwe verzekeringen bedroeg in de eerste helft van 1957 rond f 1.870.miljoen tegen 1.771.miljoen In het overeenkomstige tijdvak van vorig jaar. Vergeleken met 1956 is er derhalve een produktiesurplus van bijna 100 mil joen, hetgeen vooral in deze tijd, waarin het accent valt op activering van de be sparingen, een bemoedigend symptoom is. Vermeldenswaard is in dit verband, dat terwijl de produktie in het eerste kwartaal 1957 met ruim 30.miljoen achterbleef bij die in dezelfde periode van 1956, in het tweede kwartaal 1957 een duidelijke kentering intrad, zelfs in die mate, dat Vertegenwoordigers van de spoorwegen, van het internationale wegvervoer, van de binnenscheepvaart, van de werknemers In het vervoer en van Je verladers hebben een gemeenschappelijk standpunt geformu leerd ten aanzien van het verdrag tot op richting van de Europese Economische Ge meenschap, in zoverre dit regels betref fende het vervoer bevat. Niet voorbijziende aan sommige licht punten, meent men, dat het verdrag geen stellige garantie biedt voor een gezonde functionering van de gemeenschappelijke vervoermarkt en reden geeft tot ernstige bezorgdheid aangaande de toekomstige ge meenschappelijke vervoerpolltlek. Bijzonder belangrijk wordt geacht de verplichting, dat een gemeenschappelijk beleid op het gebied van het vervoer moet worden tot stand gebracht, omdat dit, vol gens de genoemde groeperingen, een fun damentele voorwaarde is voor de tot standkoming en de werking van een ge meenschappelijke markt. Men ziet het echter als een ernstige leemte, dat het ver drag de beginselen, waarop dit gemeen schappelijk vervoerbeleid moet worden opgebouwd, niet vastlegt, te meer omdat op dit gebied grote tegenstellingen tussen de verdragslanden bestaan. Wordt in Nederland het vervoer be schouwd en behandeld als een zelfstandige tak van bedrijf, welke aan eisen van ren dabiliteit moet voldoen, elders wordt het vervoer gezien als een instrument van economische en sociale politiek, waarbij het vervoerwezen ondergeschikt wordt ge maakt aan de belangen van andere secto ren van het bedrijfsleven en de eis van rendabiliteit aan de vervoerondernemingen niet wordt gesteld. B(f deze tegenstellingen geeft, aldus het Nederlands vervoerwezen, het ontbreken van gezonde en duidelijk geformuleerde grondslagen van het Europese vervoerbe leid reden tot zorg voor de juiste functio nering der gemeenschappelijke vervoer markt, te meer omdat Nederland na on geveer acht jaar bij het stellen van maat regelen op dit gebied overstemd kan wor den. Ook de andere vervoerbepalingen van het verdrag stellen niet gerust ten aanzien van de gezonde werking der gemeenschap pelijke vervoermarkt. Wel is de gelukkige invloed van de Nederlandse onderhande laars in sommige artikelen met betrekking tot de tarieven onmiskenbaar, maar daar tegenover staan formuleringen en voorbe houden, die de doorwerking van gezonde beginselen ernstig belemmeren. Zo moet de verplichting, dat de maatre gelen op het gebied van vrachtprijzen en vervoervoorwaarden met de economische toestand van de vervoevondw-nemers reke ning moeten houden, onvoldoende worden geacht en ware een formulering, dat zij de zelfstandige rendabiliteit van de yer- voerondernemingen moeten bevorderen en haar tenminste niet mogen aantasten, ver kieslijker geweest. Tegen het discriminatirfverood, zoals d't de eerste acht jaar zal gelden, bestaat, vol gens het Nederlandse vervoerwezen, geen bezwaar. Onzeker acht men echter wat de inhoud van dit verbod daarna zal zijn Dat geen prijzen of vervoervoorwaar den aan de vervoerders mogen worden op gelegd, die steun of bescherming inhouden van ondernemingen of ndustrleën, acht men gezond, maar de opengestelde ont snappingsmogelijkheden beroven volgens het Nederlandse vervoerwezen het verbod in belangrijke mate van zijn kracht. Volgens eerder genoemde vervoersgroe- peringen bevat het verdrag bovendien enige bepalingen, die rechtstreeks schade lijk kunnen zijn voor de gezonde werking van de gemeenschappelijke vervoermarkt. De toegestane steunmaatregelen ter bevor dering nn de coördinatie of ter compen satie van bepaalde verplichtingen van een bepaald soort vervoerondernemingen be vorderen niet een gezonde prijsvorming en een gezonde taakverdeling tussen de ver voerondernemingen. Indien het verdrag zo zon kunnen wor den uitgevoerd, dat publikatie van vracht prijzen en tarlefvoorwaardcn zou kunnen worden geëist, is zulks, naar de mening van het Nederlandse vervoerwezen, voor de commerciële bedrijfsvrjjheid der ver voerondernemingen uitermate gevaarlijk te achten. Node wordt voor het nationale vervoer binnen de landen van de gemeenschap de bepaling gemist, dat de vervoerders uit de andere leden-staten niet op gunstiger voet worden toegelaten dan de nationale ver voerders. Dat het verdrag niet duidelijk uitspreekt, dat de Akte van Mannheim on verlet zal blijven, moet reden zijn tot scherpe waakzaamheid op dit punt. Donderdag 22 augustus zal mgr. W. Mut- saerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, in de hooofdparochiale kerk van Sint Ser- vaas te Maastricht de heilige wijding van het Priesterschap toedienen aan de eer waarde heren: N Appel, Spanbroek (N-H) L.Bakker, Nijmegen; H. Bruseker, Am sterdam; Th. Helsloot, Amsterdam; A. Houben, Scharn; G. Ingen Housz, Breda; L. Keulen, Amsterdam; H. van de Loo, Berg en Dal; H. Matyasovich, Boeda pest, Hongarije; W. Oomens, 's-Graven- hage; W. Pisa. Utrecht; H. Schelbergen, Nijmegen; J. W. Schneider, Delden; H- Sim-ons, Rotterdam; H. Verbeek, Ensche de; en J. Wernink, Nijmegen, allen theo loganten van de Sociëteit van Jqsus. (Van onze correspondent) De zeereerwaarde heer L. J. ff. Wolf, rector van het Sint-Jozefinternaat te Bloe- mendaal, heeft gisteren zijn veertigjarig priesterschap gevierd. De jubilaris, die o.m. ook de pater spiritualis van de „Vrou wen van Nazareth", voorzitter van de priesterconferenties, en medewerker van de Catholica-groepen is in de Bloemen- daalse parochie, -droeg donderdag in de kapel van het zusterhuis een plechtige hoogmis op, daarbij geassisteerd door zijn halfbroer, do Benedictijner pater J Pan- cier, als diaken en pastoor J van der Lugt ut Weesp als subldaken. Een koor van zusters en meisjes zong de gezangen. 's Middags heeft rector Wolf een re ceptie gehouden, waarop vele geestelijken en vrienden uit de parochie hem kwa men gelukwensen terwijl hem ook waar devolle geschenken werden aangeboden. Later op de dag bracht de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. Peereboom Vol ler de jubilaris een bezoek en deelde hem mede, dat H.M. de Koningin hem heeft benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Donderdagmiddag om half drie reed een goederentrein op de onbewaakte overweg in de provinciale weg tussen Groenlo en Eibergen tegen een Duitse vrachtauto met aanhangwagen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De Iokomo- tief zowel als de auto werden zwaar be schadigd. Met de zaken in oliën en vetten wilde het ook in de afgelopen 14 dagen nog steeds niet vlotten. Er gaat natuurlijk wel een en ander om. maar voor de meeste artikelen kan toch niet van een regelma tige handel gesproken worden, aldus be richt de fa. Bessem en de Schepper. De eerste hand blijft voor Noordameri- kaanse talken onveranderd vast. Er is echter beduidend aanbod uit de tweede hand enkele dollars per ton lager, waar van de kopers evenwel een zeer beschei den gebruik maken. In de plantaardige sector lagen kokos en palmpltolie wat hoger, vooral voor spoe dige levering waarin het aanbod beperkt is. Sumatrapalmolie daarentegen was iets lager te koop. De liquide olie zijn goed prijshoudend, met uitzondering van lijn olie, waarvan de prijzen weer een aan zienlijke stijging te zien gaven. Voor vetzuren was de vra„® beslist be ter te noemen; verschillende partijen wer den uit de markt genomen, waarbij de prijzen weinig verandering ondergingen. Horizontaal: 1 voegwoord, 3 drinkgerei, 5. schaakterm, 7 wintervoertuig, 9 die- renliefkozing, 11 bid (Lat.), 12 jong dier, 13 vleeshouwer, 15 vrucht, 17 ontvang- draad, 18 schouwburgplaats, 19 bevel, 20 de dato (afk.), 21 lor, 24 op de wijze vai, 26 feestdrank, 30 rivier in Frankrijk, 34 projectiel, 38 bladgroente, 42 aanzien, 43 Engelse titel, 44 plaats der oudheid, 45 ons inziens (afk.) 47 zijrivier van de Do- nau, 48 behoeftigheid, 50 eilandje in de Stille Oceaan, 51 uitdagen, 53 deel van de romp. 54 aanzien, 55 elasticiteit, 57 ver laagde toon, 58 zangstem, 59 kloosterzus ter, 60 soort onderwijs Verticaal: 1 stofmaat, 2 muurholte, lekkernij, 4 overloop, 5 deel v. d. week- 6 soort stof, 7 lokspijs, 8 koninklijke ma jesteit (Lat. afk.), 10 droefheid te kennen geven, 12 venten, 14 naqw, 16 Enge'9 voegwoord, 18 vernis, 22 watering, 23 li®' woord, 25 goud (Fr.), 27 bloeiwijze, 28 ri vier in Rusland, 29 eerste vrouw, 31 oos terse titel, 32 familielid, 33 ontkenning, 34 lichaamsvocht, 35 leuk, 36 uitroep va® pijn, 37 insekt, 38 graven, 39 godsdiens (afk.), 40 weekdier, 41 Engelse taal, 4? vaas, 46 meisjesnaam, 48 opera, 49 la® in Europa, 50 blikken trommel, 52 troef kaart, 53 zangnoot, 56 sportterm (afk.). De Maastrichtse recherche heeft éel,e> dagen aangehouden de 28—jarige i°s'aL beider K, C. uit Maastricht, toen J* man zich op verdachte wijze ophield f JL nabijheid van een pand, dat hij, naar® politie vermoedde, met een bezoek vvi'° „vereren". Bij het nader onderzoek kwam aan. h° licht dat de man sedert ruim een g te Maastricht zeker tien diefstallen insluiping) had gepleegd in kantoren. gebouwen, verpleeginrichtingen, bank j, c. d. waar hij bedragen, variërend 5 tot 125 gulden, buitmaakte. Tevens bleek hij zich in het nab®r Belgisch-Limburg aan een twaalftal s0 ge- gelijke inbraken te hebben schuld'S Ajj maakt. Bij een van deze insluip10 pjO slaagde hij er in een bedrag van 'be, Belgische franken te stelen. Hij is ter ge- schikking van de officier van justitie steld. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de -orrespondentle uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam va het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Libertad" 18 aug.; Australië: s.s. „Himalaya" 19 aug.: Bra zilië: m.s. „Brasil Star" 20. aug.; Cana da: m.s. „Prins Alexander". 20 aug.; m.s. ..Noordam" 22 aug.; Chili; via New York 22 aug.; Indonesië: m.s. „Merwe Lloyd" 22 aug.; Ned. Antillen: m.s. „Themis" 19 aug.; m.s. „Oranje Nassau" 24 aug; Ned. Nw Guinea; ms.s. „Merwe Lloyd" 22 aug.; Nieuw Zeeland: via Engeland 24 aug.; Suriname: m. ,s„Hera" 22 aug.; Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Jagersfontein" 21 aug.; m.s. „Car narvon Castle" 24 aug.; Brits-Oost-Afri- ka: via Frankrijk 24 aug. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6