Luchtig zomerstuk bij „Haagsche Comedie G Het drama der onteigening van de Soedanese missiescholen Montgomery bezocht Nijmegen en Tilburg BESTEDINGSBEPERKING en onderwijs Antwerpen ziet olie-industrie zijn neus voorbijgaan li itgifteheleid in de IJssei meerpolders t Moderne schilderkunst in het zonnetje loeilampjes 'i, Benoemingen in liet bisdom Rotterdam V ier tons-vrachtauto's werden administratief „zestonners Ritter-prijs van Ritter- orde Nederland tot offers bereid 0111 nieuwe oorlog te yoorkomen Voorwaarden voor scholen Hoofdstad Operette gaat „Ein Walzer- traum" spelen Het Zeebrugse havenplan Spannen Den Haag en Bonn samen? Eerste K.AJ.-groep naai* Rome I 1 I MAANDAG 19 AUGUSTUS 1957 PAGINA 3 TI e„ i ^oel Coward, jo "Lijspelauteur, die meest zelf zijn stukken speelt en er zo nodig bij operettes nog de muziek jur; VCK3r schrijft, heeft zijn uitgebreid jrc oeuvre weer met een komedie Aangevuld. En nog vóór de nieuwe Wereld het blijspel op de planken tot ^rijgt te zien de auteur gaat daar zelf de hoofdrol in vervul len, al loopt hij tegen de zestig beeft ons Haagse ensemble zich gehaast er het Nederlandse pu bliek op te onthalen. Geen chef d. oeuvre Knoeiende ambtenaar had nog meer op zijn geweten 'v bonden In Tilburg Geen aula's en slechts bi j uitzondering gymnastiek lokaal SCHOONZOON VAN CHURCHILL DOOD AANGETROFFEN De voortrekkers Slechts vijf oliehavens België wordt uitgeschakeld Regering wacht te lang be- Een chef-d'oeuvre is Naakt met vioo." ?eker niet. Heus niet meer dan een zich be' ln louter kolder verliezende persiflage °P de hedendaagse schikterkunst, spe- riIaa* ^aar ..abstracte" uitingen. En ?eze beperking van het thema zou vooral n het begin en tegen het ietwat abrupte einde het schouwen tot een lichtelijke verveling kunnen maken, ware het niet, bat het veelal briljante spel van Cees Laseur en de zijnen het publiek daar Ecmakkelijk overheen hielp. Ten dele vermoedelijk ook over de vaste Coward- sUil, welke uit de levendige dialoog het Postume beeld doet rijzen van een ..levensgenieter", die toch kwalijk ten Voorbeeld kon worden gesteld. De gehele handeling voltrekt zich in öe door Hep van Delft ontworpen studio van Paul Sorodin te Parijs, die °P het moment dat de klucht een aan vang neemt juist het tijdelijke met het ®euwige heeft verwisseld en op père Laehaise begraven is. Gestorven be heerst hij de scène van het begin tot het eind, waartoe zijn trouwe kamerdienaa en vriend Sebastien het sein geeft door aan de „treurende nabestaanden" te ver zekeren, dat de schilder geen testament heeft nagelaten, al wat hij verdiende tegelijk opmaakte enzelfs nooit een Penseel had aangeraakt, doch zijn ..geniale" doeken deed „schilde-en" door anderen. In het verloop van het blijspel blijkt dan, dat daaraan debet waren een tweetal tijdelijke vriendinnen van de ..kunstenaar", een zevende-dag-adventist en laatstelijk voor het kunstwerk dat aan het blijspel zijn titel leende een !4-jarige knaap, de zoon van Sebastien zelf. Het spreekt vanzelf dat de mededeling, boor de handtekening van de artiest be vestigd, als een donderslag b(j heldere hemel de familieleden en bekenden treft, bie alfen op hun wjjze reageren. Aller eerst de sinds lang niet meer met Soro- bin samenlevende echtgenote (Kitty Kluppell) die, op de erfenis afgekomen, zich moeite geeft om zodra mogelijk Weer te verdwijnen. Wij nlmen het de actrice niet kwalijk, dat zij voor de pijn lijke taak niet geheel berekend scheen. In haar rol kan zjj ook moeilijk op tegen be moderne-jeugdmanieren van haai dochter Jane, door Do van Stek met veel nadruk op de planken gezet. Behalve boor deze werd de „bedroefde weduwe" opgehouden door een „kunstkenner" van Professie, zekere Jacob Friedland, voor Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotter dam, heeft benoemd tot kapelaan te Wassenaar (St.-Willibrordusparochie): de jveleerw. heer J. W. v. d. Burg, leraar aan het seminarie Hageveld. In zijn plaats is als leraar aan het Seminarie benoemd de weleerw. heer S. c- T. de Vette, kapelaan te Vlaardingen 'Parochie van St.-Jan de Doper). Te Vlaardingen heeft mgr. Jansen be noemd tot kapelaan de weleerw. heer A. Saers, tot op heden verbonden aan de Parochie van de H.H. Engelbewaarders te Lisse. In zijn plaats is thans te Lisse Penoemd de weleerw. heer J. C. Ooster- Wijk, neomist. de vermaarde wie Johan Valk in het krijt trad, om diens door het schandarj bedreigde repu tatie het kostte wat het kostte te be schermen. Dat hij een enkele maal in het larmoyante verviel, is stellig aan de auteur te wijten, die overigens het snobisme in deze figuur geestig wist te hekelen. Als zoon van de weduwe trok Frans Vorstman zich maar net zoveel van de catastrofe aan als in zijn kraam te pas kwam en Anneit Nieuwenhuyzen stond hem als zijn eega dapper ter zijde maar des te meer deed hij zich te goed aan lekkere hapjes, die hij als monologen ten beste gaf. De vrouwelijke glansrol was voor Elisabeth Andersen, een Russische prin ses. ook al op het overlijdensbericht af gekomen om als ex-medewerkster van de „meester" een slaatje uit het gevai te slaan. Uitstekend getroffen in haar beweeglijke creatie en niet te verbeteren krompraterij. Op haar volgde in gelijke positie Ida Wasserman; zij beeldde een vrij-ordinaire ex-Jackson-girl niet zon der verdienste uit, maar een tikkeltje Vlaamse leut klonk er toch wel in door. Haar vriend, Coen Flink, had weinig anders te doen dan even flink te zijn. waarbij van zijn „ondergrondse humor" niet veel te merken was. Er was weer een journalist van de partij, die uitnemend gekarikaturiseerd werd door Bas ten Batenburg, zo zelfs, dat deze man van de pers aan het eind van de handeling nog niet verder was dan bij het begin en van het schandaal helemaal geen notie kreeg. Een goede noot voor de jeugdige 14- jarige zoon van Sebastien, die zich kor daat en veelbelovend tegenover pa-lief weerde. Last but not least de Sebastien-rol, die Cees Laseur op het lijf scheen geschre ven, al bleek hij niet steeds even rol vast. Wat hem niet euvel kon worden geduid, omdat hij niet minder dan 14 talen moest kunnen spreken. Maar de figuur van de geslepen kamerdienaar, die alles en allen naar zijn hand zet, zodat niet al te grote brokken worden gemaakt, gaf hij ten voeten uit. Zijn ver zuchting aan het slot, dat er eindelijk meer vakmensen in de schilderkunst zul len opstaan, bleek de toeschouwers uit het hart gegrepen, die tijdens de bloe menhulde de vertoning met minuten lang applaus beloonden. L. H. V) Vier maanden lang heeft de Haagse politie de gehele administratie van het rijksbureau voor wegverkeer nauwkeu rig onderzocht. Dit, onidat men ver moedde dat de 28-jarige ambtenaar G. P.. die op dit bureau werkte nog meer op zijn geweten heeft dan alleen de ver valsingen, waarvoor hij eind april van dit jaar werd aangehouden. Hij had ervoor gezorgd, dat gestolen auto's uit Duitsland, die naar ons land werden gebracht, werden „geëcht" door er goede papieren voor af te geven. Nu si na dit lange onderzoek gebleken, dat hij 75 maal zijn medewerking heeft gegeven bij andere vervalsingen. Voor de twee dehands of nieuwe vrachtauto's verzorg de hij de papieren, die een zwaardere tonnage dan de werkelijke aangaven. Viertonners werden daardoor zestonners en stegen flink in prijs. De politie heeft twee mannen aange houden die voor deze vervalsingen aan de ambtenaar geld hadden gegeven. In totaal had P. ongev. 1000 ervoor gekre gen. De politie neemt nu aan dat deze vervalsingsaffaire rond is. :-v - vr - Ida Wasserman en Cees Laseur in „Naakt met Viool" U'nz Oostenrijk) „Best gedaan, tijgertje", bromde de leeuwentemmer Hilbert van het Circus Nrone, na een zeer geslaagd nummer en "ij klopte het lieve dier liefkozend op tij^errug. De tijger klópte even terug, bet gaat nu wel weer met Herr Hilbert, boewei de dokter er bijna een complete baaicursus aan besteden moest voor hij oe temmer weer min of meer in zijn vel bad. °hannesburg (Z.Afrika) Nu ja, een mens kan wel eens vergeet achtig zijn, maar zo?'Bij de ingang van et douanekantoor op de luchthaven v°nd een douaneambtenaar een overjas ®n een aktentas. Bij het doorzoeken van e gevonden voorwerpen trof men in en der zakken van de jas een diamant ab 53 karaat aan ter waarde van vele enduizenden guldens. Verder bevond t'ch in de tas nog een pak bankbiljet- -eb, die na telling een fortuin, namelijk p tOO.ooo bleken te vertegenwoordigen, spo Van de ei®enaar ontbreekt ieder ^eg maar gewoon Charles, als je me j, oet hebben. Dat zal Prins Charles van gbgeland aan zijn kameraden gaan zeg- Q,b. Wanneer hij op de kostschool van jjjbbarn zijn intrek gaat nemen. Konin- hip t^abeth en Prins Philip hebben kerf0111 sPeciaaI verzocht. Dat is geble- van Uit een sohrflvén van de directeur leerrde school aan de ouders van alle daa n' waarin mededeling wordt ge- Prjb van de wens van Koningin en ni-bs- Met de leraren wil men echter van ver gaan. Die zullen de Hertog pej cornwall, zoals de Engelse kroon- ï>ri„s officieel heet, keurig, netjes met bs Charles blijven aanspreken. 'Son (Vietnam) ti^eJ 's de laatste tijd een minder pret- va„ boel in de zuidwestelijke provincies «ie tnam. Daar worden links en - bp tientallen moorden gepleegd door kgfj ISolovige dorpelingen, die dan den- der bat zij de bevelen van de „koning v°ort •monen" gehoorzamen en die dat zs 'n de veronderstelling verkeren, "jen 6 ats beloning voor die moordpar- 8nt0 °hzichtbaar zullen worden. De bestjj.b.iten hebben nu een comité tep \vatn ding van het bijgeloof opgericht, de hr dorpelingen moeten er van op veien °§te worden gebracht, dat de be- !Verk jY.bb de „koning der demonen" in 'ep v '.ikheid afkomstig zijn van agen- bp hun v6 Noa-Hoa-opstandelingen, du» bet Cn °eurt weer bevelen krijgen uit °hrus.trVmunistische Noord-Vietnam om te zaaien in het zuiden. Het Soedanese parlement heeft zijn goedkeuring gehecht aan de onteigening van de missiescholen in de zuidelijke helft van de Soedan. Ongeveer 300 van de 346 misschiescholen werden sedert 1 april genationaliseerd onder krachtig protest van de Soedanese bisschoppen, de ka tholieke ouders en politici uit het zuiden waar het grootste deel van de bijna 200.000 Soedanese katholieken leven. Zij wijzen er in hun protest op, dat de na tionalisatie ten doel heeft de islam te verspreiden door tegenwerking van de missie. De nieuwe wet. welke de minis ter van Onderwijs nagenoeg volledig zeg genschap geeft over de misschesoholen, bepaalt: 1) dat alle scholen, welke geheel of gedeeltelijk door de regering worden ge subsidieerd, ten alle tijde door de rege ring in beslag genomen kunnen worden; 2) scholen, die uit. eigen middelen ge dreven worden, genationaliseerd kunnen worden op de volgende wijze: a. indien de particuliere fondsen wet tig verkregen zijn, kunnen de scholen te gen vergoeding genationaliseerd worden. Deze vergoeding wordt door de regering vastgesteld; b. indien de fondsen verkregen zijn op een wijze, die de regering niet goed keurt, dan kunnen de scholen zonder com pensatie genationaliseerd worden. Ofschoon de laatste jaren de subsidies inderdaad aanzienlijk zijn geweest, heb ben de missies toch steeds minstens de helft van de bouwkosten gedragen. De bisschoppen van de Soedan houden dan ook vol, dat de scholen uitsluitend missie-eigendom blijven en dat subsidies van regeringswege daarin geen veran dering kunnen brengen. Bij in beslagne ming is de regering verplicht, aldus de bisschoppen, voor het gebruik der school gebouwen huur te betalen. Het protest der bisschoppen had als enig resultaat, dat de mohammedanen, die een overwegende invloed hebben, met dreigementen antwoordden. Het Arabische dagblad te Khartoem, Al Ayam, wierp de Italiaanse missionarissen voor de voeten, dat zij onder voorwendsel van godsdienst. het imperialisme van Mussolini en van de Paus wilden herstellen. De regering van haar kant kwam terug van haar be lofte van vrij godsdienstonderwijs en be let sindsdien de missionarissen de toe gang tot de nationaliseerde scholen. Aldus bericht het K.N.P, Op 16 aug. heeft een aantal vrienden van dr. P. H. Ritter jr. te Utrecht de „P. H. Ritter-orde" opgericht, „die zich ten doel stelt zijn levenswerk te steunen en evt. te vervolgen, de herinnering aan deze ge zaghebbende figuur levendig te houden, zijn lessen uit te dragen en voorts te strijden voor het behoud van historische waarden, goede vormen, stijl en decorum en weldoordachte opbouwende kritiek". Tevens ligt het in de bedoeling jaarlijks een „P. H. Ritter-prijs" uit te loven. Waarvoor is nog niet bekend. Er is een voorlppig kapittel gevormd, dat op 28 sept. a.s. vervangen zal worden door een defi nitief kapittel, dat op deze huldigingsdag van dr. Ritter, gekozen zal worden door de aspirant-leden van de orde, die op de eer ste vergadering de statuten moeten keu ren en de beleidslijnen vaststellen. (Van onze correspondent) Sinds 1948 tracht ik een andere oorlog over west-Europa te voorkomen. Tot nog toe hebben ons aller pogingen goed suc ces gehad. De politieke leiders van de ver schillende landen hebben het juiste inzicht gehad in de bestrijding van een nieu we oorlog. Ik ben evenwel blij te kunnen zeggen, dat het politieke leiderschap niet op mijn schouders rust en ik wens hun wijsheid toe in hun beslissingen en maat regelen. De volkeren van Europa geven vlijk van vaste wil om elk offer te bren gen, teneinde iedere aanval te weerstaan. Onmiddellijk na de oorlog scheen deze wil mij niet zo sterk toe als nu. Thans echter is de bereidheid om deze offers te brengen groter geworden, zodat de volke ren elk offer zullen brengen. Vooral in Nederland blijkt deze bereidheid aanwe zig te zijn." Aldus sprak Veldmaarschalk Mont gomery, Viscount of Alamein, zaterdag middag in de Trèveszaal van het Nijmeeg se stadhuis, waar hij als ere-burger van de Keizer Karelstad officieel door het vol tallige gemeentebestuur werd ontvangen, ter gelegenheid van zijn jaarlijkse inspec tiereis. Tal van prominente persoonlijkhe den uit de kringen van wetenschap, cul tuur, handel en industrie waren bij deze ontvangst tegenwoordig, alsmede Sir Paul Mason, ambassadur van Groot Brittannië in Nederland en luit.-generaal Buurman van Vreeden als vertegenwoor diger van de minister van oorlog. Veldmaarschalk Montgomery kwam met het Franse opleidingsschip ,,L' Ami- ral Exelmans" om precies twaalf uur aan de Waalkade aan. Op het achterdek stond Montgomery breeduit lachend en har telijk wuivend naar de honderden Nijme- genaren, die zich op de Waalkade had den verzameld. Nadat hij voet aan wal had gezet drukte de veldmaarschalk de hand van de burgerlijke en militaire auto riteiten. waaronder verschillende oud be kenden. en terwijl de Nijmeegse Politie Harmonie pittige marsmuziek speelde, schreed Montgomery langs de haag van burgers, die hem spontaan toejuichten. Staande in zijn open cabriolet, waar in ook burgemeester Hustinx had plaats genomen, reed de velmaarschalk vervol gens naar het stadhuis, waar een offici ële ontvangst plaats had. Na de ontvangst werd vóór het stadhuis de hoge gast een muzikale hulde gebracht door de 120 man sterke Philips-harmonie uit Eindhoven. Bij zijn vertrek naar de woning van de burgemeester, waar de lunch werd gebruikt, werd Montgomery door een duizendkoppige menigte lang durig toegejuicht. Te half zes vertrok Montgomery naar Tilburg, waar hij eveneens de gast was van het gemeentebestuur. Hier werd hij op het Paleis Raadhuis ontvan gen. waar hij door burgemeester mr. C Becht begroet werd. Ook hier sprak de veldmaarschalk over de toestand in Europa. Zijn mening is, dat hij er van overtuigd is, dat de Rus sen een goedkope oorlog wensen. Een aanvallende oorlog ligt hun niet omdat deze te duur uitkomt. Dit is het resultaat van de organisatie van het Nato-leger. In geen geval mag dit verzwakt worden. Omdat de Russen geen directe aanval op West-Europa zul len doen, richten zij zich nu tot de volke ren die van het westen afhankelijk zijn. Door deze politiek is Rusland er in ge slaagd de betrekkingen tussen Engeland en Frankrijk als ook die van deze staten tussen de Verenigde Staten te vertroebe len. West-Europa ondervindt last van de Russische acties op de economische ver bindingslijnen voor wat het Midden- Oosten betreft. Bij de Gutehoffnungshuette in Duits land is een olie-booreilandge bouwd, dat is gemaakt voor rekening van een van de dochterondernemingen van de British Petrol Company". Het gevaarte, genaamd „Adam Enterprise", kost ruim 7 miljoen gulden. Er is op het „eiland", dat ongeveer IS, meter boven zee uitsteekt, accommodatie voor vijftig personen. Het heeft een oppervlakte van ongeveer 53 bij 30 meter met een extra platform van 23 bij 23 meter voor heli kopters. Nadat Nederlandse zeeslepers het in ongeveer drie maanden naar de Perzische Golf sullen hebben gesleept wordt de eigenlijke boorinstallatie, die een diepte van ongeveer 4500 meter kan bereiken, erop gemonteerd, Deze instal latie kost ongeveer 5 miljoen gulden. Montgomery bracht saterdag een bezoek aan Nijmegen, waarvan hij ereburger is. Op het bordes van het stadhuis nam hij een aubade in ontvangst. Naast Monty de Engelse ambassadeur Mason, De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft aan de gemeentebe sturen medegedeeld aan welke voorwaar den de bouwplannen voor lagere en kleu terscholen moeten voldoen om voor goed keuring in aanmerking te kunnen komen. Volgens deze leidraad zal van het bouwen van aula's,, schoolzalen, lokalen voor bij zondere doeleinden en kamers voor school artsen in de huidige omstandigheden moe ten worden afgezien. Eveneens van de bouw van vaklokalen bij scholen voor g.l.o. De bouw van vaklokalen bij scholen voor v.g.l.o. en u.l.o. is daarentegen wél toegestaan. Bij scholen voor u.l.o. kan per vier leslokalen de bouw van een na- tuurkundelokaal worden toegestaan en per acht leslokalen een natuurkundelo- kaal en een tekenlokaal. De bouw van gymnastieklokalen zal als regel niet worden goedgekeurd, tenzij een lagere school wordt gebouwd in een nieuwe woonwijk en mits aannemelijk is, dat het lokaal tevens wordt gebruikt voor gymnastiekonderwijs buiten schoolver band, terwijl de bouw van dit lokaal bo vendien door de minister van Onderwijs urgent wordt verklaard. Bij de bouw van u.l.o.-scholen zal van geval »tot geval worden beslist of de bouw van een gym nastieklokaal nodig is. Bij scholen voor kleuteronderwijs wordt per drie werklokalen één speellokaal toe gestaan. In de komende seizoen zal de Hoofd stad Operette, de voortzetting van de Fritz Hirsch Operette, onder directie van Meijer Hamel, Otto Aurich en Fritz Stei- ner „Ein Walzertraum" van Oscar Strauss ten tonele brengen in een veertigtal plaatsen van ons land. In de voornaam ste rollen treden o.a. op: Fritz Steiner, Otto Aurich, Jan Handerson, Claire dai ry, Rose Parrish, Marga Graf, Herman Valsner, Ad Heerings en Walter Fein. Voorts zijn er nog vele andere medewer kenden. Voor de vrouwelijke hoofdrol, die van Franzi, onderhandelt de directie op het ogenblik met een vooraanstaande Weense operettester. De schoonzoon van Winston Churchill, Anthony Beauchamp, is gisterochtend dood in zijn flat in Hyde Park Gardens in Londen aangetroffen. Zijn dood zou het gevolg zijn van een te grote dosis slaap tabletten. Beauchamp, die van beroep fo tograaf was. is 39 jaar geworden. Hij trouwde in 1949 in Amerika met Ghurchills dochter Sarah. Zondagmorgen om half 6 is het eerste contingent van de kajotters en kajotsters, die deelnemen aan de Wereld Rome Kruistocht van de K.A.J. ui* Den Bosch vertrokken. Het betreft hier enkele hon derden jongens en meisjes uit het ooste lijk deel van Brabant, die vergezeld zijn van een aantal aalmoezeniers. Tevoren was voor hen in de parochie kerk van St. Pieter te Den Bosch een nachtmis opgedragen door de diocesaan aalmoezenier Rector Janssens. Al gevolg van het vroege uur was de belangstelling op het station miniem te noemen. In de trein was een luidspreker-installa tie aangebracht voor het doorgeven van mededelingen en het voorbidden en voor het onderling verzorgen van recreatie. De grote meerderheid van de ongeveer 3000 Nederlandse kajotters en kajotsters, die aan de Rome-Kruistocht deelnemen, zal woensdag vertrekken. (Van onze correspondent) Brussel, augustus. Enige tijd geleden heeft, zoals wij in dertijd gemeld hebben, de Belgische re gering plannen bekend gemaakt om in Zeebrugge een oiiehavcn aan te leggen. De Griekse reder Aristoteles Onassis had zijn hulp aan het projpect toegezegd, zo werd van regeringszijde verklaard, en hij zou in Zeebrugge enkele scheepswerven bouwen. De regeringsverklaring lokte van alle zijden direct reacties uit; alleen hoorde men weinig over de mening van scheep vaartkringen in Antwerpen. Het neutrale blad „Soir" schrijft nu zonder omwegen, dat in Antwerpen de indruk domineert, dat de plannen van de regering nogal on nauwkeurig en in ieder geval fragmen tarisch zijn. Men merkt op, dat het ak koord met Onassis nog niet getekend is, terwijl men bovendien van mening is, dat het in concessie geven van terreinen voor het bouwen van scheepswerven het gevaar meebrengt, dat het grote plan voor de inrichting van de haven in de war wordt gestuurd. In feite, zo wordt gezegd, is Onassis een vervoerder, die er zich toe zal beperken vier of vijf supertan kers te bouwen, maar die zich verder niet zal bezighouden met raffineren of distribueren van olie. Dit kan inderdaad de bouw van een grote petroleumhaven in Zeebrugge dwarsbomen, omdat daar bij de nadruk gelegd zou moeten worden op de opslag van olie als basis voor een pijpleiding van Zeebrugge naar Antwer pen met zijleidingen naar Gent en Brus sel, 1 In ieder geval, zo zegt men te Ant werpen, zullen de oliemaatschappijen door de regeringsplannen er niet toe aan gezet worden om hun raffinaderijen naar Zeebrugge te verplaatsen. Eén van deze maatschappijen heeft overigens al be sloten een nieuwe raffinaderij met een ca paciteit van drie miljoen tón bij Duis burg te bouwen, waarvoor de olie aan gevoerd zal worden door de Sappeurlei- ding van Marseille naar het Ruhrgebied. „Soir" wijst er op, dat het verbruik van olieprodukten in West-Europa tussen 1957 en 1975 zal verdriedubbelen en dat voor het transport avn die hoeveelheid maar vijf havens in aanmerkinge komen Milford Haven en Wilhelmshafen-Ham- nl. Marseille, Le Havre, Rotterdam, burg. Aangezien Antwerpen nu eenmaal niet voor supertankers bereikbaar is, is het noodzakelijk dat, wil België niet terzijde gelaten worden, van Zeebrugge een volle dige petroleumhaven wordt gemaakt en niet alleen maar een haven, waar petro leum aangevoerd kan worden. Volgens „Soir" is de toestand op het ogenblik zo: de ruwe olie zal over West-Europa wor den verspreid door een net van pijplei dingen, die lopen van Marseille naar Keu len en Rotterdam met vertakkingen naar Parijs, Straatsburg en misschien Antwer pen. De capaciteit van deze leiding zou dertig miljoen ton zijn. Vervolgens komt er een pijpleiding van Wilhelmshafen naar Keulen. Belgic wordt dus bijna volledig uitge schakeld. Men meent in Antwerpen, dat Bonn en Den Haag samenwerken en er naar streven een stelsel van olieraffina derijen te bouwen, die zowel in Rotterdam als in Keulen een gezamenlijke capaciteit zouden hebben van 20 miljoen ton per jaar. In België is de totale raffinagecapa- citeit slechts 4% miljoen ton, die binnen enkele jaren misschien uitgebreid kan worden tot 6 miljoen ton. Men concludeert hieruit, dat over een jaar of vijftien Nederland en West-Duits- land over een raffinagecapaciteit beschik ken, die zes tot tienmaal groter zal zijn dan die in België. De verliezen voor de Belgische economie zullen des te groter worden, omdat talrijke industrieën zeer nauw bp de olicraffinering zijn betrokken zoals b.v. de petrochemie. In Antwerpen had men gewild, dat de regering aan de petroleumindustrie waarborgen had gegeven dat binnen kor- te tijd supertankers te Zeebrugge zouden kunnen meren en de aangevoerde ruwe olie per pijpleiding naar Antwerpen door gevoerd zou kunnen worden. Men had tevens gehoopt, dat de regering zou in- terveniëi^n bij de partners van de Ge meenschappelijke markt om gedaan te krijgen, dat een deel van de benodigde vergroting van de raffinagecapaciteit naar België zou gaan. „Soir" valt de regering op dit punt aan. „Als wij nog meer tijd verliezen," zo zegt het blad, „dan zullen alle nieu we raffinaderijen in West-Duitsland en Nederland gebouwd worden, terwij! Ant werpen en Zeebrugge* dan zonder klant komen te zitten. De regering spant het paard achter de wagen," aldus „Soir." „Zij is van mening, dat er een pijp leiding Zeebrugge-Antwerpen moet wor den aangelegd, maar zegt dat deze kwes tie eerst dan bezien zal worden als be wezen is, dat supertankers in Zeebrugge kunnen meren. Maar waarom," zo vraagt het blad zich af, „zouden er tankers naar Zeebrugge komen, wanneer men niet over raffinaderijen beschikt?" (Van onze landbouwmedewerker) HET IS NU bijna anderhalf jaar geleden, dat de Tweede Kamer een zeer belangrijke uitspraak heeft gedaan inzake het beleid met betrekking tot de uitgifte van cul tuurgrond in de IJsselmeerpolders. Met alleen de stemmen van socialis ten en comrrtunisten tegen aanvaard de de volksvertegenwoordiging een motie-Bi ewenga, waarin de regering werd uitgenodigd om een deel van de in het IJsselmeer gewonnen cul tuurgrond in erfpacht en in eigendom uit te geven. Daarbij werd de voor keur uitgesproken voor uitgifte in eigendom, met name aan eigenaars- grondgebruikers van het oude land, die tengevolge van overheidsmaatre gelen cultuurgrond moeten afstaan. De toenmalige minister van finan ciën had er niet veel oren naar om staatsbezit om te zetten in particu lier eigendom. Eigenlijk vond hij de motie zinloos, omdat de Kamer enige weken later toch zou worden ontbon den en het kabinet na de verkiezin gen zou aftreden. Bij een recent bezoek aan de Noord- Oostpolder, waarbij w'j tevens in de gelegenheid waren een blik te werpen op de kortelings drooggekomen nieuwe polder Oost-Flevoland, moesten wij on willekeurig terugdenken aan het debat over de nota beleid inzake uitgifte cul tuurgrond in de IJsselmeerpolders, dat in de bovenvermelde motie was uitge mond. Staatsrechtelijk was het natuur lijk een heel merkwaardige opvatting van de heer Van de Kieft dat de uit spraak van de Kamer geen betekenis kon hebben, omdat de verkiezingen voor de deur stonden. Zou dat het geval zijn dan had men de nota beter na de ver kiezingen aan de orde kunnen stellen. De hele behandeling zou dan eigenlijk zinloos zijn geweest. Maar zo is het na tuurlijk niet. Ook het nieuwe Kabinet zal goed doen om rekening te houden met f^e uitspraak, door de oude Kamer op de valreep gedaan. De uitslag van de verkiezingen heeft waarlijk niet zo veel verschuivingen teweeggebracht, dat men zou mogen aannemen, dat de over grote meerderheid er thans radicaal an ders over denkt. DIT NEEMT niet weg, dat ook het nieuwe kabinet-Drees tot op de dag van vandaag nog niet is be gonnen met de uitvoering van de motie-Biewenga. Stelt het zich over eenkomstig de opvatting Van de Kieft op het standpunt, dat het niets te maken heeft met een motie, aan vaard aan het einde van de vorige parlementaire periode? Of voelt de huidige schatkistbewaarder even weinig of nog minder dan zijn voor ganger voor uitbreiding van de par ticuliere grondeigendom? Het laat ste komt ons niet onwaarschijnlijk voor. In socialistische kring is een duidelij ke afkeer van de gezonde leuze „boe renland in boerenhand" aan het licht gekomen. Het komt ons voo- dat het zijn nut zou kunnen hebben, wanneer de Kamer bij de eerstkomende passende gelegenheid aan deze belangrijke zaak herinnert en desnoods een nieuwe dui delijke uitspraak doet. O.i. ligt hier een mooie kans voor die volksvertegenwoor digers, die vrijwel dagelijks moeten wor stelen met een minister, die het liquidi teitstekort van de schatkist stelt tegen over hun overtuiging, dat herstel van het economisch evenwicht mede bevor derd moet worden door particuliere be zitsvorming. De schatkist kan worden bijgevuld en de particuliere bezitsvor ming kan worden bevorderd door ver koop van een deel van de nieuwgewon- nen gronden aan de boeren. Dat lijkt ons een gezondere politiek tot sanering van 's rijks financiën dan het steeds verder aandraaien van de belasting- schroef. DE REGERING heeft zich bij de behandeling van de desbetref fende nota sterk verzet tegen de gedachte om een deel van de polder- gronden te verkopen. Haar bezwaren kwamen hierop neer, dat het gevaar van bedrijfssplitsing zou ontstaan, dat uiteindelijk in vele gevallen een situatie zou ontstaan, waarbij de eigendom en het gebruiksrecht niet in handen zijn van dezelfde persoon en dat verkoop financiële nadelen voor de staat met zich zou meebren gen. Haar argumenten hebben de meerderheid van de Kamer niet kun nen overtuigen. In de eerste plaats niet, omdat maatregelen mogelijk ge acht werden, waardoor ongewenste splitsingen voorkomen zouden kun nen worden. In de tweede plaats niet, omdat ook pachters van particuliere gronden voldoende beschermd zijn, dank zij de pachtwetgeving. En in de derde plaats niet, omdat het in de grond geïnvesteerde staatskapitaal bij vrijmaking en andere aanwending een groter rendement bij minder ri sico op zou leveren. Dit alles tegen elkaar afwegende is er zakelijft gezien geen enkel overwegend bezwaar legen uitgifte van althans een deel van de nieuwgewonnen grond in particuliere eigendom. Daarom is het al eszins redelijk, dat hiertoe de moge lijkheid wordt geopend voor boeren, die tengevolge van stadsuitbreiding, open bare werken en herverkaveling ter ver- hn!frvTÜi -Tfn de a§rarische structuur hun bedrijf moeten opgeven. Tenslotte is er nog een argument om niet alle nieuwe gronden staatseigendom te la ten. Uiteindelijk zou de staat dan eige naar worden van een aanzienlijk deel van ae cultuurgrond, tezamen uitmakende een oppervlakte, welke enige flinke pro vincies beslaat. En dat is behalve voor socialisten en communisten een vooruit zicht, dat allerminst aanlokkelijk is. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3