Cadang-cadang vernietigt kokoS' plantages op Philippijnen Rond 1960 zal Nieuw Guinea in eigen rijstbehoefte voorzien Nederland is groter dan het W esten DERTIGSTE IJZERBEDEVAART De Papoea moet aan het werk worden gezet Pond Sterling Ruim 7 miljoen palmen verwoest Nieuwe commandant commando Luchtvaart- troepen Consumptie in mei t.o.v. april gestegen Duizenden Vlamingen herdachten hun doden Verhoging maximum olieproduktie in de V.S. Zuidlimbiirgse kritiek op A.N.V.V.- Vronw aan de gevolgen van een twist overleden PAGINAL MAANDAG 19 AUGUSTUS 1957 Daling in vergelijking met mei 1956 EERVOL ONTSLAG NOTARISSEN BRANDENDE KUSTVAARDER VOOR VLISSINGEN Rennen naar toko door O. STRAMINOFF Oplossing van zaterdag (Van een bijzondere medewerker) MERAUKE, 1957, Bcspuitiitg van de proejrijstvelden met hexyclan tegen de kokerrups. (Van onze correspondent) De kolonel-wrn. L. W. Proost, comman dant van het Commando Luchtvaarttroe pen te Nijmegen, is met ingang van 1 ok tober benoemd tot plaatsvervangend di recteur materieel luchtmacht. Tot opvol ger van kolonel Proost is benoem, de ko lonel P. J. Maters, thans hoofd bureau algemene zaken en chef-staf van de Luchtmachtstaf te Den Haag. De hocveelhcidsindex van de consump tieve bestedingen van de Nederlandse bevolking (basis 1953 100) is in mei 1957 gestegen tot 128 (v.m. 124). Per hoofd van de bevolking kwam de index uit op 122 voor mei tegen 118 voor april. Verg lijkt men de index van mei 1957 met die van de overeenkomstige maand van 1956 dan vertoond de hoeveelheidsin- dex een daling, aangezien de index voor mei 134 bedroeg en de index van hoe veelheid per hoofd voor mei 1956 op 129 uitkwam. De berekeningen van het C.B.S. tonen aan dat de stijging van de consumptie index van de hoeveelheid per hoofd in mei t.'i.v. april voor rekening kwam van voedingsmiddelen (index resp. 113 en 108) en „overige goederen en diensten" (index resp. 112 en 105). De indexcijfers inzake de consumptie van genotmiddelen en duurzame consumptiegoederen liepen t.a.v. de hoeveelheid per hoofd elk met 1 punt achteruit tot resp. 114 en 147. Vergelijkt men de indexcijfers van de hoeveelheid per hoofd van mei 1957 met die van mei 1956 dan blijkt er een daling te zijn ingetreden tot 122 (v.j. 129). De daling kwam vrijwel geheel voor reke- ning van het verbruik van duurzame con sumptiegoederen, waarvoor de hoeveel- heidindex per hoofd voor mei 1957 op 147 (v.j. 172) uitkwam. De hoeveelheidsindex per hoofd voor voedingsmiddelen beliep voor mei 1957 113 (v.j. eveneens 113), voor genotmiddelen 114 (v.j. eveneens 114) en voor ..overige goederen en diensten" 112 (v.j. 114). Bij koninklijk besluit is aan mr. P. M. J. Roggenkamp, met ingang van 1 januari 1958, eervol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris ter standplaats Rotterdam. Voorts is aan R. H. Arentsen, op zijn ver zoek, met ingang van 1 januari 1958, eer vol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris ter standplaats de gemeente Naald wijk. Tenslotte is aan P. W. de Kan, met ingang van 1 januari 1958, eervol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris ter standplaats dd gemeente 's-Gravenzande. De Nederlandse kustvaarder „Import", groot 395 brt. uit Rotterdam, met eén lading stukgoed op weg van Antwerpen naar Oporto, keerde zondagmorgen uit zee naar Vlissingen terug, omdat men een scheur had geconstateerd in de uitlaatgas- senleiding van een hulpmotor. Na aan komst in de haven van Vlissingen be merkte men, dat deze uitlaatleiding in wendig in brand stond, terwijl de isole rende buitenlaag eveneens vlam had ge vat. Bij het binnenvaren in de Vlissingse haven kreeg men bovendien een kleine motorstoring, waardoor de hulp van een havensleepboot noodzakelijk werd. De brand in de machinekamer werd met eigen blusmiddelen, en met die van de brandweer van Vlissingen, die assistentie verleende, bedwongen Onmiddellijk werden de herstellings werkzaamheden uitgevoerd en verwacht werd, dat de „Import" vandaag weer zee zou kiezen. De Texas Railroad Commission heeft het maximum voor de olieproduktie op nieuw gewijzigd. Het maximum toelaat bare gemiddelde is namelijk voor de resterende dagen in augustus met 68.287 vaten verhoogd en op 3.127.506 vaten per dag gebracht, vergeleken met het 10 au gustus vastgestelde maximum van 3.059.219 vaten per dag. De verhoging is doorgevoerd ondanks verzoeken van de Gulf Oil Corp. en de Magnolia Petroleum Corp. het maximum met 400.000 vaten per dag te verlagen. Nadat de werkkrachten op het Koembe rijstproject in de eerste weken nog be taald konden worden met tabak en stenen bijlen, moest de leiding al spoedig andere maatregelen nemen, toen bleek, dat de behoefte aan deze artikelen nagenoeg was gedekt en er dus geen stimulans meer be stond om verder te werken. De invoering van geld als ruilmiddel voor verrichte ar beid had spoedig tot gevolg, dat zich een groot aantal Chinezen in de onmiddellijke nabijheid van het rijstproject gingen ves tigen. Zij leverden doorgaans tegen exhor- bitant hoge prijzen levensmiddelen en goe- ■deren aan de Marinds. Dit was de reden, dat op het proefproject een eigen toko ontstond, waar artikelen, die voor de Pa poea nuttig zijn, tegen redelijke prijzen werden verkocht. Was hier enerzijds een einde gembakt aan de Chinese praktijken, anderzijds stond men weer voor het pro bleem, dat de arbeider onmiddellijk zijn werk neerlegde, als hij meende voorlopig voldoende zout, suiker, rijst of zeep ver zameld te hebben. Nog steeds wordt elke week na het uit betalen van lonen, de toko bestormd en worden nagenoeg alle verdiende gelden in winkelwaren omgezet. Het inschakelen van de inheemse bevol king geeft vele en soms totaal onverwach te problemen, niet alleen bij de Marinds, maar ook bij de veel meer geïsoleerde stam der Asmatters. Deze nog weinig ont wikkelde groep, die tot op dit ogenblik zijn tijd nog geregeld vult met het uit vechten van geschillen en het snellen van koppen is incidenteel aan het houthakken gezet. Ook hier bleken de moeilijkheden van de beloning der prestaties dermate moeilijk te zijn, dat nog nauwelijks van enige regelmatige arbeid gesproken kan worden. Ongetwijfeld is de Papoea inge steld op economisch handelen maar de geldhandel is hem daarbij totaal vreemd. In een ziekenhuis te Venray is de vrouw M. D.-K. uit het gehucht Groes- sen bij Zevenaar overleden aan de ge volgen van een mishandeling, waaraan zij tijdens een twist moet hebben bloot gestaan. De jonge vrouw, die enige malen in een inrichting voor geestelijk gestoorden te Venray is verpleegd, overleed enige da gen nadat het handgemeen had plaats gehad. De politiedeskundige, dr. Hulst uit Leiden, heeft sectie op het lijk ver richt. De politie kon geen inlichtingen ver strekken over de juiste toedracht van hetgeen zich afgespeeld heeft. Zij heeft de zaak in onderzoek. Horizontaal: 1 wandversiering, 3 sport artikel, 5 Oosterse titel, 8 soort onderwijs (afk.), 9 godin, 10 slede, 11 pers. vnw„ 12 buit, 14 deel van de dag, 15 in de lengte, 18 Eng. telwoord, 19 pl. in Gelder land, 20 tweetal, 22 vruchtennat, 24 het balloteren, 27 rivier in Italië, 28 uitslui tend toebehorende, 29 titel (afk.), 31 water in Friesland, 32 meisjesnaam, 33 tandeloos zoogdier, 34 omroepvereniging (afk.), 35 loot, 36 familielid. Verticaal: 1 Bijb. naam, 2 Ind. winkel, 3 broeikas, 4 groente, 6 luchtig weefsel, 7 ledemaat, 12 uurwerk, 13 kleurling, 16 van onderen (afk.), 17 pers. vnw., 20 kin- dergroet, 21 vloeibaar vet, 22 houten been verlenging, 23 godsdienst (afk.), 24 land bouwer, 25 deel van het hoofd (meerv.), 26 pl. in N.-Holland, 27 teerprodukt, 30 meisjesnaam. Welgemoed stak Sir William een sigaar op. Hij keek op de klok. Deze keer zal ik omstreeks lunchtijd gaan, mompelde hij voor zich heen. Als ik Morris gespro ken heb, en wij zijn tot overeenstemming gekomen, dan ga ik onverwijld naar de Rue du Progres. Mary zal haar oude vader toch niet afwijzen, als hij op zieken bezoek komt. En dan., dan onmiddellijk naar Rogers en daar spijkers met koppen slaan. In gedachten staarde de Australische goudkoning voor zich uit, terwijl de blau we rookwolkjes van zijn geurige havana naar het plafond opstegen. Uitgeslapen is Stanley Rogers zeer zeker, peinsde hij verder. Maar ócn ding is me toch niet geheel duidelijk. Waar kan hij het geld vandaan hebben gehaald om de manoeuvres uit te voeren, waar mee hi.i Francis P.'s postitie onder-, mijnde? Tenslotte kon toch alleen een zeer kapitaalkrachtig man iets dergelijks financieren. Hoe kwam Rogers plotse ling aan een dergelijk enorm vermogen? Alles wat Rogers hem verteld had, had heel aannemelijk geklonken, en, hoewel hij zich toch niet geheel en al met diens argumenten had kunnen verenigen, had de miljonair tenslotte in de zaak berust. Het stellen echter van het ultimatum had hem aanleiding gegeven tot nieuwe ge volgtrekkingen. Evenwel had hij ook de ze bedenkingen gesust. Wat kwam het er tenslotte op aan, hoe zijn secretaris zijn doel bereikte, als hij het zijne maar be reikte. Hij deed een genoeglijk trekje aan zijn sigaar en blies opnieuw een serie ijlblau- we kringetjes de lucht in, toen de tele foon rinkelde. Rogers? was de eerste gedachte van Sir William, terwijl hij de hoorn opnam. Hallo! riep een stem door de tele foon, die hem bekend voorkwam. Het was echter niet de stem van zijn medewerker. Een ogenblik talmde hij met zijn ant woord, bij zichzelf overleggende, waar hij die stem meer gehoord had. Hallo? herhaalde de stem en eerst toen antwoordde de miljonair. Ja, hier William Sparkes. Wel Sparkes, kwam het over de draad, het doet me ongelooflijk veel ge noegen eindelijk weer eens je stem te ho ren. Hier Paul de Boigny. De Boigny? Sir William Sparkes moest even nadenken, voor hij precies wist, wie hij aan de telefoon had. Ach, maar natuurlijk, dat was zijn oude vriend, de vicomte, die hem zoveel diensten bewe zen had, in de dagen, dat zijn dochter op pensionaat was. Hoe vaak was Mary niet de gast geweest op het historisch kasteel in die tijd, dat Sparkes rusteloos van het ene eihd van de wereld naar het andere zwierf. De Boigny, ben je het werkelijk? Dat doet me genoegen eindelijk weer eens iets van je te horen. Wat Is het tijden gele den, dat we elkaar zagen. Ik zou allang eens bij je aangekomen zijn, als mijn za ken me niet 7-o geheel in beslag geno men hadden. Misschien kunnen we elkan der binnenkort wel weer eens treffen, ten minste ate.. Sparkes, onderbrak de stem hem plotseling en zij klonk zo ernstig, als de miljonair niet van zijn oude vriend, die een prettig en vlot man was, gewoon was, ik zou het op prijs stellen, wanneer de onmiddellijk hierheen kwam. Het betreft een zaak van het allerhoogste belang, en ze gaat in de eerste plaats jou aan. Stomverbaasd blikte Sir William op het telefoontoestel neer, alsof hij daar de uit leg van het dringende verzoek had kun nen vinden. Als de anders zo bezadigde Boigny op een dergelijke toon sprak, dan moest het inderdaad wel een zeer ernsti ge aangelegenheid zijn. Maar beste kerel, wat is er dan aan de hand? luidde zijn vraag. Kun je het me niet door de telefoon zeggen? Mijn tijd is kpstbaar en het zal je toch duidelijk zijn, dat ik zo maar niet par does mijn zaken in de steek kan laten. Bovendien heb ik in de loop van de mor gen een uitermate belangrijke conferen tie. Sparkes, hield de telefoon voet bij stuk, ik verzeker je, dat, wat ik je te zeggen heb, zo belangrijk is, dat dit elke conferentie van jou in de schaduw stelt. Laat dit je genoeg zijn en kom onmiddel lijk hierheen. Een ogenblik zweeg Sir William, die zijn oren nauwelijks geloven kon. Daar had me De Boigny, die geheel en al buiten het zakenleven en de wereld stond, met hèm een aangelegenheid te behandelen van het allerhoogste belang, een aangelegenheid die geen uitstel lij den kon. Dat moest dan inderdaad wel een belangrijke zaak zijn. De ernst in de stem van de vicomte overwon elke ver dere aarzeling. De Boigny, luidde het antwoord van de goudkoning, ik kom onmiddellijk naar je toe. Je kunt me binnen een uur ver wachten. Sir William legde de hoorn neer en zat een ogenblik in diepe gepeinzen verzon ken. Wat kon zijn oude viend, de vicom te met hem te behandelen hebben, dat geen dag, neen, geen uur uitstel kon lijden? Een aangelegenheid van direct za kelijke aard leek hem uitgesloten. Finan ciële moeilijkheden misschien? Eveneens vrijwel uitgesloten. De De Boigny's be hoorden tot de oudste en rijkste geslach ten van Frankrijk. Maar., wat dan? Met geweld rukte hij zich eindelijk uit zijn overpeinzingen los. Er moest gehan deld worden. Snel gaf hij zijn typiste en kele aanwijzingen betreffende nog te be handelen correspondentie. Toen verliet bij zijn kantoor, riep een taxi aan en gaf de chauffeur het adres op van het kasteel tn Fontainebleau. Het was niet zonder ontroering, dat hij de prachtige oprijlaan van het oude landgoed der De Boigny's opreed. Hoe ge lukkig moesten wel mensen zijn. die in een dergelijke, vredige omgeving hun da gen konden slijten, hun geluk delend met een gezin, dat in volkomen harmonie en evenwicht met hen leefde. Waarom was hem dat geluk nimmer beschoren geweest? Hij. die de rijkste man van Europa ge noemd werd, had nimmer in zijn leven datgene kunnen vinden, wat andere ster velingen scheen toebedeeld te zijn. (Wordt vervolgd) Dan zou hij met Mary onderhandelen, Zijn plannen te dien aanzien lagen reeds lang gereed. Hij zou het meisje een ver klaring van zijn dokter, waarvan hij zich reeds maanden geleden verzekerd had overleggen en haar aantonen, dat wan neer hij zich niet voorgoed in een warm klimaat, bijvoorbeeld het zuiden van Frankrijk vestigde, zijn dagen geteld zou den zijn. daar zijn gestel onmogelijk het vochtige klimaat van Engeland langer kon verdragen. Na verloop van enkele weken kon zich dan heel toevallig, Stanley Ro gers bij hen voegen. De verdere oplos sing van het probleem kon dan vanzelf komen. Wel had zijn secretaris de zakelijkheid wat al te ver gedreven. Verduiveld nog aan toe, wie kan met succes een partij spelen, wanneer hem een der voornaam ste troeven ontvallen Is? Ongetwijfeld zou hij zich nooit aan een dergelijke tirannie van een medewerker hebben onderworpen wanneer de wraakgedachte. die hem nu al meer dan een kwarteeuw vervolgde, zijn levensvisie niet totaal verblind had. Maar nu, nu had hij de kaart weer In handen en.. Horizontaal: 1 en, 3 nap, 5 mat, 7 ar, 9 lik, 11 ora, 12 lam, 13 slager, 15 aalbes, 17 antenne, 18 loge, 19 ga, 20 d.d., 21 prul, 24 ala, 26 kandeel, 30 garonne, 34 granaat, 38 warmoes, 42 eer, 43 lord, 44 ur, 45 o.i., 47 i3ar, 48 armoede, 50 bikini, 51 tarten, 53 rug, 54 ere, 55 rek, 57 es, 58 alt, 59 non, 60 l.o. Verticaal: 1 el, 2 nis, 3 noga, 4 portaal, 5 maandag, 6 tule, 7 aas, 8 r.m., 10 klagen, 12 leuren, 14 eng, 16 and, 18 lak, 22 lee, 23 de, 25 or, 27 aar, 28 don, 29 eva, 31 aga, 32 oom, 33 nee, 34 gal, 35 aardig, 36 au, 37 termiet, 38 wroeten, 39 r.-k., 40 oester, 41 sir, 44 urn, 46 ida, 48 aida, 49 erin, 50 bus, 52 nel, 53 re, 56 k.o.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4