G Eisenhower opent liet offensief tegen besluit van het Huis „Oman" voor Veiligheidsraad Geschil tussen leenheer en vazal bedreigt Engelands invloed in een belangrijk gebied Besnoeiing buitenlandse hulp Met alle mogelijke comfort Staatsiekaros" van Amerikaanse busonderneming in Amsterdam Weer een komeet i pagin^6 KWESTIE-OMAN VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD V B DINSDAG 20 AUGUSTUS 1957 li ir, - m^s^yMÊÊSÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊItm npj lampjes Economisch belang op de voorgrond Salomonsoordeel op Salomonsoordeel Nationalisme op Bahrein Excessen in Koeweit Middeleeuws* Qatar De imam van Oman Hoop gevestigd op de Senaat Sultan protesteert Geen publikatie Het verdrag van Sib tegen behandeling GEEN VERHOGING VAN AMERIKAANS INVOER RECHT OP RIJWIELEN MONTGOMERY BIJ MINISTER STAF AARDOLIE AANGETROFFEN TE ALBLASSERDAM In Duitsland vervaardigd. Per stuk 50.000 doUo1" psychosenonderzoeK IN BESLOTEN GEMEEN SCHAP iK RODE KRIJISPOSTZEGEES IN POSTMUSEUM •r> GROOT-BRITTANNIE en de olie rond de Perzische Golf f :i Js Vandaag komt in de Veiligheids raad de kwstie-Oman aan de orde. De gebeurtenissen in dit woes tijn sultanaat hebben de aandacht van de wereld gevestigd op de merkwaardige machtspositie van Groot-Brittannië in het gebied rond de Perzische Golf over blijfsel van het in de vorige eeuw zo vaak toegepaste protectoraats. sysfceem. In de geschiedenisboekjes van de mid delbare scholen komt men doorgaans slechts één jaarta] tegen, dat betrek king heeft op de ontwikkeling van de Britse macht in dit gebied, n.l. 1901: de bezetting van Koeweit aan de Per zische Golf. Deze Britse actie was het antwoord op de nogal ostentatieve reis van keizer Wilhelm II van Duitsland naar Turkije, Syrië en Palestina, welke reis o.m. resulteerde in de concessies voor de Anatolische spoorlijn en de Bag- dad'ijn. Engeland vreesde politieke over heersing door Duitsland van de „oude zieke man", zoals het Turkse rijk in die tijd werd genoemd. Koeweit, dat Turks was, werd een steunpunt in de keten van bases, die de weg over land en over zee naar India, toentertijd nog het Indische Keizerrijk, moest beschermen. Het werd van In- die uit bezet, evenals de Piratenkust en Qatar. De laatste veroveringen had den enkeie tientallen jaren eerder plaats gevonden, omdat de bewoners van deze kusten, die van de zeeroverij hun hand werk hadden gemaakt, een gevaar op leverden voor de handelsvaart van en op Indië. Op deze wijze verwierf Groot- Brittannië zich een machtspositie in en rond de Perzische Golf. Aanvankelijk had men in Delhi noch Londen veel belangstelling voor deze gebieden. Men was er slechts in ge ïnteresseerd voorzover de controle over deze gebeden de monopolie-positie van het keizerrijk Indië in de Perzische golf bestendigde. De regering binnenslands werd aan de plaatselijke heersers over gelaten, hoewel deze dikwijls een Britse adviseur naast zich hadden staan. Wat de buitenlandse politiek en militaire za ken betreft, die werden geregeld door d€ politieke agenten in elk gebied, die verantwoording schuldig waren aan de resident te Bahrein, die weer onder de regering van Delhi stond. In 1947 kwam dit gehele gebied rechtstreeks onder het Foreign Office. Hicrclen Gld Een groep verkenners is. van hier (d.w,;z. Hierden bij Harderwijk) vertrokken voor een trektocht door Nederland, die on geveer veertien dagen zal duren. Nee. niet per fiets, ons traditionele vervoer middel, maar men gaat naar Zuidafri kaans gebruik met een zelf vervaardig- na huifkar. Die huifkar wordt bovendien nog getrokken door een paard, dus de illusie is compleet. De tocht zal onge veer 300' kilometer lang zijn en op deze wijze vieren de verkenners het gouden bestaansfeest van de troep. Paramaribo Suriname Het is toch nooit kwaad om goed te zijn in het vak „opstel maken". Vraag het maar aan Riekje Brand, achttien jaar. die in Nederland de prijsvraag won in een opstelwedstrijd, uitgeschreven door Vereniging „Oost en West". Riekje is nu op reis in de West en vertoefde twe? weken in Suriname. Tot slot kreeg ze een boek aangeboden geschreven door Lou Lichtveld (Albert Helman) die, be halve schrijver, ook in de West politicus is geworden. Het boek heet: „De geboor te van een nieuw volk" en de minister president van Suriname zette er zijn handtekening in. Nu is Riekje Brand op Curasao, gaat daarna nog even een stuk je Verenigde Staten bezichtigen en dan per K.L.M. terug naar het vader land. Om gauw weer een opstel te schrijven, over al haar belevenissen. Moskou Wat moet u doen als u. zo maar rustig op uw motor voorttuffend, plotseling in een wolvenkudde aanlandt, die bezig :s een kudde schapen te consumeren? Radio Moskou vertelt het: Een Sovjet arbeider, Titov. gaf, toen hij het voren staande zich zag afspelen, vol gas, reed op de wolven in, verpletterde meteen de opperwolf, zette nog twee andere wolven na, wist ook deze de verkeers dood aan te doen en daarna zette ds rest van de wolven, met het gebruike lijke wolvengehuil, het op een lopen. Behalve een, die zo dom was zich tegen Titov te verzetten. Maar een welgemikt? trap met de geschoeide voet van de heer Titov bleek ruim voldoende om ook deze rebel van gedachten te doen veranderen. A peldoorn Afdeling vergeetachtigheid: de bewakers van de stalling bij Berg en Bos ontdek ten zaterdagavond laat, dat een motor rijwiel in de stalling was blijven staan Uit de papieren, welke zich op de motor bevonden, bleek, dat hij toebehoorde aan een 29-jarige inwoner van Utrecht. Na tuurlijk iets gebeurd, dacht men. De po litie werd gewaarschuwd en een uitge breid nachtelijk onderzoek in het park werd op touw gezet, zonder resultaat overigens. Toen informeerde de politie eens voorzichtig op het Utrechtse adres en daar wist men te vertellen, dat te eigenaar van het motorrijwiel vermoe delijk bij zijn ouders in Nijmegen ver bleef. Toen de politie tenslotte daar contact met de motorrijder kreeg, bleek hij helemaal vergeten te zijn, dat hij per motor naar Apeldoorn was gegaan. Hij was namelijk na zijn bezoek aan Berg en Bosch per bus naar Arnhem gegaan en verder per trein naar Nijmegen. Den Haag Gehoord uit de mond van een post-auto- riteit tijdens de opening van de Rode- Kruispostzegelexpositie in Den Haag: Het publiek zegt vaak, wat is de P.T.T. toch dom. De postzegels van 10 cent verkopen ze gewoon voor een dubbeltje, zonder één centje winst. Ha, ha, ha lacht de hele P.T.T., die winst maken we toch, want voor een dubbeltje mag je een brief van twintig gram versturen en de meeste brieven wegen lichter. UITERAARD groeide' de Britse in teresse toen in deze gebieden olie gevonden werd. De economi sche betekenis van de sjeikdommen van de Perzische Golf, zoals men ze door gaans noemt, overtreft nu verre het poli tieke en strategische belang, dat toch al veel minder is geworden door de onaf hankelijkheid van India en Pakistan. De olie bepaalt nu niet alleen de Britse politiek in dit gebied, maar ook het streven van de plaatselijke heer sers, die fabelachtige sommen gelds aan de rijkdommen van hun land verdienen. Vaak hebben zij een aanzienlijke machts positie. want de oliemaatschappijen zijn afhankelijk van de medewerking van deze sjeiks, emirs, of hoe zij verder mogen heten. En dit legt op Enge land een bijzonder moeilijke taak: het handhaven van de rust in dit gebied, welke door stokerijen van andere Ara bische landen en wellicht van achter het ijzeren gordijn wordt ondermijnd. In dit licht moet men de verklaring van de Britse minister van buitenland se zaken, Selwyn Lloyd over de kwes tie-Oman zien. Lloyd zeide in het La gerhuis, dat een zo snel mogelijk neerr slaan van de opstand in Oman gebo den was in verband met de omliggende gebieden, n.l. Bahrein, Koeweit en Qa tar en dé Trucial Coast. Want wanneer het de imam gelukken zou de Britten „hun gezicht" te doen verliezen, dan zou dit een grote indruk maken op de heersers van deze andere gebieden, die dan direct hun voet dwars zouden zet ten en hun oren zouden lenen en hun ha-t en o'ie zouden verpanden aan de meest-biedende. DE POLITIEKE resident op Bahrein, die dus in eerste instantie verant woordelijk is voor de „goede gang van zaken" in het gebied rond de Per zische Golf heeft derhalve geen gemak kelijke taak. Het moet een eerste klas diplomaat zijn, die in staat moet zijn met de grootste omzichtigheid Salomons oordeel op Salomonsoordeel te vellen, want omdat in dit gehele gebied geen enkele grens behooriyk Is gemarkeerd, atitten de sjeiks elkander bijna dagelijks in de haren: ieder stuk grond kan im mers olie bevatten Het is eigenlijk een wonder, dat er niet meer geschil len gewapenderhand worden \iitgevoch- ten en dit kan men gevoeglijk op re kening schrijven van Sir Bernard Bur rows, de politieke resident te Bahrein. Sir Bernard (47) is een specialist in Arabische zaken. Hij is tevens een van de weinige Britten die Arabisch spreken en de Arabische mentaliteit door en door kennen. Met de Arabische politiek maakte deze Eton- en Oxford-student, kennis in Cairo, waar hij van 1939 tot 1945 ambassade-secretaris was. In 1953 keerde hij naar Arabië terug (hij was „counseller" van de ambassade te Wash ington geweest) om zijn huidige func tie te Bahrein te aanvaarden. Het gebied waarover Sir Bernard „de heerschappij" voert bestaat uit Bahrein, een kleine archipel, Koeweit Qatar en de zeven sjeikdommen van de Trucial Coast, terwijl hij tevens zoals de af faire-Oman heeft geleerd in de prak tijk heel wat heeft te vertellen in het sultanaat Muskat. Ieder staatje bevindt zich in een ander stadium van ontwik keling en heeft zijn eigen problemen en eigenaardigheden. BAHREIN is het meest ontwikkeld. Sedert 1932 wordt hier olie gewon nen, niet zo heel veel, maar toch voldoende om van Bahrein een welva rende staat te maken. Er staat tevens een raffinaderij. De olieproduktie is in handen van de Bahrein Petroleum Cy„ een dochtermaatschappij van de Stan dard Oil of California en Texas Oil Cy (Amerikaanse maatschappijen dus!) Een ander middel van bestaan is de parelvisserij, die sedert de komst van de olie enigszins in diskrediet is ge raakt. Overigens heeft de olie Bahrein oen massa goed gedaan. 'Niet alleen heb ben bijna zevenduizend van de 140.000 inwoners van de eilandengroep vast werk gekregen bij de olieproduktie, maar indirect heeft ook de rest van de bevolking geprofiteerd van de welvaart, die dit produkt bracht. De inkomsten bedroegen in 1955 8.5 miljoen dollar, waarvan volgens een vastgestelde over eenkomst een derde verdween in de zak ken van de sjeik van Bahrein. Sulman ibn Hamed al Khalifa, een derde in een potje ^oor onvoorziene omstandighe den ging (men weet nog steeds niet of deze reserve eigendom van de sjeik is of van de staat), terwijl het laatste part ten goede kwam aan de staat. Deze aan de staat komende gelden wor den gebruikt voor de bouw van hospita len en scholen, de aanleg van waterlei dingen enz. Excessen, zoals b.v. in Sa- oedi-Arabië en Koeweit voorkomen (waar ziekenhuizen en scholen worden gebouwd waarvoor geen patiënten en leerlingen zijn) heeft men weten te ver mijden. Dit dank zij het werk van Sir Charles Belgrave, die jarenlang de of ficiële raadsman is geweest van de Sultan Said ibn Taimoer, de sultan van Muskat en Oman in gesprek met zijn Britse minister van buitenlandse zaken Neil Innes. sjeiks van Bahrein en die het eind van het vorige jaar werd opgevolgd door mr. G. W. R. Smith, die nu de officiële titel van staatssecretaris draagt, omdat de nationalisten geen Britse figuur-ach- ter-de-schermen meer gedogen. Het nationalisme is fel op Bahrein. Dit heef minister Selwyn Lloyd aan den lijve kunnen ondervinden, toen tijdens een bezoek in maart van het vorige jaar zijn ministeriële wagen met stenen en straatvuü werd beko geld. De sjeik heeft na die gebeurte nissen wat concessies moeten doen en een onafhankelijkheidscomité erkend, dat zo nu en dan in staatszaken ge raadpleegd wordt. Typerend is ook het aantal troepen, dat in Bahrein nodig is geworden voor het handhaven van de orde. Twee jaar geleden had Sir Charles genoeg aan een politiemacht van 300 man. Op het ogen blik zijn er buiten de politie 500 Britse infanteristen gelegerd op kosten van de sjeik natuurlijk, want Bahrein is .zelfstandig" en moet dus voor deze hulpverlening „betalen". Bovendien houdt de sjeik er tegenwoordig nog een „vreemdelingenlegioen" op na van 1000 man, terwijl er tenslotte nog leen afde ling van de RAF gestationeerd is. Sinds 1861 hebben de Britten zich met Bah rein bezig gehouden. In naam is het een onafhankelijke staat en als zodanig is het ook door Turkije en Saoedi-Arabië erkend. De Britse burgers hebben er evenwel exterritoriale status. Koeweit Is een heel ander land. Als olieproducent is het vele malen belang rijker dan Bahrein. Wordt in Bahrein jaarlijks ongeveer V-i miljoen gepro duceerd, in Koeweit was de produktie over 1955 55 miljoen ton, waarvoor de sjeik van Koeweit, Sir Abdullah, as Salim as Suhah, de ronde som van honderd miljoen pond sterling aan royalties kreeg, hetgeen in Nederlands courant ongeveer één miljard gulden is.... De welvaart dateert er van na de tweede wereldoorlog, In 1946 werd met grote plechtigheid de eerste olie eigen handig door de sjeik in een tanker ge pompt en daarna kregen hij en de heersende familie de beschikking over ontzaglijke sommen. Er wordt even- we] niet altijd een juist gebruik van dit geld gemaakt. Men vindt er dwars door de woestijn grote vierbaans autowegen van asfalt, men vindt er in Amerikaan se stijl opgetrokken scholen, midden tus sen de lemen hutten, maar de leerlingen moeten eerst in do kleren gestoken worden om het geheel ietwat accepta bel te maken. Ze leren er bovendien weinig meer dan voetballen en de ver zen van de Koran. In Koeweits straten rijden Amerikaan se en Engelse auto's naast door ezels voortgetrokken waterwagentjes, want een waterleiding is er niet. Er worden villa's gebouwd naast krotten, er zijn massa's hospitalen en klinieken, er is een telefooncentrale met 10.000 aanslui tingen. .Maar de inboorlingen prefereren nog steeds boernoes en sluier boven westerse kleding, zij eten liever droge rijst dan kaviaar, cornedbeef en ander modern voedsel, dat in overvloed te krijgen is. Kortom, Koeweit is een „vat vol tegenstrijdigheden", een land met onstellend rijke, maar nog meer straat arme mensen, een woestijn barstens vol olie. maar zonder één druppel water, dat tot voor drie jaar, toen er nog geen zeewaterzuiveringsinstallatie was. door tankers moest worden aangevoerd van de mondingen van Eufraat en Tigris, Koeweit, dat in 1901 een kroonkolonie was. kreeg in 1914 onafhankelijkheid on der Britse protectie, als dank voor de diensten aan de Britse kroon bewezen. De olierijkdom van Qatar is van nog jongere datum dan die in Koeweit. In 1950 stroomde hier de eerste tanker vol, terwijl in 1955 een totale jaarpro- duktie werd bereikt van 5,5 miljoen ton, terwijl men nu ongeveer 10 miljoen verwacht. Qatar is overigens nog een vrij primitief staatje, waar de enige mo derne dorpen de olienederzettingen zijn. Het staatshoofd, sjeik Ali ibn Abdul lah ath Thani behoort, evenals zijn Saoedi-Arabische buurman, tot de Wa- habieten. hetgeen tot gevolg heeft dat Qatar nog enigszins „middeleeuws" leeft. Film. dans en alcohol zijn er verboden. Geseling en doodstraf zijn er heel normaal. De eigenlijke regering wordt gevoerd door een soort hofmeier, de Wesir, die door zijn ontzaglijke rijkdommen geheel het economisch le ven in handen heeft. De oliemaatschap pijen onderhandelen met hem over de concessies en royalties, waarvan hij een zeker percentage opstrijkt. Hij is boven- dien „aannemer" en bouwt er alles wat er gebouwd moet worden. Laat hij zelf niet bouwen, dan zal zijn toestemming ook het nodige geld opleveren. Er wordt zelfs gefluisterd, dat hij zijn ar- t beiders percenten laat betalen voor het voorrecht bij hem in dienst te zijn. Overigens is ook hier het nationalis me doorgedrongen. Op 16 augustus van het vorige jaar moest de Britse poli tieke agent enige compagnieën mari niers te hulp roepen om demonstraties te breken. De Trucial Coast, ook wel Piraten- kust genoemd, is, omdat er nog geen olie gevonden wordt, nog ongeveer in de oorspronkelijke toestand gebleven. De zeven sjeikdommen staan, sinds het eind van de negentiende eeuw, onder Brits beheer. De voornaamste middelen van bestaan van dit gebied zijn de visserij, deparelvisserij en de kust vaart. Maar men bedreef er vroeger onder het mom van kustvaart ook wel zeeroverij. En nu wordt de kustvaart als dekmantel gebruikt voor een door de sjeiks min of meer gelegaliseerde smokkelarij. Verder is er ook een ruime smokkelarij over land naar Oman en Saoedi-Arabië en omgekeerd. Het is geen wonder, dat de Britten voor dit gebied, waar bovendien de sjeiks elkaar iedere vierkante meter grond betwisten, een speciale leger macht hebben opgericht, de Trucial Scouts, die nu deelnemen aan de veld tocht tegen de imam van Oman. Het gehele gebied is in concessie uit gegeven aan de Iiraq Petroleum Cy., doch na jaren van proefboringen is er nog geen olie in commerciële hoeveel heden gevonden. Dit zijn dus de gebieden waar de Brit ten de macht direct in handen hebben. In de kwestie-Oman ligt de zaak enigs zins anders. Het sultanaat Muskat en Oman is een onafhankelijke staat, die niet onder Britse protectie staat. Het enige wat Muskat formeel aan Enge land bindt is een soort vriendschaps verdrag. Dat van de andere kant de minister van buitenlandse zaken een Brit is, wijst op een zeer sterke invloed van Londen. Nu heeft de sultan dan Groot-Brittan nië om hulp verzocht in zijn strijd tegen de met wereldlijke macht beklede geestelijk leider (imam) in dat deel van het sultanaat, dat Oman heet. De imam is in opstand gekomen en heeft de onafhankelijkheid van Oman uitgeroe pen. Engeland heeft de sultan hulp verleend. Voor de Arabische staten, die de kwestie voor de Veiligheidsraad heb ben gebracht, schijnt het een uitgemaak te zaak te zijn, dat hier sprake is van agressie tegen de „onafhankelijkheid en soevereiniteit en territoriale integriteit van het imamaat van Oman". De juridische kanten van deze zaak zijn echter onduidelijk. A's wij het goed zien, dan is de kwestie in de grond terug te brengen tot een meningsver schil tussen de leenheer en zijn vazal. In vroeger tijden vervulden de sultans dikwijls zelfs de functie van imam, d.w.z. geestelijke leider van de in het binnen land van Oman wonende stammen. Vaak ook waren er perioden dat er geen imam was. De waardigheid van sul tan is namelijk erfelijk, die va.n imam niet. Deze functionaris werd en wordt gekozen door de hoofden van de ver schillende stammen van de sekte. In het begin van deze eeuw kozen de sjeiks uit hun midden een imam. Er volgde een vrij langdurige strijd tussen sultan en imam. omdat de eerste de laatste niet wilde erkennen. Door de eerste wereldoorlog schonk men echter aan deze kwestie nauwelijks aandacht, al wag, wel een vertegenwoordiger van d<> regering van India tegenwoordig bij de opstelling en ondertekening van het verdrag tussen imam en sultan, het zgn. verdrag van El Sib, waarbij de sul tan aan de imam een vrij grote auto nomie verleend moet hebbén de juis te tekst van het verdrag is echter niet bekend in ruil voor de erkenning van zijn opperheerschappij. De Arabische staten zijn van mening, dat de sultan de imam destijds volledige onafhankelijk heid geschonken heeft, maar aangezien alleen de sultan de volledige tekst van het verdrag schijnt te bezitten en het niet wenst te publiceren, kan niemand daar een oordeel over vellen. Het huidige conflict, dat in feite al weer van enkele jaren terug dateert, is eveneens een kwestie van de verhou ding tussen leenheer en vazal. De sul tan gaf het gehele gebied van zijn rijk uit in concessie ®an de IPC. De imam nam hiermede geen genoegen en nam uiteindelijk de wanens op. Het typische is, dat het ook in dit geval weer de olie is, waar het om draait. Een gemotoriseerde afdeling van de „Trucial Scouts" tijdens de veldtocht tegen de imam van Oman. John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft maandag voor de Senaatscommissie voor de toewijzingen gewaarschuwd, dat ver mindering van de door president Eisenhower gevraagde gelden voor hulp aan het buitenland de Amerikaanse veiligheid in gevaar zal brengen. Zoals gemeld heeft het Huis van Afgevaardigden tot grote ontstemming van de president einde vorige week het bedrag, dat voor hulp aan het buitenland zal worden besteed, met 809.650.000 dollar tot 3.191.810.000 dollar verminderd. Wat het Huis heeft gedaan is niet zo maar bezuinigen, zo verklaarde Dulles. Het komt neer op een gevaarlijk af brokkelen van de veiligheidspolitiek, die tien jaar lang door de democratische en republikeinse leiders gesteund is. Als het Congres niet langer bereid is het leiderschap van de president te vol gen, dan kan het gebeuren dat de vrije wereld niet meer het leiderschap van de Verenigde Staten zal willen volgen. De Senaat kan dit gevaar nog afwenden, al dus Dulles. De waarschuwing van Dulles werd ge steund door de onlangs afgetreden voor zitter van de commissie van stafchefs, admiraal Radford, zijn opvolger, gene raal Nathan Twining, en de aftredende administrateur van de htilp aan het bui tenland, John Hoilister. Zij zijn door de president opgeroepen om hem te helpen bij zijn pogingen om de bezuinigingen ongedaan te maken. Admiraal Radford verklaarde, dat de Amerikaanse strategie gebaseerd is op de strijdkrachten der bondgenoten en de Amerikaanse bases in het buitenland. Als deze strategie gewijzigd zou worden, zouden de kosten voor de V.S. ontzet tend boog zijn en vrijwel elke jonge Amerikaan zou verscheidene jaren over zee dienst moeten doen, tenzij men zich als alternatief op het Amerikaanse vas teland. in een „vesting-Amerika", op sloot. De defensie-sector Dulles van zijn kant wees er nog op, da.t de bezuinigingen, o.m. de militaire hulp aan de NATO-landen zouden scha den, en wel in de eerste plaats waar het de levering van nieuwe typen wapens betreft. Wat de door het Huis aanbevolen ver mindering van de defensiesteun aangaat, van 900 miljoen tot 621 miljoen dollar, wees de minister er op, dat er reeds meer dan 600 miljoen dollar nodig is om Zuid-Korea. nationalistisch China, Viet nam. Pakistan en Turkije, die aan China of de Sovjet-Unie grenzen, in staat te stellen hun legers van in totaal 2.100.000 man op de been te houden. De president zelf heeft gisteren de kwestie der besnoeiingen besproken met de (democratische) voorzitter van het Huis, Sam Rayburn. De sultan van Muskat en Oman heeft maandag bjj de Verenigde Naties te New York geprotesteerd tegen het verzoek van elf Arabische landen om de Veiligheids raad de kwestie van de „Britse gewapen de agressie" in Oman te laten bespreken. Het bestrijden van de opstandige imam is een „zuiver binnenlandse aangelegen heid". die de Verenigde Naties niet aan gaat, aldus een telegram dat de sultan aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, dr. Francisca Urrutia heeft gezonden. Vandaag zou de Veiligheidsraad bijeen komen om te beslissen of aan het ver zoek van de elf Arabische landen gevolg gegeven zal kunnen worden. De Britse V.N.-delegatie scheen er intussen gisteren al zeker van, dat het punt „Oman" in de raad geen lang leven beschoren zou zijn. Er zou geen voldoende meerderheid (zeven stemmen) gevonden kunnen wor den voor het Arabische standpunt, dat wordt vertolkt door Irak. De stemverhou ding zal waarschijnlijk zijn: twee voor (Sovjet-Unie en Irak), drie tegen (Groot- Brittannië, Frankrijk en Australië), en zes onthoudingen (China, Columbia, Cuba, Filippijnen, Zweden en de V.S.). De Brit Neil Innes, die in het sultanaat Muskat en Oman de functie van minister van buitenlandse zaken vervult, heeft gis teren op een persconferentie in Mana- mah verklaard, dat de overeenkomst van Sib, die de betrekkingen tussen de sultan en stamhoofden in het binnenland van Oman en Muskat regelt, „niet onder be dreiging van vuurwapens" gepubliceerd zal worden. Het is een zuiver interne kwestie, zo zei hij. De vertegenwoordiger van de opstan- die imam van Aman in Cairo heeft een lezing van het verdrag van Sib gepubli ceerd, waaruit moet blijken, dat het bin nenland van Oman een onafhankelijke staat is, waarover de sultan niets te zeg gen heeft. Minister Innes gaf maandag op de pers conferentie de volgende schets van de voorgeschiedenis van het verdrag van Sib. In 1913 ontstond er onrust in Oman, in het bijzonder onder de stammen in het binnenland, omdat de sultan als gevolg van zijn vriendschappelijke betrekkingen met de westelijke mogendheden, vooral met de Britse overheid in India, een einde wilde maken aan de slavenhandel en de handel in wapens via Oman. De sultan heerste toen over Nizwa en het omrin gende gebied. Ontevreden stammen kozen een imam, die later door zijn eigen volk vermoord werd. Kort voor de onderteke ning van Sib werd er een nieuwe imam gekozen, een zekere Mohammed Bin Khalili, die later opgevolgd is door Ghalib Bin Ali, die nu tegen de sultan in opstand is. Bij de onderhandelingen over het ver drag van Sib eisten de ontevreden stam men onafhankelijkheid, doch dit werd ge weigerd en met de aanvaarding van het verdrag hebben de stamhoofden deze wei gering aanvaard. Het verdrag kende de stammen in het binnenland wel een zekere mate van binnenlandse vrijheid toe. De voorganger van Ghalib Bin Ali was een der achttien leiders die het verdrag on dertekenden. Deze was toen nog leider van de Beni Roewaha-stam en nog niet tot imam gekozen. Van de ondertekenaars van het verdrag zijn er nog slechts twee in leven. De ene is Soeleiman Bin Himjar, heerser van de groene bergen, die zich bij de opstandige imam heeft gevoegd, nadat hij voor de troepen van de sultan was gevlucht. De tweede is Zahir Bin Ghoesan, hoofd van de Beni Hinna-stam, waartoe de broer van de opstandige imam, Talib Bin Ali, behoort. De Amerikaanse tariefcommissie heeft aan president Eisenhower medegedeeld, dat er geen aanleiding bestaat om veran dering te brengen in het invoertarief voor rijwielen. De commissie verwierp een aanvrage om het tarief te verhogen en verklaarde, dat de invoer van rijwielen in de Ver. Staten geen ernstige schade toebrengt aan Amerikaanse rijwielfabrikaten en dit ook niet dreigt te zullen doen. Op de laatste dag van zijn b-ezoek Nederland heeft veldmaarschalk gomery gistermorgen een bezoek geWaC aan de minister van Oorlog en Mar ir. C. Staf. vil De veldmaarschalk kwam om voor tien op het Plein in Den Haag 9 waar hij een erewacht inspecteerde, 8 commandeerd door kapitein T. C. ,,e Nieuwenhoven Helbach. Voorts spe« de Koninklijke Militaire Kapel. „e. Veldmaarschalk Montgomery werd groet door de adjudant van minister.o kapitein H. Dieters. Daarna had hu onderhoud met de minister en het con* verenigde chefs van staven. .e. De veldmaarschalk heeft des middags luncht op de Britse ambassade, wW hij per vliegtuig van Valkenburg 9 Parijs Is vertrokken. De N.V. Nederlandse Aardolie schappij deelt mede, dat zij enige aal olie heeft aangetroffen in haar expl°r tieboring te Alblasserdam. (Van onze Amsterdamse redactie) Honderden Amsterdammers hebben gis teren met verbazing maar ook met be wondering een super-de-luxe Amerikaan se bus door de straten zien rijden, een in Nederland ongekende en door zijn grote lengte van ruim 12 meter ook ongewenste weggebruiker, die in het bijzonder opviel door de „schitterende" voor ons begrip alleen in figuurlijke zin goudkleurige carrosserie. Het was een van de 50 „staat siekarossen", waarmee de Continental Trailways, een amerikaanse „van-kust-tot- kust"-autobusonderneming, op bepaalde trajecten in de Verenigde Staten nu on langs is gaan rijden voor passagiers die er een paar extra dollars voor over heb ben om van het meest comfortabele en luxueuze busvervoer te genieten. Amerika kent heel weinig toeristenver- voer per bus. Er zijn daar praktisch al leen maar lijndiensten die zoveel mogelijk passagiers in de kortst mogelijke tijd te bestemder plaatse willen brengen. „Conti nental Trailways", een concurrent van dp bekende „Greyhound"-maatschappij, is dan nu begonnen met het luxe-vervoer. En ze doet het grondig. De bus beschikt b.v. over airconditioning, een muziek automaat waarvan het geluidsvolume door ieder van de 41 passagiers te regelen is. een snackbar, een panoramalounge ach terin met een rustig zitje en in vijf stan den verstelbare stoelen. Ook een hostess in ons land geen ongewone verschijning in toeristenbussen reist in deze bus mee, voor Amerika iets geheel nieuws. Behalve al deze nouveautés is er nog iets bijzonders met deze bus, die de naam „The Golden Eagle" kreeg. Ze is in Duits land vervaardigd. Ingenieurs van Conti nental Trailways ontwierpen het vervoer middel en vroegen aan hun eigen leveran cier (General Motors) en andere in de V. S. en Europa of zij zo'n bus konden en wilden maken en tegen welke prijs. Ten slotte kreeg Kassbohrer in Ulm de order. De bussen, waarvan er al 16 afgeleverd WAAR is de tijd, dat de mensen zich druk maakten om de verschijning van een komeet? Tegenwoor dig wordt de ene na de andere gemeld en in een oogwenk weten we, hoe zijn baan is, hoe groot zijn staart en uit welke elementen hij bestaat. Na deze voorlopige antecedenten voor zien de geleerden ons dan van allerlei na dere bijzonderheden. Het resultaat is, dat we ons nog nauwelijks om een komeet bekommeren, terwijl vroeger het mens dom er door in verwarring raakte. We geloven niet meer. dat kometen onheil aankondigen en dit zelfs veroorzaken. Nog minder zijn we bang. dat ze onze aar de een duwtje zullen geven, waardoor de ze zijn evenwicht zou kunnen verliezen, iets, waarop de geleerden wel eens ge speculeerd hebben. Te zijner tijd is hierop een kansje, vol gens degenen, die het weten kunnen, maar dan za] het wegsmelten van de Pool kappen de oorzaak zijn. zoals dit in de prehistorie al eens if wellicht verschelde ne keren 't geval is geweest. Er verdwijnt eigenlijk een zekere romantiek door de wetenschappelijke voorlichting omtrent de kometen alhoewel er genoeg over blijft, in de huidige tijd, om ons bang te maken. Voor het overige weten we lang niet alles. Want zo pas is van hogen hui ze. in de zich op bergtoppen bevindende observatoria, ten stelligste ontkend, dat het barre weder ook maar iets te ma ken heeft met de zonnevlekken en omge keerd. Zulks, terwijl toch hier en daar de erupties op de zon. welke dit jaar zo veel vuldige en krachtig zijn, in verband zijn gebracht met de enorme hoeveelheden water, welke momenteel over onze aarde worden uitgestort. Wat betreft de nieuwe komeet, hij is pas op 2 augustus ontdekt en wel door Prof. Mirkos uit Praag. Deze sterrenkun dige heeft on,der zijn collega's de bijnaam van kometenjager gekregen. Hij zit al maar de hemel af te loeren, op zoek naar kometen, de zijn specialiteit zijn. De nieuwe komeet is naar hem ge noemd. Hij bevindt zich in de buurt van de Grote Beer, althans, om zo te zien en is reeds in verschillende gedeelten van Europa met het blote oog waargenomen. Naar het schijnt, heeft men hem hier en daar voor een vliegende schotel aangezien, omdat hij vagelijk iets weg heeft van een draaiende schijf, met in het midden de grootste lichtdichtheid. Men heeft nog niet kunnen vaststellen, hoe zijn baan preces is. dus wanneer hij de aarde het dichtst genaderd zal zijn en of hij behoort tot de kometen, welke bij regelmatige tussenpozen terugkeren of tot het soort, dat zich eens een keertje laat zien en dan voorgoed in het heelal ver dwijnt. Niet alleen de komeet, ook zijn staart is duidelijk te zien, hier en daar zelfs met het blote oog. De astronomen over de hele wereld, technisch beter dan ooit uitgerust, dank zij het Internationale Geofysische Jaar, slaan de „D. Mirkos 1957" nauwlettend ga de. Overal wordt hij tevens geobserveerd door amateur-astronomen, ook hier te lan de. We zullen dus spoedig horen, wat we van de nieuwe komeet te verwachten heb ben. O.a.. wanneer hij de aarde het dichtst genaderd zal zijn. Foto's heeft men helaas nog niet kun nen maken, wegens de bewolking en voch tige lucht. Maar één heldere dag of nacht en de nieuwe komeet wordt geknipt. Dan kunnen we u vermoedelijk zijn kon terfeitsel tonen. zijn, worden per schip via Antwerps naar New York vervoerd. Nr. 17 maakt een goodwill-showr 7 door enkele Westeuropese landen voorQ ze vrijdag aan haar zeetrip begint. 7, door West-Duitsland en gisteren en v9 daag door Nederland. Aan boord bevob zich ook het charmante K.L.M.-steW9 desje Marian Jansen die zo lang was U' geleend. Want de K.L.M. heeft een s°° afspraak met Continental Trailways v,azJ door haar cliënten de reis in de V. S. V? bus kunnen vervolgen. Ook bij alle derlandse reisbureaus zijn kaartjes v Continental verkrijgbaar en goedkop dan in de V. S. omdat men zich de 10 P 'j Amerikaanse vervoersbelasting besp99rf|J en een extra gewicht aan vrije bag9" krijgt toegewezen. De Continental exploiteert 3000 bus?®, die een totale afstand van 125.000 km-Pj, rijden en waarmee jaarlijks 100 milj°ri reizigers vervoerd worden. De laatste tri gaan steeds meer mensen in de V. S. "rit de bus van kust tot kust 40 pet. &°eA koper dan met de trein dan met W®^ ander vervoermiddel ook en daaf0^ streeft de onderneming er naar haar ra terieel aan de eisen van de meest jf.] wende passagier aan te passen. De ,fi A den Eagle" is van die taktiek het res" taat. Wij hebben er gisteren een tochtjsri gemaakt, naar Schiphol. Het was eenr?;$ lerplezierigst ritje waarbij de motorpok. ons escorteerde. In de 3,5 meter hoge P J hadden wij vanaf onze zitplaats die f 1 twee meter boven de begane grond Wqri een magnifiek uitzicht door de brede rij men, die tegelijkertijd dienst doen nooduitgang. Gisteravond hebben verte8s„v,w.- van Nederlandse reisbureaus een gemaakt met de „Golden Eagle" 0 50.000 dollar kost. Duitsland spekt met deze mooie ri a dracht dus zijn dollarpotje weer met 5 h miljoen. T De Nederlandse Organisatie voor (t ver Wetenschappelijk Onderzoek b®ft, mevrouw N. M. van de Wardt-Kikk® afdelingsgeneeskundige in de rang geneesheer-specialist aan een provin®1 t ziekenhuis, een subsidie verleend voor verrichten van een psychosenonderz p. in een besloten Nederlandse gemeenschap Bedoeld onderzoek, dat ongeveer patiënten omvat, wordt door dokter f de Wardt verricht aan de hand vpn„eji' chiefmateriaal uit drie provinciale zier- huizen, waarin de patiënten uit de betreffende gemeenschap verpleegd g(, geweest. De doelstelling van het ""Sjjil zoek is na te gaan of er een betrek?^) bestaat tussen de overeenkomst in gefi psychiatrisch ziektebeeld enerzijds en nauwe familierelatie anderzijds. Van onze Haagse redactie) .j Rode Kruis- en rampenpostzege^ji' vele landen zijn te zien op de zom®rpeJj toonstelling van het Postmuseum P®. Haag, welke maandagmiddag1 off werd geopend. Het overgrote deel sd.^ vaak zeer zeldzame zegels is afkojrirc' uit de collectie van mevrouw M. J- -tel^ nesse van Heerdt-Kolff, een autori js. op het gebied van de gelegenheidsz®9^ die verscheidene publikaties op naam heeft staan. ji' Mr. J. J. Klaasesz, plaatsvervangen g óe recteur-generaal van P.T.T.verricht je opening. Hij onderstreepte nog prettige samenwerking tussen dit s)r1"J1 bedrijf en het Nederlandsche Roode .je en zegde alvast een nieuwe serie n ;ji Kruiszegels toe voor het EeuwfeeS 1 1967. i- Luitenant-generaal A. G. J. M. Ygjje1" Kroon, ondervoorzitter van het I* landsche Roode Kruis, sprak woorden dank tot P.T.T. en samenstellers expositie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6