Het „boedelhuis" ou Plein Eendra ippii||§i In Schiedams Veilinggebouw lijkt het vaak op een museum OUDE TIJD Geheugen-hulp „HETSPROOKJE VAN ZUNTWRT" Het gouden feest van St.-Elo^ Een grootse viering wordt voorbereid NIEUWS UIT KETHEL Emka-vakantieshow wederom een groot succes OP ZONDAG 1 SEPTEMBER J Uit die goede Met onze lezers naar 0ver de 17e en 18e eeuwse meubelkunst naast de meest moderne WALDO-RIJSCHOOL Bissclioppelij ke huwelijksinzegening Burgerlijke Stand Mater Amabilisschool Gem. kennisgeving De kosten voor deze trip, inclusief een kop koffie en een tribune-zitplaats van f 2.50, bedragen f 7.- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Schiedam vooruit Vrachtenmarkt Zelfs maat 46 kan charmant zijn! N.; WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1957 PAGINA 2 't: I'Vl BK t.f' mWÊÊÊÈ& mk 'fnMft ★65637* LOTERIJ VOOR R. KATH. WEESHUIS Koperen kaarsenkronen Op lange tafels Merkwaardige typen PASSAGE THEATER PUZZELTOCHT VOOR FIETSERS EN BROM FIETSERS AFSLUITING NIEUWE WESTERHAVENBRUG BRODEN DREVEN IN DE GOOT OPLICHTER Traditioneel organiseert DE MAASBODE-PER^ weer een trip per luxe touringcar naar het prac tige bloemencorso te Zundert, en wel Op de heenweg zal een bezoek aan het „LTESBOS worden gebracht, terwijl op de terugweg nog gele genheid zal worden gegeven om even te Breda te vertoeven. De touringcars vertrekken vanaf de Koemarkt te Schiedam om 9.00 precies en zijn weer terug om ongeveer 20.00 uur. Deelnemerskaarten zijn van heden af verkrijgbaar aan ons bureau Nieuwe Schiedamsche Courant, Dam 18, te Schiedam. DE AFD. PROPAGANDA IN ROTTERDAM: V DE EERSTE PAAL HERMES-DVS 2— KON. LUCHTMACHT organisatie '4 'v.« 0#> ■Kappan V W" Het openbaar in veiling brengen van algehele inboedels geschiedde in vroeger jaren uitsluitend door gerenomeerdc no tarishuizen. Vooral op het platteland waren deze koopdagen grote gebeurtenis sen waaraan vaak een feestelijk tintje werd gegeven en welke door de op vrijers voeten gaande jeugd als een speciaal uit- gaansdaagje werd benut. Van heinde en ver kwamen op de kijkdagen de kooplustigen naar zo'n voe- delhuis. waar de inventarissen met ken nersogen werden bekeken en getaxeerd, terwijl er tijdens de verkoping verwoed werd geboden op datgene waar de zin nen op waren gezet. Tegenwoordig zijn dergelijke openbare' verkopingen nog slechts in zwang bij executoriale beschik kingen en is het veilen van inboedels uit gegroeid tot een tak van bedrijf, waar di verse inboedels en ingebrachte goederen van de meest uiteenlopende aard worden verkocht, onder notarieel toezicht. In onze stad is aan het Plein Een dragt een dergelijk veilinghuis sinds ja ren gevestgd. Een of tweemaal per maand worden hier grote veilingen gehouden, die altijd belangstelling van binnen en bui ten de stad weten te trekken. Elke vei ling wordt voorafgegaan door drie kijk dagen, waar aspirant kopers in de gele genheid worden gesteld de goederen te taxeren en te bekijken. Meubileringen ma ken wel in hoofdzaak de te verkopen goe deren uit. Hieronder vindt men gedeelten van meubilair, dat plaats heeft moeten maken bij vernieuwing doch ook veel oude en antieke meubelstukken, afkomstig uit sterfboedels, door Belgische kooplie den op het Waalse en Vlaamse platteland aangekocht en hier in veiling gebracht. Vaak zijn hier oude meubelprodukten te bewonderen welke het stempel dragen van de beschaving, de behoefte en denk beelden van tijd en land van afkomst. Bepaalde meubelstijlen zoals „Gotiek" of „Louis XV". deze laatste met grote sierlijkheid van lijnen en uit de Renais sance met haar smaakvolle versieringen. Een grote verscheidenheid van pronkmeu- Freddy, die met zijn moeder de veiling bezocht, kreeg ondanks het vele, dat er te zien ivas, slaap. Een gemakkelijke clubfauteuil bracht uitkomst. SCHIEDAM, 24 Februari 1874. Wij vestigen de aandacht onzer standgènooten op achterstaande advertentie van een lo terij van voorwerpen van kunst en smaak, te houden door het R. C. Armbestuur al hier, bij gelegenheid van het honderjarig bestaan van het R. C. Weeshuis, op den 8 Mei e. k. Het zal toch wel niet noodig zijn, tot een algemeene deelneming aan dit liefdadig doel bij Schiedams ingezetenen aan te dringen, daar die steeds getoond hebben, waar het op liefdadigheid aankwam, het hart op de rechte plaats te hebben; en wie zou zich in dit'geval, waar het de belan gen van weezen geldt, niet gaarne onbe krompen betoonen, zoo door het nemen van loten als door het schenken van voor werpen ter verloting. En bovendien, zij die uit minder edel doel aan de verschillende loterijen deel nemen, worden in de gelegenheid gesteld, voor slechts één gulden een kostbaren prijs te kunnen winnen. Voor bovengenoemde loterij hadden hoge kerkelijke en vorstelijke personen kostbare voorwerpen geschonken. Een co mité van vooraanstaande dames. o.a. Mevr. W. C. Walraven-Jansen, presiden te, Mevr. J. Th. Wittkampf-Hopp, had zich bereid verklaard om deze loterij naar wens te doen slagen. beien, commodes, secretaires en Bieder- meyer canapés kan men vinden naast hypermoderne bankstellen en clubfau teuils.' Oude koperen kaarsenkronen en tal van gebruiksvoorwerpen van geel en rood ko per, tin en kristal of porselein uit binnen- en buitenland, antieke ovale vergulde spie gels en schilderijlijsten, kortom alles wat een verzamelaar van antiek interesseert, wordt hier bijeengebracht. Het speciale hoekje, waar nu met recht van alles te koop wordt aangeboden trekt tijdens de kijkdagen veel belangstellenden, die zoe ken en snuffelen of er nog iets naar hun gading bij is. Voor een buitenstaander is het altijd aantrekkelijk, een veiling van nabij eens mee te maken. Stuk voor stuk worden de te koop aangeboden artkelen op lange tafels aan de kopers getoond, om daar na door de afslager bij opbod of afslag te worden verkocht. Aspirantkopers, niet op de hoogte met het veilingsysteem, kunnen aan de, aan dé veiling verbon den, commissionairs koopopdrachten ge ven die dan voor hen op een bepaald ar tikel bieden, tot een van te voren vast gesteld, maximum bedrag. Drie dagen duurt zo'n veiling, waar op de. laatste dag meestal extra koopjes kuhnen worden .gehaald. Een paar uurtjes op de veiling doorgebracht, is voor out siders een aardige ontspanning, waar bij altijd nog wel iets valt op te steken. Onder de mensen, die goederen naar de veiling komen brengen, bevinden zich soms merkwaardige typen. Dat ervaren alleen de veilingmeester en zijn assisten ten, want ze zijn gewoonlijk niet bij de eigenlijke verkoping tegenwoordig. Er zijn er bij. die goederen brengen en nooit te rugkomen, om het geld te innen,- dat Ze opbrachten. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat ook de veiling op het Plein Eendragt zijn af slager heeft en zijn vaste commissionairs. Gedurende do kjk- en op de veilingda- gen levert het gebeuren daar op het Plein Eendragt menigmaal een interessant schouwspel op. Intussen de afslager is niemand min der dan dé heer B. Kruyne, van de firma Kruyne Jonker, door wie de zaken in het veilinggebouw geleid wordt. Hij is al sinds geruime tijd afslager. Voor de oorlog was er aan de te Rotterdam ge vestigde zaak een afslager verbonden, die ongeveer 8(1 jaar werd. Hij stierf aan keelkanker een ziekte, die meer onder afslagers voorkomt. De beer Kruyne.nam het lang niet gemakkelijke vak toen zelf ter hand en bleef tegelijkertijd de leiding behouden. Men heeft het reeds kunnen con cluderen, hij kwam na 1940 uit Rotter dam naar Schiedam en stichtte er de hui dige veiling. Dit ging intussen niet zo gemakkelijk Het bedrijf in Rotterdam was verwoest Van het bouwen van een. nieuw pand was geen sprake. Het veilingwezen is niet van die aard, dat het geld hiertoe reserveren kan In Rotterdam waren de verschillende veilingen in oude en dus goedkope huurpanden ondergebracht. De heer Kruyne begon in het gebouwtje aan de Broersvest, dat kort geleden werd afgebroken en waarin heel vroeger de bioscoop Luxor gevestigd was. Gedurende de la&tste jaren werd het door de Baptis ten als kapel gebruikt. Het was een waag stuk. Schiedam kende geen eigenlijke vei- ling. Er werden wel af en toe verko pingen gehouden, maar een eigenlijk vei linginstituut bestond er niet. Aanvan kelijk werd de benedenzaal van „De Am- stelbron" gebruikt. Intufsen, zelfs de gam mele toestand van het gebouwtje belette de heer Kruyne niet. het tot eigen home uit te verkiezen. Na de oorlog was hij in staat, het ge bouw aan het Plain Eendragt te huren. Tijdens de oorlog was het bij de Duitsers in gebruik geweest. Daarvóór had het uit een complex van grote en kleinere feestza len bestaan. Maar de eigenaar voelde er niet veel voor het opnieuw als feest zaal te exploiteren en stond toe, dat de veiling erin ondergebracht werd. Schiedam werd een typische instelling rijker, waarvoor vooral in het voorjaar belangstelling bestaat. Het is er nu een beetje slap. ofschoon er 'toch altijd wel het een en ander omgaat. Notaris Blaisse houdt er het vereiste notariële toezicht. De film „Ki'tty in de grote wereld", welke a.s. vrijdag in Passage-theater gaat, zal maar tot en met zondag draaien. De rest van de week is het theater bezet door de S.G.-revue. Aanvankelijklag het in de bedoeling, dat de start van de op a.s. zaterdag te houden puzzeltocht welke in het kader van de zomerfeesten van de S,G< wordt georganiseerd, te pjrecies drie uur zou plaats vinden vanaf de Korenbeurs. Van deelnemerszijde is echter verzocht de starttijd vroeger te stellen. Dit is nu mogelijk. De startbureaus zullen vanaf 13.30 uur geopend zijn en de deelnemers laten starten. Hierdoor is het ook moge lijk geworden dat de deelnemers op tijd terug zullen zijn om de verdere in de avonduren geplande festiviteiten bij te wonen. De deelnemers zullen nu met kleine tussenpozen vanaf half twee starten en verschillende controleposten aan moeten doen. Het parcours zal met een bij de start op te geven gemiddelde snelheid uit gereden moeten worden, ih de juiste volg orde der controleposten. Alle deelnemers ontvangen een per soonlijke herinnering, terwijl fraaie extra prijzen beschikbaar zijn. Inschrijvingen aan de start zijn mogelijk en wel in drie klassen: junioren, tot en met 15 jaar, senioren boven 15 jaar (fietsers). Brom fietsers. Tot en met a.s. vrijdag kan ingeschre ven worden aan het V.V.V.-kantoor. Mgr. dr. Jon Olav Smit, titulair bis schop van Paralus, kanunnik van de St.- Pieter te Rome en zijn beide broers, mgr. A. G. Smit en pastoor F. Smit zullen don derdag 29 augustus a.s. in de Singelkerk aanwezig zijn, waar hun neef, de heer A. Bruinhof in het huwelijk treedt met i. E. Eenhuizen, Igr. dr. Jan Oiav Smit zal het huwe- inzegenen. waarna pastoor Frans Smit H. Mis zal opdragen; Mgr. A. G. Smit na de H. Mis een korte predikatie iden. ie plechtigheid bij dit huwelijk van een id-stadgenoot, de heer A. Bruinhof thans oonachtig te Leiden en stadgenote mej Eenhuizen zal om half elf 's morgens .nvangen. GEBOREN: Adrianus W., zoon van C. J. L. Ettinger en G. T. Heinsbroek; Cor nells, zoon van C. Schets en C. M. Clarijs; Marinus zoon van K. H. Schell en J. L. A. Visscher; Adrianus J., zoon van L. Jonas, en J. P. Verschuren: Ronald W. P., zoon van G. H. Hoorman en S. C. M. Arends; Sientje, dochter van P. J. Klaasse en H. Zwaan. OVERLEDEN: J. van Berkel, 74 jaar, weduwe van J. aan den Toorn; J. A. van Hoek, 1 week. Passage Theater: Je komt er wel uit (a.l.). Behalve donderdagavond. Week dagen 2 en 8.15, zaterdag en zondag 2, ■4.15. 7 en 9.15. Monopole Theater: Drango (14 jaar). Werkdagen 2 en 8.15 uur; zaterdag en zon dag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stedelijk museum: Zomertentoonstelling „Poppendroom". Dagelijks geopend van van 10 tot 17 uur en van 19 tot 22 uur. Op zondag van 14 tot 17 uur. C.C.C. Lange Kerkstraat, tentoonstel ling Joop Sanders. DONDERDAG Passage Theater: Sangerknaben vom Wienerwald, 8 uur. BAKKERSTELEFOON Tot en met 24 aug. zorging tel, 68314. klachten over be- Inschrijving voor de Mater Amabilis school is mogelijk op woensdag van 35 uur en 78.30 uur; op donderdag van 78.30 uur; en wel bij de leidster van de school, mej. M. Lap. Het adres van het clubhuis luidt: Warande 148 (ingang op de plaats), tel. 63343. De inschrijving staat open voor ieder meisje van 17 jaar of ouder, wonend in Schiedam, Kethel en Vlaai-dingen. Het nieuwe cursusjaar begint maandag 9 sep tember. Alle verdere inlichtingen zijn op bovengenoemd adres te verkrijgen. Werkzaamheden aan de brug over de Westerhaven (verlengde Stadhouderslaan) maken het noodzakelijk, dat deze brug ook in de nacht van woensdag 21 augus tus op donderdag 22 augustus a.s. voor het verkeer zal zijn afgesloten van 0.30 tot'6 uur v.m. Gisteren hebben in de door de regens waterrijke goot langs de Damlaan bij het Hermes-terrein vele broden rondgedre ven. Deze waren afkomstig uit een carrier van een bakkerij die door een auto of vrachtwagen is aangereden en omgekiept. De auto reed door na de aanrijding. In Scheveningen is de 62-jarige man gearresteerd, die er een hobby van maakte om leder-winkels op te lichten. Vorige week heeft hij in Schiedam nog succes gehad bij de winkelier M. in het Broersveld. Maar in Scheveningen is hij, dank zij een wantrouwige winkelier, tegen de lamp gelopen. MELKTELEFOON Tot en met 24 aug. klachten over be zorging tel. 68099. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL ST. LIDTJINA Openingsuren Hoofdgebouw Dam 8: Volwassenen maandag: 78.30; dinsdag 1012, 23 en 7—8.30: woensdag: 25 en 7—8.30: donder dag: 10—12 en 25; vrijdag: 25 en 1—8.30; zaterdag: 1012 en 25. Jengd: woensdag: 2-—4; donderdag 45; zaterdag 13. Boven 14 jaar ook: woensdag 6—7.30 Filiaal Rijnstraat 1: dinsdag 6.308.00; vrijdag 78. Filiaal Emmastraat 3: maandagavond 7—8 uur: woensdagavond 78.30: vrijdag avond 7—8.30 uur. Filiaal Kerkweg 46, Kethel: zondag 11 30—12.30. Filiaal Wijkgebouw Nleuwland: volw. woensdag en vrijdag 7—8.30: kinderen woensdag 25. Toegang door zij-ingang. NACHTDIENST APOTHEKEN Apotheek Gouka en Co., Groenelaan 127, telef. 68035. DONDERDAG: Rotterdamse Schouwburg, Aert v. Nes straat 120; Dief en diefjesmaat, blijspel van Mateo Lettunich, door het Rotterdams Toneel o.r.v. Peter Holland, 20 uur. Groote Schouwburg, Zuidplein: Revue: Klaar is Kees, 20 uur. Passagetheatcr, Passage, Schiedam: Con cert door de Sangerknaben vom Wiener wald, 20 uur. BIOSCOPEN Programma's van ld t/m 22 augustus Arena: Laurel en Hardy bi.) de luchtbescher ming (a. 1.) Capitol: Tot de iaatste man (18 j.) Centraal: Wenn der weisse Flieriet wieder blüht (18 J.) Cineac- AD: De graaf van Monte Cristo (14 J.) Cineac-NRC: Actua liteiten (doorl. voorst.) (a. l.i Colosseum: De familie Trapp (a. 1.) Harmonie: Laurel en Hardy als brokkenpiloten (a. 1.) Lumière: Jour de fête (a. 1.) Lutusca: Tantes laatste stunt (a. 1.) Luxor: De bruid Is niet bleu (ontoelaatbaar) Metro: Sissl, de longe kei zerin (a. 1.) Passage (Schiedam): Je komt er wel uit (a. 1.) Prinses: Door net dolle heen (a. 1.) Rex: De klokkenluider van de Notre Dame (14 j.) Thalla: Een theehuis voor Tobiki (a. 1.) t Venster: The lady killers (14 Victoria: Het nichtje uit Texas (a. L). Zoals we gisteren reeds meldden, is het jubileumboek van St. Eloy verschenen. Hierin troffen we een voorwoord aan van de burgemeester, Mr. J. W. Peek en ar tikelen van de in St. Eloy-kringen wel bekende figuren als de heren P. J. Schef- fers, thans hoofdbestuurder, de geestelijke adviseur, kapelaan Oudshoorn, die tref fend schreef over „Het Gouden Ijzer", C. Meijer, voorzitter van de K.A.B. te Schiedam, P. L. Berbée. Voorts van de afdelingsvoorzitter, van de heer J. Oost- lander, directeur sociale zaken en 3. van Vonderen. Het keurig uitgevoerde boekje bëyat ook het prgramma van de feestelijk heden welke in voorbereiding zijn. Men begint met de jeugd. Zaterdag wordt voor de kinderen van de leden des mor gens te 9.30 op het Plantage Podium een groot jeugdvariété-programma gegeven, waaraan, 'n prachtig spel verbonden wordt, een sprookje uit 1001 nacht. Rang, die zit, heet dit programma, hetwelk in _elk geval zal worden uitgevoerd, want indien het weder nlèt mee zit, zal de voorstel ling in het Passage Theater gegeven wor- den. Zaterdag 7 september vindt in Gebouw Arcade een receptie plaats. Van 3 tot 4 uur voor genodigden, van 4 tot 5 uur voor leden. Zondag 8 september zal het gouden jubilé kerkelijk gevierd worden. Te 9.30 wordt in de St Liduinakerk een plechtige hoogmis gecelebreerd. Dan volgt een reeks feestavonden welke georganiseerd worden op 8. 10, 12, 12 en 17 september, zodat alle leden mee kunnen feesten. Het programma bestaat uit een zeer ge varieerd variété, met tal van bijzondere attracties, terwijl Joop Schroder voor de muzikale omlijsting zorgt. Aan het artikel, getiteld „Het wel en wee van St. Eloy" ontlenen we het volgende Op 4 september 1907 werd door de heer Mouwens, voorzitter van de Ned. Kath. Volksbond, een bijeenkomst belegd wel ke door een 10-tal metaalbewerkers werd bijgewoond. Op deze bijeenkomst werd .besloten een vorige poging was mislukt weer een een r.-k.-Metaalbewenkersbond „St.-El-oy" te richten, waarvoor alle aanwezigen zich als lid opgaven. Een hieruit gevormd voorlopig bestuur hield de daarop volgen- ziich nog 15 metaalbewerkers als lid opga ven en een def initief bestuur gekozen werd bestaande uit: W. A. Vink, voorzitter; OAGBtAD VOO* SCHIfDAM CN OHSTRfKW 79ste Jaargang No. 23456 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 6 61 S 2 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES 0,15 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN 0,30 per m.m.-hoogte. Bij coatract speciale tarieven- KAMPIOENEN tot 20 woorden 0,50 'bij vooruit betaling, Elk woord meer 3 cent Maximum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeenkom stig de Regelen voor het Adver tentiewezen. ABONNEMENTEN ƒ7.40 per kwartaal, 2.54 per maand en 0,59 per week. E R WAS EEN TIJD, toen men in het interieur nog van opeenstapelen van allerlei mooie dingen hield, dat iemand uit ure bewondering wel eens zei: je breekt er je nek over de tapijten. 'Het kwam tevens voor, dat wanneer alles in zo'n ouderwets interieur wat gammel geworden was, een mens kans had zijn nek te breken op een versle ten stuk van de vloerbedekking. Geen van beide is het geval in „De Kroon'. Daar wordt momenteel een nieuwe vloerbedekking gelegd, lichtkleu rig. Een gespijkerd tapijt, waarover men als op fluweel loopt. De energieke heer van Heezik vertelde ons, dat dit slechts een voorspel is van een algehele ver nieuwing van het inwendige van „De Kroon", die uiterlijk reeds een verjon gingskuur heeft ondergaan. Wanden en plafond, het meubilair, al les zal gemoderniseerd worden. Schie dam zal aldus 'n up to date inrichting rijk worden. Ons centrum, het Koemarkt plein, .heeft gedurende de laatste jaren een grote vooruitgang geboekt op het gebied van de verzorging van gasten en stadgenoten. We herinneren hier slechts aan de uitbreiding van ,,'t Vierkantje" dat zich thans beter „Het Vierkant" zou kunnen noemen, al zou dan het ge zegde „een rondje in het vierkantje" z'n betekenis verliezen gaan. Met een gerestaureerde „De Kroon" gaat Schiedam weer een stap vooruit. DAMWACHTER. f!' Gistermiddag om vier uur werd aan de Schiedamseweg, naast de tuin van „Ron dom Zonne" de eerste paal geslagen voor de 22 woningen en 10 garages, die daar gebouwd worden door de N.V. Aanne mingsbedrijf v. d. Wetering en v. Dalen in samenwerking met de fa. Kloppers en Zn te Schiedam. Van deze woningen, die waarschijnlijk juni—juli '58 opgeleverd worden, komen er 4 te liggen aan de Iepenlaan, de 18 overigen, in drie blokken van zes af gewisseld met garages, aan de Schiedam seweg. Deze woningen, gebouwd naar het ont werp van architect A. J. M. Buys te Rot terdam, bevatten op de parterre een hal, gang, zit-eetkamer, Bruynzeelkeuken met roestvrij stalen aanrecht en doorgeefkast, en provisiekelder, toilet, voor- en achter tuin met schuur. Op de verdieping 3 slaap kamers, badkamer en w.c. Op de zolder verdieping een ruime slaapkamer en berg- kamer. Ofschoon de beschrijving van de te bou wen herenhuizen doet denken aan de reeds gereed gekomen woningen aan de Meuwensingel, zal de kubieke inhoud van bovengenoemde herenhuizen belangrijk groter zijn, door hun grotere diepte 9% m. en volledig te gebruiken zolder ruimte. Een overzicht tijdens het slaan van de eerste paal van de in Kethel te bouwen 22 woningen en 10 garages. Op de achtergrond de tuin Rondom Zonne. Hedenavond speelt het 2e elftal van Hermes DVS een voetbalwedstrijd tegen een elftal van de Kon. Luchtmacht. In het luchtmacht-elftal zijn enkele bekende spe lers opgenomen o.a. Reppel (Emma), v. d. Meer en Haak (beide ADO), Broks, Ser- brandy en v. d. Voort (uit Haarlem) en Sleeuwenhoek (HBSS). Aanvang van de wedstrijd 6.30 uur. de week reeds een vergadering, waarop H. v.d. Brink, 2e voorzitter; H. J. Schef- fers, secretaris; A. Heeren, penningmeester en A. Swartjes, commissaris. Reeds spoedig liet de afdeling van zich horen door In de maand december aan de diverse patroons een schrijven te zen den, met het verzoek om de komende feestdagen voor de werknemers geen da gen van kommer en zorg te laten zijn, door het niet uibetalen van de vrije da gen, doch deze dagen voor hen inder daad dagen van geluk en vrede te doen zijn, door het volle loon door te betalen. Asi resultaat van dit schrijven mochten vele leden een vergoeding over deze da gen ontvangen. Dat de contributie toen ook reeds een zorgenkind was, bewijst wel, dat bij de oprichting werd bepaald 10 ct. per maand te betalen, hetgeen in november op 10 ct. per week en in begin januaria 1908 op 5 ct. per week gebracht werd. Het ledental, in de eerst helft van 1908 opgelopen ttot 40 leden, zakte nadien tot 20 om ln september 1908 bij het 1-jarig bestaan op te lopen tot 45 leden. Zo had de afdeling haar le levensjaar dan voltooid en werd met goede moed het 2e ingezet. Bestuurders kwamen en gingen, terwijl 't ledenaantal langzaam maar steeg. Dit alles ondanks alle Strijd, welke men naar alle kanten moest voeren. Op 7 maart 1920 werd 's morgens be gonnen met een H, Mis uit dankbaarheid en 's avonds een feestvergadering, waar bij het bestuur een vaandel werd aange boden. In mei werd aan de leden, de af deling was tot ruim 500 leden uitgegroeid, een feestavond aangeboden. Langzaam komst er enige opleving in de industrie en moet men trachten, soms samen rtiet ander organisaties, er bij te zijn om van deze opleving de vruchten te kunnen plukken. Lang duurt deze opleving echter niet, en in veel ernstiger mate keert de inzinking terug. In deze tijd viert de afdïing haar 25- jarig bestaan. Aan dit feest gaat een tri- dium vooraf, hetwejk geleid wordt door pater A. de Greeve S. J. Op Zondag 11 september 1932 wordt een plechtige hoog mis uit dankbaarheid opgedragen, waarna om 1 uur een ieceptie plaats had, waar bij vele geestelijke en wereldlijke auto riteiten, alsmede tal van verenigingen en organisaties blijk gaven van medeleven met onze bond. 's Avonds was er een feestvergadering waarbij pater De Greve een feestrede uit sprak, waar-na J. v. Abbeve, namens hoofd en afdelingsbestuur, een drietal leden, die vanaf de oprichting lid waren, feli citeerde en hun diploma uitreikte. In tussen laat de werkgelegenheid opz' wachten en grijpt de crisis om zich nee Het afdelingsbestuur, waarvan de ie°ejOCt diverse comité's enz. zitting hebben. d°* al het mogelijke om de leden te heiPs Bijna een werkloze11 In november 1933 heeft onze afdei'^ van ruim 700 leden 456 werklozen, pi-" 66 pet, zodat de toenmalige voorzitter een jaarvergadering moest zeggen: enkele stappen achteruit en we hebu, een werklozenorganisatie". Zover is gelukkig echter niet gekomen, want ho wel het nog enkele jaren zou duren, l^n®' zaam kwam er opleving en daarmee WUZ'' ging in het wederom opleven van de 3'rIU Immers hetgeen verloren was geg8 moest teruggewonnen en daarnaast vei- noodzakelijke verbeteringen tot sta" gebracht worden. Ook hierin heeft het afdelingsbestuur bij gemeente, werkgevers en andere ®r ganisaties enz. veel en goed werk verr'c^?t Zo naderde mei 1940 waarin door oorlogsgeweld de organisatie eerst ëe<^eerA telij-k en daarna voorgoed aan banden We" gelegid. Dit betekende echter voor het a1* delingsbestuur geen einde, doch langs ge heime wegen een voortzetten, ondergr°n<\ van het vele voorbereidende werk. bij het beëindigen Van de oorlog di'e"L weer aan te kunnen pakken. Zo kwart het dan ook, dat direct na het eind vB de oorlog door de bode-administrat®" alle metaalbewerkers weer bezocht komde' worden en dat de afdeling, als had zij ee« zware ziekte doorgemaakt, weer spoedt was hersteld. Het oude bestuur nam v0°P lopig weerde werkzaamheden op zich °rt na enkele maanden in een ledenvergad6' ring 'n a-a-ntal nieuwe, jongere, bestuurde' aan te trekken. Ondanks alle na-oorl°ë8 moeilijkheden wist men toch langz8?., aan het ledental op te voeren en in 1? mocht de afdeling haar 1000ste lid ,n' schrijven. Door dit alles heen deed zich het bre-k aan een eigen kantoor steeds gevoelen en hat was dan ook een vreugde, dat met medewerking van bondsibestuur aan de SwammerdamsinS een huis gekocht kon worden, waar zow' het afdelings- als het districtskantoor êe vestig-d Werd. ★OTTERDAM, 20 augustus 18 augustus n.m.: 350 ton meel Amstero»' 400 ton asbest Goor; 1100 ton kolen HarC" 575 ton kolen Bugnum; 20.10, 1350 en 800 y kolen liggen/varen; 1000 ton kopra USSe^ef ren; 2 x 254 ton haver Delft; 150 ton Boxmeer; 203 ton haver Maashees: 300 f0o ton yzer Hagestein; 100 ton mais Goor; So Jfo mals Zwolle; 300 ton mais Delft; 100 ton "JJ,; Weesperkarspel; 325 en 216 ton granen 100 ton veevoer Meppel; 392 ton veevoer venter; 230 ton palmpitten liggen/varen; ton sojaschroot Wanssum. Totaal 85 reizch'. 20 augustus v.m.; 300 ton stukgoed Axoj, cellulose Maastricht; 435 ton kolen 101 ton mais Akkrum; 506 ton veevoer chem; 10 ton suiker Groningen; 60 ton Kampen. Mogen onze mannen zich In de beste dingsnota verdiepen, tenslotte blUven de vrouwen niet aehter! Zij gaan zelf weer de schaar, naald en vingerhoed hanteren en dat daarmede goede resultaten be reikt kunnen worden, zagen wij gister avond wel Gezellig vol was het in Musis Sacrum en zo vol. dat in allerijl de foyer ook in gebruik genomen werd. „Lady-speaker", mejuffrouw L. Veldheer heette alle aan wezigen van harte welkom op deze va kantie-modeshow, aangeboden door de S.G. en onder leiding van mevrouw Ma deleine Krispijn. Er is ontzettend veel gebracht, tinneroy- rokken, poolvast en pletvrij. een ideale dracht voor onze jonge meisjes. Ik zag ze met koordstiksels op klokkende rok ken, waarop gedragen gebreide of jersey- bloesjes. Vooral de breimodellen waren apart. Een keur van pyjama's, gebloem de jasjes op effen broeken of zwart, zacht roze met zwart afgebiesd, geel met hoog boordje, leuke zakversieringen, terra-cot- ta-pyjama's aparte halsverwerking en witte boordjes aan manchetten, hals en pijpen. House-coats, om te stelen, en toch o zo eenvoudig. Verder een allergezelligste jopper met geruite voering in geestige capuchon, aparte pasnaadstiksels, gedragen op een tinneroy-broek en..soklaarsje*! Tja, mochten onze teenagers vorig jaar in streepjespantalons gehuld zijn. dit jaar zeuren zij om druk bewerkte, met die pijpen nog nauw! MODELLEN VAN MEVR. KRISPIJN Er waren gisteravond verschillende mo dellen naar ontwerp van mevrouw Kris pijn, die als mannequin meeliep in de show. Daarnaast werden ook modellen van Nederlandse modebladen getoond, alsook de Nederlandse confectie, die. wat mantels betreft, in het buitenland op de eerste plaats staat. Veel met bontverwer king aan ronde kraag of revers. Alle geklede mantels, pakjes of box- coats muntten uit door eenvoud. De ken nismaking daarmee was aangenaam. Beige mag dan de modekleur zijn, daarnaast ontlokten die prachtige rode en blauwe kleuren een spontaan applaus. Prachtig de rok van beige vilt koordstiksels, waarop gedragen een ff .e. se van een warme kleur blauw. Een Lti. ale en uiterst charmante combinatie. daar hadden wij beslist niet over te gen. Doortje Driesenaar, de speciale werpster van de firma Van Heek. wierp een alleraardigst ensemble ,e peau de peche voor het jonge mei, alsmede dé coctailjurk van p. weel met geschulpte rand aan r°K ofl'' Opt' vftp putjes^n mouwloos. ol Een keur van regenmantels, de eena8n mooier dan de andere, bekoorden de ®ris£ wezigen. Rood-zwart gestreepte, .ge- met grijs, aparte knoopverwerking, d?,eu- wone po-pelinemantels in diverse 11 ^et ren. Mevrouw Krispijn in haar gr'J.5 zwart gestreepte regenmantel fef Jfantel slist maat 46 niet, zo kleedde die f3 a£ TOT SLOT DE BRUID MET GE^nrtj«' Bij iedere jurk een schort of sch°,ra- zo zou het eigenlijk moeten zijn. %le)nÉ gen op beeldige effen of geruite en grote of zacht vloeiend ineen) v°t ja den zij een gezellige en nuttige n"0 deze show. „nit- Wij zagen ook een prachtige w ,aPcrt japon met bijpassende mantel, eent® met cape, echt chic, om maar f1*® spreken van di« Dior-creatte, bloesj®3 af- dezelfde voering van de cape grote g(fl, te fluwelen baret op het hoofd a la brandt! g«' De hoeden kunnen wij deze wint€' jjig zellig op één oor zetten of zo'n alpinootje nemen met de kans. dat( echtgenoten daar beslag op Tot slot een fleurige rokkenpa'® r^e alleraardigste dessins, brede inge8" j0o- ceintuurs. snoezige zomerjurkjes, ny jurkjes en de jonge bruid in voetvf J pon met goudstof bewerkt, prinsess overrok geschulpt en met strikken» ring, klein ingezet mouwtje, alle® Jg kapje op het hoofd, omgeven do» wazige sluier. c» Een show. waarmede de S.G. wee ingelegd heeft. jjil^ Op haa het - hie zie) "■Is i der dig ids Ze

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 2