<4é Ze zijn naar Rome - de (V)KAJ m Enthousiast afscheid van het vaderland Verdere rentestijging wellicht beter dan prioriteitensysteem Dronken vader wilde zijn zoon vermoorden UITVOER STEEG IN JULI STERKER DAN DE INVOER hausse in verkoop van kwartjes postzegels Najaarsbeurs brengt merkwaardige snufjes JPolly, doe je schoentjes aan!" Aambeien? N» PERZISCHE MINIATUREN IN DEN HAAG vb Schaarste op de kapitaalmarkt Probeer 'eens sS NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG HEMOTABS Graaf Et. de Beauchamps f Katholieke scholen in Kerala (India) bedreigd Weer 2 Indonesische journalisten gearres teerd Twee jaar gevangenis geëist Gevolg van puzzelrage sommige plaatsen voorraad uitgeput Mgr. W. M. Bekkers in oktober naar Rome Emaillefabriek ontslaat arbeiders DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1957 PAGINA 3 1 'I Rotterdam: Bisschoppelijk „Goede reis" Amsterdam: „Viva il Papa" Breda: in stoet naar de trein Eindhoven: twee extra- treinen Aartsbisschop vertrekt vrijdag Uit heel de wereld 10.000 Belgen Nestor van Lour des Communisten worden opgetrom meld voor betogingen BALINESE DANSGROEP NAAR EUROPA EN DE VERENIGDE STATEN Woningbouw in de knel? Onzekere perspectieven Ronde wereld voor baby Strijkbout van aluminium Kinderen vormden jury NEDERLANDSE GRAFICI IN CONGRES BIJEEN Gevolg van de plastic-eeuw neem Hemotabs. de nieuwe behande ling van binnen uit. ne" rfs »2t >e!10 j>; Cralf''li 13 i;. Tlt >8 d s<% ,95' Een trein vol geestdrift. Zo vertrok, het Rotterdamse contingent. Zondag ging reeds de voorhoede van de Bossche Kajotsters en Kajotters, ten getale van 450, ter beevaart naar Rome, waar a.s. zaterdag meer dan dertigduizend leden van de wereld-K.A.J., zowel jonge mannen als jonge houwen, verenigd zullen zijn, om dè grote belevenis in hun bestaan te ëaan meemaken: het internationale congres der K. A. J., de Paus zien, ^onie voldaveren van hun jeugdig enthousiasme. t)e voorhoede vertrok zondag reeds, is al in de Heilige Stad en gisteren Vertrokken de andere Nederlandse contingenten uit Rotterdam, Amsterdam, Eindhoven en Breda. Eén lange juichkreet was de speciale "ome-trein die gistermiddag om even ?ver half vier van het Centraal Station 'n de Maasstad vertrok met aan boord de *80 kajotteas en kajotsters uit het district Rotterdam. Op dat ogenblik begon voor deze jongeren de wereldbedevaart 1957, de internationale kruistocht van de arbeidersjeugd. Honderden ouders en evenveel belang enenden hebben de met vlaggen en a'agzinnen uitgeruste jeugd uitgeleide ge daan. Natuurlijk waren er ook de bis schop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, de deken, mgr. J. H. Niekel en de pas tor van de St.-Elisabethparochie, mgr. Kerkvliet. Tevoren waren de kajotters samen gekomen op het Kruisplein. Hier sprak deken Niekel de Rome-reizigers op de valreep toe. Hij hield hun voor, dat zij ?P het punt stonden te vertrekken naar et centrum van de katholieke wereld, ^aar zij temidden van de jonge arbeiders d't alle windstreken Nederland moes- ten vertegenwoordigen. Deken Niekel ?Prak de wens uit dat deze reis die hinerlijke voldoening zou schenken, welke behoort bij de katholieke arbeider. „Laat achteraf niet horen, dat het Rotter damse contingent niet heeft beantwoord aan de verwachtingen", zo besloot de deken zijn toespraak in de openlucht, die let alleen aanhoord werd door deel nemers en familie, maar ook door de Rotterdammers, die eigenlijk naar de "'Untwerker met motor op de stalen draad haren komen kijken. .Een perron vol zwaaiende armen, de pbste wensen uit honderden monden, was Ret laatste wat de kruisvaarders van de <-0ste eeuw in Rotterdam zagen en hoor- ?en aan het begin van hun grote reis. De ,rein stopte nog in Gouda en daar kwam resterende gedeelte van het Zuid- P°handse contingent, 220 man sterk, e^en .pthousiast en even opgetogen de trein 'hnen. j Onder de door een perron vol uitgelei- ,.®rs overgenomen kreet „Viva il Papa" "h gistermiddag van het tweede perron- .j0s' van het Centraal Station in Amster- JRm 600 kajotsters en kajotters met een ktra-trein vertrokken naar het K.A.J— jb V.K.A.J.-congres in Rome. Van de jbofdstad uit aanvaardde de Amster- ®mse delegatie van 150 man de grote „?'s. in gezelschap van vertegenwoordi gden uit de provincie Noord«-Holland en tRkele andere delen van het land. Van §.v°ren hadden de Amsterdammers in de ^RNicolaaskerk een plechtig lof gecele- Jcerd in de St.-Nicolaaskerk, dat door .gr. p j van (jer Burg werd opge ien. Urr 1 was de deken ook die voor een tr#^k afscheid zorg draagde. De extra- je11 beschikte nl-, over een „huistele- V?n" en via deze installatie sprak mgr. jjRb den Burg, die zich in een der com- tofttmenten bevond, de Rome-reizigers Èo, en wenste hen heel veel succes in de hii u'ge Stad en een heel goede intentie. \<J besloot met „Viva il Papa", een heil- wns die door iedereen overgenomen r-rd en de andere reizigers op de per- bii met belangstelling het drukke gedoe Rome-trein deed gadeslaan. It a1-1- bet vertrek waren natuurlijk ook V-K A.J.- en K.A.B.-bestuurders 1ezig, alsmede tal van aalmoezeniers OjC Parochiële en plaatselijke afdelingen, in zich voor te bereiden op het congres gr Eeuwige Stad had de Amsterdamse be lp z°ndagmiddag een eveneens door „p beken opgedragen Avondmis in de be u boorn" bijgewoond. In Rome zullen Roofdstedelingen de drie buitenlanders "htrn B(>bviaan en twee Ceylonezen Voor eten. bie zij geadopteerd hebben heet de reis en bet verblijf. Volgende s vrijdag komen de congressisten, die in opperbeste stemming afscheid namen, in Amsterdam terug. Om tien minuten over half één gister middag is uit Breda een extra-trein ver trokken met 230 kajotsters en kajotters Vóór het vertrek droeg de bisschop van Breda, mgr. Jos Baeten. in de Sint- Anthoniuskerk een H. Mis op, tijdens welke hij de vertrekkenden toesprak en er op wees, dat deze reis betekent het vastleggen van de groeiende eenheid onder de katholieke arbeidersjeugd over de gehele wereld. Na een korte pauze in het bureau van de Eucharistische Kruistocht in Breda, ging de stoet in optocht naar het station, waarbij de verschillende afdelingen hun vaandels meedroegen Daar werden zij uitgeleide gedaan door vele1 familieleden en bekenden Vanmiddag even voor zes uur zullen zij in Rome aankomen De reis wordt tevens meegemaakt door een kajot- ter en twee kajotsters uit India, die door het Bredase bisdom zijn geadopteerd en die in de afgelopen dagen verschillende excursies door Brabant en Zeeland heb ben gemaakt Uit Eindhoven zijn gisteren twee extra- treinen Vertrokken, die 300 kajotters uit Eindhoven en omgeving vervoerden en bovendien nog 350 kajotsters uit Limburg en de districten Breda en Tilburg In de trein werd eén afscheidsbrief van mgr Bekkers voorgelezen. De aartsbisschop van Utrecht mgr. dr. B. J. Alfrink, sluit vrijdag de rij, wan neer hij per vliegtuig naar Rome reist om de 3000 jonge arbeiders en arbeidsters uit Nederland voor te gaan in boete tochten en speciale gebedsoefeningen tijdens de Nederlandse dag. De 1200 kajotters en kajotsters uit alle delen van Engeland hebben reeds maan dag hun reis naar de Eeuwige Stad aan gevangen. Zij reisden in gezelschap van 2 bisschoppen en 63 priesters. Hun bede vaart is een van de grootste, die Enge land sinds de oorlog heeft verlaten. Bij de Engelse kajotters sloot zich ook een groep uit de Dominicaanse Republiek en een detachement uit Brits-West-Indië aan Zoals hun Engelse collega's verlieten ook 1300 Duitse kajotters reeds maandag hun land. In de omgeving van de stations, vanwaar zij vertrokken, woon den zij een H. Mis bij. De extra-trein met 700 kajotsters reisde gisteren af. De Zwitserse delegatie volgde het voor beeld van Nederland en is gisteren ver trokken. Zij bestaat uit 4'f) man. De aartsbisschop van Rio de Janeiro, kardi naal De Barros Camara, bevindt zich reeds met de Braziliaanse groep kajotters in Rome, alsook de Syrische delegatie, vertegenwoordigingen uit Kameroen, de Philippijnen, Madagaskar, Costa Rica en Japan De nationale leiding der K.A.J. in België had het vertrek van de Belgen gesplitst over drie dagen: maandag 4 treinen met Waalse kajotsters en kajotters uit Bra bant, Limburg en Antwerpen; dinsdag 4 treinen met leden van de V.K.A.J. uit Oost- en West-Vlaanderen, Waalse kajot sters en kajotters uit Antwerpen. Vier treinen gisteren met kajotters uit West en Oost-Vlaanderen, Limburg en Bra bant. maken het deelnemerstal van 10000 Belgische K.A.J.-leden vol. In totaal zullen uit 87 landen jonge katholieke arbeiders en arbeidsters in Rome bijeenkomen. (Van onze correspondent) PARIJS, woensdagavond Uit Lourdes komt de tqding van het overlijden van Graaf Etienne de Beau champs, die voor allen, die aan het werk der „brancardiers" hebben deelgenomen, een onvergetelijke figuur is. Toen wij enige weken geleden de nog immer vitale figuur op zijn post in de directiekamer van de „Hospitaliteit" ont moetten en hij ons van het over zes maan den aanvangende jubeljaar der Verschij ningen sprak, weerhielden wij onze wens niet om hem dan in dezelfde goede ge zondheid te mogen aantreffen. Wij hadden hem dan ook met zijn eigen eeuwfeest geluk kunnen wensen. En toen pas geleden onze „Nationale" te Lourdes verbleef, ontving hij de leden van de „Zeven Smarten" en de met hen samenwerkende brancardiers bij de grot nog even hartelijk als destijds de zieken verzorgers van onze eerste bedevaarten. De frisheid van zijn ongelooflijk vitale ouderdom maakte het moeilijk aantal zijner jaren te schatten. Niemand kon het zonder meer zien, dat hij reeds zijn hon derdste levensjaar was ingetreden. Zeventig jaar geleden nam graaf De Beauchamps voor het eerst deel aan het werk der brancardiers. De Ijver, die hij seizoen op seizoen ontwikkelde, bracht hem al snel in het bestuur, waarvan h;j de laatste halve eeuw president was. Tot de laatste dag toe is hij de trouwe, opge wekte en actieve dienaar van O. L. Vrouw van Lourdes gebleven. In de Indiase stad Kerala, waar sedert kort de communisten de provinciale re gering in handen hebben, is een school strijd ontbrand naar aanleiding van een wetsontwerp van de communistische re gering, dat nationalisatie van scholen be oogt. De Indiase communistische partij heeft haar leden opgeroepen, zondag in het ge hele land betogingen en vergaderingen te organiseren met het oog op een rooms- katholieke protestmars naar Trivadrum, de hoofdstad van Kerala. 26 augustus moet over het wetsontwerp gestemd worden. Op de negenduizend la gere scholen in Kerala zjjn zesduizend particuliere scholen, waarvan de helft rooms-katholieke. (Er zijn in Kerala ver houdingsgewijs veel katholieken). De communistische partij heeft de bis schoppen, priesters en leken in India beschuldigd van- „het organiseren van een haatcampagne, omkoperij en moord" om te verhinderen, dat de scholen door de regering van Kerala worden overgeno men. (Van onze Haagse Redactie)- Tot nu toe heeft de schilderkunst die buiten de Europese traditie valt, in het westen betrekkelijk weinig aandacht ge had. Zo zijn het veelal slechts de specia listen geweest die weet hadden van de grote bloeiperioden van de Perzische schil derkunst. Alleen daarom al blijkt de expo sitie van Perzische miniaturen uit de kei zerlijke verzameling, welke vanaf heden in 't Haagse Gemeentemuseum is te zien, een verrassende ervaring. De Iraanse Gezant, de heer Abdol-Hossein Meftah, die gis teren de tentoonstelling opende, noemde haar een stukje Perzische cultuur, als wederdienst voor Nederlandse interesse in zjjn land, in de vorm van technici en onderwijs. De tentoonstelling blijft tot 30 september in Den Haag. Mevrouw prof. Kakravan van de uni versiteit van Teheran gaf vooraf in grote lijnen de ontwikkeling van het Perzisch miniatuur aan. Zij wees op Mongools- Chineese invloeden, maar evenzeer op westerse tendensen. Niet zo verwonderlijk overigens, wanneer men bedenkt dat vele jonge Perzische kunstenaars uit de 16de eeuw naar de vermaarde Italiaanse mees ters trekken om er het vak te leren. Ondanks alle invloeden van buitenaf, bleef het Perzisch miniatuur een eigen karakter houden. Ergens, zo merkt prof. Kakraven op, herinnert het aan de Mid deleeuwse Westeuropese boekversiering, met dit verschil dat de Perzische schil derijtjes meestal een profaan onderwerp hebben, terwijl de Middeleeuwse minia turen immer van een fijne religiositeit doortrokken zijn. Deze collectie, welker expositie verleden jaar in Rome wegens grote belangstelling herhaaldelijk verlengd werd, omvat minia turen vanaf de 16de eeuw. Twee eigen schappen vertonen de meeste afbeeldin gen, met uitzondering misschien van de meer moderne werkjes: felle, vaak har de kleuren en een vrije omvatting van de dimensies bij de compositie. Ook hierin dringt zich de vergelijking met de Mid deleeuwse gebedenboeken onweerstaan baar op. Op 9 september zal een Balinese dans groep vertrekken voor een tournee van negen maanden door Europa en de Ver enigde Staten. Dit gezelschap bestaat uit 8 mannelijke en 8 vrouwelijke leden, die tezamen de dansgroep van het paleis van Tabanan een der vorstendommen op Bali vormen. Het zal worden vergezeld door een gamalan-orkest van 25 man. Tot de dansers behoort prins Gusti Ngura Agan, een zoon van de vorst van Ta banan. De leeftijden van de danseressen variëren van negen tot zestien jaar. Het orkest zal zijn uitgerust met de „gouden gong van Pangkung", een der beroemde schatten van het vorstendom Tabanan. De eerste voorstelling vindt op 25 sep tember plaats in Parijs. Ook in Engeland, Nederland, België en Italië zullen uit voeringen worden gegeven. Door de Ver enigde Staten zal een tournee van twaalf weken worden gemaakt. De legerwoord voerder in Djakarta heeft woensdag meegedeeld, dat twee leden van de redactie van het onafhankelijke dagblad „Indonesia Raya" in Djakarta zijn gearresteerd wegens publtkatle van berichten over militaire aangelegenhe- dn j «onder de daarvoor vereiste officiële toestemming. Na een kortgeleden gehouden opinie onderzoek in geheel Indonesië werd de „Indonesia Raya" aangewezen als 't bes te Indonesische dagblad in het land, ter wijl de hoofdredacteur, Mochtar Lubis, aan wie sinds december jl. huisarrest is opgelegd, tot de beste journalist van In donesië werd uitgeroepen. Naar aanleiding van hetgeen minister Hofstra onlangs in de Eerste Kamer heeft meegedeeld over een studie, die te zijner departemente ondernomen wordt, met betrekking tot de wenselijkheid van één of ander systeem van kapitaalmarkt controle, geeft de Ned. Handel-Maatschap- pij een beschouwing over de werking van de Capital Issues Committee in Groot- Brittannië. De vraag wordt aan de orde gesteld of het ook in ons land naar analogie van het Britse voorbeeld zin heeft om in de hui dige periode van bijzondere kapitaal- schaarste een speciale commissie in het leven te roepen, die op grond van een „U ging thuis als een wildeman te keer, als u dronken was. Niet eenmaal, maar b\j herhaling. U hebt uw zoon Antonius zwaar niishandeld en uw zoon Franciscus van het leven willen beroven", aldus sprak de president van het gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. B. F. Verveen, gister- Volgens de door het C.B.S. samengestel de voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in juli 1957 f 1371 miljoen (v. m. f 1299 miljoen), terwijl voor een waarde van f 1026 (v. m. f 900) miljoen werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage kwam in juli op 75 (69). Enkele vergelijkende cijfers van onze in- en uitvoer van de jaren 1938 en 1954 1957 vindt men in onderstaande tabel (waarde in miljoenen guldens). DekkingS' Uitvoer Jan.- jull juli* 79 84 752 763 796 1026 1938 1954 1955 1956 1957 Invoer Jan.- juli juli* 122 120 971 859 1065 993 1227 1144 1371 1330 percentage Jan- 728 793 878 949 juli 65 77 72 65 75 juli* 70 85 80 77 71 jaarcijfers resp. 12-maandstotalen opgeno men (waarde in miljoenen gulden). Jaar periode 1954 1955 1956 Juni '56-mei Juli '56-juni '57 Aug. '56-juli '57 57 In voer 10.860 12.189 14.105 15.180 15.257 15.402 Uit- dekk.- voer Deficit perc 9.172 1688 84 1978 3230 4043 4119 4034 10.211 10.875 11.137 11.133 11.368 84 77 73 73 74 morgen tegen de 48-jarige loswerkman G.H. uit Bleiswjjk. „Ik weet er niks van, edelachtbare", antwoordde deze. Maar uit de getuigenverklaringen van de vrouw, de dochter en de zoons van de verdachte was duidelijk gebleken, dat de man in zijn dronkenschap zich, zoals de advocaat-generaal mr. J. Zaaijer zeide, beestachtig had gedragen. In december van het vorig jaar had H., zonder enige reden, zijn zoon Antonius met een geëmailleerde fluitketel zo hard tegen het voorhoofd geslagen, dat de emailscherven door de kamer vlogen. Op 18 februari jl. had de man zijn zoon Franciscus, toen deze zijn moeder wilde verdedigen, in een vechtpartij diens strop das zo strak om de nek getrokken, dat de jongen naar adem hapte, en donkerrood werd. Zijn moeder moest met een schaar de das losknippen. „Ik had het knap be nauwd", had de jongen later aan de rech- ter-commissaris verklaard. De loswerk man heeft, zoals een rapport zegt, een pa thologische reactie op alcohol. De advocaat-igeneraal zei in zijn requi sitoir, dat er in geen enkel rapport over de man een goed woord staat. Het is maar het beste dat de man zolang mogelijk uit het gezin wordt geweerd. Hij vroeg be vestiging van het vonnis van de rechtbank te Rotterdam: twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het hof zal op vier september a.s. arrest wijzen. prioriteitensysteem de vragers naar ka pitaal „in de rij" zou zetten. De N. H. M. betwijfelt of er een econo misch verantwoorde lijst van investerin gen, waaraan prioriteit wordt toegekend, kan worden aangelegd. Wellicht zou een verdere rentestijging een doeltreffender middel zfln om zonder te grote discrimi naties evenwicht tussen besparingen en Investeringen na te streven. Mocht een verhoging van de rentestand het huur- en loonbeleid in het gedrang brengen, dan zijn in principe twee andere oplossingen denkbaar: óf de overheid tracht de voor de woningbouw noodzake lijke kapitaalmarktmiddelen bij institu tionele beleggers op speciale leningsvoor waarden te reserveren óf de overheid subsidieert in nog sterkere mate de wo ningbouw. Indien men echter dergelijke uit economisch gezichtspunt weinig bevredigende oplossingen schuwt en on voldoende bestedingsbeperkingen in ande re sectoren worden doorgevoerd, dan zal hetgeen vrijwel niemand durft te zeg gen het tempo van de woningbouw moeten worden afgeremd. Want, zo besluit de N.H.M., waar niet is verliest zelfs de keizer zijn recht. In een bespreking van de economische vooruitzichten wijst de N.H.M. op de ge varen van de toenemende onzekerheid, die zich van de ondernemers heeft mees ter gemaakt. Over de conjuncturele ontwikkeling wordt geschreven, dat naarmate de defla- toire krachten als gevolg van de genomen overheidsmaatregelen veld winnen, de ex pansie die het bedrijfsleven de laatste ja ren te zien heeft gegeven in 1958 wel een* zou kunnen omslaan in een te vergaande inkrimping, die de ene bedrijfstak eer der en sterker zou treffen dan de andere. Bovendien is dit gevoel van onzekerheid nog vergroot door de ongewisse gevolgen, die het verdrag tot instelling van een Europese Economische Gemeenschap voor ons bedrijfsleven zal hebben. Het is te hopen zo merkt de N.H.M. op d^t aan de fase van onzekerheid, waarin wij ons thans bevinden, zo spoedig mogelijk een einde komt in het belang van een stabiele ontwikkeling, die zowel door een te groot optimisme als een te groot pessimisme omtrent de resultaten van de bestec%igsbeperkingen en het streven naar integratie in gevaar kan worden ge bracht. Monseigneur Jansen, de bisschop van Rotterdam, was eveneens naar het station gekomen om afscheid te nemen van de Rome-reizigers. Maandgemiddelde Ten opzichte van juli 1956 Is de invoer In juli 1957 gestegen met f 144 miljoen, de uitvoer echter met 230 miljoen. Dit had tot gevolg dat het dekkingspercentage 10 punten hoger kwam te liggen op 75. Het dekkingspercentage van het maand gemiddelde over het tijdvak januari-juli ligt evenwel nog op 71 vergeleken met 77 voor dezelfde periode van 1956. Het invoersaldo pam in juli 1957 toe met f 345 miljoen en bedraagt sedert het begin van het jaar 2667 miljoen, hetgeen 802 miljoen meer is dan in de overeen komstige periode van het voorafgaande jaar. Teneinde inzicht te verkrijgen in de ont wikkeling van de handelsbalans over een langere periode zijn hieronder nog enige (Advertentie) andere zenuw-middelen, zelfs de duurste welke er zijn, dan komt U tóch terug op Mijnhardt's Zenuwtabletten, omdat deze Uw zenuwen vlugger kalmeren. U rustiger stemmen en meester doen blijven WAT Mijn HARPT Maakt 15 GOED On j Postkantoren gaat vandaag de dag zo niet de grootste, interesse uit i«fh-C,0s*zeSels van een kwartje. Deze (Van onze correspondent.) '«bberij in kwartje ostzegels wordt blsjj. rzsakt door het enthousiasme, waar- v«len zich geworpen hebben op het Vah iu° van Puzzels- Er zijn reeds tal u aatsen waar geen postzegels van fc Jr,rtie meer te krijgen zijn. ^stka bikken ov€r d<: c'3fers van Get pat°or, inclusief van de bijkantoren "T-T. te Apeldoorn. In mei van dit vaq ?€rd te Apeldoorn voor een bedrag 4\var...' 19.650.. aan postzegels van een Oer verkocht. In juni was dit iets min. 0ige "a«ielijk voor 16.150. Geen onaar- J?e<Jragen, waaruit valt af te leiden, r "benig puzzeltje werd Ingezonden. In juli kreeg het Apeidoornse publiek de smaak echter pas goed te pakken. Toen werd namelijk tot een totaal bedrag van f. 31.100.- verkocht aan kwartjeszegels. Augustus sloeg tot dusverre alle records. Tot en met 20 augustus bedroeg de ver koop reeds f. 35.250.-. Wanneer de lief hebberij blijft aanhouden verwacht men dat de verkoop in de maand augustus ver boven de f. 40.000 zal uitkomen. (Van onze Utrechtse redacteur) We horen meneer of mevrouw al tegen hun hondje zeggen: „Polly, het is honde- weer, je mag niet zonder capuchon uit. En denk er om, de straten zijn nat Pas op, dat je geen koude pootjes krijgt, doe je schoentjes aan." En Polly, ten teken van begrepen en instemming, maar blaffen. Is het niet ontroerend? Neen, heus het is geen ver haal uit een sprookje, maar een gesprek, dat We straks in menig gezin kunnen be luisteren. Tenminste, als de exposant op de a.s. najaarsbeurs, die van 3 t/m 12 september a.s. in Utrecht gehouden wordt, met die bekledingstukken voor de hond succes heeft. HU deelt nog mee, dat de schoentjes in alle maten te verkrUgen zUn. „Knellen ze niet te veel Polly? Zou je niet een maatje groter nemen?" Neen, dan geven we de firma, die met een ronde, moderne box voor de baby verschijnt, meer kans. Het kind kan er vrij in lopen zonder zich aan harde on derdelen te bezeren en wordt bij een tui meling opgevangen in het nylonnet, dat het geval omspant. Bovendien is d'.t net nog een handig middel voor de peuter om zich op te trekken. Met een enkele beweging wordt de box, die ongeveer negen kilo weegt, in elkaar geklapt en weer opgebouwd. Leuk ook die ronde vorm. Dan leert het kind er vroeg aan te wennen, dat de aarde rond is. Ten dienste van automobilisten, die 's avonds pech hebben, is een signaal lamp met rood flikkerlicht. Men zet het aoparaat midden op de weg, na een hal ve minuut gaat het rode licht, dat boven een permanent brandende witte zit, flikkeren en zelf neemt men veilig aan de kant plaats, in de hoop. dat er spoedig een barmhartige Samaritaan komt opdagen. Philips brengt verlichting voor een meer rustige en gezellige omgeving, die door haar milde bestraling ons de warm te en veiligheid van het naar eigen smaak ingerichte interieur sterker doet gevoelen. Décoratieve ornamenten die door hun vorm zijn aangepast bij het hedendaagse interieur. Een serie van dertig stuks, zodat met verschillende smaken rekening is gehouden. Ook het toegepaste materiaal is nieuw, nl. po lyester met glasvezel, gesponnen plastic en acrylaat. Bovendien zijn er enkele ornamenten van zgn. gesponnen, glas. Hierbij worden op een ondergrond van lichtgeel satijnglas witte glasdraden ge sponnen, hetgeen in combinatie met de vorm een levendig effect geeft. De meta len armaturen, gedeeltelijk geperfo reerd, zijn glad gelakt of voorzien van rimpel-lak in moderne frisse kleuren. Een geheel nieuw produkt is het Philips Lichtgewicht Strijkijzer, ook wel Snelstrijkijzer genoemd. Er is hierbij een zeer nauwkeurige en snelle te-mperatuur- afstelling mogelijk. Doordat het vroeger niet mogelijk was de temperatuur van het strijkijzer te regelen en de stekker dus voortdurend in en uit het stopcon tact gedaan moest worden, gebruikte men de zware en dikke ijzeren zoo-lplaat om de langzaam verkregen warmte zo lang mogelijk vast te houden. Vandaar, dat het strijkijzer zo zwaar was. Nu kan met behulp van een ther mostaat elke gewenste temperatuur be paald en constant vastgehouden worden. De juiste temperatuurregeling geschiedt door middel van een kiessohijf, terwijl een lampje voor controle zorgt. En inplaats van zwaar ijzer kon nu als materiaal aluminium gebruikt worden. Een metaalwarenfabriek brengt onder de lieflijke naam „Konstantijn" een nieuwe koffiekan op de markt, waarin de koffie 1% a 2 uur op de gewenste temperatuur blijft. Dit komt door do iso lerende werking van romp en tuit. die dubbelwandig zijn. Konstantijn is een zusje van Dorothe, die reeds vorig jaar haar entree op de beurs maakte en de thee behoorlijk warm houdt. Dit keer komt de DRU uit Ulft voor het eerst met een Wascombinatie, be staande uit een agitator-wasmachine en een krachtige centrifuge, zodat het ge lijk gedroogd wordt. De compacte bouw maakt het mogelijk, dat in een betrek kelijk kleine ruimte gewerkt kan wor den. In de Kring van Industriële Ont werpers in hal C op het Croeselaanter- rein toont zij een oliekachel, die zij liet ontwerpen door W. Gilles. Fraai van vorm en een ruime dosis stralingsver- warmte verspreidend, ook over de vloer. De mantel is grijs geëmailleerd, waar tegen de zachtrode of antraciet-grijze frontplaat prachtig afsteekt. Door de glasdeur is het vlammenspel goed zicht baar. Een geheel nieuw type elektrische kachel, die zowel warmte uitstraalt als spreidt, brengt een Amsterdamse firma. Door de prachtige gebogen vorm en een voud van lijn een sieraad voor huis kamer of salon. Voor de dames vinden we elders leuke sieraden, vervaardigd uit reptielleer of vogelleer, zoals kameleon, slang, struis, emoe en leguaan. Grappig zijn de fpto-albums, waaruit een muziekje tingelt, wanneer men de band openvouwt. Een kunsthandel uit Den Haag heeft reprodukties van bekende meesterwer ken, zowel oud als modem, op zijde en linnen afgedrukt, i-n de vorm van Kerst en Nieuwjaarskaarten of voor andere gelegenheden. Geestig zijn de mechanische danspop pen in verschillende klederdrachten natuurlijk is er een Rock 'n Roll-figuur bij die we van een Bredase handels onderneming krijgen te zien. Een origineel initiatief nam een firma uit Amsterdam, iie door 100 kinderen van personeel in de leeftijd van 2 tot 12 jaar een keuze liet maken uit een aantal kinderkoppen en schotels, door Nederlandse kunstenaars ontworpen Bij na eenstemmig gavJn zij hun voorkeur aan dezelfde drie decoraties uit een twaalftal. Voor de lieve jeugd komen er verder winkeltjes met een uitneembare achterwand, voorzien van transparante doosjes met plastic centen, stuivers, dub beltjes en kwartjes. Over munten gesproken, vindt u het geen uitkomst als u uw televisietoestel kunt voorzien van een muntschakelaar, waarin eerst een gulden geworpen moet worden, alvorens men het program krijgt te zien. Op zo'n manier wordt het kost bare toestel mooi afgeschreven en kijk grage kennissen kunnen om beurten ook een bijdrage leveren. Bovendien zit er iets in voor het verhuren van televisie^ toestellen. Tevens kunt u kijken of de bloem vazen met elektrische verlichte rozen iets voor u zijn om tijdens het televisie program toch een zacht licht tn uw kamer te hebben. Een Utrechtse lederwarenfabriek vindt, dat de actetassen ook eens een ander model moeten krijgen en vervaar digt ze Inplaats van strak recht schuin lopend van boven naar beneden en van onder rond doorlopend. Bovendien zit er een nieuw soort handvat aan en prak tisch is zeker het buitenvakje voor het opbefgen van abonnement of iets der gelijks. Ga dat alles zien op de najaars- beura. In de tweede helft van oktober zal mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coadjutor van Den Bosch, voor de eerste maal het cano niek voorgeschreven bezoek ad limina aan de H. Vader brengen. Het kerkelijk wetboek schrijft voor, dat bisschoppen van een diocees eens in de vijf jaren naar Rome komen om de Paus en de hoogste be'stuursinstanties der Kerk. de H.Congregaties, verslag uitbrengen van de gang van zaken in hun diocees. Dit jaar zijn de bisschoppen van de Ver. Staten en West Europa aan de beurt. De structuur van onze grafische indus trie is een belemmering voor het zich snel ontwikkelen van nieuwe vormen van gra fische techniek", zo zeide de heer Th. H. Oltheten gisteren op de dinsdag geopen de vierdaagse zomerstudieconferentie van de vereniging van Jonge en Aan staande Patroons in de Grafische Be drijven, die te Amsterdam wordt gehou den. In ons land zijn de meeste grafische bedrijven betrekkelijk klein; nieuwe tech nieken worden niet spontaan toegepast, omdat zij niet altijd -economische veran- woord zijn," zo vervolgde hij. „De ontwikkeling van de techniek houdt ten nauwste verband met de kosten, die aan research worden uitgegeven. De ver houding omzet en kostenresearch is voor de grafische industrie hier en elders niet erg gunstig", aldus de heer Oltheten. De directie van de Koninklijke Kamper Emaillefabrieken voorheen H. Berk en Zoon te Kampen, heeft op korte termijn aan 25 werknemers ontslag aangezegd. Deze arbeiders .zijn allen werkzaam in de emaille-afdeling. De oorzaak van dit ont slag is de bij het publiek ontstane ten dens, van emaille-artikelen over te gaan op plastic en aluminiumartikelen. Hier door moet de produktie van emaille-ar tikelen worden ingekrompen. (Advertentie) Een simpel vrijwel smakeloos tabletje plus een glas water is alles wat U nodig hebt om pijn en ongerief van aambeien te verlichten. Hemotabs werken weldadig tegen Uw pijn en ongemak. Zalf en zetpillen zijn overbodig. Met hun werking van binnen uit, doen Hemotabs de zwellingen slin ken en bevorderen zo de genezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies herstellen, zo belangrijk voor volkomen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur f. 1.50. Bij Apothekers en Drogisten. In Londen is een grote show gehouden van de herfst- en wintermode 1951, uit gaande van de verwiigde maatschappij van Londense mode-ontwerpers. De foto links toont een mawce pakje van Charles Creed, dat een allercharmantste indruk maakt. Foto midden: Twee nieuwe creaties van Norman Hartnell, allebei met veel borduurwerk: Links: „Grey Daisny" grijs madeliefjeeen korte avondjapon met hoge hals van zilvergrijze kant, geborduurd met een madeliefjesmotief. Rechts: ,Jïrunette"f een cocktail-jurk van bruine chiffon met bruin borduur werk en een hoge, vierkant gesneden hals. Foto rechts: een driekwarts pyramide- mantel van Victor Stiebel uit groen velours met een kraag en manchetten van bever-bont.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3