VOCHT TEGEN Arabische staten kijken toe GAILLARD vecht tegen de tijd Het prijspeil in Frankrijk de huisvesting van eensgezinden Er zal een veel grotere waakzaamheid nodig zijn Van oud naar nieuw ls van slavenhandel naar de olie Vlag van de sultan is rood In Oman alles rustig... De armste en de achterlijkste Observator Alleenheerser ONGERUSTHEID IN ENGELAND OVER ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1957 PAGINA 3 woestijnoorlogje is over. Of bijna over. ]jna, want zo'n reeks vechtpartijen in een Schier ontoegankelijk bergland heeft altijd ll0g wel een nasleepje van zwervende scherp- ScWtters en sluipmoordenaars, die de strijd °P eigen houtje voortzetten, omdat ze er nu eettmaal plezier in hebben, hun medemens °P de korrel te nemen. Het is een soort ope- £etteoorlog geweest, daar in Oman. Enkele ^nderden opstandige schaapherders en ^attieeldrijvers en een dito aantal soldaten Vau de sultan van Muskate en Oman, mits- pders enkele compagnieën Schotse Hoog- anders gaven elkander niets toe in kleurig heid Van dracht. De z.g. scouts van de sultan T, dragen de bontste gewaden en de Schotten hun kleurige kilts. Wat de volgelingen van de imam betreft, die dragen van alles of zijn halfnaakt en blootvoets- Tot voor kort had het vechten in Oman en aangrenzende gebieden ook in werkelijkheid iets weg van een operetteoorlog. De hotsingen tussen de opstandelingen en de geregelde troepen waren ontmoetingen waarbij de eersten veel lawaai maakten en nog meer stof op joegen. Wanneer er een gewonde viel, haastte de helft der strijdkrachten zich, hun makker naar een veilige plaats te brengen en verliet dan het slagveld, ook al had hij slechts een schampschot opgelopen. °e'1 cle vorst ofwel koning van Yemen buitenlandse journalisten ^nodigde, om de grensoorlog tussen zijn land en het protectoraat J'n Aden te verslaan, waren die vrijwel uitsluitend getuige van gelijke vertoningen. Af en toe verscheen er een Engels vliegtuig, ri' de hele omgeving schoon mitrailleerde, terwijl de vechtersbazen V(lrt de koning snel in de heuvels verdwenen. Van een werkelijk geveclit was geen sprake, laat staan van een veldslag. Maar. e"&e/e jaren geleden werd het in Oman toch wel een klein beetje etnst. Want de opstandelingen, die tot dan met ouderwetse achter- uers gewapend waren geweest, bleken opeens in het bezit te zijn de modernste schietwapens en zelfs van machinegeweren, van jet-Russische en Tsjecho-Slowaakse makelij. En de troepen van p sultan ondervonden, dat die herders en kameeldrijvers heel wat Pter in de wapenhandel geoefend waren dan voorheen. Ze verloren Itl een gevecht tien doden. hi?6 Morgen, Zondag, gratis pleister! En het móóiste nog is dit, Dat in vele van die pleisters Een pracht-prijzenkansje zit. Maar U wilt niet klap gaan kpen Bij d'E.H.B.O. en dus Denkt U, naast Uw prijzen kansen, Ook aan de collectebus CL1NGE DOORENBOS ELF DAGEN LATER ZES KINDEREN Dezer dagen heeft zich in Engeland een opzienbarende rechtszaak afgespeeld. Terecht stonden twee jongetjes, van vijf en zes jaar, die beschuldigd waren van moord op hun tweejarig broertje. Ze hadden het met een mes doodgestoken, tijdens afwezigheid van de ouders, die zich inmiddels zo goed als niet om hun kinderen bekommerden. De rechter moest evenwel vaststellen, dat hier geen vonnis geveld kon worden, omdat volgens de Engelse wet kinderen onder de acht jaar niet voor hun daden verantwoordelijk kunnen worden gesteld De rechtzaak had inmiddels de bedoeling, een uitspraak te verkrijgen, dat de kinderen onder voogdij zouden worden gesteld en in een opvoe dingsinrichting ondergebracht. Er werd in die geest beslist, maar de moeder, ofschoon het trieste ge beuren in hoofdzaak aan haar schuld te wijten was, aangezien ze de kinderen sloeg en verwaarloosde en het grootste gedeelte van de dag alleen liet, tekende protest aan. Ze wil haar kinderen zelf blijven „opvoeden" VOOR DE TELEVISIE ne°rS in 1955 vloden de vechtlustige bewo- !Via„s ,van het bergland van Dzebel Achdar "«astig, -- -- *--- 1 wanneer ze na een overval ra eenzaam gelegen dorp of een ka- aan bemerkten, dat er soldaten van de jUltan in aantocht waren. Toen slaag- Al; suii-an er in, een zekere Ghalib ben Wa' ^®n imam, ofwel geestelijke hoog te ™i§heidsbekleder, na enkele kor- Jl- bevechten gevangen te nemen. Het Zi^chap, dat te Nizwa zetelde, had se de rechten van een wereldlijk heer- ge, aangemeten en was van plan, het a§ van de sultan te ondermijnen. De- lateZette hem gevangen, maar bemerkte hetnl' dat de broer van de imam. Talib, dg a ontsnapt was. Juist deze broer was achter de schermen, de gevaar tenat en de slimste. Talib vluchtte eerst Saoedi Arabië en vervolgens naar Daar heeft men hem naar het tot Arabisch propagandist opgeleid, gel" net omgaan met moderne wapenen ggl^d^en enige strategische kennis bij- sterkt door deze opleidirfg, verscheen be'fp^aknle maanden geleden weer in de ^ofd t>es'^n van Dziebel Achdar, aan het te tUsto Yan 6en Paar honderd modern uitge- van Yr: 'iScrs, an die he^ kleine garnizoen te V] Zvva overweldigden en daar de wit- 'aS van de inmiddels vrijgekomen imam hesen. De vlag van de sultan is roodAldus ontstond het oorlogje in Oman, waaraan door de R.A.F. snel een einde is gemaakt. De vliegtuigen der R.A.F. hebben de rebellen Ghalib en Ta lib incluis, echter niet kunnen bereiken, want de Engelsen waren zo vriendelijk, voordat ze 'n dorp of een bergvesting als Nizwa gingen bombarderen, te waarschu wen, dat ze dit zouden doen. Iedereen kon zich dus bijtijds in veiligheid stellen. De oorlog is nu mil-itair gesproken voorbij, doch de Engelsen moeten thans bijgestaan door de scouts van de sultan, de bergen in. willen ze de leiders grijpen, die inmid dels wel de grens van Saoedi Arabië be reikt zullen hebben In Saoedi Arabië zullen zé nieuwe plan nen smeden en vermoedelijk ook nieuwe en betere wapenen krijgen De Engelsen hebben in het gebombardeerde Nizwa wapenen gevonden van onmiskenbaar Amerikaanse makelij, dje hoogstwaar schijnlijk door de Ver. Staten aan koning Saoed zijn geleverd, teneinde ze even tueel tegen de communisten te gebruiken, Het zal in Oman vermoedelijk weer gauw onrustig worden. Koning Saoed heeft inmiddels wat onrust laten verwek ken langs de grens van het eigenlijke protectoraat Aden. Wellicht zal er elders in de zuidoosthoek van Arabië een ander oorlogje ontbranden. Oman is ten slotte De voornaamste leden van de Franse naamste grote industrieën hem zullen steu- regering hebben vrijdagavond drie uur lang de bijzonderheden besproken van de maatregelen, welke genomen zullen wor den om het prijspeil in Frankrijk te be vriezen in de strijd om het behoud van de frank De Franse minister van financiën, Gail lard, deelde na afloop van de bijeen komst aan persvertegenwoordigers mede, dat „het prijsplan ongetwijfeld maandag avond gereed zal zijn en dat dinsdag een besluit genomen zal worden." Gaillard vecht tegen de tijd. De voed selprijzen stijgen en. wanneer het groot ste deel van de arbeiders de volgende maand van de jaarlijkse vakantie is te ruggekeerd, dan zal er mogelijk fel op de prijssituatie worden gereageerd. Minister Gaillard hoopt nu, dat de voor- nen door vrijwillig niet tot het verhogen van prijzen over te gaan. Prijsstabilisatie of niet, minister Gail- lafd is bovendien genoodzaakt tot verschil lende tariefsverhogingen over te gaan om de tekorten bij de staatsbedrijven en openbare diensten weg te werken. Dit geldt o.m. de spoorwegen, de transport- en energiebedrijven. Een andere factor, die 's ministers stabilisatie-politiek doorbreekt is het feit, dat hij voor de Duitse en Belgische grensarbeiders met compensatie over de brug moet komen. De verkapte devalua tie van de frank betekende voor deze ar beiders feitelijk een loonsverhoging van 17 procent. Ingevolge een bestaande overeenkomst met West-Duitsland heeft hij voor wat de Duitsers betreft al moeten toegeven. Met de Belgische rege ring moet nog worden uitgevochten, wie de 1 miljard transfercompensatie voor de 53.000 Belgische grensarbeiders op tafel moet leggen. Gaillard meent, dat dit de taak van Brussel is, en niet van hem noch van de betrokken bedrijven. slechts een pion in het grote schaakspel om de olie van Arabië en de beheersing van Rode Zee en Perzische Golf, Sovjet- Rusland, dat samen met al zijn satelliet- landen veel te weinig eCie produceert, is nog steeds begerig naar de olie van de Arabische staten. Engeland concurreert hevig met de Verenigde Staten om de politieke en economische suprematie in de ze gebieden. Wat Oman betreft, het is een van de zeven z.g. sjeikstaten langs Per zische Golf en Arabische Zee, waar zich enorme hoeveelheden olie in de grond moeten bevinden. In Oman zelf is nog steeds geen olie gevonden, hoewel teen Engelse maatschappij er al sinds, jaren naar boort. Het ligt echter vlakbij de Buraimi-oasen, waar wél olie is. Bovendien, Oman maakt deel uit van het sultanaat van Muskate en Oman en misschien zit er in Muskate olie. Verder; Muskate en Oman maken deel uit van de Hadramaut en het protec toraat Aden, waar óók olie van het poli- ieke complex gevonden kan worden. Ten slotte. Oman is een stuk van Arabië en op elk stuk van Arabië zijn de ogen der wereldmachten! mitsgaders die van koning Saoed gericht. Daarom was het operette-oorlogje daar belangrijk en zal het eventueel oplaaien van de strijd tussen de imam en de sul tan vérstrekkende gevolgen kunnen heb ben. De sultan is Engels gezind, door een verdrag met Engeland verbonden, de imam leunt tegen Saoedi-Arabië en Egyp te aan. Indien hij de macht in Oman en in Muskate verovert en er in slaagt de sultan te verdrijven, speelt hij tegelijker tijd in de kaart van Sovjet-Rusland. De imam kan sultan ofwel wereldlijk heerser worden. Deze figuur is volstrekt niet on denkbaar. De koning van Yemen is niet alleen wereldlijk heerser, maar tegelijker tijd imam of geestelijk opperhoofd van de meesten zijner onderdanen. Het sultanaat Oman en Muskate be hoort tot de onbekendste gebieden van Arabië. Tevens tot de armste en de ach terlijkste. Sultan Taimoer, die nu tame lijk modern doet, verbood nog enkele ja ren geleden aan blanke vrouwen, zich zonder sluier op straat te vertonen. Zijn sultanaat was in de. achttiende eeuw en nog kort daarna een der machtigste sta ten van Arabië. De havenstad Muskate werd daarna een belangrijk centrum voor de slavenhandel. Doordat zovele negers er naar overgebracht werden heeft de be volking, vooral die langs de kust, een sterk negroïde inslag, dus veel neger- bloed in de aderen. Ook tal van slaven uit India werden op de markt van Mus kate verhandeld. Het is misschien mede hierdoor, dat de sultan eerder de indruk maakt van een Indiase nabob dan van een Arabier. Hij heeft een weelderige baard, hetgeen bij de Arabieren niet zo vaak voorkomt. Sultan Said bin Taimoer, zoals zijn vol ledige naam luidt, is de dertiende van de dynastie der Al Aboe Said, die sinds eeu wen over Muskate en Oman geregeerd heeft. Hij volgde in 1932 zijn vader op, is nu 56 jaar. Men kan hem tot de ver lichte despoten van Arabië rekenen. Tai moer werd in India op Engelse scholen opgevoed en nam daar de westerse ideeën óver. Toch, zoals gezegd, is hij een streng re geerder. Deze typisch oosterse figuur in zijn wijde, zijden gewaden, met goud afge zet, staat in zijn rijk bioscopen niet toe, verbiedt de verkoop van alcohol en wei gert vergunning te geven tot het ope nen van nachtclubs. Maar., de slavernij is er nog steeds bij de wet geoorloofd. Of schoon hij volgens de Koran vier vrouwen mag hebben, is hij toch slechts eenmaal getrouwd, hetgeen hem ondertussen niet verhindert, er een groot aantal bijvrouwen op na te houden. Te Sale, op de kust van India, waar hij een prachtig paleis bezit, bevindt zich zijn grootste harem. Zijn enige wettige en officiële vrouw, die zich nooit in het openbaar vertoont, heeft hem slechts één zoon geschonken, Ben Quebus. Deze werd in 1930 geboren. Soldaten van de imam. Ze dragen nog ouderwetse zwaarddolken, maar weten ook met machinegeweren om te gaan en beschikken tevens over landmijnen. soort welwillende voogdij uitoefent. Het representeert ze naar buiten, maar in hun land regeren de vorsten als absolute mo narchen. Hun wil is wet. Voor democratische her vormingen voelen ze niets. Het ontzag lijk rijke Koeweit, Qatar, dat vermoede lijk eveneens enorme olievoorraden be vat, het z.g. Trucial Oman, dat uit ze ven sjeikdommen bestaat en waar men olie vermoedt en boringen verricht, de luraimi Oase en 'net genoemde Oman n Muskate of Muskate en Oman. zo ien wil, vormen gezamenlijk de Britse nvloedssfeer in de Perzische Golf, waar e Amerikanen de Bahrein-archipel vrij- /el in handen hebben. In de z.g. sjeik ommen er heersen geen sultans van iet kaliber van Taimoer is Engeland eitelijk in politiek opzicht oppermach- ig. Wat Muskate en Oman betreft, TaF noer heeft er een geheel ander vriend schapsverdrag mede. Hij regelt zelf zijn verhouding tot het buitenland, heeft geen Britse „adviseur" en behoeft niet eens naar Britse raadgevingen inzake zijn bui tenlandse politiek te luisteren. Deson danks heeft hij steeds, indien nodig Enge- lands hulp ingeroepen. Zowel bij de moei lijkheden, welke met koning Saoed inzake de Buraimi Oase ontstonden, als zopas, tijdens de opstand van de Imam en diens broer. We noemden de British Petroleum als concessiehoudster voor olie in het gebied van sultan Taimoer. Deze maatschap pij treedt inmiddels op in naam van de Irak Petroleum Company, welke geza menlijk bezit is van de British Petro leum, de Shell, een groep Amerikaanse oliemaatschappijen en een Franse olie maatschappij. Het Amerikaanse aan deel is in handen van twee oliemaatschap pijen, die weer grote belangen hebben bij de Aramco, de Amerikaanse oliemaat schappij, welke in Saoedi Arabië ope reert en koning Saoed daar aan een reusachtig inkomen helpt. In de buurt van Pahud, in Centraal Oman, vermoeden geologen een uitge strekt en bijzonder rijk olieveld, misschien wel het grootste ter wereld. In verband met Taimoers strijd tegen de Imam tekenen we nog aan. dat sinds eeuwen de Imam, ofwel het geestelijk opperhoofd in Oman. door de plaatse lijke stammen gekozen werd. Het was altijd de sultan van Oman «n Muskate In 1913 kozen de ontevreden geworden stammen evenwel een lokale persoon lijkheid en niet de sultan tot Imam. En kele jaren later sloot de sultan een over eenkomst met de Imam, waarbij deze een zekere lokale autoriteit verleend werd, op voorwaarde dat hij het opperge zag van de sultan erkende. De sultan behield zich tevens het recht voor, de relaties van de Imam met de sjeiks en andere landen te controleren. Nog in 1952, toen de sultan door koning Saoed gezonden troepen moest bevechten, zond de toenmaligs. Imam hem 'n aantal sol^ daten. Maar de nieuwe, in 1954 geko zen, Imam hield zich niet aan de af spraak. Hij werd toen door de sultan zelf tot rede gebracht. De rest stipten we reeds aan.. De Engelse generaal Robertson (links), die de veldtocht tegen de aanhangers van de imam leidde, met een adjudant. Sultan Taimoer regeert zijn koninkrijk autocratisch, slechts bijgestaan door een Arabische minister van binnenlandse za ken en een minister van buitenlandse za ken. die Engelsman is. Zijn afkeer van alcohol strekt de streng gelovige - sultan Taimoer zo ver uit, dat wanneer hij het hoofdkwartier van de R.A.F. in de oase Sjarjah bezoekt, geen drankfles zichtbaar mag zijn. Zelfs in zijn hoofdstad, een drukke havenstad, Muskate, mag geen bar geopend worden. Hij is een door en door vertrouwd vriend van Engeland en een man, die steeds zijn woord houdt. Ondanks talrijke verlokken de aanbiedingen van koning Saoed, van wie hij grote sommen gelds kon krijgen, weigerde -hij elke verbintenis met Saoedi Arabië. Zelfs bij sommige emirs in zijn eigen land vergeleken, is hij betrekkelijk arm. Sultan Taimoer trekt zijn inkomsten voor namelijk uit de belastingen, welke hij zijn onderdanen oplegt en uit de douanerech ten. Voorts heeft hij een jaarlijkse toelage van de British Petroleum Company, welke boringen op zijn gebied verricht. Of er ooit olie zal worden gevonden, ls een vraag, welke alleen in de toekomst be antwoord kan worden. Het sultanaat Oman en Muskate behoort tot de Arabische staten, waar over Engeland sinds de vorige eeuw een kindermoorden In het epistel van de vorige week sprak St.-Paulus tot de Corinthiërs over het feit, dat, toen zij nog heidenen wa ren, tot de stomme afgoden gingen Heidenen w a r e n. Morgen gaat de Apostel in een vervolg van dezelfde brief door over de prediking van het evangelie dat zo zegt hij gij hebt aangenomen en waarin ge ook volhardt en waarin ge,ook zult zalig worden, in dien ge het zó vasthoudt, als ik het u geleerd heb. Allereerst dus, toen de Corinthiërs heidenen w a r e n. Is onze levenshou ding, gezien de praktijk, heel anders? Aanbidden wij niet te sterk het gouden kalf, maken we ons niet al te bezorgd over materiële dingen? Ook wij hebben het evangelie aange nomen. Hoeveel duizenden echter heb ben niet volhard met de grote kans derhalve hun zaligheid te verliezen? Het officie van morgen is wederom de moeite waard als rustpunt voor ern stige bezinning. De grote gave van het geloof kregen we om niet. Maar wat doen werermee? Mogen wa met St.-Pau- lus verklaren: Door Gods gunst zijn we wat we zijn en Zijn genade 13 in ons niet ijdel geweest. Of moeten w» eer lijkheidshalve getuigen: Mijn niet-ka- tholieke vakgenoten, kennissen en bu ren beleven Gods wetten eigenlijk be ter dan wij. We doelen hier natuurlijk niet op zwakheden, maar op de lauwheid, 't ge brek aan geestdrift, de zorgeloosheid en de platte onverschilligheid tot er gernis benevens afkeer wekken bij de „heidenen" van onze godsdienst. Mogelijk worden we nog wat enthou siast, wanneer een blinde gaat zien en een dove horen. Doch dat is niet het geloof. Geloof is de blinde overgave. Dan kunnen we ook bidden: Zie Heer op mijn onderworpenheid neer, opdat wat wij opdragen U een welgevallige gave zij en een steun voor onze zwakheid. Wanneer zo een individu bidt en de parochie-gemeenschap met hem of haar, dan krijgt de Kerk het uiterlijk van een woning, waarin God eensgezinden huisvest, gelijk de Introitus zegt. De Kajotters zijn om dezelfde idealen naar Rome. Geloof, sterk geloof, dat nooit mag devalueren. Geloof mag niet onderhevig zijn aan de wisselkoers van menselijke stemmingen in verband met geluk of ongeluk. De koers van het geloof moet vast zijn. Met behulp van het geestelijk monetair fonds d.w.z. de genade van bijstand. Wanneer tienduizenden katholieken in de richting van geloofsstabilisatie koersten, wat zou dan die woning waarin die eensgezinden zijn gehuis vest, een lichtend baken zijn voor mil joenen dwalende, moedeloze, wanhopi ge, kapotgeslagen mensen. Vraag om barmhartigheid voor u persoonlijk; hoop op God en ge zult niet beschaamd worden. Doch geloof en kweek geloof. En in Gods overgrote goedheid zal meer gegeven worden èn dan we verdienen èn dan we wensen. Voor ons zelf en door ons voorbeeld ook aan anderen. (Advertentie) Vergeet niet te luisteren naar de KRO-uitzending 25-8-'57 - 20.4S a. vliegeniers en duizenden andere vrij willigers in actie, in totaal wel vijfdui zend man. Ze doorzochten de weiden, de bossen en de rivieren. Kikvorsmannen zochten zelfs de hele bedding van een rivier af. Ze vonden geen enkel spoor. Elf dagen later zag een patrouillerend politieman bij de Psychiatrische Inrich ting van Bristol bij een gevallen boom iets boven de grond uitsteken. Het was een klein, smal, koud kinderhandje. Hij trok de boomstam op zijde en ontdekte een inderhaast gegraven graf. Hierin trof hij de verminkte lijkjes van de twee kinderen aan. Naar aanleiding van deze afschuwelijke misdaad verklaarde een hoge functiona ris bij de politie, dat ze wellicht verhin derd had kunnen worden, indien van de vijfduizend vrijwilligers, waarvan velen dagen achtereen gezocht hadden, er tien zich hadden opgegeven, om de po litie te helpen bij haar zware controle taak. Hij zei, er van overtuigd te zijn, dat het aantal kindermoorden, hetwelk sinds 1938 verdriedubbeld is, aanzienlijk zou kunnen worden teruggebracht. Sinds mei zijn in verschillende delen van Engeland zes kinderen vermoord. De politie heeft vrijwilligers gevraagd, haar gedurende vier uur per maand bij te staan. Er meldde zich een veel te ge ring aantal personen. De plaatsen, waar de-kinderen en misdadige elementen bij voorkeur heen trekken, zijn de oevers der rivieren, de gebombardeerde en in puin liggende gedeelten van steden en stadjes en parken en bossen. Hier is het houden van toezicht uiterst moeilijk. In Londen bestaat reeds een korps van vrijwilligers, 't Wordt gevormd door per sonen van allerlei aard, beroep en stan ding: handelsreizigers, oud-agenten, maar ook bankiers, advocaten, winkeliers etc. Een der functionarissen in het korps heet Lord Baden Powell. Een ander is onderwijzer. Ze voeren met een aantal collega's het commando over het drie- Dit is Mr. Woods, een rentenierend bankier, die behoort tot de vrijwilli gers, door wie de politie te Londen geholpen wordt bij het houden van toe zicht op over straat zwervende of daar spelende kinderen. honderd man sterke korps, dat uiteraard onder toezicht van een politiefunctionaris staat. De meeste korpsleden hebben zelf kinderen. Ze stellen zich enkele uren op een avond en eens in de week beschik baar om de politie in het algemeen te helpen bij het toezicht op straat en hou den zich in het bijzonder bezig met te letten op kinderen, die zich na het val len van de duisternis op straat bevin den. Ook in andere steden kent men derge lijke hulpkorpsen. Maar ze tellen veel te weinig leden. Het werk wordt niet be taald. Het enige, wat de politie verstrekt is een uniform. De „manschappen" te kenen een contract, om gedurende het jaar, minstens achtenveertig uren be schikbaar te zijn. De meesten verdubbe len dit aantal uren. Ze ondergaan van te voren een strenge opleiding. Wanneer zij aangesteld zijn, bezitten ze dezelfde vol machten als een gewone agent. Veertig vrijwilligers stellen met hun persoon hun auto beschikbaar, ze krijgen een waarne mer toegevoegd en een radioman. Engeland telt 55.000 vrijwiligers en 1000 vrijwilligsters. Het zijn er evenwel veel te weinig. Toch zal alleen een flinke macht een einde kunnen maken aan de lugubere daden van onverlaten, die het op kin deren gemunt h°hfc**. K.H. ten, wier taak het is, de jeugd tegen allerlei ongure elementen te beschermen en de ouders, vooral in de grote steden er van te doordringen, dat het niet aan gaat, de kinderen maar buiten te laten rondzwerven. Zeker, er is toezicht van de politie en speciaal de straatpolitie heeft de opdracht, nauwlettend er op te letten, dat spelende kinderen niet door verdachte elementen belaagd wor den. Echter, het toezicht is totaal on voldoende. Er zijn te veel spelende kin deren, die feitelijk een hele dag aan hun lot worden overgelaten. Over het alge meen bekommeren de mensen zich daar weinig om. Pas wanneer er Iets ernstigs aan de hand is, komt het publiek in beweging en loopt men te hoop, om de helpen de hand te bieden of vermiste kinderen op te sporen. Dit gebeurde ook in juni. toen de 7-jarige June Sheasby en haar vijfjarig broertje Royston, wonende in een buitenwijk van de stad Bristol ver mist werden. Nadat met zekerheid kon worden aangenomen, dat ze door een on- bekende waren meegenomen, kwamen honderden padvinders, soldaten, enkele Van een fort in een oase. Sommige van deze versterkingen doen ejl ana de bolwerken, die door de Kruisvaarders gedurende de middel- het Heilig Land gebouwd werden. Ze zijn honderden jaren oud. Intussen heerst er in Engeland grote onrust over een verschijnsel, dat naar het lijkt, steeds meer in omvang toe neemt. Twee kinderen, die moordenaars worden, in dit geval van hun eigen broertje, vormen wel een bijzonder uit zonderlijk geval, maar het aantal moorden op kinderen neemt op onrustbarende wij ze toe. Zopas is er weer de aandacht op gevestigd door het opzienbarende inci dent van de vermeende kindermoorde naar, die voor het televisiescherm ge voerd werd, om daarop zijn onschuld te betuigen. Inderdaad bleek de man on schuldig. Desondanks heeft dit voorval in Engeland een felle polemiek uitgelokt. Velen achtten het onbehoorlijk, dat een verdachte in een dergelijke, lugubere moordzaak als een soort publieke ver makelijkheid werd gebruikt. Het ge val werd des te triester, omdat de wer kelijke moordenaar, een familielid van de verdachte, zichzelf vergiftigde. In verband met een dubbele kinder moord, in juni gepleegd, heeft een blad een onderzoek ingesteld, waarbij het zich speciaal richtte tot de politieautoritei-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3