Weekstaat toont nog oud zeer een pak Custard of Chocolade Vlapoeder Newmans oeuvre nog actueel Belevenissen van een jon"' gezin «w 00,*> a Avonturen van irof. Créghe! Deviezenafgifte inmiddels belangrijk lager De missieactie in moderne geest Nieuwe inschrijving op schatkistpromessen Bij elke aankoop van f.4.- De Gruyter - artikelen Oesterseizoen, wordt niet eerder geopend VB WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1957 PAGINA 6 NEDERLANDSCHB BANK Voorschotten gestegen ,Amatete Nijmegen Thans- ook één-maands papier beschikbaar ENSCHEDESE RAAD OP BEZOEK IN GRONINGEN LUCHTVAARTAKKOORD MET ROEMENIE ONDERTEKEND Debetsaldo Rijk DOCHTER VAN ISRAELS PREMIER IN ONS LAND isit. Custard Chocolade Vlapoeder Griespudding vruchten Griespudding amandel Griespudding vanille pak 28 ct. pak 45 ct. pak 25 ct. pak 24 ct. pak 15 ct. w LIFTERS ONTPOPTEN ZICH ALS LAAGHARTIGE ROVERS Chauffeur miste f 550 Ondanks bezwaar van kwekers AMERIKAANSE DIVIDENDEN ZANDVOORT START IN 1958 MET BOULEVARD-CENTRUM j|||||||g| HERDENKING 125 JAAR TEXTIELNIJVERHEID te 352. Strepen en noppen zijn dit jaar de grote mode; de hoeden worden breder. de mantels hebben alle grote, brede zakken .en de portefeuilles Jsi'ï* Na de daling van de goud- en devie zenreserve van de Nederlandsche Bank met resp. f 100 miljoen en f 231.3 miljoen in de beide voorgaande weken heeft in de afgelopen week nog een verdere afvloeiing ten bedrage van f 161,4 miljoen plaatsgevonden. Wederom dus een fors bedrag en wellicht meer dan men na de berichten omtrent een her stel van de rust op de valutamarkt zou hebben verwacht. Niet vergeten moet echter worden dat de rust in de valuta wereld eerst na het vorig weekend gro tendeels terugkeerde en dat de week staat van de Ned. Bank twee dagen op de deviezentransacties ten achter loopt. In een mededeling van de N.B. wordt dan ook gezegd dat het deviezenverlies dat in de jongste weekstaat (per 26 aug.) tot uitdrukking komt nog voor een aan zienlijk deel betrekking heeft op trans acties, in binnen- en buitenland verricht vóór maandag 19 augustus. Sindsdien, zo wordt in deze mededeling verder ver klaard, zijn de dagelijkse afgiften belang rijk teruggelopen. Zoals uit de hierbij afgedrukte verkor te balans blijkt is het deviezenverlies van de afgelopen week wederom gepaard ge gaan met een daling van de goudvoor raad, ditmaal ten bedrage van f 61.4 mil joen, vergeleken met achtereenvolgens f 89.8 min, f 19.9 min, f 22.8 min, nihil èn f 29.7 miljoen in elk van de vijf voor gaande weken. In de periode van 22 juli tot 26 augustus daalde de goudvoorraad zodoende van f 3049.9 miljoen tot f 2826.3 miljoen. In tegenstelling met de voor gaande week, toen de convertibele valu ta's met f 13.1 miljoen verminderden, vond in de afgelopen week echter een stijging van de voorraad harde valuta's plaats met f 61.2 miljoen. Dit bedrag compen seert dus vrijwel volledig het goudver- lies van deze week. De veronderstelling ligt derhalve voor de hand dat een omzetting van goud in dollars heeft plaatsgevonden. De netto-deviezenreserve van de Ned. miljoen. Tezamen met de goudvoorraad komt men aldus tot een monetaire re serve van in totaal f 3130 miljoen. De financiering van de deviezenaan- kopen door het bedrijfsleven heeft uiter aard tot een wegtrekken van een gelijk bedrag aan middelen bij de banken ge leid. Een herstel van de rust aan het va lutafront zal van deze kant dan ook om meer dan één reden worden toegejuicht. Behalve dat aan de geldopvragingen moet worden voldaan moet er immers tevens voor worden gezorgd dat de verplichte kasreserve ten bedrage van 6 pet. der toevertrouwde middelen (welk percenta ge voor de lopende maandelijkse periode, die op 22 augustus is ingegaan, gehand haafd is gebleven) in stand blijft. Dit laatste kan in de gegeven omstandighe den echter alleen door een duur beroep op de Ned. Bank door middel van het in disconto geven van kortlopend schatkist papier etc. en het opnemen van kredie ten in rek. ert. Zo is de post wissels etc. in disconto in de afgelopen week met f 51.3 (v.w. 57.7) min. gestegen tot f 150.0 min, terwijl voorschotten met f 78.7 (v.w. 41.1) min. toenamen tot f 250.5 miljoen. Het totaal van deze beide posten ad f 400 miljoen geplaatst tegenover het totaal tegoed van f 267.2 (v.w. 278.5) miljoen dat de banken bij de N.B. hebben staan, stelt de benarde situatie waarin de geld markt is komen te verkeren wel dui delijk in het licht. Overigens zal het waarschijnlijk vooral het Rijk zijn dat hiervan de lasten krijgt te dragen. Zolang immers de banken in belangrijke mate bij de Centrale Bank debet staan is niet te verwachten, dat zij het aflopend schatkistpapier en dat is voor de komende maanden heel wat; op 1 sept. b.v. reeds f 230 miljoen en op 17 sept. f 147 miljoen door nieuw po- In het kader van de missietentoonstel ling „Amate", heeft pater J. van Kempen S.J. in de aula van de r.-k. Universiteit te Nijmegen voor een talrijk gehoor van religieuzen gesproken over: „De missie actie in moderne geest". Pater Van Kempen merkte op, dat de moeizame pioniersarbeid van de misski narissen hier en daar onder de voet wordt gelopen door machtige z.g. neutrale organisaties. In de praktijk blijkt echter, dat de religieuzen dikwijls zonder geld meer tot stand brengen, dan die neutrale organisaties, die met veel geld en goed gesalarieerde krachten een neutrale of a-godsdienstige levenshouding propage ren. „Waar men alleend e techniek bréngt, wordt de bijstand een vloek vóór de vol keren", aldus pater Van Kempen. „Laten de missionarissen door tegenstand en moeilijkheden niet denken, dat er voor hen geen plaats meer is. Iedere orde en congregatie, die niet ingesteld is op hei missiewerk kan geen goede orde of con gregatie zijn. De missie-actie moet mon diaal worden gezien en voor alles moet particularisme, dat schadelijk is voor het grote geheel worden vermeden, aldus pa ter Van Kempen. Bank laat zich thans berekenen op f 303.71 pier zunen vervangen. Te minder zal dit gebeuren omdat thans ook de betalingen op de voorlopige aanslagen in de ven nootschapsbelasting gaan lopen. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat op vrydag 30 augustus 1957 ten kantore van de agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam de inschrij ving zal worden opengesteld op een bij de toewijzing vast te stellen bedrag aan schatkistpromessen, met looptijden van een maand en drie maanden tegen een disconto van resp. 4 5/8 en 4 7/8 pet. Ter tegemoetkoming aan de liquidatie- eisen, welke de banken met het oog op de komende belastingbetalingen aan hun beleggingen moeten stellen, is thans de inschrijving behalve op driemaands pa pier eveneens opengesteld op eenmaands promessen. De schatkistpromessen zijn, zoals ge bruikelijk, groot 100.000 en worden uit gegeven onder dagtekening van 2 septem ber 1957. (Van onze correspondent). De voltallige raad van Enschede, ver gezeld van burgemeester en wethouders, is gisteren de gast geweest van de stad Groningen om te zien hoe dit noordelijk centrum werkt, woont en bouwt. De idee om tot uitwisseling op hoog niveau te komen, is eigenlijk uitgegaan van En schede zelf en burgemeester J. Tuin van Groningen juichte tijdens de officiële ontvangst gisteren in de roadszaal deze idee toe. De gemeenten boven de 100.000 inwo ners hebben vele gelijksoortige proble men. Een ervan is wel die van stadsuit breiding en volkshuisvesting. Daarmee werden de gasten geconfronteerd, eerst in theorie door de directeur van Stads uitbreiding en Volshuisvesting, ir. H. J. Dix in een inleiding over de groei van Groningen, daarna in praktijk door en kele excursies. Op het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag is gistermorgen een luchtvaartakkoord ondertekend tussen Nederland en Roemenië betreffende het verlenen van wederzijdse landingsrech ten. Voor Nederland tekende de ministei van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H Luns en voor Roemenië de vice-minister van verkeerswegen, Gheorghe Safer. Van de zijde van de K.L.M. wordt me degedeeld, dat vooralsnog geen dienst op Boekarest zal worden uitgevoerd, aan gezien het vliegveld van de Roemeense hoofdstad niet gereed is voor start en lan ding van viermotorige vliegtuigen. De uitbreiding yan dit vliegveld zal in de loop van het volgend jaar gereed komen zodat op dit ogenblik nog niet gezegd kar. worden, op welk tijdstip de K.L.M. de Roemeense hoofdstad in haar luchtnet zal opnemen. Waar de sterkste troeven zullen liggen zal t.z.t. moeten bljjken. Vast staat echter dat het R(jk nog niet uit de zorgen is. De debetpositie van de Staat bij de Ned. Bank is deze week nog weer f 21.4 uit gelopen (thans f 131.2 miljoen) niettegen staande van buitenlandse zjjde voor f 23.4 miljoen aan guldenssaldo's voortvloeien de uit betalingsakkoordcn in Nederlands schatkistpapier werd belegd. 26 aug. 19 aug. (x 1000) 150.001 98.694 Met het Sabena-vliegtuig naar Kopen hagen vertrok gistermiddag van Schip hol, mevrouw dr. Raana Leshem-Ben Goerion, de jongste dochter van de mi nister-president van Israël. Zij had enkele dagen in Nederland vertoefd, teneinde net Rijksmuseum en het Achterhuis te Amsterdam, Scheve- ningen en verder het Vredespaleis te Den Haag te bezoeken. Van Kopenhagen vliegt zij via de Pool- route van de S.A.S. naar Los Angeles het uitgangspunt van een grote tournee naar diverse steden in de V.S. Mevrouw Leshem zal tijdens deze tour nee voorlichting over Israël gevep en tevens proberen belangstelling te wek ken voor de staatsobligaties van haar land, waarmede de opbouw van Israël, in het bijzonder de bevordering van de emigratie naar deze staat,, wordt bekos tigd. Zij zal ongeveer drie weken in Ameri ka vertoeven en vervolgens naar Israël terugkeren. Mevrouw Leshem hoopt het volgend jaar, maar dan voor een lange re periode, opnieuw Nederland te be zoeken. W' vm hahepüjs geldig van 28 aug. t/m 3 sept. 1957 DE GRUYTER ACTIVA: Wissels enz. in disconto Schatkistpapier enz. door de bank gekocht ld. overgen. v. d. staat Voorsch. in rek.-crt. Voorschotten aan 't rijk Boekvord. op de staat Gouden munt en mat. Zilv. munt ®n mat Vord. en papier in buit- tenlands geld a) b) Buitenl. betaalmidd. b) Vord. in guldens uit be- talingsakkoorden a) Diverse rekeningen PASSIVA: Bankbiljetten Rek.-crt. saldo schatkist ld. bijzondere rekening Saldo's banken in Ned. Saldo's uit betalings akkoorden Andere saldo's van niet- ingezetenen Andere saldo's Saldo's in buitenl. geld Diverse rekeningen Circulatie muntbiljetten Schatk.pap., waarin gul denssaldo's uit betalings akkoorden belegd 460.000 250.452 131.244 200.000 460.000 171.741 109.803 290.000 2.826.262 2.887.710 11.850 11.033 639.323 695 167.493 38.613 16.760 267.196 596.684 709 172.355 38.598 16.760 278.529 a) In deze twee posten tezamen zijn begrepen gecons. vord. ad b) Van deze twee posten Perc. goud en deviezen is convertibel De officier van Justitie bij de recht bank te Arnhem heeft gisteren twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek te gen de 25- en 26-jarige Arnhemse met selaars A. B. en B. J. geëist. Zij wor den ervan verdacht een bedrag van 550 gulden te hebben weggenomen uit de portefeuille van een vrachtautochauffeur 4.046.094 4.022.665 die had van Nijmegen i naar Arnhem, toen zij na een vrolijke avond op 21 juli de laatste trein hadden gemist. Op de Waalbrug stond de chauffeur de jonge Arnhemmers toe in de cabine plaats te nemen waar een jasje hing, waaruit een portefeuille stak. J. maakte B. er op attent en toen zij op de Rijn brug in Arnhem uitstapten, bleek B. de portefeuille met inhoud in zijn bezit te hebben. De Arnhemmers huurden een taxi om maar meteen in Amsterdam goede sier- te maken met het geroofde geld. Maar de chauffeur, die terstond na het ver trek van de lifters de diefstal had ont dekt, stelde het politie-apprraat in wer king en nabij Utrecht werden de jon gens aangehouden. 366.961 253.260 14.965 77.727 17.833 66.575 129.989 15.007 75.932 17.125 66.256 130.613 34.000 10.600 70.061 70.115 62.91 205.061 64,66 143.875 b.57082 Ondanks aandrang van enkele groepen oesterkwekers, zal de door het produkt- schap voor vis en visprodukten in over leg met de oesterorganisaties vastge stelde datum voor de feestelijke opening van het oesterseizoen 19571958 op 5 september blijven bepaald. De uitvoer der oesters begint op 6 september. De Deense uitvoer naar Duitsland zal op 1 september beginnen, weshalve bij enkele exporteurs de vrees bestaat te zwaar beconcurreerd te zullen worden. De aanvoer der Denen, zo werd tijdens de vergadering van 't produktschap ver zekerd, zal niet bijzonder groot zijn, zo dat voor ernstige concurrentie noch voor deviezenverlies behoeft te worden ge vreesd. In overleg met de organisaties der oes tertelers is enige maanden geleden de datum 5 september vastgesteld. De orga nisatie in de bedrijven en voor de fees telijkheden zou totaal in de war lopen, indien men op korte termijn een ver vroegde datum zou vaststellen. Ook de arbeidsvoorziening in de oesterbedrijven zou zorgen gaan baren. Alco Products heeft een regelmatig kwartaaldividend van 0.25 gedecla reerd. Climax Molybdenum maakte een re gelmatig kwartaaldividend van $0.90 be kend. DAT Newman een groot, denker is en als zodanig aan elke generatie iets te zeggen heeft, weten ook degenen die alleen maar zijn Idea of a University gelezen hebben. Maar dat hij in de existentialistische conjunctuur van dit tijdsgewricht ac tueel mag genoemd worden, is een we tenschap van meer ingewijden, die voor de meeste anderen wel verrassend zal klinken. Het is juist deze actualiteit die de N ewman-kennerde Dominicaan dr. J. H. Walgrave, in zijn pas verschenen essay, Newman vandaag (Geert Groote-Genootschap)vooral in het licht stelt, waarbij de Engèlse wijs kelen". De mens in de crisis heeft geen houvast, geen steun aan de ob jectieve vanzelfsprekende wereldver klaring van de gemeenschap. Daarin precies is de crisissituatie gelegen. Hij kan de zekerheid slechts persoonlijk hervinden. Alleen de denker, die in plaats van ons klare antwoorden, voor te zetten, ons denken wekt tot eigen werkzaamheid, kan helpen. Daarom verschijnt Sokrates altijd weer wan neer 't denken in de crisis geraakt. Zo'n Sokrates rediv.ivus is Kierke gaard, is ook Newman geweest. „New- man gaat dus uit van de concrete er varing en het ervaringsdenken; grote intuïtieve kennis van de mens en een scherpe blik voor de werkelijkheid- Na een korte discussie heeft de Zand- voortse gemeenteraad gisteravond mét 13 tegen 2 stemmen besloten het schets- plan voor de stichting van een boule vardcentrum goed te keuren en over te gaan tot verkoop van 26.000 m2 grond aan de stichting „Recreatieoord Zand- voort". Deze stichting start met een grondka- pitaal van tien miljoen gulden en heeft het plan ommet de werkzaamheden in februari van het volgend jaar te begin nen. Het plan voorziet zoals bekend in de stichting van een hoofdgebouw van 16 verdiepingen, waarin gevestigd zullen worden een hotel, winkels, een café-res taurant en flats. Voorts is 'n plaats gere serveerd voor een congresgebouw of ver- maakcentrum en voor een biscoop. «MUM geer als paladijn van de phi l o so- Zols-ze-is behoeden hem voor elke sy- phia perennis overigens alle recht wordt gedaan. Pater Walgrave, een der helderste koppen van Vlaanderen en die ook in Nederland grote waardering geniet om zijn inzichtrijke beschouwingen over de moderne levensproblematiek, is niet alleen een overtuigd bewonderaar van deze meester, maar blijkt m meer dan één opzicht, als regilieus denker en intuïtief psycholoog, met hem ver want. Zijn essay, een doorwrocht en overzichtelijk betoog, vormt dan ook een voortreffelijke inleiding op New man, een samenvattende waardering inderdaad van diens veelzijdige ge- voels- en gedachtenwereld en haar eigenaardige, onze tijd sterk aanspre kende structuur. Newman, zo beaamt ook Walgrave, is niet een stelselmatig denker maar een dialecticus in sokratische trant: „Sokrates verscheen in een crisistijd, toen een grondig scepticisme de pijlers van de Griekse stadscultuur deed van- nieuw vertrouwen in zijn eigen 9r° Want Newman en hierop legt WO grave terecht alle nadruk de ontwikkeling van de dingen, va het denken evenzeer als van het 'v tenschappelijk onderzoek, volgens )i«« eigen natuur en hun eigen wette in een vrijheid welke geen andere o perkingen kent dan uit die natuur iie wetten vgortvloeien. NEWMANS kennisleer 2" sluit Walgrave in het uitertn te boeiende, laatste hoofdstu is dus niet een afleiding uit zijn 0" loof in de Voorzienigheid, ofschoon dit geloof hem steunde bij de bepaling zijn standpunt in het vraagstuk vu de kennis". En verder: „Het is kee zeker dat Newmans houding tegenove het probleem van de kennis en Bij een drukkerij in Amsterdam is men op het ogenblik bezig aan de rechtstreeks van het hoofdkwartier ontvangen order ran dc NATO: 300 wereldkaarten van 2.1,0 m x 1.30 m. De enorme wereldkaarten worden in één keer gedrukt en wel volgens het „silk screen" systeem. Ongeveer 100 liter verf zal voor de oplage gebruikt moeten worden: geel, rood, grijs en blauw. Belangstellenden in de Twents-Gelder- se textielindustrie zullen, ter gelegen heid van het feit, dat 125 jaar geleden de grondslag werd gelegd voor een her nieuwde bloei van de textielnijverheid in het oosten van ons land, op donder dag 12 september een herdenkingsbijeen komst houden in het Concertgebouw te Hengelo, waar prof. dr. B. H. Slicher van Bath zal spreken over „Twente aan j de vooravond van 1832". Na deze bijeenkomst zal de ambassa deur van Groot-Brittannië, sir Paul Ma son, in het pand Burgemeester Jansen- plein 23, een door de Enschedese beeld houwer Jan van Eyl ontworpen gedenk plaat onthullen, welke de namen ver meldt van Willem de Clercq, Charles de Maere en Thomas Ainsworth, die door hun denkbeelden tot de vernieuwing van de textielnijverheid hebben bijge dragen. De Stichting Textielgeschiedenis heeft voor deze. herdenking de uitgifte van een gedenkboek voorbereid, getiteld „Van Smiet- tot Snelspoel, de opkomst van de Twents-Gelderse textielindustrie in het begin van de negentiende eeuw". stematisering iri het abstracte. Die concrete werkelijkheid verliest hij nimmer uit het oog en betrekt hij tel kens weer in zijn beschouwing. Zo zegt hij b.v. in zijn Ap o l o g i a pro vita sua: „Als ik in de spiegel keek en ik zou mijn gezicht niet zien, zou ik een zelfde gevoel krijgen als ik nu ge waar word wanneer ik deze jachtige wereld beschouw en geen weerspie geling ontwaar van haar Schepper. Dit is voor mij een van de grote moeilijk heden van die primaire waarheid het bestaan van God), waar ik zojuist van sprak. Als er niet die stem urns, die zo duidelijk in mijn geweten en mijn innerlijk spreekt, zou ik atheïst zijn, of pantheïst of polytheïst, wanneer ik de wereld beschouw". Het is een van zijn grote verdiensten geweest, desondanks die wereld niet te verachten, doch wat oneindig moeilijker is haar in haar dramati sche ontwikkelingsgang aanvaardbaar te maken als een voorwerp var. godde lijk bestel. Hierin ligt de grondidee van zijn geestelijk universum, die de eenheid zijner, soms door uiterlijke aanleiding ontstane en daarom wel heterogene geschriften vormt: de idee der Voor zienigheid. INTERESSANT is de vergelijking, die Walgrave maakt, tussen St.Thomas' denkwijze en die van Newman; zij hebben dezelfde grondslag maar leg gen een verschillend accent op be paalde wezensaspecten en vullen el kander, als men wil, daarom aan. Zijn Voorzienigheidsgeloof heeft Newmans blik op het tijdelijke, het aardse en de ontwikkeling van de din gen op 'ongemene scherpe wijze ver scherpt. Voor Newman, aldus Walgra ve, is de tijdelijkheid niet alleen het gevolg van een onvolmaaktheid. „Hij ziet in de tijdelijkheid ook een positie ve waarde. De tijd is de grote matrix, waarin alles langzaam tot voltooiing komt: de natuur, de mens, cle open baring. Aldus is de tijdelijkheid de providentiële afmeting van de dingen". Een dergelijk, openbarend inzicht ontneemt elke hang naar statische op vattingen zijn houvast, maakt alle ont wikkeling, ook die van het dogma, tol een normaal en noodwendig versc.hijn- sel^en schenkt 't menselijk bewustzijn waarheid het beste anticipeert wat fne moderne wijsbegeerte daar verder t° heeft bijgedragen. Bij Newman echte is die filosofie van de kennis 06"' greerd en gerechtvaardigd in 'n n'°'7L vattend religieus systeem". Dit laa,ts onderscheidt hem dan van de bede' daagse existentialisten, maar s wordt getroffen door de overeenkom van verschillende zijner uitsprake met die van sommigen hunner, ~da het de ontwijkbare keuze, het ve antwoordelijke individuele hande}el' kortom de aanvaarding van de et9e bestaansstructuur betreft. In vijf pittige hoofdstukjes ^e.e'n Walgrave de voornaamste asPeCJje. van Newmans geestelijke wereld 0 i licht en het kon wel niet anderSi het laatste werd tevens een hulde a Newmans christelijk humanisme zoals de titel aanduidt, zijn human tisch christendom. Daarin ligt 11 voorbeeldige van deze stijlvolle Ve soonlijkheid die, behalve een diep ligieuze natuur en een machtig denk een stylist was van het zuiverste ter. In dit slotkapittel komt ook sprake dat wonderlijk lucide geschpl' The Idea of a University door Walgrave boudweg onsterfei'J genoemd. Zoveel is zeker dut hier levendige wijze een synthese voorgehouden van wat de beschaalr wereld steeds zal beschouwen als ideaal der belangeloze, en dus e humane geestesvorming, een vorm die de antipode is van alle special's11 ..Wij geloven zegt Walgrave Newman hiermede een zeer act't boodschap tot de moderne wereld, rm Het wordt meer en meer duidelijk ,e die losse verzamelingen van spec'1 f. scholen, die men tegenwoordig unit siteiten noemt, er niet in slagen intellectuele elite te vormen, die t kwaam is de politieke aange'egenhe van de hedendaagse democratie een gezonde, breedziende wijsheid besturen". En wij geloven rn'e\.irc'<1 schrijver, dat wij moeten terugk tot een elitevorming die het ibeste Newman, aangepast aan de situatie het ogenblik, opnieuw zal weten verwezenlijken. Dit zeer verdienstelijke boekje de Vlaamse voorvechter van jjc christelijk humanisme (waaruit reeds te veel geciteerd heb) zal st beken «f1-. -aft t bijdragen tot meer van mannen uit de modernistische t' voor velen de weg banen naar actueel gebleven geschriften. oOr' een der grootste katholiekee,i die flS 8-44. Met ontzetting bekeek Michiel zijn nette schuit. Het hele schip was bedekt met een dikke laag sneeuw, waar de voeten diep in weg zakten. Michiel greep naar zijn hoofd. „Wel drommels, hoe is dat nu mo gelijk!" stotterde hij. „We hebben in zuide lijke koers gevaren, dus we moesten allang in de warme streken zijn, Enne.nu is me daar alles ondergesneeuwd. Die bons van zoéven was natuurlijk een ijsschots, die tegen het schip stootte. Alle haaien, ik snap er niks meer van!" Verder kwam Mi chiel niet, want opeens hoorde hij iets sui zen en het volgende ogenblik kreeg hij een dikke sneeuwbal in z'n nek. „Au, au! Dat ook nog!" brieste hij en woedend keek hij om zich heen om te zien wie er zo leuk was om met sneeuwballen te gooien. Op de brug stond Knots hem lachend toe te zwaaien. „Mógge kaptein", riep hij, „die sneeuwbal was van mij Niet boos worden hoor. Daar moet je tegen kunnen. Het is anders knap koud geworden, niet? Mag ik straks gaan glijden en een sneeuwpop ma ken?" „Kom hier, vette paling!!" schreeuw de Michiel. „Kom van die brug, of ik laat je kielhalen! Hén

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6