Amerika lelijk in Henderson de knel Laffe streek terug naar huis voor rapport Rustig septemberweer T elevisiobl under Bjut betreurd - zaak afgedaan St opgestapeld de spoorlijn Lijken langs Cinema du Midi door in stalen skelet vuurzee veranderd Over de T okio door de KLM Pool naar en Biak in 1958 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het zit nog niet helemaal goed in Nieuw-Guinea Tandartsen-kwestie Brug gebouw per helikopter Kerala-sehoolwet Depressies laten ons links liggen Herbouw eist een bedrag van 1 miljoen aangenomen Dinsdag 3 september 1957 Twee jongemannen 0 Ver vielen oude vrouw ^ok r.-k. ziekenfondsen akkoord am. Geruststelling Ba tory-Polen krij gen asiel een punt achter de kwestie van minister v. onderwijs Merkwaardig avontuur in straaljager Wapen contra ballis tische raket mogelijk? Hr Ms „Kortenaer" vaart thuis Overeenstemming met Japan bereikt WEERBERICHT M be weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met in hoofdzaak in de kuststreken plaatselijk enkele buien. Weinig Verandering in temperatuur. Aanvankelijk zWakke veranderlijke wind, later iwakke tot hiatige wind uit zuidelijke richtingen. Woensdag 4 september: zon op 5.58, onder 19.23 Uuri maan op 16.53, onder 1,09 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Syrië als rode rots Van^iv6 5°nSemanncn> de 22-jarigc H. J. •bid en de 25"jar'S? p- w- T- zün g'ster- arr aS door de Utrechtse recherche ge- een crd> nadat zij getracht hadden op J °ude vrouw, de 76-jarige mevrouw H. an der H., een roofoverval te plegen. b'int- rrouw drijft een klein kruideniers- Ütro u e in de Johan Kamphuisstraat te knan" Om half vijf stapten de beide het wiuatii van iiicvtiiuw Vdll Uci Dlnnen.Toen de vrouw uit een achter grp. keltje gelegen woonvertrek kwam (je een der knapen haar beet en kneep tp-pbl dicht. Hij drukte de oude vrouw hel, .6en schot, waarop planken waren pp ®fitigd. Op deze planken stonden fles te en andere artikelen, die door de wors- jp^hg naar beneden vielen op de aanval- jhe jongeman. vrol:l schrok hiervan dermate, dat hij de hptUw losliet en op de vlucht sloeg. Op 0v' gillen van de vrouw, die volkomen lp Zsiuur was en het lawaai van de val bui f}essen> snelde een buurvrouw te h0if' Zij zag toen juist de knapen weg- fp 'en- Later heeft zij samen met een stt,hercheur de buurt afgezocht en om- lcn=e kwart over vijf konden de beide rest en op he' Leidseveer worden gear- gpsj r6. Zij zijn in verzekerde bewaring ker^fn zÖ(ie van de Bond van r.-k. Zie- ]^6 fondsen en de Stichting Autonome Zie De Amerikaanse deskundige voor liet Midden-Oosten, Loy Henderson, zal vandaag waarschijnlijk naar Washington terugkeren na een serie besprekingen met Turkse, Iraakse, Jordaanse en Libanese leiders. Een woordvoerder van de Amerikaanse' ambassade te Istanboel deelde gisteren ;nede, dat Henderson voldaan is over de bespreking-en, die hij gevoerd heeft. Hij werkt thans aan een uitvoerig rapport over zijn besprekingen en over de ontwikkelingen in Syrië' De gebeurtenissen in dit laatste land lujbben er intussen toe geleid, dat nieuwe druk wordt uitgeoefend op de V. S. om als volledig lid tot het Bagdad-pact toe te treden. Zowel Turkije als Irak hebben hierop hij Henderson aangedrongen, zo verklaart Reuter. In kringen van het Amerikaanse minis- verhouding tussen de Arabische landen" dejj""ui,en* wordt medegedeeld: „De bij e organisaties aangesloten ziekenfond- duV hebben- na kennisneming van de cir- c.aire van de Ziekenfondsraad, waarin door de raad goedgekeurde regeling hp2r de hervatting van de werkzaam- ^yen door de tandartsen is vervat, aan 4 tandartsen verzocht met "ingang van <JpSfPtember op basis van deze regeling ve 'andheelkundige hulpverlening aan hutn S0;tekerden te hervatten. De minister van Zipjale Zaken en Volksgezondheid, de spiynfondsraad en de Nederlandse Maat,, lippij tot Bevordering der Tandheel- 6e zijn hiervan in kennis gesteld". terie van buitenlandse zaken wordt ver nomen, dat minister Dulles dit vraagstuk zal bezien zodra Henderson in Washington zal zijn teruggekeerd. Men acht de kans evenwel niet groot, dat de V.S. hun stand punt in deze zullen wijzigen, zulks om geen verdeeldheid te scheppen onder de pro-Westerse Arabische staten. De Egyptische bladen schreven giste ren dat de zending van Henderson „mis lukt" is. „Jordanië en Libanon hebben onder de druk van het volk moeten wei geren tot het Pact van Bagdad toe te treden," aldus deze bladen, „en koning Saoed heeft geweigerd deel te nemen aan de conferentie van Arabische staatshoofden, die te Beiroet bij gele- genheia van de Panarabische «pelen ge houden had moeten worden." De Arabische Liga- conferentie Ahmed Mahgoeb, minister van buiten landse zaken van Soedan, heeft zich gis teren van de bijeenkomst van de Arabi sche Liga in Cairo teruggetrokken, toen gebleken was, dat hij de enige minister van buitenlandse zaken was, die naar Cairo was gekomen ter bijwoning van wat een vergadering van de plenaire politieke commissie had moeten zijn. De andere aanwezigen besloten daarop zichzelf als een .„commissie voor politieke aangelegenheden" fe beschouwen. Mahgoeb, die aan het begin van de ver gadering als voorzitter optrad, sprak de hoop uit dat de afwezigheid van de an dere ministers van buitenlandse zaken niet het gevolg was van „de gespannen Hü had gehoopt op een openhartige be spreking van de moeilijkheden tussen sommige Arabische landen, „opdat de eenheid zou kunnen worden hersteld". De vergadering besloot de afgevaardig den bij de V.N. te instrueren de eis van de Griekse Cyprioten tot zelfbeschikkings recht te steunen. Voor de bijeenkomst van vandaag zijn vertegenwoordigers van de iman van Oman en van de'Algerijnse nationalisten uitgenodigd. Lid van de Arabische Liga zijn: Egypte. Irak, Jordanië, Libanon, Libye, Saoedi- Arabië, Soedan, Syrië en Jemen. Sterkte Egyptische lucht macht verdubbeld? Sedert november van vorig jaar is de sterkte van de Egyptische luchtmacht ver dubbeld, aldus heeft de Egyptische mi nister van oorlog, generaal Amer, gis teren in de Nationale Vergadering te Cai ro meegedeeld. Tijdens de gevechten in november is de luchtmacht overgebracht naar vliegvel den in het westen van Egypte en in Saoe- di-Arabië, aldus minister Amer, die te vens opperbevelhebber is. „De land-, zee- en luchtstrijdkrachten van Egypte zijn thans volledig uitgerust en staan paraat hun taak op elk ogen blik uit te voeren," zo zei Amer. „Onze overwinning in onze strijd voor de soeve reiniteit kan niet worden beschouwd als de eindoverwinning. Nieuwe veldslagen wachten ons." Wapensmokkel naar Libanon Een onderzoek van Libanese militaire autoriteiten heeft aan het licht gebracht, dat in de laatste tijd een groot aantal wapens en een grote hoeveelheid munitie uit Syrië Libanon zijn binnengesmokkeld. Er zijn aan de Syrisch-Libanese grens in een Syrische auto twaalf machinepistolen, verscheidene revolvers en ruim 5000 pa tronen aangetroffen, aldus is gisteren of ficieel bekendgemaakt. De hierbij betrokken smokkelbende zou in Beiroet en omgeving over een twintig tal opslagplaatsen beschikken. Er zijn ver scheidene arrestaties verricht. De Libanese politie deelde gisteravond mee, dat in 48 uur tijds dertig automati sche geweren, vijftien revolvers en 30.000 patronen in beslag zijn genomen. De meeste in beslag genomen wapens dragen Egyptische merken. Op een basis van de Engelse marine-luchtvaart is een demonstratie gegeven van Bailey.brug.bouw met medewerking van helikopters. Op de foto ziet men machines met een brugdeel arriveren, terwijl personeel via een walkie-talkie een ander vliegtuig instructies geeft. De 69 Polen, die onlangs te Kopen hagen van boord zijn gegaan van het passagiersschip „Batory" en zich niet weer hebben willen inschepen, hebben politiek asiel in Denemarken gekregen, aldus is gisteren in Korienhagen ver nomen. De meesten van hen hopen naar Ca nada of de Verenigde Staten te kunnen emigreren. Dat het vrij plotseling rustiger weer is geworden, is niet te danken aan het feit dat de depressies het bijltje er bij hebben neergelegd, maar ze laten ons link liggen. De depressie, die gistermiddag Ierland bereikte, is naar het zuid-oosten afgezwenkt en trok vandaag langs Parijs in de richting van de Alpen. Hierdoor bleef het iri ons iand op de meeste plaatsen droog met zonnige perioden. Een volgende depressie kan komende nacht Ierland bereiken, maar het is waarschijnlijk, dat ook deze storing in de richting van België of Noord-Frank rijk trekt. In dit geval kan ook.het weer morgen rustig en droog blijven. Toch doen wij goed met de mogelijkheid rekening te houden, dat genoemde depressie in de komende nacht een wat grotere activiteit gaat vertonen en hierdoor morgen tegen de avond vooral ir. de zuidelijke provincies enige regen brengt. van O K f>n W vnnrlnniff Tijdens flinke opklaringen was gisteravond in een groot deel van Neder- «aisseci etaiIS van Iv. 011 >V AOOllOpi^, land duidelijk Noorderlicht waar te nemen. In de afgelopen nacht werd het in tal van provincies koud bij een minimumtemperatuur van 5 a 6 gr C. hebben vanmiddag, nadat de Ne neria". bin,,, use Televisie Stichting haar com- UitZg<lu.é naar aanleiding van de tclevisie- ha<j "^'ng op zaterdagavond 31 augustus enj- Ultgegeven, in een onderhoud met *laÖer VerteKcnwoor(tigcrs van de N.T.S. Zetifl: 6 Verklaringen omtrent deze uil- 'en nS en inlichtingen verkregen en zet- hvve" voorlopig een punt achter deze le-" Dit verklaarde gisteravond de s®creta.ris van Onderwijs, Kunsten een ppBn' mr' R' A' Höppensr n telefonisch onderhoud. Let 6„f';aatssecretaris verwees verder naar terenmiddag door de N.T.S. uitge- Hcommun>qué, waarin verklaard chti dagelijks bestuur van de ^Hondit „volstrekt onaanvaardbare >0rda f. Programma" dat onder verant- h, t» eid van de N.T.S. is uitgezon- „Uj v1 '-eerste betreurt, htr. jj- b hiervan akte genomen," zeide Vo0rt °Ppener. De staatssecretaris zeide Sen -^°?ra' 6e aandacht te willen ves- °P de laatste zin van dit communi qué, waarin maatregelen worden aange kondigd teneinde herhaling van dergelij ke fouten te voorkomen. „Aangezien geen misdrijf aan de orde is gekomen als bedreiging van de veiligheid van de staat, de openbare orde of de goede zeden," aldus de staatssecretaris, „beschouw ik de zaak voorlopig als afge handeld." Het onderhoud over de bewuste televi sie-uitzending is gisterenmiddag gevoerd tussen de staatssecretaris, de vice-voor- zitter van het N.T.Sj.-bestuur, mr. A. B. Roos,jen, plaatsvervanger van de buitens lands vertoevende voorzitter, prof. dr. J B. Kors O.P., de heer J. W. Rengelink. commissaris voor de programma's van de N.T.S. én de regeringscommissaris voor het radiowezen, prof. dr. L. J. M. Beel. De heer Rengelink verklaarde, desge vraagd, na dit onderhoud niets te hebben toé te voegen aan het communiqué van de N.T.S. „Wat is er verder ook te doen," zo zei hij, „er is een fout gemaakt, de fout is toegegeven en het zal niet meer voor komen." Treinramp op eiland Jamaica jNaar eerst gisteren bekend werd, beeft zich zondag in bet district Manchester op het eiland Jamaica een spoorwegramp voorgedaan, die beschouwd moet worden als een der meest ernstige, die zich ooit in de geschiedenis der spoorwegen heeft voorgedaan. Gisteravond was het doden cijfer reeds tot 175 gestegen zonder dat het reddingswerk was voltooid. Op datzelfde tijdstip telde men reeds 400 gewonden. Over de toedracht van de ramp bestaan verschillende lezingen. Volgens het pers bureau Reuter nam de trein juist een bocht toen hij derailleerde. Een wagen stortte neer in een 6 meter diep ravijn en twee andere werden verbrijzeld. Zes rij tuigen vlogen in brand of werden aan stukken gerukt. Slechts drie van de 12 wagens bleven op de rails. Doch het persbureau AFP bericht, dat het, ongeluk gebeurde, toen de trein na een bocht een brug van zeventien meter lengte naderde en remde. Door het rem- (Van onze Amsterdamse redactie) Een van de modernste en fraaiste bios cooptheater in Amsterdam, Cinema du Midi aan de Apollolaan, is in de afge lopen nacht door een hevige brand, die omstreeks één uur uitbrak, vrijwel vol ledig verwoest. Een kelner van het Apollopaviljoen, dat grenst aan het the ater, de heer H. de Werk, ontdekte om één uur, dat er rook uit de bioscoop kwam. Zijn directeur, de heer J. F. f link, die directeur is van het uit 1934 stammende Appollocomplex, dat de Apouohal, het paviljoen en de ruimte omvat, waarin zich het theater bevindt, zag terzelfder tijd reeds vlammen aan de rechterzijde (dit is bij het restaurant) en alarmeerde de brandweer. Enkele minuten later, toen het eerste blussings- matenaai was gearriveerd, deed er zich een ontploffing voor de oorzaak daar van is nog niet bekend en daarna viel het gebouw ten prooi aan een hevige vuurzee. Groot alarm De waarnemend commandant van de brandweer, nr. G. A. de Boer, die de opvolger is van de. heer Schuytemaker, totdat op 1 november de heer Riedel zijn functie aanvaardt, had inmiddels groot alarm gegeven. Dit met het oog op de mogelijkheid, dat het vuur langs de brandmuren zou kunnen overslaan naar expositiehal ter linker- of het restau rant ter rechterzijde. De scheidingsmuur tussen bioscoop en paviljoen begaf het, maar de brandweerlieden lieten het vuur niet veel kans uit te breken. De garderobe van het restaurant en enkele ruimten in de directe omgeving van de muur, zoals de toiletten, hebben wel brandsohade opgelopen. De scheidings muur tussen het theater en de tentoon stellingshal bezweek later ook, maar heeft zijn functie met succes vervuld, want het vuur heeft geen vat gekregen op de hal. Tegen kwart over twee was men de vlammen meester. Er restte nog slechts een stalen skelet en van het bios coopinterieur was niets overgebleven. De brandweer heeft het fel oplaaiende vuur aangepakt met vier waterkanon nen (een van de drijvende motorspuit Jan van der Heyden) en negen stralen van de vijf aanwezige motorspuiten. Van een der beide ladders af richtte een spuitgast een kanon op de brand. On danks het late uur was er veel publiek op de been. dat ademloos toekeek, hoe de vlammen langzaamaan werden be dwongen. Hoog boven en in het com plex hing een zwaar rookgordijn, dat het moeilijk maakte de omvang van de brand vast te stellen. Onder de toeschou wers bevond zich onder meer hoofdcom missaris H. J. v. d. Molen. Circa 1 miljoen De heer Flink had, nadat de brand was uitgebroken hij bevond zich toen met enkele late gasten in het paviljoen zijn woning aan de voorzijde van het complex voor alle zekerheid laten ont ruimen. Veel behulpzame kijklustigen brachten zijn inboedel in veiligheid De directeur van Du Midi, de heer E. Tryssenaar, die uiteraard ook was ge waarschuwd en zich dadelijk naar zijn theater had begeven, wat totaal ontdaan. Hij kon slechts toekijken, hoe zijn rian te bioscoop werd verwoest. „Ik ben wel verzekerd", zo vertelde hij, „maar de verzekerde som is stellig niet groot ge noeg om de herbouw te bekostigen". Daarmee is een bedrag van circa 1 miljoen gemoeid. Op 18 april 1954 heeft hij Du Midi ge opend. De bioscoop was opgetrokken in een deel van de 'expositiehal. Zij besloeg ongeveer een vijfde deel van het 3000 m2 grote oppervlak. De wanden waren volgens voorschrift bekleed met on brandbaar materiaal, herakliet. maar bij een dergelijke geweldige hitteontwikke- ling kan ook dit door het vuur worden aangetast. De binnenhuisarchitect Perquin had een modern, prettig aandoend interieur ontworpen. De bioscoop, die plaats bood aan 784 mensen, heeft in de drie jaar van zijn bestaan grote belangstelling ge had van het publiek, juist ook omdat zij een van de weinige theaters was in dit stadsdeel. Enige maanden terug is in de Apolloha] de grote diamantexpositie ge houden, Amsterdam-Diamantstad. Du Midi vertoonde in het kader van deze tentoonstelling de film „Diamanten ge mist'. Deze week draaide ed ..Dieven en Moordenaars" van Sacha Guitry. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De laatste voorstelling was af gelopen om kwart voor twaalf. Mogelijk is er toen iets blijven smeulen. men zou een koppeling zijn gebroken. De twee locomotieven en twee rijtuigen reden door naar het station van Kendal, de vol gende twee rijtuigen reden te pletter tegen de brug, twee andere kantelden en vijf rijtuigen stortten in een ravijn. Alleen het laatste rijtuig bleef op de berm staan, aldus AFP. Zestien uur nadat de ramp had plaats gegrepen had men nog niet kunnen be ginnen met het reddingswerk in drie van de verongelukte wagens. Hiken lagen op gestapeld langs de spoorbaan en tal van ernstige gewonden waren nog niet naar een ziekenhuis vervoerd. Naar verluidt zouden alle slachtoffers leden van een groep van 1500 pelgrims zijn, die deelnamen aan een bedevaart. De ergste spoorwegramp in de ge schiedenis vond in 1944 plaats in Salerno in Italië, toen 520 mensen stikten in een trein, die in een tunnel defect raakte. In datzelfde jaar vonden enkele honder den mensen de dood bij een ramp in de Spaanse provincie Leone. Te Gretna Green in Groot-Brittannië vond in 1915 een spoorwegramp plaats, waarbij 227 mensen de dood vonden. In 1949 kwamen in Polen meer dan 200 mensen om het leven bij een ontsporing van de Dantzig- Warschau-Express. De wetgevende raad van de Indiase staat Kerala heeft gisteren haar goed keuring gehecht aan het meest omstre den wetsontwerp, dat de communisti sche regering van deze staat tot dusver heeft ingediend. Het verzet tpgen het wetsvoorstel is hoofdzakelijk gericht tegen de bepa ling, die het mogelijk maakt particu liere scholen, die door de regering wor den gesubsidieerd, tot staatsscholen te maken op grond van wanbeheer. De minister van onderwijs, Moen- dassery, zei, dat de regering slechts in „dwingende omstandigheden" gebruik zal maken vah haar bevoegdheid tot het overnemen van scholen. Tot degenen, die zich tegen dit wets voorstel verzetten, behoort vooral ook de katholieke gemeenschap in Kerala, die in deze staat tal van scholen heeft. Het ontwerp moet nog worden on dertekend door de gouverneur van Ke rala en door de president van India vooraleer het kracht van wet krijgt. De regering van Kerala heeft gis teren besloten het Engels als offi ciële taal geleidelijk te vervangen door het Malajam, de moedertaal van de veertien miljoen inwoners van de staat. Gat in cockpit-koepel Twee piloten, die met een Fokker straaljager van het type S 14 onderweg waren van de vliegbasis Leeuwarden naar de basis Valkenburg, hebben ongeveer boven Sneek een angstig avontuur be leefd. Het waren de Nederlandse piloot majoor IJ. Beek en de Engelse squadron leader D. Dunlop, die van de basis Leeu warden waren opgestegen, en die plotse ling een gat zagen ontstkan in de koepel van de cockpit. Een leren jas van de Engelse majoor, een valhelm en nog een paar zaken wer den door het gat naar buiten gezogen en de piloten konden maar net voorkomen, dat ook zijzelf weggezogen werden. Ma joor Beek slaagde erin het toestel veilig naar Leeuwarden terug te brengen, doch majoor Dunlop zit nu zonder pas en pa pieren, want die zijn met zijn jas- ver dwenen en nog niet terugbezorgd. In de jas bevond zich behalve de pas en de papieren ook geld. Hoe het gat in de cockpitkoepel is ont staan is nog een raadsel. De bevelhebber van de luchtverdediging in het noorden van Amerika, generaal Earle Partridge, heeft meegedeeld, dat het mogelijk is een intercontinentaal ballis tisch projectiel met een ander projectiel te onderscheppen en dat de V.S. nu „zo spoedig mogelijk" een defensiesysteem moeten opbouwen dat gebaseerd is op dit nieswe projectiel. De generaal legde deze verklaring af in een vraaggesprek met een redacteur van het weekblad „U.S. News and World Report". Dit gesprek werd gehouden enige dagen voor de Sovjets bekendmaakten, dat zij een intercontinentaal projectiel met succes hadden gelanceerd. De generaal merkte op, dat het nieuwe wapen zich op het ogenblik nog slechts in het stadium van onderzoek bevindt. Uit Londen wordt bericht, dat Groot- Brittannië binnenkort proeven zal doen met 'n raket, die gebruikt zal worden om intercontinentale raketten met atoomla ding te onderscheppen, aldus bericht de „Daily Express". De eerste proeven met dit wapen zullen nog deze maand genomen worden op het proefterrein bij Maralinga in Austra lië. Hr. Ms. torpedobootjager „Kortenaer", commandant kapitein-luitenant ter zee I. Bink, wordt woensdagochtend, 4 septem ber, tussen 10 en 11 uur uit Nederlands Nieuw-Guinea in de haven van Den Hel der verwacht. Gisteren hebben luchtvaartautori teiten van Nederland en Japan over eenstemming bereikt na het sinds zeven augustus j.l. te Tokio gevoerd overleg, betreffende hun wederzijdse belangen, zoals die met betrekking tot de routes over de Noordpool en de rou tes over de Stille Oceaan. Partijen zijn het volgende overeen gekomen met betrekking tot de uitwis seling van rechten over de Poolroute: Japan krijgt de routes: 1. Tokio naar: punten in de Aleoeten, punten in Alaska, punten in Canada, punten in Groenland, punten in IJsland, punten in Scandinavië, punten in de Bondsre publiek, Amsterdam en verder gelegen punten. 2. TokioManillaBiak en verder gelegen punten. Nederland krijgt de route: Amster dam naar punten in IJsland, punten in GroenlandAlaska en de Aleoeten TokioBiak. De aangewezen luchtvaartmaat schappij van Nederland zal worden toe gestaan in de herfst van 1958 een lucht- dienst te beginnen langs bovengenoem de route. Bovendien zijn beide partijen over eengekomen, dat zodra de aangewezen luchtvaartmaatschappij van Japan ge reed is om aan de Poolroutes deel te nemen, het vervoersbeeld op de be staande Poolroutes in zijn geheel op nieuw zal worden bezien, met de mo gelijkheid van een redelijke aanpassing daarvan tussen beide partijen, indien de wenselijkheid daartoe mocht be staan. Met betrekking tot de routes over de Stille Oceaan van Japan naar het Noordamerikaanse continent (uitge zonderd Alaska) via de noodzakelijke tussengelegen punten, is de positie van de aangewezen luchtvaartmaatschappij van Japan in dit deel van de wereld er kend en is daarmede rekening gehou den in de overeenkomst tussen beide partijen. Een en ander staat te lezen in een communiqué, dat de luchtvaartdelega ties van Japan en Nederland heden te Tokio en te 's-Gravenhage hebben uit gegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1