Theologanten geconfronteerd met het bedrijfsleven Studie van menselijke verhoudingen Goede behandeling bindt werk nemer aan de zaak Nederlandse gevallenen kregen erebegraafplaats in Oslo Coördinatie geldinzamelingen voor katholiek hoger onderwijs Edward Gries (1843-1907) i Vader is weer geen half mens RENNIES De Missie en de internationale w hulp Darius Milhaud vijfenzestig jaar 1 H 1 Van „Le groupe des sixde vruchtbaarste componist :fri^ n Omgekomen in Noorwegen, Zweden, Finland Kredietverlening aan lagere overheid St.-Radboudstichting steunt ook de studentenwereld Albert Heyn Zestien oncliepwater- mijnenvegers Prinsessen op bezoek Sir William Graigie s overleden Oppositie in Malakka constitueert zich VB WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1937 PAGINA 3 „We gaan kijken" Werkt de arbeider aftleen om geld? Gevoelig voor behandeling Ned. Bank vraagt beperking 4 pet klanten-obligatielening 1957 naar de beurs RECTIFICATIE TOTALE SUBSIDIE VAN ONGEVEER f 60.000 Subsidie naar behoefte Hulp bij huisvesting Kan geen eten zien - vergaat van de zuurbrand tegen brandend maagzuur NTEGENZEGGELIJK is de ^componist Darius Milhaud 't vruchtbaarste lid gebleken van de groep „jongeren" Milhaud heeft inmiddels vijfenzestig le vensjaren achter de rug die tijdens de eerste wereldoorlog on der de naam van „Le Groupe des Six' op het Franse muziekforum verschenen. Zijn gids Tonale avonturen Maatschappelijke bete kenis van de Missie in niet-westerse gebieden I. da' of 'd« Gil' i oöi yOS een forum, waarin drie leden van de on dernemingsraad en diecteur drs. N. Daal- derop zitting hadden, geleid door de per soneelschef, de heer Ducrot. (Van onze Utrechtse redacteur) Iteedr, tijdens zijn seminarie-opleiding dient de toekomstige priester met de iaatschappij, waarin hij straks zijn zielzorglijke taak heeft te vervullen, in b"raking te komen Een dergelijk geluid hoort men steeds meer als de voor- lading tot het priesterschap in discussie komt. tiih de moderne mens te begrijpen, dient de zielzorger ook iets van diens ^krniljeu af te weten, dat een stempel drukt op het persoonlijk leven. Dan (,jn hij Zicj, beier een beeld vormen van de totale mens, voor wiens zielehei! heeft te waken en krijgt hij begrip voor zijn moeilijkheden. H het Groot-Seminarie Warmond worden daarom de lessen in sociologie sch. bepaald tot het aangeven van enkele principes, volgens welke de maat- L al>Pi} geordend moet zijn, maar klinkt nu en dan ook de stem van een n hit de praktijk, die door zijn dagelijkse aanraking met het bedrijfsleven te vertellen, boe deze beginselen in de praktijk worden toegepast. ,®én der secretarissen van de Alg. Kath. eikgeversvereniging, de heer A. N. J. w'hhuizen, kent door eigen ervaring in gerfchiltende grote bedrijven en door een \v ®Seld contact met ondernemingen, men prijs stelt op zijn deskundig 'es. de grote waarde van een goed tic ^neelsheleid. In menige les heeft hij 0 Warmondse theologanten verteld, wat het goede menselijke verhoudingen in ge hedrijf verstaan moet worden en het- 11 hiervoor wordt ondernomen. ^è'\aat ons eens ®aan kijken, hoe dat nu ben ik is", was het verlangen van een 3 Paa'de werkgroep en zo trok een dezer line n h«er Veenhuizen met zijn leer- fa,gan naar de Koninklijke Metaalwaren- bja,llek v/h J. N. Daalderop en Zn. te Tiel. o0kU?riyk hadden de heren theologanten bet langstelling Voor de fabricage van trA hnodukt en waar het een bedrijf be- 30on Waar l"00 man werkt en per dag den Verschillende artikelen gemaakt wor- ge Was een rondwandeling door de uit- Hrekte fabrieksgebouwen een nieu- jnj,'abriek met een investering van 2 ai k?.en a'3 uitbreiding is in aanbouw Qlizonder boeiend en interessant, an de hand van een duidelijk schema hei5 bezoekers duidelijk gemaakt, dat va Sehele fabricage-proces volgens een Vos' plan verloopt en moderne bedrijfs- d€«r.lni> een perfecte organisatie veron- ]j s'clt, waarbij de verschillende afde el i^n als raderen van een machine in 5.a?r grijpen, apn a'le bewondering voor de technische a baratuur concentreerde zich toch de 0 bdacht van de theologanten het meest *ioh^e poai"e van de bier werkende mens, afvragend, in hoeverre hij bij de ver oorgevoerde mechanische arbeid nog °}doening vindt in zijn taak, die soms r'j eentonig lijkt. ^erkt hü uitsluitend voor geld of is hij bewust met anderen een gemeen- i «r - - diensten bewijst? Weet de jongen of man wel prctfies wat hij met de zo simpele handeling maakt? Waarvoor het op zich zelf zo onbetekenende plaatje of draadje dient? Dat hii dit voorwerp zo goed mo gelijk moet afleveren, omdat een bepaald instrument of toestel pas goed werkt, wanneer allf. onderdelen deugen? Over deze vragen werd levendig gedis cussieerd en men wist het te waarderen als een jongen zei zijn baantje eerst ver velend te hebben gevonden, maar niet graag meer iets anders deed, omdat hij door verkregen handigheid nu 40 pet. bo ven zijn basisloon verdiende. Is het lóón dus voor de arbeider de voornaamste factor? Deze en andere vragen werden aan een nauwkeurige bestudering onderworpen in De conclusie was, dat het loon wel een voorname factor is, maar een goede be handeling niet minder de arbeider aan zijn bedrijf bindt. Vooral jonge mensen zijn er erg gevoelig voor, dat zij in hun waarde als mens worden erkend en recht vaardig bejegend. De arbeider is ook niet alleen uit op hoger loon, zo was de algemene opvat ting, om zich materieel wat meer te kun nen veroorloven, maar ook om zich op cultureel gebied door het bezoeken van toneel of film te verrijken. Niet het minst om zijn kinderen te laten studeren, want de arbeider voelt heel goed, dat hoe ho ger de arbeid gekwalificeerd is, des te meer het geestelijk niveau stijgt, waarop de mens als werker staat. Gezien werd een zekere correlatie tus sen werkmilieu en het gezinsleven, waar bij men het goed achtte, dat de vrouwen door een bezoek zo nu en dan aan de fa briek, voor het werk van haar mannen geïnteresseerd werden. In dit opzicht heeft ook het bedrijf een taak met actieve vorming. Een interessant punt was de automa tion, waarvoor de arbeidersklasse niet bevreesd behoeft te zijn. De lichamelijke inspanning wordt minder en er ontstaat meer vrije tijd, waarop de arbeider ech ter voorbereid moet worden. Vrijkomen de arbeidskrachten in de industrie- om dat machines de mens nog meer werk uit handen gaan nemen, zullen zeker el ders een plaats kunnen krijgen, waarbij men alleen maar behoeft te denken aan de uitbreiding van de dienstverlenende sector. De Warmondse theologanten voelden zich door deze confrontatie met een be langrijk en groot bedrijf zeer verrijkt en van zijn kant was de heer Daalderop bij zonder voldaan over deze wézenlijke be langstelling van toekomstige zielzorgers voor het bedrijfsleven. De Nederlandsche Bank heeft te ken nen gegeven dat zfj het onder de huidige omstandigheden niet gewenst acht, dat de in het register der kredietinstellingen in geschreven kredietinstellingen haar kre dietverlening aan de lagere overheid (daaronder niet begrepen de Bank voor Nederlandsche Gemeenten) uitbreiden. Veeleer, aldus de Nederl. Bank, moeten wij er op aandringen, dat zij er naar stre ven die kredietverlening geleidelijk terug te brengen tot het gemiddelde van de uit staande bedragen per de uitimo's van de corresponderende kalendermaanden van de voorafgaande twee jaren. Wij hebben hierbij het oog zo besluit het schrijven, op de totaliteit van debetstanden in reke ning-courant, verstrekte kasgeldleningen, zowel voor langere als voor kortere ter mijn, alsmede call- en call-fixe leningen. In verband met de aanvraag tot beurs notering te Amsterdam van de 4 pet winstdelende klanten-obligatielening 1957 maximaal groot 5.000.000 ten laste van Albert Heijn N.V. te Zaandam is een prospectus verschenen met nadere toe lichtingen. De pet. obligatielening is verdeeld in obligaties aan toonder, elk groot nominaal 50, waarvan telkens 20 obligaties kunnen worden omgewisseld in 1 obligatie aan toonder groot nominaal 1 000. Het voordelig saldo exploitatierekening over dc eerste vier maanden van 1957 be draagt 2.858.000 tegen 9.646.387 voor geheel 1956. Na afschrijvingen en interest betaling bedraagt het saldo winst 980.000. Over geheel 1956 resteerde na afschrijvingen van 4.94 miljoen, interest ad 1.24 miljoen en reservering voor be lastingen ad 1.18 miljoen een saldo winst van 2-27 miljoen). Door het wegvallen van een woord is in het artikel gisteravond over „Tweede Kamer en EEG-verdrag" de aanhef van de zevende alinea geheel onjuist gewor den. De betrokken zin moest luiden: „Toch is het niet onmogelijk, dat men zódanige voorbehouden maakt, dat zulk afwijzend standpunt van onze part ners, volgens hetwelk bekrachtiging, onder voorbehoud gelijk staat met verwerping, wellicht niet zou kunnen worden volgehouden". (Van onze Utrechtse redacteur) Enige tijd ge-leden is onder auspiciën van het Episcopaat, een stichting in het leven geroepen, die zich de bevordering der financiële belangen van het katholiek hoger onderwijs in de meest uitgebreide zin ten doel stelt. Het bureau van deze stichting, genaamd Centraal Fonds voor Katholiek Hoger Onderwijs, is gevevstigd Koningslaan 24 te Utrecht. Uiteraard werkt de stichting ten nauw ste samen met de St.-Radboudstichting. Tot de taak van de stichting behoort mede het bevorderen en intensiveren van de werkzaamheid van de bekende dioce sane en parochiale universiteitscomité's. De stichting treedt dus zeker niet in de plaats van deze c-omité's, maar wil deze de helpende hand reiken. Het is ons bekend, dat de St.-Radboud stichting voornemens is, vermoedelijk in het begin van 1958, een reeds eerder ge- De Koninklijke Marine hoeft opdracht gegeven voor de bouw van lfc ondiep- watermijnenve-gers. De vlagofficier ma terieel, schout-bij-nacht W. J Kruys, heeft de desbetreffende contracten uit gereikt aan de directieleden van de scheepswerven, die de mijnenvegers zul len bouwen, te weten de werf „De Noord" N.V. te Aiblasserdam, de Arn hemse scheepswerven te Arnhem, en de scheepswerf G. De Vries L-sntsch jr. te Amsterdam. De werf „De Noord" zal zes stuks voor haar rekening nemen, waarbij he* eerste schip, dat wordt afgeleverd, zal dienen als prototype. De beide andere scheeps werven zullen ieder vijf mijnenvegers bouwen. Acht schepen worden gebouwd voor Amerikaanse en acht voor Neder landse rekening. De schepen krijgen een waterverplaat sing van ongeveer 200 ton. Zij zullen zo veel mogelijk van hout worden gebouwd. voerd overleg met de verschillende stu dentenorganisaties te hervatten, teneinde te komen tot een coördinatie van alle geldinzamelingen ten behoeve van het ka tholiek hoger onderwijs. In dit verband is het niet onaardig met enige cijfers aan te tonen, hoe zeer ook studenten en hun verenigingen de steun van de St.-Radboudstichting ondervinden, omdat in de kring van katholieke afge studeerden nog wel eens de klacht wordt vernomen, dat de stichting voor hen niets doet. Wanneer men de verschillende pos ten, die wij even afzonderlijk zullen be zien, tezamen rekent, blijkt, dat voor het studiejaar de studenten-organisaties en enkele fondsen, waaruit studenten indivi dueel worden gesteund, in totaal een be drag van zeker 60.000 zullen ontvangen De verdeling van deze gelden geschiedt •naar gelang de behoefte en na overleg met de onderscheidene verenigingen. Alle katholieke studentenverenigingen, behalve die in Tilburg, waarvoor een afzonder lijke regeling geldt, ontvingen reeds se dert enige jaren 500.- voor het doen houden van wetenschappelijke lezingen en vorig jaar werd daarbij gevoegd een bepaald bedrag ter vrije beschikking. Bo vendien werd, behalve in Utrecht en Til burg, een bedrag van 300.- beschikbaar gesteld voor een theologische cursus. 2.- werd gegeven, waarna onlangs be sloten is met het oog op de huisvestings moeilijkheden van de verschillende ver enigingen de steun, naarmate da nood, op nieuw te vergroten. Zo ontving het Collegium Studiesorum Veritas Utrecht, dat zijn sociëteit nood zakelijk moest uitbreiden de plechtige inzegening geschiedt dinsdag 10 september door de Aartsbisschop Z.H. Exc. Mgr. dr. B. Alfrink aanvankelijk 2800.- meer en ƒ3- voor elk Hd, voor het komende studiejaar nog eens te verhogen met 2000.-, hetgeen dus neerkomt op een basisbedrag van 5.500— Verder is aan Veritas een lening verstrekt van 25.000.- tegen een jaarlijkse rente van 5*/o. St.-Thomas" in Amsterdam zal 1000.- ontvangen, „Sanctus Virgilius" in Delft 3.300.-. „Albertus Magnus" in Groningen 1.800.- en „St.-Augustinus" in Leiden 300,-, terwijl al deze verenigingen ook nog 3.- voor ieder lid krijgen. Wat Tilburg betreft, de hier bestaande studentenvereniging „St.-Olof' toucheert telken jare een exploitatie-subsidie van ƒ2.300.-. Verder is haar een bouwsubsidie van 2.500- toegezegd, zodra zij met de bouw van een nieuwe sociëteit begint. Aan „Carolus Magnus" in Nijmegen wordt jaarlijks 3000- geschonken voor aflossing en rente van de hypotheek, die op het Corpsgebouw rust. Ter beschik king van de moderator komt 1.750.- voor het lenigen van bijzondere noden onder de studenten. Aan beurzen voor in Nijmegen studerende Hongaren werd in het afgelopen studiejaar 3.870- uitge keerd, aan beurzen voor andere buiten landse studenten 1.245. een bedrag van 1000 kwam ten goede aan onbemiddelde studenten en tenslotte kreeg het curato rium van de Nijmeegse universiteit nog een bedrag om met behulp daarvan stu dentenactiviteiten te stimuleren. Tenslotte delen wij mee, dat de Unie Katholieke Studentenverenigingen *1 itC*® te vormen, die door gezamenlijke banning aan de maatschappij nuttige Op de begraafplaats „Vestre Gravlund" te Oslo is gistermorgen een Nederlands oorlogskerkhof geopend. De plechtigheid begon in de kapel van deze begraafplaats, waar vier leden van het garderegiment een erewacht vormden bij de katafalk. Dc Nederlandse ambassadeur in Oslo, jhr. mr. M. P. M. van Karnebeck dankte de Noorse staat en het gemeentebestuur van Oslo namens zjjn landgenoten voor deze erebegraafplaats. Hjj achtte het zeer be- (angrjjk, dat de gevallenen nu een geza menlijke rustplaats hebben gekregen. De Noorse minister van defensie Nils Handal herinnerde aan de strijd, die Ne derland en Noorwegen tegen de gemeen schappelijke vijand hebben gestreden. „De handelsvloten van beide landen zijn die strijd op leven en dood zonder aar zelen ingegaan en daaruit is een altijd- -x durende vriendschap tussen Nederland en Noorwegen ontstaan. Wij hopen', aldus de minister, „dat de nabestaanden zullen beseffen, dat hun dierbaren in dit land bij vrienden rusten De Noorse regering en het Noorse volk beschouwen het als een eer, deze graven te mogen verzorgen". Sommigen der ge vallenen zijn nooit gevonden, maar de minister vond het juist, dat ook hun na men op deze begraafplaats zijn ver eeuwigd. Een der nabestaanden onthulde vervol gens op de begraafplaats het door de Rot terdamse beeldhouwer Cor van Kralingen vervaardigde monument. Daarna werden kransen gelegd door de Nederlandse am bassadeurs te Oslo en Stockholm, door minister Handal namens de Noorse rege ring, door de heer Stranger namens de gemeente Oslo en door mevr. H G. van Anrooy-De Kampenaer, presidente van de Ned. Oorlogsgravenstichting. Twee geestelijken wijdden de, graven der katholieke gevallenen en een veld prediker sprak een kort gebed, waarna het Noorse- en Nederlandse volkslied door een Noors militair muziekkorps werden gespeeld. Op het oorlogskerkhof hebben 35 Ne derlandse militairen en burgers, die in de tweede wereldoorlog zijn omgekomen en in Noorwegen, Zweden en Finland tijdelijk begraven zijn geweest, hun laat ste rustplaats gekregen. Me H.M. de Koningin komt ook prin ses Marijke zaterdag a.s. het Aalsmeerse bloemenspel „Bloem en operette" in het Olympisch Stadion te Amsterdam bij wonen. H.K.H. Prinses Irene zal op donderdag i 5 september een bezoek brengen aan het garderegiment fuseliers „Prinses Irene" te Vught. I Rennies herstellen prompt 't evenwicht - neutraliseren alle overtollig maagzuur in een wip. Op 't moment dat ge 'n Rennies neemt en deze begint te smelten op de tong, zakt de pijn. om na enkele minuten geheel te verdwijnen. Neem toch Rennies. Ze zijn zo gemak kelijk in te nemen, zonder water of wat ook, - gewoon laten smelten op de tong. En helemaal niet nóór. Integendeel: smakelijk èn onopvallend! Eerstgenoemd basisbedrag is nog eens voor het komende studiejaar door de St- verhoogd tot 700- waarna.ast voor elke Radboudstichting met 6.700- bedacht zal aangesloten student nog een subsidie van worden. ^"og steeds is Edward Grieg de Noorse componist die zowel de c°ncertliefhebber bekoort door zijn van Scandinavisch melancholie door- tr°kken Pee r-G y n t-S uiten en Klavierconcert als de klavierspeler door de intieme sfeer der Lyrische Stücke. De Moeste pracht van het Noorse landschap en van de Noorse aard werd S^emperd door de rust en sereniteit der fjorden, die van Stavanger in ^et bijzonder, waarin zijn levensdagen rustig vervlogen. Sejjg William Graigie, een beroemde En- Igt'o 'c°graaf, stierf maandag te Wat- an'. ten zuidoosten van Oxford. Hij jaar oud. kort voor zijn die 27 talen dood werkte kon spreken, Sir LctiCii tvuii ajju. cwci ands-EngeJs woordenboek. Zijn scl -U°nair ''Olp i ^"^AO-JCiXlgc'la wuutucuuucn, s?tsch'ii Ven heeft hij aan de studie van .Sch n neen inj aan ue siuuic vctu ^o^de talen gewijd. Hij stelde een van het Amerikaanse idioom t Waarin hij bijv. het origine van „hij wist te brengen tot de 17e eeuw. as mede-uitgever van de Oxford „ÖSmtionary. i °Or j ns heeft Sir Graigie veel ge-daan l?hcjs a studie van het Keltisch, het IJs- Ua'ect candinavische, Friese en Schotse en de oorsprong van het Ameri- e Engels. Twee linksgeoriënteerde partijen op Ma lakka hebben een „nationaal Socialistisch front" tegen de regering gevormd, zo is gisteren bekendgemaakt. Het zijn de Volkspartij, een overwegend Maleise or ganisatie, en de Arbeiderspartij van Ma lakka. die hoofdzakelijk Chinezen als le den heeft Een woordvoerder van de coalitie zeide, dat het Front Malakka met de kolonie Singapore wil verenigen, met alle socia listische groeperingen buiten het land wil samenwerken, volledige vrijheid op poli tiek. sociaal en economisch gebied aan de bevolking van Malakka wil verzeke ren en dat het een sterke en rechtvaar dige Socialistische staat wil opbouwen. De twee partijen zijn niet in de wetge vende Raad vertegenwoordigd. Namen als Honegger, Poulenc, Auric, Tailleferre en Durey rijzen hier als ster ren aan de trans op, die veel licht in onze muziekwereld hebben verspreid Doch welke kwalificaties men ieder hun ner moge toekennen, Milhaud bleek on der hen de veelzijdigste en vruchtbaar ste „muziekschepper te zijn. Daar staat tegenover, dat zijn gemakkelijk en lenig vloeiende muziekstroom weinig bedwon gen werd in de bedding van een vast vormenstramien. Gelijk Hindemith, die men met recht een veelschrijver kan noemen, gutst bij Milhaud een soort lavastroom uit zijn zuidelijk-latijns en joods gemoed met zulk een kracht, maar ook met zulk een gemis aan zelfcon trole dat men in zijn werken tussen uitersten van oorspronkelijke inventies en alledaagsheden geslingerd wordt. Het is voor deze figuur dan ook bijzonder heilzaam geweest zijn levensweg te zien doorkruist door een universeel-literair talent als Paul Claudel. rktü CLAUDEL werd vanaf de jaren 1911 Milhauds gids in het domein van het klassiek-Grieks drama. Claudel schiep met name van Aischylos' Orestes een prachtige Franse versie en Milhaud volgde onmiddellijk dit voetspoor door de trilogie van dit drama: Les Choépho- res, Agamemnon en Les Euménides, tot DARIUS MILHAUD een schier ongeëvenaard muzikaal mo nument om te scheppen. Ook hier weer openbaren zich uiter sten van een bijna chaotische klankvoor stelling èn vindingen van volstrekte oor spronkelijkheid. Het slot b.v. van de Choéphores is van dit laatste in al zijn beknoptheid een luisterrijk voorbeeld. Hier voor het eerst laat een componis: het ritmisch-gedeclameerde woord sa mengaan met louter slaginstrumenten en we' jp een moment waar drie grote rampen alle liriek of melodiek in dit drama hebben doen verstommen. Ver gelijken we deze dramatische vorm met het verstijfde recitatief der oude orato ria dan staat men vol bewondering voor zulk een muzikale inventie. Parallel met deze monumentale ver beelding staat een Amerikaanse trilogie als Christoph Colamb voor koor, toneel en cinematografie, waarvoor eveneens Claudel de tekst schreef (1928), welke later nog aangevuld werd door Juarez et Maximilien (1930) en Simon Bolivar (1943). HET verwondert ons dan niet dat Claudel in 1917 bij zijn benoeming tot Frans ambassadeur in Brazi lië, Milhaud als secretaris engageerde Brazilië is voor Milhaud een bron van nieuwe begeestering geworden waarvan de serie pianostukken Sandador do Bra zil een universele bekendheid hebben verworven. Hier is de vorm nl. dusda nig geserreerd door tango-ritmen dat de componist bij voorbaat tot beperking of geslotenheid van vorm wordt gedwon gen. Ondanks de uniformiteit van het grond gegeven, wist hij bier een bewon derenswaardige veelvuldigheid van me lodiek tentoon te spreiden, welke met een welluidende pianoklank hand in hand gaat. Bitonaliteit vond hier op een alleszins aannemelijke wijze een der eerste toe passingen. Aan harmonische of tonale avonturen heeft het deze componist nimmer ontbroken, maar, gelijk het zijn spontane-improviserende aard is, het was meer avontuur da# overleg en de blijvende waarde ligt in het duister der toekomst verscholen. A] zijn muziek we melt zodoende kaleidoscopisch dooreen al brandt voortdurend in dit kleuren gamma een méditerranees zonlicht. Zijn Suites provengales voor orkest waar van Capitol zo juist een prachtige gram- m-ofoonopname heeft gemaakt met het „Concerte Arts Orchestra" ademen geheel de zuidelijke geest van Aix-en- Provence waar Milhauds wieg eens stond. Helaas is de fysieke toestand van de ze muziekschepper de laatste jaren van dien aard hij wordt in een invalide wagentje op de Parijse boulevards voort gereden dat van hem weinig creatief werk meer te verwachten is. Doch zijn catalogus is dan ook op 65-jarige leef tijd vol! M. M •ET vraagstuk van de hulp aan de niét-westerse gebieden houdt de publieke opinie in ons land meer en meer bezig en krijgt ook onder de katholieken in groeiende mate de aandacht die het verdient. Deze belangstellingsgroei onder de katholieken verloopt evenwel niet unisono, hetgeen, naar wij hopen, de daadwerkelijke belangstelling voor deze problematiek slechts meer zal prikkelen. Met name is er rond de activiteiten van de Nederlandse Or ganisatie voor Internationale Bijstand (NOVIB) een polemiek ontstaan, die overigens aansluit op eerdere scher mutselingen rond hetzelfde onder werp. In „De Tijd" van 14 augustus jl. heeft mr. K. van Rijckeyorsel in een artikel „Ons Missiethuisfront" be toogd, een en ander naar aanleiding van de financiële hulp die de NOVIB van het gehele Nederlandse volk vraagt (1 pet-actie: Daadwerkelijke Gerechtigheid, hulpprojecten voor de Soedan, Marokko, Griekenland enz.), dat de katholieken de internationale solidariteit op een andere „oneindig veel betere, tevens financieel veel doelmatiger wijze kunnen bevorde ren door hun steun te geven aan onze 8000 in de missie zonder enige be staanszekerheid en zonder enigerlei eigenbaat werkende priesters en reli gieuzen". Het betoog van mr. Van Rijckevorsel verkreeg in „De Tijd" van 22 augustus jl. versterking van een artikel van pater Ed. Baneke C.ss.R., de provicaris van de missie in Suriname, die van ganser harte instemt met de conclusie van mr. Van Rijcke vorsel, dat wij onze krachten niet moeten versnipperen. Tegen deze zienswijze, die overi gens reeds enige jaren met kracht zo wel binnen als buiten Nederland is vertolkt door prof. Zeegers, de initia tiefnemer van het „Kardinaal van Rossum Instituut", heeft „Het Binnen hof" gemeend enige bezwaren te moe ten formuleren. Het blad is het eens met mr. Van Rijckevorsel „dat de Kerk en haar missionarissen de eerste en belangrijkste pioniers zijn geweest bij het tot beschaving en ontwikke ling brengen van de achtergebleven gebieden". „Het Binnenhof" voelt overigens niets „voor de beweringen van lieden, die ten onrechte menen de wijsheid in pacht te hebben, als zou het werk van missie en zending in feite toch niet meer dan lapwerk zijn". Hieraan voegt de schrijver in „Het Binnenhof" echter toe: „Maar we kun nen evenmin voorbijgaan aan het feit, dat het instituut der lekenmissionaris sen en het is van zeer ondergeschikt belang nu vast te stellen door welke oorzaken) te laat op gang gekomen is, zodat missionarissen en zendelingen, tegen wil en dank, bepaalde aspecten aan de emancipatie der achtergeble ven volkeren onvoldoende hebben kunnen behartigen". Deze vaststelling levert in feite „Het Binnenhof" een argument voor het bepleiten van een medewerking van katholieken aan de acties van de NOVIB, van welke ac ties het blad klaarblijkelijk verwacht, dat deze de emancipatie der niet- westerse volkeren wel zullen bevor deren. Het artikel van mr. Van Rijckevor sel heeft inmiddels ook een reactie ontlokt aan pater S. Jelsma M.S.C., een van de initiatiefnemers bij de op richting van de NOVIB en lid van het bestuur („De Tijd" 28 augustus jl.). Na een citaat uit de bekende rede van Z. H. de Paus voor de vergadering van Pax Romana, waarin de H. Vader het als wenselijk uitspreekt, dat de katholieken hun medewerking geven „aan alle instellingen die in theorie en praktijk de gegevens der natuur wet eerbiedigen", meent pater Jelsma, dat geen enkele regel van het artikel van mr. Van Rijckevorsel en geen woord uit het artikel van pater Ba neke zich zelfs maar tot de helft ver heft van de hoogte van deze pauselijke visie. Pater Jelsma noemt dit naar het ons voorkomt nogal akelig over haast een „in wezen afschuwelijk tekort". Naast enkele opmerkingen over de zienswijze van „Het Binnen hof" willen wij in de loop van deze beschouwingen ook aandacht wijden aan de o.i. voor kritiek vatbare wijze, waarop door pater Jelsma wordt ge tracht zijn standpunt met uitspraken van het kerkelijk gezag kracht bij te zetten. IJ zijn de mening toegedaan, dat de o.i. niet voldoende genuan ceerde voorstelling van zaken door „Het Binnenhof" kan leiden tot een ernstig misverstand en bovendien de opinie onder de niet-katholieken ten aanzien van de sociale en cultu rele betekenis van missie en zending niet nplaten zal ongunstig te beïn vloeden. Vooreerst: wanneer men consta teert, dat de activiteiten van de leken missionarissen en lekenhelpers te laat op gang zijn gekomen, zal men de kwalificatie „te laat" op zijn minst wel nader mogen motiveren. Men kan immers vragen: te laat in vergelijking met anderen of in vergelijking met de noden? Kan „Het Binnenhof" naast missie en zending andere particuliere activiteiten aanwijzen, die vóór de laatste wereldoorlog continu gericht waren op de sociale en culturele ver heffing van de niet-westerse landen? Wij mogen er hier misschien terloops wel aan herinneren, dat in kringen, die thans gelukkig óók het in ternationaal altruïsme ontdekt heb ben. nog niet zo lang geleden missie en zending als de vooruitgeschoven posten van koloniale activiteiten wer den beschouwd. Men koesterde in be paalde politieke kringen zelfs de hoop, dat de dekolonisatie de problemen der niet-westerse volkeren vanzelf zou oplossen! Maar, zou men verder kunnen op werpen, kunnen in eigen kring de katholieken zich niet de vraag stellen of zij zelf niet eerder deskundige lekenhulp aan de mis sie hadden moeten geven? Wij ge loven dat er in dit opzicht voor zelf verwijt geen reden is. De hulp van de technisch deskun dige leek is thans in de missie nodig, omdat de inplanting van de Kerk in een aantal missielanden het stadium heeft bereikt, waarin de sociale en culturele emancipatie van de inheem se katholieke gemeenschappen een technisch-deskundige hulp vraagt, die voor een groot deel door leken kan en moet worden gegeven. Voorlopig nog door uitheemse, door westerse leken; daardoor ook zo spoedig mo gelijk door inheemse lekenkrachten. Wat tot nu toe is gedaan door missie en zending, meestal zonder steun van de koloniale overheid, vaak ook met haar tegenwerking, betekent een machtig stuk sociale en culturele ver heffing. Het is in het belang van de niet-westerse volkeren, dat dit werk van missie en zending wordt voort gezet, d.w.z. in alle opzichten wordt getransponeerd op het vlak van de ac tuele maatschappelijke behoeften. Dit vraagt het uiterste van de ka tholieke financiële inspanningen, van het katholiek organisatorisch vermo gen en van onze intellectuele capaci teit. Naar onze overtuiging zijn wij hier niet te laat. Maar wanneer wij thans niet het uiterste doen, zullen wij historisch onze roeping niet heb ben begrepen. Het principiële gevaar, waarin de huidige ontwikkeling van het sociale en culturele emancipatiewerk van de missie, resp. van de inheemse christe lijke gemeenschappen verkeert, is het in de hand werken door de katho lieken van een lapidair oordeel, dat dit emancipatiewerk door zijn beper king niet in staat is de fundamentele problematiek van de niet-westerse ge bieden in zijn volledige omvang op te lossen, zodat de katholieken zich in hun missionaire activiteiten maar zouden moeten beperken tot traditio nele werkzaamheden, doch daarnaast alle verdere steun dienen te ge ven aan de neutrale ontwikke lingsprojecten van intergouverne mentele organen, van nationale overheden en omvangrijke particu liere organisaties als b.v. de NOVIB, die deze oplossing wel zouden kunnen bereiken. Een dergelijk algemeen standpunt verliest een aantal distincties uit het oog, die juist operationeel zulke be langrijke consequenties vertonen. Het vraagstuk der ontwikkeling der niet- westerse gebieden wordt daardoor ge simplificeerd op een wijze, die naar onze mening niet houdbaar is Wij hopen dit in een volgend artikel na der te adstrueren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3