HIRSCH 75 JAAR AAN HET LEIDSEPLEIN Spoedig Amerikaanse hulp aan Jemen te verwachten? Hammarskjoeld rol van de V.K over PTT Verlel de waarheid in Uw redame, maar doe het goedJ Zelfs de kleintjes weten het best: is zichtbaar beter Belevenissen van een jong gezin door Jörgen MogettsCfl m telefoniste paginaJ Wek de gal in uw lever op Avonturen van prof. Créghr Voorspelde levensduur was zes maanden B arv-Jbreekster voor Haute Couture in de hoofdstad dr. Economische missie maakt studie STEL JE VOOR.... V SC NBC DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1957 THEOLOGISCHE LEERGANG VOOR LEKEN ARBEIDER IN MARKELO ONTVING f 21.250 Beschadigd door mijnexplosie M.S. „ADJUTANT" DOOR A.D.M. GEREPAREERD Manne quinlijk rendez-vous Leidseplein-mode DEPARTEMENTSAMBTENAAR PLAATSVERVANGEND KANTONRECHTER ZEEMAN AMBASSADEUR IN THAILAND MONTEUR MAAKTE DODELIJKE VAL VADER TRACHTTE ZOON VAN LEVEN TE BEROVEN Veroordeeld tot IV2 jaar Japan kandidaat Ook hulp aan Soedan die via de internationale telefoonverbindingen met elkaar in kontakt willen treden. Wilt u hen daarbij behulpzaam zijn? Meldt u zich dan als bij het Telefoondistrict Rotterdam. Een hoogst belangrijke, interessante en bij uitstek vrouwelijke taak wacht u daar! De opleiding geschiedt tijdens de tewerkstelling. Vereiste: MULO-diploma of daarmee gelijkgesteld diploma. Nadere inlichtingen omtrent werk, salaris, vooruitzichten e.d. kunt u krijgen te Rotterdam in het PTT-gebouw Coolsingel, ingang Stadhuisstraat, op: U zult dan tevens de telefoonzalen kunnen bezichtigen. Ook uw ouders zijn van harte welkom. Reiskosten worden vergoed. Mondeling solliciteren bij de heer J. de Korver, PTT-gebouw Coolsingel, ingang Stadhuisstraat. Vergoeding van reiskosten. Pensiontoelage. Gunstige vakantieregeling BESTELWAGEN SCHAMPTE VIJF BOMEN Drie ernstig gewonden In één oogopslag zien zij hoeveel inkt hun BIC bevat, en zij merken direct dat zij er netter en zonder vlekken mee schrijven. Maak ze blij met een echte voor slechts Ook de modellen met schokbrekers voor soepeldun- en-dik schrift hebben een doorzichtig inktreservoir. Je uieet waar je aan toe bent met elke BJCt \v 359. Je hebt het laatste uur maar zit ten kijken, Mary. .denk je, dat kunnen schaken? jc nu ook zou Neen hoor, daar heb ik echt tijd voor! eb (Van onze Amsterdamse redactie) Het modehuis Hirsch te Brussel had in zeventiger jaren van de vorige eeuw twee ondernemende mannen in diens Sylvain Kahn, deskundige op modege bied, en A. S. van de Berg specialist in zijde. De Haute Couture werd in die da gen bepaald door de Belgische hoofdstad en r ariJs. Amsterdam was in dit wereldje volslagen onbekend. De inwoonsters van deze stad wachtten bescheiden het mo ment af, totdat de reizigers uit „verre" landen de winkels hier met hun collecties aandeden. De verkoopsters in deze zaken leverden dan de japonnen en jassen als wogen ze een pond grutterswaren af, d.w.z. zonder belangstelling en vakman schap. Adviseren van de clientele was er niet bij. De heren Kahn en Van de Berg nu konden zich de smarten van de Am sterdamse joffers heel goed voorstellen beter wellicht dan zijzelf en wilden haar nood lenigen. Hun directeur, de heer Hirsch, zag wel wat in de plannen en stelde zijn naam beschikbaar en enig ka pitaal. En op 25 september 1882 opende het tweetal Kan Van de Berg een winkel bedrijf aan het Leidseplein, toen nog de rand van de stad en gelegen uit het win kelcentrum. Lieden, die het goed meenden, en con currenten schudden meewarig het hoofd. Zij voorspelden de firma een voorspoedi ge dood in hoogstens zes maanden tijds. Men had echter buiten de dames gere kend. Het huis Hirsch deed zijn inkopen rechtstreeks in het buitenland en bracht nieuwe creaties, op hetzelfde moment als de hoofdsteden der haute couture. Boven dien traden als verkoopsters op beschaaf de, ontwikkelde meisjes uit Frankrijk, Engeland of Duitsland, die de mevrouwen en mejoffers me( smaak in de kleren wis. ten te steken. De meisjes woonden bij de zaak, opdat mevrouw Kahn hen kon hoe den en bemoederen. In 1892 reeds kon het zakelijke belang dat het Brusselse huis Hirsch in de firma had, worden afgekocht. Alleen de naam bleef. In 1910 gaf het huis de heren nog meer reden tot ver ontwaardiging. Moesten ze tot dan toe vrouwlief financieren voor de inkopen- in dat jaar beroofde Hirsch hun ook nog van hun geliefde pleisterplaats café „Hol landais" dat bij de modezaak werd ge trokken, evenals enkele andere „belen dende percelen". Een jaar later betrek de firma een tijdelijk onderdak, opge rokken Uitgaande van het Apostolisch Vor mingscentrum „Una Sancta" zal dit jaar weer een theologische leergang wor den georganiseerd voor katholieke leken, die hun geloof persoonlijk willen bele ven en het gemis aan inzicht gevoelen in de werkelijkheden, waarin dat geloof hen plaatst, terwijl zij zich door hun veel vuldig contact met andersdenkenden meer bewust zijn geworden van hun verant woordelijkheid de eigen diepste overtui ging te kennen en te kunnen mededelen. Op theologisch-wetenschappelijke wijze, tracht de leergang de persoonlijke ge loofskennis te verbreden en te verdiepen. De colleges worden gegeven in Den Haag, Eindhoven en Hilversum op don derdagavond en in Rotterdam en Arnhem op vrijdagavond gedurende het cursus jaar, dat van eind september tot half mei duurt. Als docenten treden o.a. op dr. D. Braun o.f.m., dr. C. Epping o.f.m., S. Jelsma m.s.c., dr. R. Koper o.f.m., dr. J. Lescrauwaet m.s.c.. mr J Rietmeyer s.j., N. de Rooy pr., drs. A. van Rijen m.s.c., drs. M. Rijkhoff m.s.c., dr. J. van 't Westeinde pr.. dr. J. Nouwens m.s.c. Dit jaar staan o.m. de volgende on derwerpen op het program: Genesis, Apo calyps, Het mysterie der H. Drieëenheid in het heilsplan, Spanningen in en ron dom de Kerk, Eucharistie, Plaats van de lekengelovige en Invloed van de psycho logie op het moderne mensbeeld. Het secretariaat is gevestigd Bezui- denhout 17. Den Haag. D€ 31-jarige fabrieksarbeider H. J. Schut uit Markelo is één van de winnaars van de 100.000.- op het lot uit de Staats loterij, dat de Goorse kapper J. van Beest had verkocht. De heer Schut was in het bezit van een kwart lot en heeft 21.250.- ontvan gen. Dinsdag j.l. heeft het m.s. „Adjudant" van de General Steam Navigation Co ltd te Londen een geslaagde proeftocht op de Noordzee gemaakt, na gerepareerd te zijn op het werf van de A.D.M. te Am sterdam. Het schip werd in het afgelopen voorjaar zwaar beschadigd voor de Ne derlandse kust, toen een mijn in de buurt explodeerde. Het vaartuig, dat pas drie jaar oud was, kreeg tengevolge van de geweldige waterdruk zodanige schade aan de motorinstallatie, dat het hulpeloos ronddreef. Een toevallig in de nabijheid verkerend schip van dezelfde rederij, slaagde er toen in de ongelukkige zuster naar IJmuiden te slepen en veilig bin nen te brengen. De reparatie bleek zeer omvangrijk te zijn. De hoofdmotor en alle hulpwerktuigen, zoals aggregaten pompen en compressors moesten, inclu sief alle pijpleidingen en afsluiters uit het vaartuig worden verwijderd. op een deel van de Zieseniskade, dat in samenwerking met de gemeente was ge dempt. De panden werden gesloopt en op de vrijgekomen ruimte bouwde architect Jacot het huidige Hirsch-gebouw. Ter ge legenheid van de opening, in 1912 ver gastten de heren Kahn en Van de Berg de hoofdstedelingen op een echte mode show, de eerste, welke in Amsterdam is gehouden. Het met hen gelieerde Parijse modehuis Drécoll vaardigde al haar man nequins af, die logeerden in het Ameri- cain-hotel, dat dit jaar ook zijn 75-jarig bestaan heeft gevierd. De meisjes hadden veel belangstelling en het jongelingschap van die dagen be legerde het hotel om maar een glimp op te vangen of in het gunstigste geval te komen tot een rendez-vous. De mannen werden op nog andere wijze met hun sinds 1882 veranderd lot verzoend, want in het gebouw werd ook gevestigd het café-res taurant „Trianon", dat de rol van „Hol landais" met glans over heeft genomen. Tot aan de oorlog was er een periode van grote bloei. De Duitsers hebben in 1943 de firma opgeheven en het gebouw leeggehaald. Na de bevrijding bouwden de heren Kahn en Van de Berg, zoons van de oprichters, de firma weer op, zij het in bescheidener omvang. In het pand zijn thans namelijk ook enkele andere kan toren gevestigd.. De heer Kahn gaf gisteren tijdens een persconferentie uiting aan de vurigste wens van de 75-jarige, namelijk een bete re verbinding tussen Amsterdam-Nieuw en Oud-Zuid en het Leidseplein. Hij vindt dat het Leidseplein, waar toch de Stads schouwburg staat en vele hotels en res taurants, in dit opzicht maar stiefmoeder, lijk is bedeeld. Van zijn kant zal hij al het mogelijke doen om het plein nog meer naar de voorgrond te plaatsen. In de etalages van het Hirsch-gebouw zal onder auspiciën van het Stedelijk Museum van 21 tot 30 september de histo rie van het Leidseplein sinds 1882 worden uitgebeeld, vooral met behulp van de mode. Op uitnodiging van de firma Hirsch komt voorts het Maison de Haute Couture Jacques Heim ter gelegenheid van het ju bileum met haar mannequins en collecties naar Amsterdam om op 14 en 15 septem ber a.s. een modeshow te geven. Dit maal echter niet bij wijze van lesje, want Am sterdam heeft sinds 1912 haar achterstand wel ingehaald. In een buitengewone zitting is gisteren mr. J. W. Schutte uit 's-Gravenhage ge ïnstalleerd als plaatsvervangend kanton rechter van het kantongerecht te Gouda. Deze jurist maakt geen deel uit van de rechterlijke macht en is ook geen advo caat, doch werkt op het departement van justitie in de functie van hoofd van de afdeling rechterlijke organisatie. De installatie van een plaatsvervangend kantonrechter wordt normaal beperkt tot het voorlezen van de benoemingsacte door de griffier. Maar ditmaal hield de Goudse kantonrechter mr. J. A. van Bronckhorst een installatietoespraak, omdat hij het vrij zeldzaam noemde dat een jurist, die niet beroepshalve deelneemt aan het rechtsleven, wordt benoemd tot plaats vervangend kantonrechter. Mr. van Bronckhorst sprak over de behoudendheid en gereserveerdheid van de rechters in Nederland, die niet gaarne uit het isole ment, dat de scheiding van machten met zich brengt, worden losgemaakt. Niette min vond hij het prettig, dat voor hogere ambtenaren van het ministerie de mo gelijkheid aanwezig is, om plaatsvervan gend lid van de rechterlijke macht te zijn. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van dr. J. H. Zeeman tot buiten gewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Bangkok. De heer Zeeman is thans zaak gelastigde te Peking. Gistermiddag is de 21-jarige monteur F. Backhuis uit Stein, in dienst van de Electro-Technische Firma D. Dassen te Stein, tijdens werkzaamheden in het oude gedeelte van de nieuwbouw-west van de Koninklijke Nederlandse Papierfabriek te Maastricht van een 4 meter hoge rol- steiger gevallen. In bewusteloze toestand werd de jongeman per ambulance naar het ziekenhuis „St.-Annadal" te Maas tricht overgebracht, waar hij in de loop van de avond aan de bekomen verwon dingen is overleden. Hij was ongehuwd. Het ongeval gebeurde, doordat de stei ger begon te schuiven. Ook een tweede monteur, viel van de steiger, precies bo ven op zijn collega, doch deze bekwam geen letsel. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren de 48-jarige los-werkman Gerar- dus H. uit Bleiswijk veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorlopige hechtenis. De rechtbank te Rotterdam had hem veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek, doch beklaagde was hiertegen ln hoger beroep gegaan. H. werd ten laste gelegd, toen hij dron ken was, zijn zoon Antonlus zwaar te hebben mishandeld en zijn andere zoon Franciscus van hét leven te hebben wil len beroven. Volgens een over hem uit gebracht rapport heeft H. een patholo gische reactie op alcohol. Gisteren is te Washington van re geringszijde vernomen, dat een Ameri kaanse economische missie een week ge leden, op uitnodiging der Jemenitische regering, voor een bezoek in Jemen is aangekomen De aankomst van deze Amerikaanse missie voor Jemen was ge heim gehouden. De missie bevindt zich daar voor de bestudering van uit te voeren werken, waarvoor mogelijk Amerikaanse hulp ver kregen zou kunnen worden, zulks volgens de bepalingen van de Amerikaanse wet geving betreffende het sluiten van ver dragen tussen de V. S. en andere landen tot wederzijdse hulpverlening. Van dezelfde zijde wordt vernomen, dat Jemen, dat door de Amerikaanse re gering als een doelwit der Sovjetrussische expansiezucht wordt beschouwd, op de lijst der landen is geplaatst, die in aan merking komen voor het ontvangen van Amerikaanse economische hulp. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft in een gisteren gepubliceerde inleiding op het eerder verschenen jaarverslag de rol van de volkerenorganisatie in de wereldge beurtenissen nogmaals belicht. In dit document, dat men later dan het eigenlijke jaarverslag liet verschijnen om beter aan te sluiten bij de aanstaande opening van het nieuwe zittingsjaar van de Algemeen Vergadering, herinnert Ham marskjoeld eraan, dat de V.N. in het af gelopen jaar voor enkele van de moeilijk ste situaties sedert 1945 hebben gestaan. Met de opriohting van het internationale politieleger en de opruimingswerkzaam heden in het Suez-kanaal (geschatte kos ten S 8.600.000) namen de V.N. tot nog toe ongekende verantwoordelijkheden op zich, en in een ander vlak betekende ook het onderzoek van de speciale commissie voor het Hongaarse vraagstuk een noviteit, zo zegt hij. Hammarskjoeld dringt aan op een zorgvuldige bestudering van alle er varingen, die met het politieleger werden opgedaan, om de V.N. een gezonde basis te geven, voor het geval de organisatie ooit zou besluiten tot oprichting van een per manent veiligheidsleger. Inmiddels is de bijeenkomst van de Veiligheidsraad ter bespreking van een herkiezing van de Zweed Dag Hammars kjoeld als secretaris-generaal der Ver enigde Naties, die voor vandaag was uit geschreven, op verzoek van de Sovjetrus sische delegatie, uitgesteld tot vijftien september a.s. In westerse kringen ziet men hierin een poging om de secretaris-ger.eraal gedu rende het debat, dat de Algemene Verga dering in een buitengewone bijeenkomst over Hongarije zal houden (10 september), onder druk te zetten. Hammanskjoelds mandaat loopt in april 1958 af. didaat stelt voor een niet permanente zetel in de Veiligheidsraad. Op 17 september zullen verkiezingen worden gehouden voor de bezetting van zetels in de Raad. Japan en Tsjecho-Slowakije zijn de kan didaten voor de zetel, die thans door de Phlippijnen wordt bezet. De Sovjet-Unie en enkele andere landen zijn van oordeel, dat deze zetel een Oosteuropees land toe komt. Naar verluidt, steunen Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten de kan didatuur van Japan. De Afrikaans-Azia tische groep is verdeeld, maar het meren deel van deze landen zou voor verkiezing van Japan zijn. Amerikaanse ambtenaren waren van mening dat instemming van Jemen met het ontvangen van Amerikaanse econo mische hulp een aanzienlijk succes der Amerikaanse diplomatie ln het Midden- Oosten zou betekenen. Er zal echter eerst een overeenkomst aangaande een dergelijke hulpverlening worden gesloten, wanneer Jemen zich bereid heeft verklaard het stelsel tot wederzijdse beveiliging in de gehele wereld te steunen. Jemen zal geen militaire hulp ontvan gen en het zal niet om militaire samen werking met de V. S. worden gevraagd. Doch aanvaarding door Jemen van Amerikaanse economische hulp zou te Washington als indirecte steun worden beschouwd voor het Amerikaanse streven om de levensstandaard in het Midden- Oosten te verhogen en verdere versprei ding van de communistische invloed in dit gebied tegen te gaan. Jemen zal, wanneer het een overeen komst voor economische hulpverlening met de V. S. sluit, in het eerste jaar waarschijnlijk twee miljoen dollar ont vangen. Eisenhowers speciale afgevaardigde James Richards, die het Midden-Oosten in het afgelopen voorjaar heeft bezocht, zou de Jemenitische regering bij die ge legenheid Amerikaanse hulp tot dit be drag hebben aangeboden. Van Amerikaanse officiële zijde wordt voorts vernomen, dat de V. S. ook hopen met Soedan een overeenkomst voor eco nomische hulpverlening te kunnen slui ten. Men verwacht, dat de vijf man sterke afvaardiging, die thans in Jemen vertoeft, later in september naar de Soedanese hoofdstad Khartoem zal reizen, om al daar een overeenkomstig economisch on derzoek in te stellen, als thans in Jemen wordt uitgevoerd. ~WÏ' vrijdag, 6 september van 14-17 uur en van 19-22 uur zaterdag, 7 september van 14-17 uur Schriftelijke sollicitaties te richten aan de directeur van het Telefoondistrict Rotterdam, Botersloot 187 te Rotterdam. Een schatrijke madam zat te tellen haar geld; toen hoorde ze oellen.... „Een ANTONIUSBROOD voor de kinderen in nood?" „Nee, 'k heb genoeg met m'n eigen te stellen!" Dit is zo maar 'n verzinsel van me. Men laat immers geen UKKEPUKKIES in d'r hempie staan. P. EUS. KEMP O.F.M., Neuhuyskade 97 - Den Haag GIRO 38 2 25J zonder schadelijke laxeermiddelen Japan heeft de Verenigde Naties giste ren officieel meegedeeld, dat het zich kan- Rond tien uur dinsdagmorgen is op de Rijksweg nabij Huiten (N-Br.) een luxe bestelwagen uit de richting Tilburg, over de kop geslagen, nadat deze met vijf bomen in aanraking was geweest. De drie inzittenden werden over het wegdek ge slingerd. De 28-jarige A. M. en de 22- jarige W. M. liepen een zware hersen schudding op en verkeren in levensgevaar. De wagen werd totaal vernield. en u zult 's morgens kiplekker uit bed springen Elke dag moet uw.lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. Het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam wordt vergiftigd, u bent humeurig, voelt u nóAr.^n loom. De meeste laxeermiddelen 2lJn slechts lapmiddelen. Neem CAR TERS LEVERPILLETJES - on schadelijk, plantaardig en zacht- om de liter gal op te wekken, die uw lichaam dagelijks nodig heeft. U zult zich weer eeft ander mens voelen.. Vraag Carters Leverpilletjes, f. 1.20 per flacon. 8-51. De hele nacht hield de storm aan. Iedereen lag ziek in zijn kooi, behalve Mi- chiel, die er niet aan dacht, om het roer in de steek te laten. Eerst tegen de middag van de volgende dag luwde de storm een beetje en professor Créghel, Piekhaar, Kits en Knots kwamen met bleke gezichten uit hun hut te voorschijn. De zon scheen, alsof er niets gebeurd was, en professor Créghel wandelde met Sniffe] op het dek, om weer een beetje op adem te komen. „Dit weer bevalt me beter dan zo'n storm, hè Sniffel- tje", zei Créghel. „Moet je eens zien, hoe stil en strak die zee daar nu ligt", vervolg de de professor. „Als ik niet wist, dat-ie vol haaien zat, dook ik er op slag in". Hij tuurde over de wijde watervlakte en voel de zich best op zijn gemak. Plotseling schrok hij uit zijn gepeins op. „Wat zie ik daar nu?" riep hij, „Alle-mensen! Ik geloof dat er land in zicht is". Hij-keek nog eens goed en ja, langzaam maar zeker naderde het schip een smalle strook land, begroeid met palmen. Het leek wel een eiland. „Ahoi ahoi, land in zicht!" riep Créghel vrolijk. „Hoera! Eindelijk kunnen we weer aan land gaan". Zijn vrolijkheid werkte aanstekelijk op Sniffel, die vrolijk begon te blaffen en het dek op en neer sprong.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4