Wegenbouwers wensen een Autonoom Wegenfonds Lening via verdubbeling van de motorrijtuigenbelasting STOUT STAALTJE VAN POLITIE ANWB voelt niets voor deze merkwaardige constructie Vulkaan braakt hete massa lava en gas Syrië vraagt buurstaten om opheldering Federale rechter verbiedt gouverneur zich te verzetten Nederlands recht om Duitse kolenvelden te ontginnen Om 100 miljoen radicaal voorstel voor het wegennet Mijnarbeid eist voorrang Grotere capaciteit Esso-raffinaderij Noodtoestand in grensgebied met Algerije Terug van duik naar het verleden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dinsdag 10 september 1957 r Premieleniiig in de directe toekomst Liftdoel: CanadaK Hergroepering Franse seminaries wegens gebrek aan roepingen Verhoging van belasting en benzineprijs Arrestatie van Hon gaarse aartsbisschop? Volgens een in 1920 gesloten verdrag Verklaart dadelijks bestuur der K. V. P. In Botlekgebied Rendement Ander gebruik Goed wegennet ZEVEN GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING Ongeregeldheden Nieuwe wet WEERBERICHT A Vertegenwoordigers van het dagelijkse Cstuur der K.V.P. van de katholieke MVe kri ^^eede-Kanacrfractie, van het bestuur de kring Limburg en van de Staten- r'n8 Heerlen der partij rijn bijeen ge feest *ien om zich nader te beraden ten aan- van de beslissingen van de M.I.R. ^v®r de arbeidsvoorwaarden der mijnwer- ers- (Zoals bekend, moet de minister van ^c°nomische Zaken over een deel dezer esl'ssingen zijn standpunt nog bepalen). K«t dagelijkse bestuur is nadrukkelijk van paening, dat de prioriteit van de mijn- fiwl vICj bii d behoort te worden aanvaard, waar- jJ dit bestuur het element van de ver- v "denheid tussen ondergrondse en bo- bSrandse arbeid tevens erkent. e hoop en de verwachting werden uit- 8ni>roken> dat de regering het een en ,pder ten voile .zal laten wegen bij haar .gissingen en daarbij alle gewicht zal l/kennen aan de zelfstandigheid van de v.binnen het kader van het lands- elang. (Van onze Haagse redactie) Vier sprekers hebben gisteren tijdens de in het Seinposttheater te Scheveningen gehouden jaarvergadering van de Ned. Ver. van Wegen, houwers nog eens de nood, waarin de leden van deze vereniging tlxans verkeren (en waarvan wij vorige week reeds melding maakten) in diverse toonaarden onderstreept. Belangwekkend was de wijze, waarop de voorzitter, ir. H. V. Prins, aan het eind van de vergadering, enkele middelen aan de hand deed, om de wegenbouw uit de impasse te helpen, die door de bestedingsbeperkingen wordt veroorzaakt. Deze middelen waren volgens hem: een verplichte lening van ongeveer 100 miljoen met een looptijd van vijftien jaar ten behoeve van een Autonoom Wegenfonds. Deze lening zou door autorijdende Nederlanders bijeengebracht moeten worden via een verdubbeling van de motorrijtuigen belasting. Rente en aflossing zouden betaald kunnen worden uit een verhoging van de benzineprijs met twee cent per liter, hetgeen 22 tot 25 miljoen per jaar zou opbrengen. ^aar van de directie van Esso Neder- I ar,<t N.V. wordt vernomen, is tussen de Nederlandse regering en de Standard '1 Company (New Yerscy) overeenstem- j^'dg bereikt om de capaciteit van de door ^aar op te richten olieraffinaderij in het °tlek-gebicd te Rotterdam te vergroten Van 2 tot 4''2 miljoen ton per jaar. Een aanzienl(jk deel van de produktie zal voor "*e export bestemd zijn. uitvoering van de gedetailleerde £onstructiepiannen en de bouwwerk zaamheden naar een ontwerp van „Esso Research and Engineering Company" te New York, zal geschieden door Badger- °mprimo N.V. te 's Gravenhage. Het in- eniours_ en architectenbureau ir. J. P. Bruggen, G. Drexhage, dr. J.. J. Ster- jjhburg en A. Boden te Rotterdam zal v architect en adviseur voor de bouw j)?a het administratiegebouw en de werk. j 'ttsen optreden. ,Net de bouw van de raffinaderij zal j.1) bedrag van 175 miljoen gemoeid zijn, vWt de Standard Oil Company (New a,fs®y) haar investeringen in Nederland Zienlijk gaat uitbreiden. de bouw van de raffinaderij zal' in V-, Worden begonnen en zij zal, naar wY^Scht wordt, begin 1960 in bedrijf rden gesteld. Daarnaast zag ir. Prins een reële mogelijkheid voor de directe toekomst in het uitsehrijvcn van een premie lening voor de wegenbouw door een fonds, dat ten doel zou moeten hebben, de gelden aan provincie en gemeenten tegen de officiële rente te lenen. De voorzitter verzette zich heftig tegen de opvatting, als zouden er in 1956 schan delijke winsten door de wegenbouwers zijn gemaakt. Hij verklaarde zelfs de boeken van zijn' eigen bedrijf te willen openleggen om deze opvatting te logen straffen. De heer R. v. d. Vegt, voorzitter van de auto-technische commissie van de EVO, rekende de aanwezigen voor, hoe zeer verbeteringen aan wegen merkbaar zijn in de industrie. Zij uiten zich o.m. in verlaagde prijzen voor het transport. Op geestige wijze besprak de heer J. G. W. Bolomey, directeur van de Haagse gemeentewerken het afbrokkelen van de pijlers van onze welvaart. Hij zag belas tingverhoging als enige uitkomst voor deze situatie. Tevens wees spr. op het grote belang van een goede asfaltering voor de gemeente. De H.T.M. heeft bijv. berekend, dat de levensduur van zijn bussen, die op slechte straten rijden, zes jaar bedraagt, tegén tien jaar op geasfalteerde wegen; Brussel berekent het rendement van de nieuwe wegen, die er thans worden 'aangelegd, op minstens twintig procent. De kosten zouden er in een periode van vijf jaar zijn uitgehaald. Tenslotte sprak de heer F. Ghijssels, beheerder van de Belgische wegenraad over het doel en de werkwijze van het Belgische wegenfonds, dat geheel auto noom is, over eigen geldmiddelen be schikt en deze naar eigen goeddunken kan besteden. Omdat de plannen van de wegenbou wers hierdoor over een reeks jaren zijn verdeeld, kunnen zij hun investeringen daarnaar berekenen. Het Belgische fonds kan geldmiddelen lenen en krijgt een jaarlijkse bijdrage van de staat. Sinds december 1955 konden in België zodoende 4% miljard B frs. aan de wegenbouw worden besteed. Naar dit voorbeeld wenste ook de heer Prins in ons land een wegenfonds inge steld te zien. Gistermorgen zagen voorbij gangers op de Statenweg te Rot terdam een jongeman staan, blijkens zijn rugzak een trekker, die stond te wachten op een vriendelijke automobilist die hem zou willen meenemen. Zijn reisdoel had hij vermeld op een linnen strook van onge veer een halve meter, lengte, die hij steeds omhoog hield, wan neer een auto naderde. De strook vermeldde: Canada. En zowaar was er een automo bilist die hem meenam. Drie groot-seminaries in Frankrijk hebben hun poorten gesloten en de stu denten in inter-diocesane seminaries ondergebracht. Dit besluit hebben de Franse bisschoppen genomen in verband met het geringe aantal seminaristen soms 15 of minder per seminarie voor wie toch 7 of 8 professoren nodig zijn. De hergroepering, die reeds in 1956 werd aangekondigd, zal in etappes ge schieden. Het groot-seminarie van het bisdom Blois is thans opgeheven. De priesterstudenten gaan over naar het groot-seminarie van Chartres, terwijl de groot-seminaristen van Gap naar het groot-seminarie van Aix en Provence worden overgebracht. Aangekondigd is reeds de fusie van de groot-seminaries van Chalon sur Marne en van Langres. Een ander argument, dat tot het besluit geleid heeft is het feit, dat door de sa menvoeging het isolement der kleine groepjes goeddeels wordt opgeheven. Het groot-seminarie van Gap zal in ge bruik gonme'n worden door de witte paters, die hun noviciaat van Maison Carrée in Algiers naar Gap in Frank rijk hebben overgeplaatst. Aldus meldt het KNP. s»»*, «-sa/a-* ,.i .v.va v <-.yyy.:-,. (Van onze Haagse redactie) De constructie van een Autonoom Wegenfonds, zoals deze gisteren tij dens de jaarvergadering van de Ned. Ver. van Wegenbouwers werd gecon- cipiëerd, wordt, naar wij vernemen, door de A.N.W.B. absoluut onaan vaardbaar geacht. De lening, waardoor dit fonds gesteund zou moeten worden, is namelijk in feite een belastingver hoging, terwijl dan nog eens 2 cent verhoging van de benzineprijs gehe ven zou worden om rente en aflossing te betalen. Voor deze merkwaardige constructie voelt de A.N.W.B. niets. Wel denkt de bond aan een ander gebruik van de jaar lijkse 350 miljoen, die aan motorrijtui genbelasting benzinebelasting, bijzondere invoerrechten en weeldebelasting op ban den wordt gerekend en waarvan ten hoogste één derde deel voor de wegen bouw wordt aangewend Wij kgnnen reeds een Verkecrsfonds, dat echter op non-actief is gesteld. Voor de oorlog werd dit o.m. gebruikt om de tekorten bij de spoorwegen aan te zuive ren, om welke reden de oorspronkelijke naam Wegenfonds in Verkeersfonds werd gewijzigd. De A.N.W.B. zou gaarne zien. dat dit Verkeersfonds weer een Wegen fonds werd. Om te komen tot een goed wegennet zouden in de komende 15 jaar 8 mil jard nodig zijn. De A.N.W.B. heeft bere kend, dat over deze periode aan motor rijtuigenbelasting 2 miljard, aan ben zinebelasting 5 miljard en aan ver hoogde invoerrechten en weeldebelas ting op banden nog eens 1 miljard ontvangen zullen worden. Een andere verdeling van de inkom sten, die het rijk van het wegverkeer ontvangt, maar in geen geval een extra belasting, ziet de A.N.W.B. als de oplos sing voor het probleem, waarmee de we genbouwers thans te kampen hebben. Op deze manier 27 politic-1 agenten op 4 motoren zal de I „sterke arm" heus nooit een achter volging inzetten op ontvluchte ge. vangenen of overvallers van benzine, stations.... Maar ze kunnen het ivel, als het per se moet. Nu is deze foto gemaakt van Berlijnse politie agenten, maar de Nederlandse die naren van de H. Hermandad zijn ook tot stoute staaltjes in staat. Wees daar maar van overtuigd..... In de week van 25 tot en met 31 augus tus 1957 zijn 7 gevallen Van kinderver lamming aangegeven, waaronder drie ge vallen met verlammingsverschijnselen. De gevallen zijn aangegeven in OostStelling- werf, Zwolle, De Bilt, Amsterdam, Leer dam, Stolwijk en Goes. Voorts zijn er 11 gevallen van para- tyfus b en één geval van de ziekte van Weil aangegeven. President Bourguiba van Tunesië heeft gisteren de noodtoestand afgekondigd voor het gebied langs de grens met Al gerije. Volgens officiële kringen In Tunesië is dit gedaan met het oog op de verdedi ging tegen „herhaalde schendingen" van de grens door Franse militairen uit Al- rije en ter bescherming van de bevolking in het grensgebied. De gouverneurs van de grensgebieden zijn door het afkondigen van de noodtoe stand gemachtigd alle burgerlijke en mi litaire maatregelen te nemen die zij voor de verdediging van het, Tunesische gebied nodig achten. De Franse eenheden in Algerije hebben tien dagen geleden bevel gekregen op standelingen, die over de grens naar Tu nesië vluchten te achtervolgen. De Fransen stellen de laatste weken alles in het werk om te verhinderen, dat de Algerijnse opstandelingen hulp uit Tunesië ontvangen. De stroom van Amerikaanse wapens naar Jordanië is gisteren begonnen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dal het wapen vervoer naar Jordanië bevredigend verloopt. Hij voeg de cr aan toe dat voor zover hem bekend, er gepn Amerikaans wapen vervoer door dc lucht naar andere landen in het Midden-Oosten plaats vindt. Inmiddels heeft, volgens Radio-Cairo in een uitzending van gisteren, het Syrische ministerie van buitenlandse zaken aan de regeringen van Libanon. Jor danië. Turkije en Irak gevraagd, „of zij tegenover de Verenigde Staten uitdruk king hebben gegeven aan hun vrees voor Syrische agressie". Een Syrische militaire woordvoerder heeft gisteren in Damascus verklaard, dat zondag vijf Amerikaanse schepen „op een uitdagende manier" voor de Syrische kust gemanoeuvreerd hebben. Voorts heeft volgens de Egyptische ra dio een Syrische woordvoerder mede gedeeld, dat twee niet geïdentificeerde straalvliegtuigen gisteren boven de Sy- De hardnekkige weerstand van gouverneur Faubus van Arkansas tegen toelating van negers tot de openbare scholen in Little ltock beeft tot gevolg gehad, dat de federale rechter, Davies, gisteren opdracht heeft "egeven de gouverneur bij rechterlijk bevel te verbieden zich tegen de toelating van negers tot de scholen te verzetten. Het departement van justitie zal zo spoedig mogelijk waarschijnlijk vandaag de opdracht van Davies uitvoeren. Gouverneur Faubus had eerder in een televisietoespraak o.m. verklaard dat, indien de federale regering „met geweld of anderszins" zijn bevoegd heden al? gouverneur zou beknotten, dit zou betekenen dat „wij ons laatste recht op plaatselijk zelfbestuur hebben verloren". v'dlcaan Cerro Negro" in Nicaragua is gaan werken. Een afschuwelijke *'s" lava, rook, zand en gas werd door de vulkaan uitgespuwd. Dc dood Verderj zaaiende kolom bereikte een hoogte van bijna zes kilometer. Hij voegde hieraan toe de middelbare school van Little Rock door militairen te hebben laten afzetten „om zowel de ne ger- als de blanke kinderen te beschermen en het duidelijk aanwezige gevaar van een rassengeschil te vermijden". Faubus meende ook, dat het mogelijk zal zijn op ordelijke wijze tot de instelling van gemengde scholen in Arkansas te komen, „mits men ons in de gelegenheid stelt dat te bereiken". Gouverneur Faubus zei later, dat hij het voorstel van de democratische gouverneur Furcolo van Massachussetts heeft aan vaard om een commissie van gouverneurs uit alle delen van het land in het leven te roepen voor het zoeken naar een op- lossing. Inmiddels zijn er gisteren enkele onge regeldheden gemeld. Toen een aantal ne gerscholieren zich wilde laten inschrijven op de middelbare school van North Little Rock een stad, die door de rivier de Arkansas wordt gescheiden van Little Rock, werd een zestal hunner terugge duwd' door een tiental blanke leerlingen, die zich boven de trap hadden opgesteld. Zij duwden de jeugdige negers de trap af en drongen ze over een laan terug, voor dat de politie ingreep. Geen der negerleerlingen werd gewond Bij de school van North Little Rock een plaats van ongeveer 50.000 inwoners waren zes politiemannen opgesteld. Het hoofd der plaatselijke politie heeft de fe derale leiding om versterkingen verzocht. De middelbare school .van, Nashyille, in de staat Tennessee, is gisteren voor het eerst in de geschiedenis van de stad, door blanke en negerleerlingen bezocht. Hier had politie de negerkinderen vergezeld door een ongeveer twee honderd man sterke menigte van jouwende blanken. Tc Birmingham, in de staat Alabama, werd een négerpredikant door blanken neergeslagen, toen hü poogde negerkin deren, die hij in zijn auto had vervoerd, op de plaatselijke middelbare school te doen inschrijvem. Een politieman, die wilde ingrijpen, werd eveneens geslagen. Drie blanken werden door de politie gearresteerd. De predikant wist in zijn auto weg te rijden. President Eisenhower heeft gisteren het wetsontwerp betreffende de burgerrech ten getekend, waarin het recht der Ame rikaanse neger-burgers, om bij verkiezin gen van hun stemrecht gebruik te maken, wordt beschermd. In de nieuwe wet wordt een wet uit de eerste jaren na de Amerikaanse burger oorlog, die de president machtigde zo no dig van militairen gebruik te maken, om de naleving der burgerrechten af te dwingen, ingetrokken. In Amerikaanse re geringskringen is men klaarblijkelijk van mening dat Eisenhower over andere mid delen beschikt, om gerechtelijke uitspra ken in de burgerrechtelijk^ sector te doen naleven. De wet voorziet onder meer in het in stellen van een zes leden tel'ende presi dentiële commissie, die in twee jaar tijds het vraagstuk der burgerrechten zal be studeren. Er zal verder een nieuwe plaatsvervan gende procureur-generaal worden aange steld, die de leiding zal krijgen van de af deling „burgerrechten" van het Ameri kaanse ministerie van ju*titie, J___ Dit zijn geen voorwereldlijke mon sters die ergens uit een slijmerig moeras opduiken, maar duikers van de Britse marine uit Londen, die triomfantelijk aan de oppervlakte komen van een slotgracht uit de 14e eeuiv om de Salisbury Hall te St. Alban in Hertfordshire. Met een stuk van een 17e eeuwse trapleuning. De artiest W. J. Goldsmith, een voormalig marine-man, die de Hall als landhuis gebruikt, was n.l. Van mening, dat in de oude gracht an. tieke beeldhouwwerken van onschat bare waarde lagen. rische havenplaats Latakia hebben ge vlogen. Na?st de militaire hulp die de V.S. momenteel aan Jordanië geeft, zal naar te Washington verluidt, als gevolg van de toestand in Syrië Jordanië van de V.S. een krachtige zender en ander ra diomateriaal ontvangen. Hiermee wordt beoogd, dat Jordanië de toenemende aanvallen van Syrische. Egyptische en Sovjet-radiocommentaren zal kunnen neutraliseren. Tevens zou de ..Voice of America", de officiële omroepdienst van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, van plan zijn een nieuwe eigen zender in het Midden-Oosten te bouwen. Radio Moskou heeft gisteravond de toestand in het Midden-Oosten „meer en meer verontrustend" genoemd en met name de Amerikaanse wapenleveringen aan Jordanië gehekeld. Na verzekerd te hebben, dat Syrië even onschuldig is als het spreekwoordelijke pasgeboren lam metje, betoogde de commentator: „De Verenigde Staten trachten hun intriges tegen Syrië te camoufleren met het afgesleten argument dat er commu nistische infiltratie zou zijn. Maar jn werkelijkheid overschrijdt de verhou ding tussen Syrië en de Sovjet-Unie ner gens de grenzen van gewone vriend schapsbanden tussen twee landen. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft n.a.v. de Amerikaanse wapenzendingen aan Jordanië verklaard, dat elke wapen zending aan een Arabisch land een bron van zorg voor Israël is. De Amerikaan se wapenleveranlie zal Jordanië wel niet in staat stellen Israël te verslaan, maar zij kan gevaarlijk ziin voor de stabiliteit in dit deel van het Midden-Oosten, aldus de woordvoerder. Volgens een reiziger uit Boedapest, die gisteren in Wenen aankwam, zou op 3 september jl. aartsbisschop Josef Groesz gearresteerd zijn. Men vermoedt dat zijn arrestatie, indien dat een feit is, het gevolg is van een protest dat hij naar verluidt zou hebben ingediend te gen een door de regering afgedwongen verklaring, waarin uit naam van de bis schoppen van Hongarije geprotesteerd werd tegen het V.N.-debat over het rap port inzake Hongarije. Ingevolge een verdrag, dat in 1920 tus sen Nederland en Duitsland is gesloten, heeft Nederland nog recht op het ont ginnen van Duitse stecnkolenvelden in de buurt van de nieuwe Staatsmijn Bea trix. Nederland verstrekte destijds een le ning van 200 miljoen (waarvoor de Duit sers hier ondermeer voedsel konden ko pen) en kreeg er een hoeveelheid steen kool voor terug. Bovendien stond Duits land aan de N.V. Ned. Mfl. tot Ontgin ning van Steenkolenvelden toe kolen te delven op Duits gebied. Gedurende de geallieerde bezetting van Duitsland heeft Nederland reeds te ken nen gegevens prijs te stellen op wedertoe- passing van het verdrag. Bij een nota wisseling in 1956 tussen Nederlandse en •Duitse regering zijn de Nederlandse bi?- langen in deze veilig gesteld. De minister van Buitenlandse Zaken heeft de Eerfte Kamer nu gevraagd, of deze parlemen taire goedkeuring van de notawisseling nodig acht. In een toelichting (die mede is onder tekend door de ministers van Economische Zaken en van Financiën) wordt geze#d, dat uitoefening van het recht tot ontgin ning van d» N.E.M.O.S.-velden van Ne derland uit voor een rendabele exploi tatie van de Staatsmijn Beatrix van grote betekenis ls. In groter verband gezien zal ontginning eveneens gunstig zijn voor de steenkolenproduktie van de E.G.K.S.- landen. De overdracht van de N.E.M.O.S.-vel den is onder meer afhankelijk van de uit leg der besprekingen in een hiertoe in gestelde Nederlands-Duitse commissie en tevens van een aan een bepaalde termijn gebonden overeenkomst tussen de Staats mijnen en de N.E.M.O.S, De Weer verwachting van het K.N.M.I., geldig Vah heden- tot morgenavond, luidt: óverwegend zwaar bewolkt met af en toe re- gerL vooral in het westen en noorden van het Ia*id. Aanvankelijk matige, later krachtige tot barde wind tussen zuid en zuidwest. Weinig Verandering in temperatuur. ^°ensdag 11 septembe: zon op 6.09, onder 19.07 Uur; maan op 19.35, onder 8.35 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1