Boelganin richt ernstige waar schuwing tot Turkije Meehanisatie-eis Assemblee laakt Sovjet-Unie; zendt prins Wan naar Bittere speech van Sobolef Moskou Limburgse jagers uit Oir schot gaan niet naar Sennelager Wegens geconstateerde en te verwachten griep BEREND NIJMAN J5.- p. d. 5 „Wat doen de Sovjets hier?" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Duitsland en het Oosten staan onder geduchte spanning berichten over troepenconcentraties verwekken „grote bezorgdheid in Moskou Geen bestedingspolitiek op korte termijn in agrarische sector Hongarije-resoliitie werd aanvaard bescherming tegen Alpen 1 awrnes D E Mr. Van der Goes: Zaterdag 14 september 1957 WEERBERICHT H Nationaal overleg in bidonesië in „kritiek stadium" Saoed naar Syrië Somber politiek klimaat in Parijs grote rivalen in de verkiezingsstrijd Adenauer en Ollenhatier (links) NEUROTONIC zenuwkalmerend NIET VERDOVEND.... Felle bosbranden in Zuid-Frankrijk Nieuwe Aga Khan Volgende maand gekroond „Rookgordijn" in ln Prinses Beatrix heeft geblesseerde enkel Alleen onder de 30 100 nw. auto's z. chauffeur Conferentie der Interparlementaire Unie Tussentij dse verkiezin gen in Engeland Weerverwachting van het K.N.M.I., geldig Vai* heden- tot morgenavond, luidt: en dan buien met een matige, af en toe Jachtige westelijke wind. Weinig verandering 'n temperatuur. ^°ndag 15 september: zon op 6.16. onder 18.58 Uur; maan op 21.41, onder 12.51 uur. baandag 16 september: zon op 6.18, onder 18.55 11 ür; maan op 22.30, onder 13.50 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT arming in Oosten officiële Sovjet-persbureau Tass heeft gisteravond bericht, dat op 11 sep- .'•hber j.l. in Ankara aan de Turkse premier, Adnan Menderes, een boodschap "Verhandigd van de premier van de Sovjet-Unie, Boelganin, waarin deze jj» „grote bezorgdheid" tot uitdrukking brengt over berichten, die melding aken van Turkse troepenconcentraties aan de Syrische grens. I» «tin boodschap zegt Boelganin dat de Sovjet-Unie niet voorbij kan zien >atl gebeurtenissen, die tot een gewapend conflict in dat gebied zouden kunnen tfct n" Het gevaar van een schending van de vrede ~'~l 1 zou niet beperkt blijven v. dat gebied alléén, aldus de Sovjet-premier. L *e boodschap wordt voorts gezegd, dat aan Turkije een bepaalde rol is toe- volgens de door Amerika gekoesterde plannen om een militaire actie "TS*1or -run Syrië te ontketenen. „Wij geloven dit natuurlijk niet. maar er zijn enen. die er op wijzen, dat vooraanstaande Turkse staatslieden geneigd ■li» die Amerikaanse plannen halverwege tegemoet te komen" Ook wordt *egd, dat het verzenden van Amerikaanse wapens naar Turkije eveneens pote bezorgdheid in Moskou heeft verwekt. ""e'ganins boodschap gaat verder: „De Sovjet-regering wil op de meest ^'fiendeliike wiize de Turkse regering verzoeken niet mee" te doen aan een j kapende interventie tegen Syrië en te helpen voorkomen, dat de gebeur- ■ilssen in het Midden-Oosten een ongewenste wending nemen". Turkije zou zich „grote rampen" op de hals kunnen halen indien het zich zou laten leiden door adviezen van buiten landse kringen. Indien er een militaire actie tegen Syrië zou begonnen worden en een oorlog zou uitbreken in het Mid den-Oosten, zou Turkije zonder twijfel alleen maar lijden als gevolg van deel neming aan een dergelijke agressie, aldus Boelganin. ^"Igens conferentiekringen heeft de In- ""nesische ronde-tafelconferentie tus- w1 de centrale regering en de buitengc- i. sten te Djakarta een „kritiek stadium" j"eikt. conferentie is met tenminste twee Ken verlengd. n minister van buitenlandse zaken, .Pebandrio, heeft volgens kringen van ministerie zijn vertrek naar New York ^aar hij de Indonesische delegatie in de "Srenigde Naties zal leiden, uitgesteld Afgevaardigden uit de provincies zouden "hbewimpelde eisen inzake wijzigingen 'n net bestuur, dat Diakarta voert, hebben gesteld. den worden samengetrokken", aldus de Sovjetpremier. Boelganin besluit met te zeggen, dat zijn land vriepdschappelijke betrekkingen wenst met Turkije en dat de Sovjet-Unie geen bijzondere economische of andere belangen in het Midden-Oosten heeft en deze ook niet wenst De Sovjet-Unie wil alleen de vrede in dit gebied handhaven en versterken. In Cairo heeft gisteravond de Saoedi- Arabische minister voor verbindingen. Emir sultan Tbn Abdelmaziz. verklaard, dat Saoedi-Arabië niet stil zou blijven zitten indien Syrië slachtoffer van een aanval zou worden, aldus meldde Cairo De minister, die donderdag in de Egyp tische hoofdstad was aangekomen uit Ba den in West-Duitsland. waar koning Saoed een medisch onderzoek ondergaat, riep de arabieren op voortdurend waak zaam te zijn ter verdediging van hun na tionalisme. Het Nieuwsbureau voor het Midden- Oosten berichtte gisteren, dat volgens be trouwbare bronnen in Damascus was ver nomen. dat koning Saoed op terugreis uit West-Duitsland binnen de komende veer tien dagen een bezoek zal brengen aan Syrië. (Van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Ondanks het officiële optimisme heeft het kabinet gisteren intern nog geen overeenstemming kunnen bereiken over de Kaderwet voor Algerije, die nu de Kamer vervroegd van reces wordt te ruggeroepen plotseling met haast „te water gelaten" dient te worden. Men heeft nu maar besloten het wetsontwerp bonder de handtekening van de mi nister van defensie. Morice, naar de Raad van Staat te zenden. Het moet dinsdag in de Kamer aan de orde wor den gesteld. De premier heeft minister Morice, die de wet moet mede-ondertekenen, hier toe kunnen overhalen. De minister van defensie is tegen het verlenen van uit voerende macht aan een te Algiers te vestigen Raad. Na overleg met zijn par tijgenoten in de Kamer, de afgescheiden radicalen o.l.v. Queuille, heeft hij beslo ten nog niet af te treden, maar eerst op de Kamerbehandeling te wachten. Het resultaat van die behandeling is echter wel bijzonder onzeker nu socia listen -noch oppositie bereid zijn ook maar een duimbreed te wijken. Boven dien voelt een deel van hen, die min of meer' sympathiek tegenover het kabinet staan en de heer Bourgès aldus enige vaste grond onder de voeten geven, er ditmaal meer voor met de oppositie mee te gaan. Dit geldt b.v. bovengenoemde radicalen alsmede een aantal MRP-ers. Alles bij elkaar genomen kan men niet zeggen, dat het klimaat er gunstiger op geworden is. Duitsland morgen naar de slembus „Als er berichten binnenkomen over Turkse troepenconcentraties rijst dadelijk de vraag, hoe de Turken zich zouden voe len als er troepen aan hun grenzen zou- NEEM MAAR GENEZEND! t^uid-Frankrijk en het eiland Corsica Cden op het ogenblik geteisterd door Kv'ge bosbranden. In het noorden van het Ki^se eiland in de Middellandse Zee n/J1 bij een grote bosbrand gisteren drie vr ®Sen om het leven gekomen en men <J. st. dat de zes personen die nog wor ld® vermist eveneens prooi van de vlam- t,1 "iïn geworden, w,?') La Ciotat in het zuiden van Frank- da* heeft een felle brand 50Q hectare £ia|dhout en struikgewas in de as gelegd bersoon kwam om het leven en ver- J"ende huisjes gingen in vlammen op W aan de Franse Rivièra werden gis- grote bosbranden gemeld. Aange- >7fcfeerd door een krachtige wind gangen Zo v. ten noorden van Nice, in de buurt itejj Juries als nabij Grasse grote stuk hos verloren. 'Van onze correspondent) Ir. H. J. A. Hendrikx, president van de Nederlandsche Heidemaatschappij heeft op de gistermiddag te Enschede geopende algemene jaarvergadering gewezen op de noodzaak van een snelle aanpassing der cxte.ne factoren in de agrarische sector aan de eisen van mechanisering en ratio nalisering der bedrijfsmethoden, vooral nu de Europese samenwerking zich dui delijk begint af te tekenen. Al het moge lijke zal moeten worden gedaan om onze boerenstand in staat te stellen op inter nationaal niveau concurrerend te werken en daarom mag op dit terrein geen beste dingspolitiek op korte termijn worden ge voerd. aldus ir. Hendrikx. In het jaarverslag wordt opgemerkt dat de overheid jaarlijks vele honderden mil joenen investeert in werken, die tot doei hebben een gunstig Industrieel en ver- keersklimaat te scheppen. Daarom gaat het niet aan het agrarische bedrijfsleven Khan, zal als geestelijk leider van j met een eeuwenoude structuur, waarin de Mohammedaanse Tsinaëli's worden ge- boer zich niet efficiënt kan aanpassen, te /\„J°nd. De prins zal de titel krijgen van ==—--=========::=^^ hi' Khan de Vierde. De kroning zal ver-! be„"elUk de volgende maand plaats heb- Ual' a'dus meldt de Opperste Raad der, V01 a®h's voor Kenya te Nairobi. De prins zijn grootvader op, die in juli van ..laar overleed. °0rdat een datum voor de kroning Vn- Worden vastgesteld zal de prins tiv,/"bereidingen moeten treffen voor een fuht door Oost-Afrika aldus de Opperste de Men verwacht dat 25.000 personen Plechtigheid zullen bijwonen. .iaar oude Prins Karim. de nieuwp dea»-^han, zal laten voortsukkelen. Gelukkig blijkt uit de begroting 1957 van het ministerie van Landbouw, dat het beleid der regering in de richting van verbetering van de agra rische structuur blijft gaan. De voorzitter, mr. S. Baron van Heem stra. zeide in zijn openingsrede, dat de vereniging alle kenmerken van voortdu rende groei en vernieuwing in zich draagt, hetgeen zie' ook in het afgelopen jaar weer od verschillende wijzen heeft geuit. „Terecht valt in het dagelijkse leven voortdurend de volle aandacht op datgene, wat de Nederlandse Heidemaatschappij in binnen- en buitenland doet", aldus spre ker. „Te weinig valt echter het volle licht op wat wij zijn. In ons diepste wezen zijn wij een coöperatie van pioniers, op zoek haar nieuwe wegen; een vereniging met een nuttig doel, die dienstbaar is aan vele generaties". Tijdens de vergadering werd tct opvol ger van baron Heemstra, die zijn functie als voorzitter van de Nederlandse Heide maatschappij wenste neer te leggen, ge kozen de vroegere commissaris van de Koningin in Gelderland, jhr. C G. C. Quarles van Ufford. De Algemene Vergadering van de V. N. heeft heden in de ^vroege ochtend de door 37 landen ondertekende resolutie over Hongarije aan genomen. zonder dat er wijzigingen in werden aangebracht. Zestig landen slemden voor deze olutie, waarin een veroordeling van de Sovjet-Unie is opgenomen. De neg'An landen van het Sovjet-blok stemden tezamen, met Joego-Slavië tegen. Tien andere landen (Afghanistan, Ceylon, Egypte, Finland, India, Indonesië, Nepal, Saoedi-Arabië, Syrië en Jemen) ont. hielden zich. Een door Ceylon ingediende verzachting van de resolutie werd ver worpen, evenals twee amendementen afkomstig van de Birmese afgevaar. digde, die ondanks dat echter voor de resolutie stemde. Aan het slot van de vergadering werd besloten de voorzitter van de Assemblee, prins Wan van Thailand, opdracht te geven met een speciale missie naar Moskou en Boedapest te gaan om te trachten de regeringen van de Sovjet-Unie en Hongarije alsnog over te halen hun politieke houding ten opzichte van het Hongaarse volk He wijzigen. Functionarissen var, de V. N. deelden mee, dat het nog te vroeg is om te speculeren over de datum en andere precieze gegevens van de reis. punt was, viel Sobolef voornamelijk Engeland en Frankrijk aan, die hij er van beschuldigde te trachten „hun in vloed over landen die onafhankelijk zijn geworden uit te breiden". Engeland was in vele delen van de wereld tot agres sieve daden overgegaan. Hij noemde Oman, Jemen en Cyprus. Frankrijk had zich schuldig gemaakt aan de „wrede onderdrukking van de Algerijnse pa triotten". Voor de stemming in de Algemene Vergadering had de Rus Sobolef de westelijke mogendheden ervan beschul digd Hongarije als „rookgordijn" te ge bruiken om haar „agressieve bedoelin gen" in het Midden-Oosteen en elders te verbergen en de „fascistische putsch" in Hongarije voor te stellen als een na tionale opstand. In een verbitterde redevoering, die De Indiase afgevaardigde had gisteren volgens waarnemers herinnerde aan de voorgesteld, dat Hammarskjoeld naar tijd toen de koude oorlog op zijn hoogte- Boedapest zou gaan, zodat hü zelf zou I Z ernes «e weg van ternes naar jia Se^a in het Miinstertal der Zwit. 5c^Se Alpen wordt een betonnen be- lp Griningsgalerij opgetrokken. Kos- ee« miljoen francs. Men hoopt e( deze bescherming de komende winter helpen. het te verkeer kunnen (Van onze verslaggever) I generaal B. R. P. F. Hasselman, is de Het 432ste bataljon Limburgse Jagers oefening die dit bataljon daar zou hou toestand", vertelde de generaal, dat hij ondanks het slechte weer in Sennelager In drie gevallen vreesde men wel voor een complicatie (o.m. hersenvliesontste king) doch röntgenologisch onderzoek in een Duits ziekenhuis te Paderborn, waar heen de drie patiënten waren gebracht toonde aan, dat deze vrees ongegrond was De ziekte kwam op één geval na uit sluitend voor bji jonge soldaten, onder officieren en officieren onder de dertig jaar. Desgevraagd verklaarde dr. Van Belle, dat naar zijn mening de grote lichamelijke inspanning, die van de troep werd gevergd, mogelijk mede oorzaak is geweest van zo'n onmiddellijke top in ziektegevallen. Het is echter niet zozeer kunnen zien hoe de zaken er voor staan. De Indiase afgevaardigde, Arthur Lall, had kritiek op de resolutie. Lal! meende, dat de onvriendelijkheid die uit de resolutie spreekt niet alleen geen zin heeft, doch uitgesproken scha delijk is voor een oplossing van het vraagstuk Hij herinnerde er aan, dat India vorig jaar ook een dergelijk stand punt had ingenomen bij de bespreking van de Brits-Franse actie tegen Egypte. De Indiase afgevaardigde wilde geen commentaar leveren op de waarde van het verslag der V. N -commissie. Toen de commissie werd ingesteld had India reeds verklaard, dat de methode van on derzoek en de omstandigheden waaron der dat onderzoek verricht moest wor den, ontoereikend waren, zo zeide hij. Het tegemoetkomen aan de nationale verlangens van het Hongaarse volk moet bij alle verdere stappen van de Alge mene Vergadering van doorslaggevende betekenis zijn, aldus Lall. India hoopt, zo zei hij, dat de Hongaarse regering „er toe zal kunnen overgaan maatrege len te nemen zoals de opheffing van be perkingen en vrijlating van haar politie ke tegenstanders" Zij alleen kan deze maatregelen nemen. Ze kunnen niet door buitenlandse inmenging tot stand ko men, aldus Lall. De Indiase suggesties zijn door de As semblee niet overgenomen. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix heeft donderdagmiddag bij het rij den in de manege bij een val haar enkel bezeerd. Zij zal de eerste dagen rust in acht moeten nemen. In verband hiermee za! de Prinses ervan moeten afzien, bij de opening van de Staten-Generaal aan wezig te zijn. Indien het mogelijk is, hoopt zij wei aan de gebruikelijke rijtoer des middags deel te nemen. MORGEN zullen in West-Duitsland voor de derde maal sinds het einde van de oorlog en voor de eerste maal sedert het herwinnen van de soe- reiniteit Bondsdagverkiezingen worden, gehouden. In ons nummer van j.L don derdag publiceerden wij een beschou wing van onze correspondent in Bonn over de kansen van de verschillende partijen. Daarin werd vastgesteld, dat de uitslag van de verkiezingen voorna melijk een beslissing zal zijn in de strijd tussen de twee grootste partijen in West- Duitsland: de CDU/CSU (de christen democraten van bondskanselier Aude- nauer) en de SPD (de sociaal-democra ten van Erich Olleuhauer). een goede stemming had aangetroffen. I de lichamelijke inspanning ais wel door Daarmee bevestigde hij wat door enkele het samenzijn in een grote dichtbevolkte te Oirschot is vandaag niet. zoals het oorspronkelijke plan was, naar het kamp Sennelager in Duitsland vertrok ken. Op last van de chef generale staf, MtJ/t den geannuleerd. Dit betekent, dat het NATO-kamp te Sennelager, dat voor zes weken is gehuurd, nu waarschijn lijk veertien dagen nagenoeg leeg zal staan. Of er voor de laatste twee weken, dat men over dit NATO-kamp de be schikking heeft, nog troepen naar Duits, land gaan, staat nog niet vast. Het is wel de bedoeling dat dan het oorspron kelijke oefenscheima weer zal worden uitgevoerd, maar men kan pas kort voor het vertrek van de dan in aanmer king komende troepen een definitieve beslissing nemen. Het besluit om de Limburgse Jagers uit Oirschot niet te doen vertrekken is inge geven door het feit, dat er zich nu reels bij dit troepenonderdeel een ongekend groot aantal grieppatiënten bevindt. Men kan zeker een groot aantal nieuwe ge vallen verwachten. Daar komt nog hij, dat een ploeg van dit onderdeel met klein verlof zal vertrekken. Alles bij el kaar genomen zal de troep dusdanig on der de sterkte komen, dat een oefening in Duitsland weinig zin heeft. Dit is ons medegedeeld door de chef generale staf, generaal B. R. P. F. Has selman, die gisteren kort na terugkeer uit Sennelager in Nederland, op zijn hoofd kwartier de Nederlandse pers te woord stond. Tijdens zijn gesprek met de ver slaggevers, die „ik hier min of meer tot mijn verrassing ontmoet, want er is bij de troep in Duitsland beslist geen alarm ter persconferentie aanwezige journalis ten werd verteld van hun ervaringen in Duitsland. De generaal gaf toe, dat de le gering en verzorging van de zieken, die plotseling in groten getale kwamen opzet ten, aanvankelijk veel improvisatie-ver mogen had gevergd. Er was slechts een capaciteit van 60 bedden. De barakken, die als nood-ziekenzaal werden ingericht, wa ren onooglijk. Er was veel aan te merken op de in ailerhaast in orde gebrachte ruimten, die al sedert jaren door de Britse troepen niet meer gebruikt werden en verwaarloosd waren. Een andere op lossing was er evenwel niet. Er is met man en macht gewerkt. In medisch op zicht echter voldeden de drie barakken aan de minimum-eisen. Ofschoon er bij een enkel onderdeel van de gevechtsgroep reeds vóór het vertrek naar Duitsland griep was geconstateerd (de zieken zijn niet meegegaan), had nie mand een dusdanige uitbarsting van de epidemie verwacht. In de veertien dagen dat de 42ste gevechtsgroep in Sennelager verbleef is ruim een kwart, ofwel 1200 man, door de ziekte aangetast. Gisteren om twaalf uur bevonden zich 132 man in de ziekenbarakken. Men heeft er gis terochtend 174 ontslagen en 22 nieuw op genomen. Behalve de generaal, stond ook de kapi tein-arts C. J. van Belle, internist van het Centraal Militair Hospitaal te Utrecht, de pers te woord. Hij heeft in opdracht van de Inspectie Geneeskundige Dienst KL een onderzoek ter plaatse ingesteld Donderdag jl. maakten wij reeds melding van zijn ervaringen. Hier zij nog aan toe gevoegd, dat dr. Van Belle thans mee deelde, dat de epidemie een goedaardig karakter droeg en in geen enkel geval duidelijke complicatie was geconstateerd. gemeenschap, dat de ziekte zo'n kans krijgt. Vandaar dat de militaire arts meende, dat de A-griep ook zonder de oefening zo'n grote omvang zou hebben aangenomen. Dan zouden de gevallen echter zijn uitgespreid over een langer tijdsverloop. Zowel generaal Hasselman als dr. Van Belle gingen in het kort in op het rap port van kapitein L„ die bij de mi nister van Oorlog een „aanklacht" heeft ingediend wegens de „onhoudbare toe standen" in Sennelager. De chef generale staf had slechts een half uur tijd gehad het lange, weinig duidelijke rapport te lezen. Hij kon slechts als zijn indruk geven dat de kwalificatie „geestelijk ge stoord" juist was. Tijdens zijn verblijf in Duitsland had hij de commandant van de kapitein-in-kwestie gesproken, die L. ais een „querulant" met een „idéé fixe" be schreef. De betrokken officier had zich op 1 augustus trouwens met klachten tot zijn arts gewend. Het was duidelijk dat hij de zaken riet meer aankon en op grond van medisch advies zou hij op 1 oktober a.s. terug in een „bureaufunctie" worden geplaatst. De kapitein-arts merkte, zonder daar overigens nader op in te gaan op dat medici waarschijnlijk reeds uit het rapport een zekere diagnose zouden kun nen stellen. Generaal Hasselman deelde mee, dat hij met de minister overeenge komen was eerst het resultaat van het psychiatrische onderzoek af te wachten, alvorens tot gedetailleerd onderzoek over te gaan. Zo zou blijken, dat de opsteller van de aanklacht gestoord was, dan zou de zaak niet verder worden behandeld. In het andere geval zou hij de beweringen waar dienen te maken. De betrokken officier is gisteren uit het Militair Hospitaal te Den Haag over gebracht naar de Ursula-kliniek in Was senaar. E algemene verwachting is, dat de CDU'CSU als overwinnaar uit de harde stembus te voorschijn zal ko men en dat derhalve West-Duitsland ook in de komende vier jaar zal blijven va ren op de koers van sterke westelijke verbondenheid. Maar, laten we de huid niet verkopen voordat de beer gescho ten is. Het lijkt inderdaad of de oppo sitionele campagne van de SPD haar overtuigende kracht verloren heeft. Er blijft echter een stemming orider de kie zers bespeurbaar de om in de afgelopen vier jaar zo stevig in het zadel gezeten CDU/CSU „een afstraffing" te geven. Vandaar de aandacht, die men zal moe ten schenken aan het resultaat van de andere, kleinere partijen. Op de eerste plaats de FDP. de libe rale partij onder leiding van Reinhold Maier („de rode Maier"), die zijn hoop vooral gevestigd houdt op de kiezers in Württemberg en Beieren en die streeft naar een sleutelpositie bij de onder handelingen over een nieuwe regering. Voorts de DP, de Duitse Partij, die zich in haar propaganda vooral op de boeren en de middenstand heeft gericht en die een trouwe bondgenote is van Adenauer. Tenslotte oo-k de BHE/GB, de zgn. vluchtelingenpartij (die overigens niet alleen vluchtelingen onder haar leden telt), vooral gedragen door de nijvere Sudetenduitsers. (Advertentie) d. ct. p. km. Oleanderstraat 74 B - telefoon 17.49.22 Essenburgsingel 128 B - telefoon 36407 EN typische eigenaardigheid van het Duitse kiessysteem is, dat de helft van de 494 in de Bondsdag te be zetten zetels rechtstreeks in de distric ten wordt gekozen en de andere helft volgens het stelsel van evenredige ver tegenwoordiging. Dit maakt het moge lijk, dat partijen die de voor de toe gang van de Bondsdag benodigde 5°/» van het aanta] stemmen niet halen (het geen b.v. verwacht wordt van de Duitse Partij), toch dank zij haar resultaten in de districten zetels in de Bondsdag kunnen verwerven. Het Duitse kiesstel sel (dat dus het Britse en het Neder landse systeem in zich verenigt) brengt met zich mee, dat iedere Duitser twee stemmen uitbrengt, waarvan de ene terecht komt in de „districtentelling", de andere in de „evenredige vertegen- woordigings-telling". De Westberlijners stemmen niet mee. Hun stadsbestuur vaardigt 22 man naar de Bondsdag af, die in de vergadering niet, doch in de commissie wel mee stemrecht hebben. Op de conferentie van de Interparle mentaire Unie te Londen heeft gisteren de leider van de Nederlandse delegatie naar de conferentie, mr. Van der Goes van Naters. de Sovjet-delegatie gevraagd wat zij in een interparlementaire Unie doet. Mr. van der Goes zei het bestaan van een parlement in de Sovjet-Unie te betwisten. De Nederlandse afgevaardigde vroeg zich voorts af, of de volken van het Mid den-Oosten wel geheel beseffen hoe zij kunnen profiteren van het pionierswerk, dat Israel gedaan heeft door de grond vruchtbaar te maken. Hij was ervan overtuigd, dat Israël wil meedoen aan dit verni-euwingswerk. Met betrekking tot het ontwapenings- vraagstuk verklaarde de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd dat er „een werkelijke kans" op over eenstemming over een plan voor een eer ste stadium van ontwapening bestaat. Dat plan zou opschorting van kernproe ven kunnen omvatten en het stopzetten van de produktie van splijtbaar mate riaal voor militaire doeleinden in het vooruitzicht stellen. Lloyd waarschuwde evenwel, dat ook al verlangt Groot-Brittamjië oprecht naar ontwapening, de Britten met hun bondge noten alle maatregelen zullen blijven ne men om agressie te voorkomen zolang er geen allesomvattende ontwapeningsover eenkomst bestaat. Stopzetting van de kernproeven is op zichzelf nog geen ontwapening, omdat lan den. die reeds kernwapens beproefd heb ben, voort kunnen gaan met het aanleg gen van voorraden. De Britse geleerden zijn van mening, dat men een verbod op de produktie van splijtbaar materiaal voor militaire doelen kan controleren zon der overmatige inmenging in binnenland se aangelegenheden, aldus de Britse mi nister. Bij een tussentijdse verkiezing te Glou cester (Engeland), noodzakelijk geworden door het overlijden van het labourparle- mentslid Turner Samuels, heeft de ïa- bourpartij haar zetel behouden. Dit ge schiedde met een sterk gestegen meer derheid van 8374 stemmen en wel ten gunste vaa het labourlid Jack Diamond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1