Nieuws uit stad en omtrek Geheugen-hulp OUDE TIJD Reclame Vlaardingse Westwijk worstelt met afwateringsprobeem v. d. A R E N D WOLTERSUM: EEN SCHIP DAT ZIJN BROOD BLIJFT VERDIENEN DE MILITAIRE TAPTOE OP DE GROTE MARKT öuer de WALDO-RIJSCHOOL Uit die goede Maakt r ROTTERDAM ^ÊÊÈ/ÊÊÊt BEZITSVORMING naar de ware gezichtsvorming Tewaterlating bij Verolme-concern Molens Eerste Toonkunst- concert NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG WEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT STEM van de LEZER voor Uw zaak V rachtenmarkt Modder, water en bedrijvigheid J Berenploeg sluit badseizoen Nieuwe confectie fabriek Burgerlijke Stand Bootsman overleden Jongen liep tegen auto Duitser brak zijn been, colbertjasje sneuvelde N SC WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1957 PAGINA 2 De Batavier NED. BOND VAN OUD- STRIJDERS HIELD LEZINGAVOND li Mi m - !l<v Oia BEVOLKING VAN R'DAM BREIDDE ZICH UIT Atoom-plannen /iV ROTTERDAM: 6 5 6 3 7 DE KATHOLIEKEN WEN SEN MEER OPENBAAR HEIDVAN FEEST COMMISSIE Concerten te Kethel AANRIJDINGEN Ingebruikstelling door de burgemeester Strubbelingen met collecteurriool Zij gaan doof fciiJllfe Internationale vechtpartij ■m Hflilf i Koop NU uw eigen bril. Het BLIJFT uw bezit. Dit is de eerste stap Dus voor deze goede bril naar HOOGSTRAAT 91 Erkend ziekenfonds-Severancier. WE HEBBEN NIET met molentjes gelopen, maar met molens. Zulks naar aanleiding van het stukje over het feit dat het vijftig, jaar geleden is, dat op de Broersvest de molens „De Batavier" en „De Eendragt" werden afgebroken. Eerst werd ons de foto toe gezonden. die we maandag plaatsten, toen kwam onzè historische medewerker met een aantal stukjes over Schiedamse molens. Om wille van de actualiteit ge ven we hier zijn stukje over „De Bata vier". In verband met de verdwijning van de ze molen en die van „De Eendragt", kunnen wij nog het volgende vermelden: de notulen van B. en W. van deze stad van 14 dec. 1899 vermelden een rapport van de directeur van Gemeentewerken d.d 11 dec. bevorens, no. 337, betreffen de 'het door hem ingesteld onderzoek naar de molen „De Batavier". Besloten werd de eigenaar van die molen aan te schrij ven, daaraan de werken te doen uitvoe ren in gemeld rapport aangegeven, en zulks binnen de termijn in dat rapport genoemd. Vervolgens vermeldt de „Nieuwe Schic damsche Courant van 18 oktober 1906, dat door burgemeester en wethouders op ge noemde datum ten raadhuize in het open baar werd aanbesteed bet afbreken van: a. het ondergedeelte van de molen ',,De Batavier" aan de Broersvest; b. het on dergedeelte van de molen „De Eendragt" mede aan de Broersvest. Ingekomen waren zeven biljetten van inschrijving, van welke de laagste van de firma J. W. Tobie te Dordrecht voor 60.-. en de hoogste van J. H. W. Voogd te Schiedam voor 300.-. De gunning werd aangehouden. De volgende molenstukjes, waarmede we eerst eigenlijk toch wel als met mo lentjes hebben rondgelopen, ops afvra gend, hoe we die in de belangstelling van onze lezers zouden kunnen aanbevelen, zullen we in het rubriekje „Uit die goede oude tijd" laten afdrukken. Ze zullen, nu er od de Broersvest belangrijke dingen gaan gebeuren, wellicht bij oud en jong belangstelling ondervinden, al stonden ze niet aan de Broersvest. Er zijn er bij met leuke namen, zoals „De Gaper". DAMWACHTER Gisteravond is de jadrlijkse japtoe voor het stadhuis gehouden door het muziekgezelschap van de Schiedamse politie, ter gelegenheid van Prinsjesdag. Samen met de Koninklijke Vereni ging „Oost en West" hield de Ned. Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mobilisatie Kruis afd. Schiedam giste renavond in het Gebouw „Chr. Soc. Be langen" een contactavond. Uiteraard be stond er voor deze eerste avond van het nieuwe seizoen nog maar een matige be langstelling, hoewel de thuisblijvers een zeer onderhoudende avond hebben ge mist. Jhr. dr. J. C. Mollerus heeft de aanwe.zigen meegevoerd op een van zijn vele reizen naar Libanon, Syrië, Israël. Dez evlotte causeur verstond de kunst zijn gehoor te boeien en wist veel inte ressants te vertellen over deze landen en hun bewoners, welke momenteel zo in de belangstelling staan van heel de wereld. Aan de hand van projektieplaat- jes wist de spreker een duidelijk beeld te geven van veel natuurschoon, mach tige bouwwerken uit prea-historische tijden, doch tevens aan te tonen, hoe primitief daar door de bevolking vaak nog wordt geleefd. De avond werd ge opend dbor de voorzitter van de vereni ging „Oost en West", de heer F. Ste- renberg. *1? Het dreinerige motregentje had gis terenavond de meeste mensen binnens huisgehouden, waar zij zich konden verdiepen in hun dagblad, trachtende wijs te worden uit duizelingwekkende cijferreeksen, welke in de wandeling „Miljoenennota 1957" wordt genoemd. De enkele honderden dié naar de Grote Markt gekomen waren, hebben echter weer kunnen genieten van de ter gelegenheid van Prinsjesdag door het politiemuziekgezelschap gegeven taptoe. Telkens opnieuw gaat er toch weer een zekere bekoring uit van zo'n muzikaal gebeuren, dat op ons pitoreske markt plein zo aardig tot z'n recht komt. Sint- Hermandad liet ook nu weer niet op zich wachten. Klokslag negen marcheer den de mannen van de heer M. Brille- man het plein op, waar zij zich, onder het luiden van de traditionele avond klok, voor het raadhuis opstelden. Bur gemeester mr, J. W. Peek, in gezelschap van de gemeentesecretaris mr. N. J. Post, wethouder v. d. Berg en de com missaris van politie, K. Ri.ipma, hadden inmiddels op het bordes van het raad huis plaats genomen, waar vóór de aan vang de dirigent zijn gezelschap bij de burgemeester present meldde. Plechtig klonken hierna de roffels der tamboers en de taptoe der hoornblazers, afgewis seld met het stemmige koraal „Abide with me" en zorgde de pittige „Trafal- gar"-march voor de meer vrolijke noot van het programma. Met het „Wilhelmus van Nassauwe" van C. L. Walther Boer werd de taptoe besloten en marcheerden onze ordebewaarders, gevolgd door een groot deel van het publiek, wederom huiswaarts. In hef programma van het le Toon kunst a'oonnements-concert op donderdag 3 oktober in het Passage-theater, te ge ven door het Rotterdams Philharmonisch Orkest, dirigent Eduard Plïpse, treedt als solist op George van Renesse, piano. De uit te voeren werken zijn Paul Dukas: La Péri (Poème Dansé) a) Eanfarë, b) La Péri Saint Sa&ns: Pianoconcert no IV Beethoven: Symfonie II in d. De bevolking van de gemeente Rotter dam is in de loop van de maand juli van dit jaar uitgebreid met in totaal 406 per sonen. In totaal hebben zich in juli 1726 personen in de gemeente gevestigd. Bovendien werden er 1061 geboren. Daarentegen zijn 1994 personen uit de ge meente vertrokken, terwijl er 387 zijn overleden. Voor de periode 1 januari tot 31 juli gelden de volgende cijfers. De totale ver meerdering van de bevolking bedroeg 2146 personen. In totaal vestigden zich in de eerste zeven maanden van dit jaar 11.488 personen in' de gemeente Rotter dam. Er werden er 7520 geboren. Daar tegenover staat een vertrekcijfer van 13.828, terwijl er 3034 personen zijn over leden. Sinds gisteren drjjft er een fors vrachtschip op het water van De Noord, dat zUn naam ontleent aan een klein plaatsje ten noordoosten van Groningen, genaamd Woltersum, Het schip meet meer tonnen, dan dat het ongetwijfeld nijvere plaatsje Inwoners telt. namelijk rond 12.000. Hoezeer men in Woltersum prijs stelt op deze naam geving blijkt wel uit de telegrammen van allerlei instanties en verenigingen, die vanmorgen de oude werf van Jan Smit Czn, thans ingelijfd hij het Ver olme-concern, bereikten en uit de komst van de burgemeester van Wol tersum naar Alblasserdam. Mevrouw J. M. Key—Meyes, de echt genote van een van de commissarissen van de onderneming Vinke en Co. liet dit schip bestemd voor de Amsterdamse N.V. Stoomvaartmij Oostzee (gelieerd met Vinke en Co.) te water. De heer C. Verolme zei, dat men met het oog op het huidige peil van de vrachtenmarkt niet zo opgetogen kan zijn in de nabijheid van reders. Hij bleef echter optimistisch en meende, scheepsruimte zal blijven toenemen. Schepen die niet meer economisch kun nen vervoeren, zullen uit de vaart geno men moeten worden, maar een schip als de Woltersum zal zijn brood altijd blij ven verdienen,aldus de heer Verolme. Ook de oudste werkende firmant van Vinke en Co, de heer A. Worderink— Vinke bleef optimistisch. Na deze periode van lage vrachtprijzen, zal er ongetwij feld weer een opbloei komen, zo meende hij. Na de tewaterlating werd de kiel ge legd voor een bijna 20.000 ton grote tan ker. bestemd voor de Noorse rederij V -v ïf* De W oltersum in De IS oord. Ook dit 12.000 tons schip moest met takels en extra ankers tijdig in de lengte van de te smalle Noord ivorden getrokken, zodat het zich niet met de neus in de andere oever kon boren. Tonsberg. Het concern heeft 17 van der gelijke tankers in opdracht voor verschil lende maatschappijen. Desgevraagd verklaarde de heer Ver olme, dat ook de ingenieurs van zijn concern de mogelijkheden van een atoom-schip onderzoeken. Het ligt niet Passage Theater: De blonde heks (18 Weekdagen 2 en 8.15, zaterdag en zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur (behalve donderdag avond). Monopole Theater: Bloedige vergel ding (14 jaar). Weekdagen 2, 7 9 uur; za terdag en zondag 3, 5, 7 en 9 uur. Stedelijk museum: Dagelijks geopenn van 10 tot 17 uur en van 19 tot 22 uur. DONDERDAG: De Amstclbron: cursus inleidsters 8e' zinshulp mevr. Hulsker en Kap. Riep- 8.15 uur. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL ST. LIDU1NA Openingsuren Hoofdgebouw Dam 8: Volwassenen maandag: 78 30; dinsdag 1012. 2—5 et) 7—8 30: woensdag: 25 en 78.30: donder dag: 10—12 en 25; vrijdag: 25 en 18.30; zaterdag: 10—12 en 2—5. Jeugd: woensdag: 24; donderdag 45» zaterdap 1—3. Boven 14 jaar ook: woensdag 6—7.30- Filiaal Rijnstraat 1: dinsdag 6.308.00; vrijdag 7—6. Filiaal Emmastraat 3: maandagavond 7—8 uuiwoensdagavond 78.30; vrijdag avond 7—8.30 uur. Filiaal Kerkweg 46, Kethel: zondag 11.3012.30. Filiaal Wijkgebouw Nieuwland: volw. woensdag en vrijdag 7—8.30- kinderen woensdag 25 Toegang door zij-ingang. NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: Apotheek Evers, Lange Ha ven 81. DONDRDAG: Rotterdamsche Schouwburg, Aert van Nes<straat 120: De Tuinschuur, toneelspel van Graham Greene, door de Haagsche Comedie o.r.v. Joris Diels, 20 uur. Nieuwe Zuiderkerk, Westzeedijk: Or gelconcert door prof. Gabriel Verschrae- gen, Gent, 20 uur. BIOSCOPEN Programma's van 13 t/m 19 september: Arena: Gangsters van achttien (14 j.) Capitol: De vlucht van de pijl (14 j.) Cen traal: Gitaren der liefde (a.l.) Cineac-A.D.: dood was sneller (strikt volw.) Cineac- N.R.C.: Actualiteiten (doorl. voorst, (a.l.) Colosseum: De bruid is niet bleu (ontoelaat baar) Harmonie: Het vernachte huis (18 JJ Lumière: Esther Costello (18 j.) Lutusca: Misdaad in duplo (strikt volw.) Luxor: Ber- j ïviisnaaa m aupio istriKi voiw.j uuxor- oei- !n de bedoeling, dat het concern zelf nardine (a.l.) Metro: Moby Dick (14 Daar was een feestcommissie benoemd, waarin een paar Katholieken zitting had den. De grote vraag was echter op welke wijze men dit feest zou vieren, of niet voor de Katholieken oude en beledigde feiten naar voren zouden worden ge bracht. De volgende advertentie gaf daar omtrent een oplossing?: De Feestcommis sie tot de ervaring gekomen zijnde, dat men niet algemeen en volkomen bekend is met hare opvatting omtrent den aard van het op den 12 Mei aanstaande te vie ren Kroningsfeest van Zijne Majesteit onzen geëerbiedigden Koning, heeft ge meend deswege eenige opheldering te moeten geven, door te verklaren: dat zij geen andere bedoeling heeft dan dat feest te vieren, afgescheiden van alle an dere gebeurtenissen, en te doen zijn een Nationaal Feest bij uitnemendheid. Namens de Feestcommissie H. W. M. Roe'lants, Voorzitter, J. C. Sanders, Secretaris, Schiedam, Januari 1874. Met bovenstaande verklaring hebben de Katholieke Schiedammers genoegen genomen. OACBIAD VOOR SCMItDAM tN OMSTRtKtm 79ste Jaargang No. 23480 D A M 1 8 SCHIEDAM TELEFOON 66158 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 1 ADVERTENTIES ƒ0,15 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN 0,30 per m.m.-hoogte. Bij contract speciale tarieven- KAMPIOENEN tot 20 woorden ƒ0,50 bij vooruit betaling. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeenkom stig de Regeien voor het Adver- tentiewezen. Over de uitvoering van de taptoe ter gelegenheid van Prinsjesdag door het pO'ltiekorps niets dan lof, al was de inzet van de drumband af en toe wel eens on gelijk. Het was echter treurig te zien hoe weinig belangstelling er was. Hebben wij. Schiedammers, dan geen nationaal gevoel meer? Het grootste gedeelte der belangstellenden(?) maakte een groep van jongelui uit, die anders gewend zijn over de Hoogstraat en omgeving te slenteren i en die niet eens de zelfbeheersing op konden brengen om een half uur naar het gebodene te luisteren. Zelfs onder het spelen van onze nationale hymne het „Wilhelmus" konden zij niet nalaten te stoeien en te lachen, zodat enkele ouderen hen een „sssst" toe moesten roepen. Vindt u het niet meer dan treu- rig dat zij op zo'n manier blijk geven geen beschaving te bezitten? Met hartelijke dank voor het plaatsen, hoogachtend, J. v. A. Naschrift van de redactie: Wat die jongens betreft: akkoord. Ten aanzien van de belangstelling: het is tegenwoordig een vraagstuk, gezien het weder, om in de open lucht te musi ceren etc. Van deze gelegenheid gebruik makende moet mij. een muziekvriend, iets van het hart. Enkele jaren geleden is er in Ke thel een muziektent geplaatst, overge bracht van Schiedam naar Kethel. Bij de officiële opening sprak onze burgervader o.a. deze woorden: „Dat deze muziektent moge meewerken tot het samengroeien van Schiedam met Kethel". Nu zaterdag 1.1. zou er in deze tent weer een concert gegeven worden door de muziekvereniging St.-Radboud. Toen op het afgesproken uur de leden met het materiaal aanwezig wa ren, kon het concert geen doorgang vin den. daar de heren, voor het plaatsen der lessenaars en de verzorging van het licht niet aanwezig waren, terwijl dit ver leden jaar ook reeds bij deze vereniging is voorgevallen. En ik heb dit nog nooit meegemaakt bij een ander concert, ge geven door een Schiedamse vereniging. Dit doet ons Kethelse muziekliefhebbers geen goed. En zulk een gebeuren zal er niet toe meewerken de woorden eens door onze burgervader daar ter plaatse gesproken, te verwezenlijken. Dank voor plaatsing Van een concert-beluisteraar Naschrift van de redactie: Toen we dezer dagen langs die muziektent kwa de bouw van een atoom-voortstuwings installatie ter band zal nemen, maar het is niet denkbeeldig, dat in de toe komst een van de grote Amerikaanse ondernemingen bij Verolme een casco zal bestellen, bestemd voor een atoom schip. Hfl zag alleen toekomst in grote tankers (80.000 ton en meer) met atoom- aandrfjving. Passage (Schiedam): De blonde heks (18 J.) Prinses: Botsende jeugd (18 j.) Rex: Dreigende trommen (14 j.) Thalia: De hel der verlorenen (14 j.) 't Venster: Les gran- des manoeuvres (18 j.) Victoria: De krim pende man (14 J.). BOTTERDAM, 17 september 1957 16 september n.m.: 170 ton papier Maastricht; 157 ton klei Geldermalsen: 387 ton cellulose Breda; 75 ton cellulose Apeldoorn; 520 en 189 ton sojabonen Wormerveer; 310 en 203 ton milocorn liggen/varen; 305 ton milocorn Leeuwarden; 100 ton milocorn Den Bosch; 1100 ton etrs IJmuiden; 178 ton veevoer Weert; 143 ton veevoer Wanssum; 500 ton palmpitten lig gen/varen: 325 en 120 ton lijnzaad Amsterdam; 360 en 350 ton lijnzaad liggen/varen; 127 ton zink Maastricht; x08 ton granen Doetinchem; 162 ton granen Weesperkarspel; 28 stand, hout Lisse. Totaal 54 reizen, 10 vletreizen. 17 september v.m.: 414 ton tabak Amsterdam; 93 ton mals Nymegen; 460 ton cellulose Arn hem; 100 ton stukgoed Amsterdam; 251 ton kali Oudenbocsh; 251 ton kali Veghel: 104 ton kali Schuilen burg; 128 ton blik Hoogeveen. bieden in de naaste toekomst. Het moet men, hebben we ons afgevraagd, hoe menongetwijfeld als een aanwinst voor het haar door de bagger nog hééft kunnen! zich steeds verder industrialiserend bereiken ABONNEMENTEN ƒ7.40 per kwartaal, 2.54 per maand en 0,59 per week. Op het spitsuur, omstreeks vijf uur, is gistermiddag bij het Rubensplein de heer j J. K„ 62 jaar oud en wonende te 's Gra- venzande door een bromfietser aangere- j den. toen hij het rijwielpad overstak om naar de bus te lopen. Hij bekwam schaaf- I wonden en builen en blauwe plekken. De bromfietser J. F. v. d. W. uit Vlaar- dingen klaagde na de val over pijn in i de rug en is door de G.G. en G.D. naqr zijn woning gebracht. De heer A. V., met zijn vrouw en schoonmoeder, mevr. jT. H. v. E—B. zijn gisteravond om kwart over negen toen /.ij bij het Stationsplein de Singel over staken gedrieën aangereden door een auto, bestuurd door de garagehouder W. C. D. uit Rotterdam. Waarschijnlijk heb ben de voetgangers noch de automobilist elkaar opgemerkt. Aan het feit dat de 1 auto wegens de regen erg langzaam reed, is het te danken dat deze aanrijding nog goed is afgelopen. De drie voetgangers werden wel geraakt, maar bekwamen slechts lichte kneuzingen, bloeduitstor- I tingen en schaafwonden. Ze zijn door de G.G. en G.D. naar huis gebracht. Woensdagochtend is voor de laatste maal gezwommen door de Berenploeg met één „berin" in het bad Groenoord te Kethel, bij een temperatuur van 10% graden. Was dit reeds in het zwembad aan de Havendijk een traditie, ook nu, op de laatste dag, dat bad Groenoord nog voor zwemlustigen geopend is, heeft de herenzwemploeg (ook wel genoemd de berenploeg) weer afscheid genomen van haar dagelijkse ochendbad. Weer of geen weer, iedere morgen half zeven was deze ploeg present om alvorens aan de dagtaak te beginnen, een koele duik in het bassin te nemen. W-as dit bij warm weer een verkoeling, nu de temperatuur van het water weer zo om de 10 graden ligt, valt dit nü niet bepaald meer een verfrissing te noemen. De berenploeg heetf hier echter niet de minste hinder van en vanmorgen dartelden twaalf beren en een berin naar gelang hun om vang als zeehonden of walrussen nog lustig rond. De oudste beer telt reeds 72 jaar. Werd het bad niet gesloten, ze zou den rustig doorgegaan zijn, doch ze moe ten nu wel genoegen nemen met het bassin in het Sportfondsenbad. Na af loop van dit laatste morgenbad werd met koude neuzen nog even genoten van een kopje thee en werden plannen ge maakt voor het nieuwe seizoen. Het bleek in 1955 voor de concectie- fabriek „Gazan" te Den Haag nodig een nevenatelier te stichtenteneinde de no dige arbeidskrachten voor het atelier te kunnen krijgen, in verband met de grote schaarste aan vrouwelijke arbeidskrach ten in 's Gravenhage. De keuze viel op Schoonhoven. Reeds het volgend jaar werd het oog gericht op Schiedam, al waar een voorlopig atelier werd gesticht op de Nieuwe Haven, in afwachting van de afbouw van een geheel nieuw gebouw op het industrieterrein van de Spaanse polder. Eén dezer dagen kwam dit laatste oom- plex gereed en het is reeds bezet door een 100-tal jonge vrouwen en meisjes uit Schiedam en naaste omgeving, ter- ivijl het nog voor een 50-tal plaats zal Schiedam genoemd worden dat hier een zo'n interessante en lonende arbeid aan biedt voor vele Schiedamse meisjes. Het is in dit verband van belang te vermelden dat de opleiding tot confec- tienaaister (modinette) ook hier ter stede geschiedt, jaarlijks is hier plaats voor een 14-tal 15-jarige meisjes die naast de opleiding aan de naaimachine ook op huishoudelijk en algemeen vormend ge bied, onderwijs genieten terwijl ze reeds een aardig loontje ontvangen. De burgemeester, mr. J. W. Peek, stelt dit nieuwe atelier op woensdag 25 sep tember in bedrijf. GEBOREN: Henderika A C, d v B H Roest en A J Feelders; Henricus G N H, z v I Blok en C M Heijmans; Godert C A, z v C A Kleijheeg en M S E Hoogwerf; Monique, d v J A C Osterholt en M Boer; Brigitta, d v J A C Osterholt en M Boer. OVERLEDEN: H. W. van Tricht, 51 jaar vr. van J. Koene; J. Aleman, 74 jaar, wed. van J. Groeneweg. De 62-jarige bootsman J. F. Lieben nit de Sparrendaal te Rotterdam, die maan dagmiddag in een ruim van het Noorse s.s. „Skauvan' viel, is gisteren in het Havenziekenhuis aan z(jn verwondingen overleden. De U-jarige Henk Stap uit de Ruil- straat te Rotterdam speelde gistermiddag op de Sohoonebergerweg een gevaarlijk spelletje. De jongen was achter een rijdende paard-en-wagen gaan hangen. Toen hij de kar losliet en de weg over liep. botste hij tegen een personenauto. Met een gebroken rechterpols en schaaf wonden aan het hoofd en de benen moest de knaap naar het Cooisingelziekenhuis worden vervoerd. Twee indrukken overheersen het beeld, dat men, bij een tocht door de Vlaarding se Westwijk in zich opneemt. De allerwe gen heersende grote bedrijvigheid is er één van. Water en modder de tweede. Waar de buurt Wetering Rijksweg no. 20 begrenst, verrijzen de woningen massaal uit de grond grote complexen bedrijfswo ningen, een reusachtig complex woning wetwoningen, mi'ddenstandswoningen en Deltaflats. Naast het lied van de arbeid klinkt in de Westwijk echter een lied van modder en water. De in aanbouw zijnde complexen lijken uit het water te zijn opgetrokken, funderingen staan blank. De bouwplaat sen, de nog resterende brokken weiland, de onbestrate wegen vormen een grote modderpoel, waarin men met de laarzen diep wegzakt. Waar woningen in buurt Wetering staan, zijn de wegen bestraat, al is daarvan bij de in aanbouw zijnde complexen vanwege de modder en plassen niet veel te zien. Bij het opdringen in westelijke richting naar de grens van Maasland, trachten de straatmakers de woningbouw bij te hou den. Dat lukt niet helemaal. De verhuis wagens naar het complex middenstands woningen van fa. Hoogerwerf in buurt Lage Weide moeten hun weg over ijzeren platen zoeken. Vooral daar vieren modder en water hoogtij. De Dirk de Derdelaan, de scheiding tus sen deze twee buurten, bestaat nog slechts in naam. Wel is daarvoor enige tijd terug de zandibaan gelegd, die zich thans van achter het erf van de kippenboerderij in zuidelijke riohtiog uitstrekt, dwars over de wetering en de Zuidbuurtseweg tot aan het rioolgemaal bij de spoordijk. Langs deze zandbaan zou het 1500 meter lange collecteurriodl worden gelegd. Een riool met een doorsnede van 1,5 meter, waarop het rioleringsstelsel van de ge hele Westdijk moet gaan uitmonden, lei dend naar het rioolgemaal. Maar met de aanleg van dit collecteurriool gaat het niet naar wens. Bij het storten van grond werkt de drassige veenbodem als een spons, die men samenknijpt. Grote grond verschuivingen traden op bij de aanleg van de eerste pijpstukken. Grondverschui vingen, die de paalfundering van de wo ningen van Stol'k en Geurtsen bedreigden. Deze dreiging noodzaakte ermee op te houden. De diepe, gedeeltelijk ingestorte sleuf, waarin reeds zeven pijpstukken van zes meter waren gemonteerd, werd gretig als boezem benut voor de afvoer van het grondwater op de bouwplaatsen in de buurt. Met als gevolg, dat daar thans een rond 6 meter diep meer is gevormd. Ver derop, zuidelijker van de Floris de Vijfde laan, wordt onder de zandbaan van de Dirk de Derdelaan een nieuwe poging ge waagd tot de aanleg van het collecteur- riool te geraken. Daartoe zijn twee drag lines in de weer de zandbaan weg te klau wen, het veen daaronder zes meter diep weg te graven en daarop weer het zand van de zandbaan te storten. Met als oog merk een geschikte ondergrond voor het collecteurriool te verkrijgen. Of dit expe riment zal slagen, moet worden afgewacht. Er werd ons verzekerd, dat slechts een stalen damwand een afdoende oplossing kan bieden. Stellig zal deze hartader riool nog niet kunnen functioneren, als in december of januari a.s. het rioolgemaal in bedrijf kan worden genomen. Gedacht wordt dan ook aan een voorlopige boven grondse leiding, aansluitend op het riool gemaal, dat een capaciteit van 2000 litef per seconde zal krijgen. Op deze manie1, hoopt men een eind te maken aan de ge- improviseerde oplossing, die heden diens' doet. f Modder, water en grote tegenslagen te[ï spijt, men worstelt onverdroten voort b'^ de bouw van deze stadswijk. Een worste ling, die grote bewondering afdwingt e" een uitzonderlijk schouwspel van impr0^ visatie- en doorzettingsvermogen op»e' vert. Of de bouwers het bouwen on°c,_ deze omstandigheden bijzonder waarde ren, is een andere zaak, maar zij slaan e zich doorheen. Twee Duitse zeelieden, die onder in vloed van stprke drank verkeerden en voorbijgangers lastig vielen, hebben het op de hoek van de Nieuwe Binnenweg en de Josephstraat te Rotterdam gisteravond aan de stok gekregen met twee Neder landers. Het werd een formele vechtpartij, waarbij één der Duitsers een mouw uit het colbertje van één der Nederlanders trok. De andere Duitser Viel gedurende de' vechtpartij op straat en brak het linker-onderbeen. Het was de 19-jarige matroos C. H. Harms Uit Hamburg, die in het Havenziekenhuis moest worden opgenomen. Zijn landgenoot werd met de twee Nederlanders naar het politiebureau gebracht, waar de Duitser zijn roes kon uitslapen en de Nederlanders naar huis werden gestuurd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 2