Ziekte steeds internationaler 1 m Eerste televisie-enquete m Op visite aan Krim Bevan sprak met Kroesjtsjef maar niet met Boelganin Nederland Na een drukke morgen op Bevart profeteerde over het verdwijnen van t communisme Het aantal A-grieppatiënten onder Nederlandse militairen in Duitsland Acci j nsverho gin g en sigaretten Toestand van koning Haakon zorgwekkend René Mayer verlaat Hoge Autoriteit Koeien te vroeg Voor meeste ondervraagden heeft t.v. aan verwachting beantwoord Donderdag 19 september 1957 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Min. Hofstra verwacht geen werkloosheid Gezonden munitiescliip explodeerde Verpleging „te velde" bleek aanvaardbaar Een slachtoffer Marinier neemt de deksel-weg Meeste toestellen in Rotterdam WEERBERICHT Industrie protesteert tegen eenzijdigheid In Nijmegen s^- Commerciële t.v. Kijkdichtheid - De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien en vannacht hier en daar mist. Overwe gend matige wind in hoofdzaak tussen west en noord. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Vrijdag 20 september: zon op 6.24, onder 18.46; maan op 1.53, onder 16.43 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT In de greep van A De A-griep begint opnieuw hoe langer "°e meer een intercontinentaal karakter te krijgen. Duizenden gevallen van. waar schijnlijk Aziatische griep, werden van daag gemeld uit Amerika. In Trinity, Texas, heeft de ziekte reeds Epidemische proporties aangenomen. In conroe, niet ver van Trinity, zijn 300 stu denten ziek en de directeur van de stads- Kezondheidsdienst te Dallas deelde mede, dat er 50.000 gevallen van griep waren, daarvan echter slechts drie patiënten de Verschijnselen toonden van Aziatische Griep. In Hastings, in de staat New York, 2Ün vijf scholen gesloten, terwijl men v«rmoedt. dat in Niagara Falls 90 pa tiënten A-griep hebben. In de staat Missis sippi zijn 24.000 gevallen van Aziatische Griep geconstateerd. In Europa ziet het A-griep-tableau er Evenmin rooskleurig uit. Mep schat het dantal gevallen in de provincie Antwer pen op 5.000. Twee kinderen en een vol wassene zijn aan de ziekte overleden. In Wenen zijn vier scholen gesloten, op een der scholen waren 100 van de 300 kinde ren ziek. Het Italiaanse ministerie van oorlog deelde mede dat er 20.000 gevallen van A-griep in hét Italiaanse leger waren ge constateerd. In de Abruzzen, ten oosten van Rome, zijn in een stadje van 1.500 inwoners 1.000 burgers door de griep aan getast. In de industriewijk van Noord-Londen zijn 60.000 schoolkinderen ziek. Drie kin deren zijn aan de gevolgen overleden. De vorige week stierven 14 personen aan longontsteking, die het gevolg was van de griep. Het ministerie van volksgezond heid deelt echter mede. dat Aziatische griep slechts in enkele gevallen was ge constateerd. Volgens berichten uit Marseille zijn om geveer 40 leerlingen van een' Franse vloot, school op het eiland Frioul bij Marseille op het eiland geconsigneerd vanwege het uitbreken van Aziatische griep. In Düsseldorf zijn weer 2 personen ge storven als gevolg van Aziatische griep, waardoor het aantal doden tengevolge van de ziekte op 4 is gekomen. In vele delen van West-Duitsland zijn scholen ge sloten. In Essen zijn volgens berichten ongeveer 13.000 kinderen ziek. Minister Hofstra verwacht ook voor 1958 een zo hoog peil der werkgelegen heid, dat het niet nodig zal zijn gelden beschikbaar te stellen ten behoeve van de bestrijding van conjuncturele werk loosheid. Reeds enkele jaren was hier voor op de rijksbegroting van onvoorzie ne uitgaven een post uitgetrokken zonder dat deze behoefde te worden aangespro ken. De minister heeft daarom een post pro memorie voor dit doel uitgetrokken. v njt -v -v' "V V T De sigarettenfabrikanten, verenigd in de Stichting Sigarettenindustrie, hebben Geprotesteerd tegen de voorgenomen ver hoging van de accijns op sigaretten al leen. In een telegram aan de ministerraad Geeft de stichting uiting aan haar zeer Grote teleurstelling, dat het overleg tus sen Economische Zaken en de industrie over hogere belastingopbrengst uit ta- baksprodukten is afgebroken door het thans uitgesproken voornemen deze al leen te verhalen op de sigarettenroker door verhoging van het huidige belasting tarief van 67 tot 70 pet., hetgeen in feite overeenkomt met een belastingverhoging van 16 pet. Be stichting meent, dat de sigaretten industrie hierdoor in een veel slechtere concurrentieverhouding ten opzichte van de andere tabakverwerkende industrieën wordt gebracht. Men vreest ook een be langrijke daling van het sigaretten ver bruik, waardoor enerzijds de rendabili teit van de industrie wordt ondergraven, anderzijds de tariefsverhoging niet san het fiscale doel zal beantwoorden. O Koning Haakon van Noorwegen lijdt de laatste tijd aan storingen van de bloedcirculatie in zijn rechterbeen en z».in toestand geeft reden tot bezorgd heid. In een bulletin, getekend door de arts van de koning, waarin dit wordt Gezegd, wordt voorts medegedeeld, dat de vorst de laatste twee weken ook lijdt aan bronchitis, waardoor zijn brachten aanzienlijk zijn afgenomen. Koning Haakon, die 85 jaar is, is de °udste koning in Europa. De gezondheids toestand van de koning heeft, sinds hij 113 juni 1955 bij een val een dijbeen heett Gebroken, te wensen overgelaten. Prins °lav heeft als prins-regent sindsdien de van zijn vader waargenomen. Toen duikers met snijbranders werkten Negen mensen zijn woensdag in Casa- b,anca om het leven gekomen toen muni tie In een liberty schip ,dat in de oorlog ,9 de haven was gezonken, tot ontplof- v'bg kwam. Het wrak ontplofte toen dui ders met snijbranders gaten in de romp randden. De slachtoffers bevonden zich ®an voord van een motorboot en een lich- ?er die bij het wrak lagen. Volgens oogge tuigen werden wrakstukken door de Tracht van de explosie meer dan honderd 'beter de lucht ingeslingerd. De volgende aantallen ziektengeval- lcn hebben zich in Duitsland voorgedaan: Sennelager (sterkte der eenheden: rond 4000 man): 1321 griepgevallen, 27 andere gevallen (lichte zieken en ongevallen) 7 opgenomen in Britse of Duitse hospitalen. Hohne (sterkte der eenheden: rond 725 man): 51 griepgevallen, 1 andere geval len. Miinsterlager (sterkte der eenheden: rond 300 man): 60 griepgevallen. Aldus heeft de minister van Oorlog geantwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid E. A. Vermeer (PvdA). Hij ont kent, dat een aantal militairen, dat reeds ziekteverschijnselen vertoonde op het moment van vertrek toch naar Duitsland is vervoerd. De divisie-arts, die persoonlijk de be handeling van de bataljons-arts heeft overgenomen, heeft na grondig onderzoek de kapitein L. als patiënt naar het mili tair hospitaal tp Utrecht verwezen. Het hospitaal-complex Sennelager is een geïmproviseerd hospitaal en mag dus niet vergeleken worden met een perma nent ziekenverblijf. Patiënten, die een bijzondere verzorging of een specialis tische behandeling behoeven, worden af gevoerd naar een Brits hospitaal en, in dien het een urgent geval betreft, naar het dichtbijzijnde Duitse hospitaal. Dp enkele gevallen met verontrustende symptomen zijn onmiddellijk afgevoerd naar een buitenlands hospitaal, zij bleken echter ook een goedaardig verlooip te hebben. In de eerste dagen van de epidemie werden hoge eisen gesteld aan het orga niek ingedeelde geneeskundig personeel, maar de geneeskundige dienst is in staat geweest tijdig extra personeel en mate rieel aan te trekken. Medicamenten wa ren altijd voldoende aanwezig. De legering en verpleging der griep- patiënten onder omstandigheden van dc militair te velde is uij medisch oogpunt aanvaardbaar gebleken. Van dc zieke soldaten zijn geen klachten gehoord voor wat betreft verzorging, voeding, medicij nen of andere zaken. In Maastricht is dinsdag het elfjarig jongetje F. C. overleden, dat zondag A-griep kreeg en, naar de huisdokter aan de moeder heeft medegedeeld, daaraan tengevolge van een opgetreden complica tie ten slachtoffer is gevallen. Naar van de militaire geneeskundige dienst te Nijmegen wordt vernomen, lijden in het garnizoen te Nijmegen tal van sol daten, men sprak van enige honderden, aan A-griep. De ziekte heeft geen ernstig karakter. De Geneeskundige Dienst der gemeente Nijmegen deelt mede, dat de griep in de stad nog geen grote omvang genomen heeft. In sommige bedrijven is 20 procent van de werknemers ziek en op enige scholen zijn eveneens veel grieppatiënten. De Fransman René Mayer heeft on verwachts m.i.v. 15 oktober ontslag ge vraagd als üd en voorzitter van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Mayer bekleedt zijn functie sedert 1 juni 1955. Volgens gewoonlijk goed-ingelichte krin gen te Parijs is Mayer om persoonlijke redenen afgetreden. Men meent, dat hij weer aan het politieke leven van zijn land wil gaan deelnemen. De president van de Hoge Autoriteit deelde gistermorgen zijn voornemen mee aan zijn collega's in de zitting van de Hoge Autoriteit. In de ontslagbrief die hij aan de re geringen van de zes KSG-landen heeft verzonden, herinnert de heer Mayer er aan, dat hij zijn ambt heeft aanvaard op 1 juni 1955 tijdens de Conferentie van Messina, die het begin betekende van de „Relance européenne". Op het ogenblik waarop de verdragen van Rome in de zes landen worden behandeld en de ra tificatie mag worden verwacht, betekent deze ontwikkeling een nieuwe periode in het bouwen van het verenigde Europa. Door zijn functies ter beschikking van de regeringen te stellen wil de heer Mayer de taak van de regeringen die de nieuwe benoemingen van leden en presidenten van de drie Europese instellingen (K.S.G., Euromarkt en Euratom) moeten doen vergemakkelijken waardoor een harmo nieus geheel bij de benoemingen kan worden verkregen. Mariniers, die deelnemen aan de herhalingsoefeningen en hun tenten bivak hebben opgeslagen in de Harskamp, hebben ook al de nare zijde van de vele regenbuien onder vonden. De koks hebben deksels in de plassen gelegd, zodat de man schappen eten kunnen halen zonder natte voe-tee op te lopen. Op de foto neemt een marinier de deksel-iveg. Natte weer heeft slechte invloed op de rundveemarkt Wanneer de natuur de boer niet spoe- dig welwillender wordt, zal dat zeer ern- j stige gevolgen hebben voor de rundvee- j markt. Door het hoge water moet het vee j bijna twee maanden eerder dan nor-maal op stal worden gezet. Dat is e-en dure j geschiedenis, maar bovendien weten vele i boeren geen raad met het vee, als gevolg van te weinig stallingruimte. Er is dan ook een buitengewoon grote aanvoer op de markt te verwachten, ook 1 van schapen; want het is moeilijk bij voortduren van de natte weersomstandig heden de schapen gezond te houden. Wanneer d-e grote aanvoeren komen, zul len de marktprijzen ongetwijfeld bedui dend omlaag G333- De vandaag in Utrecht gehouden verga dering van het produfctschap voor vee en vlees waar dit alles een punt van be spreking' uitmaakte, zag weinig mogelijk heden tot verbetering van deze s-ombere vooruitzichten. Voorlopig valt alleen te hopen, dat de weersomstandigheden spoe dig gunstiger zullen worden. Tot heden kon het prijspeil zich nog handnaven. Vijf jonge Britse vrouwen, die een door velen benijde tverkkring hebben. Zij maken n.l. deel uit van de gemotoriseerde politiepatrouille in Lancashire en hebben de beschikking gekregen over een snelle en uiterst fraaie „M.G.-sport". In de toekomst zullen er weinig snelheidsmaniakken zijn, die de gerechtigheid in Lancashire zullen kunnen ontkomen. De i autootjes hebben een „top" van meer dan 150 km. per uur! Zij zijn uitgerust met sirene en mobilofoon. (Van onze Amsterdamse redactie) De Nederlandse Stichting voor Statistiek te Den Haag heeft in opdracht van de N.V. Thabur en Graetz een onderzoek ingesteld naar de opinies en kijkgewoonten van bezitters van televisietoestellen. Het is de eerste maal, dat in Nederland een dergelijke enquête is gehouden. Bij het onder zoek, dat plaats had in de periode van 19 mei t.m. 15 juni j.l., zijn onder, vraagd 1017 leden van evenzovele gezinnen, waar een televisietoestel aanwezig was. Dit op een geraamd totaal aantal toestelbezitters van 200.000." De ondervraagden zijn uitgekozen, nadat men uit het kaartsysteem van de Dienst Luister- en Kijkgelden van de P. T. T., zoals dat was samen gesteld op 5 februari van dit jaar, „lukraak" kaarten had gelicht. Op grond van de wetten der kansberekening wordt aangenomen, dat de meningen van de aldus „geselecteerde" geënquêteerden representatief zijn voor alle t.v.-kijkers. De Britse Labourleider Aneurin Bevan is woensdag na een bezoek van vier da gen aan de Krim, waar hij dinsdag een onderhoud van drie uur met partijsecreta ris Kroesjtsjef heeft gehad, in Moskou aangekomen. Hij verklaarde, dat hij met Kroesjtsjef een groot aantal vraagstukken heeft be- A,,, 'oor de langdurige regenval van de laatste tijd is de Barneveldse beek bij Lunteren buiten zijn oevers getreden en heeft daardoor vele wei- en bouwlanden onder water gezet sproken. Kroesjtsjef en bij waren het er over eens. dat de internationale toestand „buitengewoon gevaarlijk" w-ordt. Kroesj tsjef toonde zich „bijzonder verlangend om tot meer vriendschappelijke betrek kingen met de Ver. St. te komen". Bevan had Kroesjtsjef gezegd, dat de communistische wereld nu beseffen moet dat de veranderde manier van oor logvoering de betrekkingen tussen de lan den helemaal gewijzigd heeft. Romanti sche inbeeldingen dat een derde wereld oorlog zou leiden tot uitbreiding van het communisme, zijn zinloos. Het is in het belang van alle partijen, dat een derde wereldoorlog voorkomen wordt. De Britse politicus zei niet, wat de reactie van Kroesjtsjef hierop was ge weest. Bevan zei dat hij geen tijd had gehad om premier Boelganin, die ook op de Krim is, op te zoeken. Wel had hij met vice-premier Mikojan en verscheidene afgevaardigden van de Opperste Sovjet gesproken. Het Amerikaanse tijdschrift „Foreign Affairs" publiceerde woensdag een arti kel waarin Bevan verklaarde, dat de Brits-Amerikaanse betrekkingen niet op een meer bevredigende basis kunnen wor den geplaatst zolang geen overeenstem ming is bereikt over de betrekkingen met de communistische wereld. Het gebrek aan overeenstemmingv maakt de weste lijke positie in Europa en het Midden- Oosten moeilijk, aldus Bevan. Volgens hem kunnen de huidige gren zen van bet communisme alleen maar „bevroren" worden als de toestand in de aangrenzende landen gestabiliseerd wordt. Als Groot-Brittannië en de V. St. in die landen niet een lijn trekken, kan de Sovjet-Unie daar profijt uit trekken. Men kan dat de Sovjet-Unie niet kwalijk ne men, als de overheersende overweging van de westelijke mogendheden de ver nietiging, op.de duur, van het commu nisme is. Maar als het voornaamste doel van Oost en West „wederzijdse verdraag' zaamheid" is tot de tijd en sociale ver anderingen hun werk doen, dan komt een hoopvoller toekomst in het 'aldus de Britse labourleider. Uit het rapport blijkt, dat de televisie bij de overgrote meerderheid der ondervraag den en dus bij de meeste kijkers aan de verwachtingen heeft beantwoord of deze zelfs heeft overtroffen. Wel zou men graag verbeteringen zien aangebracht In film- en cabaretprogramma's. Voorts blijkt men prijs te stellen op een toene ming van het aantal toneelstukken en vro lijke programma's, alsmede or meer sport- reportages en uitzendingen, die dienstig zijn voor de algemene ontwikkeling. Vrijwel niemand acht het niveau van de uitzendingen te hoog. Een derde deel der geënquêteerden zou het peil integendeel wat willen zien opgevoerd. Als aanvangs- tijdstip wordt acht u-ur het meest geschikt geacht, als sluitingstijd half elf elf uur. Bij een zendtijd van zes avonden per week kan, naar de mening van de meeste on dervraagden, de vrijdagavond het best worden overgeslagen. Daarop volgt de maandagavond. De Eurovisieprogramma's zijn beter dan de Nederlandse in de ogen van 66°/o der ondervraagden. Ongeveer de helft prefe reert de buitenlandse uitzendingen. Popu lariteit genieten in het bijzonder het jour naal, de toneelstukken en de kleinkunst- programma's. Een vrij groot deel der on dervraagden en hun gezinsleden zien niet bijzonder graag naar uitzendingen op godsdienstig gebied of over huishoudelijke onderwerpen en naar stukken van films of opera's. V isite-bevorderend Gebleken is, dat het krijgen van visite wordt bevorderd door het bezit van een televisietoestel. Er zijn gezinnen, waar meer dan 50 kinderen op bezoek komen, om de jeugduitzendingen op woensdag- en zaterdagmiddag te bekijken. Meestal heeft de televisie geen invloed op het maken van huiswerk. Zij heeft, naar de mening der ondervraagden, eerder nut afgewor pen voor de algemene ontwikkeling en een gunstig effect op de opvoeding. De t.v. heeft, blijkens het rapport, geleid tot meer ontspanning, minder luisteren naar de ra dio en minder uitgaan. Een klein deel der ondervraagden had in de t.v. een stimule rende werking op het roken gezien. Ongeveer 26'/i der geënquêteerden blijkt zonder nadere argumentatie te zijn voor commerciële televisie. Daarnaast is een grote groep 42'/# bereid televisie reclame te aanvaarden, indien de netto opbrengst zou worden gebruikt voor ver betering van de gewone uitzendingen. De grote meerderheid blijkt dus niet tegen commerciële t.v. gekant te zijn. Onder hen bevinden zich ook velen, die meer kijk geld willen betalen, als dit een verhoging van het programmapeil ten gevolge heeft. Men is niet geporteerd voor aparte recla me-programma's, maar geeft de voorkeur aan reclame in de pauze van de normale uitzendingen of programma's, die door het bedrijfsleven worden aangeboden. De gemiddelde kijk-dictotheid voor alle programma-onderdelen in de onderzochte periode beloopt 45%. Onder kijkdichtheid wordt verstaan het aantal mensen, dat naar een uitzending kijkt, in verhouding tot het aantal dat had kunnen kijken, het een en ander uitgedrukt in percenten. De gemiddelde kijkdichtheid is, aldus het rapport, bijzonder hoog voor de zaterdag savond- en dinsdagavonduitzenriingen, bij gezeüsöhapswedstrijden- en spelletjes en voor de journaals en het weeroverzicht. De kijkdichtheid neemt toe met de leef tijd 55% voor hen, die ouder zijn dan 30 jaar is hoger bij vrouwen dan bij mannen en stijgt, naarmate de weistand lager is. Voorts wordt meer gekeken door onikerkelijken en vrijzinnigen, dan in qf- thodox-godsdienstige gezinnen. Het aan tal kijkers per programma lag in de on derzochte periode tussen de 120.000 en de 750.000, inclusief de visite, welke soms de helft van het „publiek" uitmaakte. Bezitters-patroon Zeventig procent van de toestelbezitters woont in het westen van het land. Rela tief weinig van hen horen tot de laagste welstandsklasse de weekioners en de werklozen relatief veel tot de zelfstan digen. Detailhandel en ambacht, de ad ministratieve en de distribuerende be- drijfsklassen en de klasse verkeer en com municatieklassen en de klasse verkeer en oommunicatie tellen betrekkelijk veel t.v.- bezitters, de landbouw betrekkelijk wei nig. Oudere echtparen zonder kinderen hebben relatief vaak een kijkapparaat. De grote steden Meer dan de helft der toestellen wa* aangeschaft na 1 januari 1956. In Rotter dam z(jn er 74 geregistreerde toestellen per 1000 gezinnen, het hoogste cijfer in het land. Amsterdam ligt met 51 toestellen per 1000 gezinnen iets onder het gemiddel de niveau in het westen en Den Haag heeft een nog lager aantal, nl. 45. Rotter dam heeft 141*%, Amsterdam 13 en Den Haag 714»/, van het totale aantal toestel len. Voor het overige deel van het westen, het zuiden, het oosten en het noorden van het land bedragen de percentages resp. 31, 1414, 1014 en 1. In Utrecht en Eindhoven wonen 414 resp. 314% van het aantal toe stelbezitters. Vast is komen te staan, dat de intensi teit van de ontvangststoringen afhankelijk is van die van het verkeer langs de wo ning en van de afstand van de antennetop tot de verkeersstroom. Vooral indien deze afstand minder is dan ongeveer 20 meter, is er bij druk of matig verkeer vaak sto ring. Vermoeid van een lange ochtend van toe- middagdutje. Geen gek idee, dacht een ristenvervoer door Venetië heeft de gon- landgenoot en hij sliep in met zijn hoofd delier een stil plekje uitgezocht voor een op het hekwerk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1