Eindhoven juicht omeigen' T.H. Positie van de weduwe Bankdisconto in West-Duitslaiid verlaagd Sector Oost-West So Academisch licht kan gaan schijnen Ontvangst van H.M. de Koningin: grandioze inzet van historische dag Paus Pius over haar houding in het gezin zonder vader GEEN EERSTE PRIJZEN BU VOCALISTENCONCOURS Dr. Flieringa meent: Zeven vette jaren voor de Stichting Klinisch Hoger Onderwijs begonnen TWEE HONDERD SCHEPEN IN DUEL ZONDER WINNAAR vb Di'. Kruizinga docent aan r.-k. Universiteit Bijstand-krant had veertien geheimen FRANSE~ARBEIDERS Droom wordt werkelijkheid Nederlanders in Indonesië Gerard Brom 50 jaar doctor Tarief teruggebracht van 4,5 tot 4 pet. Zeittlieater bij Toneelgroep Studio „School voor vrouwen" door Toneelgroep Arena Hep van Delft bij toneelgroep „Arena Binnenkort een medische faculteit? Peil lager dan in voorgaande jaren Grootste NATO-oefening sinds 1953 Julianakanaal wordt verbeterd DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 PAGINA 3 lp EINDHOVEN, donderdagmorgen. (Van onze speciale verslaggever) Eindhoven juicht vandaag over de „eigen'' Technische Hogeschool. Kot is de dag, waarop de eerste bladzijde beschreven zal worden in logboek van deze splinternieuwe onderwijsinstelling en wie van morgen het versierde Eindhoven heeft gèzien en de opgetogen inwoners nu reeds over ,onze" T.H. heeft horen spreken, hij weet, bet trotse regels zullen zijn. Na tien jaar van voorbereiding is dit dag. Het onderwijs kan beginnen. Het studentenleven kan beginnen. Eeden tot feesten dus en in deze zuidelijke stad weten ze, hoe ze ^t moeten doen. Jeugdmanifestaties Fakkeloptocht Feestgaven Z. H. de Paus heeft maandag in Zijn zomerverblijf te Castel Gan- dolfo de deelnemers ontvangen aan de internationale gezinsdagen, wel ke belegd zijn door de internatio nale unie van de gezinsorganisaties en hen in het Frans toegesproken. Uitgaande van het onderwerp van dit congres: „De positie van het ge zin zonder vader", heeft de H. Va der Zijn opvattingen ten deze be kend gemaakt. - STRUCTURELE PRO BLEMEN IN HET NOORDEN DRIE SCHEPEN IN VLISSINGSE HAVEN OPGELEGD Boven Nederland 7 eilanden in 1958 naar Lourdes Naar continu-produktie van Nederlandse film Wegtrekken komt in eindfase Bij militaire oefeningen SCHADECOMMISSARISSEN REGELEN KOSTEN VAN DERDEN - k Geen spanning Eerste werken aanbesteed Q i .11 vindt er een feestconcert plaats, trekt ÖCllat vail IfCSCllCll KC1I een fakkeloptocht door de stad en wordt Vroeg in de ochtend reeds was de 6estvreugde merkbaar. De Eindhove- "aren dromden samen langs de route, Jfe'ke H.M. de Koningin zou afleggen op faar tocht van de gemeentegrens naar stadhuis, waar zij officieel door B. 0 W. zou worden ontvangen. Eindhoven a<5 van deze ontvangst iets bijzonders So?iiaakt. Leden van de plaatselijke gilden ^breidden hun vaandels voor H.M., toen ?1 het stadhuis betrad, waar in de Prgemeesterskamer B. en W. al gereed tonden. Even te voren had de lands vrouwe een lid van de burgemeesters- ijmilie Van Rooy ontmoet, de kleine Jvonne, die H.M. 'bij haar aankomst aan ?e gemeentegrens bloemen had aange- °den. fp Curatorium en senaat van de nieuwe v6chnische Hogeschool komen bijeen; in ot Academisch Genootschap is een offi cie bijeenkomst; op het stadhuisplein Manifesteert de jeugd van Eindhoven met rolschaatsshow, muziekdemonstraties, ^oolamatie en zang. En intussen stellen n eersten zich al op langs de mine, ^olke H.M. zal afleggen bij haar officiële 'titoer door de staij. Eindhoven is in toeststemming, men draagt oranje, van huizen wapperen vlaggen en alle °tficiële personen lopen in het zwart. .^a een lunch in het stedelijk Van ^hbemuseum gaat men naar de Philips Schouwburg, waar de plechtige openbare 'itting van de senaat wordt gehouden en m*ar H.M. de Koningin de Tweede Tech nische Hogeschool officieel voor geopend verklaren. Dan trekt het gezelschap haar de Dommelvallei, waar de nieuwe lebouwen van het onderwijsinstituut borden bezichtigd, het eerste complex, daarin op 23 september a.s. de colleges ?bllen aanvangen. Het bestuur van de "eehnische Hogeschool recipieert in het Paviljoen Insulindelaan en vanavond een vuurwerk afgestoken. De nieuwe Technische Hogeschool kreeg op deze doopdag een schat van geschenken. Een rij van sprekers voerde tijdens de ochtendbijeenkomst m het Academische Genootschap het woord en de cadeaus stapelden zich op. De gemeente Eindhoven schonk de grond van de terreinen, de aannemers een monumentale vlaggestok, een fontein, een verlichte rondgang en éen wegwijzer in plattegrond, de K.L.M. gaf een lucht foto, de senaat van Delft een ambtsketen voor de rector magnificus, de eigen cura toren een pedelstaf, de senaat een voor zittershamer, de minister van Onderwijs bood een geschilderd portret van pro fessor Holst aan en de curatoren van Delft gaven een notulenboek en een voorzittershamer voor de rector. Dr. Huub van Doorne bood de studenten het ge bouw „Eigen Haard" aan en het Hoge schoolfonds gaf een chèque van 25.000 voor het eerste reisfonds. Verdere ge schenken: een beeldje voor de bibliotheek (fa. en fam. De Haas), een gift van 5000 voor de bibliotheek (B.P.M.), een tele visieketen (T.V.-Stichting), een plastiekje in de vijver (fabrikantenkringen) en een gevelsteen (ir. Van Embden). Als voorzitter van deze bijeenkomst fungeerde de president-curator prof. dr. J. E. de Quay, gastheren waren cura toren, secretaris van de Technische Hogeschool en de senaatsleden. Onder de gasten zag men o.a. minister mr. J. M. L. Cals, prof. dr. G. Holst, dr. C. H. van der Leeuw, curatoren van andere univer siteiten en hogescholen, rector-msgni- ficus, assessoren en hoogleraren van de gelijknamige afdelingen der T.H. te Delft bestuur van het Hogeschoolfonds en het Academisch Genootschap. Het bestuur van de St.-Radboudstichting heeft dr. p. Kruizinga te Rijswijk be- oemd tot tijdelijk docent in de faculteit oer wis- en natuurkunde aan de r.-k. universiteit te Nijmegen, om onderwijs te (leven in de geologie, en de paleontologie. Dr. Kruizinga promoveerde in 1918 aan Groningse universiteit tot doctor in de 'lant- en dierkunde. Hij was tot voor Mkele jaren docent in de historische Geologie en paleontologie aan de Tech nische Hogeschool te Delft. Dr. Kruizinga ls Ned. Herv. jbe colleges van Gedeputeerde Staten provincies Groningen, Friesland en ir^nthe hebben, zoals gemeld, een com- j?lssie uit hun midden gevormd, welke h!ch bezighoudt met de structurele proble- van het noorden. De commissie heeft jep vertegenwoordiging van de leden der plveede Kamer uitgenodigd voor een ori- jNerend bezoek aan de drie provinciën. 3le2e uitnodiging is aanvaard en op 23 en september zal een dertigtal leden an de Tweede Kamer Drenthe, Groningen fh Friesland bezoeken Van de K.V.P.- >:actie zullen mej. De Vink de heren Rom- Roolvink. v.d. Ploeg, Albering en Misterlee tegenwoordig zijn. Jt de Vlissingse binnenhaven wachten "ans drie „Liberty"-schepen op het stij- der vrachtprijzen, zodat zij weer in vaart kunnen komen. Gisteren meer- H het Panamese „Liberty"-schip „Rio 5far" .af en nam ligplaats naast de reeds gemeerde „Margo", eveneens een Pa yees en de „Zephyr" uit Port Limon. Aanvankelijk zouden er zes tot zeven loerty"-schepen in de haven van Vlis- tj Sen worden opgelegd, doch de direc- A der N.V. Haven van Vlissingen heeft L, er besloten geen verdere ruimte meer „schikbaar te stellen voor het opleggen 0oü de7-e „liberty"-schepen. Het feit dat dit jaar wederom Duitse haringvis- in s vanuit Vlissingen ter haringvangst ih.,, Kanaal zullen gaan. is mede van biiued geweest op deze beslissing. De 41,1 haringschepen zullen Vlissingen kA tijdelijke thuishaven kiezen en hier n vangsten in transito lossen. In het begin van Zijn rede sprak de Paus er zijn- voldoening over uit, dat dit maal de problemen van gezinnen, waarvan de man gestorven is onderwerp van stud'e zijn geworden, omdat tot dusver hier niet voldoende aandacht aan was besteed. Voorts verklaarde de H. Vader, dat Hij met grote vaderlijke bezorgdheid aan haar dacht, die op nog jeugdige leeftijd met de zorg voor haar jonge kinderen zijn belast en dus zwaar door het verlies van haar echtgenoot werden getroffen. Hij wees erop, dat het woord weduwe gedachtenassociaties opwekt die vele we- duwen ertoe brengen, alles in het werk te stellen, voor de buitenwereld haar staat te doen vergeten. Dit moge een nor male reactie zijn, zeer zeker is zij niet christelijk, zeide de Paus. Er blijkt onder meer onbekendheid uit met de diepste werkelijkheden. Ofschoon de Kerk een tweede huwelijk niet veroordeelt, toont zij toch haar voor keur voor die zielen, die trouw blijven aan haar echtgenoot en het volmaakte symbool van het huwelijk. Zij schept °r vreugde in de zeer spirituele rijkdom ge cultiveerd te zien, welke eigen is aan deze staat. Het meest belangrijke, zo schijnt Ons toe, is de beleefde overtuiging, dat de dood verre van de liefdesbanden men selijke zowel als bovennatuurlijke, die door het sacrament van het huwelijk ge heiligd zijn, te vernietigen, hem integen deel kan vervolmaken en hem versterken Voorzeker, zo ging de Paus voort, op het juridische vlak en naar de tastbare wer kelijkheid bestaat het huwelijk niet meer. maar datgene wat er de ziel van geweest is en wat er schoonheid en kracht aan geschonken heeft: de echtelijke liefde met geheel zijn pracht en zijn belofte om eeuwig te zijn, blijft bestaan, zoals ook de geestelijke en vrije wezens blijven be staan, die zich aan elkaar hebben toege- wijd. Wanneer een van de twee bevrijd word- van de vleselijke banden en binnen gaat in de goddelijke intimiteit, dan maakt God hem los van alle zwakten en van alle overblijfselen van egoïsme. Ook nodigt Hij de op aarde achterblijvende uit zich een zielsgesteltenis eigen, te maken, die zui verder en geestelijker is. Omdat een van beide echtgenoten zijn offer volbracht heeft, is het dan niet nodig dat de ander er met overgave naar streeft zich nu al vast van de aarde los te maken en de in tense maar vluchtige vreugden van de vleselijke en zinnelijke liefde, die de echt genoten in het gezin samenbond en zijn hart en energie in beslag nam. Want wie God van aangezicht tot aan gezicht ziet, verdraagt het niet, dat dege ne die hij gedurende zijn aardse leven het meest heeft bemind, zich 6p zichzelve terugtrekt, de moed laat varen en zich overgeeft aan onbestendige genegenheden: Wanneer reeds het sacrament van het huwelijk, symbool van d£..veÜ°®v *5° liefde van Christus .voor Zijn Kerk, de realiteit van deze liefde op de kruid e bruidegom overdraagt, hen vera"d® (de een op Christus, Die Zichzelf weg geeft om de mensheid te redden, de an der op de verloste Kerk doet gelijken, die ermee instemt deel te nemen aan het offer van Christus) dan wordt net weduwschap in zeker opzicht de ver vulling van deze toewijding, zinnebeeld van het tegenwoordige leven der strij dende Kerk, beroofd van het gezicht van haar Hemelse Bruidegom, waar mede zij echter onverbrekelijk verbon den blijft, optrekkend naar Hem in ge loof en hoop, levend van deze liefde, die haar steunt, haar vormt in al haar beproevingen en haar vol ongeduld doet wachten op de vervulling van de gege ven belofte. Dit is de grootheid van het weduwschap, wanneer het beleefd wordt als de voortzetting van de genade van het huwelijk, aldus de H. Vader. Maar zulk een opvatting moet verdiend worden door nederig gebed en de moe dige aanvaarding van de wilsbeschikking van God. Voor de vrouwen, wier huwelijksleven veel verdriet heeft gebracht, kan de dood van de echtgenoot als de verlossing van een juk worden gevoeld, dat te zwaar was geworden. Tegenover het mysterie van de dood, zo meent de Paus, kan echter oo de ongelukkige echtgenote geen andera gevoelens koesteren dan die welke Christus vervulde ten opzichte van de zondige mensen, namelijk vrijwillige ver giffenis en edelmoedige voorspraak. Aldus bericht het K.N.P. In het programma van „The Ram blers" (gisteravond tussen 20.15-20.45 uur over Hilversum I) zijn de geheimen van de Bijstand-krant onthuld- Onmid dellijk na deze onthulling mcHden zich reeds twaalf prijswinnaars. In totaal waren veertien geheimen aan de krant verbonden en voor hen, die aan het slot van de uitzending mochten twijfelen, kwam nog even e<# duidelijk teken. Men kon zeker zijn van één van de 68 prijzen (totale waar de f 25.000.-) als boven de kaart van Nederland zeven eilanden, inplaats van zes waren getekend. Gelukkige bezitters van „winnende kranten" dienen zich voor 20 septem ber a.s. voor 24.00 uur gemeld te heb ben. In een schrijven, gericht aan kanunnik M. Bonnet, secretaris-generaal van de arbeidersmissie in Frankrijk en aalmoe zenier van de Franse Katholieke Actie onder de arbeiders, heeft mgr. Theas, bis. schop van Lourdes, de gehele Franse katholieke arbeiderswereld uitgenodigd, 15, 16 en 17 augustus 1958 in Lourdes te zijn. De bisschop stelt zich voor ter gelegen heid van het eeuwfeest der verschijnin gen, de hele Franse arbeiderswereld in het genadeoord te verenigen, om de Moe der Gods te eren. De Italiaanse filmmaatschappij „Gala tea" te Rome en de Nederlandse filmpro- duktie-onderneming Standaardfilms Pro ductie-maatschappij N.V. te Amsterdam zijn overeengekomen in co-produktie een fïf.m te maken over een typisch-Neder- lands onderwerp. De film krijgt tot werk titel „Magito" en z?f worden geregisseerd door de Italianen Alberto Lattuada. die o.a. „Ana" en .,11 Capotto" naar Gogol heeft gemaakt. Met het schrijven van liet draaiboek voor de nieuwe film zijn Enio de Concini en Alberto Datuala begonnen. De Concini kreeg onlangs in Amerika een bekroning voor zijn medewerking aan het draaiboek „Oorlog en Vrede". Standaardfilms, die zoals bekend op het ogenblik bezig is met de^ verfilming van „Jenny", gaat in het voorjaar van '58 nog een film maken naar het boek van Cor Bruyn „Sil de Strandjutter". Het ligt in de bedoeling „Magito" zijn première te laten beleven op het inter nationale filmfestival, dat ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling in Brussel wordt gehouden, ofwel op het eerstko- Het wegtrekken, van de Nederlandse be volkingsgroep in Indonesië komt in een eindfaze, aldus v minister Klompé in de memorie van toelichting op de begro ting van Maatschappelijk Werk. In 1955 en 1956 verlieten resp. rond 20.000 en 16.000 Nederlanders Indonesië. Vermoe delijk zal dit cijfer dit jaar rond 12.000 liggen. Naar wordt aangenomen bevon den er zich op 1 januari 1955 nog rond 94.000 Nederlanders, op 1 januari 1956 was dit aantal rond 74.000 op 1 januari 1957 58.000 en op 1 januari 1958 zal dit vermoedelijk 46.000 zijn. Uit deze cijfers blijkt, dat de absolu te vertrekcijfers wel een daling verto nen, maar dat het percentage van vertrek vrijwel gelijk is gebleven. Prof. dr. Gerard Brom, oud-hoogleraar van de r.-k. universiteit te Nijmegen, zal op 1 oktober de dag herdenken, waarop hij vijftig jaar geleden te Utrecht promo veerde op een proefschrift getiteld „Von dels' bekeering". Ter gelegenheid van deze herdenking houdt de Neerlandici vereniging te Nij megen „Achter ut vareken" een herden kingsmiddag. In de namiddag zal prof. Brom in de aula van de r.-k. universiteit worden gehuldigd, waarna er gelegenheid zal zijn de jubilerende hoogleraar geluk te wensen. De minister van Oorlog heeft op grond van de overweging dat het ter beperking van schade tengevolge van militaife oefe ningen wenselijk is nadere voorzieningen te treffen, besloten.schadecommissarissen aan te steiien. De schadecommissarissen treden op in het gezagsgebied van de betrokken ter ritoriale bevelhebber. De schadecommis sarissen zijn voor de uitvoering van hun taak rechtstreeks verantwoording cshul- dig aan de minister van oorlog. Zij heb ben met inachtneming van de terzake door of vanwege de minister van oorlog aangegegeven richtlijnen tot taak de schade aan eigendommen van derden, tijdens militaire oefeningen in Nederland veroorzaakt, zo snel mogelijk met de be langhebbenden te regelen. T.a.v. hun op treden bij oefeningen van Nederlandse troepen in het buitenland ontvangen zij nadere aanwijzingen vanwege de minister van oorlog. De centrale bank van West Duitsland heeft het bankdisconto verlaagd van 4V« tot 4 pet. Het nieuwe tarief van 4 pet. wordt vandaag van kracht. Ook de rente voor kredieten op kasbasis wordt met een half percent verlaagd tot 4 pet. Naar aanleiding van de verlaging van het Westduitse bankdisconto schrijft de financiële redacteur van Reuter, dat de ze verlaging reeds enige weken werd ver wacht en dat men kennelijk met deze maatregel heeft gewacht op de uitslag der verkiezingen. De enorme toestroming van buitenland se valuta heeft in West-Duitsland een overvloedig aanbod van kortlopend kre diet geschapen. De verhoging van het disconto erkent en volgt de ontwikkeling van de geldmarkt. Zij betekent niet, dat West-Duitsland een inflatoire politiek van goedkoop geld gaat volgen. Van andere zijde wordt opgemerkt, dat de verlaging van het disconto het verschil tussen het Duitse en het lagere rentepeil van de meeste andere landen kleiner maakt. Dit verschil leidde ertoe, dat vele Duitse exporteurs hun uitvoer financierden met goedkoper buitenlands krediet, wat nog meer buitenlandse valuta naar Duitsland deed stromen. Volgens Duitse bankiers is de verlaging van het disconto mogelijk geworden door een aanmerkelijke verlangzaming van het tempo der algemene economische expan sie, die de laatste twee maanden in West- Duitsland valt waar te nemen. Er wordt thans minder geïnvesteerd dan verleden jaar of dan in het begin van het lopende jaar, terwijl de'prijzen niet meer zo snel stijgen. Door de verlaging van het dis conto is het thans voor de industrie over het algemeen gemakkelijker geworden, geld te lenen voor investeringen en uit breidingen. In lret Centraal Theater te Amster. dam heeft de Toneelgroep Studio de première gegeven van „Sector Oost-West", een toneelstuk van de jonge auteur Gerd Oelsolilegel. De schrijver van „Romeo und Julia in Berlin", zoals liet stuk in zijn oor spronkelijke taal luidt, heeft aan den lijve ondervonden wat het zeggen wil te leven in een wereld, waar een witte demarcatielijn twee werelden van elkaar scheidt. Hij is n.l. uit een strafkamp, waar hij was opgesloten wegens deelneming aan het studen- tenverzet, ontvlucht. In de vrije wereld heeft hij op vele manieren gepoogd in zijn levensonderhoud te voorzien, totdat hij in 1956 zijn eer ste toneelstuk „Die totliche Liige' het liolit deed zien en hij had het geluk met dit spel over het vluehtelingenlot in de roos te heb ben geschoten, want hem werd het Lessing-stipendium toegekend. Ook in zijn tweede stuk' heeft Oel- schlegel weer gegrepen naar een onder werp, dat duidelijk Zeittlieater geeft. r -., 4 t> >t ,>8®' Ipi*-' M Ook hier speelt de scheiding tussen oost en west in Berlijn een dominerende rol. Het is niet alleen maar een geografische scheiding, maar de witte demarcatielijn duidt aan de verscheurdheid in levens opvatting tussen de democratische en communistische wereld. En daarmee heeft de auteur zich voor de moeilijke opgave gesteld om op het toneel de ideo logieën op een aannemelijke wijze met elkaar te laten botsen. Geen gemakke lijke opgave en wie de voorstelling on der regie van Jan Velzeboer heeft ge zien, zal moeten getuigen dat ook aan de spelers een grote opgave wordt ge steld om in deze tweespaltige wereld naar een climax te werken, zonder dat het begin te zwak wordt ingezet. Dit is ons bezwaar tegen de voorstel ling, dat het hoogtepunt na de pauze vooraf is gegaan door een langgerekt en niet-spannende introductie en uitbouw van bet conflict. De liefde van een paar jongemensen, die wonen aan weerszijden van de grens, is niet een probleem dat met praten en „unheimisch" duister toneel gebracht kan worden. Het gebaar is te veel op de achtergrond gedrongen en dé momenten, waarin niets van een acteerkunst te bespeuren was, zijn te legio om direct al in de ban te komen van de actuele spanningen, die door de auteur opgeroepen worden door de con- ceptie van zijn dramatisch uitgangspunt Ook al heeft Oelschlegel met „Romeo und Julia in Berlin" de litteratuur prijs van de stad Bremen ontvangen, het stuk blijft te onvoldragen in het begin om te kunnen spreken van een renovatie, van een alleszins geslaagde poging om boei end Zeittheater te brengen. De wisselingen van het décor in het donker maakten de zaal wat rumoerig, onrustig. Dat moet veranderd worden en de vaart moet er nog inkomen. Enkele creaties kunnen wij met waardering vermelden en wel de rol van JuoSth door Emmy Lopes Dias, die vooral m het tweede gedeelte van de avond^ ont roerde door haar sterk spel. Zij is de dochter van een communistische vader, die een daad stelt, die geen genade kan vinden in de ogen van de partijfunctio narissen. Hij kan echter niet meer het leven van de geliefde van zijn dochter, Karl-(Herman van Eelen), die door de CDU wordt gezocht, redden. Paul Lunig is de communist in het stuk en hij wordt door Jaap Hoogstra met overtui ging gespeeld. Daartegenover wist Her man van Eelen zich niet te handhaven. Hij kon de tragiek niet duidelijk maken die ln zijn leven is gekomen en die tot de tragische conclusie leidt. De CDU- man van Bab Wijsman, de vader van Karl, was vol goede momenten, evenals de ról van zijn vrouw, die door Emmy van Swoll werd vertokt. Bu. Het Britse bezettingsleger in Duitsland is aan de grote schoonmaak begonnen. Oude oorlogsveteranen, waaronder tanks en andere bewapende voertuigen worden gereed gezet voor verscheping naar Engeland, waar hun eertijds roemruchte tocht zal eindigen op de schroothoop De toneelgroep Arena heeft indertijd van Puck de taak overgenomen toneel voorstellingen te brengen voor de jeugd. De jonge regisseur Eric Vos heeft al eer der blijk gegeven deze verantwoordelijk heid aan te kunnen. Zorgvuldig over weegt hij de keuze vkn zijn stukken en ensceneert ze dan zo, dat hij de jonge toeschouwers de smaak voor het toneel bijbrengt en de liefde van de ouderen daardoor niet schaadt. Maandagavond heeft de groep in het Van Nispenhuls te Amsterdam een charmante eerste opvoe ring geboden van Molière's blijspel „School voor vrouwen" in een aardige vertaling of beter misschien, bewerking van Bert Voeten. Men zou kunnen zeggen, dat Molière in dit spel de spot drijft met de overigens in zijn tijd nog niet heersen de opvatting, dat de mens louter produkt is van afstamming en milieu. Monsieur Amolphe, een veertiger, die bekend staat om zijn satires over de lief de, wil zelf niet het slachtoffer worden van .de door hem zo zeer gehekelde hu welijkse perikelen. Hij adopteert een jong meisje, brengt haar groot in afzondering en onthoudt haar daarbij alle kennis om haar aldus te kunnen opkweken tot de in zijn ogen ideale echtgenote. Hij ziet ech ter de ingeboren taal van het hart over het hoofd en verliest het meisje aan een jonkman, Horace. Deze, zijn vriend, neemt hem notalbene in vertrouwen over de vor deringen van zijn avances, niet wetend dat hij met de pleegvader en rivaal te maken heeft. Arnolphe wordt zo een ridder van het allerdroevigste figuur, voor wie in een blijspel eigenlijk geen plaats is. Nanni Vermeer gaf een vlotte vertolking van Agnes, een bedeesd schepseltje, dat in de afzondering een ongekunsteldheid en spontaniteit heeft verkregen, waarop Ar- nolphe's theorie wel moest vastlopen. Paul Meijer vervulde de rol van Amolphe. Niet altijd wist hij het midden te bewaren tussen de conversatietoon en de zegtrant, inhaerent aan een rijm. Maar in zijn ge dragingen typeerde hij overigens goed de tweeslachtigheid van het uit te beelden karakters. Jan Staal was zijn vriend en concurrent Horace. Christiaan Bérard was verantwoordelijk voor een ingenieuze op lossing van de décorwisseüing. De aan trekkelijke vormgeving van de „School voor vrouwen" oogstte bij het veelal jeugdige publiek groot succes. Voor het huidige seizoen is de „Tableau de la troupe" van de toneelgroep „Arena versterkt met Hep van Delft, die het vo rige seizoen bij de Haagsche Comedie speelde en tevens de ontwerper was van een aantal decors. Het „tableau" zal er nu als volgt uit zien; actrices Wilma van Klaveren, Nan ny Vermeer, Mary Wagenaar, Kitty van Wijk; acteurs: Ton Berger, Bob Bouber, Hep van Delft, Jan Korevaar, Paul Meijer, Ton van Otterloo, Kees Pijper, Jan Staal, Gerard Tijssen, Henk Votel, Kees Waterbeek. Vr°ensdagochtend vond op h<et vliegkamp Valkenburg de overdracht plaats ïlot 1 nulles99 unnr r/o HfTill.C.ll.t.lMnTtdlCTlSt, Ot) het eerste squadron „Seahawks" voor de Marine Luchtvaartdienst. Op foto zien we van rechts naar links naast een van de nieuwe machines land, de heer USMC, die de Staf. de Amerikaanse ambt I ÖS4M de seneraal-jnajoor J vliegtuigen, overdroeg, bassadeur in ons de generual-majoor J. C. Mac-Quecn Dr. H. J. Flieringa, voorzitter van de Docentenvergadering van de Stichting Klinisch Hoger Onderwijs te Rotterdam heeft gisterenmiddag in de aula van de Nederlandse Economische Hogeschool verslag uitgebracht over de lotge vallen der Stichting in het studiejaar 1956/1957. Dr. Flieringa bleek van mening te zijn, dat, nu de Stichting zeven jaren in haar huidige vorm heeft bestaan, ook de bekende zeven magere jaren zijn afgelopen en nu een begin wordt gemaakt met de zeven vette. Deze verwachting is gebaseerd op een schrijven van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat de Stichting in het afgelopen studiejaar mocht ontvangen. In dit schrijven bericht de minister dat hij er zich mee verenigen kan, dat de status der Stichting in dier vccge wordt gewijzigd, dat een aantal buitengewone hoogleraren aan een te Rotter dam te vestigen nevenfaculteit kan worden verbonden en dat de Stichting als nevenfaculteit een meer permanente status en een grotere zelfstandigheid zal verkrijgen. Het schrijven van de minister, aldus dr. Flieringa, was de reactie op een voor stel van het curatorium van de Stichting, waarin concrete plannen werden ont vouwd tot wijziging van de status der Stichting. De afgelopen zeven jaren na melijk had het curatorium herhaaldelijk bij de overheden op verandering van de huidige status aangedrongen, echter zon der resultaat. Het door dr. Flieringa aangehaalde schrijven v&n de minister van O., K. en W. opent nu de mogelijkheid tol wijziging van deze status. Mettertijd zal dus de Stichting worden omgevormd in een ne venfaculteit van de Utrechtse medische faculteit. De plannen, welke het curato rium der Stichting bij de minister had ingediend, waren dan ook, \o zeide dr. Flieringa, uitgewerkt in overleg met en met de volle instemming van de medische faculteit te Utrecht en het curatorium daarvan. Er dienen, voordat men tot de omvor ming der Stichting kan overgaan, nog en. onderlinge besprekingen, waarin mogelijk ook afgevaardigden van dcLeidse medische faculteit worden betrokken. Het meren deel van deze detailpunten is echter in commissievergaderingen reeds behandeld cn met enige goede wil, aldus dr. Flierin ga, zal men op zeer korte termijn tot een oplossing komen. Vervolgens ging dr. Flieringa in op een bewering, 'welke hij bij herhaling had ver nomen, nl. dat het moeizaam overleg van de laajste tijd een gevolg zou zijn van het feit, dat dit o.m. door toedoen van dr. Flieringa van het zakelijke naar het emo- donele vlak was, verschoven. Daarna gaf hij enkele cijfers over het werk der Stichting in het afgelopen stu diejaar. Er werden 82 doctorandi inge schreven. Door 112 doctorandi werd het semi-artsekamen afgelegd, van wie er 94 slaagden. Het arts-examen werd afgelegd door 106 semi-artsen, van wie er 79 slaag den. In het tweede dee] van zijn rede richtte dr. Flieringa zich tot dè studenten met bepaald systeem van de z.g. onofficiële geneeskunde. Dr. Flieringa legde de na druk op de bestudering van verschillende systemen van onofficiële geneeskunde, omdat enerzijds deze onofficiële genees kunde verder verbreid is en zich in groter belangstelling mag verheugen dan men doorgaans weet en anderzijds omdat ook de arts in zijn praktijk dikwijls met der gelijke geneeswijzen in aanraking komt en een wetenschappelijke weerlegging te genover zijn patiënten meer nut heeft dan een schouderophalend eraan voorbijlopen. D-e jury van het internationaal voca listenconcours te 's Hertogenbosch, waar van gisteren de finale werd gehouden ,is tot de conclusie gekomen, dat geen enke le eerste prijs diende te worden toegekend. Hoewel vele waardevolle prestaties ge leverd zijn was men van mening, dat het niveau niét van zodanige internationale allure was, dat het toekenning van een eerste prijs zou wettigen. Het peil van het concours in de afgelopen jaren is dit maal niet bereikt. Bij de sopranen werd een tweede Prbs met onderscheiding behaald door Maria van Dongen uit Zaandam, die tevens de vermelding kreeg van de beste prestatie van het gehele concours. Ook valerie Cardnell uit Surbiton (Engeland) behaalde een tweede prijs. De beide andere finals- ten bij de sopranen, Inge Wolff uit We nen en Gabrielle Obremba-Wadja uit Warschau kregen een eervolle vermel ding. De beide finalisten bij de alten, Maria kele details nader geregeld te worden dooi; een .vertoog over de irisdiagnostiek, een Marinemannen van zeven landen leven de komende dagen in een toestand van complete paraatheid. Het zijn de bemanningen van de 200 schepen en de 650 vliegtuigen, samen meer dan 80.000 man, die de grootste NATO-oefening houden sinds 1953. In de loop van gisteren werd een aanvang gemaakt met de eerste manoeuvre. De admiraliteiten heb ben er deze keer geen oorlog van gemaakt. Er is geen winnaar en geen verliezer en men is er niet op uit om te be wijzen, dat het ene type schip of vliegtuig de voor keur verdient boven het andere. De oefeningen hebben tot doel de marines van de deelnemende landen Amerika, Canada, En geland. Frankrijk. Neder land, Noorwegen en Por tugal wegwijs te ma ken in het gebruik van de NATO-procedures. Niettemin zijn de" ma noeuvres, die hiervoor dienst doen, spectaculair genoeg. In de oefening „Strike Back" (Mep Te rug) varen grote vloot- eenheden van Noorwegen en de IJslandse wateren via het gebied rond Gibraltar naar het mid den van de Atlantische Oceaan. Zij vormen de vijand voor de United States Atlantic Fleet, die in deze oefening moet bewijzen in staat te zijn 't noorden van de Oceaan schoon te houden. In „Sea Watch" (Zee Wacht) zullen 70 schepen, 15 squadrons vliegtuigen en 20 onderzeeboten een jacht organiseren op bovenwaterschepen, die een poging ondernemen scheepvaartwegen tussen Amerika en Engeland on veilig te maken. In Fend Off (Stootkus sen) zal een grote hoe veelheid onderzeeboten proberen door een scherm van vliegkampschepen heen te breken. In deze oefening zijn alle onder zeeboten in één macht verenigd. Alle beschik bare vliegkampschepen vormen de tegenpartij. Deskundigen hebben reeds opgemerkt, dat deze ma noeuvre een grote prak tische waarde heeft, daar Rusland zich bijzonder heeft toegelegd op de bouw van onderzeeboten, terwijl de Amerikaanse vloot meer vliegkamp schepen telt. Meer dan 300 koop vaardijschepen, die overi gens gewoon hun zake lijke koers behouden, zul len aan de verschillende oefeningen deelnemen De Duitse marine is in geschakeld in de oefening ..Stand Firm" (Stavast). Zij heeft voornamelijk tot taak de eigen havens te beschermen. Verbruggen-Verhaert uit Antwerpen en Renate Gtinther uit Berlijn en bij de tenoren, Simon van der Geest uit Haar lem en Ferdinand Koch uit Coesfeld (Duitsland), kregen een eervolle vermel ding. Bij de bassen behaalden zowel Derek Stroud uit Londen als Busby Ranken uit Ilford een tweede prijs met onderschei ding. Barr Peterson ui+ München kreeg een eervolle vermelding. De door de maatschappij tot bevorde ring der toonkunst beschikbaar gestelde aanmoedigingsprijs ging naar de zangeres Nellie van Dijkhuizen uit Voorburg, die het in het concours tot ln de demi-finale gebracht heeft. 's Avonds heeft burgemeester mr. H. Loeff ten stadhuize, in aanwezigheid van het bestuur van de stichting 's Hertogen bosch muziekstad, die het concours orga niseerde de prijzen van de jury en van het Bossche gemeentebestuur uitgereikt. De Rijkswaterstaat heeft gisteren in Maastricht aanbesteed de eerste fase der werkzaamheden tot verbetering van het Julianakanaal. namelijk het maken van een bouwput te Born, waarin de nieuwe dubbele schutsluis zal worden gebouwd, het maken van een dijk met draineer- sleuf. verzwaring van deze dijk. wegom- legging en wegverlegging, het plaatsen van een schermwand en bijkomende wer ken. Er waren 35 geldige inschrijfbiljetten. Laagste inschrijfster was de N.V. Van Hattem en Blankevoort te Beverwijk met 524.450.-; hoogste de aannemer P. Ver- achtert te Kerkdriel met 1.089.000. De gunning is aangehouden. De volgende fase van de verbeterings- werken zal betreffen de bouw van de vergroting van de sluizen te Born en Maasbracht. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Limburg, jhr. mr. F. C. K. de Wijkerslooth de Weerdesteyn, sprak vóór de opening der biljetten zijn voldoening uit over het feit, dat in deze dagen van bestedingsbeperking en mil joenennota de verbeteringswerkzaamhe- deV aan dit kanaal toch zullen kunnen doorgaan. De schrijver Albert Helman komt eind september voor een verblijf van enige maanden naar Nederland. Gedurende ok tober zal hij onder auspiciën van de Stich ting voor Culturele Samenwerking met Suriname en de Nederlandse Antillen (Stieusa) een lezingentournee door ons land houden, waarbij hij uit eigen werk enkele nieuwe romans zal voorlezen en ook zal spreken over Suriname.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3